Jump to content

Περί... οχημάτων γενικά


tzivanas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μήπως να μας έλεγες τι αυτοκίνητα είναι, μήπως βγάλουμε άκρη με τα καρέ βιδώματος; Οι διαστάσεις ελαστικού δεν παίζουν κανένα ρόλο. :)

ΚΙΑ SEPHIA GTX, Skoda Fabia Comfort

The question is not...when i'll stop, but who's going to stop me
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 541
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ΚΙΑ SEPHIA GTX, Skoda Fabia Comfort

 

Πολύ αμφιβάλλω ότι θα ταιρίαζουν.Εκτός απο το καρέ υπάρχει και το θέμα του οφφσετ.Γιατί δεν ρωτας σε ενα βουλκανιζατέρ;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θυμάμαι λάθος, τα καρέ δεν έχουν καμία απολύτως σχέση. Το Kia πρέπει να έχει 4 μπουλόνια και το Fabia 99% 5...

Uncommon Shooters Blogspot - Smartphone Photography on its best!

 

>>> https://uncommonshooters.blogspot.com <<<

Link to comment
Share on other sites

Πολύ αμφιβάλλω ότι θα ταιρίαζουν.Εκτός απο το καρέ υπάρχει και το θέμα του οφφσετ.Γιατί δεν ρωτας σε ενα βουλκανιζατέρ;Εχουν 5 και 4 αντιστοιχα. Τι ειναι το καρε και τι ειναι το οφσετ?
The question is not...when i'll stop, but who's going to stop me
Link to comment
Share on other sites

Πολύ αμφιβάλλω ότι θα ταιρίαζουν.Εκτός απο το καρέ υπάρχει και το θέμα του οφφσετ.Γιατί δεν ρωτας σε ενα βουλκανιζατέρ;Εχουν 5 και 4 αντιστοιχα. Τι ειναι το καρε και τι ειναι το οφσετ?

 

http://www.skroutz.gr/guides/3.Simeia-pou-chrizoun-prosochis-protou-allaxoume-zantes-sto-aytokinito.html

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω έναν φίλο που έχει ένα Yaris, και για το οποίο είναι πολύ περήφανος.

Και μας έλεγε ότι έχει "φάει" στην ευθεία μέχρι και MR2 (και δεν έγινε επειδή ο οδηγός της MR2 δεν έτρεχε).

Εγώ δεν είμαι και πολύ σχετικός με τα αυτοκίνητα και δεν τον πολυπιστεύω, οπότε είπα να ρωτήσω και να πάρω και μια δεύτερη γνώμη από εδώ, αν κάποιος μπορεί να πει μια δεύτερη γνώμη, αν είναι εφικτό να γίνει κάτι τέτοιο με κάποια έκδοση των δύο αυτοκινήτων. :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι γίνεται. Αν το γιαρις ειναι υπερτουμπανο.

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

 

Υπάρχει τέτοιο εργοστασιακό ή πρέπει να είναι πειραγμένο;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τέτοιο εργοστασιακό ή πρέπει να είναι πειραγμένο;

 

Για τον φίλο σου λες ή για το γιάρις;:lol::lol:

 

Ο άλλος το ήξερε οτι έβαζε κόντρα με το γιάρις;:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Αν άλλαζε ταχύτητες με τους αγκώνες ο οδηγός του mr2 μπορεί και να έγινε αυτό που είπε. Μιλώντας για stock καταστάσεις.
Link to comment
Share on other sites

Για τον φίλο σου λες ή για το γιάρις;:lol::lol:

 

Ο άλλος το ήξερε οτι έβαζε κόντρα με το γιάρις;:lol::lol:

 

Αν άλλαζε ταχύτητες με τους αγκώνες ο οδηγός του mr2 μπορεί και να έγινε αυτό που είπε. Μιλώντας για stock καταστάσεις.

 

δεν ξερω ρε παιδια, απλά επειδή ο φίλος (καλό παιδί κατά τ'άλλα) είναι λίγο ερωτευμένος με το αμάξι του και νομίζει ότι είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί και αυτός ο σουπερ οδηγός, είπα να πάρω μια δεύτερη γνώμη από κάποιον που να έχει και πιο καλές γνώσεις.

γιατί εμένα μου φαίνεται ότι είναι στο μυαλό του όλα, αλλά δεν θα το παίξω και ειδικός σε κάτι που δεν είμαι :P

 

σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις :-)

Link to comment
Share on other sites

Btw και γω με γιαρις 1300 πατησα bmw x6! :lol:

 

Υπαρχει και εκδοση με 1800 κυβικα που είναι σφαιρακι το αμαξι. Αν οντως εχει αυτο, τότε ισως και να λεει αληθεια.

Αλλιώς το μρ2 ηταν τηλεκατευθυνόμενο

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
το παρον θεμα να κλειδωθει τελικα το απεσυραμε το αμαξι . ευχαριστω πολυ ολους για την βοηθεια.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα τον προηγουμενο μηνα τρακαρε το αμαξι ο αδελφος μου και καταθεσαμε τις πινακιδες αλλα η μηχανη ειναι καλη και σκεφτομαστε να βρουμε καποιο αμαξι να την βαλουμε το αμαξι αυτο που εχουμε ειναι datsun του 1970 , θα το στειλουμε για αποσυρση αλλα θελουμε να βαλουμε την μηχανη σε αλλο αμαξι αφου ειναι καλη, τι μου προτεινεται να κανω; υπαρχει καποιο τετοιο αμαξι;

 

Bαλε μανιβέλα και γύρισε την κάτι θα καταφέρεις έτσι..

 

Για κάτι άλλο δεν αξίζει τον κόπο

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Bαλε μανιβέλα και γύρισε την κάτι θα καταφέρεις έτσι..

 

Για κάτι άλλο δεν αξίζει τον κόπο

 

τελικα το αποσυραμε. το παρον θεμα να κλειδωθει , ευχαριστω πολυ ολους.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

http://www.techdigest.tv/bmw-car-key-credit-card-thumb-400x256.jpg

Eχω 2 τετοια κλειδια ομως το ενα που δεν χρησιμοποιουσα συχνα επαψε να δουλευει το ασυρματο χειριστηριο.Η λαμα οπως και οταν βαζω το κλειδι στην υποδοχη το αυτοκινητο παιρνει κανονικα μπρος.Απο οσο ξερω αυτα δεν αλλαζουν μπαταρια μου ειπαν απλα φορτιζουν απο την υποδοχη.Τι μπορει να φταιει?? το κλειδι ειναι σχεδον ολοκαιρνουργιο εχει χρησιμοποιηθει πολυ λιγο.Και μαλιστα δουλευουν ολα εκτος το χειριστηριο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Δεν ξερω αν γράφω σε σωστό μερος αλλά έχω μια απορια.. Ειμαι 23 χρονών και εχω βγαλει δίπλωμα απο τα 18 (09/2012) για αυτοκίνητο και μηχανάκι... Μηχανάκι το κλασικό Α1 125αρι εδωσα εξετάσεις με ενα παπί και δίπλα στο δίπλωμα εχει τον κωδικό 78.Σημερα διαβασα ότι όσοι έχουμε βγάλει δίπλωμα μεχρι το 2013 μπορουμε χωρίς εξετάσεις αλλα με ενα παράβολο και φωτογραφίες να το γυρίσουμε σε Α2 και εως 35kw χωρις εξετάσεις...ξέρετε αν Οντως ισχύει;Μόνο στο απεριόριστο θελει εξετάσεις ξανα;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Δεν ξερω αν γράφω σε σωστό μερος αλλά έχω μια απορια.. Ειμαι 23 χρονών και εχω βγαλει δίπλωμα απο τα 18 (09/2012) για αυτοκίνητο και μηχανάκι... Μηχανάκι το κλασικό Α1 125αρι εδωσα εξετάσεις με ενα παπί και δίπλα στο δίπλωμα εχει τον κωδικό 78.Σημερα διαβασα ότι όσοι έχουμε βγάλει δίπλωμα μεχρι το 2013 μπορουμε χωρίς εξετάσεις αλλα με ενα παράβολο και φωτογραφίες να το γυρίσουμε σε Α2 και εως 35kw χωρις εξετάσεις...ξέρετε αν Οντως ισχύει;Μόνο στο απεριόριστο θελει εξετάσεις ξανα;

 

Καλυτερα θα σου απαντησουν μια σχολη οδηγων ή πανε στη διευθυνση συγκοινωνιων.

Παντως αν μπορεσεις να το γυρισεις σε Α2,ευκαιρια για μεγαλυτερη μηχανη.

Εγω στη θεση σου,θα περιμενα ενα χρονο ακομα,για το απεριοριστο στα 24.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα θα σου απαντησουν μια σχολη οδηγων ή πανε στη διευθυνση συγκοινωνιων.

Παντως αν μπορεσεις να το γυρισεις σε Α2,ευκαιρια για μεγαλυτερη μηχανη.

Εγω στη θεση σου,θα περιμενα ενα χρονο ακομα,για το απεριοριστο στα 24.

 

Σ ευχαριστώ Νικολα?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα ξερει κανεις να μου πει εαν στην Εαν στη εν λογω ζάντα μπορώ να φορέσω λάστιχο 175/65/Ρ14 λάστιχα; Αυτα που φοράει τώρα ειναι 185/65/14!
The question is not...when i'll stop, but who's going to stop me
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ξερει κανεις να μου πει εαν στην Εαν στη εν λογω ζάντα μπορώ να φορέσω λάστιχο 175/65/Ρ14 λάστιχα; Αυτα που φοράει τώρα ειναι 185/65/14!

 

ναι μπορείς αλλά γιατί να αλλάξεις διάσταση προς το στενότερο;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ναι μπορείς αλλά γιατί να αλλάξεις διάσταση προς το στενότερο;

Διοτι τις ζαντες δεν μπορω να τις κρατησω και θέλω να τις δωσω σε φιλο μου,ο οποιος φοράει 175/25/14.Απλα επειδη το παλικάρι αγορασε περσι λαστιχα,και για να μην πάνε χαμένα,τουλάχιστον να μπορούμε να να τις βάλουμε στις δικές μου επάνω.

The question is not...when i'll stop, but who's going to stop me
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επειδή δεν πολυκυκλοφορώ το αυτοκίνητο,βρίσκομαι πολλές φορές προ εκπλήξεως με τη μπαταρία άδεια.Είδα λοιπόν ότι υπάρχουν κάτι έξυπνα πραγματάκια που βάζουν μπρος το αυτοκίνητο σε τέτοιες καταστάσεις και μάλιστα έβαλα μπρος και το δικό μου,με το σύστημα αυτό που μου δάνεισε φίλος.

Βρήκα στον Κινέζο, https://www.banggood.com/search/car-starter.html , ένα σωρό απ' αυτά τα συστήματα,αλλά δεν ξέρω αν αξίζει κάποιο και ποιό είναι αυτό,έτσι ρωτάω αν κάποιος έχει γνώση να με βοηθήσει.Το σύστημα που έχει ο φίλος κάνει 100€ εδώ.

Επίσης ο Σκρουτζ έχει ένα σωρό πολύ φτηνά. https://www.skroutz.gr/c/1265/auto_engine_starters.html .

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Έχω μία μονάδα 2DIN κινέζικη η οποία μια μέρα ξαφνικά, κλειδώνοντας το αυτοκίνητο, κάτι έγινε, και απο την αμέσως επόμενή της εκκίνηση η συσκευή, έχει κολλήσει σε ένα αέναο λούπ προσπαθώντας να κάνει restore το σύστημα.... Ξέρετε... Αυτή η οθόνη με το ανθρωπάκι του Android και τα Check steps που κάνει..... Το περίεργο είναι ότι κάθε φορά που τελειώνει η διαδικασία βγάζει το μήνυμα ''Recovery success! please reboot device.''

Την βγάζω λοιπόν από το αμάξι και την εγκαθιστώ στον πάγκο εργασίας μου... Η πρώτη μου σκέψη ήταν ότι κάποιο κουμπί στην πρόσοψη έχει κολλήσει πατημένο (κάτι που όντως μου είχε συμβεί στο παρελθόν) διότι το μόνο κουμπί που λειτουργούσε εμφανές, είναι του Hard reset που το πατάς με τη καρφίτσα...

Έτσι λοιπόν άνοιξα την μονάδα και ξεσύνδεσα τις καλωδιοταινίες των πληκτρολογίων (Μια για το αριστερό και μία για το δεξί μέρος), ελπίζοντας ότι αν είναι κολλημένο κάποιο κουμπί δεν θα το δει πλέον.

Όχι... Το πρόβλημα είναι ποιό σοβαρό από αυτό και από εδώ και πέρα χρειάζομαι τα φώτα σας....

Προσωπικά κατέληξα με όσα έχω δεί από τα τάμπλετ και τα κινητά που ασχολούμαι κατά καιρούς, ότι όντως δεν μπουτάρει το λογισμικό και κάπως πρέπει να επαναπρογραμματιστεί η πλακέτα επεξεργασίας με ROM και ίσως το αντίστοιχο Bios εφ' όσον δεν υπακούει σε πληκτρολόγιο, οθόνη αφής ή SD card, παρά μόνο στην διακοπή τάσης ή το Hard reset button....

-->Η ερώτηση...: Πώς μπορώ σε μία τέτοια μονάδα να επικοινωνήσω με Η/Υ και να περάσω το Android από την αρχή;

--> Τεχνικά χαρακτηριστηκά:

OS: Android 4.4.2

CPU(οπτική αναγνώριση): ARM MST786

Σίγουρα ξεχνάω πράγματα να σας διευκρινίσω και θα χαρώ πολύ να σας τα απαντήσω και αν μπορείτε παρακαλώ να με βοηθήσετε!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

7-touch-screen-car-radio-dvd-gps-stereo-for-bmw-radio-dvd-multimedia-player-car-e39.jpg_640x640.jpg

Edited by JimLena
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... οχημάτων γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...