Jump to content

Περί... οχημάτων γενικά


tzivanas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έπειτα που πολλές ώρες ψαξίματος χωρίς σχέδια πλακέτας, εντόπισα την βλάβη στο παλμότροφοδοτικό. Αντικατέστησα 2 ολόκληρομένα και κατάφερε να κάνει επαναφορά συστήματος χωρίς να κάνει επανεκκίνηση λόγο διακοπή τροφοδοσίας!!!!! Έτσι ξεκίνησε στο Android!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 541
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

updated: Πιθανοτατα η μπαταρια ειχε μεινει αρκετο καιρο αφορτιστη και βγηκε οφ.Στην BMW που ειχα ρωτησει μου ειπαν οτι το συγκεκριμενο μοντελο κλειδιου δεν αλλαζει η μπαταρια δηλαδη δεν εχει καπακι οπου αφαιρειται μονο η μπαταρια αλλα ολο το κλειδι.200 ευρω με τον προγραμματισμο.Κουραφεξαλα σκεφτηκα ψαχνουν για κανα χαζο.Πηγα στον Κουρκουτη στα Χανια και του ειπα το προβλημα μου γελασε και μου λεει.. οντως δεν ανοιγει μονο η μπαταρια αλλα θα στο ανοιξω εγω και θα σου βαλω μια καινουργια μεσα με 15 ευρω ιδια οπως η αλλη.Αν θες μπορεις να παρεις και το κελυφος του κλειδιου ολοκαινουργιο δηλαδη να μην φαινεται καν οτι εχει ανοιχτει με 30 ευρω.Ουτε προγραμματισμο θελει ουτε τιποτα.Τελος παντων απλα αλλαξα την μπαταρια και ολα μια χαρα.

Κοστος 15 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Αλλαξε η νομοθεσια απο 1/3/2018 . Δεν απαιτειται η υπεθυνη δηλωση εγκαταστατη για να περασουμε ΚΤΕΟ αλλα η αρχικη βεβαιωση οταν τοποθετηθηκε το υγραεριο .

 

ΦΕΚ 67813 29/12/2017 Τευχοσ 2o

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδιά εχτές το μεσημέρι ήμουν στην γνωστή διασταύρωση στην Φιλαδέλφεια εκεί που έγινε η φιέστα και αφού ήπιαμε καφεδάκι κλπ φύγαμε πήγα και σε 2-3 αλλά μαγαζιά στο Γαλάτσι και μόλις έφτασα σπίτι είδα ότι έχασα το κλειδί από το άλλο μου αμάξι.. Ένα VW κλειδί με immobilizer. Ήμουν πριν εκεί στη Φιλαδέλφεια μια ώρα και ρωτάω όλα τα μαγαζιά τριγύρω Φαντάσου σε ένα σουβλατζίδικο Βρήκα κάτι άλλα κλειδιά από άλλα αυτοκίνητα που τα είχε χάσει κάποιος άλλος ότι να ναι δεν ξέρω έψαχνα ρώταγα παντού τίποτα ακόμα... Πήγα και στα άλλα 2-3 μαγαζιά, αλλά τίποτα... Καμιά ιδέα τι άλλο θα μπορούσα να έκανα...για να το βρω ??! Πόσο πάει ένα νέο κλειδί για να βγάλω?? :(:(

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ποια ειναι η γνωμη σας για το συγκεκριμενο αυτοκινητο του 2002?

Ειναι καλη επιλογη για πρωτο αυτοκινητο κυριως για μες την πολη και γενικοτερα οχι τεραστιες διαδρομες;

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
καλησπερα ειμαι κατοχος του fiat uno 45 και εχω μια παλια εταιζιερα , και δεν εχω τα ακρα που συνδεεται στο μεταλλικο του πορτπαγακζ και το στηριζει , τι θα μπορουσα να βαλω που θα βγαινει; ευκολα; , θα ηθελα επισης εαν θα μπορεσω να βρω μεταχειρισμενη εταζιερα ολοκληρη μαζι με τα ακρα , διοτι αυτη που εχω τα εχει παιξει.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ειμαι κατοχος του fiat uno 45 και ενω υπαρχει ενδειξη στο καντραν δεν αναβει τι μπορω να κανω;

το αμαξι ητανε σε ακινησια 7 χρονια και τωρα περασε 2 φορα κτεο.

ειναι το 1989 χρονια ξερω οτι ειναι παλιο να ασχοληθω ή οχι; . θα εχω αλλα θεματα ; .

βλεπω οτι εχει ενα διακοπτη κατω απο το χειροφρενο και λεω μηνπως ειναι η ενδειξη του αυτος ο διακοπτης.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ειμαι κατοχος του fiat uno 45 και ενω υπαρχει ενδειξη στο καντραν δεν αναβει τι μπορω να κανω;

το αμαξι ητανε σε ακινησια 7 χρονια και τωρα περασε 2 φορα κτεο.

ειναι το 1989 χρονια ξερω οτι ειναι παλιο να ασχοληθω ή οχι; . θα εχω αλλα θεματα ; .

βλεπω οτι εχει ενα διακοπτη κατω απο το χειροφρενο και λεω μηνπως ειναι η ενδειξη του αυτος ο διακοπτης.

 

Aυτός ο διακόπτης είναι,εκτός αν έχει καεί το λαμπάκι.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και από μένα . Κατά πάσα πιθανότητα το πρόβλημα σου οφείλεται στον διακοπτη, λόγο ακινησία να κόλλησε η επαφή του. Εκτός αν όταν ανοίγεις τον διακόπτη δεν ανάβει τίποτα τότε είναι από την μπαταρια. Όσο αφορά το άλλο σου ερώτημα είναι ότι αξίζει να ασχοληθείς λιγάκι μαζί του
Link to comment
Share on other sites

Aυτός ο διακόπτης είναι,εκτός αν έχει καεί το λαμπάκι.

 

Πιο λαμπάκι? Στην Φωτεινή ένδειξη στο ταμπλό? Πάντως και τα φώτα της πόρτας πάλι δεν δουλεύουν μόνο χειροκίνητα μπορώ να ανοίξω το φως. Ίσως κάτι έπαιζε με το ρεύμα.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα. Όπως γράφω παραπάνω ψάχνω για μπαγκαζιερα οροφής για το opel corsa (1,4 ). Ψάχνω κάτι οικονομικό value for money αλλά όχι και την πιο απλή. Eπισης τι μπάρες προτείνεται ώστε να μην εχω θόρυβο κατά την κίνηση του οχήματος (πλαστικές -αλουμινίου κλπ). Οι Ελληνικές εταιρίες είναι καλές;

 

Αν κάποιος έχει δοκιμασμένη κάποια ας προτείνει. Ευχαριστώ.

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα 3 χρόνια χωρίς να τη βγάλω ούτε μια μέρα σε Hyundai getz μπαγκαζιερα μάρκας g3, αν θυμάμαι καλά είναι γύρω στα 300 λίτρα. Απόλυτα ικανοποιημένος. Την έβγαλα μόλις την προηγούμενη εβδομάδα μετά από 3 χρόνια γιατί πλέον δεν τη χρειάζομαι και πραγματικά απορώ σε πόσο καλή κατάσταση είναι ακόμα και το χρώμα της παρά τον ήλιο που έφαγε Όλα αυτά τα χρόνια. Τα χρήματά της τα έβγαλε μέχρι και το τελευταίο ευρώ.

Μπάρες έχω μεταλλικές, τώρα τι διαφορές έχουν με πλαστικές δεν γνωρίζω. Σφυρίγματα πάντως δεν είχα με την μπαγκαζιέρα πάνω ακόμα και σε υψηλες ταχύτητες. Προτείνω να πάρεις και ειδική κλειδαριά για τις μπάρες ώστε να μην τις κλέψουν.

Όσο να ναι θόρυβο θα έχεις με την μπαγκαζιέρα μετά τα 100χιλιόμετρα ειδικά με μικρό αυτοκίνητο. Σημασία έχει να τοποθετηθουν σωστά τόσο οι μπάρες όσο και η μπαγκαζιέρα ώστε να ελαχιστοποιήσεις το θόρυβο.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Η ελληνικη Hermes φτιαχνει και καλες μπαρες και μπαγκαζιερες σε αρκετα καλες τιμες.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Θέλω τα φώτα σας όσον αφορά την αγορά ποδηλάτου. Η χρήση μου θα είναι στους ελληνικούς δρόμους αλλά θα ήθελα να μην χάσω και την δυνατότητα να μπορώ να παω και off-road (όχι όμως να κατεβαινω βουνοπλαγιές ή τίποτα xtreme). Με ενδιαφέρει να μην επιβαρύνει πολύ τη μέση και να είναι ξεκούραστο. Καλύτερο είναι να έχει μπρος-πίσω ανάρτηση ή μόνο μπροστά; Άλλοι λένε ότι στον ελληνικό δρόμο πρέπει μόνο μπροστά ανάρτηση. Έχω διαβάσει πολλά και έχω καταμπερδευτεί.

http://mice.re4ction.org/wp-content/uploads/2015/10/asusrog.jpg

Το τέρας μου: ASUS ROG GL752VW T4108D Core i7 6700HQ / 4x 2.60GHz / NVIDIA GeForce GTX 960M / 8GB DDR4 / SSD 850 EVO mSATA 250GB

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μερικοι εγκαταστατες εξακολουθουν να παραπληροφορουν και να εκδιδουν βεβαιωσεις.

 

Και μερικα ΚΤΕΟ τις δεχοντε....

Εγω περασα ΚΤΕΟ με φωτοτυπια της αρχικης βεβαιωσης εστω και αν ειχα αλλαξει εγκεφαλο .

Μονο για δεξαμενη στην 10ετια ειναι πιο αυστηροι .

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Με 7 χρόνια «καθισιό» ...φυσιολογικα όλα αυτά τα περιεργα.

 

 

Καλά έχει βγάλει πολλά προβλήματα

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Δυστυχώς σαν οδηγοί οι Έλληνες είμαστε πολύ πίσω. Νευριαζουμε αμέσως δεν είμαστε προσεκτικοί και το χειρότερο είναι ότι δεν σκεφτόμαστε ότι μας περιμένει η οικογένεια μας στο σπίτι να ανοίξουμε την πόρτα και να είμαστε μαζί τους.
Link to comment
Share on other sites

Μάθημα οδικής αγωγής στα σχολεία,συνεχής υπενθύμιση για τη σοβαρότητα της οδήγησης στους νέους οδηγούς.
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.
Link to comment
Share on other sites

Το κορυφαίο από πλευράς επιδόσεων και μεγαλύτερο παπί της αγοράς σε καταπληκτική τιμή.

 

http://www.sym.gr/vf185/

 

Με ενδιαφέρει να το αποκτήσω (καλά να 'μαστε) με την έλευση της νέας χρονιάς απλά το μόνο που με προβληματίζει πως είναι μηνών στην αγορά και δεν έχει/έχουν αναφερθεί ή και παρουσιαστεί κάποιο/κάποια προβλήματα.

Έχει κανείς κάποια γνώμη επ' αυτού, ακούσει κάτι ή καλύτερα είναι και ιδιοκτήτης να έχει προσωπική εμπειρία παρότι νωρίς;

Edited by Vivere
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω εδώ και καιρό για σμαρτακι 1000ρι βενζίνη η diesel mhd τα οποία άκουσα δεν πληρώνουν και τέλη κυκλοφορίας.Τα μοντέλα που βλεπω είναι 2009-2010 στην Γερμανία κοστίζουν με 90.000 χλμ στα 3500 πάνω κατω.Στην Ελλαδα αντιστοιχα μοντέλα με περισσοτερα χλμ μιλάμε για 130.000 και πάνω τα βρισκω απο 5000 ευρω και πάνω.Γνώριζει κανεις αν όντως οπως έχω ακούσει τα τελη ταξινόμησης ειναι χαμηλά για τα σμαρτ; Ενας εκτελωνιστης που ρώτησα μου ειπε οτι αυτα εχουν περιπου 300 ευρω τελη ταξινομησης.Αν υπολογίσω τα εξοδα πηγαινε ενα θα μου βγει γυρω στα 4000 ευρώ.Αξίζει λέτε δεδομένου οτι ενα αυτοκίνητο στην γερμανία εχει λιγότερη φυσική φθορά με ενα αυτοκινητο στα ίδια χλμ που κυκλοφορεί σε Κρητικούς δρόμους.Φυσικα θα το τσεκαρω για σκουριες μιας και στην Γερμανία παίζει και αρκετό αλατάκι τον χειμωνα.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Κάηκε το λαμπακι

 

να καει το λαμπακι στο καντραν δεν νομιζω.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Μετρα με ενα πολυμετρο τον διακοπτη του χειροφρενου. Αν φευγει ενα καλωδιο τοτε συνδεεις το πιν αυτο στη μια και το σασι στην αλλη.

Αν δεν εχεις πολυμετρο, βραχυκυκλωνεις τα πιν του διακοπτη (η πιν και σασι) και κοιτας αν αναβει.

Αν ναι ειναι η προβλημα στο διακοπτη, η στην γειωση του διακοπτη (ενα πιν).

Αν οχι κοιτας ποια ασφαλεια δινει στο διακοπτη του χειροφρενου, και ποιες αλλες λειτουργειες, παιρνουν απο την ιδια ασφαλεια, και τσεκαρεις αν δουλευουν.

Αν οχι τσεκαρεις ασφαλεια, καθως και αν ερχεται ρευμα σε αυτη.

♥Lara♥2007♥2021♥
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... οχημάτων γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...