Jump to content

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά επειδή είμαι καινούργιος και λίγο "άσχετος" στα τεχνικά θέματα συνδέομαι με otenet στα 21390/913 με noise margin 9db σταθερά. Κατεβάζω από torrent αν έχει καλές πηγές μέχρι και 1.2mps και από emule έχω πιάσει μέχρι και 740kbps. Από άλλα site π.χ. Rapidshare, nvidia, microsoft από 600-700 έως και 1400 μέγιστο. Είμαι 24ώρο μόνιμα με συγχρόνος ανοιχτό emule kai torrent. Έχω το zyxel prestige p-662h. Αυτά δηλαδή θεωρούνται καλά βάση της εμπειρίας σας;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά επειδή είμαι καινούργιος και λίγο "άσχετος" στα τεχνικά θέματα συνδέομαι με otenet στα 21390/913 με noise margin 9db σταθερά. Κατεβάζω από torrent αν έχει καλές πηγές μέχρι και 1.2mps και από emule έχω πιάσει μέχρι και 740kbps. Από άλλα site π.χ. Rapidshare, nvidia, microsoft από 600-700 έως και 1400 μέγιστο. Είμαι 24ώρο μόνιμα με συγχρόνος ανοιχτό emule kai torrent. Έχω το zyxel prestige p-662h. Αυτά δηλαδή θεωρούνται καλά βάση της εμπειρίας σας;

ποτε εβγαλε η οτενετ 24αρα συνδεση ρε παιδια??????????????????

Link to comment
Share on other sites

Hθελα με την ευκαιρια του θεματος της συνδεσης εαν ειναι εφικτο να συνδεθουν δυο υπολογιστες με 2 ξεχωριστα μοντεμ(οχι ταυτοχρονα) στην ιδια τηλεφωνικη γραμμη.

Ο λογος ειναι να αποφειγει κανεις τα οποια προβληματα μπορει να εχει με το ασυρματο.

:alien: ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΦΘΗΝΑ ΤΟΤΕ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟΥΣ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟΥΣ.

ΑΝ ΟΜΩΣ ΘΕΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΟΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΟΤΑΝ ΕΣΥ ΘΕΣ ...ΤΟΤΕ Ο. Τ. Ε !

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά επειδή είμαι καινούργιος και λίγο "άσχετος" στα τεχνικά θέματα συνδέομαι με otenet στα 21390/913 με noise margin 9db σταθερά. Κατεβάζω από torrent αν έχει καλές πηγές μέχρι και 1.2mps και από emule έχω πιάσει μέχρι και 740kbps. Από άλλα site π.χ. Rapidshare, nvidia, microsoft από 600-700 έως και 1400 μέγιστο. Είμαι 24ώρο μόνιμα με συγχρόνος ανοιχτό emule kai torrent. Έχω το zyxel prestige p-662h. Αυτά δηλαδή θεωρούνται καλά βάση της εμπειρίας σας;

 

Αρκετα καλες μου φαινονται οι τιμες που δινεις... Οι πηγες σου δεν σου παρεχουν εξασφαλισμενη ταχυτητα εκτος του rapidshare.

 

ποτε εβγαλε η οτενετ 24αρα συνδεση ρε παιδια??????????????????

 

Conn-x θα εννοει ο φιλος... Μην αναζητας το τελειο.....:p

Link to comment
Share on other sites

Αρκετα καλες μου φαινονται οι τιμες που δινεις... Οι πηγες σου δεν σου παρεχουν εξασφαλισμενη ταχυτητα εκτος του rapidshare.

 

 

 

Conn-x θα εννοει ο φιλος... Μην αναζητας το τελειο.....:p

 

ειπα και εγω:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά επειδή είμαι καινούργιος και λίγο "άσχετος" στα τεχνικά θέματα συνδέομαι με otenet στα 21390/913 με noise margin 9db σταθερά. Κατεβάζω από torrent αν έχει καλές πηγές μέχρι και 1.2mps και από emule έχω πιάσει μέχρι και 740kbps. Από άλλα site π.χ. Rapidshare, nvidia, microsoft από 600-700 έως και 1400 μέγιστο. Είμαι 24ώρο μόνιμα με συγχρόνος ανοιχτό emule kai torrent. Έχω το zyxel prestige p-662h. Αυτά δηλαδή θεωρούνται καλά βάση της εμπειρίας σας;

 

 

Πολύ καλά είσαι αν με του P2P clients κατεβάζεις τόσο γρήγορα,ειδικά με τους κόφτες που βαζει ο ΟΤΕ αν δει κίνηση (γιατί κάποια νέα DSLAM "τα φτύνουν" λόγω καλής ποιότητας (Κινέζικα λένε):X .

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά επειδή είμαι καινούργιος και λίγο "άσχετος" στα τεχνικά θέματα συνδέομαι με otenet στα 21390/913 με noise margin 9db σταθερά. Κατεβάζω από torrent αν έχει καλές πηγές μέχρι και 1.2mps και από emule έχω πιάσει μέχρι και 740kbps. Από άλλα site π.χ. Rapidshare, nvidia, microsoft από 600-700 έως και 1400 μέγιστο. Είμαι 24ώρο μόνιμα με συγχρόνος ανοιχτό emule kai torrent. Έχω το zyxel prestige p-662h. Αυτά δηλαδή θεωρούνται καλά βάση της εμπειρίας σας;

 

Λοιπόν από rapidshare,nvidia κατεβάζεις με download manager?

 

Αν όχι,βάλε τον free download manager και πες μας με πόσο κατέβασες ένα αρχείο 30-60 mb

 

Επίσης για να δεις που τερματίζεις κατέβασε από ftp της otenet με τον free download manager.

 

Γιατί 1400 kb/sec με συγχρονισμό στα 21300 είναι λίγα.

Εγώ με hol και 19003 συγχρονισμο είμαι στα 1800-2100kb/sec από αυτές τις σελίδες

Link to comment
Share on other sites

Με 1400-1500 κατεβαζω εγω με συγχρονισμό στα 15... μαλλον καπου κολλαει.
Link to comment
Share on other sites

Επειδη και εγω ξερω αυτο που λεει ο Starenios οτι ο ΟΤΕ βαζει κοφτη,δοκιμασε με κανενα username απο αλλο παροχο να δεις αν η ταχυτητα στο download αλλαζει.
images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Επειδη και εγω ξερω αυτο που λεει ο Starenios οτι ο ΟΤΕ βαζει κοφτη,δοκιμασε με κανενα username απο αλλο παροχο να δεις αν η ταχυτητα στο download αλλαζει.

 

Δεν γίνεται να μιλάμε για τόσο μεγάλο κόφτη.

 

Εδώ μιλάμε για 600 - 800 kb/sec.Δεν μπορεί να είναι τόσος ο κόφτης.

Ας δοκιμάσει πρώτα download με download manager και μετά συζητάμε για κόφτη :)

Link to comment
Share on other sites

εχω συνδεση forthnet 2play.μου δωσανε το router siemens cl-110.πρεπει να κανω καποιες ρυθμισεις?ή απλα το συνδεω και σερφαρω?(το εχω ηδη συνδεσει και ειμαι στο νετ)

πως βλεπω σε τι ταχυτητα συνδεομαι?και αυτο με τον θορυβο?χρειαζομαι καποιο προγραμμα?

δωστε μου τα φωτα σας...

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να μιλάμε για τόσο μεγάλο κόφτη.

 

Εδώ μιλάμε για 600 - 800 kb/sec.Δεν μπορεί να είναι τόσος ο κόφτης.

Ας δοκιμάσει πρώτα download με download manager και μετά συζητάμε για κόφτη :)

Γνωστοι μου με ΟΤΕΝΕΤ που συνχρονιζουν πανω απο 11Μβιτ οταν κατεβαζουν κατι το rate κολαει στα 800kb/sec σταθερα ουτε πανω ουτε κατω,και με το που βαζουν username απο Vivodi η γραμμη πιανει παντα παραπανω στο download και μιλαμε για 150 - 250 kb/sec διαφορα.

Το username Vivodi το εχουμε απο εποχης ΑΡΥΣ Λιανικη.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

αν κάποιος έχει απλό modem και όχι router, πως γίνεται να συνδεθεί το λαπτοπ, αφού το modem έχει μόνο μία θύρα και είναι συνδεμένο το desktop pc?

κάποια φορά κάποιος μου τα είχε συνδέσει μέσω δικτύου,αλλά πότε δούλευε και πότε όχι..

"..είναι οι άνθρωποι, μου έλεγες πουλιά..σαν χειμωνιάσει πάντα μακρυά πετάνε..κ έρχονται ίσως να σε δουν κάποια βραδιά..αν έχουν σπάσει τα φτερά τους..ή αν πεινάνε.."
Link to comment
Share on other sites

αν κάποιος έχει απλό modem και όχι router, πως γίνεται να συνδεθεί το λαπτοπ, αφού το modem έχει μόνο μία θύρα και είναι συνδεμένο το desktop pc?

κάποια φορά κάποιος μου τα είχε συνδέσει μέσω δικτύου,αλλά πότε δούλευε και πότε όχι..

 

Μπορεις να το κανεις χωρις να δημιουργησεις δικτυο θα χρησιμοποιησεις απλα ενα swich-ακι!! Το μονο που θα κανεις ειναι το εξης:

 

Θα συνδεσεις το το swich πανω στο modem και με 2 καλωδια απο το swich θα συνδεσεις το desktop σου και laptop σου!! Οπως καταλαβαινεις το swich θα κανει την δουλεια του "πολυμπριζου"!! ;)

 

Το μειωνεκτημα σε αυτη την περιπτωση ειναι πως χρησιμοποιωντας καλωδιο για να συνδεσεις το laptop θα πρεπει "τυπικα" να εχει μια συγκεκριμενη θεση γιατι οσο και να θες με το καλωδιο η μετακινηση μεσα στο σπιτι θα ειναι δυσκολη!!! :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Γνωστοι μου με ΟΤΕΝΕΤ που συνχρονιζουν πανω απο 11Μβιτ οταν κατεβαζουν κατι το rate κολαει στα 800kb/sec σταθερα ουτε πανω ουτε κατω,και με το που βαζουν username απο Vivodi η γραμμη πιανει παντα παραπανω στο download και μιλαμε για 150 - 250 kb/sec διαφορα.

Το username Vivodi το εχουμε απο εποχης ΑΡΥΣ Λιανικη.

 

11mbps - 800 kb/sec otenet περίπου 2,5 mbps κόφτη

 

21 (ο φίλος στο thread) - 1400 kb/sec περίπου 800-900 kb/sec απώλειες δλδ 8-9 mbps κόφτης???

Link to comment
Share on other sites

kalispera k kali hronia se olous,8a i8ela na mou peite ena modem router to opoio na boro na eho kalipsi se 2 orofous,i sindesi 8a afora 2 laptop k pc ,tora to pc den ehi ethernet k den ehi usb2.ine kalitera na valo mia asirmati pci i ena usb?episis ego skeftome gia auto :

 

Το Belkin Wireless G+MIMO Annex A Modem/router eνσωματώνει την τεχνολογια ΜΙΜΟ καθώς και ειδικό σχεδιασμό κεραιών για καλύτερη εκμετάλευση του πρωτοκόλου 802.11g. Εξασφαλίζει τις μικρότερες παρεμβολές και υψηλές ταχύτητες. Ιδανικό για σπίτια με πολλαπλούς χρήστες και μικρά γραφεία.

 

Χαρακτηριστικα

ΜοντέλοF5D9630.ΕίδοςΑσύρματο Router ADSL.Συνδεσιμότητα4 x 10/100 (RJ-45) & 1 x RJ-11.Ταχύτητα125 Mbps.Συσκευή Σύνδεσης στο InternetADSL Modem.Internet Connection TypeADSL over PSTN.ProtectionΚρυπτογράφηση WEP, WPA & WPA2.ΣυσκευασίαRetail.Λοιπά ΧαρακτηριστικάΤεχνολογία G+MIMO

sas euharisto prokatavolika

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους!

ξέρει κανείς να μου πεί αν είναι έξυπνη επιλογή να βάλω connex στα 1Μbps με 16.5 €?

 

Εξαρτάται από τις ανάγκες σου.

Link to comment
Share on other sites

καλαμερα παιδια.ξερει κανεισ πως γινεται να συνδεσω το φορητο hp σε ενα διτυο μεσω wi-fi ωστε να χρησιμοποιω internet???????
Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

kalispera k kali hronia se olous,8a i8ela na mou peite ena modem router to opoio na boro na eho kalipsi se 2 orofous,i sindesi 8a afora 2 laptop k pc ,tora to pc den ehi ethernet k den ehi usb2.ine kalitera na valo mia asirmati pci i ena usb?episis ego skeftome gia auto :

 

Το Belkin Wireless G+MIMO Annex A Modem/router eνσωματώνει την τεχνολογια ΜΙΜΟ καθώς και ειδικό σχεδιασμό κεραιών για καλύτερη εκμετάλευση του πρωτοκόλου 802.11g. Εξασφαλίζει τις μικρότερες παρεμβολές και υψηλές ταχύτητες. Ιδανικό για σπίτια με πολλαπλούς χρήστες και μικρά γραφεία.

 

Χαρακτηριστικα

ΜοντέλοF5D9630.ΕίδοςΑσύρματο Router ADSL.Συνδεσιμότητα4 x 10/100 (RJ-45) & 1 x RJ-11.Ταχύτητα125 Mbps.Συσκευή Σύνδεσης στο InternetADSL Modem.Internet Connection TypeADSL over PSTN.ProtectionΚρυπτογράφηση WEP, WPA & WPA2.ΣυσκευασίαRetail.Λοιπά ΧαρακτηριστικάΤεχνολογία G+MIMO

sas euharisto prokatavolika

 

kamia apadisi re pedia?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα φώτα σας!!!

 

Πρόκειται να βάλω σύνδεση ADSL (ConnX 4 Mbps) και αναρωτιώμουν τι να κάνω ως προς το modem/router. Δε θα χρησιμοποιώ συνεχώς ασύρματη σύνδεση, παρά μόνο στις περιπτώσεις που θα το χρησιμοποιώ για να σερφάρω με το Wi-Fi κινητό μου ή για ασύρματη σύνδεση στο internet με το laptop μου. Στις υπόλοιπες περιπτώσεις θα προτιμούσα να το έχω συνδεδεμένο μονίμως με Ethernet/USB.

 

Τα ασύρματα modems/routers που κυκλοφορούν στην αγορά δίνουν τη δυνατότητα να τα έχεις συνδεμένα στο PC μέσω Ethernet/USB και να ενεργοποιείς το Wi-Fi μόνο όταν το χρειάζεσαι???

 

Please HELP!!! :help:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Τα ασύρματα modems/routers που κυκλοφορούν στην αγορά δίνουν τη δυνατότητα να τα έχεις συνδεμένα στο PC μέσω Ethernet/USB και να ενεργοποιείς το Wi-Fi μόνο όταν το χρειάζεσαι???

 

Please HELP!!! :help:

 

Καταρχάς θα σου πρότεινα router! ;)

Και αν είναι και ασύρματο τόσο το καλύτερο... γιατί ποτέ δεν ξέρεις πότε θα χρειαστείς ασύρματη σύνδεση (πχ. laptop,xbox, κλπ)

 

Αν δε τη χρειάζεσαι εννοείται ότι μπορείς να την απενεργοποιήσεις ;)

 

Αλλά γιατί να το κάνεις αυτό εφόσον μπορείς να το έχεις συνδεδεμένο με Ethernet και παράλληλα ισχύει και η ασύρματη σύνδεση :cool:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς θα σου πρότεινα router! ;)

Και αν είναι και ασύρματο τόσο το καλύτερο... γιατί ποτέ δεν ξέρεις πότε θα χρειαστείς ασύρματη σύνδεση (πχ. laptop,xbox, κλπ)

 

Αν δε τη χρειάζεσαι εννοείται ότι μπορείς να την απενεργοποιήσεις ;)

 

Αλλά γιατί να το κάνεις αυτό εφόσον μπορείς να το έχεις συνδεδεμένο με Ethernet και παράλληλα ισχύει και η ασύρματη σύνδεση :cool:

 

Κατ' αρχήν ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Τελικά έκανα σήμερα την αίτηση στον ΟΤΕ (Βόλος). Μου είπαν ότι μέχρι τις 17 Ιανουαρίου με κάθε σύνδεση Conn-X δίνουν δωρεάν το modem/router. Και ενώ ήθελα το SpeedTouch 585 μου είπαν ότι έχουν διαθέσιμα μόνο δύο μοντέλα, ένα Philips και ένα Baudtec. Ποιο να προτιμήσω??? Να χρησιμοποιήσω κάποιο από αυτά ή να αγοράσω κατευθείαν κάποιο καλύτερο, π.χ. κάποιο Linksys, Belkin κλπ???

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ αυτών των δυο θα σου πρότεινα το baudtec. Φαινεται φτηνιάρικο αλλα κάνει την δουλεια του. Αντιθετα το philips, ουτε υποστηρίζεται και πολύ εχουν πρόβλημα με δαύτο. Εγω βέβαια είμαι με το sagem και με αναβάθμιση firmware δουλέυει μια χαρά.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...