Jump to content

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ψάχνω ένα modem wifi router (που να υποστηρίζει το νέο πρότυπο draft-n μιας και το λαπτοπ μου το υποστηρίζει) για να αντικαταστήσω το παλιό μου modem router.

 

Αλλά αυτό που θέλω είναι να έχει διακόπτη για την ενεργοποίηση-απενεργοποίηση του ασύρματου (και όχι από τη σελίδα διαχείρισης) γιατί δεν θέλω να το έχω μόνιμα ανοικτό...

 

Γνωρίζετε κάποιο που να έχει αυτό που αναζητώ; Θα προτιμούσα να ήταν και modem αλλά και σκέτο router ή access point αν είναι θα το σκεφτώ.

 

Επίσης θέλω να μου πείτε εντυπώσεις για το Linksys WAG325N το οποίο σκέφτομαι να πάρω αν δεν βρω αυτό που ψάχνω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια εχω ενα φορητο υπολογιστη και θα αγορασει και ο αδερφος μου αλλον εναν σταθερο..

εχω dsl με otenet, ενσυρματο modem speedtouch.

τι πρεπει να κανω για να μπορουν και οι 2 υπολογιστες μαζι να μπαινουν στο ιντερνετ?

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να συνδέσεις το φορητό σου μέσω κάρτας δικτύου στο μόντεμ και τον σταθερό με USB.αυτό είχα κάνει εγώ και όλα ήταν μια χαρα!

You'll remember me...//For the rest of you Life!//

<------------------------------------------>

Amanitou City

Link to comment
Share on other sites

από την άλλη μπορείς να πάρεις ένα switch (παίζουν στην αγορά μέχρι 20 ευρώ) και να ρίξεις εκεί τη γραμμή σου και τα δυο pc και να βγαίνετε όλοι από τη γραμμή χωρίς κανένα ζήτημα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Μετά από προβλήματα σαν κι αυτά που προαναφέρθηκαν για το F200 της crypto, πήρα ένα modem D-link, το DSL-320Τ. Η αλήθεια είναι ότι δεν το έψαξα και πολύ, καθότι άσχετος με το θέμα. Μέχρι στιγμής όλα καλά. Επειδή όμως έχω δύο υπολογιστες ήθελα και ένα router. Οι τιμές βέβαια δεν ήταν και τόσο δελεαστικές, μέχρι που είδα στο you.gr το DI-634M, επίσης D-link. Για την ακρίβεια είδα την τιμή του. 24,88€.

Πιστεύετε ότι αξίζουν οι δύο συσκευές;

ΥΓ: Σε άλλα καταστήματα το router κοστίζει 125-150€

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τι παιζει με το you.gr ρε παιδια? και το linksys που κοιταω το εχει 51 ευρω ενω το e-shop 92! πως και τετοια διαφορα στην τιμη?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια βοηθεια! Ειμαι ασχετος με την συγκεκριμενη τεχνολογια!!!

Αγορασα ενα d-link dsl 684t wireless modem router και θελω να το συνδεσω σε μια υπαρχουσα συνδεση adsl over isdn γραμμη. Υποψιν οτι ηδη εχω στην adsl ενα usb modem microcom. Ξεσυνδεσα το usb modem και προσπαθησα να κανω setup στο καινουριο, συνεδεσα το καλωδιο erthnet στη θυρα του υπολογηστη και στη θυρα του wireless modem router, συνεδεσα το καλωδιο του τηλεφωνου μεσω spliter στη θυρα του μοντεμ και ξεκινησα να κανω τις ρυθμισεις στη σελιδα που δινει ο κατασκευαστης. Ενω ολα τα λαμπακια δειχνουν οκ, στο σημειο που προσπαθει να βρει την adsl συνδεση δειχνει fail.

Tι κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα βασικα ειναι οτι δεν ανοιγει το internet, αν ξεσυνδεσω το παλιο modem, ενω αν το συνδεσω λειτουργει κανονικα! Το θεμα μου ομως ειναι να συνδεσω τον αλλο υπολογιστη που εχω στο γραφειο μου ασυρματα, γιαυτο το λογο αγορασα το wireless modem router!
Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να μου προτεινετε ενα modem-router για ADSL 2...:rolleyes: τωρα εχω ενα U.S.Robotics αλλα ειναι για ADSL 1...

επι του ιδιου θεματος εγω εχω ενα sagem 1540 wag για isdn που μου το εδωσε η οτενετ,κανει για ADSL2+?

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ADSL ΑΣΥΡΜΑΤΟ.

ΕΧΟΥΝ ΕΜΒΕΛΕΙΑ ΤΑ ΑΣΥΡΜΑΤΑ MΟDEM ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΣΕ 2 ΟΡΟΦΟΥΣ;

ΤΙ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΜΟΥ ΠΡΟΤΙΝΕΤΕ;

ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ 2 ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ Η' ΕΣΤΩ Ο ΕΝΑΣ USB WIFI;

Ο ΑΛΛΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΔΕΕΤΕ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΜΕ ΤΟ MODEM.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ασύρματο router για σύνδεση adsl. Μπορεί κάποιος να μου πει αν με κάποια κάρτα wifi ενδεχομένως κάποιος σε απόσταση 100-150 μέτρων μπορεί να συνδεθεί από τη δική μου σύνδεση; Αν ναι τι κάρτα θα πρέπει να κοιτάξω; Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα είναι σχετικά ,γιατί από παρεμβολές άλλο τίποτε και θάχεις και σύ πρόβλημα στο τέλος.

 

Ασφαλή λειτουργία Wifi είναι μέχρι 40μ το πολύ.Όλες οι κάρτες γράφουν σχετικά από εμβέλεια,αλλά είναι θεωρητικά πως το εννοεί ο κατασκευστής και αν εχει τηρήσει τα πρωτόκολλα από προδιαγραφές.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα & ΧΡΟΝΙΑ Π Ο Λ Λ Α με ΥΓΕΙΑ.

Έχω το Jetspeed-520i & είχα Conn-x 1 Mbit. Ζήτησα από το 134 αναβάθμιση στα 4 Mbit, αλλά επί 3 μέρες (από τότε που ξεκίνησαν την αλλαγή) δεν έχω ΙΝΤΕΡΝΕΤ. Βέβαια θα μου στείλουν Νέο μόντεμ, σε καμιά εβδομάδα, αλλά μήπως γίνεται με κάποια αλλαγή στις ρυθμίσεις να έχω ΙΝΤΕΡΝΕΤ έστω σε χαμηλότερη ταχύτητα ;

Ευχαριστώ ούτως ή άλλως.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα & ΧΡΟΝΙΑ Π Ο Λ Λ Α με ΥΓΕΙΑ.

Έχω το Jetspeed-520i & είχα Conn-x 1 Mbit. Ζήτησα από το 134 αναβάθμιση στα 4 Mbit, αλλά επί 3 μέρες (από τότε που ξεκίνησαν την αλλαγή) δεν έχω ΙΝΤΕΡΝΕΤ. Βέβαια θα μου στείλουν Νέο μόντεμ, σε καμιά εβδομάδα, αλλά μήπως γίνεται με κάποια αλλαγή στις ρυθμίσεις να έχω ΙΝΤΕΡΝΕΤ έστω σε χαμηλότερη ταχύτητα ;

Ευχαριστώ ούτως ή άλλως.

to 520 σηκώνει άνετα συνδέσεις μέχρι 8Mbps σίγουρα. Κάποιο άλλο ίσως είναι το πρόβλημα;

Εκτός από IP Που δεν παίρνεις, μήπως δεν συγχρονίζει καν με το dslam?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρόνια πολλά.

 

Θα ήθελα τη συμβολή σας σε ένα πρόβλημα. Έχω το Fritz!Box (HOL doubleplay) και τον lexmark x6570, πολυμηχάνημα και φαξ. Λοιπόν, στο ρούτερ έχω συνδέσει στο FON1 το τηλέφωνο και στον άλλο το φαξ εκτυπωτή. Όταν πάω όμως να στείλω ένα φαξ, αυτό κάνει κλήση, ακούγεται ο αρχικός χαρακτηριστικός ήχος αποστολής του φάξ και αμέσως σταματάει, λέγοντας "αδύνατη η σύνδεση". Παρακαλώ τη βοήθειά σας (...ελεείστε τον αόμματο...)

 

Ευχαριστώ

Καλή πρωτοχρονιά

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς αν το Fritz της Hol είναι καλό μόντεμ και αν δέχεται άλλη κεραία εκτός από τη δική του για μεγαλύτερη εμβέλεια; Μου προτείνετε κάποιο άλλο ή θα κάνω μ'αυτό τη δουλειά μου;

Ευχαρστώ

Link to comment
Share on other sites

παιδια χρονια πολλα!εχω το ρουτερ της οτενετ sagem 1540 για ISDN wireless και εχω ταχυτητα 2mbit.ενδιαφερομαι για την 24αρα ταχυτητα ,πηρα την οτενετ να ρωτησω αν υποστηριζει το ρουτερ αυτο ADSL2+ και μου ειπαν ναι.ισχυει αυτο ?εσεις τι ξερετε?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς αν το Fritz της Hol είναι καλό μόντεμ και αν δέχεται άλλη κεραία εκτός από τη δική του για μεγαλύτερη εμβέλεια; Μου προτείνετε κάποιο άλλο ή θα κάνω μ'αυτό τη δουλειά μου;

Ευχαρστώ

 

Από όσο ξέρω είναι ένα από τα καλύτερα μοντεμ. Το έχω σχεδόν από τον Φεβρουάριο και είμαι ευχαριστημένος. Η εμβέλεια σε wifi είναι αρκετά καλή μέσα στο σπίτι μου, στο οποίο δεν μπορώ να πώ πως έχει και την καλύτερη διαρρύθμιση. Και από όσο έψαξα, κοστίζει και ακριβά. Για κεραία δυστυχώς δεν μπορώ να σου πώ αν μπορείς να βάλεις άλλη... Μόνο ακόμα που δεν μπορώ να ρυθμίσω το φαξ μου...

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω είναι ένα από τα καλύτερα μοντεμ. Το έχω σχεδόν από τον Φεβρουάριο και είμαι ευχαριστημένος. Η εμβέλεια σε wifi είναι αρκετά καλή μέσα στο σπίτι μου, στο οποίο δεν μπορώ να πώ πως έχει και την καλύτερη διαρρύθμιση. Και από όσο έψαξα, κοστίζει και ακριβά. Για κεραία δυστυχώς δεν μπορώ να σου πώ αν μπορείς να βάλεις άλλη... Μόνο ακόμα που δεν μπορώ να ρυθμίσω το φαξ μου...
ολοι οι εναλλακτικοι εχουν προβλημα με τα φαξ!απλα σε ολους δεν δουλευουν!και σε μενα καποια στιγμη η μανα μου εκανε το λαθος-χωρις να με ρωτησει-και εβαλε vivodi και το μετανιωσε με το φαξ.ενα μηνα και vivodi τελος..
Link to comment
Share on other sites

Aπλά αυτό που γράφεις είναι ανακριβές.
η οικογενεια μου εχει δοκιμασει vivodi,hol,on,netone,forthnet και σε ΟΛΕΣ δεν δουλευαν τα φαξ!μετα απο επικοινωνια με τα customer care ΟΛΑ ειπαν οτι τα πιο πολλα fax machines δεν λειτουργουν τουλαχιστον ακομα....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...