Jump to content

Vodafone HOME Internet & Double Play


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας,προσωπικά έχω Vivodi cableTV.Συγχρονίζω στα 5 mbps down/1mbps up χωρίς προβλήματα με εξαίρεση τον πρώτο μήνα που είχα βάλει το πακέτο.Μου έχουν πεί από τη Vivodi οτι δεν μπορώ να πιάσω μεγαλύτερη ταχύτητα λόγω κακών καλωδιώσεων ΟΤΕ΅.Οι καλωδιώσεις στο σπίτι μου είναι καινούριες.Το έψαξα λοιπόν και πήρα την HOL να ρωτήσω τι γίνεται και η υπάλληλος μου είπε οτι σε αντίθεση με τις υπόλοιπες εταιρίες το δύκτιο της Hol είναι εξ'ολοκλήρου δικό της.Εγώ της έκανα την εξης απλή ερώτηση."Αν είναι έτσι αυτό σημαίνει οτι θα είσαστε εξόλοκλήρου υπεύθυνοι για την ποιότητα του σήματός μου μιας και όλες οι καλωδιώσεις ανοίκουν σε εσάς".Σε αυτό το σημείο έφαγε ένα κόλημα και μου υποσχέθηκε να ξαναπάρει χωρίς να το έχει κάνει έως τώρα.Αν ξέρει κάποιος χρήστης της HOL τι ακριβώς γίνεται ας μου εξηγήσει και θα ήθελα να γράψουν κάποιοι από εσάς τις ταχύτητες που πιάνετε και αν οι συνδέσεις σας είναι σταθερές.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

o εφιαλτης συνεχιζεται.....απο 14 του μηνα κομμενο το τηλεφωνο,και το μονο που λενε ειναι να κανω υπομονη χωρις ομως να μου λενε τι φταιει που δεν εχω τηλεφωνο ουτε ιντερνετ,αλλα δεν ξερουν καν ποτε θα ερθει κατι απο τα δυο......

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

o εφιαλτης συνεχιζεται.....απο 14 του μηνα κομμενο το τηλεφωνο,και το μονο που λενε ειναι να κανω υπομονη χωρις ομως να μου λενε τι φταιει που δεν εχω τηλεφωνο ουτε ιντερνετ,αλλα δεν ξερουν καν ποτε θα ερθει κατι απο τα δυο......

 

Και να σου έλεγαν, ξέρεις τι θα έλεγαν. Ότι φταίει ο ΟΤΕ :ninja: αν και στη HOL κάποιες φορές λένε ότι φταίει και η vodafone που τους φορτώνει το δίκτυο με τους συνδρομητές της :mad:

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

παντως πραγματικα η ολη φαση ειναι κωμωδια.

Κανεις δεν ξερει τιποτα,απο τον ενα σε δινουν στον αλλο,για να ξαναγυρισεις στο τελος ξανα απο την αρχη........

Τι να πω δεν ξερω πρεπει να πας στα γραφεια τους με τσεκουρι που ποναει κιολας.....

Ειναι δυνατον εταιρεια με ιδιοκτητο (δηθεν) δικτυο να μην μπορει να σου δωσει μια ενημερωση για το ποτε θα συνδεθεις???Δηλαδη και μη χειροτερα.....

Στο μεταξυ εαν διαβασετε τους ορους του συμβολαιου,για το μονο πραγμα που ειναι υπευθυνοι ειναι για την εισπραξη η κοψιμο του τηλεφωνου εαν δεν πληρωνεις...Για ολα τα αλλα δεν ξερουν τιποτα....Αρε να μην εχω κανα κουρδο αυτονομιστη γνωστο,να ζωθει με δυναμιτη και να ορμησει μεσα.......

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

Kατα 50% φταίει ο ΟΤΕ και η άθλια σε πολλες περιοχές υποδομή και οργάνωσή του του, μαζί μ'αυτούς που ανέχονται τις όποιες συμπεριφορές του (ΕΕΤΤ,Πολιτεία με παραθυράκια νομοθεσίας κλπ συμφέροντα)

 

-Το υπόλοιπο 50% είναι θέμα οργάνωσης κάθε ιδιωτικής εταιρίας.Οταν θέλουν πελάτες χωρίς να μπορούν να τους εξυπηρετούν (αεριτζήδικες δουλειές) αυτών των ίδιων μεγαλοεπιχειρηματιών που βρίσκει κανείς και σε αλλες υπηρεσίες και έργα,και όταν δεν υπάρχουν εξαιρέσεις ευθύνης στο σύστημα που είναι το ίδιο στο Ελλαδιστάν,με δύο βήματα μπροστά και ένα πίσω,βρείτε εσείς τον καλύτερο πάροχο να πάμε παρέα:confused:

 

Οπως έχω ξαναγράψει,γνωρίζω παράδειγμα συνεργάτη μου στο κέντρο Αθήνας με αλλο εναλλακτικό (που θέλουν να λένε ότι είναι ο μεγαλύτερος στο χώρο σε συνδρομητες) όπου πάλι φυσικά κανείς δεν ξέρει τίποτε,γιατί μπορεί είτε να φταίει όντως η περιοχή ή να πούν απλά για δικαιολογία (όπως είπαν), ότι φταίει η περιοχή,γίνονται δήθεν έργα κλπ κλπ .....

Σ'αυτόν που χρειάζοταν το Ιντερνετ όσο κανείς άλλος,μετά από πετυχημένη σχετικά εύκολη σύνδεση,διακόπηκε ξαφνικά για τεχνικούς λόγους, και τώρα είναι με ΑΡΥΣ στα 768Kbit πάλι,και πιό πολύ χρόνο απ'ότι κάθισε με τα 12Mbit.

Αλλά επειδή πρόκειται για εταιρία μαρκετινκ και είχε κάνει κάποιες επενδύσεις για να εκμεταλευτεί την ταχύτητα,και για την σκασίλα τους στην εταιρία παροχής,φυσικά έχουν πάρει τη νομική οδό γιατί η ζημιά είναι και μεγάλη από διαφυγόντα κέρδη.Οχι θα τους άφηνε!-Εμείς οι κοινοί θνητοί όμως που δεν έχουμε την δυνατότητα για δικαστικά έξοδα ?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά σκέφτομαι να βάλω hol double play με δωρεάν εξοπλισμό wi fi router και 25 ευρώ / μήνα με ταχύτητα εώς 24 kbps

 

http://www.hol.gr/default.asp?pid=13&la=1

 

Tι λέτε; Όσοι έχετε hol είστε ευχαριστημένοι ή να βάλω vodafone 3 σε 1 με 32,5 ευρώ / μήνα;

Link to comment
Share on other sites

Η vodafone διαθέτει μόνο Internet μέσω ΗΟL.

 

Στα υπόλοιπα μια μικρή αναζήτιση στα τοπικά thread θα λύσει τις οποιες τεχνικές απορίες σου.

Η τιμή αξίζει σε όλες τις περιπτώσεις στους εναλλακτικούς,αλλά από σένα εξαρτάται τι χρειάζεσαι,και τι σε συμφέρει να πληρώνεις σε σχέση με τις υπηρεσίες που θα διαβάσεις πώς δουλεύουν ως τώρα κατά μέσο όρο.

Link to comment
Share on other sites

Η vodafone διαθέτει μόνο Internet μέσω ΗΟL.

 

Στα υπόλοιπα μια μικρή αναζήτιση στα τοπικά thread θα λύσει τις οποιες τεχνικές απορίες σου.

Η τιμή αξίζει σε όλες τις περιπτώσεις στους εναλλακτικούς,αλλά από σένα εξαρτάται τι χρειάζεσαι,και τι σε συμφέρει να πληρώνεις σε σχέση με τις υπηρεσίες που θα διαβάσεις πώς δουλεύουν ως τώρα κατά μέσο όρο.

 

Στην πραγματικότητα ψάχνω για σύνδεση adsl που στην περίπτωσή μου, αυτή την στιγμή θεωρώ ότι, οι καλύτερες προσφορές είναι από vodafone και hol.

Όσον αφορά το σταθερό δεν το χρησιμοποιώ για παραπάνω από 1 ώρα/μήνα οπότε θεωρώ ότι με καλύπτει η προσφορά της hol για 6 μήνες δωρεάν 1 ώρα αστικές/υπεραστικές κλήσεις στα € 24,5. Ενώ η vodafone για adsl εώς 24Mbps χρεώνει τελική τιμή € 32,5 με 8,5 ώρες δωρεάν ομιλία με αστικές/υπεραστικές κλήσεις.

Με βάση τα παραπάνω δεν είναι καλύτερα κάποιος να επιλέξει την hol και να φύγει από τον ΟΤΕ;

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο ασύμφορο αυτή τη στιγμή στη hol είναι οι κλήσεις προς κινητά που χρεώνονται ανά λεπτό (στο πακέτο double play).

 

Κατά τ'άλλα εμένα μου είπαν στη τεχνική υποστήριξη ότι το δίκτυο θα αναβαθμίζεται μέχρι τον Ιανουάριο οπότε και θα μπορούν να εγγυώνται (δεν το πιστεύω:mad:) τη ποιότητα των υπηρεσιών τους...

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο ασύμφορο αυτή τη στιγμή στη hol είναι οι κλήσεις προς κινητά που χρεώνονται ανά λεπτό (στο πακέτο double play).

 

Κατά τ'άλλα εμένα μου είπαν στη τεχνική υποστήριξη ότι το δίκτυο θα αναβαθμίζεται μέχρι τον Ιανουάριο οπότε και θα μπορούν να εγγυώνται (δεν το πιστεύω:mad:) τη ποιότητα των υπηρεσιών τους...

 

Γι'αυτο να είσαι σίγουρος το ξέρω από καλή πηγή...:X

Link to comment
Share on other sites

Κατά τ'άλλα εμένα μου είπαν στη τεχνική υποστήριξη ότι το δίκτυο θα αναβαθμίζεται μέχρι τον Ιανουάριο οπότε και θα μπορούν να εγγυώνται (δεν το πιστεύω:mad:) τη ποιότητα των υπηρεσιών τους...

 

Αv μιλήσεις με άλλον στην τεχνική υποστήριξη όλο για αναβαθμίσεις μιλάνε (και όλοι πάροχοι παντού τα ίδια λένε) στην λογική ότι η τεχνολογία και οι εξελίξεις τρέχουν.Στο Ιντερνετ σίγουρα θα βελτιωθούν τα πραγματα στην HOL σύντομα,και θα ξαναγίνουν όπως παλιά σε σταθερότητα.....στην τηλεφωνία όμως για ποιό δίκτυο μιλάνε ,αυτό που επινοικιάζουν και μοιράζονται τεχνικά και εξαρτώνται από τους τεχνικούς του ΟΤΕ ; ή το δικό τους Voip-Ελεος πια :X

Link to comment
Share on other sites

εσεις το ξερατε οτι παρολο που στο site της hol υπαρχει τιμοκαταλογος για προωθησεις,η υπηρεσια δεν παρεχεται??

Πηγα σημερα απο τα γραφεια τους να τους ζητησω ,αφου δεν μπορουν να μου εχουν τηλεφωνο απο τις 14 του μηνα,μηπως μπορουν να προωθησουν τις κλησεις σε αλλο σταθερο,αλλα ουτε αυτο μπορουσαν

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

Λογικά προώθηση γίνεται αφού έχεις τηλέφωνο σε λειτουργία,άμα δεν έχεις πως θα γίνει ; :cool:
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν καταλαβες, στο help desk τους μου ειπαν οτι γενικα δεν ισχυει ακομη η προωθηση οχι μονο σε εμενα που δεν εχω τηλ.

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

To λιγότερο είναι αυτό προς το παρόν.

Προηγείται η σταθερότητα στην επικοινωνία που δεν υπάρχει για τους τεχνικούς λόγους που είναι γνωστοί και η οργάνωση τους για εξυπηρέτηση που κατάντησε από τις χειρότερες:blink:

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν καταλαβες, στο help desk τους μου ειπαν οτι γενικα δεν ισχυει ακομη η προωθηση οχι μονο σε εμενα που δεν εχω τηλ.

 

χρονια πολλα σε ολους !

καλα μην νομιζεις οτι ξερουν και πολλα !! :lol: :lol:

τωρα μολις το εψαξα και βρηκα ακρη!

μεσα απο το FRITZ!Box πας :

Settings -->Telephony-->Call Diversion--> και πατας το κουμπι ''new call Diversion

AΛΛΑ οταν κανεις εκτροπή π.χ. στο κινητο σου ΔΕΝ θα φαινεται ποιος ειναι , αλλα θα φαίνεται η γραμμη σου (που χρεώνετε) FON1 ή FON2 !:(

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ολοι στη hol einai toylaxiston απατεωνες!6 μηνεσ κανανε να με συνδεσουνε σε double play !ελεγα να φυγω απο τον οτε αλλα παλι εκει με βλεπω να ξαναγυρναω !μεσοσ χρονοσ αναμονησ στο 13844 ειναι η μια ωρα!οι ανθρωποι ειναι τουλαχιστον ασχετοι!!!
Link to comment
Share on other sites

μωρε ας με συνδεσουνε και εμενα και ας περιμενω (παλι) 1 ωρα στο τηλεφωνο!!!!!!!!!!

Αληθεια βρε παιδια απο αυτα που εχετε ακουσει ποσο μπορουν να σε αφησουν χωρις τηλεφωνο?Εγω μετραω απο τις 14 του μηνα και οι δικαιολογιες φταει ο οτε,και ο οτε φταει η hol πανε και ερχονται.Αφου την δευτερα που πηγα παλι απο εκει ακουσα το εξης.Ο τεχνικος της hol δεν βρηκε βλαβη αλλα και ο οτε μας απαντησε οτι η γραμμη ειναι οκ και απο αυτους.Αντε τωρα να βγαλεις ακρη......μαλλον πρεπει να την κανω για οτε παλι σιγα σιγα.

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς αν το Fritz της Hol είναι καλό μόντεμ και αν δέχεται άλλη κεραία εκτός από τη δική του για μεγαλύτερη εμβέλεια; Μου προτείνετε κάποιο άλλο ή θα κάνω μ'αυτό τη δουλειά μου;

Ευχαρστώ

Link to comment
Share on other sites

μωρε ας με συνδεσουνε και εμενα και ας περιμενω (παλι) 1 ωρα στο τηλεφωνο!!!!!!!!!!

Αληθεια βρε παιδια απο αυτα που εχετε ακουσει ποσο μπορουν να σε αφησουν χωρις τηλεφωνο?Εγω μετραω απο τις 14 του μηνα και οι δικαιολογιες φταει ο οτε,και ο οτε φταει η hol πανε και ερχονται.Αφου την δευτερα που πηγα παλι απο εκει ακουσα το εξης.Ο τεχνικος της hol δεν βρηκε βλαβη αλλα και ο οτε μας απαντησε οτι η γραμμη ειναι οκ και απο αυτους.Αντε τωρα να βγαλεις ακρη......μαλλον πρεπει να την κανω για οτε παλι σιγα σιγα.

 

14 ποιανού μήνα;Εγώ πάντως μετράω από τις 20 Οκτωβρίου χωρίς σταθερό όπως έχω γράψει και στο παρελθόν.Δεν ξέρω σε τι κατάσταση είσαι εσύ,αν δηλαδή είσαι σε φάση ενεργοποίησης ή όχι,πάντως αν δεν έχεις τηλέφωνο θα αναγκαστείς να πας στα γραφεία τους και θα ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ να σου δώσουν ένα καρτοσταθερό σαν αυτό που δίνει η Vodafone.Είναι ένα ασύρματο+voicebox που λειτουργεί με sim κινητού αλλά δουλεύει σαν σταθερό.Αν δεν το ζητήσεις εσύ ο ίδιος δεν πρόκειται να φιλοτιμηθεί κανείς να στο δώσει από μόνος του.Με λίγα λόγια δεν δίνουν δεκάρα αν εσύ δεν έχεις τηλέφωνο ενώ έχουν την δυνατότητα να σου προσφέρουν μια προσωρινή λύση μέχρι να φτιαχτεί η βλάβη.

 

Όσον αφορά την περίπτωσή μου..τσάμπα χάρηκα με την ενεργοποίηση τελικά του double play.Μπορεί μεν το internet να παίζει πλέον στο ιδιόκτητο χωρίς πρόβλημα αλλά η τηλεφωνία εξακολουθεί να είναι off.Και μαντέψτε ποιος φταίει πάλι...ο αγαπημένος μας ΟΤΕ σύμφωνα πάντα με την HOL γιατί είμαι λέει εκτός ορίων στην πόρτα που με έχουν βάλει στο dslam της HOL.

Σήμερα μου ήρθε κοινοποίηση από την ΕΕΤΤ σχετικά με την καταγγελία που είχα κάνει,και η οποία έχει προωθηθεί πλέον στην HOL από όπου περιμένουν ενημέρωση ονομαστικά για κάθε έναν που έχει κάνει καταγγελία.Ίσως γι' αυτό με παίρνουν τηλέφωνο αυτοί (από την HOL) για να με ενημερώνουν για τις εξελίξεις και δεν αναγκάζομαι εγώ να κάθομαι με τις ώρες στο τηλέφωνο για να πιάσω γραμμή στην τεχνική υποστήριξη.

 

Για να μην μακρυγορώ,2 συμβουλές σε όσους έχουν προβλήματα.Όσοι μπορείτε πηγαίνετε στα γραφεία τους και φροντίστε να γίνετε φορτικοί,να το πω όσο πιο κομψά γίνεται.Σημειώστε το όνομα αυτού που θα σας εξυπηρετήσει εκεί και ζητήστε από τον ίδιο να σας ενημερώνει προσωπικά από κει και πέρα.

Αν δεν δείτε βελτίωση μέσα σε εύλογο χρονικό διάστημα,κατευθείαν καταγγελία στην ΕΕΤΤ.Έτσι απλά.Πάρτε τους τηλέφωνο πρώτα,ενημερώστε αναλυτικά για το τι έχει γίνει και θα σας πουν τι πρέπει να γράψετε στην καταγγελία και πως να την στείλετε.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην μακρυγορώ,2 συμβουλές σε όσους έχουν προβλήματα.Όσοι μπορείτε πηγαίνετε στα γραφεία τους και φροντίστε να γίνετε φορτικοί,να το πω όσο πιο κομψά γίνεται.Σημειώστε το όνομα αυτού που θα σας εξυπηρετήσει εκεί και ζητήστε από τον ίδιο να σας ενημερώνει προσωπικά από κει και πέρα.

Αν δεν δείτε βελτίωση μέσα σε εύλογο χρονικό διάστημα,κατευθείαν καταγγελία στην ΕΕΤΤ.Έτσι απλά.Πάρτε τους τηλέφωνο πρώτα,ενημερώστε αναλυτικά για το τι έχει γίνει και θα σας πουν τι πρέπει να γράψετε στην καταγγελία και πως να την στείλετε.

Εγώ έτσι έφυγα από την On...Πήγα από κει, διέκοψα, πήρα και το τέλος ενεργοποίησης πίσω και adios.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έτσι έφυγα από την On...Πήγα από κει, διέκοψα, πήρα και το τέλος ενεργοποίησης πίσω και adios.

 

Και πήγες που;Σε άλλον εναλλακτικό ή στον ΟΤΕ;

 

Να πάω σε άλλον εναλλακτικό αυτή την στιγμή και ενώ έχω μπει σε τέτοια διαδικασία το θεωρώ χαζομάρα.Όλοι τους έχουν προβλήματα και όλοι τους αντιμετωπίζουν προβλήματα από τον ΟΤΕ.Αποδεδειγμένο στην περίπτωσή μου καθώς ο ΟΤΕ με έκοψε από πελάτη του,μου έκοψε το τηλέφωνο αλλά εξακολουθούσα να είχα internet μέσω αυτού με αποτέλεσμα να μην μπορεί να ολοκληρωθεί η φορητότητα στην HOL.Αν δεν το είχα διαπιστώσει μόνος μου δεν θα τους πίστευα όταν μου έλεγαν ότι φταίει ο ΟΤΕ.

 

Την περίπτωση του να γυρίσω στον ΟΤΕ αν και ομολογώ ότι την σκέφτηκα την απέρριψα αμέσως.Το θεωρώ κοροϊδία να πληρώνω στον ΟΤΕ 100 ευρώ όταν στην HOL/Forthnet/Tellas κλπ μπορώ να έχω τα ίδια και καλύτερα με 40 ευρώ.Νομίζω δεν χρειάζεται περαιτέρω ανάλυση αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς αν το Fritz της Hol είναι καλό μόντεμ και αν δέχεται άλλη κεραία εκτός από τη δική του για μεγαλύτερη εμβέλεια; Μου προτείνετε κάποιο άλλο ή θα κάνω μ'αυτό τη δουλειά μου;

Ευχαρστώ

 

To fritz-άκι που δίνουν πλέον (από το double play και μετά), σε σχέση με το προηγούμενο που δίνανε στις αρχές με τα 4Mbps κυκλώματά τους, είναι μια χαρά.

Το έχω σπίτι, το δουλεύω εδώ και σχεδόν 5 μήνες και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Και το wifi του παίζει σε όλο το σπίτι και σταθερό είναι στα οριακά downloads (το παλιό με το που έπιανες τα όρια της γραμμής έκανε reboot), γενικά δεν έχω παράπονα... και στο Voice παίζει σωστά.

Οπότε δε νομίζω να σου χρειαστεί να βάλεις κάποιο άλλο.

VW Polo PoWeR

http://www.vwclub.gr

 

HTC - HD 2

iPhone 2G 16GB 3.0

Link to comment
Share on other sites

Και πήγες που;Σε άλλον εναλλακτικό ή στον ΟΤΕ;

 

Την περίπτωση του να γυρίσω στον ΟΤΕ αν και ομολογώ ότι την σκέφτηκα την απέρριψα αμέσως.Το θεωρώ κοροϊδία να πληρώνω στον ΟΤΕ 100 ευρώ όταν στην HOL/Forthnet/Tellas κλπ μπορώ να έχω τα ίδια και καλύτερα με 40 ευρώ.Νομίζω δεν χρειάζεται περαιτέρω ανάλυση αυτό.

 

 

γιατι θα πληρωνεις 100 ευρω στον ΟΤΕ?

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...