Jump to content

Vodafone HOME Internet & Double Play


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

29 minutes ago, kiriakos_GR said:

Η Vodafone το λέει, η Cosmote το αποκρύπτει. Τα νέα συμβόλαια 2023 θα επιβαρυνθούν πρώτα το 2024.  Τα συμβόλαια 2022 παραμένουν ως έχουν μέχρι την λήξη.   

Ευτυχως πολλοι εδω μεσα καναμε ανανεωση συμβολαιου μετα την δωρεαν αναβαθμιση γραμμης απο 50 σε 100 αρα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

8 ώρες πριν, thanos1989 said:

Ευτυχως πολλοι εδω μεσα καναμε ανανεωση συμβολαιου μετα την δωρεαν αναβαθμιση γραμμης απο 50 σε 100 αρα!!!

Δεν βλέπω το όφελος, με μερικούς μήνες καθυστέρηση, όλα τα προβατάκια θα πληρώσουν το νέο χαράτσι.  Η κυβέρνηση  το ενέκρινε, η εφαρμογή ξεκινά 2024 για όλους.   Απλά δεν έχει αναδρομική ισχύ για τα συμβόλαια 2022.  

Κάποιος μου μάτιαξε  το H268Q και δεν παίρνει αυτόματα την ρύθμιση  VOIP.  Ο τεχνικός σήμερα δήλωσε αντικατάσταση, δεν μπορούσε να το ρυθμίσει, και πάλι ζήτησα το ίδιο.  🙂

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kiriakos_GR said:

Δεν βλέπω το όφελος, με μερικούς μήνες καθυστέρηση, όλα τα προβατάκια θα πληρώσουν το νέο χαράτσι.  Η κυβέρνηση  το ενέκρινε, η εφαρμογή ξεκινά 2024 για όλους.   Απλά δεν έχει αναδρομική ισχύ για τα συμβόλαια 2022.  

Κάποιος μου μάτιαξε  το H268Q και δεν παίρνει αυτόματα την ρύθμιση  VOIP.  Ο τεχνικός σήμερα δήλωσε αντικατάσταση, δεν μπορούσε να το ρυθμίσει, και πάλι ζήτησα το ίδιο.  🙂

Ποιο είναι αυτό το χαράτσι; Και που το έχεις δει ότι όλοι όσοι έκαναν συμβόλαιο το 23 το 24 αρχίζουν να πληρώνουν και μάλιστα αναδρομικά ;Η Vodafone το χρεώνει σε σταθερή και κινητή και κάνεις άλλος  Υπογράφεις με αυτόν τον όρο ότι μετά από 12 μήνες θα πληρώνεις 1,5€ λόγω πληθωρισμού και αναβάθμιση δικτύου. Και υπενθυμίζω καμία άλλη εταιρεία δεν το κάνει από τις άλλες 2. 

Edited by AlexM2
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, kiriakos_GR said:

Απλά δεν έχει αναδρομική ισχύ για τα συμβόλαια 2022.

Κύριοι η προφορική ενημέρωση της Vodafone βρίσκετε γραμμένη σε κάποια νέα απόφαση της ΕΕΤΤ  ψάξτε βρείτε.

https://www.eett.gr/mme-ekdoseis/deltia-typou-anakoinoseis/   

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, kiriakos_GR said:

Κύριοι η προφορική ενημέρωση της Vodafone βρίσκετε γραμμένη σε κάποια νέα απόφαση της ΕΕΤΤ  ψάξτε βρείτε.

https://www.eett.gr/mme-ekdoseis/deltia-typou-anakoinoseis/   

Όχι η προφορική ενημέρωση δεν υπάρχει σε καμία ενημέρωση της ΕΕΤΤ είναι χρέωση της Vodafone και μονο. Αν εσύ την βρεις κάπου να μας την δείξεις και εμάς! Η χρέωση αυτή δεν υπάρχει σε καμία άλλη εταιρεία.Η Vodafone έχει επιβάλει αυτό το χαράτσι στα συμβόλαια της που έχουν πραγματοποιηθεί από τον Απρίλιο του 22 για την κινητή και από τον Φεβρουάριο του 23 το ξεκίνησε και στην σταθερή.

Από το site της Vodafone 

  • Για όλες τις αιτήσεις που καταχωρούνται από 4/4/22 και έπειτα, η τιμή προσφοράς θα ισχύει για τους 12 πρώτους μήνες του συμβολαίου. Από τον 13 μήνα και έως τη λήξη του συμβολαίου, θα υπάρξει αναπροσαρμογή στην τιμή του παγίου με την προσθήκη έως 1,5 ευρώ επιπλέον, λόγω πληθωρισμού και επενδύσεων δικτύου
Edited by AlexM2
Link to comment
Share on other sites

Από το site της Vodafone, τελευταίο λευκό πεδίο pop-up ->  Διευκρινίσεις  

https://www.vodafone.gr/eshop/vodafone-mobile/symvolaio/c-100159/

Δυο πράγματα έχω να πω.

1) Σε νέα σύνδεση με τρεις μήνες δώρο, η επερχόμενη επιβάρυνση, ως συνολικό κόστος φαίνεται ασήμαντη.

2) Στην τηλεφωνική ενημέρωση, αφήνουν να εννοηθεί, ότι οι γραμμές VDSL θα επιβαρυνθούν με ένα ευρώ, ενώ οι οπτικές με την μέγιστη χρέωση.  Και ακούγετε λογικό, θα δούμε πως θα εφαρμοστεί, ακόμα είναι νωρίς.            

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, kiriakos_GR said:

Από το site της Vodafone, τελευταίο λευκό πεδίο pop-up ->  Διευκρινίσεις  

https://www.vodafone.gr/eshop/vodafone-mobile/symvolaio/c-100159/

Δυο πράγματα έχω να πω.

1) Σε νέα σύνδεση με τρεις μήνες δώρο, η επερχόμενη επιβάρυνση, ως συνολικό κόστος φαίνεται ασήμαντη.

2) Στην τηλεφωνική ενημέρωση, αφήνουν να εννοηθεί, ότι οι γραμμές VDSL θα επιβαρυνθούν με ένα ευρώ, ενώ οι οπτικές με την μέγιστη χρέωση.  Και ακούγετε λογικό, θα δούμε πως θα εφαρμοστεί, ακόμα είναι νωρίς.            

Άρα, μπορούμε να φύγουμε χωρίς ποινή ?

Link to comment
Share on other sites

Άρα, μπορούμε να φύγουμε χωρίς ποινή ?
Έκανες συμβόλαιο μετά τις 4/4/2022 και δεν σε ενημέρωσαν για τη χρέωση αυτή?

Sent from my Nothing Phone (1) using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, kiriakos_GR said:

Από το site της Vodafone, τελευταίο λευκό πεδίο pop-up ->  Διευκρινίσεις  

https://www.vodafone.gr/eshop/vodafone-mobile/symvolaio/c-100159/

Δυο πράγματα έχω να πω.

1) Σε νέα σύνδεση με τρεις μήνες δώρο, η επερχόμενη επιβάρυνση, ως συνολικό κόστος φαίνεται ασήμαντη.

2) Στην τηλεφωνική ενημέρωση, αφήνουν να εννοηθεί, ότι οι γραμμές VDSL θα επιβαρυνθούν με ένα ευρώ, ενώ οι οπτικές με την μέγιστη χρέωση.  Και ακούγετε λογικό, θα δούμε πως θα εφαρμοστεί, ακόμα είναι νωρίς.            

1)Ναι είναι ασήμαντη γιατί κανείς απόσβεση

2) Αφήνουν να εννοηθεί αυτό το πράγμα γιατί αυτό τους συμφέρει για να καλύψουν την χρέωση αυτή, εσύ και ο κάθε συνδρομητής μόνο της Vodafone σταθερής (εφόσον το συμβόλαιο έγινε μετά από 5/2/23) θα χρεωθείτε αυτό το ποσό οι άλλοι όχι.Δεν γίνεται η Vodafone να το είχε προβλέψει από το 22  και να το χρεώνει ήδη σε πελάτες κινητής τηλεφωνίας.

 

Και όπως είπα εσένα δεν σε νοιάζει μίας και κάνεις απόσβεση. Αυτή η πλαγιά τακτική της εταιρείας για να δικαιολογήσουν την χρέωση αυτή  δεν είναι σωστή. Γιατί ήδη πληρώνεις τέλος σταθερής τηλεφωνίας ήδη εδώ και κάποια χρόνια. Και ξανά λέω ότι αυτή είναι πρωτοτυπία της συγκεκριμένης εταιρείας δεν υπάρχει νόμος και σίγουρα οι άλλες δύο εταιρείες είναι οι κακές και το αποκρύπτουν 

Edited by AlexM2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AlexM2 said:

δεν υπάρχει νόμος και σίγουρα οι άλλες δύο εταιρείες είναι οι κακές και το αποκρύπτουν 

Οι άλλες δύο εταιρείες, να επιμορφώσουν το προσωπικό τους, διότι όταν απαντούν ΔΕΝ ΞΕΡΩ τι κάνει ο ανταγωνισμός = γεμίζουν τα μυαλά του κόσμου με υποψίες.  

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, kiriakos_GR said:

Οι άλλες δύο εταιρείες, να επιμορφώσουν το προσωπικό τους, διότι όταν απαντούν ΔΕΝ ΞΕΡΩ τι κάνει ο ανταγωνισμός = γεμίζουν τα μυαλά του κόσμου με υποψίες.  

Ενώ η Vodafone που το γεμίζει με ψέματα είναι καλύτερα 

Link to comment
Share on other sites

Δεν βγάλαμε άκρη με τον τεχνικό της vodafone και το έδωσε ΟΤΕ μήπως μας αλλάξουν την γραμμή απο το καφαο και γίνει το θαύμα των 100mbps επιτέλους.... 

Η καλωδίωση ήταν καλή, αναμένουμε τι θα κάνει ο ΟΤΕ απο Δευτέρα με την βλάβη.

Εάν ασχοληθεί κάποιος για 10 λεπτά θα λυθεί το πρόβλημα, αλλιώς παμε για εγγύηση δικτύου....

Screenshot_20230304-151723_Speedtest.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΣTIΣ 07/03/23 KAI ΩPA 08:00:00-12:00:00 ΣYNEPΓEIO TEXNIKΩN ΘA KANEI EΛEΓXO ΣTH ΓPAMMH TOY ΣTAΘEPOY ΣAΣ. ΠAPAKAΛOYME NA EΞAΣΦAΛIΣETE OTI ΘA YΠAPXEI ONOMA ΣTO KOYΔOYNI ΣAΣ. ME THN OΛOKΛHPΩΣH OΛΩN TΩN EΛEΓXΩN, ΘA ENHMEPΩΘEITE EK NEOY.

Link to comment
Share on other sites

Φαγώθηκα να πάρω το ZTE H268Q,  και τελικά δεν είναι συμβατό με τις κάρτες που έβαλαν στο Βόλο.  Δεν παίρνει VOIP με τίποτα.

Σήμερα μου έστειλαν το Vodafone Power Station Wi-Fi 6 (  SHG3060 ). Πάει σφαίρα στο Gaming, αλλά για να κάνει restart θες μισό πακέτο τσιγάρα. 

Το επόμενο βήμα είναι να μου το γυρίσουν Fast-path. 

https://beta.speedtest.net/result/14443152670

 

 

SHG3060_WIFI-6.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κ σε μένα στείλανε το Vodafone power station ενώ στο κατάστημα μου είπαμε για ZTE.. Είναι καλύτερο να φανταστώ; Έχω απλή κατοστάρα γραμμή και αύριο περιμένω την ενεργοποίηση/μετάβαση από Cosmote


Sent from my iPhone using Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φαγώθηκα να πάρω το ZTE H268Q,  και τελικά δεν είναι συμβατό με τις κάρτες που έβαλαν στο Βόλο.  Δεν παίρνει VOIP με τίποτα.
Σήμερα μου έστειλαν το Vodafone Power Station Wi-Fi 6 (  SHG3060 ). Πάει σφαίρα στο Gaming, αλλά για να κάνει restart θες μισό πακέτο τσιγάρα. 
Το επόμενο βήμα είναι να μου το γυρίσουν Fast-path. 
https://beta.speedtest.net/result/14443152670
 
 
SHG3060_WIFI-6.thumb.jpg.fd00502271591c3278d2d166a37c3f75.jpg
Καλά και το zte όταν κάνει restart δεν το λες και γρήγορο μέχρι να συνδεθεί.

Sent from my Nothing Phone (1) using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, rs280ps said:

Κ σε μένα στείλανε το Vodafone power station ενώ στο κατάστημα μου είπαμε για ZTE.. Είναι καλύτερο να φανταστώ; Έχω απλή κατοστάρα γραμμή και αύριο περιμένω την ενεργοποίηση/μετάβαση από Cosmote

Ο χαρακτηρισμός καλύτερο δεν έχει αξία όταν δεν είναι ξεκάθαρες οι απατήσεις μας.

15 ώρες πριν, zananiro said:

Καλά και το zte όταν κάνει restart δεν το λες και γρήγορο μέχρι να συνδεθεί.

Φαντάσου το ΖΤΕ ως συσκευή τηλεφώνου, και το Vodafone Power Station Wi-Fi 6 , ως τηλεφωνικό κέντρο.

Καμιά σχέση ο χρόνος εκκίνησης.

Το Vodafone Power Station Wi-Fi 6, έχει εσωτερικό επεξεργαστή να διαχειριστεί σύνδεση 2.5GbE.  Τις συνδέσεις 100mbps  τις βλέπει και γελάει.  Μπλοκάρει ανεπιθύμητους αριθμούς εισερχομένων. Διαθέτη διπλά εσωτερικά LAN & WiFI Δίκτυα, Νορμαλ & Guest account, εσωτερικές λειτουργίες αυτοδιάγνωσης και τεστ. Είναι δυο ρούτερ + τηλεφωνικό κέντρο σε ένα κουτί.

Edited by kiriakos_GR
Link to comment
Share on other sites

Θέλω βοήθεια από συνδρομητή με γραμμή VDSL100 , να τρέξει  speedtest  και να αναφέρει ρυθμούς καθυστέρησης σε millisecond. ( server Vodafone)

Παράδειγμα:

Ping ms  18, down 206 ms ,  Up 1091.

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, kiriakos_GR said:

Θέλω βοήθεια από συνδρομητή με γραμμή VDSL100 , να τρέξει  speedtest  και να αναφέρει ρυθμούς καθυστέρησης σε millisecond. ( server Vodafone)

Παράδειγμα:

Ping ms  18, down 206 ms ,  Up 1091.

 

Με 100αρα, μέσω wifi στα 5ghz και server GRNET

Ping ms 10, down 54, up 103

Mε server Vodafone 

Ping 9, down 36, up 15

Edited by _NikitaS_
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε σήμερα ο τεχνικός Vodafone. Δεν υπάρχει πρόβλημα καλωδιώσεων, η ρούτερ, η υπολογιστή. 

Διαγνωστικά τεστ: ping 8.8.8.8  (12~13ms)  και  1GB download  από http://speedtest.ftp.otenet.gr/

Πάραυτα, το δήλωσε ως πρόβλημα High ping, πήρε και έστειλε και φωτογραφίες, στους διαχειριστές συστήματος Vodafone. Και περιμένω  να επικοινωνήσουν μαζί όταν ολοκληρωθεί η δικιά τους διάγνωση / επίλυση.    

Ας είναι καλά η Ookla, με τα Ping / down - up, διαφορετικά θα κρύβονταν το πρόβλημα κάτω από το χαλί.      

 

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2 χρόνια (μπορεί και 3) με αορίστου συμβόλαιο 24αρι ίντερνετ (είχε λήξει και δεν ανανέωνα) που πλήρωνα 16 ευρώ περίπου......ανανέωσα τις προάλλες στη κοσμοτε με 50αρα γραμμή και θα δίνω 27,90.
Μπορεί να δίνω παραπάνω αλλά δε θα πληρώνω 2 whats up για δύο χρόνια (θα μου βάζουν 1000λ κάθε μήνα και 10 ευρώ).
Στην ουσία θα είμαι κερδισμένος γιατί έβαζα δύο 12αρες κάρτες στα καρτοκινητα.
Άρα αντί για 40 κάθε μήνα τώρα θα δίνω 27,90

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, takpanos said:

Μπορεί να δίνω παραπάνω αλλά δε θα πληρώνω 2 whats up για δύο χρόνια (θα μου βάζουν 1000λ κάθε μήνα και 10 ευρώ). ----  Στην ουσία θα είμαι κερδισμένος γιατί έβαζα δύο 12αρες κάρτες στα καρτοκινητα.
Άρα αντί για 40 κάθε μήνα τώρα θα δίνω 27,90

Η πολιτική ανταποδοτικών μέτρων Cosmote, εμφανίζετε συμπαθείς μόνο σε συνδρομητές που έχουν και άλλες καταναλώσεις.  Κάποιοι προσμετρούν και εκπτώσεις σε αεροπορικά / ακτοπλοϊκά ως όφελος.  Από την στιγμή που ο συνδρομητής δεν έχει  εγγυημένο εισόδημα κάθε μήνα, δεν είναι σε θέση να αξιοποιήσει καταναλωτικής μορφής δώρο-προσφορές.   

 

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μου έδωσαν απο κατάστημα γραπτώς προσφορά 

Vodafone FTTC 100/10 με απεριοριστα αστικά/υπεραστικά, 360 λεπτά σε κινητά ή διεθνή σταθερά + 3 πάγια δώρο με τελική τιμή 21,90 Ευρώ για  τους πρώτους 12 μήνες και 23,50 Ευρώ απο τον 13ο μήνα μέχρι τον 24ο..

Είμαι στα 60μ απο το ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ και ψήνομαι για την μετάβαση. 

Edited by babakos
Link to comment
Share on other sites

Μετά από κάμποσες δοκιμές, και επίσκεψη τεχνικών, η Vodafone αναγνώρισε πρόβλημα στην συμπεριφορά του νέου VOX = Wi-Fi 6, ρούτερ.  Και αμεση αντικατάσταση με 268Q το οποίο αναμένω από βδομάδα. 

Ο τεχνικός που έκανε επίσκεψη σήμερα ήταν τσακάλι, αμέσως επιβεβαίωσε το θέμα του VOX, που παρατήρησα πρώτος.

Ενεργοποίησα ένα δανικό 268Q, όλα ωραία, μόλις κάνω την παραμικρή χρήση ίντερνετ, προσπαθεί να κάνει κάποια σύνδεση με την vodafone ανεπιτυχώς, και δημιουργεί δραστηριότητα χωρίς λόγο. Μόλις παραλάβω το δικό μου, τότε θα πιέσω να δουν τι γίνετε από τεχνικής σκοπιάς.        

Στα θετικά, έχει καλυτερέψει η συνεργασία τεχνικό τμήμα με πελάτη (από παλιά), η επίλυση όμως γίνετε με χρονοδιάγραμμα που δοκιμάζετε η υπομονή σου.    

     

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...