Jump to content

Vodafone HOME Internet & Double Play


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν κλείνεις το WiFi για μία μέρα και να δοκιμάσεις με έναν υπολογιστή πάνω να δεις πως θα πάει;

Έτσι όπως τα λες μάλλον κάποιος σου ρουφάει Internet.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν μου παίρνει κάποιος Internet, το έχω τσεκάρει αυτό. Έχω κάνει δοκιμές και με άλλα μηχανήματα, τα προβλήματα υπάρχουν και με WiFi και με ethernet
Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου παίρνει κάποιος Internet, το έχω τσεκάρει αυτό. Έχω κάνει δοκιμές και με άλλα μηχανήματα, τα προβλήματα υπάρχουν και με WiFi και με ethernet
Στείλε τους με κούριερ τα παράπονά σου για να υπάρχει απόδειξη παραλαβής, κοινοποίηση σε ΕΕΤΤ και φύγε πήγαινε όπου θέλεις, δεν θα σου κάνουν τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

στην ΕΕΤΤ έκανα καταγγελία σήμερα, θα περιμένω να δω τι θα γίνει την Δευτέρα που θα έρθει ο τεχνικός αν και νομίζω ότι ότι το πολύ πολύ να μου αλλάξει κανένα ρουτερ και να με παραμυθιασει με διαφορά τεχνικά και θα δω τι θα κάνω.

Αυτό με την αποστολή με κουριερ που λες δεν το ήξερα, θα το κάνω και αυτό την επόμενη ημέρα μάλλον.

Το μόνο που ξέρω είναι ότι όταν φύγεις από την εταιρεία και χρωστάς το χρέος αυτό παραμένει και από πληροφορίες μου κάτι λένε ότι οι εταιρείες ψάχνονται να βρουν τρόπο αυτά να περάσουν στην εφορία, μπορεί να είναι ψέμα.....

Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, με πήραν τηλέφωνο από cosmote για να βάλω σε αυτούς σταθερό και Internet. Θα ήθελα να ρωτήσω αν φύγω από την Vodafone 1 χρόνο πριν λήξει το συμβόλαιο και αδιαφορησω στα πρόστιμα κλπ που θα μου πουν λέτε να έχω κάποιο πρόβλημα;

 

Δεν την παλεύω άλλο την κατάσταση με το Internet της Vodafone, με vdsl30 που μου έβαλαν από πέρυσι ενώ βλέπω ότι έχω 27mbps με το ζόρι βλέπω Netflix και αυτό με χάλια ποιότητα, χτες έβαλα να δω κάτι online από το open tv και μου έσπασε τα νεύρα, όταν βλέπω video στο YouTube και μπει και κάποιος άλλος από το τηλέφωνο του να δει κάτι άλλο στο YouTube φρικάρει το σύστημα. Έχω κάνει μερικές φορές θέμα στην Vodafone για τα παραπάνω και αυτοί κάνουν κάποιες ρύθμησεις και βελτιώνετε η κατάσταση για λίγες ημέρες, μετά πάλι τα ίδια.

 

Την Δευτέρα με ειδοποίησαν ότι θα έρθει κάποιος τεχνικος.

 

Την Τετάρτη θα με καλέσει πάλι εκπρόσωπος της cosmote για αλλαγή παροχου.....

 

Τι να κάνω;

Ευχαριστώ

 

Δεν θα μπορέσεις να ξανα πας ποτέ σε Vodafone το μόνο σίγουρο και μετα θα πάει δικαστικά η εταιρία και ότι γίνει. Δεν είσαι ο μόνος που δεν έχει πληρώσει το πέναλτι όμως κανείς δεν θα σου πει σίγουρα ότι δεν θα έχεις θέμα σε 5-6 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβαν οι υπόλοιποι.

Είμαι με 5, ναι 5 ταχύτητα και βλέπω νετφλιξ στη φουλ ανάλυση όταν δεν βλέπουν youtube στα τάμπλετ τα μικρά.

Για online streaming δεν έχω άποψη. Κάτι άλλο συμβαίνει. Κ η 30άρα της cosmote που έχει ο αδελφός μου τελικά 27 είναι. Έτσι κ αλλιώς 27 είναι υπεραρκετά!

Όσον αφορά το πέναλτυ λογικά αν έχεις θέμα-γνώμη μου δεν θα έχεις αλλά δεν το στηρίζω πουθενά- θα έχεις όταν θελήσεις να επιστρέψεις ξανά σε αυτούς.

Λέω ότι είναι γνώμη μου γιατί όταν κ αν θελήσεις να επιστρέψεις θα είναι τέτοια η χαρά τους που θα γυρίσεις που θα ξεχάσουν το προηγούμενο πέναλτυ

:)

Link to comment
Share on other sites

Καθημερινά συμβαίνει το παρακάτω, όλη την ημέρα έχω καλές ταχύτητες και το βραδάκι όλα αλλάζουν. Κάνω φασαρία στο τεχνικό τμήμα και μετά από μερικές ρυθμησεις που κάνουν αυτοί φτιάχνει η κατάσταση για λίγες ημέρες και μετά πάλι τα ίδια

IMG-20200222-074105.jpg

Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Link to comment
Share on other sites

Καθημερινά συμβαίνει το παρακάτω, όλη την ημέρα έχω καλές ταχύτητες και το βραδάκι όλα αλλάζουν. Κάνω φασαρία στο τεχνικό τμήμα και μετά από μερικές ρυθμησεις που κάνουν αυτοί φτιάχνει η κατάσταση για λίγες ημέρες και μετά πάλι τα ίδια

IMG-20200222-074105.jpg

 

Όταν σου χαλάει η ταχύτητα βγάλε το ρουτερ από την πρίζα ή σβήστω για 2-3 λεπτά μετά άνοιξε το και δες αν θα έχει φτιαχτεί το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το έχω κάνει πάρα πολλές φορές αυτό και έχεις δίκιο, τις περισσότερες φορές φτιάχνει η ταχύτητα αλλά πες μου, είναι αυτό λύση;

Πρέπει να το κάνω 2 φορές την ημέρα αυτό.......

αν είναι έτσι να μου αλλάξουν την μηνιαία χρέωση και από 27€ να πληρώνω 5€ για την ταλαιπωρία μου

Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το έχω κάνει πάρα πολλές φορές αυτό και έχεις δίκιο, τις περισσότερες φορές φτιάχνει η ταχύτητα αλλά πες μου, είναι αυτό λύση;

Πρέπει να το κάνω 2 φορές την ημέρα αυτό.......

αν είναι έτσι να μου αλλάξουν την μηνιαία χρέωση και από 27€ να πληρώνω 5€ για την ταλαιπωρία μου

 

Πες να σου ανεβάσουν το noise margnet μήπως στο εχουν βάλει στο 6 και κάνει αποσυνδέσεις... Πες να δοκιμάσουν κάτι μεγαλύτερο από αυτό που έχεις τώρα πχ. 9

Link to comment
Share on other sites

Να πληρώσετε λογαριασμό μπορείτε; Δεν μπαίνει ούτε στο my Vodafone ούτε παίρνει τα στοιχεία στην αρχική του vodafone.gr....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εκτός από το δίκτυο της Vodafone, τι άλλο μπορεί να φταίει για τα προβλήματα στη γραμμή μου ; Όταν έχω προβλήματα (αργεί ή δεν φορτώνει καθόλου τις σελίδες), στις μετρήσεις από το speedtest η ταχύτητα upload βγάζει αποτελέσματα 0-0.01 (ανύπαρκτη, κανονικά παίζει 0.7-0.8), οι άλλες ενδείξεις είναι κανονικές ping 30-50 & download 12-13. Αυτό γίνεται τον τελευταίο μήνα, πολλές φορές μέσα στη μέρα, με μεταβολές ακόμα και μέσα σε 1 ώρα ( από το να φορτώνει κανονικά μέχρι καθόλου).

 

Τους πήρα τηλέφωνο, μου λένε βλέπουμε φυσιολογικές μετρήσεις, όπως βλέπω και εγώ στο ρούτερ κλειδώνει στο 16 down και 1 up. Τα τελευταία χρόνια που είμαι σε αυτούς, τα όποια μικροπροβλήματα λυνόταν μετά από κάποιες ώρες, είτε με επανεκκίνηση του ρούτερ, αλλά πλέον τον τελευταίο μήνα από τότε που έβγαλαν την ανακοίνωση, τίποτα δεν πάει καλά. Νομίζω ότι είναι δικό τους θέμα και όχι του ρούτερ (Asus ac51), όπως μου λένε στο τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Ενα γρηγορο τσεκαρισμα γινεται με το να βγαλεις τα παντα πανω απο το modem σου. Κανε επανεκκινηση και ασε μονο πανω τη γραμμη του dsl και ενα καλωδιο δικτυου συνδεδεμενο στο pc. Κανε μετρησεις και δουλεψε μαζι του για καποια ωρα. Σιγα σιγα αρχισε να φορτωνεις πραγματα πανω, για αρχη σταθερο τηλεφωνο (στο splitter ή στο modem αν ειναι voip) και μετα ασυρματες συσκευες πανω στο modem σου δες πως θα παει.

 

Απο SNR και attenuation πως εισαι;

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Είχα ζητήσει προσφορά για vdsl και ενώ παλιά δεν μπορούσαν να μου δώσουν ενώ έχω καινούργια καμπίνα του OTE δίπλα στο σπίτι τώρα μπορούν. Με πήραν λοιπόν τηλ σήμερα και μετά από συζήτηση που είχε η τηλεφωνήτρια με την προϊσταμένη.. περίμενα 4 λεπτά στο ακουστικό μου και μου λέει 28.70(κατι τετοιο.. δεν συγκράτησα καλά τα ψιλά). Και της λέω.. . ναστε καλα (και καλή βραδιά πήγα να πω) και το έκλεισα. Η Vodafone χάνει πάντως γιατί μας θέλει όλους σε adsl με 19.40 το μήνα. εγώ κοντά +10€ για vdsl δεν δίνω. Εσείς τι λέτε; Edited by thanos1989
Link to comment
Share on other sites

+10 ή +20?

Προσωπικά έκανα καταγγελία στην ΕΕΤΤ σήμερα για τα πανελλαδικά προβλήματα που παρατηρήθηκαν. Αν όλα πάνε καλά θα διακόψω τη γραμμή χωρίς ρήτρα, οπότε και θα πετάξω προς inalan μεριά.

Link to comment
Share on other sites

+10 ή +20?

Προσωπικά έκανα καταγγελία στην ΕΕΤΤ σήμερα για τα πανελλαδικά προβλήματα που παρατηρήθηκαν. Αν όλα πάνε καλά θα διακόψω τη γραμμή χωρίς ρήτρα, οπότε και θα πετάξω προς inalan μεριά.

 

+10... λαθος μου, το διόρθωσα. Αλλά ναι... μονο η καταγγελίες τους ταρακουνανε και πως να σε φέρουν στο δίκτυο τους.

Link to comment
Share on other sites

Τον Οκτώβρη μου ζήτησαν 33 και κάτι ψιλά, για 50αρα γραμμή, με απεριόριστα σταθερά/διεθνή.

Εντωμεταξύ η περιοχή έχει πρόβλημα, αφού πιάνω μαξ 8 Mbps. Το αστείο είναι οτι στην αρχή δεν μου δίνανε εκτίμηση ταχύτητας, αλλά ήταν βέβαιοι πως αφού δίνει διαθεσιμότητα τηλεόρασης, θα είναι καλή.

8Mpbs είχα το 2009. Έλεος.

Link to comment
Share on other sites

Ενα γρηγορο τσεκαρισμα γινεται με το να βγαλεις τα παντα πανω απο το modem σου. Κανε επανεκκινηση και ασε μονο πανω τη γραμμη του dsl και ενα καλωδιο δικτυου συνδεδεμενο στο pc. Κανε μετρησεις και δουλεψε μαζι του για καποια ωρα. Σιγα σιγα αρχισε να φορτωνεις πραγματα πανω, για αρχη σταθερο τηλεφωνο (στο splitter ή στο modem αν ειναι voip) και μετα ασυρματες συσκευες πανω στο modem σου δες πως θα παει.

 

Απο SNR και attenuation πως εισαι;

 

Καλησπέρα να ρωτήσω κάτι πάνω σ' αυτό που γράφει πάνω ο φίλος, μια τηλεφωνική γραμμή αν δεν είναι voip όπως εμένα πως την ενεργοποιω να γινει?

Link to comment
Share on other sites

Πες να σου ανεβάσουν το noise margnet μήπως στο εχουν βάλει στο 6 και κάνει αποσυνδέσεις... Πες να δοκιμάσουν κάτι μεγαλύτερο από αυτό που έχεις τώρα πχ. 9

καλημέρα,χτες ήρθε στο σπίτι κάποιος τεχνικός για να τσεκάρει την κατάσταση.

 

- Σύνδεσε το ρουτερ με ένα μηχάνημα, κάτι έκανε εκεί (δεν ξέρω)...

- Μίλησε με την εταιρία.....

- Μου είπε ότι δηλώθηκε βλάβη στο ΟΤΕ

- Έκανε reset στο ρουτερ και μου είπε να μην το πειράξω γιατί θα το τσεκάρουν για 1 ημέρα από vodafone

και έφυγε λέγοντάς μου ότι θα με πάρουν σε 2 ημέρες τηλέφωνο.

Από εκείνη την ώρα και μετά δεν ξέρω τι έγινε, όλα έφτιαξαν μαγικά και μέχρι το βράδυ είχα περίπου 27down/3up.

 

Θα με πάρουν μάλλον αύριο τηλέφωνο και θα μου πουν ότι το λύθηκε το πρόβλημα όπως έχουν κάνει και παλιότερα, μετά από μερικές ημέρες που σίγουρα θα παρουσιαστεί το πρόβλημα ειδικά τις ώρες αιχμής τι θα κάνω;;

θα ξαναπάρω να κάνω φασαρία;;

:rocket:

Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,χτες ήρθε στο σπίτι κάποιος τεχνικός για να τσεκάρει την κατάσταση.

 

 

 

- Σύνδεσε το ρουτερ με ένα μηχάνημα, κάτι έκανε εκεί (δεν ξέρω)...

 

- Μίλησε με την εταιρία.....

 

- Μου είπε ότι δηλώθηκε βλάβη στο ΟΤΕ

 

- Έκανε reset στο ρουτερ και μου είπε να μην το πειράξω γιατί θα το τσεκάρουν για 1 ημέρα από vodafone

 

και έφυγε λέγοντάς μου ότι θα με πάρουν σε 2 ημέρες τηλέφωνο.

 

Από εκείνη την ώρα και μετά δεν ξέρω τι έγινε, όλα έφτιαξαν μαγικά και μέχρι το βράδυ είχα περίπου 27down/3up.

 

 

 

Θα με πάρουν μάλλον αύριο τηλέφωνο και θα μου πουν ότι το λύθηκε το πρόβλημα όπως έχουν κάνει και παλιότερα, μετά από μερικές ημέρες που σίγουρα θα παρουσιαστεί το πρόβλημα ειδικά τις ώρες αιχμής τι θα κάνω;;

 

θα ξαναπάρω να κάνω φασαρία;;

 

:rocket:

Από την στιγμή που δηλώθηκε βλάβη στον ΟΤΕ το πιθανότερο είναι να υπάρχει καλωδιακό πρόβλημα στο οποίο θα δοθεί απάντηση από τους τεχνικούς του ΟΤΕ εντός 48 ωρών. Θεωρητικά γι αυτό σου είπαν ότι θα σε καλέσουν μετά από 2 μέρες, είναι το πρωτόκολλο που ακολουθούν.

Η ίδια διαδικασία έγινε και στην δική μου περίπτωση αφού είχε διαπιστωθεί βλάβη που χρειάστηκε αποκατάσταση από τον ΟΤΕ.

Υπομονή, λογικά θα λυθεί το θέμα σου τώρα.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

ok, αναμονή λοιπόν.....

ευχαριστώ

Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα μου, σήμερα με πήραν τηλέφωνο από το τεχνικό τμήμα και μου είπαν αν το πρόβλημα συνεχίζεται.

Τους απάντησα ότι, ναι δεν έχει αλλα9κατι και ότι πάλι χτες το βράδυ είχα πρόβλημα με το streaming βλέποντας κάτι από το open tv (κάθε 10 λεπτά έβλεπα με χάλια ποιότητα και πιξελ).

Μου είπε ο τεχνικός ότι από μεριά τους είναι όλα ok και να αλλάξω λέει dns.

Το έψαξα λίγο στο Google και έβαλα dns του Google αλλά στο PC γιατί στο ρουτερ της Vodafone δεν βρήκα αυτή την ρύθμιση......

Έκανα δοκιμή να δω πάλι το μεσημέρι κάτι από open tv και μου έκανε πάλι τα ίδια.

Κάνω τεστ ταχύτητας και βλέπω 28download και 3up.

Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω, δεν τα πάω και τόσο καλά με εξειδικευμένες ρυθμίσεις στα PC.

Να αλλάξω παροχο και να πληρώσω την ρήτρα των 120€ περίπου;

Με το παραπάνω πρόβλημα μπορώ να γλυτώσω το πρόστιμο;

Μήπως δεν είναι πρόβλημα παροχου και με cosmote έχω πάλι πρόβλημα;

Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα μου, σήμερα με πήραν τηλέφωνο από το τεχνικό τμήμα και μου είπαν αν το πρόβλημα συνεχίζεται.

 

Τους απάντησα ότι, ναι δεν έχει αλλα9κατι και ότι πάλι χτες το βράδυ είχα πρόβλημα με το streaming βλέποντας κάτι από το open tv (κάθε 10 λεπτά έβλεπα με χάλια ποιότητα και πιξελ).

 

Μου είπε ο τεχνικός ότι από μεριά τους είναι όλα ok και να αλλάξω λέει dns.

 

Το έψαξα λίγο στο Google και έβαλα dns του Google αλλά στο PC γιατί στο ρουτερ της Vodafone δεν βρήκα αυτή την ρύθμιση......

 

Έκανα δοκιμή να δω πάλι το μεσημέρι κάτι από open tv και μου έκανε πάλι τα ίδια.

 

Κάνω τεστ ταχύτητας και βλέπω 28download και 3up.

 

Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω, δεν τα πάω και τόσο καλά με εξειδικευμένες ρυθμίσεις στα PC.

 

Να αλλάξω παροχο και να πληρώσω την ρήτρα των 120€ περίπου;

 

Με το παραπάνω πρόβλημα μπορώ να γλυτώσω το πρόστιμο;

 

Μήπως δεν είναι πρόβλημα παροχου και με cosmote έχω πάλι πρόβλημα;

 

 

 

Ποιο ρούτερ έχεις;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δίνει η Vodafone, το H300s
Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δίνει η Vodafone, το H300s

 

 

 

Κλείσε την Ασφάλεια DNS και μετά πάνε ρυθμίσεις->LAN και στον τοπικό διακομιστή dns βάλε τον 1.1.1.1

Μετά κάνε και ένα restart το router και θα είσαι κομπλέ.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...