Jump to content

Vodafone HOME Internet & Double Play


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ok, θα το δοκιμάσω αύριο.

Ευχαριστώ

Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γνωρίζει κάποιος αν κατά την υποβολή καταγγελίας στην ΕΕΤΤ λαμβάνουμε κάποιο επιβεβαιωτικό e-mail ;
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος αν κατά την υποβολή καταγγελίας στην ΕΕΤΤ λαμβάνουμε κάποιο επιβεβαιωτικό e-mail ;

 

Απορία. Η ΕΕΤΤ θέλει να έχεις επικοινωνήσει γραπτά με τον πάροχο πριν κανεις καταγγελία σε αυτούς. Σε πιο email έστειλες στην Vodafone; Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Απορία. Η ΕΕΤΤ θέλει να έχεις επικοινωνήσει γραπτά με τον πάροχο πριν κανεις καταγγελία σε αυτούς. Σε πιο email έστειλες στην Vodafone; Ευχαριστώ πολύ.

 

Ακριβώς. Ο κανονισμός λέει ότι πρώτα πρέπει να επικοινωνήσεις με τον πάροχο γραπτώς. Εφόσον δεν βρεθεί λύση μετά από 20 μέρες(ή δεν λάβεις απάντηση), υποβάλλεις καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

Στο chat μου δώσανε αυτό : DocUpload_Family01.gr@vodafone.com

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Ο κανονισμός λέει ότι πρώτα πρέπει να επικοινωνήσεις με τον πάροχο γραπτώς. Εφόσον δεν βρεθεί λύση μετά από 20 μέρες(ή δεν λάβεις απάντηση), υποβάλλεις καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

Στο chat μου δώσανε αυτό : DocUpload_Family01.gr@vodafone.com

 

Ευχαριστώ πολύ. Το κρύβουν επιμελώς από την σελίδα τους.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Το κρύβουν επιμελώς από την σελίδα τους.

 

Ενημερωτικά δεν μου απάντησαν ποτέ. Θα ενημερώσω για την κατάληξη τις επόμενες μέρες :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά δεν μου απάντησαν ποτέ. Θα ενημερώσω για την κατάληξη τις επόμενες μέρες :rolleyes:

 

Από προηγούμενη καταγγελία που είχα κάνει, το μόνο που έστειλαν(μετά από 10 μέρες) ήταν οτι έλαβαν το mail και κωδικό αναφοράς. Απάντηση καμία και σε εμένα οπότε δεν περιμένω και τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος με σταθερή και ίντερνετ μέσα στην πόλη των Χανίων να μου πεί αν είναι ευχαριστημένος απο ταχυτητα κτλ.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Μου κανανε μια προσφροά για αναβαθμιση απο 24 σε 50αρα vdsl με παγιο 27€ απο 23. Πολυ καλη προσφορα και το σκεφτομαι σοβαρα. Ομως επειδη θελω το ρουτερ μου να ειναι σε διαφορετικη θεση απο το σημειο που βρισκεται η τηλεφωνικη συσκευη (στο σπιτι υπαρχουν πολλες πριζες) δεν μπορουσαν να μου πουν αν μπορει να γινει κατι τετοιο. Μου ειπαν οτι μαλλον γινεται αλλα θα πρεπει να ερθει ανεξαρτητος τεχνικος στο σπιτι -οχι δικος τους- και οτι δεν μπορουν να εγγυηθουν οτι γινεται. Εχει καποιος αποψη; Παλιοτερα ειχα στην cosmote voip με το entry 2i και λειτουργουσε αλλα ηταν σε adsl. Τωρα σε vdsl γινεται; Ξερει καποιος ποιο router θα μου δωσει η vodafone?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Μου κανανε μια προσφροά για αναβαθμιση απο 24 σε 50αρα vdsl με παγιο 27€ απο 23. Πολυ καλη προσφορα και το σκεφτομαι σοβαρα. Ομως επειδη θελω το ρουτερ μου να ειναι σε διαφορετικη θεση απο το σημειο που βρισκεται η τηλεφωνικη συσκευη (στο σπιτι υπαρχουν πολλες πριζες) δεν μπορουσαν να μου πουν αν μπορει να γινει κατι τετοιο. Μου ειπαν οτι μαλλον γινεται αλλα θα πρεπει να ερθει ανεξαρτητος τεχνικος στο σπιτι -οχι δικος τους- και οτι δεν μπορουν να εγγυηθουν οτι γινεται. Εχει καποιος αποψη; Παλιοτερα ειχα στην cosmote voip με το entry 2i και λειτουργουσε αλλα ηταν σε adsl. Τωρα σε vdsl γινεται; Ξερει καποιος ποιο router θα μου δωσει η vodafone?

 

Η γρήγορη απάντηση είναι ότι γίνεται.

Για τον σωστό τρόπο θα πρέπει να αλλάξεις λίγο την καλωδίωση, αλλά καλύτερα να συζητηθεί σε χωριστό θέμα, γιατί εξαρτάται από το πώς είναι συνδεδεμένες οι πρίζες στο σπίτι σου.

Υπάρχει και εύκολος τρόπος, με τον οποίο "ταΐζεις" με splitter τη φωνή πίσω στις πρίζες σου, και έτσι μπορείς να συνδέσεις το τηλέφωνο αλλού. Αυτός ο τρόπος δεν προτείνεται, γιατί επηράζει την ποιότητα του σήματος DSL, άρα ελαττώνει την μέγιστη ταχύτητα που μπορείς να πετύχεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Μου κανανε μια προσφροά για αναβαθμιση απο 24 σε 50αρα vdsl με παγιο 27€ απο 23. Πολυ καλη προσφορα και το σκεφτομαι σοβαρα. Ομως επειδη θελω το ρουτερ μου να ειναι σε διαφορετικη θεση απο το σημειο που βρισκεται η τηλεφωνικη συσκευη (στο σπιτι υπαρχουν πολλες πριζες) δεν μπορουσαν να μου πουν αν μπορει να γινει κατι τετοιο. Μου ειπαν οτι μαλλον γινεται αλλα θα πρεπει να ερθει ανεξαρτητος τεχνικος στο σπιτι -οχι δικος τους- και οτι δεν μπορουν να εγγυηθουν οτι γινεται. Εχει καποιος αποψη; Παλιοτερα ειχα στην cosmote voip με το entry 2i και λειτουργουσε αλλα ηταν σε adsl. Τωρα σε vdsl γινεται; Ξερει καποιος ποιο router θα μου δωσει η vodafone?

 

Στο site και στο κουτι του router H300s εχει οδηγιες κι ολα τα παρελκομενα ωστε να κανεις επιστροφη του τηλεφωνικου σηματος στις πριζες.

Δεν θα σου το συνιστουσα και θα σου προτεινα να συνδεσεις διπλα στο router ενα ασυρματο αν σε βολευει.

Τωρα αν πρεπει ανγκαστικα να κανεις την συνδεσμολογια με την επιστροφη του σηματος τοτε προσεξε καλα τις οδηγιες γιατι μπορει πολυ ευκολα να κανεις λαθος και να εχεις θεματα μετα.

Βεβαια θεματα μπορει να προκυψουν γιατι η συνδεσμολογια αυτη γενικα προσθετει θορυβο στην γραμμη κι αναλογα ποσο καλη καλωδιωση εχεις μπορει να σου βγαλει προβλημα ή οχι.

Αυτο ισχυει σε οποια εταιρια κι αν πας γιατι ειναι θεμα της συνδεσμολογιας.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Ναι δουλεύει κανονικά αν ρίξεις την έξοδο από το μόντεμ στις μπριζες.

Ούτε σπλιτερ ούτε τίποτα.

 

Αν κοντά στο ρούτερ έχει μόνο μία πρίζα, από την οποία παίρνει το DSL, προφανώς χρειάζεται splitter για να δώσει πίσω τηλέφωνο. Αν έχει διπλή ή δεύτερη πρίζα, τότε μπορεί να το κάνει και σωστά...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έτσι κι αλλιώς πάντα σε pstn γραμμές το τηλεφωνικό σήμα συνυπάρχει με του dsl. Επειδή δουλεύουν σε διαφορετικές συχνότητες, πάνε και τα 2 σήματα παντού, και απλά όπου έχεις τηλέφωνο βάζεις φιλτράκι για να απομονώσεις το σήμα του internet ώστε να αποφεύγεις τυχόν παρεμβολές. Αυτό θα κάνεις αν ρίξεις το σήμα πίσω στην πρίζα.

Ωστόσο, αν το ρούτερ είναι στην κεντρική πρίζα (η πρώτη που έρχεται απέξω και δίνει σήμα σε όλες τις υπόλοιπες του σπιτιού) εγώ θα κοιτούσα να αποσυνδέσω τις υπόλοιπες από αυτήν, και να τους δώσω απευθείας τηλεφωνικό σήμα από το ρούτερ. Έτσι δεν χρειαζόταν καν να βάλω φίλτρο στις τηλεφωνικές συσκευές.

 

Επίσης, και μια πρίζα να έχεις (όχι διπλή) μπορείς να χρησιμοποιείς το έξτρα ζευγάρι ακροδεκτών. Το τηλεφωνικό βύσμα με το κλιψάκι έχει 4 που χρησιμοποιούνται οι 2 στο κέντρο. Μπορούν να αξιοποιηθούν και οι 2 εξωτερικοί.

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Έχει καταργηθεί το pstn εδώ και πολύ καιρό και όλες οι τηλεφωνικές γραμμές είναι voip, για αυτό και αν δεν έχεις ρεύμα δεν έχεις και τηλέφωνο.

Μόνο δεδομένα μεταφέρουν οι γραμμές.

Επίσης άλλο το router άλλο το modem.

Link to comment
Share on other sites

Βλακείες. Μια χαρά έχω pstn στο σπίτι και στο εξοχικό μου. Αλλά και έτσι να ήταν, είναι εντελώς άσχετο ως επισήμανση με αυτό που είπα. Όπως και το άλλο. Ναι, σαν βασική συσκευή άλλο modem και άλλο router, αλλά είναι πασίγνωστο ακόμα και στους πλέον άσχετους ότι οι συσκευές που έχουμε η πλειοψηφία στο σπίτι μας είναι modem-router και στην καθομιλουμένη έχει επικρατήσει να τα λέμε router. Τίποτα άλλο;

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έτσι κι αλλιώς πάντα σε pstn γραμμές το τηλεφωνικό σήμα συνυπάρχει με του dsl. Επειδή δουλεύουν σε διαφορετικές συχνότητες, πάνε και τα 2 σήματα παντού, και απλά όπου έχεις τηλέφωνο βάζεις φιλτράκι για να απομονώσεις το σήμα του internet ώστε να αποφεύγεις τυχόν παρεμβολές. Αυτό θα κάνεις αν ρίξεις το σήμα πίσω στην πρίζα.

Ωστόσο, αν το ρούτερ είναι στην κεντρική πρίζα (η πρώτη που έρχεται απέξω και δίνει σήμα σε όλες τις υπόλοιπες του σπιτιού) εγώ θα κοιτούσα να αποσυνδέσω τις υπόλοιπες από αυτήν, και να τους δώσω απευθείας τηλεφωνικό σήμα από το ρούτερ. Έτσι δεν χρειαζόταν καν να βάλω φίλτρο στις τηλεφωνικές συσκευές.

 

Επίσης, και μια πρίζα να έχεις (όχι διπλή) μπορείς να χρησιμοποιείς το έξτρα ζευγάρι ακροδεκτών. Το τηλεφωνικό βύσμα με το κλιψάκι έχει 4 που χρησιμοποιούνται οι 2 στο κέντρο. Μπορούν να αξιοποιηθούν και οι 2 εξωτερικοί.

Sent from my Galaxy S10e

 

Δεν είναι οι χαμηλές συχνότητες της φωνής που προκαλούν την υποβάθμιση του υψίσυχνου DSL, αλλά οι επιπλέον διακλαδώσεις, γι' αυτό θέλουμε να τις αφαιρέσουμε.

Προφανώς και μπορείς να χρησιμοποιήσεις και την μονή πρίζα αντί διπλής, αλλά και πάλι χρειάζεται μαστόρεμα, που εξαρτάται από τις συνθήκες που επικρατούν στο σπίτι του - γι' αυτό πρότεινα εξαρχής αυτή η συζήτηση να γίνει σε άλλο θέμα.

 

Κατά τα άλλα, μια και ρώτησες, θα έλεγα ότι επιδέχεται βελτίωση το ύφος προς τους συνομιλητές σου, άσχετα εάν νομίζεις ότι έχουν δίκιο ή άδικο...

Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος αγαπητέ, εξαρτάται από το τι γράφεις και σε ποιον απαντάς. Στους συνομιλητές που γράφουν σοβαρά και με τους οποίους κάνεις κουβέντα, εννοείται ότι απαντάς με σεβασμό. Σε όσους γράφουν κάτι ανούσιο για να τρολάρουν όμως δεν βλέπω το λόγο. Γνώμη μου.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Όταν καταλάβεις την διαφορά του μόντεμ και του ρούτερ θα μπορέσεις να καταλάβεις τι λες.

Η βονταφον έχει μόνο voip, pstn έδινε μόνο η κοσμοτε μέχρι που το κατάργησε, εκτός ορισμένων εξαιρέσεων για ειδικούς λόγους.

Εσύ μάλλον είσαι εξαίρεση στην Ελλάδα για την βονταφον.

Link to comment
Share on other sites

Εξ ολοκλήρου voip σε vdsl είναι μόνο η Cosmote. Ακόμα και τα adsl της ίδιας που στην πλειοψηφία τους είναι voip, ειδικά σε επαρχία παραμένουν, σε μικρό ποσοστό βεβαια, ακόμα tdm. Η Vodafone από την άλλη ούτε το 50% δεν καλύπτει σε voip και δίνει απλή τηλεφωνική γραμμή ακόμα και σε περιπτώσεις vdsl, να μην αναφέρω επαρχία που το ποσοστό σε tdm είναι τεράστιο.

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όταν καταλάβεις την διαφορά του μόντεμ και του ρούτερ θα μπορέσεις να καταλάβεις τι λες.

Η βονταφον έχει μόνο voip, pstn έδινε μόνο η κοσμοτε μέχρι που το κατάργησε, εκτός ορισμένων εξαιρέσεων για ειδικούς λόγους.

Εσύ μάλλον είσαι εξαίρεση στην Ελλάδα για την βονταφον.

 

δεν έχω vodafone καρδιά μου.... Wind 2 συνδέσεις pstn(πως είπες, μόνο ο ΟΤΕ δίνει σε σπάνιες περιπτώσεις; Καλά...)

 

Είχα πει να ακολουθήσω το DFTT, αλλά τέλος πάντων, πάμε ξανά.

Αυτό που είπα αρχικά είναι πως στις συνδέσεις pstn που είχαμε από πάντα, ερχόταν το τηλεφωνικό σήμα μαζί με του internet και επειδή δουλεύουν σε διαφορετικές συχνότητες, πηγαίνανουν σε όλες τις πρίζες και τα 2, και απλά χρησιμοποιείς φιλτράκια στις τηλεφωνικές συσκευές για αποφυγή προβλημάτων. (εγώ δεν είχα ποτέ μου πρόβλημα που είχα πειραματιστεί χωρίς φίλτρο, ωστόσο άλλοι είχαν πραγματικά - του τύπου να πέφτει το internet όταν σηκώνεις το σταθερό, και καλό είναι να μπαίνουν).

Με αυτήν τη λογική, δεν είναι πρόβλημα τυπικά να κάνεις επιστροφή του σήματος στην πρίζα και να πάει και στο υπόλοιπο σπίτι, και είναι κάτι που το αναφέρουν ακόμα και οι τεχνικοί των παρόχων.

 

Το αν είναι voip η γραμμή σου, ή όχι, αν δίνει pstn οποιοσδήποτε πάροχος είναι κάτι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟ σε αυτό που συζητάμε.

Οι τύποι γραμμών ήταν ανέκαθεν 2, pstn ή isdn. annex a ή b. Και αυτό είναι κάτι που δεν αλλάζει ακόμη και να σου έχουν δώσει τηλέφωνο μέσω voip.

 

Επαναλαμβάνω το ότι όταν αναφερόμαστε σε router, εννοούμε την συσκευή που είναι modem/router που έχει η πλειοψηφία των συνδρομητών, και έχει επικρατήσει να λέγεται έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εδώ είναι νήμα για βονταφον, δεν φαντάστηκα ότι δεν εχεις βονταφον.

Όταν άλλαξα μόντεμ έπρεπε να πάρω τηλέφωνο στην εταιρεία για να λειτουργήσει η συσκευή.

Εγώ που έχω vodafone έχω ρίξει την εξοδο από το μοντεμ στις πρίζες και εχω μία χαρά τηλέφωνα σε δύο διαφορετικές συσκευές ασύρματες.

Από τότε που οι γραμμές γίνανε VoIP, δεν χρειάζονται σπλιτερς γιατί μόνο μέσω του μόντεμ υπάρχει ήχος.

Σε δοκιμές που έκανα αν βγω εκτός μόντεμ δεν υπάρχει τηλέφωνο.

 

Οι pstn γραμμές έχουν δική τους τροφοδοσία ώστε και χωρίς ρεύμα να δουλεύει το τηλέφωνο, ενώ στις νοιρ γραμμές δεν ισχύει αυτό.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν γνωρίζεις πως λειτουργούν όλα αυτά.

Όταν έχεις VoIP, είναι επόμενο ότι το τηλέφωνο έρχεται μόνο στο router, και είναι φυσιολογικό να μην έχεις τηλεφωνικό σήμα σε καμία πρίζα, αν δεν κάνεις κάτι για να το αλλάξεις αυτό.

Η λύση με το splitter είναι ίσως η πιο απλή, για αυτό προτείνεται αρκετά. Μπορεί να σου φαίνεται ότι δεν χρειάζεται, και θα ήταν έτσι εάν λειτουργούσε μονόδρομα. Δηλαδή αν ήταν μόνο για να πάρει σήμα από πρίζα που έχει και internet και τηλέφωνο και να τα διαχωρίσει. Ωστόσο δουλεύει και αμφίδρομα, οπότε μπορείς να βάλεις ένα splitter στην VoIP κατάσταση και να στείλεις πίσω στην πρίζα τηλεφωνικό σήμα που θα βγει από την έξοδο phone του modem ( :D ) σου για να πάει πίσω στην πρίζα και από εκεί στο υπόλοιπο σπίτι. Βέβαια θες φίλτρα μετά οπωσδήποτε.

 

Εγώ απλά επειδή μου φαίνεται πιο σωστό και ωραίο να μην μπερδεύω τα σήματα, όπου έχει χρειαστεί να το κάνω αυτό, και εφόσον το router είναι στην κεντρική πρίζα, αποσυνδέω τις υπόλοιπες και τις τροφοδοτώ μόνο με τηλεφωνικό σήμα, για να μην χρειάζονται και φίλτρα.

 

Ένα βιντεάκι που έχει η Cosmote που λέει πως γίνεται το πρώτο :

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα γράφουμε ιστορίες χωρίς νόημα.

Εννοείται ότι η γραμμή από τον δρόμο έρχεται κατευθείαν στο Μόντεμ και από εκεί φεύγει και πάει στις μπριζες του τηλεφώνου.

Το ρούτερ μοιράζει το ίντερνετ αλλά και το νοιρ στις μπριζες το δικτύου, που βέβαια είναι άχρηστο αφού δεν υπάρχει ΑΤΑ ρυθμισμένο.

Οπότε συμφωνούμε απ' ότι κατάλαβα, που διαφωνούμε δεν καταλαβαίνω και που χρειάζονται τα σπλιτερς, γιατί όλα δουλεύουν άψογα.

 

Δεν έχω κοσμοτε για να δω το βίντεο και συνεχίζεις να μπερδεύεις το μόντεμ με το ρούτερ.

Σταματώ εδώ.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...