Jump to content

Vodafone HOME Internet & Double Play


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Α! Ναι, ειναι και το 5ευρω για την αλλαγη του προγραμματος...

Οσο για την τιμη του προγραμματος αυξηθηκε σε σχεση με του παλιου!

Εγω που εχω ακομα το παλιο πληρωνω 37ευρω, ενω τωρα που θα κανω την αλλαγη θα πληρωνω 39,90!

Anyway, θετικες αλλαγες κατα την αποψη μου...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχεις δικιο μου ειχε διαφυγει οντως 37 πληρωνα και τωρα πηγε στα 39,5 παντως η ουσια ειναι πως αν τα βαλεις κατω συμφερει γιατι αν σκεφτεις πως αν ειχες μια γραμμη κινητου και μιλαγες μια ωρα δωρεαν τον μηνα σε κινητα θα πληρωνες μαζι με τους φορους και ολα γυρω στα 20€ αυτη την στιγμη μιλας μια ωρα σε κινητα εχεις απεριοριστα σε ελλαδα και Ευρωπη και απεριοριστο ιντερνετ με τα 39,5 Βεβαια για μας τους καταναλωτες παλι θα πρεπει να ειναι ακριβα και τα 39,5 και πρεπει να κατεβει χαχααχ Αλλα ειναι καλα!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

απο τις 19 Φεβ που εγινε ή αίτηση και τις 22 Απρ που ρθε το sms στο κινητο τελικά στις 30 Απρ ήρθε ο τεχνικός για την μεικτονομηση (σημ. ο τεχνικός ήταν της intracom)

 

Διαπίστωσε βλαβη στα 2000 μετρα απο τον κατανεμητη.

 

Και τωρα ??? τωρα λεει περίμενε !!!! τι ρε παιδιά ???!!!ποιον ? ποτε? ως πότε???

HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι, έκανα την αίτηση στις 19 Απριλίου, στις 2 Μαίου μου ήρθε ο εξοπλισμός σπίτι (όπου ο ALEX1 με ενημέρωσε για κάτι δυσάρεστο όσο αφορά τις 2 γραμμές και την αυτονομία τους).

Τους έστειλα πίσω, υπογεγραμμένη την δήλωση και περιμένω SMS.

 

Ο Alex1 μου είπε πως η "μαμά" γραμμή χτυπάει και στις 2 εξόδους του ρούτερ (όταν με καλούν), ενώ το 213 τάδε-τάδε (της HOL) θα χτυπάει μόνο στην 2η έξοδο.

Δεν αμφισβητώ τον ALEX1 αλλά μου κάνει λίγο εντύπωση, αφού το πουλάνε σαν 2 ανεξάρτητες γραμμές.

Είναι πράγματι έτσι και στους υπόλοιπους;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Βασιλη θα σε στεναχωρησω αχχαχαχαχ Εδω ειναι το email που τους εστειλα

Ειχα ζητησει να παει στο fon1 το αρχικο μου νουμερο 210 ******** μαζι με το 213 *************** και στο fon2 να παει μονο του το msn που ειχα το 210 ********* οποτε να ξερω ποια γραμμη χτυπαει και αν θελω να σηκωνω το τηλεφωνο μου γιατι τωρα δεν ξερω σε ποια γραμμη απαντω. Νομιζω πως ειναι κατι παρα πολυ απλο και γινετε και παρα πολυ βασικο και αναγκαιο σε εμενα .

 

Και η απαντηση τους

 

Αγαπητέ Συνδρομητή,

 

Πρός απάντηση του αιτήματος σας θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι αυτό που ζητάτε είναι εκτός των προδιαγραφών του προϊόντος και δεν υποστηρίζεται αυτή τη στιγμή.

 

Με εκτίμηση για την HellasOnLine

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι, έκανα την αίτηση στις 19 Απριλίου, στις 2 Μαίου μου ήρθε ο εξοπλισμός σπίτι (όπου ο ALEX1 με ενημέρωσε για κάτι δυσάρεστο όσο αφορά τις 2 γραμμές και την αυτονομία τους).

Τους έστειλα πίσω, υπογεγραμμένη την δήλωση και περιμένω SMS.

 

Ο Alex1 μου είπε πως η "μαμά" γραμμή χτυπάει και στις 2 εξόδους του ρούτερ (όταν με καλούν), ενώ το 213 τάδε-τάδε (της HOL) θα χτυπάει μόνο στην 2η έξοδο.

Δεν αμφισβητώ τον ALEX1 αλλά μου κάνει λίγο εντύπωση, αφού το πουλάνε σαν 2 ανεξάρτητες γραμμές.

Είναι πράγματι έτσι και στους υπόλοιπους;

 

ψαξε σε προηγουμενα post υπαρχει τροπος να παει το 210 στο fon1 μονο και το 213 στο fon2, απο τις ρυθμισεις του router.. settings,telefony,extencions,iντερνετ line 2,line 2

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

Φίλε energypoint41 σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου να μου απαντήσεις.

 

Ας το δοκιμάσει ο 'Αλεξ και ας μας πει, αφού εγώ δεν έχω συνδεθεί ακόμα με το δίκτυό τους.

Πάντως για να του απαντήσουν αρνητικά από την HOL, πολύ φοβάμαι πως έτσι όπως το λέει ο ALEX είναι!!!

Link to comment
Share on other sites

αυτο που γραφει ο ALEX λιγο με μπερδευει καπου το χανω με τις γραμμες του.Εγω το εχω κανει και στο φον1 εχω το 210 μονο,και στο φον 2 το 213.Οταν με καλουν στο 210 θελω και δειχνει οτι μιλαω.Μην απορεις απο την απαντηση της hol,οταν τους ρωτησα εαν γινεται να ξεχωρισω τις γραμμες μου ειχαν πει οχι,και παραυτα εγινε.........:wacko:

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

Φιλε energypoint41 ισως δεν το εθεσα καλα την απαντηση μου και δεν εγινα κατανοητος.

Εγω ειχα μια isdn γραμμη με ενα msn στον ΟΤΕ Με φορητοτητα μετεφερα και τα δυο μου νουμερα στην hol + ενα 213 που σου δινουν αυτοι με το ετσι θελω.Τωρα στο φον1 χτυπαει τα δυο 210 που ειχα και στο φον2 χτυπαει το 213 Δεν γινετε και δεν το κανει οπως εγραψα σε προηγουμενο μου ποστ η hol Τωρα εαν νομιζεις οτι εσυ μπορεις να το κανεις να το πεις και στην hol γιατι δεν το ξερουν.Απο οτι καταλαβα ομως εσυ ειχες ενα νουμερο + το 213 οποτε νορμαλ κανεις οτι θελεις στο fritz ενω εγω δεν.

Τα λεμε αυτα και καλο ειναι να γραφωνται προς αποφυγη προβληματων σε νεους υποψηφιους στην hol γιατι ειναι μεγα προβλημα οταν σου χτυπαει τηλεφωνο να μην ξερεις σε ποια απο τις δυο απαντας.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε energypoint41 ισως δεν το εθεσα καλα την απαντηση μου και δεν εγινα κατανοητος.

Εγω ειχα μια isdn γραμμη με ενα msn στον ΟΤΕ Με φορητοτητα μετεφερα και τα δυο μου νουμερα στην hol + ενα 213 που σου δινουν αυτοι με το ετσι θελω.Τωρα στο φον1 χτυπαει τα δυο 210 που ειχα και στο φον2 χτυπαει το 213 Δεν γινετε και δεν το κανει οπως εγραψα σε προηγουμενο μου ποστ η hol Τωρα εαν νομιζεις οτι εσυ μπορεις να το κανεις να το πεις και στην hol γιατι δεν το ξερουν.Απο οτι καταλαβα ομως εσυ ειχες ενα νουμερο + το 213 οποτε νορμαλ κανεις οτι θελεις στο fritz ενω εγω δεν.

Τα λεμε αυτα και καλο ειναι να γραφωνται προς αποφυγη προβληματων σε νεους υποψηφιους στην hol γιατι ειναι μεγα προβλημα οταν σου χτυπαει τηλεφωνο να μην ξερεις σε ποια απο τις δυο απαντας.

στην δικια σου περιπτωση δεν υπαρχει γιατρειά...μου εχει τυχει με πελατες που θελουν φαχ τηλεφωνο χωρια και δεν γινεται....:cry::cry:

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση την δική μου πάντως, έχω το κανονικό 210 και ένα δεύτερο (ΜΣΝ) για να μιλάω με τη φίλη μου.

 

Σκασίλα μου το 2ο νούμερο (το ΜΣΝ εννοώ) αν το χάσω (που θα το χάσω).

 

Το πολύ-πολύ η φίλη μου να με παίρνει στο 213... Σιγά το δύσκολο!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις με πήραν από την HOL και μου είπαν πως η αποδέσμευσή μου θα γίνει στις 15 Μαΐου. Με ρώτησαν επίσης, ποιό είναι το νούμερο του 2ου ΜΣΝ ώστε όταν με καλούν εκεί... να πέφτει η κλήση επάνω στο "μαμά-νούμερο" για να μην χάνω την κλήση.

 

Αφού τελειώσω με αυτό, θα ήθελα να μάθω, πως μπορώ να απεμπλακώ από το 2ο ΜΣΝ.

'Αλλοστε το 213... μου αρκεί!

Link to comment
Share on other sites

Και γω στην ίδια περίπτωση με τον alex1 είμαι και δυστυχώς επίσημα δεν υπάρχει λύση.Το msn νούμερο δεν χάνεται απλά δεν είναι αυτόνομο.Δηλαδή αν μιλάει το κεφαλικό 210 τότε το msn μεταφέρεται στο fon2.Επίσης ένα άλλο κακό (στην δική μου περίπτωση τουλάχιστον) είναι πως αν μιλάει το 210 και σε πάρει κάποιος τρίτος στο ίδιο νούμερο τότε δεν δείχνει ότι μιλάει η γραμμή αλλά την μεταφέρει στην συσκευή που βρίσκεται στο fon2.

Βέβαια τώρα να διαμαρτυρόμαστε για κάτι τέτοια μετά τα όσα περάσαμε για να συνδεθούμε μάλλον είναι χαζό..Τρέμω στην ιδέα ότι θα μου αλλάξουν κάτι και θα μείνω πάλι χωρίς τηλέφωνα για 2+ μήνες :p

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο έναν χρόνο απίστευτης ταλαιπωρίας στο δίκτυο της Tellas (συνεχείς διακοπές στην ADSL) αποφάσισα να διακόψω τη συνεργασία μου μαζί τους και έκανα μια νέα σύνδεση στη HOL, στο double-play με τα 21,90 ευρώ ανά μήνα.

 

Πριν απο δύο εβδομάδες με ενημέρωσαν ότι η γραμμή ενεργοποιήθηκε και μετά απο μία εβδομάδα εγκατέστησα τον εξοπλισμό (αν ρωτήσει κανείς γιατί άργησα να τον εγκαταστήσω η απάντηση είναι ότι η γραμμή της Tellas ήταν ενεργή μέχρι τότε).

 

Εδώ και μία εβδομάδα δεν έχω ούτε τηλέφωνο ούτε ADSL και δεν μπόρεσαν να με βοήθησουν απο την εξυπηρετήση του τεχνικού τμήματος.

Σήμερα το μεσημέρι χωρίς καμία ειδοποίηση εκ μέρους τους, έστειλαν τον τεχνικό τους και φυσικά δεν βρήκε κανέναν, γιατί όχι μόνο έλειπα αλλά τον έστειλαν σε λάθος διεύθυνση (κατά τη διαδικασία εγγραφής μου η κοπέλα που έγραφε τα στοιχεία έκανε λάθος τόσο το επώνυμο μου όσο και τη διεύθυνση κατοικίας μου!!!).Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχαν πριν απο λίγο μου είπαν ότι θα με καλέσουν να ξαναπεράσει ο τεχνικός.

 

Τα νεύρα μου έχουν γίνει τσατάλια και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να διακόψω προτού ξεκινήσει καν τη σύνδεση.

Γνωρίζει κανείς αν θα πρέπει να πληρώσω κάτι ή αν δεσμεύομαι απο κάποιους άλλους όρους; Στο συμβόλαιο δεν φαίνεται καθαρά ποιοι είναι οι όροι.

 

ΟΤΕ και πάλι ΟΤΕ και ας πληρώνω και ένα δεκαπεντάρι ευρώ παραπάνω τον μήνα... τουλάχιστον θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως γιά όσους έχουν το Fritzbox 7140 Annex A υπάρχει ένας απλούστατος τρόπος για να μπορέσουν να διαχωρήσουν τις 2 γραμμές τους (Fon1 και Fon2). Σε εμένα δε το παρακάτω με έσωσε και απο το πρόβλημα που αντιμετώπιζα στη λήψη φάξ που έχω εγκαταστήσει στο Fon2 (όπου έχω αντιστοιχήσει να χτυπάει το 213 - ....)

 

Πολύ απλά θα πρέπει να απο-επιλέξετε την επιλογή REACT TO ALL NUMBERS, που βρίσκεται στο SETTINGS>TELEPHONY>EXTENSIONS> όπου θα βρείτε τα βασικά settings για το FON 1 ΚΑΙ ΦΟΝ 2. H απο-επιλογή πρέπει να γίνει και για τις 2 γραμμές.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ολοι στην hol ειναι τουλαχιστον για γελια !!6 μηνεσ περιμενω απαντηση σε καταγγελιεσ μου στην εεετ!!δεν υπαρχει τιποτα για να μποορεσω να βρω το δικιο μου! αν υπαρχει καποιοσ δικιγοροσ η κατι παρομοιο παρακαλω ασ με ενημερωσει με εμαιλ στο wind01@hol.gr
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω αγανακτήσει γιατί περιμένω να με συνδέσουν από τον περασμένο Οκτώβριο!!:lol:

 

Τώρα που μου λένε εδώ και μήνες ότι ο ΟΤΕ δεν έχει παραχωρήσει την γραμμή στην HOL και δεν μπορούν να μου παραδώσουν την γραμμή (σε άδειο σπίτι έκανα αίτηση γραμμής).

 

Και σας ρωτώ, επειδή δεν πάει άλλο και βαρέθηκα να περιμένω πείτε μου που προτείνετε να κάνω αίτηση, καθώς ανησυχώ ότι μέχρι να αποδεσμευτούν τα δικαιώματα της γραμμής μου από την πολύμηνη διαμάχη Hol-OTE, θα περάσει κανά 3μηνό ακόμα μέχρι να με συνδέσει και η νέα εταιρία.

 

Toν ΟΤΕ τον θέλω ως την αισχάτη λύση αλλά στην τελική δεν ξέρω μήπως μπορούν οι άλλες εταιρίες να μου εξασφαλίσουν γραμμή και internetσε εύλογο/σύντομο χρονικό διάστημα...τί με συμβουλεύετε να κάνω;:cry:

 

ευχαριστώ προκαταβολικά:happy:

 

Υ.Γ.Μπας και γίνει η δουλειά μου με Tellas, μιας και είμαι συνδρομητής στην wind;Ζω μέσα στην άγνοιά μου!!

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

ΤΕΛΙΚΑ ΣΥΝΔΕΘΗΚΑ !!!!

 

Το θεμα είναι το πως......

Ο τεχνικός ειχε ερθει για την μεικτονομηση. Βρήκαμε στον κατανεμητη τη κλεμα του σπιτιού μου και ειχε σε εγγραφο το όριο της συνδεσης μου στην κλεμα του ΟΤΕ.

Στα ορια που ειχε ο τεχνικός υπηρχε αλλος συνδεδεμένος ( δυστυχης) τον οποίο ξεσυνδεσε χαλαρα και συνδεσε εμενα,σιγουρος όχι μονο για ότι εκανε αλλα και γιατι καποιος αλλος θα χε κανει λαθος.

Στη συνεχεια ο τεχνικός διαπιστωσε ότι δεν υπαρχει ιντερνετ.

Μετα απο 10-12 μερες αναμονη και συνεχομενα τηλ στην HOL επερνα απαντησεις ότι εχει δηλωθει η βλαβη στον ΟΤΕ παρακαλώ καντε υπομονη.

 

Με τα πολλα εψαξα και βρηκα "ακρη" στον ΟΤΕ. Μου ζητησε καποιο στοιχείο του κυκλωματος το οποίο μου δωσαν απο το τεχνικο τμημα της HOL.

Ξανα στην "ακρη" στον ΟΤΕ οπου με πληροφόρησε ότι με εχουν συνδεσει λαθος και μου εδωσε το νουμερο της σωστης θεσης στην κλεμα!

 

Πραγματι πηγα στον κατανεμητη αλλαξα τα καλωδια και βουαλα εχω ιντερνετ τηλεφωνα τα παντα.

 

Ποιος φταιει ? ο ΟΤΕ?

 

Τωρα αν πληρωνω 24mbps και το μοντεμ συγχρονιζει στα 9 εινα αλλο θεμα...

 

Εν τω μεταξυ όταν επικοινωνησα παλι με HOL και τους ειπα οτι με καποιο τροπο βρηκα τη σωστη θεση στον κατανεμητη, μου παν ευχαριστουμε πολυ η πληροφορία αυτη θα διευκολύνει την λυση του προβλήματος περιμενετε μια βδομαδα.

 

Καλα κρασια

HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

ΤΕΛΙΚΑ ΣΥΝΔΕΘΗΚΑ !!!!

 

Το θεμα είναι το πως......

Ο τεχνικός ειχε ερθει για την μεικτονομηση. Βρήκαμε στον κατανεμητη τη κλεμα του σπιτιού μου και ειχε σε εγγραφο το όριο της συνδεσης μου στην κλεμα του ΟΤΕ.

Στα ορια που ειχε ο τεχνικός υπηρχε αλλος συνδεδεμένος ( δυστυχης) τον οποίο ξεσυνδεσε χαλαρα και συνδεσε εμενα,σιγουρος όχι μονο για ότι εκανε αλλα και γιατι καποιος αλλος θα χε κανει λαθος.

Στη συνεχεια ο τεχνικός διαπιστωσε ότι δεν υπαρχει ιντερνετ.

Μετα απο 10-12 μερες αναμονη και συνεχομενα τηλ στην HOL επερνα απαντησεις ότι εχει δηλωθει η βλαβη στον ΟΤΕ παρακαλώ καντε υπομονη.

 

Με τα πολλα εψαξα και βρηκα "ακρη" στον ΟΤΕ. Μου ζητησε καποιο στοιχείο του κυκλωματος το οποίο μου δωσαν απο το τεχνικο τμημα της HOL.

Ξανα στην "ακρη" στον ΟΤΕ οπου με πληροφόρησε ότι με εχουν συνδεσει λαθος και μου εδωσε το νουμερο της σωστης θεσης στην κλεμα!

 

Πραγματι πηγα στον κατανεμητη αλλαξα τα καλωδια και βουαλα εχω ιντερνετ τηλεφωνα τα παντα.

 

Ποιος φταιει ? ο ΟΤΕ?

 

Τωρα αν πληρωνω 24mbps και το μοντεμ συγχρονιζει στα 9 εινα αλλο θεμα...

 

Εν τω μεταξυ όταν επικοινωνησα παλι με HOL και τους ειπα οτι με καποιο τροπο βρηκα τη σωστη θεση στον κατανεμητη, μου παν ευχαριστουμε πολυ η πληροφορία αυτη θα διευκολύνει την λυση του προβλήματος περιμενετε μια βδομαδα.

 

Καλα κρασια

 

ΠΑΙΔΙΑ ΕΠΙΜΕΝΩ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΟΡΓΑΝΟΣΟΥΜΕ ΕΝΑ ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ HOL ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΡΑΦΟΥΜΕ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΗΣ ΜΕ ΚΑΘΕ ΤΡΟΠΟ!ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξερει καποιος

 

1.αν η αρκετα χαμηλότερη ταχυτητα συγχρονισμού από την θεωρητική μπορεί να οφείλετε σε τίποτα ρυθμίσεις ή σε οτιδήποτε άλλο που περναει από το χερι του χρήστη- εκτός απο τα συνηθισμένα (ειμαι μακρια απο το DSLAM, μπουκωμενη γραμμη, παλια καλώδια κλπ)

 

2. Αν αλλαξω πακετο συνδεσης (γιατι να πληρωνω 24 αφου εχω 6-9) και το παω στα 6Mpbs τοτε θα συγχρονιζω στο 1 ? θα χασω και αυτα που χω?? :lol:

HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω αγανακτήσει γιατί περιμένω να με συνδέσουν από τον περασμένο Οκτώβριο!!:lol:

 

Τώρα που μου λένε εδώ και μήνες ότι ο ΟΤΕ δεν έχει παραχωρήσει την γραμμή στην HOL και δεν μπορούν να μου παραδώσουν την γραμμή (σε άδειο σπίτι έκανα αίτηση γραμμής).

 

Και σας ρωτώ, επειδή δεν πάει άλλο και βαρέθηκα να περιμένω πείτε μου που προτείνετε να κάνω αίτηση, καθώς ανησυχώ ότι μέχρι να αποδεσμευτούν τα δικαιώματα της γραμμής μου από την πολύμηνη διαμάχη Hol-OTE, θα περάσει κανά 3μηνό ακόμα μέχρι να με συνδέσει και η νέα εταιρία.

 

Toν ΟΤΕ τον θέλω ως την αισχάτη λύση αλλά στην τελική δεν ξέρω μήπως μπορούν οι άλλες εταιρίες να μου εξασφαλίσουν γραμμή και internetσε εύλογο/σύντομο χρονικό διάστημα...τί με συμβουλεύετε να κάνω;:cry:

 

ευχαριστώ προκαταβολικά:happy:

 

Υ.Γ.Μπας και γίνει η δουλειά μου με Tellas, μιας και είμαι συνδρομητής στην wind;Ζω μέσα στην άγνοιά μου!!

 

Φίλε, δεν ξέρω αν διάβασες τα προβλήματά μου με τη HOL σε ένα post πιο πάνω. Κάνε μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ (http://www.eett.gr) και ξαναγύρνα στον ΟΤΕ που τελικά προσφέρει την απόλυτη σιγουριά.

 

Εγώ έστειλα στη HOL αίτηση διακοπής της σύνδεσης και σήμερα τους έστειλα πίσω τον εξοπλισμό, καθώς αν και επείγον (όπως μου είπαν) ακόμα περιμένω τον τεχνικό τους να έρθει.

 

Είναι απαράδεκτοι και επίσης δεν ξέρουν τι τους γίνεται όταν τους παίρνεις τηλέφωνο... και αυτό ισχύει για όλες τις εταιρίες με μία απο τις οποίες είχα επίσης double play παλαιότερα.

 

Πλέον γυρνάω στον ΟΤΕ και ας πληρώνω ένα δεκάρικο το μήνα παραπάνω... δεν συγκρίνεται η ταλαιπωρία που περνάμε για 10 ευρώ.

 

Υ.Γ. Και κάτι ακόμα... το τμήμα εξυπηρέτησης του ΟΤΕ με εξυπηρέτησε με απίστευτη ευκολία... τελικά ποιος είναι το δημόσιο και ποιος είναι ο ιδιωτικός τομέας;;;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξερει καποιος

 

1.αν η αρκετα χαμηλότερη ταχυτητα συγχρονισμού από την θεωρητική μπορεί να οφείλετε σε τίποτα ρυθμίσεις ή σε οτιδήποτε άλλο που περναει από το χερι του χρήστη- εκτός απο τα συνηθισμένα (ειμαι μακρια απο το DSLAM, μπουκωμενη γραμμη, παλια καλώδια κλπ)

 

2. Αν αλλαξω πακετο συνδεσης (γιατι να πληρωνω 24 αφου εχω 6-9) και το παω στα 6Mpbs τοτε θα συγχρονιζω στο 1 ? θα χασω και αυτα που χω?? :lol:

Δώσε μας τα στατιστικά της γραμμής σου (attenuation, snr, Κλπ) για να πάρουμε μία ιδέα τι μπορεί να φταίει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τους πηρα παλι τηλ. Μου ζητησαν τα γνωστα νούμερα (attenuation : 39 snr 11) και μου παν ότι για attenuation κατω από 40 δεν θεωρείτε βλαβη ειναι φυσιολογικο φαινομενο να πεφτει το σημα λογω απόστασης. Εν τω μεταξύ η απόστασή μου από το αστικό κεντρο του ΟΤΕ που ανηκω είναι 2200m.

 

Εκανα το εξης. Ξήλωσα την πρίζα του τηλεφωνου και από πίσω εκτός από τα καλώδια που έρχονται από το κατανεμητη υπάρχαν συνεδεμενα και άλλα. Τα αποσύνδεσα και κερδισα περίπου 2mbs. Τωρα συγχρονιζει το μοντεμ στα 11000. και το attenuation επεσε 1 db.

Παραθετω τα νεα στατιστικα και αν μπορεί καποις να βοηθήσει....

 

Attainable data rate Kbit/s 11152 1084

ATM data rate Kbit/s 10845 979

User data rate Kbit/s 9822 887

Latency path interleaved interleaved

Latency ms 6 7

Frame Coding Rate Kbit/s 43 34

FEC Coding Rate Kbit/s 264 71

Trellis Coding Rate Kbit/s 788 68

Negotiation adaptive adaptive

 

Signal/Noise ratio dB 11 13

Line attenuation dB 38 22

Status f0000000 f0000000

 

 

Ευχαριστω..:D

HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Φίλε, δεν ξέρω αν διάβασες τα προβλήματά μου με τη HOL σε ένα post πιο πάνω. Κάνε μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ (http://www.eett.gr) και ξαναγύρνα στον ΟΤΕ που τελικά προσφέρει την απόλυτη σιγουριά.

 

Εγώ έστειλα στη HOL αίτηση διακοπής της σύνδεσης και σήμερα τους έστειλα πίσω τον εξοπλισμό, καθώς αν και επείγον (όπως μου είπαν) ακόμα περιμένω τον τεχνικό τους να έρθει.

 

Είναι απαράδεκτοι και επίσης δεν ξέρουν τι τους γίνεται όταν τους παίρνεις τηλέφωνο... και αυτό ισχύει για όλες τις εταιρίες με μία απο τις οποίες είχα επίσης double play παλαιότερα.

 

Πλέον γυρνάω στον ΟΤΕ και ας πληρώνω ένα δεκάρικο το μήνα παραπάνω... δεν συγκρίνεται η ταλαιπωρία που περνάμε για 10 ευρώ.

 

Υ.Γ. Και κάτι ακόμα... το τμήμα εξυπηρέτησης του ΟΤΕ με εξυπηρέτησε με απίστευτη ευκολία... τελικά ποιος είναι το δημόσιο και ποιος είναι ο ιδιωτικός τομέας;;;

Ευχαριστώ πολύ που μου επιβεβαίωσες ότι όντως η κατάσταση είναι τραγική.Στην τελική καλύτερα να δώσω κάτι παραπάνω και να είμαι σίγουρος παρά να ζω στην αβεβαιότητα από την γενική έλλειψη αξιοπιστίας.

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...