Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το παράγγειλα και εγώ σήμερα για την κόρη μου από το bangood. Όταν με το καλό φτάσει θα κάνω ένα μίνι review.

Αν το έχει ήδη κάποιος ασ μας πει απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το παράγγειλα και εγώ σήμερα για την κόρη μου από το bangood. Όταν με το καλό φτάσει θα κάνω ένα μίνι review.

Αν το έχει ήδη κάποιος ασ μας πει απόψεις.

 

το δικο μου παρουσιασε προβλημα με την οθονη (εβγαζε γραμμες και γινοτανε μαυρη)και ειμαι σε διαδικασια αποστολης στην Κινα:( ...

αυτο που μου αρεσε αρκετα ηταν η οθονη του

Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη πάρει 3 συσκευές για φίλους αναζητώντας συσκευή σε αυτά τα χρήματα και περιμένω ακόμη μία.

Μετά απο έναν μήνα χρήσης λοιπον των φίλων που το χρησιμοποιούν, το μόνο σίγουρο είναι πως αξίζει τα λεφτά του.

Σε αυτά τα χρήματα δεν ξέρω τι μπορεί να πάρει κανείς αλλα αυτό είναι μία καλή επιλογή.

Για κινητό απλής χρήσης κι όχι απαιτήσεων, για 2η συσκευή, για δώρο ..είναι ό,τι πρέπει.

Έχει πολύ καλή αίσθηση στο χέρι κι φαίνεται αρκετά μικρότερη απο 5.5'' λόγω του 18:9.

Η οθόνη του είναι τέλεια φωτεινή και με ζωντανά χρώματα.

Η μπαταρία είναι μειονέκτημα μιας κι είναι αρκετά μικρή.

Ως ώρας όλα λειτουργούν άψογα και κανείς απο τους φίλους μου δεν μετανιωσε για την αγορά αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη πάρει 3 συσκευές για φίλους αναζητώντας συσκευή σε αυτά τα χρήματα και περιμένω ακόμη μία.

Μετά απο έναν μήνα χρήσης λοιπον των φίλων που το χρησιμοποιούν, το μόνο σίγουρο είναι πως αξίζει τα λεφτά του.

Σε αυτά τα χρήματα δεν ξέρω τι μπορεί να πάρει κανείς αλλα αυτό είναι μία καλή επιλογή.

Για κινητό απλής χρήσης κι όχι απαιτήσεων, για 2η συσκευή, για δώρο ..είναι ό,τι πρέπει.

Έχει πολύ καλή αίσθηση στο χέρι κι φαίνεται αρκετά μικρότερη απο 5.5'' λόγω του 18:9.

Η οθόνη του είναι τέλεια φωτεινή και με ζωντανά χρώματα.

Η μπαταρία είναι μειονέκτημα μιας κι είναι αρκετά μικρή.

Ως ώρας όλα λειτουργούν άψογα και κανείς απο τους φίλους μου δεν μετανιωσε για την αγορά αυτή.

Ωραίος. Με κάλυψες στα βασικά που με ενδιαφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Θέλω να συνδέσω το κινητό μου με το ηχοσύστημα του αυτοκινήτου.

Το ηχοσύστημα δεν έχει ούτε aux ούτε κάποιο ασύρματο τρόπο σύνδεσης με το κινητό.

Υπάρχουν κάποιες συσκευές ή μέθοδοι για να το συνδέσω χωρίς να αλλάξω ηχοσύστημα;

 

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Θέλω να συνδέσω το κινητό μου με το ηχοσύστημα του αυτοκινήτου.

Το ηχοσύστημα δεν έχει ούτε aux ούτε κάποιο ασύρματο τρόπο σύνδεσης με το κινητό.

Υπάρχουν κάποιες συσκευές ή μέθοδοι για να το συνδέσω χωρίς να αλλάξω ηχοσύστημα;

 

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. :)

 

κατι τετοιο θες? https://www.skroutz.gr/c/1826/FM-Transmitters.html?keyphrase=car+bluetooth

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου είπε ο Πέτρος πάρε... με 10€ το πολύ, θα "διαβάζεις" bluetooth, sd, usb και όταν σε παίρνουν τηλ. θα ακούς από τα ηχεία στο αυτ/το τον συνομιλητή σου. Εχω πάρει καμμιά 10αριά τέτοια από Κίνα (6€) και τα έχω κάνει δώρο σε γιορτές φίλων και το έχουν καταευχαριστηθεί. Edited by Asta_La_Vista
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου είπε ο Πέτρος πάρε... με 10€ το πολύ, θα "διαβάζεις" bluetooth, sd, usb και όταν σε παίρνουν τηλ. θα ακούς από τα ηχεία στο αυτ/το τον συνομιλητή σου. Εχω πάρει καμμιά 10αριά τέτοια από Κίνα (6€) και τα έχω κάνει δώρο σε γιορτές φίλων και το έχουν καταευχαριστηθεί.

 

το θα ΄΄ακούς΄΄ από τα ηχεία τον συνομιλητή σου΄΄ ψιλοελέγχεται ........:) Ιδίως αν μενεις Αθήνα όπου οι μπάντες στα fm είναι τίγκα΄΄

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Λογικά δεν πρέπει να υπάρχει θέμα, μιλάμε για αναμετάδοση εντός 15 cm το πολύ...

πόσο δυνατό σήμα να έχει ο σταθμός που εκπέμπει στους 108 mhz ώστε να γίνει παρεμβολή. :)

Link to comment
Share on other sites

Λογικά δεν πρέπει να υπάρχει θέμα, μιλάμε για αναμετάδοση εντός 15 cm το πολύ...

πόσο δυνατό σήμα να έχει ο σταθμός που εκπέμπει στους 108 mhz ώστε να γίνει παρεμβολή. :)

 

είναι αρκετά τα προβλήματα, πολλά παράσιτα , eco λόγω καμπίνας ......είχα δοκιμάσει πριν από λίγους μήνες ένα της xiaomi και το ΄΄πέταξα΄΄ σε λίγε ημέρες

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω μαζί σου. Eχω ένα τέτοιο usb bt fm transmitter και το χρησιμοποιώ καθημερινά. Εδώ Κοζάνη που δεν έχει πολλούς ραδιοφωνικούς σταθμούς είμαι οκ. Αλλά έχει τύχει να βρεθώ θεσσαλονίκη εντός πόλης και εκεί υπήρξε πρόβλημα. Δε μπορούσα να βρω ελεύθερη συχνότητα, όσο περίεργο και αν ακούγεται αυτό.

Η λύση? Η κεραία fm του αυτοκινήτου μου είναι βιδωτή, οπότε την έβγαλα και έτσι γίνεται δουλειά. Διαφορετικά δεν υπήρχε περίπτωση να μην έχω παράσιτα. Ηχοσύστημα δεν μπορώ να αλλάξω με οικονομικό τρόπο μιας και στο swift είναι ενσωματωμένο στην κονσόλα.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Έχω το umi plus, είτε από πτώση είτε από υπερθέρμανση ξεκόλλησε η οθόνη και κάηκαν κάποια Pixel αυτό με κάνει να αλλάξω τηλέφωνο. Γνκ το είχα βολευτει εκτός από το Bluetooth που όλο έχανε την επαφή και ίσως το GPS που μετά τον χρόνο έκανε κάποια teleport. Έχει και αυτό τέτοια ζητήματα (υπερθέρμανση, Bluetooth, GPS) ?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συγνώμη για την αργή απάντηση, είχα καιρό να δω το thread.

Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Έπειτα από 6 μήνες και δύο εβδομάδες συνεχούς χρήσης, το κινητό με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο. Αλλά αυτό ίσως δεν ισχύει για όλους, οπότε θα γίνω πιο αναλυτικός:

 

Τα θετικά:

Από επιδόσεις σε πολύ, πολύ βαριά παιχνίδια, είναι άψογο. Δεν έχω δει πουθενά το παραμικρό κόλλημα.

Η μπαταρία του εξακολουθεί να είναι απλά εκπληκτική. Στο τελευταίο εξάμηνο έχω παίξει άπειρες ώρες, καθημερινά και ανελλιπώς, και δεν δείχνει απολύτως κανένα σημάδι υποβάθμισης (και το έχω φορτίσει πολλές φορές). Σημειωτέον, δεν το αφήνω να πέσει κάτω από 20%, αλλά τις λίγες φορές που έγινε αυτό το κινητό δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα. Το γράφω αυτό σε σχέση με όλα τα προηγούμενα κινητά μου, που μετά από μερικούς μήνες χρήσης το κινητό έκλεινε μόλις έφτανε στο 20 ή και στο 30% της μπαταρίας.

Δεν μου έχει κολλήσει ποτέ. Δεν νομίζω να έχω κάνει πάνω από 2-3 reboot όλους αυτούς τους μήνες.

Από αντοχή έχει βγει σκυλί. Μου έχει πέσει κάμποσες φορές (και σε μάρμαρο, και στην άσφαλτο) χωρίς να πάθει τίποτα. Η οθόνη του δεν έχει την παραμικρή γρατζουνιά, και το βάζω καθημερινά σε στενές τσέπες μαζί με κλειδιά. Δεν του έχω ούτε tempered glass ούτε θήκη ούτε άλλη προστασία οθόνης.

 

Αρνητικά:

1) Τελευταία είχα την ευκαιρία να το συγκρίνω με άλλα κινητά στο πόσο καλές φωτογραφίες βγάζει. Στον ήλιο είναι μια χαρά, αλλά σε χαμηλό φωτισμό πάτωσε, σε σχέση με άλλα κινητά (ακόμα και αρκετά φτηνότερα). Δεν το συνιστώ για όσους θεωρούν την καλή απόδοση στις φωτογραφίες σημαντική.

2) Όπως είπα και πριν, ο "μαμίσιος" φορτιστής είναι τραγικά κακός. Αλλά με άλλους φορτιστές φορτίζει γρήγορα, και όχι ιδιαίτερα ακριβούς.

3) Αργεί κάπως στην εγκατάσταση εφαρμογών, δεν ξέρω γιατί. Ίσως δεν έχει ιδιαίτερα γρήγορη flash. Όχι τίποτα τραγικό, αλλά το περίμενα πιο γρήγορο. Στην εκκίνηση των εφαρμογών δεν έχω κάποιο πρόβλημα, μόνο στην εγκατάσταση (λες και έχει τσακωθεί με το Playstore).

 

Mobile data κανένα πρόβλημα, αλλά ταχύτητα δεν έχω μετρήσει ακόμα (για σέρφινγκ και βίντεο είναι μια χαρά το 4g του, και μεγάλα downloads δεν κάνω). Από σήμα, στο υπόγειο του σπιτιού μου δεν πιάνει πολύ καλά, αλλά κανένα κινητό καμίας εταιρίας δεν πιάνει. Εκτός του υπογείου μου, δεν έχω αντιμετωπίσει πουθενά πρόβλημα.

Αυτά για την ώρα (και φυσικά ισχύουν όσα έχω γράψει σε προηγούμενα posts).

Link to comment
Share on other sites

Έτσι, για να... κινηθεί λίγο αυτό το topic, για ένα τηλέφωνο που φαίνεται τελικά όντως πολύ ενδιαφέρον (κι εγώ μόλις πρόσφατα πήρα... μυρωδιά την ύπαρξη της συγκεκριμένης εταιρίας και των προϊόντων της).

 

Ιδού ένα διθυραμβικό review για το Nut 2 Pro από το Gizchina: https://www.gizchina.com/2018/04/03/smartisan-nut-pro-2-review-stellar-phone-with-insane-speakers/.

 

Μειονεκτήματα που βλέπω στη συσκευή (δε θα αναφερθώ στα πλεονεκτήματα, γιατι είναι... προφανή, οπότε μπαίνω κατευθείαν στο ψητό):

- Έλλειψη αναβάθμισης σε νεώτερο Android από 7 (και μάλιστα για συσκευή που παρουσιάστηκε τέλος 2017!)

- Απουσία B20 μπάντας για 4G

- Πολύ customised (απ' ό,τι φαίνεται) Android (μάλλον και ο λόγος που δεν αναβαθμίζουν σε νέωτερες εκδόσεις...)

 

Επίσης, ανακοίνωσαν και νέο Nut 3: https://www.gizmochina.com/2018/04/09/smartisan-nut-3-first-unboxing-photos-a-flagship-level-design-for-a-mid-ranger/

Φαίνεται πολύ ωραίο (και αισθητικά)!

Ο κάπως... σιτεμένος επεξεργαστής στο Nut 3 αυτό μας τα χαλάει λίγο (SD625), οπότε ίσως έχει νόημα να περιμένουμε καμία Pro έκδοση, μήπως έχει -όπως το Nut 2 Pro- κανέναν SD660.

Επίσης γίνεται καμία αναφορά σε λειτουργικό. Ελπίζω τουλάχιστον αυτό να έχει Oreo...

Και σίγουρα η B20 θα... λάμπει δια της απουσίας της και πάλι (απ' ό,τι διαβάζω, η Smartisan απευθύνεται κυρίως στην αγορά της Κίνας, οπότε υποστήριξη για αγορές εκτός Κίνας δε φαίνεται να είναι ψηλά στις προτεραιότητές της).

 

Διαβάζω ακόμα ότι έχουν μικρή παραγωγή (ή/και αυτή που έχουν πάει κατά προτεραιότητα στην εσωτερική αγορά) και είναι πιθανό όσοι παραγγείλουν Smartisan να παραλάβουν του... γνωστού Αγίου.

 

Παρ' όλα αυτά, εγώ μόλις έκανα μια προσθήκη στη λίστα με τις μάρκες και τα μοντέλα που παρακολουθώ γενικότερα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζόταν το home button πιστεύω.

Πολύ όμορφο πάντως και αυτό.

 

Mate 10 Pro & Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

fKwQo.jpg

 

Καλησπέρα στην παρέα!

 

Έρχεται σύντομα ένα νέο διαβολάκι, το Ulefone Power 5.

Με εξωπραγματική μπαταρία της τάξεως των 13,000mAh!!!

 

Αναλυτικά τα χαρακτηριστικά του:

 

DESIGN & MATERIALS

Structure Size: 80.2 mm x 169.4 mm x 15.8 mm

Aspect Ratio: 18:9

Weight: 290 g

Usable surface: 70 %

Materials: Leather

Colors: Black Gold

Screen Diagonal: 6"

Type: LCD IPS

Resolution: 1080 x 2160 px (FHD+)

Density: Very high density, 402 Pixels per inch differentiable less than 5 cm away

Others: Capacitive Color LED Notifications Multi-touch

 

 

PERFORMANCE & HARDWARE

Processor Model: MediaTek Helio P23 (MT6763)

CPU: 8x 2.0 GHz ARM Cortex

Type: Octa-Core

Frequency: 2 GHz

64 Bits: Yes

Graphics GPU: ARM Mali-G71 MP2

RAM: 6 GB

Antutu Score: 77.725

Storage Capacity: 64 GB

SD Slot / Second Sim Card: Yes

Security Fingerprint: Yes, on the side

Sensors Fingerprint: Yes

Accelerometer: Yes

Compass: Yes

Gyroscope: Yes

Light sensor: Yes

Proximity: Yes

Others: Notifications LED / Color LED Notifications

 

 

CAMERA

Main Resolution: 21 Mpx

Pixel size: 1.029 µm

Sensor: Sony IMX230 Exmor RS

Type: CMOS

Aperture: f/ ?

Flash: Dual LED

Features: Autofocus, Continuous shooting, Digital zoom, Dual camera, Exposure compensation, Face detection, Front Flash, Geotagging, HDR, ISO settings, Panorama, Scene mode, Self-timer, Touch focus, White balance settings.

Slow Motion Video: No, 30.0 fps

Optical Stabilisation: No

Selfie Resolution: 8 Mpx

Extra: Second rear camera 21MP+5MP, Second front camera 13MP+5MP

 

 

Others

Audio Jack: No

Radio FM: Yes

Computer sync: Yes

NFC: Yes

OTA sync: Yes

Tethering: Yes

Operating System: Android 8.0 Oreo

 

Αρχική εκτίμηση τιμής: AliExpress 277.93 €

 

Πηγές:

φωτογραφία: https://www.androidheadlines.com/2018/02/hands-on-ulefones-power-5-with-13000mah-battery-t2-pro-mwc-2018.html

 

κείμενο και χαρακτηριστικά: https://www.kimovil.com/en/where-to-buy-ulefone-power5

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφόρησαν και φωτογραφίες του ulefone power 7

http://computingforever.com/wp-content/uploads/2014/12/17wmt-superJumbo-v2-600x581.jpg

 

Ποσο μπαταρια εχει? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

Αρχικά, τι μου θύμισες μ' αυτήν την παντόφλα!!!! Παιδικά χρόνια! :lol:

 

Όπως το κόβω, μπαταρία αυτοκινήτου θα έχει :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

http://i66.tinypic.com/28bcrdi.jpghttp://i64.tinypic.com/2ce3ser.jpg

 

O μικρος αδερφος του Umidigi S2 Lite ηρθε και μαλιστα με αγριες διαθεσεις.

Αν το Umidigi S2 είναι mid –ranged Smartphone , τοτε η εκδοση Lite είναι σιγουρα Low cost και προσφερει αρκετα για το κοστος του.

Ας δουμε παρακατω τα χαρακτηριστικα του Umidigi S2 Lite , καποια τεστ , όπως επισης και το τι κανει στην πραξη σε σχεση με αυτά που μας υποσχεται γιατι ως γνωστον οι κινεζοι σε mid+low cost τηλεφωνα πολλες φορες ταζουν τον ουρανο με τα αστρα αλλα στην πραξη…..

 

Hardware

 

To UMIDIGI S2 Lite φοραει τον MTK6750T επεξεργαστη της MediaTek έναν 8-πυρηνο 64bit επεξεργαστη με χρονισμους : 4x 1.5 GHz ARM Cortex-A53 +4x 1.0 GHz ARM Cortex-A53.

Το Instruction set που χρησιμοποιεί ο συγκεκριμενος επεξεργαστης είναι το ARMv8-A και συνοδευεται με L1 Cache memory 32KB+32KB και L2 cache 512KB.

Η τεχνολογια κατασκευης του επεξεργαστη είναι 25nm (nanometers).

Ας αφησουμε όμως τα τεχνικα χαρακτηριστικα και ας παμε σε Real Life αποδοση.

Στο Antutu test το UMIDIGI S2 Lite επιασε σκορ :55853 και Cpu συγκεκριμενα 25422.

http://i67.tinypic.com/2gwtfn8.jpg

 

Ένα πραγμα που μας εκανε εντυπωση για κινεζικο κινητο είναι ότι όταν το ανοιξαμε βρηκαμε Thermal Pads για καλυτερη απαγωγη της θερμοκρασιας που σημαινει και πιο σταθερη Cpu .

Oι πιο ενθουσιωδης χρηστες μπορουν να τεσταρουν την Cpu με μια καλυτερη Thermal paste ή ακομα και με Liquid Metal για ακομα καλυτερη απαγωγη της Θερμορασιας.

Η μνημη Ram του UMIDIGI S2 Lite είναι μεγεθους 4GB LPDDR 3 Single Channel χρονισμενη στα 833Mhz.

Δεν περιμεναμε κατι πιο εντυπωσιακο για ένα low cost Smartphone μιας και οι χρηστες που αγοραζουν κινητα σε αυτό το Price range προσεχουν περισσοτερο το μεγεθος της μνημης Ram παρα την ταχυτητα κτλπ.

Η Gpu που διαθετει είναι η 2-πυρηνη Arm Mali-T860 MP2 χρονισμενη στα 650Mhz.

Πολλες φορες ισως τα Mhz της cpu-gpu-Ram κουραζουν τον αναγνωστη αλλα δεν είναι μακρια ο καιρος που τα κινητα θα ερχονται με Turbo boost όπως τους υπολογιστες ή ακομα αρκετοι θα αρχισουν να υπερχρονιζουν (Overclock) τα κινητα τους….

Ο εσωτερικος χωρος αποθηκευσης του UMIDIGI S2 Lite ανερχεται στα 32GB και το Andro bench μας εδειξε τιμες Sequential Read :274.87MB/S και Sequential Write :73.81 MB/S.

http://i65.tinypic.com/23idt8m.jpg

 

Θα περιμενε κανεις να δει ένα μετριο κινητο με αυτά τα σκορ αλλα όχι η Umidigi εκανε την εξυπνη κινηση και αντι για οθονη Full HD ή ακομα 2Κ εβαλε οθονη HD (720x1440).

Δοκιμασαμε μερικα games κυριως ραλυ λογω των συνεχων εναλλαγων των καρε και διαπιστωσαμε ότι λογω χαμηλης αναλυσης της οθονης το κινητο τα παει πολύ καλα.

Ισως αν το συγκεκριμενο κινητο ειχε αναλυση FHD τοτε να ειχαμε σπασιματα στα καρε και Lag, για αυτό πιστευουμε ότι η Umidigi κινηθηκε εξυπνα στην επιλογη Οθονης.

http://i66.tinypic.com/zlsswg.jpghttp://i65.tinypic.com/2jezitl.jpghttp://i67.tinypic.com/1624a69.jpg

 

Screen

 

H Οθονη του Umidigi S2 Lite είναι κατασκευασμενη από την Sharp μια εταιρεια που βγαζει αξιοπιστες οθονες με ζωηρα χρωματα.

Είναι Τυπου IPS με Aspect Ratio 18:9 και όπως ειπαμε και πιο πριν είναι αναλυσης HD (720x1440).

Το μεγεθος της διαγωνιου είναι 6 ιντσες καθως επισης απεικονιζει τα χρωματα σε βαθος χρωματος 24bit με Pixel Per Inch (PPI) 268 διολου ευκαταφρονητο για μια οθονη τετοιας αναλυσης.

Αλλα χαρακτηριστικα της Οθονης είναι :Scratch resistant ,Gorilla Glass 4 ,2.5D curved Glass ,Multitouch.

Τα Bezel στο συγκεκριμενο κινητο πανω και κατω είναι πολύ μικρα και στην πραξη δεν ενοχλουν καθολου με αποτελεσμα η οθονη να καταλαμβανει το 79,02 % του μπροστινου μερους του κινητου.

Στην πραξη η οθονη εχει λιγο παραπανω Sharpness και σε συνδυασμο με τα ζωηρα χρωματα δινει την αισθηση ότι βλεπουμε εικονα Full HD .

 

Body and input/output

 

Το σωμα του Umidigi S2 Lite είναι μια κατασκευη Full metal Unibody δηλαδη είναι ένα χυτο σωμα , με ωραιες Antenna lines οι οποιες βρισκονται οριζοντια στο πανω και κατω μερος της πισω πλευρας του κινητου .

Στην πισω πλευρα κανει κλιση Curved κατι το οποιο το εχουμε δει σε πιο ακριβα κινητα και δινει πολύ ωραια αισθηση στο χερι.

Το Umidigi S2 Lite βγαινει σε 2 χρωματα κοκκινο και μαυρο οι βαφη του είναι Sand blasted και για αυτό τον λογο είναι πιο σταθερο στο χερι από ότι ένα κινητο που είναι glass-Metal.

Όμως να σημειωθει εδώ ότι δεν τα παει καλα με γρατζουνιες η πεσιματα και βγαινει σχετικα ευκολα το χρωμα οποτε αν θελουμε να βλεπουμε το ωραιο κοκκινο χρωμα μια Sillicone case είναι απαραιτητη .

Στο πισω μερος επισης θα βρουμε τις 2 καμερες και τον σενσορα δαχτυλικου αποτυπωματος ακριβως κατω από τις καμερες.

Ο Fingerprint sensor δεν μας εντυπωσιασε καθως είναι λιγο αργος και πιανει 7-8/10 φορες που θα τοποθετησουμε το δαχτυλο μας.

Δυστυχως και εδώ δεν υπαρχει audio-jack input και η συνδεση γινεται με την USB Type-c που βρισκεται στο κατω μερος.

Στην δεξια πλευρα θα βρουμε το κουμπι αυξομειωσης ηχου και το ON/OFF Button και αριστερα βρισκουμε το Sim tray το οποιο δεχεται 2 Nano sim σε κατασταση standby ή 1 Νανο sim και μια Sd Card μεγεθους εως και 256GB !!!!!!!

Συνολικα μια πολύ καλη κατασκευη από την Umidigi και σε συνδυασμο με το μικρο παχος του κινητου από εμενα παιρνει 10 με τονο .

 

Camera

 

Οσον αφορα τις καμερες η Umidigi ακολουθησε την στρατηγικη του marketing με διπλες καμερες στο πισω μερος ταχα μου δηθεν για Bokeh Effect….

Να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους στην πραξη η 2η καμερα είναι αχρηστη οσον αφορα το Bokeh Effect και εντελως διακοσμητικη.

http://i64.tinypic.com/xc3w55.jpg

 

Η κυρια καμερα από την άλλη είναι αρκετα καλη, απεικονιζει πολλες λεπτομερειες ακομα και στο βαθος της φωτογραφιας οπου σε αλλα κινητα βλεπουμε λιγο να θολωνει η εικονα.

Ένα άλλο πραγμα που μας εντυπωσιασε στις φωτογραφιες είναι ότι διαθετει Stabilizer και μαλιστα πολύ καλο.

Ετσι ακομα και σε κινηση δεν θα δουμε θολωμενες φωτογραφιες , ειλικρινα είναι τοσο ευκολο να τραβηξεις φωτογραφιες με αυτό το κινητο χωρις καποιος να εχει τα προσοντα φωτογραφου και χωρις ιδιαιτερο ψαξιμο στις ρυθμισεις.

Στα τεχνικα χαρακτηριστικα η κυρια καμερα είναι κατασκευασμενη από την Omnivision και διαθετει τον σενσορα OV16880 τυπου PureCel plus-S με αναλυση 16MegaPixel , iso 100-1600 και aperture size f/2.0.

Μπορει να καταγραψει βιντεο στα 30 Fps με καλα αποτελεσματα.

Η selfie καμερα όπως ειθιστε να λεμε είναι μετρια προς καλη και είναι τυπου Cmos BSI (Backside Illumination) με αναλυση 5Mp .

Το βιντεο που μπορει να καταγραψει είναι αναλυσης 640χ480 pixels στα 30 fps.

Και οι δυο καμερες υποστηριζουν το face recognition .

http://i63.tinypic.com/291j7tl.jpghttp://i65.tinypic.com/1zvbnyp.jpg

 

Operating System

 

Το λειτουργικο συστημα OS του Umidigi S2 Lite είναι το Android 7.0 και υπαρχουν φημες ότι θα μπορει να παρει το Androi 8.0 Oreo μεσω OTA όμως ακομα δεν ανακοινωθηκε κατι στο επισημο site της Umidigi.

Διαθετει stock android χωρις bloatware και Chinese apps όπως επισης εχει σκαναριστει με το malware bytes και δεν βρεθηκε τιποτα.

Η Umidigi εχει βγαλει ηδη μια αναβαθμιση η οποια βελτιωνει το Face Id και τα εφε της μπρος και πισω καμερας.

Καλο θα ηταν όταν διαλεγετε κινεζικα κινητα να εχετε και ως φιλτρο στο μυαλο σας κατά ποσο οι εταιρειες ασχολουνται με updates περα των πωλησεων καθως αυτό δειχνει υπευθυνοτητα προς τους πελατες .

http://i68.tinypic.com/10r4whi.jpghttp://i68.tinypic.com/v6lsaa.jpg

 

Network+GPS

 

2G: GSM 1800MHz,GSM 1900MHz,GSM 850MHz,GSM 900MHz

3G: WCDMA B1 2100MHz,WCDMA B2 1900MHz,WCDMA B5 850MHz,WCDMA B8 900MHz

Network type: FDD-LTE,GSM,WCDMA

WIFI: 802.11a/b/g/n wireless internet

Wireless Connectivity: 3G,Bluetooth,GPS,GSM,WiFi

4G LTE: FDD B1 2100MHz,FDD B20 800MHz,FDD B3 1800MHz,FDD B7 2600MHz,FDD B8 900MHz

 

Tracking/positioning : Gps, A-Gps, GLONASS.

Το Gps του Umidigi s2 lite είναι καλουτσικο αλλα όχι αριστο 8/10.

http://i66.tinypic.com/5kfs4y.jpg

 

Battery

 

Ένα δυνατο σημειο του Umidigi S2 Lite είναι η μπαταρια του η οποια λογω χαμηλης αναλυσης της οθονης κραταει αρκετα 7-8 ωρες συνεχομενης χρησης.

Είναι μεγεθους 5100 Mah και τυπου Lithium-Polymer.

H φορτιση της γινεται με 5V-2A και η πληρης φορτιση της θελει περιπου 3 ωρες.

Είναι λιγο αργη βεβαια αλλα σιγουρα θα κρατησει την μπαταρια σε καλη κατασταση μιας και οι γρηγορες φορτισεις δεν ευνοουν την μακροζωια της μπαταριας.

 

Conclusion

 

Να συμφωνησουμε ότι όλα είναι θεμα τιμης και αποδοσης.

Στο παρελθον η Umidigi εχει βγαλει το Umidigi S2 Pro το οποιο ναι μεν ηταν ωραιο τηλεφωνο αλλα η τιμη του ηταν χαλια.

Το Umidigi S2 Plus κοστιζει μολις 130 ευρω και προσφερει εμφανιση, μεγαλη μπαταρια και καλο σημα όπως διαφημιζει η Umidigi .

Μαλιστα ισχυριζεται ότι λογω της οριζοντιας τοποθετησης των 2 κεραιων το κινητο εχει 20 % καλυτερο σημα.

Σε αυτά τα χρηματα να προσθεσουμε και την καλη καμερα 8,5/10. Εδώ θα βρειτε Full size φωτογραφια με μηδεν φωτισμο τραβηγμενη νυχτα : http://oi67.tinypic.com/155kjf8.jpg

Σιγουρα υπαρχουν και αλλα καλα τηλεφωνα στα 130-140 ευρω όμως αν με ρωτουσε καποιος αν αξιζει να παρει το Umidigi S2 Lite χωρις δισταγμο και χωρις να θελω να ωραιοποιησω τα πραγματα θα του ελεγα ξεκαθαρα ΝΑΙ.

Το Κινητο είναι αγορασμενο από εδώ : https://www.gearbest.com/cell-phones/pp_1567737.html

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...