Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ψαχνω να βρω στο youtube κατι αλλα δεν. Πάντως έχει η εταιρία σάιτ http://www.mlais.com

 

Όμορφο και δυνατό φαίνεται..και η μπαταρία του οκ πρέπει να είναι. Τα 5" όμως συνεχίζουν να μου φαίνονται υπερβολικά μεγάλα! Εδώ πήρα το thl w100 που είναι 4.5 και πάλι τεράστιο νομίζω θα μου φανεί...Καλή τιμή όμως, το παρήγγειλες?

..κάτι μαγικό!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

δεν το παράγγειλα ακόμη,περιμένω να δω να κυκλοφορεί λίγο, κάποιο ρουτάρισμα ή ρομ κτλ. Ενα ρεβιού απο κάποιον που το έχει πάρει για τα χαρακτηριστικά ας είναι και από το εξωτερικό.
The Venus Project
Link to comment
Share on other sites

και εγώ στην αναμονή.

η αγορά έγινε 17/5 και το tracking number που μου έδωσαν (minideal) ακόμα δε δείχνει τίποτα... :(

τους μίλησα στο chat, Μου είπαν ότι έχει φύγει το κινητό, αλλά απλά το HK Post Office δεν έχει ενημερώσει το tracking system.

και ελπίζω να είναι έτσι...

 

edit:

Σήμερα 24/5 ενημέρωσε η HK Post το tracking system με 4 ημέρες καθυστέρηση.

"The item (RT********HK) was posted on 20-May-2013 and is being processed for delivery to the addressee."

από Minideal επέμεναν στο chat που κάναμε ότι το έχουν στείλει, αλλά είχα αρχίσει να ανησυχώ, οπότε αν βρεθείτε στην ίδια θέση, κάντε υπομονή καμιά βδομάδα μέχρι να το δείτε online.

edit2: "The item (RT********HK) is being processed for departure from Hong Kong as of 27-May-2013."

10+ μέρες για να φύγει από HongKong :(

Edited by mavrospit
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ Star S5 Butterfly

 

χαρακτηριστικά που δίνει το site

 

Manufacturer: Staρ

Model: Star X920 Butterfly

Phone Style: Bar, multi-touch screen, 5.0 inch Capacitive touchscreen

Operating System: Android 4.2.1 OS

Processor: MTK6589 Quad Core 1.2GHz

Google Play Store: Support

 

Display

 

Screen Size: 5.0 inch HD IPS touchscreen

Display reulotion: 1280*720 pixel

Color Support: 16 million colors

Screen Technology: Multi-touch screen

 

Camera

 

Camera Resulotion: 12.6MP rear camera + 4.9MP front camera, digital zoom

 

Connectivity

 

Connectivity Technology: GSM + WCDMA(Dual Simcard)

Network Band: GSM 850/900/1800/1900 MHz + WCDMA 850/2100MHz

Data Technology: EDGE, GPRS

Bluetooth: Bluetooth 2.1 + EDR

WLan: Wi-Fi IEEE 802.11 b/g

USB: USB 2.0

GPS: GPS/A-GPS (Built-in GPS chipset)

 

Features

 

Video Player: AVI、MP4、3GP、MOV、MKV、FLV

Audio Player: FLAC、APE、MP3、OGG、AMR、AAC

Image: JPG、PNG、BMP、GIF

Ringing Tones: Downloadable

Message: SMS, MMS, Email

Phone Book: 10000 contacts

Brower: HTML

Interface/Port:

Game: Downloadable

Radio: FM

G-sensor

Interface/Port: 3.5mm earphone jack / mini USB

 

Battery

 

Battery: Li-on battery(2020mAh)

Standby Time: 150-200 hours

 

Memory

 

Built-in Memory: 1GB RAM, 4GB ROM

 

Size

 

Dimensions: 141.2*72.3*9.7

Weight: 163

 

What in package

 

1 * Star X920 Butterfly Android Phone

1 * Travel Charger

2 * Batteries

1 * USB Data Cable

1 * Headphone

1 * Manual

 

[ATTACH]32783[/ATTACH]

 

[ATTACH]32784[/ATTACH]

 

[ATTACH]32785[/ATTACH]

 

[ATTACH]32786[/ATTACH]

Edited by petros_k7
Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμένο κινητό υπαρχει μονο στο fastcardtech όπου το αγόρασα και μετά διάβασα διαφορα άσχημα σχολεια για το site.

παμε στο κινιτο τωρα ακομα το περιμενω βεβεα και δεν μπορω να σας πω εντυπώσεις γιαυτο ανοιξα και το θέμα μήπως και το έχει κάποιος ήδη να μας πει αν είναι καλο τι κουσούρια έχει αν έχει και που θα βρούμε rom και πως θα το κάνουμε root.

 

Η τιμη του ειναι στα 149 ΕΥΡΩ με 4GB ROM

και τα εχτρα που μπορείς να πάρεις ολα με +στην αρχικη τιμη φυσικα είναι αυτά παρακατω

Add Memory Card: Original Pack

8G TF card [PlusUSD:12.00]

16G TF card [PlusUSD:22.00]

32G TF card [PlusUSD:35.00]

4G TF card [PlusUSD:6.00]

Colour: White

Wine Red

Black

Value Accessories: Original Pack [ USD:0.00]

Add 1 Tf Card Reader [Plus USD:1.99]

Add 1 Stylus Pen [Plus USD:1.99]

Add 1 More Battery [Plus USD:12.00]

Add 1 Car charger [Plus USD:2.99]

Add Sim Cutter Sticker [Plus USD:2.99]

Add Case + Screen guard [Plus USD:6.00]

Add Bluetooth Headset [Plus USD:8.00]

Version: 4GB ROM

8GB ROM [PlusUSD:8.00]

SoftWare Service: 4GB 3D Game App Download [Plus USD:1.99]

8GB 3D Game APP Download [Plus USD:2.99]

Root Phone [Plus USD:2.99]

 

οποιος γνωρίζει κάτι για το συγκεκριμένο κινητό θα του ήμουν ευγνώμων αν βοηθούσε με οποιαδήποτε πληροφορία ευχάριστω

Edited by petros_k7
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο κινητό πήρα και εγώ πριν περίπου 1 μήνα. Απο ταχύτητα και σήμα είναι πολύ καλό. Σαν διάσταση είναι στο τι θέλει ο καθένας.

Το πρόβλημα μου είναι ότι βλέπει σαν αποθηκευτικό χώρο 1gb και 1,8gb. Το 1,8 είναι γεμάτο ενώ το 1 είναι στα 400-500mb. την external sd δεν την βλέπει σαν αποθηκευτικό χώρο όταν κάνεις εγκατάσταση κάποιας εφαρμογής .

 

Έχω επιλέξει φυσικά και σαν αποθηκευτικό χώρο την sd : http://imageshack.us/photo/my-images/850/img1417di.jpg/

πληροφορίες της συσκευής : http://imageshack.us/photo/my-images/703/img1415kt.jpg/

 

Και με πρόγραμμα app2sd πάλι δεν βλέπει την εξωτερική κάρτα που είναι 16gb .

 

 

http://www.merimobiles.com/n9589-note-2-quad-core-1-2ghz-mtk6589-5-7-hd-ips-1280-x-720-android-4-1-2-12mp-cam_p/meri7372.htm

 

Αν υπάρχει κάποιος που έχει δώσει λύση ας μας πει παρακαλώ .

Edited by Pktsou
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αγαπητοί συμφορουμίτες,

Βρήκα πρόσφατα σε καλή τιμή το HDC GT-7102. Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος αλλά έχω δύο θεματάκια:

1) Η μπαταρία δεν κρατάει , μαλλον καποιο κινεζικο bloatware αυνανιζεται και μου τρωει μπαταρια σε standby mode

2) Οταν παιρνω τηλεφωνο , καμια φορα το touchpad δεν αποκρίνεται και ενεργοποείται μονο οταν τερματίστει η κλήση από μόνη της

 

Θέλω λοιπόν αν το εχει ψαξει κανεις αλλος το τηλεφωνο να μου πει που μπορω να βρω καμια rom της προκοπής η αν εχει λυση τα παραπανω προβληματα. Κατα τα αλλα το τηλεφωνο ειναι πολυ κομπλε, καλουτσικη οθονη, gps που δουλευει με τα google maps !(αφου ειναι κινεζικο)

http://www.throgswarhammer.com Η κοινότητα του warhammer fantasy.
Link to comment
Share on other sites

To link είναι νεκρό, το βγάλανε απο το pandawill.

Tα καλά νέα είναι ότι θα βγει με τον mtk6589T.

http://www.gizchina.com/2013/05/08/mlais-mx58-5-inch-fhd-get-updated-1-5ghz-mt6589t/

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στις τιμές που έχουν άλλα κινέζικα (πχ Oppo, Xiaomi κλπ) με τα αντίστοιχα specs γιατί μάλον δεν είσαι πληροφορημένος.

Επίσης το συγκεκριμένο έχει AMOLED οθόνη που προσωπικά για μένα είναι κλάσης ανώτερη από τις IPS (τις έχω δουλέψει και τις 2 και η AMOLED πέραν του οτι έχει το καλύτερο μαύρο, στο διάβασμα είναι πολύ πιο ξεκούραστη απότι η IPS.Η AMOLED υστερεί σε φωτεινότητα σε έντονη ηλιοφάνεια σε σχέση με την IPS).

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα βρήκα αυτό εδώ faea f1 android-sale κ μετα από επικοινωνία μαζί τους μου είπαν ότι το κινητό είναι διαθέσιμο για αποστολή σε 2 μέρες!

Πως σας φαίνεται το κινητάκι σ´αυτή την τιμή;Επίσης θα είναι το 1ο κινέζικο αυτής της κατηγορίας με NFC.Ειμαι ανάμεσα σ´αυτό κ στο umi x2,τι λέτε αξίζει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα βρήκα αυτό εδώ faea f1 android-sale κ μετα από επικοινωνία μαζί τους μου είπαν ότι το κινητό είναι διαθέσιμο για αποστολή σε 2 μέρες!

Πως σας φαίνεται το κινητάκι σ´αυτή την τιμή;Επίσης θα είναι το 1ο κινέζικο αυτής της κατηγορίας με NFC.Ειμαι ανάμεσα σ´αυτό κ στο umi x2,τι λέτε αξίζει;

δεν εχω γνωμη γι αυτον τον επεξεργαστη αλλα το NFC τι ειναι?

 

Καλησπέρα βρήκα αυτό εδώ faea f1 android-sale κ μετα από επικοινωνία μαζί τους μου είπαν ότι το κινητό είναι διαθέσιμο για αποστολή σε 2 μέρες!

Πως σας φαίνεται το κινητάκι σ´αυτή την τιμή;Επίσης θα είναι το 1ο κινέζικο αυτής της κατηγορίας με NFC.Ειμαι ανάμεσα σ´αυτό κ στο umi x2,τι λέτε αξίζει;

καλος επεξεργαστης και πολυ μικρο για 4,5ρι 128Χ63,8Χ10,3

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

λιγο προσοχη στις αγορες απο το συγκρικριμενο site, εχω ακουσει αρκετες φορες παραπονα σε forums του εξωτερικου. Επισης ψαξε λιγο παραπονω το τηλεφωνο, απο μια φωτο μονο δε μπορεις να κρινεις συνολικα, ασε που δε βλεπω να γραφει διαστασεις
Link to comment
Share on other sites

Με το προγραμματάκι du batter saver dxr 2.2.0 pro η αυτονομία βελτιώθηκε ραγδαία.
http://www.throgswarhammer.com Η κοινότητα του warhammer fantasy.
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά πληροφορημένος είμαι.:happy: Κινητά με αντίστοιχα χαρακτηριστικά είναι πιο φθηνά πχ το jiayu g4 κάνει 160$ δηλαδή 80$ πιο κάτω. Μην το συγκρίνεις με Oppo, Xiaomi κτλ. γιατί είναι μια κλάση ανώτερα σε χαρακτηριστικά και σε όνομα. Ο μόνος λόγος που ξεχωρίζει αυτο το κινητό από άλλα κινέζικα με τον mtk6589 είναι ότι έχει amoled οθόνη. Και τώρα την konka πρώτη φορά την ακούω ως μάρκα... δν γνωρίζω αν έχει βγάλει και άλλα κινητα.... πόσο έμπιστη είναι?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ειδα το συγκεκριμενο κινιτο εδω

http://www.pandawill.com/hero-v6888-smart-phone-android-40-mtk6577-dual-core-3g-gps-47-inch-ips-screen-black-p74583.html

σε αρκετα καλη τιμη.Στα χαρακτηριστικα του λεει ομως οτι

υποστηριζει 2G: GSM 900/1800MHz

3G: WCDMA 2100MHz.

επειδη ψαχνω για ενα δευτερο φτηνο κιντο ξερει κανεις αν θα λειτουργει στα δικτυα της Ελλαδας? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

...κλώνος του Meizu MX2 με χαμηλότερα χρονισμένη έκδοση του Snapdragon (S4 MSM8225Q). Ο Mediatek 6589 θεωρείται ανώτερος σε επιδόσεις συνολικά. Ωστόσο για την τιμή του ίσως αποτελέσει την έκπληξη. Μένει να αποδειχθεί όμως και αν το GPS του είναι σαφώς ανώτερο από υλοποιήσεις MTK λόγω SoC.

Πιναθές χρήσεις του NFC: http://tag.microsoft.com/developer/nfc.aspx

Link to comment
Share on other sites

...η KONKA είναι αναγνωρισμένη κατασκευάστρια τηλεοράσεων. Νομίζω θα είναι ποϊοτική υλοποίηση με θετικά τον επεξεργαστή σε έκδοση turbo, τη SUPER AMOLED και τον αναγνώστη δαχτυλικών αποτυπωμάτων με ROM (MUSE) που τον υποστηρίζει! Αρνητικό ότι στην ημερομηνία αυτή είναι pre-order.
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά πληροφορημένος είμαι.:happy: Κινητά με αντίστοιχα χαρακτηριστικά είναι πιο φθηνά πχ το jiayu g4 κάνει 160$ δηλαδή 80$ πιο κάτω. Μην το συγκρίνεις με Oppo, Xiaomi κτλ. γιατί είναι μια κλάση ανώτερα σε χαρακτηριστικά και σε όνομα. Ο μόνος λόγος που ξεχωρίζει αυτο το κινητό από άλλα κινέζικα με τον mtk6589 είναι ότι έχει amoled οθόνη. Και τώρα την konka πρώτη φορά την ακούω ως μάρκα... δν γνωρίζω αν έχει βγάλει και άλλα κινητα.... πόσο έμπιστη είναι?

"Aκριβό είναι για κινέζικο" Σε αυτή τη φράση σου απάντησα.Όταν λες γενικά και αόριστα οτι ένα κινητό είναι ακριβό για κινέζικο μπορώ άνετα να το συγκρίνω με άλλες κινέζικες εταιρίες.

Μαρέσει που αναρωτέσαι πόσο έμπιστη είναι η Konka και οτι δεν τη γνωρίζεις, ενώ μου παραθέτεις για σύγκριση την Jaiyu που την ήξερες εδώ και χρόνια και την είχες για έμπιστη....

Η Konka όπως είπε και ο φίλος παραπάνω δεν φύτρωσε χθες σαν την Jiayu.Ψάξε λίγο στο νετ να δεις για ποια εταιρία μιλάμε γιατί όντως δεν είσαι καλά πληροφορημένος :p

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

ειναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ!!παρα πολυ καλα τα χαρακτηριστικα του...εγω παλι την τιμη του την βρισκω φυσιολογικη :D

ram ξερουμε μηπως ποσο θα εχει??

Γίνε εκκεντρικός τώρα. Μην περιμένεις να πάρεις σύνταξη για να φορέσεις μοβ χρώμα!:happy:
Link to comment
Share on other sites

"Aκριβό είναι για κινέζικο" Σε αυτή τη φράση σου απάντησα.Όταν λες γενικά και αόριστα οτι ένα κινητό είναι ακριβό για κινέζικο μπορώ άνετα να το συγκρίνω με άλλες κινέζικες εταιρίες.

Μαρέσει που αναρωτέσαι πόσο έμπιστη είναι η Konka και οτι δεν τη γνωρίζεις, ενώ μου παραθέτεις για σύγκριση την Jaiyu που την ήξερες εδώ και χρόνια και την είχες για έμπιστη....

Η Konka όπως είπε και ο φίλος παραπάνω δεν φύτρωσε χθες σαν την Jiayu.Ψάξε λίγο στο νετ να δεις για ποια εταιρία μιλάμε γιατί όντως δεν είσαι καλά πληροφορημένος :p

 

Aκριβό ΕΙΝΑΙ για κινέζικο, το λογικό είναι να το συγκρίνεις με κινητά που έχουν παρόμοια χαρακτηριστικά, η συγκριση που κάνεις είναι άκυρη...

Φυσικά και την ξέρω την jiayu, τοσα άτομα έχουν πάρει κινητό jiayu απο την άλλη konka....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...