Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οχι αυτο το πηρα απο μια παλια ντιλερ οταν ειχα σαιτ. να ρωτατε να σας βρουν αυτο με την 4.2.1 και να επιμενετε. ;);)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

1)Απο που το πήρες και πόσο?

2)Το ακουστικο και το ηχείο είναι καλά?

3)Αισθητήρα για αυτόματη φωτεινότητα έχει?

4)Η φωτεινότητα της οθόνης είναι καλή?

5)Κάποιο μειονέκτημα ή πρόβλημα?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πρόσφατα αγόρασα το kiphone i5 λόγω των πολύ καλών χαρακτηριστικών του.

Android 4.0.9

CPU MTK6577, Cortex A9 dual core, 1.0GHz

ROM 16GB

RAM 512MB

 

όταν το παρέλαβε το πέρασα κάποιες ταινίες σε μορφή divx & avi αλλά δεν τις αναπαρήγαγε. Από εκεί ξεκινά το πρόβλημα.Μπαίνω σε recovery mode κάνω backup και στο ψάξιμο μου για να βρω τρόπο να τις παίζει του πέρασα το mobileuncle tools με το σκεπτικό να του αλλάξω την ρομ σκεπτόμενος πως αυτή έφταιγε λόγω του πολύ καλού hw του κινητού. τότε μάλλον από βλακεία μου του αλλάζω το recovery image και το κλείνω. πατάω power + vol up αλλά ενώ γράφει recovery mode ποτέ δεν εισερχεται σε αυτό ώστε να μπορέσω να περάσω άλλη rom. Στην προσπάθεια μου, κάνω διάφορες βλακείες, σβήνω το emmc και τώρα όταν το συνδέω στο laptop δεν μου εμφανίζει το menu που είναι για να επιλέξω usb debug, σύνδεση ως κτλ.... δηλαδή το συνδέω δεν το συνδέω είναι το ίδιο. παρόλα αυτά το κινητό φορτίζεται από το λαπτοπ.

τι μπορώ να κάνω για να το επαφέρω;

 

δοκίμασα flashtools, odin,μτκ65χχ drivers ktl...

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα πως το odin είναι μόνο για samsung συσκευές...

Είσαι σίγουρος ότι τα εργαλεία που χρησιμοποίησες ήταν για τη συσκευή σου;

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

το flash tools δεν είναι για όλες τις συσκευές;; επειδή είδα πως το goophone i5 είναι το ιδιο με το δικό μου, έκανα πράγματα που περιέγραφαν για το goophone στο xda. τώρα γιατί δεν μου βγάζει τις επιλογές usb debug κτλ όταν το συνδέω, αυτό είναι που με προβληματίζει, μήπως χάλασε το καλώδιο;απο την άλλη τα win7 μου βγάζουν πως μια usb συσκευή δεν εγκαταστάθηκε σωστά άρα μάλλον δεν ειναι το καλώδιο.

 

να δοκιμάσω το odin με κλειστό το κινητό;; pow,back vol - ? αλλά την official που να την βρω.

δοκιμασα το odin αλλα μου βγαζει "συνδεστε το κινητο"

Edited by mixalis81
Link to comment
Share on other sites

αν καταφερεις να το σωσεις αυτο θα ειναι μεσω του flashtools που κυκλοφορει για τα κινητα με ΜΤΚ επεξεργαστες

 

πρεπει ομως να βρεις τη σωστη ρομ και να εισαι και λιγο τυχερος.

 

ζητα απο εκει που το πηρες να σου στειλουν τη ρομ , περιεγραψε τους τι επαθες και πιθανον να σε βοηθησουν

Link to comment
Share on other sites

Kalhspera paidia....kalws sas vrhka kai ws energo melos epitelous....an exei kapoios thn kalosunh kai borei na voithisei....exw ena star n9330 mtk6577 cpu klwno tou note...kai apo vlakeia mou den tsekara thn rom pou tou flashara kai mallon den htan dikh tou...apo tote to kinhto exei ginei tostiera.....mono to led anavei opote to sundew sto usb h ston fortisth....kserei kaneis an borw na kanw kati?

 

Συγνώμη κιόλας για τα αγγλικά αλλά ξεχάστηκα και έγραψα με γκρίκλις :Ρ

Edited by agato
Link to comment
Share on other sites

Τις οδηγιες απο αυτο το site ακολουθησα και κατεληξα να το κλαιω το κινητο....μηπως υπαρχει καποια αλλη πληροφορια στο πως να το σωσω???
Link to comment
Share on other sites

5. Enter Recovery Mode: power+volume up+

στο recovery μπαίνεις; δοκίμασε να μπείς κι απο εκεί να flashaρεις την στοκ ρομ..

Link to comment
Share on other sites

1. turn off Phone and put out battery (usb cable is NOT plugged in)

2. start Flash SP_Flash_Tool_v3.1224.01 (flash_tool.exe) and choose "scatter loading"

3. choose from the folder "CWM_Bruno_N9330" the file called "MT6577_Android_scatter_emmc.txt"

4. there must be only one checkbox marked (recovery) - if not mark it and check if the phad is correct. ( you have to choose the file called "recovery.img" from the folder "CWM_Bruno_N9330"

5. now put battery back in phone again, click on button "download" accept the warning with "Yes" and THAN connect phone with usb to pc!

6. if all goes right, you should see a green circle with the message "download ok"

7. unconnect USB, put out battery for some seconds and put it back again

8. now you should enter the recovery mode by holding power-button and volume up-button at the same time

 

Το έχεις δοκιμάσει κι αυτό; έχεις διαβάσει ολόκληρο το post στο forum του xda που linkαρε ο nazgul ;

Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε...αυτο ειναι για να το κανεις root το εκανα root αλλα μαλλον περασα λαθος ρομ και τωρα το κινητακι ειναι dead....το μονο που δινει σημεια ζωης ειναι το led πανω αριστερα οταν το συνδεω στο pc ή στον φορτιστη αλλα και παλι ο υπολογιτης το διαβαζει σαν αγνωστη συσκευη usb...!!!
Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε...αυτο ειναι για να το κανεις root το εκανα root αλλα μαλλον περασα λαθος ρομ και τωρα το κινητακι ειναι dead....το μονο που δινει σημεια ζωης ειναι το led πανω αριστερα οταν το συνδεω στο pc ή στον φορτιστη αλλα και παλι ο υπολογιτης το διαβαζει σαν αγνωστη συσκευη usb...!!!

 

Σε αυτό ίσως σε βοηθήσει ο Σταύρος με κανένα λινκ για MTK drivers ή κάτι τέτοιο (αυτός τα ξέρει καλύτερα).

Πάντως νομίζω οτι αν είχε γίνει σωστά η διαδικασία θα είχες τουλάχιστον CMW recovery.

 

One point to see the differences between m pai royalty and N9330 is very simple!

 

Just open your phone (replace backcover) and put out the battery.

Now please have a look how your phone is signed!

 

Is it signed "Note2" so it will be M Pai Royalty

 

and if it's signed with "N9330" it is N9330

 

but you can also have a look at the android settings, about phone and look at the "build number"

If you arn't sure now you can place the number here and i can tell you which one you have...

 

and if someone has M Pai Royalty please don't hesitate to contact me, because i'm still searching the stock (original) rom.

And if you don't know hoe to read out...is won't be very difficult, but you will help me a lot!!!!

 

Maybe i can do a fovour for you, for example to root your M Pai, because it WON'T work with N9330 firmware, so please DON'T try it, your phone won't work after this!!

 

Μάλλον τα έχεια διαβάσει όλα αυτά αλλα ας κάνουμε ενα double check..

Edited by kostas_bas
Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασια εγινε σωστα φιλε μου ρουταρω και φλασαρω android κινητα εδω και 4 χρονια αλλα κατι πεχτηκε...για το ιδιο μοντελο εχουν βγει 10 παραλλαγες και εβαλα μαλλον λαθος και εχασα το preloader....
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα με flash tools αλλα δεν ξεκινα η διαδικασια καθώς δεν το αναγνωριζει. οταν το ειχα πρωτοσυνδεσει μου εμφάνιζε τους αποθηκευτικους χωρους ως linux based(κατι), οπότε μήπως πρέπει να ψάξω άλλο driver;
Link to comment
Share on other sites

Η πώληση των webOS άφησε περισσότερο από μερικές ακυρώσεις συσκευών στο πέρασμά της, αλλά το πιο κραυγαλέο είναι το WindsorNot ένα smartphone αφής .

Η webOS Nation έχει καταφέρει να πάρει στα χέρια της ένα λειτουργικό πρωτότυπο.

Η 4''ιντσών συσκευή φαίνεται να βρίσκεται κάπου ανάμεσα σε ένα Pre3 και το Touchpad HP

περισσότερα στη παρουσίαση

http://www.webosnation.com/windsornot-webos-slate-smartphone-never-was

http://www.engadget.com/2013/04/24/hp-windsornot-a-4-inch-webos-smartphone/?utm_medium=feed&utm_source=Feed_Classic&utm_campaign=Engadget

Link to comment
Share on other sites

...κάποιο πλεονέκτημα σε σχέση με τους άλλους κλώνους (π.χ. Star S5);

Η διαθέσιμη ROM ίσως;

Το αναλογο του Star S5 ειναι το MiZ Z2 και οχι το MiZ Z1.

 

Φιλε droulis, εισαι ευχαριστημενος σε γενικες γραμμες με το κινητο μεχρι στιγμης?

Δουλευουν ολα σωστα?

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι καταλαβα ειναι καινουριο ..δεν τα παρακολουθω και πολυ

Εδω

Το προτεινεται ? (το pandawill τι λεει ? δεν εχω παρει απο εκει ..μονο απο merimobiles ..αλλα αυτο δεν το εχει)

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ,

 

ξερετε αν αυτο το κινητο μπορει να παιξει 3g στην ελλαδα

στα χαρακτηριστικα λεει:

3G Network:

TD-SCDMA 1880/2010MHz

 

http://www.merimobiles.com/huawei-y310-sc8810t-1-0-ghz-4-inch-tft-800-480-smartphone_p/meri8900.htm

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. Πρόσφατα έφτασε στα χέρια μου το N9589 Note 2 Quad Core 1.2GHz MTK6589 5.7" HD IPS 1280 x 720 Android 4.1.2, από το http://www.merimobiles.com.

Το τηλέφωνο έφτασε μια εβδομάδα μετά από την παραγγελία, ενώ είχα ζητήσει να γίνει και rooting από αυτούς.

Τα σχόλια μου:

Το τηλέφωνο είναι αρκετά γρήγορο και αξιόπιστο. Η μπαταρία του είναι στα 3600Μamp και με ανοιχτό wi fi και αρκετή χρήση διαρκεί μια ημέρα και κάτι. Η οθόνη του είναι αρκετά καλή και ανταποκρίνεται καλά ως οθόνη αφής.

ο χειρισμός του κτλ. γενικά δεν διαφοροποιείται σε σχέση με ένα αντίστοιχο android Κινητό.

Σε σχέση με την ταχύτητα της συσκευής, μπορώ να πώ ότι είναι αρκετά γρήγορο, αν και ίσως αυτό δεν είναι πολύ αντικειμενικό, καθώς το προηγούμενο κινητό μου ήταν αρκετά παλιό και αργό.

Στη συσκευασία περιλαμβάνοτναι 2 μπαταρίες.

 

Συνολικά για το κόστος του δείχνει μια εξαιρετική αγορά. Από τη μέχρι τώρα εμπειρία θα το συνιστούσα ανεπιφύλακτα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...