Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διαθέσιμο πλέον στο Merimobiles αν και σε λίγο τσιμπημένη τιμή

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το περιμένω και εγώ από focalprice.

Ευχαριστώ για τις διαστάσεις!

 

αυτό που πήρες είναι λίγο διαφορετικό έχει άλλες διάστασης και μικρότερες κάμερες και μπροστά και πίσω και ειναι πιο ελαφρυ απο το δικο μου.ολλα τα αλλα ειναι τα ιδια αντε καλοριζικο.

Link to comment
Share on other sites

και αυτο http://www.fastcardtech.com/iHTC-Butterfly-H920-Plus καλοοοο, και με τον 6589Τ επεξεργαστη !!!! :cool: Edited by kwnana

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ωραιο φενεται να ειναι το κινιτακι και σε καλη τιμη μου αρασε και εμενα δωσε λιγες πληροφοριες αν ειναι καλο πχ

 

το gps κλειδωνει γρηγορα

βγαζει καλες φωτογραφιες

ποσο κραταει η μπαταρια του

Εχει ελληνικο μενου

εχει οντως το jelly bean διοτι αυτοι στο allienexpres γραφουν οτι ναναι

 

σ ευχαριστω

 

Επισης θαθελα να ρωτησω με ποιον τροπο πληρωσες και ποιος ειναι ασφαλης διοτι αποτι ειδα δεν δεχονται paypal

Edited by navi55
συνεχόμενα posts
Link to comment
Share on other sites

Αλλο ενα ενδιαφερον κινητο.

Οι resellers κρατάνε σταθερά ( και αυξάνουν) το καπέλο που βάζουν.

390$ για mt6589 και 1gb..

Αλλά εντάξει, το συγκεκριμένο έχει και υψηλή αρχική τιμή ( αναλογικά)

ƒ
Link to comment
Share on other sites

Αλλο ενα ενδιαφερον κινητο.

Οι resellers κρατάνε σταθερά ( και αυξάνουν) το καπέλο που βάζουν.

390$ για mt6589 και 1gb..

Αλλά εντάξει, το συγκεκριμένο έχει και υψηλή αρχική τιμή ( αναλογικά)

Είναι το μοναδικό (μέχρι στιγμής) κινέζικο με τον ΜΤΚ6589 που διαθέτει AMOLED οθόνη.

Για μένα που η κύρια χρήση του κινητού είναι το διάβασμα pdf, τα κινητά με AMOLED είναι μονόδρομος.Από την 4άρα οθόνη του Galaxy S θέλω να πάω σε μεγαλύτερη διαγώνιο και οι 4,8 είναι ιδανικές.Φράγκα για Galaxy SIII ή S4 δεν περισσεύουν.Υπομονή πάντως διαθέτω και ευελπιστώ μέχρι το τέλος του καλοκαιριού να έχει πέσει η όντως υπερτιμημένη τιμή του από τους resellers και ακόμα καλύτερα να βγάλουν και καμιά έκδοση με 2GB RAM.

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Τρελή τιμή στα 160 δολάρια (120 ευρώ) από το menpoo.com με free shipping.

Τετραπύρηνο ΜΤΚ6589 , 1GB RAM , οθόνη 4,5'' IPS retina 1280Χ720.

Παίζει να είναι το φτηνότερο τετραπύρηνο που υπάρχει μέχρι στιγμής.

Δεν βλέπω κάποια αναφορά για τη μπαταρία που φοράει αλλά λέει 200 standby και ομιλία 8 ώρες.

To πουλάι επίσης και το dealextreme

Edited by tarantules

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Ειναι κάποιο πρόβλημα της εστίασης (δεν κανει με τιποτα focus μακρια.) Για να καταλάβετε οι φωτογραφίες με την μπροστινή κάμερα είναι μακράν καθαρότερες. Αυτό υπάρχει περίπτωση να λυθεί με κάποια rom?
Link to comment
Share on other sites

Ειναι κάποιο πρόβλημα της εστίασης (δεν κανει με τιποτα focus μακρια.) Για να καταλάβετε οι φωτογραφίες με την μπροστινή κάμερα είναι μακράν καθαρότερες. Αυτό υπάρχει περίπτωση να λυθεί με κάποια rom?

 

Δοκιμασες να παιξεις με τις επιλογες για την εστιαση που εχει στα μενου?

 

για βαλε καμια φωτογραφια μηπως μπορω να σε βοηθησω, με την επισημανση οτι η πρωτη πχ ειναι με επιλογη εστιασης στο απειρο, η δευτερη στο αυτοματο κλπ κλπ.

 

Και καποια μακρο για να δουμε.

 

Μπορει να επεσες σε ελατωματικο, αλλα ας αποκλεισουμε οτι δεν ειναι καποια λαθος ρυθμιση.

 

Επισης μπορεις να μπεις σε test mode και να δοκιμασεις κι απο εκει. Ειτε με vol+up ειτε μεσω engineer mode (για το 2ο δεν ειμαι σιγουρος αλλα στο 6577 μεσω mobile uncle tools εχει επιλογες. Λογικα και το 6589 θα εχει)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω βρει πουθενα την δυνατοτητα για επιλογη εστιασης, το μονο που μπορεις να κανεις ειναι πατωντας πανω στην οθονη να επιλεξεις στο αντικειμενο που θες να εστιασεις... Απ οτι εχω δει σε reviews ολα τα τηλεφωνα με τον 6589 εχουν το ιδιο μενου επιλογων... Αν καποιος εχει βρει καποιες ρυθμισεις που αγνοω, θα χαρω πολυ να τις μαθω...
Link to comment
Share on other sites

Μετα από μια βδομάδα και κάτι χρήσης μπορώ να πω οτι απο το τηλεφωνο είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Με κανονική πλεον χρήση η μπαταρία κρατάει 2 μέρες ακριβως. wifi δεν κολλαει πουθενα/ GPS σε ανοιχτό χώρο κλειδώνει και χωρίς data feed. Βεβαια το θεμα με την καμερα με εχει ενοχλησει και πιθανότατα να το στείλω πίσω αλλα μονο για αλλαγή αφού το τηλεφωνο με άφησε απόλυτα ικανοποιημένο. Πως μπορω να διασφαλιστώ οτι θα μου στειλουν καινουριο και οχι το ιδιο επισκευασμενο? (αρκει να κρατησω το IMEI του κινητου?)
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, καποιες ρυθμισεις θα εχει δε μπορει. Δεν εχει ας πουμε επιλογες για την αναλυση και την ποιοτητα? Εμενα σε κινεζικο dual sim με 6577 και android 4.1 εχει και επιλογες για εστιαση, hdr, αποθηκευση τοποθεσιας, εκθεση , συνεχη ληψη, iso, χρονοδοακοπτη κλπ κλπ.

 

Δεν εχει εσενα τετοιες επιλογες?

Link to comment
Share on other sites

Οσο και αν εψαξα τετοιες ρυθμισεις δεν βρηκα. Επειδη ολα τα Mt6589 με JB 4.2 λογικα έχουν το ιδιο interface καμερας, αν καποιος φίλος έχει βρει κατι ας μου το πει...
Link to comment
Share on other sites

Οσο και αν εψαξα τετοιες ρυθμισεις δεν βρηκα. Επειδη ολα τα Mt6589 με JB 4.2 λογικα έχουν το ιδιο interface καμερας, αν καποιος φίλος έχει βρει κατι ας μου το πει...

 

 

πατας πανω δεξια το στρογγυλο κουμπι και εμφανιζει υπομενου και απο εκει τις ρυθμισεις. λογικα θα εχει περισσοτερες ρυθμισεις απο οτι το galaxy s3 αφου τα κινεζικα φορανε στοκ android με τις περισσοτερες επιλογες ξεκλειδωτες

Link to comment
Share on other sites

Τρεις φωτογραφέις,

1. η ετικέτα στο κουτί,

IMG_4830.JPG

2. η συσκευασία,

IMG_4832.JPG

3,4 η στραβή μπαταρία (περιμένω να στείλουν άλλη).

2013-06-07%2013-00-58.740.jpg

2013-06-07%2013-16-54.459.jpg

Ξαναρωταω για οποιον ξερει πως παιρνω screenshot? (Το volume down+power δεν δουλευει )

Δουλεύει!

αφού προσπάθησα 2-3 φορές και μετά άρχiσα να δοκιμάζω άλλους συνδυασμούς, σήμερα το ξαναδοκίμασα και δούλεψε.

απλά πρέπει να πατήσεις ταυτόχρονα και να τα κρατήσεις 1-2sec.

 

Οσο και αν εψαξα τετοιες ρυθμισεις δεν βρηκα. Επειδη ολα τα Mt6589 με JB 4.2 λογικα έχουν το ιδιο interface καμερας, αν καποιος φίλος έχει βρει κατι ας μου το πει...

 

Δοκίμασε να επιλέξεις profil landscape

δυστυχώς δεν την δοκίμασα αρκετά την κάμερα ούτε μπορώ να πάρω τις φωτό ακόμα :(

γενικά είναι κακής ποιότητας πάντως...

 

έχω ένα θέμα με τη φόρτιση/αποφόρτιση.

στη φόρτιση πήγε 5% στο 65% σε 5 ώρες και μετά στιγμιαία στο 100%.

αντίστοιχα στην αποφόρτιση έκανε ένα απότομο από 45% σε 15%.

Romantrix σε εσένα πόση ώρα κάνει περίπου από ~0 σε 100%;

 

Σημειώσεις:

1. έχει 1,5GB (από 4GB) διαθέσιμα στη rom για applications

2. περίπου 500MB (από 1GB) RAM χρησιμοποιεί το λειτουργικό

3. το USB καλώδιο που είχε στο κουτί κάνει μόνο για φόρτιση και όχι για Data...

Edited by mavrospit
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω το Acer CloudMobile S500 για να αντικαταστήσω το Galaxy Mini. Όλες οι επαφές μου στο mini είναι στον λογαριασμό μου στο Google (όχι στα τηλέφωνο). Υποθέτω ότι όλες οι επαφές με τα groups κτλ θα γίνουν αυτόματα sync και στο Acer όταν περάσω τα στοιχεία του Google λογαριασμού μου;
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που δεν απαντώ, αλλά εν μέσω εξεταστικής έχει πάρει φωτιά ο απ’ αυτός μου!!!

 

Λοιπόν το τηλεφωνάκι:

1) Λειτουργία 2 sim, άψογη με πολύ δυνατό δέκτη.

 

2) WIFI πολύ δυνατό

 

3) GPS, δεν το δοκίμασα εκτεταμένα αλλά έπιασε δορυφόρους πολύ γρήγορα.

 

4) Μπαταρία με μέτρια χρήση και κανένα 40λεπτο παιχνίδι πάει 1 ημέρα.

 

5) Μνήμη, θεωρώ τα 512ΜΒ ανεπαρκή !!!

 

6) Αndroid 4.1.1 JB, πλήρως ελληνικό μενού

 

7) Αν είναι αδιάβροχο όπως αναφέρεται IP67, δεν το δοκίμασα ούτε πρόκειται να το δοκιμάσω.

 

8) Οθόνη: Πολύ καλή, γρήγορη απόκριση

 

9) Κατασκευή : Αξιοπρεπέστατη και φαίνεται να είναι και λίγο αντοχής.

 

10) Αισθητήρες κίνησης, φωτός, προσέγγισης, πολύ καλή απόκριση

 

11) Ήχος μεγαφώνου : πολύ καλός

 

12) Ήχος ακουστικού: Ελαφρώς αδύναμος, ίσως εξαιτίας του πρωτοκόλλου IP67

 

13) Φωτογραφική Μηχανή: Πολύ καλή για κινα και 5ΜP

 

14) Flash: ελαφρώς αδύναμο

 

15) Τι άλλο δεν ξέρω να σας πω, άλλωστε δεν έχω κάνει και κριτικός τηλεφώνων.

 

 

Α! Για το Aliexpress, υποτίθεται ότι είναι πλατφόρμα σαν το ebay ή amazon, και σου εγγυάται η πλατφόρμα αυτή την όλη εμπορική συναλλαγή. Δηλαδή δίνει κάποιους συγκεκριμένους χρόνους, εντός των οποίων ο έμπορος οφείλει να ολοκληρώσει της εμπορικές του πράξεις και εάν ξεπεράσει το χρονικό διάστημα που του δίνει η πλατφόρμα, τότε μπορείς να διεκδικήσεις και να πάρεις τα χρήματα σου πίσω και ταυτοχρόνως ο έμπορος διαγράφεται από τη πλατφόρμα.

 

Τώρα ένα όλα πάνε στραβά και εσύ πάρεις πίσω τα χρήματά σου, δεν το γνωρίζω.:!::!::!:

 

 

Αυτά και θα τα ξαναπούμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα το Star x920 και εγώ στα χέρια μου.

 

Έχω παρατηρήσει το εξής, στο σπίτι μου, πάντα ζορίζετε το σήμα εδώ, και στην ουσία μια πιάνει μια δεν πιάνει, αυτό ξέρω ότι είναι το χειρότερο για μια συσκευή απο θέμα μπαταρίας γιατί στην ουσία προσπαθεί όλη την ώρα από 'κει που δεν πιάνει να βρεί έστω κάτι, οπότε ξοδεύει παραπάνω απο όταν θα είχε σταθερά ξέρω γω 3 γραμμές.

 

Απλά έχω παρατηρήσει ότι στο πίσω μέρος ψηλά, εκεί ακριβώς που βρίσκεται η κάμερα, ζεσταίνετε το κινητό. Υπάρχει περίπτωση να είναι οι κεραίες εκεί και η αιτία να είναι αυτή που σας περιέγραψα? Θα δοκιμάσω και έξω σε λιγάκι και θα σας πω.

 

edit: Ίσως είναι απο το Wifi?

Edited by kauleas
Link to comment
Share on other sites

Φίλε, το Fairphone σίγουρα δεν είναι μια Value for money συσκευή...

Και πως θα μπορούσε να ήταν αφού υποτίθεται πως συμπεριφέρεται τους εργάτες του (DR Congo) πιο ανθρώπινα και όχι εκμεταλλευτικά..

Για κάθε Fairphone που πωλείται, € 3 πηγαίνουν στο closingtheloop.eu, ένα ίδρυμα που δημιουργεί έργα σε χώρες όπου η ασφαλή ανακύκλωση των αποβλήτων δεν έχει ακόμη ξεκινήσει...

Σε καμιά περίπτωση οι μπαταρίες δεν είναι οικολογικές αν τις πετάξουμε στα σκουπίδια... Αλλά όταν την βαρεθείς είτε την πουλάς την συσκευή σε άλλον άνθρωπο είτε την στέλνεις πίσω στην εταιρεία και διαχειρίζονται αυτοί την σωστή ανακύκλωση της...

Εγώ προσωπικά τον φορτιστή δεν τον χρησιμοποιώ ποτέ... φορτίζω με το usb καλώδιο από τον υπολογιστή όταν είμαι σπίτι και από το ραδιόφωνο αυτοκινήτου όταν δουλεύω στο ταξί... Φυσικά μπορείς να αγοράσεις ξεχωριστά τον φορτιστή της συσκευής, νομίζω στα 7 ευρώ...

 

Στα πλεονεκτήματα της συσκευής:

- Παίζει να είναι το μοναδικό smartphone της αγοράς που έρχεται root-αρισμενο και έχεις δικαίωμα να αλλάξεις λειτουργικό σύστημα χωρίς να χάσεις την εγγύηση των 2 ετών...

- Δεν έχει προγραμματισμένη βραχυβιότητα (planned obsolescence) που σημαίνει πως δεν θα σου χαλάσει μια μέρα μετά την λήξη της εγγύησης. Αν ακούτε τον όρο για πρώτη φορά, σας προτείνω να δείτε το ντοκιμαντέρ Pyramids of Waste a.k.a. Light bulb conspiracy 2010 για να το κατανοήσετε καλύτερα..

Resources based economy supporter

kutt.it/nomoney

History: Ericsson T10s,Nokia-3510i,Motorola-V525,SE-W700i,SE-W705, Huawei Ideos X5,LG p936, fairphone, Lenovo k3 note, Huawei P9 lite vns-l21, oneplus5t Τρέχουσα συσκευή: oneplus6t

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...