Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποιές συσκευές είναι της Ulefone?

Ρωτάω για να ψάξω για καλώδιο, χρειάζεται για τον φορτιστή αυτοκινήτου...

Πως αλλιώς μπορώ να αναζητήσω τέτοιο καλώδιο με μακρύ βύσμα micro-usb?

Τα Star και πάνω απ τα μισά OEM τα φτιάχνει η Ulefone

αυτό μου φαίνεται μακρύ http://www.aliexpress.com/item/Yellow-Smiley-LED-5pin-Noodle-Micro-USB-Sync-Charger-Cable-for-Samsung-N7100-HTC-China-post/794173140.html :p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Να κάνω μια ερώτηση; Ωραίο τηλέφωνο και όντως πολύ φθηνό για τα χαρακτηριστικά του. Αν όμως πάθει κάτι και κάτι χαλάσει, τότε τι γίνεται; Υπάρχουν αντιπροσωπείες για αυτό; Ή το στέλνω πίσω και ... αν δεν το πάρω ποτέ, κλαίω τα λεφτά που έδωσα;
Link to comment
Share on other sites

Σε ένα χρόνο, εάν θα χαλάσει, δίνεις άλλα 120€ και αγοράζεις το αντίστοιχο οκταπύρινο που θα κυκλοφορεί τότε.
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι.Αν βγάλει χρόνο οκ.Το θέμα ειναι τι γίνεται με τα DOA γιατι ως γνωστόν οι περισσότεροι κινέζοι δεν έχουν ποιοτικό έλεγχο
Link to comment
Share on other sites

Bump :)

 

Εχουμε κανενα νεοτερο, το εχει παρει κανεις?

Το βρισκω $300κατι απο aliexpress κ το σκεφτομαι, αλλα με προβληματιζει λιγο το μεγεθος, καθως ενα galaxy s3 το εδωσα λογω μεγεθους (κ επειδη ετριζε, σημαντικοτερο ισως)...

Τωρα ειμαι με ενα htc one s αλλα λεω να ξανανεβω στις 4.7+...

Ψαχνω κανα info εδω κ κανα μισαωρο, αλλα δεν εχω βρει πολλα πραγματα. Ξερουμε αν ειναι μεταλλικο το σασι?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά! Μπορείτε να μου δώσετε τα φώτα σας για το συγκεκριμένο κινητό (Star S9500);! Από μάρκα, χαρακτηριστικά, επιδόσεις τι έχετε να πείτε; Αν κάποιος το έχει ήδη αγοράσει θα ήταν ακόμη καλύτερα να μας πει εντυπώσεις!

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το έχει προσφορά την παρασκευή στα 139,99$

http://www.pandawill.com/happy-hour/?current=friday

 

κλώνος του S4 φυσικά αλλά φαίνεται καλό για την τιμή του.

Περιμένουμε τους ειδικους για ανάλυση.

Link to comment
Share on other sites

Το έχει προσφορά την παρασκευή στα 139,99$

http://www.pandawill.com/happy-hour/?current=friday

 

κλώνος του S4 φυσικά αλλά φαίνεται καλό για την τιμή του.

Περιμένουμε τους ειδικους για ανάλυση.

 

Γι' αυτό το ψήνω πολύ το κινητό! Είναι πολύ φτηνό με το Happy Hour! Άντε να μας πει κανείς για να το τσιμπήσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 βδομαδες χτυπησα το Q9000 (πρεπει να ειναι Star και αυτο) με ονομαστικη τιμη στο happy hour την ιδια...αναμενομα ΔΕΝ το προλαβαινεται και το περνετε στην αμεσως επομενη τιμη 154.99 οπως πηρα εγω τελικα το Q9000 το οποιο εχει HD οθονη ομως
Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ, με τι τύπο αποστολής κάνατε την παραγγελία σας;

Ενδιαφέρομαι για το "Star X920 Butterfly Plus- MTK6589T Quad Core 1.5GHz 5.0inch FHD IPS Screen Android 4.2.1 Phone" http://www.fastcardtech.com/Star%20X920%20Butterfly%20Plus και σκέφτομαι να επιλέξω "Free Shipping Service

When over 200USD"

Link to comment
Share on other sites

προσοχή μεγάλη στα shiping μονο το free shiping είναι ταχυδρομείο τα υπόλοιπα πιο γρήγορα είναι κούριερ και 99% περνάει και πληρώνεις τελωνείο.

διαλέγεις αυτό που είπες το free και είσαι καλυμμένος και εγώ και 2 φίλοι μου ακόμα με αυτό τα πήραμε και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα απο τα κινητά μας που αναφέρονται σε αυτό το section του φόρουμ, φοράνε τον ΜΤ6589, η τον ΜΤ6589Τ (ίδιος επεξεργαστής). Ετσι πολλά από τα θέματα που αφορούν τα κινητά αυτά είναι παρόμοια και μοιραια έχουν και παρόμοιες λύσεις. Σκέφτηκα οτι τέτοια θέματα θα ήταν καλύτερο να συζητούνται σε ένα ξεχωριστό τοπικ ώστε να μπορεί να βρεί κανείς μαζεμένες πληροφορίες μια και δεν είναι δυνατόν να διαβάζει τα τόπικ για όλα τα κινητά.

 

Ξεκινάω με ένα θέμα που αφορά στο GPS. Κανονικά δεν πρέπει το κινητό να βρίσκει δορυφόρους χωρίς υποβοήθηση από δίκτυο? Θελω να πω οτι οι συσκευές GPS από όσο γνωριζω δεν έχουν τέτοια υποβοήθηση. Περαν της ενεργοποίησης EPO GPS kai A-GPS ποιά διαδικασία ακολουθείτε σε ένα καινούριο κινητό ώστε να δουλέψει σωστά το GPS και ποιες εφαρμογές χρησιμοποιείτε?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ, προχωρώ στην αγορά και αποστολή με free shiping service

 

στην τελευταία σελίδα τις παραγγελίας σου μην ξεχάσεις να γράψεις ότι θες γλώσσα ελληνικά και αν θες λογότυπα.

π.χ.εγώ είπα να έχει htc και είναι ακριβώς όπως το γνήσιο.πήγα στον γερμανό για να μου ρύθμιση τα δεδομένα για να μπαίνω internet από την κάρτα και το έψαξαν 2 υπάλληλοι και δεν κατάλαβαν ότι είναι κινεζικο :p:p

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα.

 

Θελοντας χθες να δοκιμάσω τα παραπάνω, πήρα το νεο G4 και πήγα σε ένα ανοιχτό χώρο. Καμία σύνδεση (ούτε wifi ουτε κινητής) και όπως θα φανεί και από τις φωτό ούτε καν σήμα κινητής δεν ειχα. Ανοιξα το GPS για ΠΡΩΤΗ φορα, έτρεξα το GPS Test και περίμενα. (Εννοείται οτι EPO GPS kai A-GPS δεν τα ακούμπησα, άλλωστε χωρίς δίκτυο δεν θα λειτουργούσαν).

 

Η ωρα ήταν 20:08.

Τo αφησα περίπου 15-20 λεπτά και ενδιάμεσα πήρα μερικά screenshots

 

[ATTACH]34115[/ATTACH]

 

[ATTACH]34116[/ATTACH]

 

[ATTACH]34117[/ATTACH]

 

Μετα εκλεισα το GPS και το άνοιξα ξανά μετά απο καμιά ώρα

1 λεπτό αφότου το άνοιξα πήρα το 4ο screenshot.

 

[ATTACH]34119[/ATTACH]

 

Νομίζω οτι πολλά απο τα παραπάνω απαντήθηκαν. Σήμερα θα δοκιμάσω με σύνδεση και με τα EPO GPS kai A-GPS ωστε να δω τι παραπάνω θα βρει (αν βρει)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! εχω το Zopo ZP980 και οντως παρατηρησα πως με κλειστα δεδομενα το GPS είναι DEAD!!! δεν ξερω γιατι! ευτυχως που εχω δεδομένα στο προγραμμά μου αλλιώς τι θα έκανα? το πρόγραμμα δοκιμής ήταν το Sygic GPS που σε αλλα κινητα ΔΕΝ χρειάζονταν να είναι ανοιχτά τα δεδομένα κινητής! καλύτερα να δοκιμάσεις και με κανένα προγραμμα! αυτο που δειχνεις το εβαλα και εγω αλλα δεν το πολυκαταλαβαίνω!

 

Ο επεξεργαστης σε (T) ενω δειχνει να ειναι ιδιος ειναι 1,5GHZ αντι 1.2 του αλλου (Τ=turbo) και εχει διαφορες! πχ ο τροπος που γινεται root το 980/c2 στα κινητα που εχουν τον Τ δεν πιανει και εχει αλλον τροπο! δλδ το νεο 980,C2 platinum και C3.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως ρε παιδια που εχω το star s5 butterfly χωρις να εχω epo και agps ενεργα πιανει δορυφορους σε κατω απο λεπτο.φυσικα με αυτα πιανει σε 10sec το πολυ!!

 

οσο για τον Τ δεν νομιζω να εχει τρελες αλλαγες(οπως εχω δει εξαλλου σε επισημο γραφιμα της mediatek).οι διαφορες ειναι στην υποστηριξη 2gb ram και σε overclock cpu και gpu!!ειναι λογικο να μην εχουν διαφορες πιο μεσα λογο του κοστους εξελιξης απο πλευρας mediatek!!οσο για τον διαφορετικο τροπο rootαρισματος λογικο αφου αλλαζει ο kernel αρα και οι δικλυδες ασφαλειας του!!οοοοταν βγαλει η εταιρια τον κωδικα για τους προγραμματιστες ελπιζω στο να γινει και overclock για να δουμε τι ψαρια πιανει ο απλος με τον Τ!!

 

http://www.gizchina.com/wp-content/uploads/images/mediatek-mt6589-differences.jpg

Edited by ibiza2004
Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα ενα THL W100 σαν προγραμμα ειχα το sygic και πατουσα το κουμπι για τους δορυφορους και μετα επιανε κανονικα.δηλαδη απο τις 5 φορες που το ανοιξα την μια αργησε τις αλλες 4 πολυ γρηγορα.τωρα να κανω και μια ερωτηση στον φιλο με το jiayu g4?επειδη θελω να το αγορασω το g4 basic να το αγορασω ειναι καλο κινητο?ποια αρνητικα εχει να μπορει να με βοηθησεις?ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Το τεστ το εκανα για να τεστάρω τον σένσορα του GPS χωρίς καμιά υποβοήθηση και για μένα τα πήγε ικανοποιητικότατα. Με τα δεδομένα ανοιχτά κλειδώνει σε χρόνο dt.

 

Για τον φίλο που ρωτάει για το G4, θα πω οτι είμαι πλήρως ικανοποιημένος απο κάθε πλευρά. (ποιότητα κατασκευής, απόδοση, εμφάνιση, εργονομία). Μονο η κάμερά του με αφήνει ασυγκίνητο, δεν βλέπω καμιά διαφορά απο τα υπόλοιπα της κατηγορίας του. Επειδή πέρασε από τα χέρια μου και το UMI Χ1s (το οποίο επίσης με άφησε ικανοποιημένο αναλογικά με το κόστος του ) θα έλεγα οτι η διαφορά των 50 περίπου ευρώ στην τιμή, φαίνονται αμέσως κυρίως στην ποιότητα κατασκευής και στο gorilla glass.

Επειδή και το umi φέρεται να φοράει gorilla glass, όποιος έχει δουλέψει ήδη το gorilla σε επώνυμα κινητά, καταλαβαίνει αμέσως οτι το G4 εχει κανονικότατο gorilla ενω του UMI ειναι μαιμου :lol:

Link to comment
Share on other sites

Σου δουλευει καλα ακομα? το δικο μου απο την αρχη ειχε πολυ χαμηλη ενταση ηχου στο ακουστικο, ακομα και στην δυνατοτερη ενταση. το πηγα στο σερβις του πλαισιου, αλλα δεν ειδα αποτελεσμα... κατα τα αλλα δεν ειναι ασχημο, αν εξαιρεσεις το μεγαλο σαρ, που το διαπιστωσα οταν ειδα τι εγραφε το κουτι, λιγο καιρο αφου το ειχα παρει!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...