Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γυρισα χθες αργα το βραδι και με περιμενε στο σπιτι :yahoo:

Στο πακέτο ηταν τικαρισμένη η επιλογή gift ήταν πολύ καλα κλεισμένο και το κινητο στην θήκη του καλά προστατευμένο.

 

Πρωτη εντύπωση καλύτερη και απο τις προσδοκίες μου. Σαν κατασκευή στιβαρή χωρίς τριξίματα. Να σημειώσω οτι μέχρι τώρα τα τηλέφωνά μου ήταν κυρίως htc άρα έχω αρκέτα ψηλά τον πήχη σε θέματα κατασκευής. Το πισω καπάκι κουμπώνει σε πολλά σημεία και δεν υπάρχει φόβος να βγει όπως έχω δει σε άλλα τηλέφωνα. Το πήρα σε μαύρο και η θήκη που έστειλαν δώρο είναι αρκετά καλή και δεν προσθέτει όγκο.

 

Εβαλα την καρτούλα μου το όνοιξα και μπορώ να πω οτι η οθόνη με εντυπωσίασε... Το κινητό ηρθε με με εγκατεστημένο το google play και αγγλική γλώσα (δεν έχει ελληνικό μενού) αλλά έχει ελληνικό πληκτρολόγιο. Δεν έχει προεγκατεστημένο κάτι άλλο σημαντικό εκτός από κάτι utilities (φακό κλπ). Η μπαταρία ήταν στο 46% και χρειάστηκε περίπου 3 ώρες να φορτίσει πλήρως. Το άφησα να φορτίσει το αποσύνδεσα και άρχισα να εγκαθιστώ διάφορες εφαρμογές, να δοκιμάζω την κάμερα κλπ. Συνολικά επι 4 ώρες με φουλ χρήση κατα τις οποίες η οθόνη δεν έκλεισε καθόλου, η μπαταρία έπεσε στο 71% (θεωρώ οτι ήταν πολύ καλά). Καπου εκεί κοιμήθηκα το άφησα σε αναμονή, και το πρωί η μπαταρία ήταν στο 70%. Γενικώς με έχει εντυπωσιάσει, δεν έχει κολήσει πουθενα, έχω περάσει όλες τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ χωρίς κανένα πρόβλημα, το wifi δουλεύει στο φουλ. Σημερα θα ασχοληθώ με GPS, καμερα, και γενικώς με άλλες ρυθμίσεις. Με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω φωτογραφίες και κανα βιντεάκι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

σήμερα το παρέλαβα τελικά δεν είχα κανένα απόλυτος πρόβλημα με το fastcardtech ότι ζήτησα μου στείλανε ακριβώς 8GB μαύρο με λογότυπα HTC και έτσι ακριβώς ήρθε.το μονο που έλειπε ήταν το manual και ένα πρόβλημα ακόμα ζήτησα το τηλ να είναι root δεν μου το έκαναν αυτή αλλα μου έστειλαν ένα χαρτί με οδηγίες από που να κατεβάσω 2 προγραμματάκια και πως να το κάνω άσχετα που δεν τα κατάφερα γιατί μου βγάζει το πρόγραμμα αυτό όλο error και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.

το τηλ είναι πανέμορφο υπερβολικά γρήγορο χωρίς κανένα κινεζικο πρόγραμμα η οτιδήποτε άλλο μέσα και δουλεύουν τα πάντα άψογα όπως gps wifi bluetooth ακουστικά μικρόφωνα και όλα όσα τσεκαρίστηκαν.σημείωση τα hands free δουλεύουν τέλεια αλλα είναι τέρμα κινεζικα και κάνουν μπαμ πολύ πλαστικαδουρα.αν κάποιος μπορεί να δόση καμια λύση με το root ας με βοηθήσει plz.

Link to comment
Share on other sites

 

Εγω το πήρα απο minideal και είμαι αρκετά ευχαριστημένος.

 

Πως μπορώ να πάρω screenshot? Το volume down+power δεν δουλευει

Link to comment
Share on other sites

σήμερα το παρέλαβα τελικά δεν είχα κανένα απόλυτος πρόβλημα με το fastcardtech ότι ζήτησα μου στείλανε ακριβώς 8GB μαύρο με λογότυπα HTC και έτσι ακριβώς ήρθε.το μονο που έλειπε ήταν το manual και ένα πρόβλημα ακόμα ζήτησα το τηλ να είναι root δεν μου το έκαναν αυτή αλλα μου έστειλαν ένα χαρτί με οδηγίες από που να κατεβάσω 2 προγραμματάκια και πως να το κάνω άσχετα που δεν τα κατάφερα γιατί μου βγάζει το πρόγραμμα αυτό όλο error και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.

το τηλ είναι πανέμορφο υπερβολικά γρήγορο χωρίς κανένα κινεζικο πρόγραμμα η οτιδήποτε άλλο μέσα και δουλεύουν τα πάντα άψογα όπως gps wifi bluetooth ακουστικά μικρόφωνα και όλα όσα τσεκαρίστηκαν.σημείωση τα hands free δουλεύουν τέλεια αλλα είναι τέρμα κινεζικα και κάνουν μπαμ πολύ πλαστικαδουρα.αν κάποιος μπορεί να δόση καμια λύση με το root ας με βοηθήσει plz.

 

...οποιαδήποτε αναφορά εδώ μέσα για root MTK6589 σου κάνει. Οπότε κάνε αναζήτηση και θα βρεις πολλαπλές αναφορές με τρόπους/σχετικούς συνδέσμους.

Link to comment
Share on other sites

ειδα το συγκεκριμενο κινιτο εδω

http://www.pandawill.com/hero-v6888-smart-phone-android-40-mtk6577-dual-core-3g-gps-47-inch-ips-screen-black-p74583.html

σε αρκετα καλη τιμη.Στα χαρακτηριστικα του λεει ομως οτι

υποστηριζει 2G: GSM 900/1800MHz

3G: WCDMA 2100MHz.

επειδη ψαχνω για ενα δευτερο φτηνο κιντο ξερει κανεις αν θα λειτουργει στα δικτυα της Ελλαδας? ευχαριστω

φυσικά λειτουργεί. Το κινητό όμως δεν παράγεται πλέον και δεν νομιζω να το βρεις πουθενά (άσχετα με το τι λένε στη σελίδα τους)

Link to comment
Share on other sites

Παρτε και 2-3 φωτογραφιες..

 

το GPS, με τη βοηθεια του AGPS δουλεψε κανονικα.. Ξεχασα να αναφερω οτι ο ηχος του ειναι πολυ καλος και καθαρος τοσο στις κλησεις οσο και στα multimedia. Για την ακριβεια δεν τον περιμενα τοσο καλο. Το δε ηχειο αρκετα καλο χωρις να μπουκωνει η να παραμορφωνει αισθητα στο peak της εντασης. Με την καμερα δεν εχω ασχοληθει ακομα. Η μπαταρια χθες που δουλεψε φουλ ολη τη μερα απο το πρωι που ηταν στο 100% εφτασε στο 40% το βραδι.

 

Ξαναρωταω για οποιον ξερει πως παιρνω screenshot? (Το volume down+power δεν δουλευει )

Link to comment
Share on other sites

Romantrix, πολύ ευχάριστα τα νέα, ευχαριστούμε!

για screenshot ίσως μπορείς να δοκιμάσεις κάποιο free app.

επίσης διάφορες λύσεις προτείνονται εδώ: http://www.makeuseof.com/tag/6-ways-to-take-screenshots-on-android/ (μπορεί πχ να δουλεύει κάποιο άλλο shortcut-συνδυασμός όπως πχ press-and-hold home + press power button)

 

Αλλιώς μπες στο site του minideal και ρώτα απευθείας κάποιο από αυτούς στο chat. είναι Online συνήθως το πρωί, γιατί είναι +5 ώρες μπροστά.

Edited by mavrospit
Link to comment
Share on other sites

Αρχισαν να το πουλάνε στα 1500 γουαν (περίπου 185 ευρώ).Καθόλου άσχημα.

Αντε να έρθει και σε κανένα κινεζομάγαζο που έχει international shipping.

Link

Δείτε το video.Τρομερό ντιζάϊν έχει.

Edited by tarantules

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Χτες παρέλαβα ένα κινητό (sky vega A 800 s) απο Κίνα. Ήταν πολύ καλή η τιμή για τα χαρακτηριστικά του κι έτσι προχώρησα στην αγορά. Σε 15 μέρες περίπου έφτασε Ελλάδα, χωρίς μεταφορικά και τελωνείο. Το θέμα είναι πως δεν δουλεύει καθόλου το wi fi και το internet γενικά. Έκανα τις ρυθμίσεις για cosmote, αλλά τίποτα. Σε επικοινωνία με τον πωλητή, μου είπε να το στείλω πίσω και να μου στείλει άλλο, αλλά επειδή αυτό θα πάρει πάνω απο μήνα, έλεγα μήπως υπάρχει τρόπος να το διορθώσουμε εδώ.

Οποιαδήποτε γνώμη/συμβουλή, ευπρόσδεκτη…

 

edit: Τελικά το internet δουλεύει μέσω δεδομένων, αλλά σε 10 λεπτά μου χάλασε μια κάρτα των 10€, ενώ είχα 550 mb ελεύθερα. Ρώτησα και την εταιρία κινητής που έχω και θα με ενημερώσουν, αφού δουν τις χρεώσεις πρώτα.

Κρίμα, γιατί όσο δούλεψε τα πήγαινε περίφημα.

http://image.dhgate.com/albu_292222319_00-1.0x0/original-4-5-sky-vega-a800s-android-4-1-dual.jpg

Edited by yiokoy
Link to comment
Share on other sites

Φίλε ξέρουμε ποιες είναι πραγματικές διαστάσεις?

 

Επίσης, πολύ γκουμούτσα το τηλέφωνο?

το δικομου ειναι Dimensions: 141.2*72.*9.7(τωρα το μετρισα με ηλεκτρονικο παχημετρο) και το original ειναι 143 x 70.5 x 9.1 mm

και εμενα ειναι το προτο μου μεγαλο κινιτο και ναι ειναι οντος γκουμουτσα αλλα το συνηθίσα ηδη της 2 προτες μερες με ζορισε το μεγεθος του λιγο τωρα ολλα τα αλλα μου φενοντε ψεφτικα.αξιζη παντος η αγορα του με 1000 ειμαι ηπερ ευχαριστιμενος.πιγα στον γερμανο να μου ριθμιση τα δεδομενα για να μπενο ιντερνετ απο την καρτα και 2 Υπάλληλοι που το επιασαν και το εψαξαν πιστεψαν πος ειναι το original φυσικα δεν τους ειπα πως ειναι κινεζικο μιας εχει επανο και τα λογοτιπα της HTC:lol:

παραθετω και μερικες φοτο

Edited by petros_k7
Link to comment
Share on other sites

Το πήραααααααααααααα!!!! είναι στο 57% και μέχρι το βράδυ θα το πάω στο 0!!! :D

θα ανεβάσω και φωτογραφίες αργότερα μαζί με σχόλια.

Όπως είπε και ο Romantrix η συσκευασία είχε τικ στο "Gift" και έγραφε "Home and Gardening".

 

το πρώτο μου smartphone :)

 

edit: Δεν κλείνει καλά το καπάκι... παρατηρώ ότι μάλλον βρίσκει πάνω στην μπαταρία, σα να μην πατάει/μπαίνει καλά η μπαταρία μέσα στην εσοχή της.

edit2: Πράγματι, η μπαταρία είναι λίγο στραβή, και εμποδίζει ο καπάκι να πατήσει καλά. Θα επικοινωνήσω με minideal για αντικατάσταση/νέα μπαταρία.

Edited by mavrospit
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,

 

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση και όποιος μπορεί να μου δώσει τα φώτα του.

 

Λοιπόν προσφάτως παρέλαβα μια τηλεφωνική συσκευή K-Touch U9, J.B. Android 4.1.1:

 

http://www.aliexpress.com/store/product/k-touch-U9-waterproof-mobile-phone-MTK6577-Dual-Core-1-0GHZ-Android-4-1-Jelly-Bean/323169_750323375.html

 

H συσκευή με εξέπληξε ευχάριστα ως σύνολο και γενικά χωρίς να μπορώ βέβαια να εκφράσω ασφαλή συμπεράσματα, θα έλεγα ότι είναι μια πολύ τίμια συσκευή για αυτά που προσφέρει και για τα χρήματα που την αγόρασα.

 

Τώρα στο δια ταύτα. :help:

 

Η συσκευή είναι δίκαρτη, με την SIM 1 να υποστηρίζει 3g και την SIM2 GSM.

 

Εγώ έχω δύο κάρτες μια Wind που την χρησιμοποιώ μόνο για τηλέφωνα και μια VODAFONE, που την χρησιμοποιώ και για internet.

 

Το πρόβλημα που έχω είναι ό,τι όταν βάζω την κάρτα της VODAFONE 3G, στην θύρα 3G η κάρτα δεν αναγνωρίζεται, δηλαδή το τηλέφωνο δείχνει σαν να μην έχω καθόλου κάρτα στην υποδοχή, ενώ όταν βάζω την ίδια κάρτα στη SIM2 τότε αυτή λειτούργει κανονικά αλλά όχι σαν 3G. Ταυτοχρόνως η κάρτα της WIND αναγνωρίζεται κανονικά στην SIM1. :!:

 

Δηλαδή ανακεφαλαιώνοντας και οι δύο υποδοχές λειτουργούν αλλά η υποδοχή 1 δεν αναγνωρίζει την κάρτα της VODAFONE, ενώ και οι δύο κάρτες λειτουργούν. :!:

 

Να σημειώσω ότι την κάρτα της Vodafone πριν τη βάλω σε αυτό το κινητό την είχα σε ένα SAMSUNG GT8500, και λειτουργούσε κανονικά σαν 3G.

 

Πριν προβώ σε άσκοπη αλλαγή της κάρτας της Vodafone, την οποία την έχω καμιά 5-7 χρόνια, μήπως υπάρχει καμία άλλη πρόταση;

 

Ευχαριστώ!!!:shifty:

Link to comment
Share on other sites

 

Αξιοπιστο αλλα ακριβο.Πολυ ακριβα μεταφορικα.Μinideal εγγυηση ταχυτητα οικονομια!

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό τελικά ήταν ΟΚ. Μου πέρασαν τις νέες ρυθμίσεις μέσω sms και όλα εντάξει. Σχτεικά με το wi fi, μετά απο σχετικό update στη rom (έτσι μου είπε) θα δουλέψει κι αυτό. Περισσότερα όταν τελειώσω...
Link to comment
Share on other sites

Συχνότητες τηλεφώνου: WCDMA 900/2100MHZ, GSM 850/ 900/1800/1900 Mhz ( Quad band)

Συχνότητες Vodafone: WCDMA2100 (UMTS, 3G) 1915.1-1920.1.....Vodafone TDD

1920.3-1940.3.....Vodafone UL

2110.3-2130.3.....Vodafone DL

ενώ σύμφωνα με δημοσιεύματα η Vodafone εκπέμπει από τα τέλη του 2012 στα 900 για 3G.

 

Σύμφωνα με τα τεχνικά χαρακτηριστικά του τηλεφώνου καλύπτονται και οι δύο περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

οντως, δεν ξερω να σε διαφωτισω. Μπες και με το mobileuncle tools να δεις οτι ειναι ενεργοποιημενες αυτες οι συχνοτητες απο το συστημα
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ασχολήθηκα λίγο με την κάμερα. Στα κοντινά πλάνα η ποιότητα είναι αρκετά καλή, αλλά στα μακρινά δεν μπορώ να εστιάσω. Οσο και αν προσπάθησα τα μακρινά πλάνα είναι αρκετά θολά τόσο που δεν δικαιολογείται για κάμερα των 8 Mp. Προφανώς είναι θέμα κάποιας ρύθμισης την οποία όμως δεν μπορώ να βρω. Καμια ιδέα?
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει στις ρυθμισεις επιλογη να εστιασει στο απειρο? δοκιμασε αυτο για αρχη, αν και παλι η αυτοματη εστιαση θα επρεπε να λειτουργει σωστα.

 

Γενικα το X1S , οπως και το Χ1, δε φορανε καποιο ποιοτικο σετακι 8αρη αισθητηρα και φακου. Αν ψαξεις θα δεις οτι και στο "παλιο" Χ1 υπηρχαν παραπονα για την ποιοτητα των φωτο

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα την εφαρμογή που μου είπες και έλεγξα την Sim1 η οποία λειτουργεί κανονικά στις ενδεδειγμένες συχνότητες.

Καμία άλλη ιδέα;

 

Λοιπόν παιδιά, πήρα από έναν φίλο μια κάρτα SIM από Vodafone mobile internet, την έβαλα στη θύρα 1 και την αναγνώρισε κανονικά, οπότε το συμπέρασμα μου είναι ότι μάλλον θέλει αλλαγή η κάρτα SIM που έχω!!!:O:O:O

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

απλη ασυμβατοτητα της sim.. μου εχει τυχει κι εμενα. δοκιμασε να παρεις καινουρια , δυστυχως θα την πληρωσεις κανα 10€ νομιζω εχει
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...