Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 ώρα πριν, ael1964 said:

Δεν έχω ακόμα και σήμερα τηλεφωνία. Ξανάεβαλα το Technicolor και δεν έχει τηλεφωνία και δεν παίρνει IP μέσω Wind.

Οι τεχνικοί της Wind με γυρίσανε στα DSLAM που έχουν κρατημένα για Cosmote - Vodafone, οι ηλίθιοι της Cosmote ενώ μου είχαν στείλει SMS ότι θα ενεργοποιήσουν την υπηρεσία 6 Γενάρη προφανώς και δεν έχουν κάνει τίποτα γι' αυτό και στα τηλέφωνα που πήρα στην Cosmote μου λένε ότι δεν φαίνομαι ως ενεργός πελάτης και ο τηλεφωνικός αριθμός ανήκει ακόμα στην Wind.

Θέμα της Cosmote είναι να τραβήξει τον αριθμό στο δίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum. Έχω 100αρα γραμμή με οπτική ίνα και σε δύο μήνες λήγει το συμβόλαιο.  Τώρα πληρώνω 46.90€ τον μήνα μείον τα 13€ από το κουπόνι δηλαδή 33.90€. Η προσφορά που μου κάνουν τώρα είναι 41.90. Ξέρει κανείς αν μπορώ να πάρω καλύτερη τιμή;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, papamo said:

Καλησπέρα στο forum. Έχω 100αρα γραμμή με οπτική ίνα και σε δύο μήνες λήγει το συμβόλαιο.  Τώρα πληρώνω 46.90€ τον μήνα μείον τα 13€ από το κουπόνι δηλαδή 33.90€. Η προσφορά που μου κάνουν τώρα είναι 41.90. Ξέρει κανείς αν μπορώ να πάρω καλύτερη τιμή;

Δες Nova τι δίνει 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, papamo said:

Καλησπέρα στο forum. Έχω 100αρα γραμμή με οπτική ίνα και σε δύο μήνες λήγει το συμβόλαιο.  Τώρα πληρώνω 46.90€ τον μήνα μείον τα 13€ από το κουπόνι δηλαδή 33.90€. Η προσφορά που μου κάνουν τώρα είναι 41.90. Ξέρει κανείς αν μπορώ να πάρω καλύτερη τιμή;

Η υποδομή στην περιοχή σου ποιας εταιρείας είναι;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου στείλανε SMS για 24 Ιανουαρίου ραντεβού ενεργοποίησης, 18 ημέρες μετά το πρώτο προκαθορισμένο που αθέτησαν και 15 ημέρες χωρίς σταθερό τηλέφωνο θα έχουν συμπληρωθεί.

Για να δούμε.

 

Edited by ael1964
Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος cosmote πρέπει να είναι αλλά μερικά σπίτια έχουν και wind νομίζω 

Edited by papamo
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, papamo said:

Αν δεν κάνω λάθος cosmote πρέπει να είναι αλλά μερικά σπίτια έχουν και wind νομίζω 

Η Nova δίνει πολύ καλές τιμές σε σημεία που δίνει υπηρεσία από δική της υποδομή (26€ για 500Mbps). Μπορείς να κάνεις μία διερευνητική ερώτηση, σε περίπτωση που είσαι σε καμπίνα πρώην Wind.

Η Cosmote δίνει 33€ σε νέους συνδρομητές το Fiber 100 XL, οπότε η τιμή που σου δίνουν επιδέχεται βελτίωση.

Link to comment
Share on other sites

On 20/1/2023 at 9:53 ΠΜ, minast said:

Η Nova δίνει πολύ καλές τιμές σε σημεία που δίνει υπηρεσία από δική της υποδομή (26€ για 500Mbps). Μπορείς να κάνεις μία διερευνητική ερώτηση, σε περίπτωση που είσαι σε καμπίνα πρώην Wind.

Η Cosmote δίνει 33€ σε νέους συνδρομητές το Fiber 100 XL, οπότε η τιμή που σου δίνουν επιδέχεται βελτίωση.

Σήμερα με πήραν τηλέφωνο και μου έκαναν προσφορά 35.90. Το συμβόλαιο λήγει τον Μάρτιο. Η κοπέλα μου είπε αυτές οι τιμές ισχύουν την συγκεκριμένη περίοδο. Να το κάνω ανανέωση τώρα ή να περιμένω μετά από δύο μήνες; Μου είπε μετα απο δυο μήνες μπορεί να ανέβουν οι τιμές ή να κατέβουν 

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 15 ημέρες ακριβώς έχω και τηλέφωνο. Όντως ήταν θέμα Cosmote να πάρει το νούμερο στο δίκτυο της.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Εχουν πεσει ολα τα δικτυα ( cosmote και  wind τουλαχιστον ) στην ανατολικη θεσσαλονικη , στις περιοχες μετα το αεροδρομιο, Περαια - Ν. Επιβατες κλπ.

Σε 48 ωρες μου εδωσαν χρονο αποκαταστασης της βλαβης.

Εχουν αρχισει και δινουν , σε οποιον παρει τηλεφωνο , δωρεαν χρονο ομιλιας στο κινητο και δωρεαν gb.

Επισης δρομολογησαν εκτροπη σταθερου σε κινητο.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, aenaos15 said:

Εχουν πεσει ολα τα δικτυα ( cosmote και  wind τουλαχιστον ) στην ανατολικη θεσσαλονικη , στις περιοχες μετα το αεροδρομιο, Περαια - Ν. Επιβατες κλπ.

Σε 48 ωρες μου εδωσαν χρονο αποκαταστασης της βλαβης.

Εχουν αρχισει και δινουν , σε οποιον παρει τηλεφωνο , δωρεαν χρονο ομιλιας στο κινητο και δωρεαν gb.

Επισης δρομολογησαν εκτροπη σταθερου σε κινητο.

Που γίνονται ολα αυτά εδω Ελλάδα, γιατι δεν βλεπω τιποτα, μαλλον μονο εγω δεν εχω προβλημα😁

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, nikos_kallithea said:

Που γίνονται ολα αυτά εδω Ελλάδα, γιατι δεν βλεπω τιποτα, μαλλον μονο εγω δεν εχω προβλημα😁

Μπα αστο φιλε , στο εξωτερικο γινονται... 

Στην anatoliki thessaloniki!!!

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, aenaos15 said:

Εχουν πεσει ολα τα δικτυα ( cosmote και  wind τουλαχιστον ) στην ανατολικη θεσσαλονικη , στις περιοχες μετα το αεροδρομιο, Περαια - Ν. Επιβατες κλπ.

Σε 48 ωρες μου εδωσαν χρονο αποκαταστασης της βλαβης.

Εχουν αρχισει και δινουν , σε οποιον παρει τηλεφωνο , δωρεαν χρονο ομιλιας στο κινητο και δωρεαν gb.

Επισης δρομολογησαν εκτροπη σταθερου σε κινητο.

Μιλάς φίλε μου για δίκτυα σταθερής μόνο ή και η κινητή έχει πρόβλημα;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, p_k said:

Μιλάς φίλε μου για δίκτυα σταθερής μόνο ή και η κινητή έχει πρόβλημα;

Μονο για το σταθερο δικτυο (τηλεφωνια και internet ) ηταν και επανηλθε χθες το βραδυ.

Ηταν προβλημα του δικτυου της οπτικης ινας της vodafone και συμπαρεσυρε ολες τις εταιρειες,

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Έχω ενα συμβόλαιο COSMOTE σταθερό+Ίντερνετ Double Play 50 XL 360’ κινητα - unlt σταθερά στα 98,50€ το δίμηνο με 2 κινητά στο σχήμα One. (Το ενα είναι Gigamax 10GB 2000 sms unlt λεπτα στα 25€ το μηνα και το αλλο είναι Gigamax 6GB L 2000 sms unlt λεπτά). Βρίσκεται στα νότια προάστια της αττικής απλα σε μια κάπως απομακρυσμένη περιοχή και είναι λιγο περιεργα με τις διαθεσιμότητες. Εκανα έλεγχο διαθεσιμότητας μέσω του σαιτ για τις ταχύτητες και είναι διαθέσιμο ως 50 μόνο (50 έχω ηδη). Οπότε τι μου προτείνετε: να παω σε άλλη εταιρεία , ή να κανω αίτηση φορητότητας και να περιμενω αντιπροσφορά; Επίσης ειδα στο σαιτ ότι το ακριβως ιδιο πρόγραμμα με διαφορά ότι εχει απεριόριστα και τα λεπτά προς κινητά, έχει 31€ το μηνα, μόνο που δεν ξερω αν γινεται σε υφιστάμενους πελάτες ή μόνο νέους. Αν μπορεί καποιος θα το εκτιμούσα να μου εκανε ολοκληρωμένη πρόταση περιλαμβανοντας και τα δυο κινητά. 
Να προσθέσω ότι θα με ενδιέφερε και το COSMOTE TV ή γενικά η συνδρομητική κάποιας άλλης εταιρείας.

Edited by panos43
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, panos43 said:

Καλησπερα! Έχω ενα συμβόλαιο COSMOTE σταθερό+Ίντερνετ Double Play 50 XL 360’ κινητα - unlt σταθερά στα 98,50€ το δίμηνο με 2 κινητά στο σχήμα One. (Το ενα είναι Gigamax 10GB 2000 sms unlt λεπτα στα 25€ το μηνα και το αλλο είναι Gigamax 6GB L 2000 sms unlt λεπτά). Βρίσκεται στα νότια προάστια της αττικής απλα σε μια κάπως απομακρυσμένη περιοχή και είναι λιγο περιεργα με τις διαθεσιμότητες. Εκανα έλεγχο διαθεσιμότητας μέσω του σαιτ για τις ταχύτητες και είναι διαθέσιμο ως 50 μόνο (50 έχω ηδη). Οπότε τι μου προτείνετε: να παω σε άλλη εταιρεία , ή να κανω αίτηση φορητότητας και να περιμενω αντιπροσφορά; Επίσης ειδα στο σαιτ ότι το ακριβως ιδιο πρόγραμμα με διαφορά ότι εχει απεριόριστα και τα λεπτά προς κινητά, έχει 31€ το μηνα, μόνο που δεν ξερω αν γινεται σε υφιστάμενους πελάτες ή μόνο νέους. Αν μπορεί καποιος θα το εκτιμούσα να μου εκανε ολοκληρωμένη πρόταση περιλαμβανοντας και τα δυο κινητά. 
Να προσθέσω ότι θα με ενδιέφερε και το COSMOTE TV ή γενικά η συνδρομητική κάποιας άλλης εταιρείας.

Δοκίμασε αίτηση προς Nova αν θες και τηλεόραση…

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Da_rudakos said:

Καλησπέρα, η 200αρα γραμμή στον οτε χωρίς οπτική, τι upload δίνει; Δεν μπορώ να το βρω στο site.

Sent from my V2145 using Tapatalk

Όλες οι γραμμές των μεγάλων παρόχων (εκτός rural), δίνουν 10% του down.
Δυστυχώς παρά τις τεχνικές δυνατότητες των οπτικών ινών, δεν έχει αλλάξει κάτι σε αυτό το μέτωπο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Θλω την βοηθεια σας.Εχω συμβολαιο σταθερο κ ιντερνετ Adsl doubple play 24.κ το κινητο μου καρτοκινητο επισης στην κοσμο.Τωρα δινω για σταθερο κ ιντερνετ 60 ευρω το διμηνο.Θελω να το μειωσω οπωσδηποτε! Τοουλαχιστον να ειναι 20 με 25 το πολυ το μηνα.Ληγει στο τελος Απριλιου.Μπορω να κανω κατι να να παρω αυτη την χαμηλη τιμη μαζι τους η αναγκαστικα πρεπει να φυγω για τις αλλες 2? Για παραπανω ταχυτητα δεν παιζι στην περιοχη μου οποια εταιρια κ αν ρωτησα

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει αίτημα φορητότητας στην Cosmote (από Wind) και την Τρίτη το πρωί θα περάσει ο τεχνικός για το router και την σύνδεση. Εγώ θα χάσω το ιντερνετ καμία μέρα πιο νωρίς ή όχι? Να ξέρω να φορτώσω κάρτες με δεδομένα για την οικογένεια.

PS Την τελευταία φορά που έκανα μεταφορά από forthnet σε Wind, δεν είχα internet για αρκετές ημέρες μέχρι να έρθει ο τεχνικός, αλλά υποθέτω ότι αφού έχει τις καμπίνες η cosmote εδώ, θα κάνει αυτή ότι θέλει

Edited by tasosathan
Link to comment
Share on other sites

Κατόπιν συζήτησης με τον παρά πολύ φιλικό τεχνικό της COSMOTE που ήρθε να σεταρει το σταθερο του σπιτιού, ήδη κάνουν δοκιμές για να κάνουν συμμετρικές τις συνδέσεις σταθερής και όλα πάνε καλά, θα προωθήσουν πολύ την οπτική ίνα στο σπίτι και θέλουν να ξεκινήσουν την οπτική ίνα σε δωμάτιο δηλαδή να φτάνει κατευθείαν στο δωμάτιο του εκάστοτε πελάτη. Τώρα αυτό τι διαφορά έχει, δεν ξέρω αλλά το θετικό είναι ότι δεν έχει αναπαυθεί η εξέλιξη στην σταθερή παρόλο τον μεγάλο όγκο οπτικών ινών που έχει η Cosmote πανελλαδικά 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα το cosmote home booster αυξησε τα 100gb σε  200gb δωρεαν χωρις καμια χρεωση . Φαινεται στην εφαρμογη του my cosmote app , πηρα σημερα το 13888 και ενημερωθηκα.  

Επισης εστειλαν email απο το mobile @ cosmote.gr για την ημερομηνια ληξης του booster χωρις να καταλαβαινεις οτι αφορα το booster διοτι ο φεβρουαριος τελειωνει 28 του μηνα ετσι μου ειπανε στο 13888 που ρωτησα. 

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Πώς το έκανες αυτό? Μπήκα στην εφαρμογή και στο site, βλέπω χρέωση 6,80€ τον μήνα...

Link to comment
Share on other sites

https://techmaniacs.gr/router/

Τη δυνατότητα να προμηθεύονται και να χρησιμοποιούν τερματικό εξοπλισμό (π.χ. router) της επιλογής τους στο τοπικό ιδιωτικό δίκτυό τους, αποκτούν οι καταναλωτές από την 1η Οκτωβρίου 2023, σύμφωνα με τον νέο Κανονισμό που εξέδωσε η ΕΕΤΤ και αφορά τον καθορισμό του Σημείου Τερματισμού Δικτύου (ΣΤΔ) για παροχή σταθερής υπηρεσίας.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι δεν κατάλαβα πως το κάνουμε, μπορείς να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός? Ευχαριστώ προκαταβολικά :-)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...