Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

16 minutes ago, karib said:

ΝΕΑ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΗ

Λυστε μου μια απορια, γιατι νομιζω οτι δεν ζω στο 2022 αλλα στο 1990.

Η οικογενεια εχει πλεον νεο φοιτητη, στην Πατρα. Πως γινεται η cosmote, καμια 500αρια μετρα απο το κεντρο της Πατρας, να μην εχει καθολου διαθεσιμοτητα, στο να δωσει μια νεα συνδεση/γραμμη; Και αν εδινε, max 24mbps θα ηταν, αλλα δεν εχει καν! Αφηστε τα στοιχεια σας να σας ενημερωσουμε φαση. Τσεκαρισμενο και τηλεφωνικα, και σε καταστημα. Βασικα, δεν πιστευα τα οσα μου ελεγαν. Λεω δε μπορει, πρεπει να μπηκα σε time machine και να γυρισα στο 1990, που εκανες αιτηση στον οτε, και ερχονταν αν ερχονταν, σε κανενα διμηνο....

Πειτε μου, γιατι δεν καταλαβαινω.

Λογικά δεν έχει ελεύθερη πόρτα. 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, doganos said:

Λογικά δεν έχει ελεύθερη πόρτα. 

Οποτε αυτο ειναι κατι συνηθες στις μερες μας. Το 2022. Και σε μεγαλα αστικα κεντρα.

Κατα συνεπεια, μπορει να περιμενεις επ'αοριστον, αν και ποτε θα βρεθει καμια πορτα.

Κανω λαθος;

------

Τωρα το λενε 'πορτα', παλια ελεγαν 'θα ερθουμε σε 2 μηνες να σου συνδεσουμε το νεο τηλεφωνο'. Καπως ετσι.

Edited by karib
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, karib said:

ΝΕΑ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΗ

Λυστε μου μια απορια, γιατι νομιζω οτι δεν ζω στο 2022 αλλα στο 1990.

Η οικογενεια εχει πλεον νεο φοιτητη, στην Πατρα. Πως γινεται η cosmote, καμια 500αρια μετρα απο το κεντρο της Πατρας, να μην εχει καθολου διαθεσιμοτητα, στο να δωσει μια νεα συνδεση/γραμμη; Και αν εδινε, max 24mbps θα ηταν, αλλα δεν εχει καν! Αφηστε τα στοιχεια σας να σας ενημερωσουμε φαση. Τσεκαρισμενο και τηλεφωνικα, και σε καταστημα. Βασικα, δεν πιστευα τα οσα μου ελεγαν. Λεω δε μπορει, πρεπει να μπηκα σε time machine και να γυρισα στο 1990, που εκανες αιτηση στον οτε, και ερχονταν αν ερχονταν, σε κανενα διμηνο....

Πειτε μου, γιατι δεν καταλαβαινω.

Το ακραίο δικτυο που υπαρχει ειναι πιο παλιο και απο το 1990.

Αν δεν υπαρχει λοιπον ακραίο δίκτυο μπορει να περιμένεις και χρόνια 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Έχω ΟΤΕ με 24αρη απεριόριστα σταθερά και 120 κινητά και δίνω 25ευρω τελική τιμή. Μέχρι τέλος του χρόνου θα μου την κάνουν 50αρα με ίδιες παροχές με την δωρεάν αναβάθμιση διπλασιασμός ταχύτητα. Με πήρανε από νόβα και μου δώσανε 100αρα με απεριόριστα σταθερά και 120 κινητά στα 26ευρω με 3 πάγια δώρο και τέλος εγκαταστάσεις δωρεάν. Επειδή ανανέωσα φέτος Απρίλιο για 2 χρόνια άμα διακόψω τώρα το συμβόλαιο τι πέναλτι θα έχω; Γνωρίζη κάνεις; Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, kostas123464 said:

Καλημέρα στην παρέα. Έχω ΟΤΕ με 24αρη απεριόριστα σταθερά και 120 κινητά και δίνω 25ευρω τελική τιμή. Μέχρι τέλος του χρόνου θα μου την κάνουν 50αρα με ίδιες παροχές με την δωρεάν αναβάθμιση διπλασιασμός ταχύτητα. Με πήρανε από νόβα και μου δώσανε 100αρα με απεριόριστα σταθερά και 120 κινητά στα 26ευρω με 3 πάγια δώρο και τέλος εγκαταστάσεις δωρεάν. Επειδή ανανέωσα φέτος Απρίλιο για 2 χρόνια άμα διακόψω τώρα το συμβόλαιο τι πέναλτι θα έχω; Γνωρίζη κάνεις; Ευχαριστώ 

Καλό είναι να ανατρέξεις στο πινακάκι που υπάρχει στο συμβόλαιό σου.
Πάντως δεν θα ξεπεράσει τα 150€ που είναι το 1/3 των εναπομεινάντων παγίων.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, minast said:

Καλό είναι να ανατρέξεις στο πινακάκι που υπάρχει στο συμβόλαιό σου.
Πάντως δεν θα ξεπεράσει τα 150€ που είναι το 1/3 των εναπομεινάντων παγίων.

Πολλά λεφτά το πέναλτι. Άρα δεν αξίζει να φύγω.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, kostas123464 said:

Πολλά λεφτά το πέναλτι. Άρα δεν αξίζει να φύγω.

Μίλησα μαζί τους και μου είπανε 115€ πέναλντι. Αξίζει να φύγω;

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα μαζί τους και μου είπανε 115€ πέναλντι. Αξίζει να φύγω;
Και μονο τα 3 πάγια δωρο σχεδον καλυπτουν τα 115.. Εγω θα έφευγα τρεχοντας για 100αρα.
Μπορεις βεβαια να μιλησεις και με κοσμοτε να ρωτησεις να σε αλλαξουν αυτοι σε 100αρα δικια τους. Κατα πασα πιθανοτητα δεν θα εχεις ουτε πεναλτι ουτε τιποτα

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mobrol said:

Και μονο τα 3 πάγια δωρο σχεδον καλυπτουν τα 115.. Εγω θα έφευγα τρεχοντας για 100αρα.
Μπορεις βεβαια να μιλησεις και με κοσμοτε να ρωτησεις να σε αλλαξουν αυτοι σε 100αρα δικια τους. Κατα πασα πιθανοτητα δεν θα εχεις ουτε πεναλτι ουτε τιποτα

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Το θέμα είναι ότι στο σάιτ έχει την 100αρα στα 33€ για νέους πελάτες. Τους πήρα τηλ να το πάρω αυτό το πρόγραμμα και λεη 40+€ για εμένα. Αυτό είναι μόνο για νέους πελάτες και καλά τώρα. Θα δω και θα πράξω με την πάροδο του χρονου

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι στο σάιτ έχει την 100αρα στα 33€ για νέους πελάτες. Τους πήρα τηλ να το πάρω αυτό το πρόγραμμα και λεη 40+€ για εμένα. Αυτό είναι μόνο για νέους πελάτες και καλά τώρα. Θα δω και θα πράξω με την πάροδο του χρονου

Μόλις ανανέωσα 24 + booster σε ένα σπίτι με 22.9 +4.8 του μπουστερ... Πάρε τηλέφωνο και τριξε τους τα δόντια, έχουν περιθώριο. Όλοι το κέρδος κοιτάμε και εμείς και αυτοί. Αν φύγεις αυτοί θα χάσουν.


Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, rebel1 said:


Μόλις ανανέωσα 24 + booster σε ένα σπίτι με 22.9 +4.8 του μπουστερ... Πάρε τηλέφωνο και τριξε τους τα δόντια, έχουν περιθώριο. Όλοι το κέρδος κοιτάμε και εμείς και αυτοί. Αν φύγεις αυτοί θα χάσουν.


Sent from my iPad using Tapatalk

Συμφωνώ φίλε. Θα περιμένω έως τέλος του χρόνου να δούμε τι θα γίνει. Αν θα μου την διπλασιασουνε δωρεάν και μετά βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Να ρωτήσω, το συμβόλαιο λήγει σε 2 μήνες. Πότε μπορώ να κάνω αίτηση φορητότητας χωρίς να χρειαστεί να πληρώσω κάποια ρήτρα αν μεταβώ σε άλλο πάροχο? Στα κινητά νομίζω είναι 1 μήνα πριν τη λήξη.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

On 16/10/2022 at 12:17 ΜΜ, zananiro said:

Καλημέρα παιδιά. Να ρωτήσω, το συμβόλαιο λήγει σε 2 μήνες. Πότε μπορώ να κάνω αίτηση φορητότητας χωρίς να χρειαστεί να πληρώσω κάποια ρήτρα αν μεταβώ σε άλλο πάροχο? Στα κινητά νομίζω είναι 1 μήνα πριν τη λήξη.

Το ίδιο και στην σταθερή αλλά και από τώρα τους το δηλώνεις ότι επιθυμείς με την λήξη διακοπεί συμβολαίου.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο και στην σταθερή αλλά και από τώρα τους το δηλώνεις ότι επιθυμείς με την λήξη διακοπεί συμβολαίου.
Ευχαριστώ. Όντως έτσι είναι, μίλησα και μαζί τους γιατί ήθελα να μάθω και ποιο είναι το πρόστιμο αν φύγω τώρα. Γενικά απ' ότι βλέπω παίζουν καλές προσφορές αυτή την περίοδο και σκεφτόμουν να κάνω φορητότητα πακέτο κινητή και σταθερή, έστω και αν πληρώσω κάποιο μικρό πρόστιμο.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καναμε (ξανα) αιτηση για νεα συνδεση σταθερου/dsl.

Ηρθε (επιτελους) sms για την μερα που θα γινει συνδεση/εγκατασταση.
Λεει οτι πρεπει να ειναι καποιος στον χωρο, στο σπιτι, συγκεκριμενη μερα, για χρονικο διαστημα ενα 5ωρο.
Οντως απαιτειται;
Ερχεται τεχνικος;
Δεν παιρνει μονο του το router τις ρυθμισεις;

Ρωτω γιατι εκεινες τις ωρες ειναι δυσκολο να ειναι καποιος στο σπιτι.
Πρεπει καποιος να βαλει 'αδεια' για να ειναι σπιτι.
Πηγαινουν αραγε και μεσημερι-απογευμα αν χρειαστει, πχ 3-5;

Νομιζα οτι δεν ειναι αναγκαιο να παει τεχνικος στο σπιτι.
Καλο ειναι αν παει, αλλα θελει -με τις σημερινες συνθηκες-μια διαχειριση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, για να φέρει τη γραμμή στο σπίτι μέσα. Δε γίνεται αλλιώς.

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, georgeavl3 said:

Ναι, για να φέρει τη γραμμή στο σπίτι μέσα. Δε γίνεται αλλιώς.


 

Τι γραμμη να φερει; Μια συνδεση κατω στον πινακα της πολυκατοικιας δεν ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορεί να μαντέψει ο τεχνικός ποιο καλώδιο πάει σε κάθε διαμέρισμα. Πρέπει να μπει ένα μηχάνημα σε μια τηλεφωνική πρίζα του σπιτιού και να πάει κάτω στον κατανεμητή να βρει ποιο καλώδιο είναι.

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, georgeavl3 said:

Δε μπορεί να μαντέψει ο τεχνικός ποιο καλώδιο πάει σε κάθε διαμέρισμα. Πρέπει να μπει ένα μηχάνημα σε μια τηλεφωνική πρίζα του σπιτιού και να πάει κάτω στον κατανεμητή να βρει ποιο καλώδιο είναι.

Poco X3 Pro via Tapatalk
 

Νομιζα οτι εχει σημανση στον πινακα. Αν ομως δεν εχει, τοτε βγαζει νοημα οπως το λες. Καταλαβαινω. thanks

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σήμανση σχεδόν ποτέ. Στην προηγούμενη πολυκατοικία που έμενα υπήρχε μια υποτυπώδης σήμανση που χωρίζονταν τα καλώδια ανά όροφο. Δεν ήταν και πολύ βοηθητικό όπως καταλαβαίνεις.

Poco X3 Pro via Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, karib said:

Τι γραμμη να φερει; Μια συνδεση κατω στον πινακα της πολυκατοικιας δεν ειναι;

Δεν είναι προφανές ότι θα έχει καν πρόσβαση στην πολυκατοικία εάν δεν είναι κάποιος εκεί 😉

Link to comment
Share on other sites

On 23/10/2022 at 11:21 ΜΜ, crt said:

Καλησπέρα, ξερει καποιος απο σταθερο cosmote εκτροπη σε κινητο ή σε voip γραμμη αν εμφανιζετε το νουμερο της εισερχομενης κλησης;

Εμφανίζεται και αυτος που εμφανίζεται στον Γ' ειναι ο Α'

Link to comment
Share on other sites

Από τη μέρα που σκάβουν για οπτική ίνα, ποτέ παίρνεις διαθεσιμότητα στο site? Και τι γίνεται αν θέλεις να βάλεις μόνο εσύ πχ από 6 διαμερίσματα; βάζει κουτί ο ΟΤΕ ή όχι;

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από τη μέρα που σκάβουν για οπτική ίνα, ποτέ παίρνεις διαθεσιμότητα στο site? Και τι γίνεται αν θέλεις να βάλεις μόνο εσύ πχ από 6 διαμερίσματα; βάζει κουτί ο ΟΤΕ ή όχι;

Sent from my SM-G998B using Tapatalk


Σε μενα παντως έχουν περασει ινα εξω απο την πολυκατοικια εδω και 6 μήνες και ακόμα κανεις παροχος δεν δείχνει διαθεσιμότητα...
Κεντρο Αθηνας

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...