Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

11 minutes ago, CosMap said:

Το entry 2i δεν έχει 5ghz πάνω από 43 δεν πάει ούτε με καλώδιο!

Συμφωνώ. Υπομονή έως Τετάρτη να μου φέρουν zte μαυρο

2 minutes ago, kostas123464 said:

Συμφωνώ. Υπομονή έως Τετάρτη να μου φέρουν zte μαυρο

45-10πιανω τωρα

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, kostas123464 said:

Συμφωνώ. Υπομονή έως Τετάρτη να μου φέρουν zte μαυρο

45-10πιανω τωρα

Αλλο ποσα "πιάνεις" και αλλο πόσο συγχρονίζεις.

Η κάθε εταιρεία με το πόσο συγχρονίζεις αποδέχεται.

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, nikos_kallithea said:

Αλλο ποσα "πιάνεις" και αλλο πόσο συγχρονίζεις.

Η κάθε εταιρεία με το πόσο συγχρονίζεις αποδέχεται.

 

Λογικά με το νέο μόντεμ θα πιάνω 100 σίγουρα 

Link to comment
Share on other sites

Λογικά με το νέο μόντεμ θα πιάνω 100 σίγουρα 

Σου εξηγούν τα παιδιά οτι αν η γραμμή σου συγχρονίζει στα 40 είτε μαύρο ρούτερ είτε άσπρο είτε κόκκινο 40 θα κατεβάζεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zerokill said:


Σου εξηγούν τα παιδιά οτι αν η γραμμή σου συγχρονίζει στα 40 είτε μαύρο ρούτερ είτε άσπρο είτε κόκκινο 40 θα κατεβάζεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Έγραψε ότι συγχρονίζει στα 110. Απλά είναι παλιό το ρούτερ και δεν έχει 5GHz wifi, και δεν θα δει ποτέ την πλήρη ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Mark_K said:

Έγραψε ότι συγχρονίζει στα 110. Απλά είναι παλιό το ρούτερ και δεν έχει 5GHz wifi, και δεν θα δει ποτέ την πλήρη ταχύτητα.

Αγόρι μου. Σωστός εισαι

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Mark_K said:

Έγραψε ότι συγχρονίζει στα 110. Απλά είναι παλιό το ρούτερ και δεν έχει 5GHz wifi, και δεν θα δει ποτέ την πλήρη ταχύτητα.

το 2.4 Ghz περναει ανετα τα 200 Mbps. 

και αυτα που λετε δεν ισχυουν.

αυτη την στιγμη εχω συνδεση στο σπιτι αποκλειστικα με repeater RE650 που παιρνει απο cosmote γραμμη απο τον πανω οροφο. Μεχρι πριν 2 μηνες η γραμμη ηταν 50αρα με ρουτερ που δεν ειχε 5 ghz. τοτε κατεβαζα με torrent, και μιλαμε απο εναν οροφο σε αλλον με 4.8 - 5 MΒ/SEC ~40mbps. η COSMOTE κανει την γραμμη 100 αρα χωρις να το ξερω και βλεπω στο τορρεντ 8,2 MB !!!,

Ανεβαινω πανω και τους ρωταω αν κανανε νεο συμβολαιο (τηλεφωνο και ιντερνετ απο πεθερικα, εγω δεν εχω σταθερη γραμμη) και μου δειχνουν ενα μηνυμα στο κινητο που ελεγε για δωρεαν αναβαθμιση και πως επερεπε να παρουν νεο εξοπλισμο.

Και το νεο μαυρο ρουτερ εμενα κατω τα ιδια μου δινει. Και μαλιστα και με το νεο, το μαυρο ΖΤΕ  παλι σε 2.4 GHZ τραβαω με το repeater λογω καλυτερου penetration, και παλι σταθερα 70+ mbps παιρνω.  

21 ώρες πριν, CosMap said:

Το entry 2i δεν έχει 5ghz πάνω από 43 δεν πάει ούτε με καλώδιο!

δηλαδη συγχρονιζει 100 και δεν μπορει να τα δωσει λογω τεχνολογικης ανεπαρκειας? γιατι? εχει κινηση στο usb και παει απο παραλια? αυτα ειναι αστεια....

Edited by jks13
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσο μπορεί θεωρητικά να πιάσει στα 2,4, αλλά σε 100άρα ποτέ δεν πιάνεις 100 με τα router που σου δίνουν οι πάροχοι τουλάχιστον, ακόμη και δίπλα τους να είσαι. Το καλύτερο που έχω δει κοντά στο router είναι γύρω στα 70. Στα 5GHz 102 σταθερά.

Link to comment
Share on other sites

On 30/10/2022 at 10:06 ΠΜ, Mark_K said:

Έγραψε ότι συγχρονίζει στα 110. Απλά είναι παλιό το ρούτερ και δεν έχει 5GHz wifi, και δεν θα δει ποτέ την πλήρη ταχύτητα.

Πολλά crc και fec errors στο speedport entry 2i στο download. Αναμένω αύριο το νέο μοντεμ και θα δοκιμάσω και θα σας πω εντυπώσεις 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, kostas123464 said:

Λοιπόν ήρθε το νέο μόντεμ και μου έβγαλε 100-10 σταθερά. Άρα όλα καλά .

Καλημέρα στην παρέα. Είναι φυσιολογικό να βλέπεις στης 14 ώρες 1240 fec errors?

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω, το δικό μου 100αρι vdsl (σε άλλη εταιρεία αλλά ενδεικτικά το λέω) έχει από ότι βλέπω σε 115 ώρες 37000 fec errors στο down. Υποθέτω συγκριτικά είναι πολύ περισσότερα, αλλά δεν έχω κανένα πρόβλημα.
Πως και δεν πήγες σε οπτική ίνα;

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Mark_K said:

Τι να σου πω, το δικό μου 100αρι vdsl (σε άλλη εταιρεία αλλά ενδεικτικά το λέω) έχει από ότι βλέπω σε 115 ώρες 37000 fec errors στο down. Υποθέτω συγκριτικά είναι πολύ περισσότερα, αλλά δεν έχω κανένα πρόβλημα.
Πως και δεν πήγες σε οπτική ίνα;

Έβαλα 100αρα ΟΤΕ στα 33ευρω. Δεν έχω υποδομές για οπτική ακόμα. Καλημέρα φιλε

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω 100άρα γραμμή (ΟΤΕ) ο συγχρονισμός ήταν στα 84mbps έως 86mbps όποτε είχα προβλήματα με έβρισκαν μια καθαρή γραμμή και επανερχόμουν στον ανωτέρω συγχρονισμό. Το 2021 τον Ιούνιο που είχα πρόβλημα ήταν στο απερχόμενο καλώδιο με υποβάθμισαν σε 50άρα. Τον Οκτώβριο προχώρησαν σε επιδιόρθωση και αναβάθμισα σε 100αρα να συγχρονίζω 85mbps έως 88mbps.Τον Ιούλιο του 2022 ξανά είχα θέμα (έπεσε ο συγχρονισμός 65mbps) το πρόβλημα ήταν στην εσωτερική καλωδίωση. Η αποκατάσταση έγινε πριν τρεις (3) ημέρες αλλά συγχρονίζω στα 78mbps προς απογοήτευση μου. Πήγα να το δηλώσω ως βλάβη αλλά έφαγα άκυρο γιατί η περιοχή δίνει λένε μέχρι αυτή την ταχύτητα. Τους είπα πως γίνεται αντί να βελτιώνεται η κατάσταση σε συνδυασμό με την χρήση οπτικής ίνας χειροτερεύει. Εν ολίγοις ερώτηση πως γίνεται να τους πιέσω για την αποκατάσταση ή να απαιτήσω μείωση παγίου γιατί αντί για 100mbps είμαι στα 78mbps. Υπόψιν η οπτική ίνα φθάνει μέχρι το σπίτι αλλά ακόμη δεν την έδωσαν. Ως router έχω το  ZTE H1600. 

Χωρίς τίτλο.png

Edited by spideman3
Link to comment
Share on other sites

Έχω δει πως διαφημίζουν τα vdsl 100αρια σε έως 100, σε αντίθεση με τα ftth που τα δίνουν ως σταθερά. Εφόσον έχεις υποδομή για οπτική, εγώ θα κοιτούσα να βάλω.

Γενικά πάντως εγώ δεν θα τρελαινόμουν και πολύ αν έπιανα 78. Και τώρα που έχω 100αρα που συγχρονίζει στα 110 και δεν έχει πρόβλημα κανένα, στον υπολογιστή μου που τον έχω σε άλλο όροφο και δίνω με powerline βλέπω 35 με 40. Επειδή κάποτε σε άλλο δωμάτιο είχα τη δυνατότητα να έχω καλώδιο απευθείας από το router που αξιοποιούσε τα 100, δεν βλέπω και την τεράστια διαφορά σε καθημερινή χρήση. Μόνο αν κάποιος εξαρτάται πολύ από το απόλυτο download έχει νόημα να προσπαθήσει για κάτι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ένα έχω να πω. Μπράβο στον ΟΤΕ. Μου δώσανε δώρο στην 100αρα που έβαλα απεριόριστα κινητά για 2 χρόνια. Απλώς παρατηρείται 2000+ fec errors στο download σε διάστημα 14 ωρών. Είναι λογικό τόσα πολλά; Θα έχω προβλήματα στο μέλλον η δεν παίζει ρόλο;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, με την αγορα ενος Fritzbox modem router, λετε να σταθεροποιηθει το δικτυο; Εννοω, ειναι μερικες φορες που κανει στα καλα καθουμενα αποσυνδεση (καλα, σε κακοκαιρια λογικο να γινει), με Speedport Plus.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα όποιος έχει την δυνατότητα (έχουν σκάψει δηλαδή στην περιοχή του και υπάρχει η υποδομή), να πάει σε fiber to the home. Είναι η καλύτερη λύση και δεν σε απασχολεί πια μήπως υπάρχει πρόβλημα στη γραμμή ή αν με ένα καλύτερο ρούτερ θα σου έχει καλύτερη συμπεριφορά.

Εμένα τελείωσαν οι εργασίες για την οπτική την Παρασκευή, και μιλώντας με τα παιδιά που είχαν έρθει για την εγκατάσταση μου είπαν ότι γίνεται χαμός αυτή τη στιγμή και τρέχουν να βάλουν αρκετοί. Συμφέρει πάρα πολύ κατά τη γνώμη μου τώρα που δεν έχει κόστος. Αργότερα αν δεν υπάρχει επιδότηση και χρειαστεί να το πληρώσει ο ιδιοκτήτης μόνος του, ενδεχομένως να είναι αρκετά. Δηλαδή και τα υλικά βλέπω να είναι πάρα πολλά και οι εργατοώρες. Πχ στο δικό μου κτήριο που είναι 2 μονοκατοικίες την Τρίτη ήταν εδώ από τις 8:30 μέχρι τις 16:30 τουλάχιστον 2 άτομα, και που και που ερχόταν ένας τρίτος και μια φορά άλλο συνεργείο για συγκεκριμένες εργασίες, και την Παρασκευή ένας από τις 12:30 μέχρι τις 17:30.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ ΚΑΙ εδώ

Σε άτακτα διαστήματα πολύ συχνά και δίχως προφανή λόγο, μου εμφανίζει στις κινητές συσκευές "το μπλα μπλα μπλα δεν είναι συνδεδεμένο στον ιστό" και κάποιες άλλες "το μπλα μπλα μπλα συνδέθηκε στον ιστό", δεν θυμάμαι ακριβώς το ποίημα όμως το νόημα είναι ότι κόβετε η πρόσβαση στο διαδίκτυο.Κ άποιες φορές το έχω δει και στο pc  αλλά και στην tv που έχω συνδεδεμένα ενσύρματα (το pc βρίσκεται στον κάτω όροφο και δεν έχω πρόσβαση άμεσα).

Από την" εξυπηρέτηση πελατών" μου απαντούν ότι" δεν βλέπουν πρόβλημα στην γραμμή μου". Το ίδιο θέμα είχα ξανά, από το χειμώνα μέχρι που κάποια στιγμή (Ιούνιο ή Ιούλιο) μου απάντησαν ότι βλέπουν κακό διαμοιρασμό της σύνδεσης από το ρουτερ και έπειτα και μου αλλάξαν το ρουτερ. ήταν και καλοκαίρι, λίγο διακοπές, λίγο έξω, τώρα τελευταία (κανένα μήνα) αντιμετωπίζω ξανά το ίδιο πρόβλημα. 

Έτυχε σε κατέβασμα αρχαίων driver για αρχαίο υλικό (δεν συγκράτησα τι και από που) να δω το εξής, ενώ κατέβαζε κάποια στιγμή συνέβη ότι περιέγραψα πιο πάνω (ξέχασα να γράψω όλο αυτό συμβαίνει ΚΑΙ στιγμιαία, κόβετε και έχετε, δίχως όμως να χάσει το συγχρονισμό) με αποτέλεσμα να μου γράφει "ελέγξτε την σύνδεση για να συνεχίσει το κατέβασμα" έχοντας όμως ίντερνετ εκείνη την στιγμή. Εκεί κατάλαβα ότι το συγκεκριμένο αρχείο από εκεί που το κατεβάζω και με ένα "κάποιο" τρόπο, όταν γίνει κάτι χρειάζεται επανεκκίνηση χειροκίνητα.

Θα ήθελα να μου πείτε κάποια εφαρμογή / τρικ, καταγραφής των προβλημάτων (που περιγράφω, αν σας έδωσα να καταλάβετε) ώστε όταν μιλήσω με την "BSDM εξυπηρέτηση πελατών" να έχω κάτι στα χέρια μου που να τους δείξω τι να ψάξουν! 

Ευχαριστώ για την υπομονή όποιου κατάφερε να με διαβάσει! 

Edited by andreasomageiras

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Είδα που έχεις ένα αντίστοιχο μήνυμα στην προηγούμενη σελίδα. Το θέμα σου ίσως να έχει να κάνει με το wi-fi και όχι με την γραμμή. Αν στο κάνει σε σημεία που είναι μακριά από το ρούτερ, ίσως είναι λογικό και μια λύση θα ήταν να βρεις κάποιο ranger extender για το wifi του ρούτερ. Αν όμως στο κάνει ακόμη και όταν είσαι στο ίδιο δωμάτιο που έχεις το ρούτερ, ίσως αξίζει τον κόπο να τους ενοχλήσεις και να αναφέρεις προβλήματα με το wi-fi, με σκοπό να σου αλλάξουν το ρούτερ με κάποιο πιο σύγχρονο, στην περίπτωση που έχεις κάποιο σχετικά παλιό.

Μου συμβαίνει κι εμένα πολλές φορές, ειδικά στο Facebook που βγάζει μια δική του ειδοποίηση στο κάτω μέρος για την συνδεσιμότητα. Αλλά το βλέπω συνήθως όταν είμαι στο δωμάτιο που βρίσκεται πιο μακριά από όλα. Αν θυμάμαι καλά γράφει κάτι του του "χάθηκε η σύνδεση με το διαδίκτυο" και μετά όταν το ξαναβρεί "η σύνδεση με το διαδίκτυο αποκαταστάθηκε".

Edit: τώρα είδα ότι γράφεις ότι στο κάνει και με καλώδιο. Δεν αποκλείεται ποτέ να υπάρχει και ελαττωματικό ρούτερ. Εγώ θα πίεζα να μου το αλλάξουν.

Link to comment
Share on other sites

 

4 ώρες πριν, kostas123464 said:

Καλημέρα. Ένα έχω να πω. Μπράβο στον ΟΤΕ. Μου δώσανε δώρο στην 100αρα που έβαλα απεριόριστα κινητά για 2 χρόνια. Απλώς παρατηρείται 2000+ fec errors στο download σε διάστημα 14 ωρών. Είναι λογικό τόσα πολλά; Θα έχω προβλήματα στο μέλλον η δεν παίζει ρόλο;

Δεν είναι ανησυχητικά πολλά, αλλά λιγότερα είναι πάντα καλύτερα. Εάν δεν έχεις αποσυγχρονισμούς καλά είσαι. Είσαι σε προφίλ 17a ή 35b;

3 ώρες πριν, zurabi_97 said:

Καλημερα, με την αγορα ενος Fritzbox modem router, λετε να σταθεροποιηθει το δικτυο; Εννοω, ειναι μερικες φορες που κανει στα καλα καθουμενα αποσυνδεση (καλα, σε κακοκαιρια λογικο να γινει), με Speedport Plus.

Εφόσον κάνει διακοπές, δήλωσε βλάβη. Δεν είναι λογικό να αποσυνδέεται ούτε σε κακοκαιρία. Με το Fritz έχεις τη δυνατότητα να ανταλλάξεις λίγη ταχύτητα για σταθερότητα, αλλά κανονικά πρέπει να μπορούν να το επιτύχουν και με έλεγχο και διόρθωση της γραμμής σου.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, minast said:

 

Δεν είναι ανησυχητικά πολλά, αλλά λιγότερα είναι πάντα καλύτερα. Εάν δεν έχεις αποσυγχρονισμούς καλά είσαι. Είσαι σε προφίλ 17a ή 35b;

Εφόσον κάνει διακοπές, δήλωσε βλάβη. Δεν είναι λογικό να αποσυνδέεται ούτε σε κακοκαιρία. Με το Fritz έχεις τη δυνατότητα να ανταλλάξεις λίγη ταχύτητα για σταθερότητα, αλλά κανονικά πρέπει να μπορούν να το επιτύχουν και με έλεγχο και διόρθωση της γραμμής σου.

17a μου φενεται. Θα ανεβάσω στατιστικά αργότερα να μου πεις γνώμη. Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

 
Εφόσον κάνει διακοπές, δήλωσε βλάβη. Δεν είναι λογικό να αποσυνδέεται ούτε σε κακοκαιρία. Με το Fritz έχεις τη δυνατότητα να ανταλλάξεις λίγη ταχύτητα για σταθερότητα, αλλά κανονικά πρέπει να μπορούν να το επιτύχουν και με έλεγχο και διόρθωση της γραμμής σου.

Το 2020 οταν εκαναν αναβαθμιση σε νεες καμπινες, επι ενα ετος, εκανε μεγαλο θεμα. Τοσες φορες καλουσα τον ΟΤΕ, με βαρεθηκαν . Ευτυχως μετα απο ενα ετος ομως, βρεθηκε ενας που οντως εκανε σοβαρη δουλεια, ειχε ανοικτη βλαβη και παρακολουθουσε τη βλαβη, μεχρι που βρηκε το θεμα. Περασα και εξωτερικο καλωδιο, επειδη εχει θεμα και η εσωτερικη καλωδιωση (να ειναι καλα ο αρουραιος που μασησε τα καλωδια ). Βεβαια ειναι θεμα πορτας της καμπινας για να κανει τετοια θεματα, αλλα δεν το κανει παντα πλεον μετα τις αλλαγες και τις επιδιορθωσεις που εγιναν. Οσο για το Fritzbox, ηθελα βα το παρω για ποιο πολυ σταθεροτητα και να περιορισω λιγο παραπανω αυτα τα μεμονωμενα περιστατικα, για αυτο και ρωτησα, αν το εχει καποιος και ειδε βελτιωση σε γενικες γραμμες, γιατι με speedport δεν ειδα και καλα λογια απο αλλους χρηστες.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zurabi_97 said:

Το 2020 οταν εκαναν αναβαθμιση σε νεες καμπινες, επι ενα ετος, εκανε μεγαλο θεμα. Τοσες φορες καλουσα τον ΟΤΕ, με βαρεθηκαν emoji38.png. Ευτυχως μετα απο ενα ετος ομως, βρεθηκε ενας που οντως εκανε σοβαρη δουλεια, ειχε ανοικτη βλαβη και παρακολουθουσε τη βλαβη, μεχρι που βρηκε το θεμα. Περασα και εξωτερικο καλωδιο, επειδη εχει θεμα και η εσωτερικη καλωδιωση (να ειναι καλα ο αρουραιος που μασησε τα καλωδια emoji23.png ). Βεβαια ειναι θεμα πορτας της καμπινας για να κανει τετοια θεματα, αλλα δεν το κανει παντα πλεον μετα τις αλλαγες και τις επιδιορθωσεις που εγιναν. Οσο για το Fritzbox, ηθελα βα το παρω για ποιο πολυ σταθεροτητα και να περιορισω λιγο παραπανω αυτα τα μεμονωμενα περιστατικα, για αυτο και ρωτησα, αν το εχει καποιος και ειδε βελτιωση σε γενικες γραμμες, γιατι με speedport δεν ειδα και καλα λογια απο αλλους χρηστες.

Τα Speedport, παρά τις διάφορες ελλείψεις τους, έχουν τουλάχιστον modems που συνεργάζονται καλά με τα DSLAMs των παρόχων, ειδικά του ΟΤΕ. Πριν βγάλουμε συμπεράσματα, άνοιξε τη σελίδα:
192.168.1.1/data/Status.json
(εάν αυτή είναι η διεύθυνση του router σου) και ανέβασε εδώ τα στατιστικά που γράφει.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έσκαψε ο ΟΤΕ και είδα φρεάτιο στο δρόμο της Vodafone. Πως γκενεν αυτό?

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...