Jump to content

Φήμες και νέα για τα Sony Xperia


KOUNELOS1986
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1iii user guide PDF

https://helpguide.sony.net/mobile/xperia-1m3/v1/en/print.pdf

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Οι φωτογραφίες ανέβηκαν στο weibo από γνωστό leaker και κατέβηκαν μετά από λίγο.

Δεν είναι σε υψηλή ανάλυση.

Η πρώτη είναι από το 5ii στα 70mm και η δεύτερη από το 1iii στα 70mm επίσης.ab7a2e5c6be2915012d41f65d9869dd3.jpg755b776d97bf0be0736f88825fec6697.jpg

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Οι αισθητήρες του Sony 1iii

1ed.jpg

IMX663 (Τηλεφακός)

IMX316 (ToF)

IMX557 (Κύρια / Ευρεία γωνία)

IMX363 (Ultra Wide Angle)

ISOCELL s5k4h7 (Μπροστινή κάμερα)

Έχει αλλάξει ο τηλεφακός σε σχέση με το 1ii

O κύριος φακός παραμένει ίδιος με αρκετές αλλαγές στο software κομμάτι όπως είδαμε και σε διάφορα video ή φωτογραφίες τις προάλλες!

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

For perfect portraits, even when the face is hidden, Eye AF on Xperia 1 III can detect the eye and lock on with utmost precision

70mm | 1/250 | f/2.3 | ISO50

49bb9f0501bf5a8e61fc17ef49ea2277.jpg

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάνει την άλλη εβδομαδα η διάθεση σε Ιαπωνία και Κίνα!!! Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

From @zackbuks : " The current domestic Xperia 1 III pre-sales have exceeded the first batch of arrivals. The

second batch will arrive in early June, but only the 256GB version with 512GB will arrive at the end of July after the first batch is sold out."

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάνει την άλλη εβδομαδα η διάθεση σε Ιαπωνία και Κίνα!!!

 

https://www.notebookcheck.net/Xperia-1-III-release-date-possibly-delayed-and-camera-configuration-reveals-Samsung-to-Sony-sensor-switch.540794.0.html

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

31/8 για Αμερική.

Θα δούμε την άλλη εβδομάδα τι θα γίνει!

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

31/8 για Αμερική.

Θα δούμε την άλλη εβδομάδα τι θα γίνει!

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πρέπει η σονυ να καταλάβει ότι η ποιότητα των συσκευών δεν είναι το μόνο κριτήριο. Ναι, τα σονυ είναι τα καλύτερα Android (άποψή μου) αλλα το time to market είναι πολύ σημαντικό για τις πωλήσεις της.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει η σονυ να καταλάβει ότι η ποιότητα των συσκευών δεν είναι το μόνο κριτήριο. Ναι, τα σονυ είναι τα καλύτερα Android (άποψή μου) αλλα το time to market είναι πολύ σημαντικό για τις πωλήσεις της.

 

συμφωνώ!

Ενώ σε άλλους τομείς διαπρέπει στο marketing και στις πωλήσεις, στην κινητή έχει θέμα με το marketing!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω ερώτηση ειλικρινή στους κατόχους Xperia. Επειδή με τρώει το μικρόβιο αλλαγής από το s10e (που εκτός της εξαρχής κακής μπαταρίας, τρέχει μια χαρά), σκέφτομαι να πάρω το 5iii ή και το 1iii , αναλόγως τιμής-ακουστικών που θα δοθούν. Για μένα είναι σημαντικό το ότι διαθέτει θύρα ακουστικών και θεωρητικά δίνει έμφαση στην ποιότητα ήχου.

Αντίστοιχα εστιάζει πολύ και στην φωτογραφία, ένας τομέας όμως με τον οποίο δεν έχω πολλή εμπειρία και κατ επέκταση , δεν ξέρω από pro Mode ρυθμίσεις (θέλω να μάθω).

Οι mark ii συσκευές ήταν θεωρητικά αντίστοιχης φιλοσοφίας, όμως σε reviews στο internet, φαίνεται ότι καλές φωτογραφίες βγαίνουν μόνο με πείραγμα στις ρυθμίσεις, ενώ σε αυτόματο χωλαινει. Η δε μπροστινή κάμερα είναι κακή.

Θεωρείτε ότι αξίζει και για point and shoot καταστάσεις? Ειδικά για μένα τουλάχιστον, στο 80-90% των περιπτώσεων, τραβάω αυθόρμητα φωτογραφίες και βίντεο με την κόρη μου, κάτι που δεν επιδέχεται on the spot αλλαγή ρυθμίσεων.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου όσες φωτογραφίες έχω τραβήξει είτε σε landscape είτε σε πρόσωπα το έκανα είτε με phto pro είτε με το κανονικό app στο auto!

Με το παλιό μου ΧΖ3 όλα τα έκανα manual αλλά με το 1ii αν και μπορούσα δεν ασχολήθηκα ποτέ!

Και εδώ μερικές δικές μου που είχα ανεβάσει κατα καιρούς στο site

https://photos.google.com/share/AF1QipOu6o-MvMdNBG_7kicIJ2D4ba5OZAFCasPp1-lafH8uPJDbH1xCOLkjfH4605pTcw?key=eWxzc056ajV2ejVaSklwNkkzVzdjQngyX0tvaS1n

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω ερώτηση ειλικρινή στους κατόχους Xperia. Επειδή με τρώει το μικρόβιο αλλαγής από το s10e (που εκτός της εξαρχής κακής μπαταρίας, τρέχει μια χαρά), σκέφτομαι να πάρω το 5iii ή και το 1iii , αναλόγως τιμής-ακουστικών που θα δοθούν. Για μένα είναι σημαντικό το ότι διαθέτει θύρα ακουστικών και θεωρητικά δίνει έμφαση στην ποιότητα ήχου.

 

Αντίστοιχα εστιάζει πολύ και στην φωτογραφία, ένας τομέας όμως με τον οποίο δεν έχω πολλή εμπειρία και κατ επέκταση , δεν ξέρω από pro Mode ρυθμίσεις (θέλω να μάθω).

 

Οι mark ii συσκευές ήταν θεωρητικά αντίστοιχης φιλοσοφίας, όμως σε reviews στο internet, φαίνεται ότι καλές φωτογραφίες βγαίνουν μόνο με πείραγμα στις ρυθμίσεις, ενώ σε αυτόματο χωλαινει. Η δε μπροστινή κάμερα είναι κακή.

 

Θεωρείτε ότι αξίζει και για point and shoot καταστάσεις? Ειδικά για μένα τουλάχιστον, στο 80-90% των περιπτώσεων, τραβάω αυθόρμητα φωτογραφίες και βίντεο με την κόρη μου, κάτι που δεν επιδέχεται on the spot αλλαγή ρυθμίσεων.

Ως νυν κάτοχος Xperia 5ii και πρώην iPhone 11, για point and shoot θα επέλεγα χωρίς σκέψη το iPhone ή αλλιώς κάποιο πιξελ.

Με το Xperia το point and shoot είναι σχεδόν πάντα πολύ πίσω σε σχέση με τον άμεσο ανταγωνισμό. Αν έχεις όρεξη να ασχοληθείς με το pro κομμάτι πολύ πάρε το σονυ. Αλλά θέλει αρκετή ενασχόληση. Δλδ δεν βγάζεις το κινητό από την τσέπη, τραβάς φωτογραφία και είσαι σίγουρος πως βγήκε καλή πχ.

Το μοναδικό μεγάλο έξτρα που έχει βέβαια το σονυ είναι το τρακινγκ στο μάτι, να τραβάει 30 frames το δευτερόλεπτο (νομίζω 30 είναι) που όντως βγαίνουν καλές οι φωτογραφίες σε παιδί ή σε σκύλο ή σε κάτι άλλο εν κινήσει. Αυτό έχει βελτιωθεί στο 1iii/5iii μέσω software, εκτός του τηλεφακου, που είναι και ο μόνος καλύτερος σε σχέση με τους προκατοχους, μιας και μόνο αυτός αλλαχτηκε σε σχέση με τα προηγούμενα.

Αυτά είδα εγώ με το Xperia. Προς το παρόν δεν σκέφτομαι να το αλλάξω πάντως, και εάν το άλλαζα θα ήταν με κάποια συσκευή με τρελό ζουμ και όσο πιο στοκ αντροιντ γίνεται (αν υπήρχε).

 

Sent from my XQ-AS52 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

διαφωνώ!

όλες τις φωτό τις παίρνω με point and shoot.

Υπάρχουν και 2 συγκριτικά εδω στο forum, το ένα s21 ultra και ένα που είχα κάνει εγώ με iphone 11 pro max!

όλες με point and shoot κάπου το iphone δεν κατάφερε να αποτυπώσει σωστά και κάπου το xperia!

Επίσης για να σε διορθώσω είναι 20 fps και όχι 30 καθώς και οτι στο 1iii εκτός ότι αλλάξανε τον περιμετρικό φακό , διορθώσανε κι άλλο τον main.

Πιο πίσω υπάρχει σχετικό video με 1ii vs 1iii όπου δείχνει καθαρά πόσο πολύ καλύτερο είναι το τελευταίο μοντέλο!

Μου αρέσει να μιλάω με αποδείξεις, με συγχωρείτε!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Ως νυν κάτοχος Xperia 5ii και πρώην iPhone 11,
υπάρχουν προεγκατεστημένες εφαρμογές όπως για π.χ Facebook και αν ναι μπορείς να τις αφαιρέσεις η είναι εφαρμογές συστήματος

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείτε ότι αξίζει και για point and shoot καταστάσεις? Ειδικά για μένα τουλάχιστον, στο 80-90% των περιπτώσεων, τραβάω αυθόρμητα φωτογραφίες και βίντεο με την κόρη μου, κάτι που δεν επιδέχεται on the spot αλλαγή ρυθμίσεων.

 

Ρωτας αν αξιζει η καμερα συσκευων οι οποιες ακομα δεν εχουν κυκλοφορησει.....

Περιμενε να βγουν στην αγορα και μετα κρινε απο τα διαφορα review(ή στο εδω forum αν τα αγορασει καποιος και πει εντυπωσεις),και μετα κρινε αν σε καλυπτουν ή οχι.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτας αν αξιζει η καμερα συσκευων οι οποιες ακομα δεν εχουν κυκλοφορησει.....

Περιμενε να βγουν στην αγορα και μετα κρινε απο τα διαφορα review(ή στο εδω forum αν τα αγορασει καποιος και πει εντυπωσεις),και μετα κρινε αν σε καλυπτουν ή οχι.

αναφέρθηκε σε όσους έχουν εμπειρία απο το ΜΚ2...

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω ερώτηση ειλικρινή στους κατόχους Xperia. Επειδή με τρώει το μικρόβιο αλλαγής από το s10e (που εκτός της εξαρχής κακής μπαταρίας, τρέχει μια χαρά), σκέφτομαι να πάρω το 5iii ή και το 1iii , αναλόγως τιμής-ακουστικών που θα δοθούν. Για μένα είναι σημαντικό το ότι διαθέτει θύρα ακουστικών και θεωρητικά δίνει έμφαση στην ποιότητα ήχου.

 

Αντίστοιχα εστιάζει πολύ και στην φωτογραφία, ένας τομέας όμως με τον οποίο δεν έχω πολλή εμπειρία και κατ επέκταση , δεν ξέρω από pro Mode ρυθμίσεις (θέλω να μάθω).

 

Οι mark ii συσκευές ήταν θεωρητικά αντίστοιχης φιλοσοφίας, όμως σε reviews στο internet, φαίνεται ότι καλές φωτογραφίες βγαίνουν μόνο με πείραγμα στις ρυθμίσεις, ενώ σε αυτόματο χωλαινει. Η δε μπροστινή κάμερα είναι κακή.

 

Θεωρείτε ότι αξίζει και για point and shoot καταστάσεις? Ειδικά για μένα τουλάχιστον, στο 80-90% των περιπτώσεων, τραβάω αυθόρμητα φωτογραφίες και βίντεο με την κόρη μου, κάτι που δεν επιδέχεται on the spot αλλαγή ρυθμίσεων.

https://photos.app.goo.gl/noyZMxpeg2QNZ5nk8

 

Και για του λόγου του αληθές, βρήκα το συγκριτικό με το iPhone 11 Pro Max.

Διαφορετική προσέγγιση από τίς 2 συσκευές και σε ορισμένες το apple δεν ήταν σωστές!

Kαι κάποιες απο αυτές ήταν νυχτερινές με κλείστρο 1/4

Αν και είμαστε off topic!

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

1η Ιουνίου ξεκινάει στην Κίνα η διάθεση του κινητου στα 512GB σε μάυρο και σε μωβ.

Άντε και στα δικά μας....

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

24r2fewfqfew.jpg

σύμφωνα με τον διάσημο leaker σε θέματα Sony, ZACKBUKS, όταν το 1iii χρησιμοποιείται στα 120hz έχει 3 ° C υψηλότερη θερμοκρασία και μειώνεται η διάρκεια της μπαταρίας 25-30% παραπάνω σε σύγκριση με το προηγούμενο μοντέλο(1ii)

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

24r2fewfqfew.jpg

 

σύμφωνα με τον διάσημο leaker σε θέματα Sony, ZACKBUKS, όταν το 1iii χρησιμοποιείται στα 120hz έχει 3 ° C υψηλότερη θερμοκρασία και μειώνεται η διάρκεια της μπαταρίας 25-30% παραπάνω σε σύγκριση με το προηγούμενο μοντέλο(1ii)

Γιατί τέτοια διαφορά άραγε;;;;

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

24r2fewfqfew.jpg

σύμφωνα με τον διάσημο leaker σε θέματα Sony, ZACKBUKS, όταν το 1iii χρησιμοποιείται στα 120hz έχει 3 ° C υψηλότερη θερμοκρασία και μειώνεται η διάρκεια της μπαταρίας 25-30% παραπάνω σε σύγκριση με το προηγούμενο μοντέλο(1ii)

 

Δεν έχει adaptive refresh rate? Η είναι καρφωμένο?

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

το βάζεις ο χρήστης όπως θέλει,είτε στα 60hz είτε στα 120hz

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Φήμες και νέα για τα Sony Xperia
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...