Jump to content

Φήμες και νέα για τα Sony Xperia


KOUNELOS1986
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και ένα video απο έναν youtuber που εκτιμώ και το αφιερώνω σε...εμένα:lol:

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Κι εγώ βρήκα απολαυστικο το review του. Για να πω την αλήθεια, ενίσχυσε την θέληση μου να κάνω την μετάβαση!

Το review του είναι αυτό

Και εμένα μου άρεσε!

έχεις το 1ii και σκέφτεσαι να πας στο 1iii???

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Όχι, έχω το s10e της σαμσουνγκ και σκοπεύω μάλλον να πάω στο 5iii (αλλά πιστεύω οι διαφορές με το 1 III δεν είναι δραματικές).

Γενικά μου αρέσουν τα μαζεμένα τηλέφωνα. Στην πραγματικότητα δεν έχω απόλυτη ανάγκη αλλαγής, είμαι ευχαριστημένος με το s10e (η μπαταρία ειναι κακή μόνο). Αλλά λέω να το δώσω στην σύζυγο.

Ο άλλος λόγος που σκέφτομαι το Σόνυ, είναι ότι θέλω να στηρίζω εταιρείες που κάνουν τα αυτονόητα, ήτοι να διατηρούν θύρα 3.5 , να δίνουν φορτιστή κλπ. Δεν είναι το χρηματικό το θέμα, είναι η λογική των υπολοίπων που με ενοχλεί. Κάπου το ανέφερε κι Juan στο review του.

Δεν είμαι ακόμα 100% αποφασισμένος όμως. Περίμενω και βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, έχω το s10e της σαμσουνγκ και σκοπεύω μάλλον να πάω στο 5iii (αλλά πιστεύω οι διαφορές με το 1 III δεν είναι δραματικές).

Γενικά μου αρέσουν τα μαζεμένα τηλέφωνα. Στην πραγματικότητα δεν έχω απόλυτη ανάγκη αλλαγής, είμαι ευχαριστημένος με το s10e (η μπαταρία ειναι κακή μόνο). Αλλά λέω να το δώσω στην σύζυγο.

Ο άλλος λόγος που σκέφτομαι το Σόνυ, είναι ότι θέλω να στηρίζω εταιρείες που κάνουν τα αυτονόητα, ήτοι να διατηρούν θύρα 3.5 , να δίνουν φορτιστή κλπ. Δεν είναι το χρηματικό το θέμα, είναι η λογική των υπολοίπων που με ενοχλεί. Κάπου το ανέφερε κι Juan στο review του.

Δεν είμαι ακόμα 100% αποφασισμένος όμως. Περίμενω και βλέπω.

 

Θα αργήσει λίγο το 5iii

Αν ξέρεις Γερμανικά έχει βγει ήδη το πρώτο review:)

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

https://www.tipa.com/en-en/awards/sony-xperia-1-iii

TIPA 2021 awarded to Sony Xperia 1iii

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Όχι, έχω το s10e της σαμσουνγκ και σκοπεύω μάλλον να πάω στο 5iii (αλλά πιστεύω οι διαφορές με το 1 III δεν είναι δραματικές).

Γενικά μου αρέσουν τα μαζεμένα τηλέφωνα. Στην πραγματικότητα δεν έχω απόλυτη ανάγκη αλλαγής, είμαι ευχαριστημένος με το s10e (η μπαταρία ειναι κακή μόνο). Αλλά λέω να το δώσω στην σύζυγο.

Ο άλλος λόγος που σκέφτομαι το Σόνυ, είναι ότι θέλω να στηρίζω εταιρείες που κάνουν τα αυτονόητα, ήτοι να διατηρούν θύρα 3.5 , να δίνουν φορτιστή κλπ. Δεν είναι το χρηματικό το θέμα, είναι η λογική των υπολοίπων που με ενοχλεί. Κάπου το ανέφερε κι Juan στο review του.

Δεν είμαι ακόμα 100% αποφασισμένος όμως. Περίμενω και βλέπω.

 

Και εγώ ήμουν της ίδιας άποψης με σένα, παρόλα αυτά κατέληξα στο ότι το xperia 5 iii δεν είναι και τόσο compact εν τέλει

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ήμουν της ίδιας άποψης με σένα, παρόλα αυτά κατέληξα στο ότι το xperia 5 iii δεν είναι και τόσο compact εν τέλει

 

Σε σχέση με ποιό?

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Με τη σειρά s20, s21 κτλ που είχα

Δε είναι τόσο compact ούτε τα ανωτέρω ούτε και το xperia 5

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά compact είναι αυτά που αναφέρεις, καθώς και το 5. Βασικά είναι στο ιδανικό μέγεθος για χρήση με το ένα χέρι, αλλά όχι τόσο μικρά για κατανάλωση περιεχομένου όπως το iPhone mini

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά compact ΔΕΝ είναι

Επίσης ο όρος compact είναι σχετικός

Όπως αναφέρω είχα το s20 και δεν ήταν και αμελητέο σαν όγκο, σίγουρα ήταν μικρότερο από το s21 ultra, αυτό όμως δε σημαίνει ότι το s20 είναι μικρό

Πιο μαζεμένα είναι σίγουρα τα pixel 5 καθώς και zenfone 8

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά compact ΔΕΝ είναι

Επίσης ο όρος compact είναι σχετικός

Όπως αναφέρω είχα το s20 και δεν ήταν και αμελητέο σαν όγκο, σίγουρα ήταν μικρότερο από το s21 ultra, αυτό όμως δε σημαίνει ότι το s20 είναι μικρό

Πιο μαζεμένα είναι σίγουρα τα pixel 5 καθώς και zenfone 8

 

Νομίζω ότι πλέον όπως και στα αυτοκίνητα έτσι και στα κινητά οι κατηγορίες όλες μεγαλώνουν.

Κάποτε τα compacts ήταν πιο μικρά σίγουρα, με τον χρόνο μεγάλωσαν κι αυτά.

Βέβαια τελικά δεν ξέρω αν υπάρχει και το ανάλογο κοινό, μιας και το iPhone mini δεν είχε τις αναμενόμενες πωλήσεις.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγουμε μεγάλη κουβέντα τώρα και δεν είναι της παρούσης

Απλά ήθελα να πω στο φίλο με το s10e επειδή το είχα και αυτό όταν είχε βγει ως λάτρης των compact συσκευών, ότι η μετάβαση στο xperia 5 iii θα του φανεί κάπως καθώς το δεύτερο είναι αρκετά μεγαλύτερο

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Ειναι πιο στενο απο το s10e , δε θα τον δυσκολέψει , θα του κάτσει καλύτερα . Το υψος θα τον ξενίσει , αλλα οχι λόγο χειρισμού μα εμφάνισης . Θα το συνηθίσει σε λίγο .

Το φάρδος ειναι που νιώθουν τα χέρια μας . Το να κατεβάζεις πράγματα απο την κορυφή υπάρχουν τα gestures πλεον για χρήση με το ένα χέρι .

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα να βρω συγκριτικά με το παλιό Xperia 5. Η διαφορά είναι μεγάλη στο μήκος ρε ****το.

Συμφωνώ πάντως με τον suspect 21. Δεν είναι κόμπακτ κινητά, απλώς δεν είναι παντόφλες πια.

Εναλλακτικά σκέφτομαι και το 12 μινι, παρόλο που δεν τρελαίνομαι για το iOS (συν τα όσα είπα περί αυταρχισμου κάποιων εταιρειων).

Link to comment
Share on other sites

το καινούριο είναι λίγο πιο κοντό με λίγο καλύτερο body ratio

για μένα το iphone είναι μίνι πολύ μίνι όμως ...

https://m.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=10851&idPhone2=10396#diff-

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Ειναι πιο στενο απο το s10e , δε θα τον δυσκολέψει , θα του κάτσει καλύτερα . Το υψος θα τον ξενίσει , αλλα οχι λόγο χειρισμού μα εμφάνισης . Θα το συνηθίσει σε λίγο .

Το φάρδος ειναι που νιώθουν τα χέρια μας . Το να κατεβάζεις πράγματα απο την κορυφή υπάρχουν τα gestures πλεον για χρήση με το ένα χέρι .

 

Το xperia είναι 2 χιλιοστά πιο στενό και 15 χιλιοστά πιο μακρύ

Βολεύει αρκετά μια στενή συσκευή αλλά δεν είναι και τόσο στενή σε σχέση με το s10e Επίσης ως προς τα πλεονεκτήματα η μειονεκτήματα που προσφέρει μια μακριά οθόνη δε συμφωνώ απαραίτητα, σίγουρα το πλάτος είναι σημαντικότερος παράγοντας αλλά δεν είναι λίγες και οι περιπτώσεις όπου θα πρέπει να φτάσεις την κορυφή της οθόνης

Με το xperia 5 κουτσα στραβά θα τα καταφέρει, με το xperia 1 παρόλα αυτά δε ξέρω αν υπάρχει άνθρωπος που μπορεί να το κάνει τουλάχιστον με ευκολία :lol:

 

Επίσης για το iphone 12 mini που αναφέρθηκε 1-2 φορές, προσωπικά θα το είχα αγοράσει αν το συνόδευε και μια ικανοποιητική αυτονομία κάτι το οποίο δε συμβαίνει και προσωπικά πιστεύω είναι ένας από τους λόγους που δε πήγε καλά εμπορικα, ας μην επεκταθουμε άλλο όμως ως προς το iphone

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Γινονται λιγο πιο δυσχρηστα τα xperia λογω της κατασκευης-σοκοφρετας με φλατ επιφανειες στην πλατη.

Τα σωζει η στενη οθονη. Παλια ειχαμε οφελιμα 4.3 " στο Ζ1 compact και φταναμε παντου αλλα ειναι πολυ μικρη η οθονη αυτη.

Σε καθε περιπτωση πανω απο 6.1" δεν ξαναπαω γιατι σαν πλακακια μου φαινονται πλεον.

Link to comment
Share on other sites

iphone 12 pro vs xperia 1M3

ισπανικό συγκριτικό!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Mου ηρθε ενημερωτικο email απο την Sony για το xperia 1 iii.

Γραφει οτι προσφερει ταυτοχρονα 4Κ στα 120 ΗΖ.

Τελικα τι ισχυει; Εχει μια υποσημειωση για αυτο αλλα ετσι οπως το γραφουν ειναι

σαν να παιζει 4Κ στα 120ΗΖ

Link to comment
Share on other sites

Mου ηρθε ενημερωτικο email απο την Sony για το xperia 1 iii.

Γραφει οτι προσφερει ταυτοχρονα 4Κ στα 120 ΗΖ.

Τελικα τι ισχυει; Εχει μια υποσημειωση για αυτο αλλα ετσι οπως το γραφουν ειναι

σαν να παιζει 4Κ στα 120ΗΖ

 

4K and 120Hz in one display for the first time

Top-end Xperias have pushed the boundaries of display technology for as long as we can remember, typically in directions different than what others are doing. The 1 III takes Sony's unique 4K resolution and adds a 120Hz refresh rate - so the first 4K 120Hz OLED panel in the smartphone world.

 

Update July 13th, 2021: At the time of publishing this review we were under the impression that the screen cannot output 4K at 120Hz but Sony reached out to us with a demonstration that this is perfectly doable. Hardware-wise, the phone is capable of outputting 4K (3840x1644px) at 120Hz but only with select apps and content.

 

Like on previous Xperia phones, 4K resolution is not always on, the phone can auto-enable for the right content. Unfortunately, there is no easy way to tell which content or apps are rendered in 4K, which is part of the reason for our initial confusion, the other being a simple case of miscommunication.

 

Πηγή:gsmarena

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

ένας reviewer που τα συγκριτικά του για εμένα είναι ολόσωστα συγκρίνει το 1ii vs 1iii όχι απαραίτητα σε φωτογραφίες όσο αν είναι λογικό κάποιος κάτοχος με το 1ii να αγοράσει το 1iii ή να περιμένει για το επόμενο!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

https://sonycenters.gr/xperia/kinita/sony-xperia-1-iii/

άνοιξαν οι προπαραγγελίες στα 1349€ με δώρο το τα WH-1000XM3 όπως είχα γράψει και στο παρελθόν.

Τέλος Αυγούστου λένε οι κακές γλώσσες για παράδοση και όχι αρχές όπως ήταν αναμενόμενο!

Σε 5-6 μήνες θα ξεκινήσουμε να γράφουμε φήμες και νέα για το νέο xperia iv:lol:

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Φήμες και νέα για τα Sony Xperia
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...