Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει θέσει την απορία και στα θέματα wind/q το συγκεκριμένο μέλος και έχει απαντηθεί η απορία του επαρκώς νομίζω. Αν θέλει περισσότερα μπορεί να επανέλθει, δεν υπάρχει λόγος να ξανα απαντάμε στα ίδια...
Link to comment
Share on other sites

Το καρτοσυμβολαιο πως το πήρες με 11,5?

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Με τοπική προσφορά καταστήματος.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δουλευουν κανονικα και οι δύο κάρτες για όλα δηλαδή ομιλια,sms κτλ.Επειδή το κινητό (όπως και τα περισσότερα) είναι dualstandy αν χτυπησει κλήση στο καρτοσυμβολαιο ή καλέσεις εσυ απο αυτό μονο για οση ώρα μιλάς δε θα μπορείς ταυτόχρονα να σερφαρεις με τα δεδομένα του frog.αν σε καλέσουν στο frog θα μιλάς και ταυτόχρονα θα μπορείς να σερφαρεις με 3g.

 

Στάλθηκε από το X5pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κάτι τελευταίο, και συγχωρήστε με αν βγαίνω offtopic: Εγώ αυτό που θέλω να κάνω είναι να έχω κάρτα F2G για ομιλία και sms και κάρτα Frog για να επωφεληθώ των 4GB με 5€ περίπου.

 

Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής: όταν θα σερφάρω με τα 4GB θα μπορούν να με καλέσουν και να λαμβάνω sms από το F2G; Και, επίσης, κατά τη διάρκεια ομιλίας στο τηλέφωνο F2G, θα μπορώ να σερφάρω στο Frog;

 

Άλλη μια απορία: αυτά τα 4GB τα δικαιούνται όλοι ή μήπως είναι κάνα φοιτητικό πακέτο;

Link to comment
Share on other sites

Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής: όταν θα σερφάρω με τα 4GB θα μπορούν να με καλέσουν και να λαμβάνω sms από το F2G; Και, επίσης, κατά τη διάρκεια ομιλίας στο τηλέφωνο F2G, θα μπορώ να σερφάρω στο Frog;

χρειάζεσαι και το κατάλληλο τηλέφωνο για αυτό, όπως το

Huawei Mate 8 - NXT-L29

πού είναι DSFA

Link to comment
Share on other sites

με την wind πιο οικονομικο προγραμμα θα τον καλυψει σε ομιλια;

 

Q City ή F2G απο Public.Εχουν τη προσφορα με τα 1500' και 1,5GB και τα 2.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής: όταν θα σερφάρω με τα 4GB θα μπορούν να με καλέσουν και να λαμβάνω sms από το F2G; Και, επίσης, κατά τη διάρκεια ομιλίας στο τηλέφωνο F2G, θα μπορώ να σερφάρω στο Frog;

 

χρειάζεσαι και το κατάλληλο τηλέφωνο για αυτό, όπως το

Huawei Mate 8 - NXT-L29

πού είναι DSFA

 

Με κάποιο οποιοδήποτε άλλο Dual sim κινητό δεν γίνεται δηλαδή αυτό που λέω;

Το λέω γιατί εδώ προσπαθούμε μπας και γλιτώσουμε 5-10 ευρώ το μήνα με αυτή τη διαδικασία των δύο καρτών, αν είναι να πάρουμε κινητό που κάνει 500 ευρώ για να τα καταφέρουμε, τότε δεν έχει κανένα νόημα.

Edited by mplamplakas
Link to comment
Share on other sites

Με κάποιο οποιοδήποτε άλλο Dual sim κινητό δεν γίνεται δηλαδή αυτό που λέω;

Το λέω γιατί εδώ προσπαθούμε μπας και γλιτώσουμε 5-10 ευρώ το μήνα με αυτή τη διαδικασία των δύο καρτών, αν είναι να πάρουμε κινητό που κάνει 500 ευρώ για να τα καταφέρουμε, τότε δεν έχει κανένα νόημα.

 

Στα Dual Sim StandBy οπως ειναι τα περισσοτερα,τετοιο εχει ο πατερας μου γινεται το εξης.Δεχονται sms και δουλευουν τα δεδομενα απο τη μια καρτα ταυτοχρονα.Στη κληση τα δεδομενα κλεινουν,γιατι η καρτα μπαινει σε αδρανεια.Εκτος αμα σε παιρνουν τηλεφωνο στην καρτα οπου εχεις τα δεδομενα.Τοτε μπορεις με 3G να εχεις φωνη/δεδομενα.Αρκει να ειναι ανοιχτα πριν σε καλεσουν.

Στη περιπτωση σου οταν μιλας με την καρτα 1 και εχεις ιντερνετ στην καρτα 2 τοτε τα δεδομενα στη 2 δεν δουλευουν.Συσκευες που μπορεις ταυτοχρονα να δεχεσαι κλησεις και απο τις 2 καρτες,δεδομενα στη μια και κληση στην αλλη ειναι ακριβες και ειναι ελαχιστες,λεγονται αυτα τα κινητα Dual Sim Full Active(DSFA).

Μια απο αυτες ειναι το Huawei Mate 8 που κανει 500€.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που δεν γίνεται αν το τηλεφωνο δεν είναι DSFA είναι να μιλάς στην άλλη γραμμή πχ f2g και ταυτόχρονα να σερφαρεις με το frog.τα αλλά που ρωτας για sms,εισερχόμενες κλήσεις γίνονται κανονικά.Υπάρχει φυσικά και ο τρόπος της προώθησης αν κατεβάζεις κάτι τόσο σημαντικό και δε θες να διακοπεί.δηλαδή αν έχεις χρόνο ομιλίας στο f2g το κάνεις μια προώθηση στο frog προσωρινή και αν σε καλέσει κάποιος θα χτυπήσει το frog και απαντώντας απο αυτό σερφαρεις με 3g οση ώρα μιλάς.και μένει όταν καλεις εσυ απο το f2g.εδώ οκ δεν έχει λύση αν έχεις απλό dual standby κινητό.αλλά πόσες φορές το χρειάζεσαι αυτό;

 

Στάλθηκε από το X5pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στα Dual Sim StandBy οπως ειναι τα περισσοτερα,τετοιο εχει ο πατερας μου γινεται το εξης.Δεχονται sms και δουλευουν τα δεδομενα απο τη μια καρτα ταυτοχρονα.Στη κληση τα δεδομενα κλεινουν,γιατι η καρτα μπαινει σε αδρανεια.Εκτος αμα σε παιρνουν τηλεφωνο στην καρτα οπου εχεις τα δεδομενα.Τοτε μπορεις με 3G να εχεις φωνη/δεδομενα.Αρκει να ειναι ανοιχτα πριν σε καλεσουν.

Στη περιπτωση σου οταν μιλας με την καρτα 1 και εχεις ιντερνετ στην καρτα 2 τοτε τα δεδομενα στη 2 δεν δουλευουν.Συσκευες που μπορεις ταυτοχρονα να δεχεσαι κλησεις και απο τις 2 καρτες,δεδομενα στη μια και κληση στην αλλη ειναι ακριβες και ειναι ελαχιστες,λεγονται αυτα τα κινητα Dual Sim Full Active(DSFA).

Μια απο αυτες ειναι το Huawei Mate 8 που κανει 500€.

Εγώ φίλε έχω το 1+3T, είναι DSFA;

 

ONEPLUS 3T

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που δεν γίνεται αν το τηλεφωνο δεν είναι DSFA είναι να μιλάς στην άλλη γραμμή πχ f2g και ταυτόχρονα να σερφαρεις με το frog.τα αλλά που ρωτας για sms,εισερχόμενες κλήσεις γίνονται κανονικά.Υπάρχει φυσικά και ο τρόπος της προώθησης αν κατεβάζεις κάτι τόσο σημαντικό και δε θες να διακοπεί.δηλαδή αν έχεις χρόνο ομιλίας στο f2g το κάνεις μια προώθηση στο frog προσωρινή και αν σε καλέσει κάποιος θα χτυπήσει το frog και απαντώντας απο αυτό σερφαρεις με 3g οση ώρα μιλάς.και μένει όταν καλεις εσυ απο το f2g.εδώ οκ δεν έχει λύση αν έχεις απλό dual standby κινητό.αλλά πόσες φορές το χρειάζεσαι αυτό;

 

Στάλθηκε από το X5pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, παιδιά.

Τουλάχιστον, επιβεβαιώνουμε ότι το εξής γίνεται: να σερφάρεις με τα 4GB του Frog (μόνο για ίντερνετ θα το έχω) και να δέχεσαι κλήσεις (όχι να μιλάς, να χτυπάει) και sms (καθώς και να στέλνεις sms) κατά τη διάρκεια αυτή. Έτσι δεν είναι; Διορθώστε με αν κάτι δεν έχω καταλάβει καλά.

 

Και κάτι άλλο, πολύ σημαντικό. Viber, Whatsapp λειτουργούν με τον αριθμό του τηλεφώνου νομίζω. Όταν εγώ θα είμαι με τα 4GB (δεδομένα) του Frog, ενώ Viber και Whatsapp τα έχω με τον αριθμό του F2G, θα έρχονται τα μηνύματα των εν λόγω προγραμμάτων κανονικά;

Edited by mplamplakas
Link to comment
Share on other sites

Tα προγράμματα που αναφέρεις μπορούν να ταυτοποιηθούν με οποιονδήποτε αριθμό επιθυμείς. Δεν είναι απαραίτητο να δεθούν με τον αριθμό της sim που σου δίνει δεδομένα. Οπότε δεν έχεις πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, παιδιά.

1. Τουλάχιστον, επιβεβαιώνουμε ότι το εξής γίνεται: να σερφάρεις με τα 4GB του Frog (μόνο για ίντερνετ θα το έχω) και να δέχεσαι κλήσεις (όχι να μιλάς, να χτυπάει) και sms (καθώς και να στέλνεις sms) κατά τη διάρκεια αυτή. Έτσι δεν είναι; Διορθώστε με αν κάτι δεν έχω καταλάβει καλά.

 

2. Και κάτι άλλο, πολύ σημαντικό. Viber, Whatsapp λειτουργούν με τον αριθμό του τηλεφώνου νομίζω. Όταν εγώ θα είμαι με τα 4GB (δεδομένα) του Frog, ενώ Viber και Whatsapp τα έχω με τον αριθμό του F2G, θα έρχονται τα μηνύματα των εν λόγω προγραμμάτων κανονικά;

 

1. Ακριβώς.

Σε μπέρδεψαν λίγο οι προηγούμενοι. Οταν θα σερφάρεις στο φρογκ, θα δέχεσαι κανονικά κλήσεις στο f2g. Απλά θα διακόπτεται το ιντερνετ από το φρογκ για όση ώρα μιλάς στο f2g. Όταν τελειώνεις το τηλέφωνο και μπαίνει σε κατάσταση αναμονής η sim του f2g, τότε επανέρχονται αυτόματα τα δεδομένα από το frog και συνεχιζεις το σερφάρισμα σου.

 

2. Σου απάντησε ο Mark_K από πάνω.

Σκέψου το frog ως wifi. Κάρτα για τηλέφωνα, sms, viber, whatsapp κλπ αυτή του f2g και το frog στο ρόλο του ιντερνετ. Μια χαρά γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια, παιδιά.

Θα κάνω δύο επιπλέον ερωτήσεις, πιστεύω οι τελευταίες, για να μην κουράζω περαιτέρω:

 

1. Όταν θα ανοίγω τα δεδομένα από το κινητό, θα υπάρχει κάποιος τρόπος να ανοίγουν αυτόματα μόνο από το λογαριασμό του Frog, χωρίς να χρειάζεται να κάνω κάποια διαδικασία; Όχι τίποτ' άλλο, αλλά για να μην ανοίγω κατά λάθος τα δεδομένα του F2G, πάνω στη βιασύνη, και γονατίζει το υπόλοιπο της κάρτας μου.

 

2. Θα μπορώ να ανανεώνω το υπόλοιπο του Frog online ή θα πρέπει να αγοράζω κάρτα από περίπτερο κάθε φορά;

Link to comment
Share on other sites

1. τα περισσοτερα (ισως και ολα) τα δικαρτα εχουν επιλογη προεπιλεγμενης σιμ για τα δεδομενα,ωστε οταν ανοιγεις τον διακοπτη να ανοιγουν απο την προεπιλεγμενη καρτα μονο.

2. Γινεται με την εφαρμογη my cosmote,με εγγραφη στη σελιδα της κοσμοτε, ή και χωρις εγγραφη στην σελιδα του whatsup (δουλευει η ανανεωση χωρις login για ολα τα καρτοκινητα κοσμοτε).

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια, παιδιά.

Θα κάνω δύο επιπλέον ερωτήσεις, πιστεύω οι τελευταίες, για να μην κουράζω περαιτέρω:

 

1. Όταν θα ανοίγω τα δεδομένα από το κινητό, θα υπάρχει κάποιος τρόπος να ανοίγουν αυτόματα μόνο από το λογαριασμό του Frog, χωρίς να χρειάζεται να κάνω κάποια διαδικασία; Όχι τίποτ' άλλο, αλλά για να μην ανοίγω κατά λάθος τα δεδομένα του F2G, πάνω στη βιασύνη, και γονατίζει το υπόλοιπο της κάρτας μου.

 

2. Θα μπορώ να ανανεώνω το υπόλοιπο του Frog online ή θα πρέπει να αγοράζω κάρτα από περίπτερο κάθε φορά;

 

1. Ναι αυτόματα. Μέσα από τις ρυθμίσεις του κινητού ορίζεις ποια κάρτα θα χρησιμοποιείται για τις κλήσεις, ποια για τα sms και ποια για τα δεδομένα. Οπότε αν δεν το αλλάξεις εσύ χειροκίνητα, όποτε ανοίγεις δεδομένα θα χρησιμοποιεί το frog.

 

2. Ναι μπορείς online είτε μέσω της σελίδας της cosmote ή από το cosmote app, με χρήση κάρτας ή paypal.

Link to comment
Share on other sites

Με τοπική προσφορά καταστήματος.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Για το φοιτητικό μιλάμε Έτσι?

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για το φοιτητικό μιλάμε Έτσι?

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Αν ανανεωσω συνδεση WH με paypal εχω καποιο παραπανω κερδος σε ΜΒ απο την ανανεωση με πιστωτικη καρτα Εθνικης? Με την ανανεωση με πιστωτικη εχω καποιο κερδος? Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Με οποιοδήποτε τρόπο και αν κάνεις online ανανέωση (είτε paypal είτε οποιαδήποτε κάρτα) παίρνεις τα ίδια.

Αν κάνεις από περίπτερο μόνο παίρνεις λιγότερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Αν ανανεωσω συνδεση WH με paypal εχω καποιο παραπανω κερδος σε ΜΒ απο την ανανεωση με πιστωτικη καρτα Εθνικης? Με την ανανεωση με πιστωτικη εχω καποιο κερδος? Ευχαριστω.

Αν μέσω εθνικής παίρνει πόντους ξοδεύοντας ευρώ προς κοσμοτε για την αξιοποίηση τους, προφανώς κάνεις με κάρτα. Δες στην ιστοσελίδα της τράπεζας σου ή πάρε τηλ και ρώτα.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω κοσμοκαρτα και συγκεκριμένα ενεργοποιημένο το πακέτο 300 λεπτα προς ολους και 500mb με 8.5€. Σήμερα που εγινε η ανανέωση μου ήρθαν κανονικά τα λεπτά και mb αλλά δεν μου προστέθηκαν τα mb του προηγούμενου μήνα. Μπορώ κάπως να τα διεκδικήσω; Θυμάμαι τον πιο προηγούμενο μηνα προστεθηκαν. Μήπως τα δίνουν μήνα παρά μήνα;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...