Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι αλήθεια. Κάπως πρέπει να συνεχίσουν να προωθούν και τα συμβόλαια... Το ίδιο έκανε και το f2g που ξεκίνησε τα πακέτα αυτού του τύπου..

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Gm87 said:

Άφηνε 10,71€ έως το τέλος του 2021. Από 1η Ιανουαρίου 2022, μετά τη μείωση του τέλους συνδρομητών καρτοκινητής τηλεφωνίας από 12% σε 10%, αφήνει 10,90€.

μολις επικοινωνησα με την εξυπηρετηση πελατων και επεμενε οτι αφηνει 10,71..εγω την ανανεωση αυτη την εκανα 29/12 οποτε γιαυτο μου αφησε 10,71..

.υ.γ https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/telos_kinitis.html

Quote
  • Για τις συνδέσεις καρτοκινητής τηλεφωνίας και ΚαρτοΣυμβολαίου, και ανεξάρτητα από τον τρόπο ανανέωσης χρόνου, από το χρηματικό ποσό της ανανέωσης αφαιρείται τέλος καρτοκινητής τηλεφωνίας 10%. Συγκεκριμένα για ανανεώσεις 10€, 12€, 15€, 20€ και 30€ η αξία χρόνου ανανέωσης μετά την αφαίρεση του τέλους καρτοκινητής τηλεφωνίας είναι 9,09€, 10,91€, 13,64€, 18,18€ & 27,27€ αντίστοιχα, συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ, ενώ σε περίπτωση μηδενικού τέλους ισχύουν τα αρχικά ποσά (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ).

 

Edited by dreamer12
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, dreamer12 said:

μολις επικοινωνησα με την εξυπηρετηση πελατων και επεμενε οτι αφηνει 10,71..εγω την ανανεωση αυτη την εκανα 29/12 οποτε γιαυτο μου αφησε 10,71..

.υ.γ https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/telos_kinitis.html

 

Και αφού παρήλθε το δίμηνο, δεν σου έχει μηδενιστεί το χρηματικό υπόλοιπο από τότε?

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Gm87 said:

Και αφού παρήλθε το δίμηνο, δεν σου έχει μηδενιστεί το χρηματικό υπόλοιπο από τότε?

 δεν χρησιμοποιησα το κινητο αυτο οποτε το 10,71  παρεμεινε ακεραιο και μου εστειλαν μυνημα οπως παντα σχεδον οταν εχω υπολοιπο, οτι αν ανανεωσω πριν την ληξη θα μεταφερθει στο επομενο διμηνο..

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, dreamer12 said:

 δεν χρησιμοποιησα το κινητο αυτο οποτε το 10,71  παρεμεινε ακεραιο και μου εστειλαν μυνημα οπως παντα σχεδον οταν εχω υπολοιπο, οτι αν ανανεωσω πριν την ληξη θα μεταφερθει στο επομενο διμηνο..

Από τη στιγμή που είχες ανανεώσει 29 Δεκεμβρίου, το υπόλοιπο έληγε 28 Φεβρουαρίου (τη Δευτέρα που πέρασε). Αν δεν πραγματοποίησες νέα ανανέωση έως τη Δευτέρα, το υπόλοιπό σου λογικά θα έχει μηδενιστεί.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Mobileras said:

Λες να μην μηδενίζεται το υπόλοιπο στο 2μηνο;

Έχω την εντύπωση ότι αν δεν ανανεώσεις έως και την 60ή ημέρα, χάνεις το υπόλοιπο, αλλά αν βάλεις κάρτα την 61η ημέρα σου το επιστρέφουν.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, minotavros said:

Μια χαρά το token, δίνει ένα μήνα περιθώριο για ενεργοποίηση.

Από poco f3 με Tapatalk
 

Ακριβώς, και εδώ αρχίζουν οι "τρύπες", όπως συμβαίνει πάντα, σε οποιαδήποτε προσφορά οποιασδήποτε εταιρείας: Έστω ότι κάποιος θέλει να ανανεώσει με 20€? Τι τον συμφέρει περισσότερο να κάνει? Μία ανανέωση των 20€ ή δύο ανανεώσεις των 10€? Εξαρτάται από το τι ακριβώς χρειάζεται. Αν θέλει περισσότερες παροχές (MBs ή λεπτά ομιλίας προς όλους) για ένα μήνα, βάζει μία εικοσάρα. Αν πάλι τον ενδιαφέρει οι όποιες παροχές να έχουν μεγαλύτερη χρονική διάρκεια (δηλαδή να εξαργυρώσει το πρώτο Token τη στιγμή της ανανέωσης και το δεύτερο μετά από μήνα, οπότε θα έχει παροχές για δύο μήνες συνολικά), βάζει δύο δεκάρες.

Link to comment
Share on other sites

Μη παραξενευτούμε, λοιπόν, εάν χωρίς καμιά ειδοποίηση κοπεί η δυνατότητα ανανέωσης των 10Ε από τα app της Cosmote. Το ίδιο έγινε και πριν 4 χρόνια με την εξαφάνιση των 5Ε μια ωραία πρωΐα στην Cosmote. Η τελευταία εταιρία που έμεινε. Όπως εξαφανίστηκαν τα 30Ε (+3Ε) από το WhatsUp app.

Ίσως για ένα μικρό χρονικό διάστημα μετά τη κατάργηση των 10Ε παραμείνουν μόνο στο frog app.

Edited by Pppe
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Gm87 said:

Από τη στιγμή που είχες ανανεώσει 29 Δεκεμβρίου, το υπόλοιπο έληγε 28 Φεβρουαρίου (τη Δευτέρα που πέρασε). Αν δεν πραγματοποίησες νέα ανανέωση έως τη Δευτέρα, το υπόλοιπό σου λογικά θα έχει μηδενιστεί.

ανανεωσα την κυριακη,εβαλα μια 10αρα και εχω τωρα 19,07 συνολο αν θυμαμαι καλα..

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, minotavros said:

Μια χαρά το token, δίνει ένα μήνα περιθώριο για ενεργοποίηση.

Από poco f3 με Tapatalk
 

αυτο δεν το ηξερα,σημερα το ενεργοποιησα ομως γιατι το χρειαζομαι.

1 hour ago, Gm87 said:

Ακριβώς, και εδώ αρχίζουν οι "τρύπες", όπως συμβαίνει πάντα, σε οποιαδήποτε προσφορά οποιασδήποτε εταιρείας: Έστω ότι κάποιος θέλει να ανανεώσει με 20€? Τι τον συμφέρει περισσότερο να κάνει? Μία ανανέωση των 20€ ή δύο ανανεώσεις των 10€? Εξαρτάται από το τι ακριβώς χρειάζεται. Αν θέλει περισσότερες παροχές (MBs ή λεπτά ομιλίας προς όλους) για ένα μήνα, βάζει μία εικοσάρα. Αν πάλι τον ενδιαφέρει οι όποιες παροχές να έχουν μεγαλύτερη χρονική διάρκεια (δηλαδή να εξαργυρώσει το πρώτο Token τη στιγμή της ανανέωσης και το δεύτερο μετά από μήνα, οπότε θα έχει παροχές για δύο μήνες συνολικά), βάζει δύο δεκάρες.

πολυ σωστη αναλυση..εγω που μιλαω μονο και μαλιστα λιγο ,μου φτανει ενα τοκεν τον ενα μηνα,οπως εκανα τωρα και τον αλλο μηνα θα ενεργοποιησω ενα πακετο μικρο..το παω παραπερα για καποιους σαν εμενα.βαζω μια 10αρα,αρα μενουν 9,09 που δεν αγοραζω καποιο καλο προγραμμα ομιλιας αλλα  αγοραζω 3 εβδομαδιαια με 100' προς ολους με 3 ευρω την εβδομαδα. θα μιλησω μεχρι 300'.μου φτανει εμενα.δεν πειραζει που μια εβδομαδα δεν θα εχω χρονο να μιλησω,γιαυτο υπαρχουν και δωρεαν προς κινητα απο ιντερνετ-σταθερο..υπαρχουν λυσεις οικονομιας για οσους δεν θελουν πολυ χρονο ομιλιας.

Edited by dreamer12
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Pppe said:

Μη παραξενευτούμε, λοιπόν, εάν χωρίς καμιά ειδοποίηση κοπεί η δυνατότητα ανανέωσης των 10Ε από τα app της Cosmote. Το ίδιο έγινε και πριν 4 χρόνια με την εξαφάνιση των 5Ε μια ωραία πρωΐα στην Cosmote. Η τελευταία εταιρία που έμεινε. Όπως εξαφανίστηκαν τα 30Ε (+3Ε) από το WhatsUp app.

Ίσως για ένα μικρό χρονικό διάστημα μετά τη κατάργηση των 10Ε παραμείνουν μόνο στο frog app.

Εκπληξη θα είναι να το κρατήσει μιας και απο 15/3 καταργείται και απο το f2g και το wu θα ειναι το μόνο που θα έχει 10ευρη ανανέωση

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, bbbb said:

Εκπληξη θα είναι να το κρατήσει μιας και απο 15/3 καταργείται και απο το f2g και το wu θα ειναι το μόνο που θα έχει 10ευρη ανανέωση

Δεν πιστεύω ότι θα κρατήσει για πολύ τη δεκάευρη ανανέωση. Λογικά, θα ανακοινώσει στο άμεσο μέλλον μία σειρά από τιμολογιακές αλλαγές, στις οποίες (εκτιμώ ότι) θα περιλαμβάνονται τα ακόλουθα:

1) Κατάργηση της δυνατότητας ανανέωσης με 10€, τουτέστιν αύξηση της ελάχιστης ανανέωσης στα 12€

2) Κατάργηση του φοιτητικού πακέτου των 7€

3) Κατάργηση των πακέτων Combo και Combo Max στο What's Up, καθώς και των αντίστοιχων πακέτων στην Cosmoκάρτα

4) Αύξηση κατά 1€ της τιμής του πακέτου After Dark (από 5€ σε 6€), με ταυτόχρονη αύξηση των παροχών του από 10GB σε 12GB

5) (απευκταίο αλλά πιθανό) Κατάργηση του πακέτου των 60' προς όλους με 3,02€ στο Frog.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Gm87 said:

Δεν πιστεύω ότι θα κρατήσει για πολύ τη δεκάευρη ανανέωση. Λογικά, θα ανακοινώσει στο άμεσο μέλλον μία σειρά από τιμολογιακές αλλαγές, στις οποίες (εκτιμώ ότι) θα περιλαμβάνονται τα ακόλουθα:

1) Κατάργηση της δυνατότητας ανανέωσης με 10€, τουτέστιν αύξηση της ελάχιστης ανανέωσης στα 12€

2) Κατάργηση του φοιτητικού πακέτου των 7€

3) Κατάργηση των πακέτων Combo και Combo Max στο What's Up, καθώς και των αντίστοιχων πακέτων στην Cosmoκάρτα

4) Αύξηση κατά 1€ της τιμής του πακέτου After Dark (από 5€ σε 6€), με ταυτόχρονη αύξηση των παροχών του από 10GB σε 12GB

5) (απευκταίο αλλά πιθανό) Κατάργηση του πακέτου των 60' προς όλους με 3,02€ στο Frog.

Απορώ πως τα σκέφτηκες όλα αυτά. 😏

Link to comment
Share on other sites

To promo 4 μην κόψουν μόνο. 600 προς what's up και 200 προς όλους με 4 ευρώ. Έχω ησυχάσει με τις βλακειες τους να καταργούν τα πακέτα που αξίζουν και να ανεβάζουν τις τιμές συνεχώς. Χειρότερα από συμβόλαια. Στο μέλλον όπως πάνε θα καταργήσουν κάθε πακέτο δεδομένων και θα βγάλουν 1 που θα δίνει 1ΤΒ δεδομένα με 20 ευρώ. Μόνο στην Ελλάδα αυτό το πράγμα.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόνο στην Ελλάδα συμβαίνει ένας χρήστης που κάνει ελάχιστη χρήση του κινητού να πρέπει να βάζει 12-15€καρτα/μηνα. Καταργησαν την 5ευρη ανανέωση και τα 5ευρα πακέτα. Τωρα καταργούν την 10ευρη ανανέωση και τα 8.5-10€ πακέτα. Δηλαδή έλεος. Που είναι η αρμόδια ρυθμιστική αρχή να τους βάλει χέρι? Ακόμη και η budget λύσεις κιου βάτραχος κτλ έχουν ξεφτιλίσει στο βωμό του κέρδους 

Link to comment
Share on other sites

Για ελάχιστη χρήση, 5-6€/μηνα χρειάζονται. Ειδικά τώρα με τα νέα μπόνους ανανέωσης του what's up, τα οποία είναι πολυ καλύτερα. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Gm87 said:

Δεν πιστεύω ότι θα κρατήσει για πολύ τη δεκάευρη ανανέωση. Λογικά, θα ανακοινώσει στο άμεσο μέλλον μία σειρά από τιμολογιακές αλλαγές, στις οποίες (εκτιμώ ότι) θα περιλαμβάνονται τα ακόλουθα:

1) Κατάργηση της δυνατότητας ανανέωσης με 10€, τουτέστιν αύξηση της ελάχιστης ανανέωσης στα 12€

2) Κατάργηση του φοιτητικού πακέτου των 7€

3) Κατάργηση των πακέτων Combo και Combo Max στο What's Up, καθώς και των αντίστοιχων πακέτων στην Cosmoκάρτα

4) Αύξηση κατά 1€ της τιμής του πακέτου After Dark (από 5€ σε 6€), με ταυτόχρονη αύξηση των παροχών του από 10GB σε 12GB

5) (απευκταίο αλλά πιθανό) Κατάργηση του πακέτου των 60' προς όλους με 3,02€ στο Frog.

Και ανακοίνωση των απεριορίστων δεδομένων μην ξεχνάμε.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, CaptainNickGR said:

Απορώ πως τα σκέφτηκες όλα αυτά. 😏

Δεν είναι δύσκολο. Το 1,2,4 τα έκανε το cu οπότε είναι "λογικό" να τα κάνει και το wu. Αν και συνήθως το wu δεν ακολουθεί το cu, το αντίθετο γίνεται...

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Μου τηλεφώνησαν απο cosmote (πάλι ασταμάτητοι είναι χαχαχα) για προσφορά στο νούμερο μου. Ζήτησα απεριόριστα δεδομένα και δυστυχώς η καλύτερη τιμή που μου έδιναν σε συμβόλαιο ήταν 37€ και με ομιλία μαζί με 18μηνη δέσμευση. Ζήτησα 20€ μόνο δεδομένα και χωρίς δέσμευση αλλά δεν..  Διότι μέσα σε 18 μήνες πολλά μπορούν να αλλάξουν σε μια αγορά όπως η κινητή που συνεχώς μεταβάλλεται

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, p_k said:

Και ανακοίνωση των απεριορίστων δεδομένων μην ξεχνάμε.

Το εύχομαι, αν και δεν το πολυπιστεύω η αλήθεια είναι. Κάτι άλλο που θεωρώ πιθανό να ανακοινωθεί, είναι "τροποποίηση" του παλαιού, μη εμπορικά διαθέσιμου εδώ και πολλά χρόνια "bonus ανανέωσης" (για όσους εξακολουθούν να το έχουν), από 450' προς όλους+200MB με 6€, σε 800'+200 SMS προς όλους+500MB με 10,90€ με ανανέωση από 12€ και άνω (αντί από 10€ και άνω), δηλαδή κατ' ουσίαν αυτόματη ενεργοποίηση του πακέτου Cosmoκάρτα Combo To All. Ακόμη, για "φούντο" μάλλον πάει η υπηρεσία "αγαπημένα πρόσωπα" στην Cosmoκάρτα, η οποία δεν συμφέρει και τόσο την εταιρεία, καθώς δεν της εξασφαλίζει κάποιο ελάχιστο μηνιαίο κόστος χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Τo combo των 10€ πρακτικά δεν έχει λόγο ύπαρξης πια αφού το calls to all πάλι βγαίνει με 12αρα κάρτα. Αν το μείωναν στα 8.5€ και παράλληλα αποφάσιζαν να κρατήσουν για πάντα ? την 10ευρη ανανέωση τότε θα είχε νόημα για όποιον δε θέλει ή δε μπορεί να δίνει πάνω απο 10 το μήνα

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, bbbb said:

Μου τηλεφώνησαν απο cosmote (πάλι ασταμάτητοι είναι χαχαχα) για προσφορά στο νούμερο μου. Ζήτησα απεριόριστα δεδομένα και δυστυχώς η καλύτερη τιμή που μου έδιναν σε συμβόλαιο ήταν 37€ και με ομιλία μαζί με 18μηνη δέσμευση. Ζήτησα 20€ μόνο δεδομένα και χωρίς δέσμευση αλλά δεν..  Διότι μέσα σε 18 μήνες πολλά μπορούν να αλλάξουν σε μια αγορά όπως η κινητή που συνεχώς μεταβάλλεται

Εδώ τώρα δίνει όλα απεριόριστα το φ2γ λίγο πιο φτηνά και δεν έχει και δέσμευση. 

Δεν πιστευω να δώσει κάτι παραπάνω η κοσμοτε. Έδωσε 2πλα γβ στα ήδη πακετα της. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Mε χαλάει που πάνε με το ζόρι να πουλήσουν και την απεριόριστη ομιλία. Το ότι κάποιος χρειάζεται πολλά δεδομένα,δεν συνεπάγεται ότι χρειάζεται και άπειρη ομιλία

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...