Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 ώρα πριν, GREGORYMO said:

Οι τιμές είναι τελικές η χωρίς τον φόρο 10% ?

Δεδομένου ότι το τέλος 10% αφαιρείται όταν βάζεις τα χρήματα, αυτά είναι τα καθαρά χρήματα που αφαιρούνται από το υπόλοιπο με την ενεργοποίηση του κάθε προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, paanos said:

Πλέον το whatspp και η Cosmoκάρτα δεν έχουν την ίδια διαφορά στον αριθμό των συνδρομητών που μπορείς να καλέσεις με τα δωρεάν λεπτά. Πχ παλιότερα, τα λεπτά προς Cosmote μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν για κλησεις σε περισσότερους συνδρομητές σε σχέση με τα λεπτά προς Whatsup. Πλέον, η διαφορά είναι της τάξης των 100’ και το Whatsup δίνει περισσότερα δεδομένα στα ίδια λεφτά. 

Ναι, αλλά η Cosmoκάρτα δίνει 200' προς όλους παραπάνω στο πακέτο των 10,90€.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, είναι 200’ η διαφορά και όχι 100’ αλλά το whatsup δίνει 100’ προς whatsup (αρκετοί συνδρομητές Cosmote είναι Whatsup). Παλιότερα η διαφορά ήταν πολύ μεγαλύτερη (ως προς τον αριθμό των συνδρομητών, όχι των λεπτών ως άθροισμα) που δίνανε 300+300’.

Επίσης αν του αρκούν τα 1,5GB μπορεί να πάρει με το Token έξτρα λεπτά προς όλους αντί για έξτρα δεδομένα. 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, minast said:

Δεδομένου ότι το τέλος 10% αφαιρείται όταν βάζεις τα χρήματα, αυτά είναι τα καθαρά χρήματα που αφαιρούνται από το υπόλοιπο με την ενεργοποίηση του κάθε προγράμματος.

Άρα, πρέπει να βάλεις 15€ για να πάρεις το πρόγραμμα με τα 13,5€ ?

Link to comment
Share on other sites

Token στην Cosmokarta δεν έχει νόημα μάλλον, έτσι;

Με το birthday Token στο WU μάλλον κόβεται και το reload it κάθε 12 μήνες για το "Happy birthday που ήρθες στον κόσμο του WU", έτσι;

Πολύ θετικό σημείο η δυνατότητα επιλογής Token με λεπτά ομιλίας προς όλους.

Αλλά κόπηκε η μεταφορά Reload It αν επιλεγούν διαφορετικής διάρκειας Token. Στα Token με επιλογή ομιλίας να μεταφέρονται αν ενεργοποιηθούν πριν την λήξη προηγούμενου Token ομιλίας;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, GREGORYMO said:

Άρα, πρέπει να βάλεις 15€ για να πάρεις το πρόγραμμα με τα 13,5€ ?

Σωστά.

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Pppe said:

Token στην Cosmokarta δεν έχει νόημα μάλλον, έτσι;

Με το birthday Token στο WU μάλλον κόβεται και το reload it κάθε 12 μήνες για το "Happy birthday που ήρθες στον κόσμο του WU", έτσι;

Πολύ θετικό σημείο η δυνατότητα επιλογής Token με λεπτά ομιλίας προς όλους.

Αλλά κόπηκε η μεταφορά Reload It αν επιλεγούν διαφορετικής διάρκειας Token. Στα Token με επιλογή ομιλίας να μεταφέρονται αν ενεργοποιηθούν πριν την λήξη προηγούμενου Token ομιλίας;

Αναφορικά με το birthday Token, είναι πρακτικά το ίδιο με τον κωδικό reloadit που λαμβάναμε δωρεάν κάθε δώδεκα μήνες, με την έξτρα ευκολία ότι πλέον εσύ επιλέγεις την ημερομηνία που θα το λάβεις. Εμένα μου έστελναν τον δωρεάν κωδικό κάθε χρόνο στις δύο Αυγούστου (αφού στις δύο Αυγούστου του 2017 "ήρθα στον κόσμο του What's Up"), αλλά χθες επέλεξα να μου δίνουν το δωρεάν token στις τέσσερις Ιουνίου (στα γενέθλιά μου). Από ό,τι βλέπω, δίνει τη δυνατότητα αλλαγής της ημερομηνίας, αλλά εμφανίζει μήνυμα "αλλαγή ημερομηνίας δώρου? Δεν θα μπορείς να την αλλάξεις ξανά στο μέλλον". Επομένως, επιτρέπεται μόνο μία αλλαγή της ημερομηνίας του δώρου birthday Token, σε όλη τη "ζωή" του καρτοκινητού.

Link to comment
Share on other sites

Υπηρεσία αλλαγής πακέτου | WHAT'S UP (whatsup.gr)

Με την αλλαγή αυτή, χάνονται υπόλοιπα που είχε από πριν ο αριθμός? Λεπτά/data/sms και ευρώ υπόλοιπο?

Link to comment
Share on other sites

Υπηρεσία αλλαγής πακέτου | WHAT'S UP (whatsup.gr)
Με την αλλαγή αυτή, χάνονται υπόλοιπα που είχε από πριν ο αριθμός? Λεπτά/data/sms και ευρώ υπόλοιπο?
Οτιδήποτε είναι για όλους (λεπτά, sms) και mb μεταφέρονται. Όπως και τα ευρώ
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Finwe said:

Υπηρεσία αλλαγής πακέτου | WHAT'S UP (whatsup.gr)

Με την αλλαγή αυτή, χάνονται υπόλοιπα που είχε από πριν ο αριθμός? Λεπτά/data/sms και ευρώ υπόλοιπο?

Σίγουρα δεν χάνονται ευρώ και MB (ελεγμένο πάρα πολλές φορές). Βέβαια, από τα ευρώ αφαιρείται το κόστος της αλλαγής πακέτου (αν υπάρχει, καθώς η πρώτη αλλαγή από What's Up σε Cosmoκάρτα και αντίστροφα είναι δωρεάν). Υπολειπόμενα λεπτά και SMS χάνονται.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Από εχθές το απόγευμα, όταν η συσκευή πάει σε VoWIFI, και είμαι σε κλήση, ή μια δεν με ακούνε ή κλείνει η γραμμή. Δοκίμασα και άλλη συσκευή (και εκείνη είναι στη λίστα με τις υποστηριζόμενες συσκευές) αλλά και εκεί το ίδιο. Μήπως έχει κανείς ίδιο θέμα;

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα τη σύνδεσή του κινητού σου με το wifi. Πχ απόσταση από το router.
Το WiFi είναι δίπλα.

Edit: Τελικά έφταιξε το traffic mode στις ρυθμίσεις του WiFi.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, στο What's Up της μητέρας μου, αν ενεργοποιήσω το νέο πακέτο με τα 10,90€, θα μεταφερθούν όλες οι παροχές (λεπτά προς όλους και προς What's Up, SMS προς όλους, MBs) που έχει συσσωρεύσει από τις συνεχείς ενεργοποιήσεις του (παλαιού) Combo? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Gm87 said:

Καλημέρα, στο What's Up της μητέρας μου, αν ενεργοποιήσω το νέο πακέτο με τα 10,90€, θα μεταφερθούν όλες οι παροχές (λεπτά προς όλους και προς What's Up, SMS προς όλους, MBs) που έχει συσσωρεύσει από τις συνεχείς ενεργοποιήσεις του (παλαιού) Combo? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

στις παρατηρήσεις του πακέτου αναφέρει:

Τα λεπτά ομιλίας (προς όλους & WHAT’S UP), τα ΜΒ και τα SMS προς όλους, που δεν καταναλώνονται εντός ενός μήνα από την ενεργοποίηση του πακέτου, μεταφέρονται εάν ενεργοποιηθεί ίδιο πακέτο ή COMBO ή COMBO MAX ή DIY (για τα λεπτά/ΜΒ/SMS που θα επιλεχθούν εκ νέου) ή GIGA_Month, GIGA MONTH AUTO (για τα ΜΒ) πριν την ημερομηνία λήξης του. Στην περίπτωση αυτή, η ημερομηνία λήξης καθορίζεται σύμφωνα με την τελευταία ημερομηνία ενεργοποίησης πακέτου.

σύμφωνα με τα παραπάνω θα είσαι εντάξει

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, arjuna said:

στις παρατηρήσεις του πακέτου αναφέρει:

Τα λεπτά ομιλίας (προς όλους & WHAT’S UP), τα ΜΒ και τα SMS προς όλους, που δεν καταναλώνονται εντός ενός μήνα από την ενεργοποίηση του πακέτου, μεταφέρονται εάν ενεργοποιηθεί ίδιο πακέτο ή COMBO ή COMBO MAX ή DIY (για τα λεπτά/ΜΒ/SMS που θα επιλεχθούν εκ νέου) ή GIGA_Month, GIGA MONTH AUTO (για τα ΜΒ) πριν την ημερομηνία λήξης του. Στην περίπτωση αυτή, η ημερομηνία λήξης καθορίζεται σύμφωνα με την τελευταία ημερομηνία ενεργοποίησης πακέτου.

σύμφωνα με τα παραπάνω θα είσαι εντάξει

Αφου ο φιλος απο πανω ειπε οτι έβαζε τα "παλιά" πακετα combo και μονο στις ιδιες ανανεωσεις πακετου μεταφέροντε..Το πακετο με τα 10,90€ είναι απο τα καινουρια,οπότε δεν πιάνεται.

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Nikos_96 said:

Αφου ο φιλος απο πανω ειπε οτι έβαζε τα "παλιά" πακετα combo και μονο στις ιδιες ανανεωσεις πακετου μεταφέροντε..Το πακετο με τα 10,90€ είναι απο τα καινουρια,οπότε δεν πιάνεται.

η παρατήρηση αναφέρει ότι οι παροχές των πακέτων CALLS TO ALL (10,90€), COMBO, COMBO MAX και DIY ενοποιούνται

=-= προσθήκη =-=

φτάνει να υπάρχουν αντίστοιχα χαρακτηριστικά στην περίπτωση του DIY

Edited by arjuna
προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Gm87 said:

Καλημέρα, στο What's Up της μητέρας μου, αν ενεργοποιήσω το νέο πακέτο με τα 10,90€, θα μεταφερθούν όλες οι παροχές (λεπτά προς όλους και προς What's Up, SMS προς όλους, MBs) που έχει συσσωρεύσει από τις συνεχείς ενεργοποιήσεις του (παλαιού) Combo? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Μολις ηρθε μήνυμα 

600’+300 SMS ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ, 100’ ΠΡΟΣ WHATSUP KAΙ 512MB MONO ME 10.9€ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ ΠΑΚΕΤΟ CALLS TO ALL KAI EAN TO ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΠΑΚΕΤΟΥ ΣΟΥ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΣΟΥ ΜΕΤΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΓΙΑ 1 ΑΚΟΜΑ ΜΗΝΑ. ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΜΠΕΣ ΕΔΩ https://wup.page.link/app ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ: http://settings.cosmote.gr?type=RET

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Prattein_Aloga said:

Μολις ηρθε μήνυμα 

600’+300 SMS ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ, 100’ ΠΡΟΣ WHATSUP KAΙ 512MB MONO ME 10.9€ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ ΠΑΚΕΤΟ CALLS TO ALL KAI EAN TO ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΠΑΚΕΤΟΥ ΣΟΥ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΣΟΥ ΜΕΤΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΓΙΑ 1 ΑΚΟΜΑ ΜΗΝΑ. ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΜΠΕΣ ΕΔΩ https://wup.page.link/app ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ: http://settings.cosmote.gr?type=RET

Δες τι απάντησαν στο chat. Δεν έχουν ενημέρωση ή έχουν δίκιο;

IMG_20220226_203253.jpg

Edited by alfeios
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, alfeios said:

Δες τι απάντησαν στο chat. Δεν έχουν ενημέρωση ή έχουν δίκιο;

IMG_20220226_203253.jpg

Και έτσι να είναι, μικρό το κακό.

Τι έχεις μαζέψει ?

Edited by GREGORYMO
Λαθος
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, GREGORYMO said:

Και έτσι να είναι, μικρό το κακό.

Τι έχεις μαζέψει ?

 

IMG_20220226_200100.jpg

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, alfeios said:

 

IMG_20220226_200100.jpg

Επειδή και γω στην ίδια φάση είμαι ....νομίζω θα θυσιάσω μια ανανέωση δηλαδή 12€ και θα δω αν προστεθούν....αν όχι θα κάνω αναγκαστικά και άλλη ανανέωση για να πάρω το πακέτο που έβαζα τόσο καιρό ....πάντως από αυτά που διάβασα για το νέο πακετο  νομίζω ότι στο chat απάντησαν λάθος ....ιδωμέν

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, GREGORYMO said:

Άρα, ΓΙΑΤΙ να αλλάξεις πακέτο !!!!!

Ποιο το όφελος ?

Και θα δίνεις και 0.9€ ακόμα.

Γιατί το παλιο δίνει 360 λεπτά προς όλους, ενώ το νέο 600. Θα μου πεις ότι δεν τα καταναλώνω. Είναι μαζεμένα από παλιά. Τους τελευταίους 5 μήνες τα υπερκαλυπτω τα 360

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...