Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω μια cosmokarta της μανας μου, που απο ανανεωσεις, εχει μαζεψει αρκετα giga. Φυσικα, δεν κανει καθολου χρηση data. Οποτε συσσωρευονται, διχως να χρησιμευουν πουθενα.

 

Θα με ενδιεφερε, αν μπορουσα να μεταφερω μερος αυτων των gb, στο δικο μου καρτοκινητο cosmokarta,

αλλα μονο με την προϋποθεση, οτι θα 'μεταφερονται' μαζι με οτι αλλο giga εχω ηδη εγω.

Δηλαδη, πριν ληξει ο μηνας, συνηθως βαζω νεα cosmokarta, και ετσι 'σωζω'/μεταφερω, οσα 'δωρεαν' λεπτα ομιλιας απομενουν καθως και τα αντιστοιχα giga.

Δηλαδη, εχω να ασχοληθω, με μια και μονη ημερομηνια ληξεως.

 

Υπαρχει τροπος μεταφορας των gb απο το κινητο της μητερας μου, αλλα να τηρειται και η ανωτερω προϋποθεση;

(ιδια συμπεριφορα, σαν να ηταν απο την αρχη δικα μου, ιδια ημ/νια ληξης κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να μιλήσω εδώ και ημέρες με την εξυπηρέτηση πελατών, είτε μέσω τηλεφώνου, είτε μέσω chat, αλλά δεν απαντάει κανένας. Το έχουν κλείσει το μαγαζί;
Link to comment
Share on other sites

Λογικό δεν είναι;
Αν εννοείς το lockdown, όχι βέβαια δεν είναι λογικό. Δεν γίνεται μια τόσο μεγάλη εταιρεία να μην έχει εξυπηρέτηση πελατών με δικαιολογία το lockdown. Να δικαιολογήσω μια καθυστέρηση στην εξυπηρέτηση, αλλά εδώ μιλάμε ότι δεν υπάρχει εξυπηρέτηση
Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορώ να ενεργοποιήσω σε συγγενή που έχει whats up το auto combo?

Έχω το νούμερο στην εφαρμογή μου της κοσμοτε αλλά δεν έχει επιλογή auto

Link to comment
Share on other sites

Πλέον στους όρους των πακέτων, αναφέρει ότι τα λεπτά και τα ΜΒ των combo μεταφέρονται με νέα ενεργοποιηση combo ή DIY. Παλιότερα τα Combo και DIY ήταν ξεχωριστά, καλη κίνηση για όσους έχουν λεπτά μαζεμένα και δεν τους φτάνουν τα ΜΒ μετά τις τελευταίες αλλαγές.
Link to comment
Share on other sites

Πλέον στους όρους των πακέτων, αναφέρει ότι τα λεπτά και τα ΜΒ των combo μεταφέρονται με νέα ενεργοποιηση combo ή DIY. Παλιότερα τα Combo και DIY ήταν ξεχωριστά, καλη κίνηση για όσους έχουν λεπτά μαζεμένα και δεν τους φτάνουν τα ΜΒ μετά τις τελευταίες αλλαγές.

 

Δηλαδή θα μπορούμε πχ τον ένα μήνα να βάζουμε το ένα πακέτο (Combo) και τον άλλο το άλλο (DIY), ανάλογα με τις ανάγκες μας, και όλα μαζί να συγχωνεύονται;

 

Γράφει:

Τα λεπτά ομιλίας (προς όλους & WHAT’S UP), τα ΜΒ γενικού internet και τα SMS προς όλους, που δεν καταναλώνονται εντός ενός μήνα από την ενεργοποίηση του πακέτου, μεταφέρονται εάν ενεργοποιηθεί πακέτο COMBO ή COMBO MAX ή DIY (για τα λεπτά/ΜΒ/SMS που θα επιλεχθούν εκ νέου) ή GIGA_Month (για τα ΜΒ) πριν την ημερομηνία λήξης του.

 

Αυτό σημαίνει πως αν αγοράσω τα 2GB του Giga Month, θα ενσωματωθούν κι αυτά σε όσα μαζεμένα ΜΒ έχω από Combo και DIY. Καταλαβαίνω καλά;

Edited by mplamplakas
Link to comment
Share on other sites

Nαι έτσι καταλαβαίνω και εγώ. Kαι ανάλογα την χρήση που κάνει κάποιος, ίσως συμφέρει η μεταφορά του απο το combo στο diy λόγω των επιπλέον δώρων που δίνει αυτό. Το θέμα είναι να μας δώσει την επιλογή και αυτά του πρώην παρε-μοιρασε να τα ενσωματώσουμε στο combo/diy. Κερδισμένοι θα βγουν πιστεύω προσωπικά αν το κάνουν αυτό Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Nαι έτσι καταλαβαίνω και εγώ. Kαι ανάλογα την χρήση που κάνει κάποιος, ίσως συμφέρει η μεταφορά του απο το combo στο diy λόγω των επιπλέον δώρων που δίνει αυτό. Το θέμα είναι να μας δώσει την επιλογή και αυτά του πρώην παρε-μοιρασε να τα ενσωματώσουμε στο combo/diy. Κερδισμένοι θα βγουν πιστεύω προσωπικά αν το κάνουν αυτό

 

Πολύ σωστός.

Link to comment
Share on other sites

Τα ΜΒ του giga month ήταν ενιαία με τα ΜΒ των πακέτων ομιλίας από πάντα, τώρα ουσιαστικά στον ίδιο κουβά ενώσανε και τα ΜΒ του DIY.

Τα ΜΒ που μας γύρισαν πισω δεν είναι ΜΒ από Παρε Μοίρασε, αλλά ΜΒ προωθητικής ενέργειας (έτσι φαίνονται στο σύστημα). Ούτε σε περιαγωγή μπορούν να χρησιμοποιηθούν όπως το παλιο Παρε Μοίρασε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω what's up και από χθες το πρωί δεν μπορώ να κάνω online ανανέωση μέσω broswer από το κινητό,ξέρει κανένας τι συμβαίνει;Έχω στείλει στην εξυπηρέτηση πελατών και δεν μου έχει απαντήσει κανένας.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω what's up και από χθες το πρωί δεν μπορώ να κάνω online ανανέωση μέσω broswer από το κινητό,ξέρει κανένας τι συμβαίνει;Έχω στείλει στην εξυπηρέτηση πελατών και δεν μου έχει απαντήσει κανένας.

 

Το παραξενο θα ηταν να σου απαντουσαν.Αν δεν γινεται ακομη ανανεωση δοκιμασε μεσω app.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να βάλω σε εμένα αλλά σε άλλον και με την εφαρμογή δεν με αφήνει.

 

Μόλις έβαλα κάρτα από εμένα στη μάνα μου μέσω της εφαρμογής του whats up.Γιατί δεν σε αφήνει εσένα να κάνεις?

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρέα..Μετα από 2 χρόνια που λήγει το συμβόλαιο μου σκέφτομαι να επανέλθω στο Whats up.Εχουμε κάποιες τρανταχτες αλλαγές το τελευταίο διάστημα;Τα MB μεταφέρονται κανονικά όπως τότε με πακέτο πριν τη λήξη κλπ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρέα..Μετα από 2 χρόνια που λήγει το συμβόλαιο μου σκέφτομαι να επανέλθω στο Whats up.Εχουμε κάποιες τρανταχτες αλλαγές το τελευταίο διάστημα;Τα MB μεταφέρονται κανονικά όπως τότε με πακέτο πριν τη λήξη κλπ?

 

Ναι κατεστρεψαν το παρε μοιρασε που μπορει να μαζευες 2-3GB καθε μηνα και ολα μεταφερονταν στον επομενο με νεα αποστολη παρε μοιρασε. Χαλασαν το παρε δωσε στις 2 φορες το μηνα απο 3 και αφαιρεσαν τα sms προς whats up.

 

Στα καλα εχουμε οτι μεταφερονται πια τα MB/SMS/ΛΕΠΤΑ απο τα combo μεταξυ των DIY πακετων. Δηλαδη μπορεις 1 μηνα να βαλεις DIY ενα μηνα combo και ολα μεταφερονται κανονικα. Το reload it παραμενει 1200mb με ανανεωση απο 10 ευρω μεσω internet για 1 μηνα η 2GB για 1 βδομαδα. Απο περιπτερο ειναι τα μισα. Το παρε καβατζα το εκαναν 5GB για 1 ωρα 2 φορες το μηνα απο 500mb που ηταν και την 1 ωρα προς whats up την εκαναν 1 ωρα προς ολους.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κατεστρεψαν το παρε μοιρασε που μπορει να μαζευες 2-3GB καθε μηνα και ολα μεταφερονταν στον επομενο με νεα αποστολη παρε μοιρασε. Χαλασαν το παρε δωσε στις 2 φορες το μηνα απο 3 και αφαιρεσαν τα sms προς whats up.

 

Στα καλα εχουμε οτι μεταφερονται πια τα MB/SMS/ΛΕΠΤΑ απο τα combo μεταξυ των DIY πακετων. Δηλαδη μπορεις 1 μηνα να βαλεις DIY ενα μηνα combo και ολα μεταφερονται κανονικα. Το reload it παραμενει 1200mb με ανανεωση απο 10 ευρω μεσω internet για 1 μηνα η 2GB για 1 βδομαδα. Απο περιπτερο ειναι τα μισα. Το παρε καβατζα το εκαναν 5GB για 1 ωρα 2 φορες το μηνα απο 500mb που ηταν και την 1 ωρα προς whats up την εκαναν 1 ωρα προς ολους.

 

μεταφερονται πια και τα sms ; που παλια μπορουσες μονο τα mb και τα λεπτα να μεταφερεις στον επομενο μηνα . αλλα μονο στο diy πακετο;

στα υπολοιπα οχι; .

παντως στο οικονομικοτερο πακετο combo https://www.whatsup.gr/paketa/paketa-omilias/combo

παντως το γραφει ξεκαθαρα << Τα λεπτά ομιλίας (προς όλους & WHAT’S UP), τα ΜΒ γενικού internet και τα SMS προς όλους, που δεν καταναλώνονται εντός ενός μήνα από την ενεργοποίηση του πακέτου, μεταφέρονται εάν ενεργοποιηθεί πακέτο COMBO ή COMBO MAX ή DIY (για τα λεπτά/ΜΒ/SMS που θα επιλεχθούν εκ νέου) ή GIGA_Month (για τα ΜΒ) πριν την ημερομηνία λήξης του. Στην περίπτωση αυτή, η ημερομηνία λήξης καθορίζεται σύμφωνα με την τελευταία ημερομηνία ενεργοποίησης πακέτου. >> απο ποτε μεταφερονται και τα sms στον επομενο μηνα;.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

μεταφερονται πια και τα sms ; που παλια μπορουσες μονο τα mb και τα λεπτα να μεταφερεις στον επομενο μηνα . αλλα μονο στο diy πακετο;

στα υπολοιπα οχι; .

παντως στο οικονομικοτερο πακετο combo https://www.whatsup.gr/paketa/paketa-omilias/combo

παντως το γραφει ξεκαθαρα << Τα λεπτά ομιλίας (προς όλους & WHAT’S UP), τα ΜΒ γενικού internet και τα SMS προς όλους, που δεν καταναλώνονται εντός ενός μήνα από την ενεργοποίηση του πακέτου, μεταφέρονται εάν ενεργοποιηθεί πακέτο COMBO ή COMBO MAX ή DIY (για τα λεπτά/ΜΒ/SMS που θα επιλεχθούν εκ νέου) ή GIGA_Month (για τα ΜΒ) πριν την ημερομηνία λήξης του. Στην περίπτωση αυτή, η ημερομηνία λήξης καθορίζεται σύμφωνα με την τελευταία ημερομηνία ενεργοποίησης πακέτου. >> απο ποτε μεταφερονται και τα sms στον επομενο μηνα;.

 

Δεν θα εχει πανω απο 1-2 βδομαδες γιατι πριν τα sms χανονταν. Τωρα μεταφερονται αυτα προς ολους αλλα και μεταξυ diy/combo.

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον από τον Απρίλιο μεταφέρονται τα SMS. ίσως και πιο πριν.
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον από τον Απρίλιο μεταφέρονται τα SMS. ίσως και πιο πριν.
Πως είχα την ιδέα ότι χάνονταν? Λάθος μου τότε μάλλον μπερδεύτηκα. Το σίγουρο είναι ότι η ανανέωση γινόταν μόνο σε ίδια πακέτα. Τώρα μπορεί ένα μήνα να μπει combo τον άλλο diy και να μεταφέρονται όλα κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, εχω w.u και εδω και καποιο καιρο που δεν το καταλαβα δεν μου ερχονται τα SMS! μπορω να στειλω αλλα οχι να λαβω!

εγω δεν εκανα κατι στο κινητο μου και δεν εχω αλλο να μπει αυτη η καρτα για να δω.

Δοκιμασα απο αλλα σημεια με διαφορετικο σημα μπας και, και σε ωρες αλλες αλλα τιποτα δεν ερχονται.

Εχει κανεις καμια ιδεα ή ιδιο προβλημα και το ελυσε να βρω τι φταει ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Μια ερώτηση γιατί δεν έχω καταλάβει τι γίνεται με τις μεταφορές στον επόμενο μήνα.

Για παράδειγμα έχω από προηγούμενα combo μαζεμένα κάποια λεπτά ομιλίας προς όλους, λεπτά ομιλίας προς wu, μηνύματα προς όλους και ίντερνετ γενικής χρήσης.

Εάν τον επόμενο μήνα βάλω το diy που περιλαμβάνει λεπτά προς όλους, ίντερνετ γενικής χρήσης και από τις επιλογές πάρω τα 5gb social και 5gb video, θα μεταφερθούν και όλα τα άλλα που έχω στον επόμενο μήνα; Και τα λεπτά προς wu και τα μηνύματα προς όλους;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...