Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 42,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Κοινώς καταναλώνεις κάθε μήνα περίπου 180 λεπτά προς cosmote, 170 λεπτά προς ολους, 1300mb και λίγα sms. Δεν ξέρω πόσα πληρωνες στο συμβόλαιο αλλά εδώ θα παίξεις με 10-20 ευρώ αν πας σε whatsup. Αν βάλεις το auto combo call them all με τα 8.5€ θα έχεις 300 λεπτά προς όλους και 400 προς whatsup, ένα κάρο sms και 200 mb. Αν υπολογίσεις και τα 1200mb για ενα μήνα από το reloadit που παίρνεις με κάθε ανανέωση από 10€ online θα φτάνεις τα 1400mb. Το πακέτο μπαίνει αυτόματα κάθε μήνα όσο έχεις χρήματα μέσα. Το reloadit χειροκίνητα όταν βάζεις κάρτα. Αν δε σε φτάνουν θα πρέπει να βάζεις και δεύτερη φορά 10€ και να ενεργοποιείς το πακέτο μόνος. Όλα αυτά γίνονται από την εφαρμογή του whatsup. Θέλει κοινώς να αφιερώνεις λίγο χρόνο κάθε μήνα να βαζεις καρτα και να ενεργοποιεις... και να παρακολουθείς τα υπόλοιπα σου τακτικά, τουλάχιστον στην αρχή μέχρι να δεις πόσα καταναλώνεις.

 

Μια χαρά μου ακούγεται σαν λύση. Αυτή τη στιγμή πληρώνω ένα 40άρι χωρίς λόγο...

Το auto combo call them all το βρήκα στο app. To reloadit δεν κατάλαβα είναι άλλο πράγμα; Δεν μπορείς να το κάνεις από το app? Πρέπει να τρέχω για κάρτες;

Link to comment
Share on other sites

ολα απο το app τα κάνεις.

το reload είναι δωράκι κάθε φορά που θα βάλεις κάρτα μέσω του app

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μου ακούγεται σαν λύση. Αυτή τη στιγμή πληρώνω ένα 40άρι χωρίς λόγο...

 

Το auto combo call them all το βρήκα στο app. To reloadit δεν κατάλαβα είναι άλλο πράγμα; Δεν μπορείς να το κάνεις από το app? Πρέπει να τρέχω για κάρτες;

Όλα από το app γίνονται. Για το reloadit, όταν ανοίξεις την εφαρμογή είναι πάνω δεξιά γωνία. Επίσης την ανανέωση υπολοίπου εννοείτε θα την κάνεις από την εφαρμογή με χρήση πιστωτικής/χρεωστικής ή PayPal για να παίρνεις τα 1200mb από το reloadit.Αν κάνεις ανανέωση με κάρτα από περίπτερο θα σου δίνει 600mb, τα μισά. Ανανέωση γίνεται πατώντας το συν (+) δίπλα από το υπόλοιπο σου στην εφαρμογή. Να έχεις υπόψιν ποτέ να μην κάνεις ανανέωση πάνω από 10 ευρώ αλλά πάντα πολλαπλάσια του 10 έτσι ώστε να παίρνεις και πολλαπλάσια reloadit Edited by pn1fon1
Link to comment
Share on other sites

Όλα από το app γίνονται. Για το reloadit, όταν ανοίξεις την εφαρμογή είναι πάνω δεξιά γωνία. Επίσης την ανανέωση υπολοίπου εννοείτε θα την κάνεις από την εφαρμογή με χρήση πιστωτικής/χρεωστικής ή PayPal για να παίρνεις τα 1200mb από το reloadit.Αν κάνεις ανανέωση με κάρτα από περίπτερο θα σου δίνει 600mb, τα μισά. Ανανέωση γίνεται πατώντας το συν (+) δίπλα από το υπόλοιπο σου στην εφαρμογή. Να έχεις υπόψιν ποτέ να μην κάνεις ανανέωση πάνω από 10 ευρώ αλλά πάντα πολλαπλάσια του 10 έτσι ώστε να παίρνεις και πολλαπλάσια reloadit

 

Τέλεια. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω συμβόλαιο με την Cosmote πληρώνω πολλά και δεν έχω σκοπό να συνεχίσω. Το συμβόλαιο λήγει την Δευτέρα και δεν μου προσφέρουν κάτι συμφέρον. Χωρίς να αλλάξω νούμερο τι να προτιμήσω Καρτοσυμβόλαιο, Κάρτα ή What's up και πως γίνεται η μετάβαση;

 

Φύγε να σωθείς...έδινα τσάμπα λεφτά τόσα χρόνια στο καρτοσυμβόλαιο. Καλό κουράγιο με αυτά που θα περάσεις για να φύγεις..

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Μετά θα μπορείς να στείλεις 5€ στο what's up του παιδιού. Στο φρογκ δεν γίνεται μεταφορά χρημάτων.
Δεν υπάρχει όριο στον να μπορείς να στείλεις σε άλλον ή να δεχτεί;;

Δηλαδή αν το νούμερο του παιδιού δεν ανανεώνει με κάρτα μήπως δεν μπορεί να στείλει;;

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Cosmote Easy Transfer

 

- Oι συνδρομητές Kαρτοκινητής, δεν θα μπορούν να μεταφέρουν οποιοδήποτε ποσό σε άλλο συνδρομητή καρτοκινητής, αν δεν έχουν πραγματοποιήσει ανανεώσεις συνολικής αξίας 20€ και άνω τους τελευταίους 4 μήνες (120 ημέρες)

- Ο συνδρομητής από τον οποίο ζητάς να σου στείλει το χρηματικό ποσό, θα ενημερωθεί με SMS.

- Αν επιλέξει να πραγματοποιήσει τη μεταφορά του ποσού που ζήτησες, τότε θα λάβεις και εσύ αντίστοιχο μήνυμα που θα σε ενημερώνει.

- Ο συνδρομητής Καρτοκινητού COSMOTE που θα σου στείλει το ποσό, χρεώνεται, επιπρόσθετα του ποσού μεταφοράς, με 0,20€ ανά μεταφορά.

- Το ποσό μεταφέρεται ολόκληρο, χωρίς αφαίρεση φόρου κινητής τηλεφωνίας.

- Ο συνδρομητής Καρτοκινητής ο οποίος γίνεται αποδέκτης της μεταφοράς δεν χρεώνεται.

- Ο συνδρομητής Καρτοκινητής μπορείς να γίνει αποδέκτης ποσού έως 4 μεταφορές ανά ημερολογιακό μήνα και να μεταφέρει αντίστοιχα έως 4 μεταφορές ανά ημερολογιακό μήνα.

- Οι μεταφορές χρόνου ομιλίας που θα λάβει ο συνδρομητής Καρτοκινητής, από 5€ & πάνω, επεκτείνουν την ημερομηνία λήξης του υπολοίπου και την ημερομηνία λήξης του λογαριασμού του.

- Το όριο των αιτημάτων που μπορείς να πραγματοποιηθούν από συνδρομητή Καρτοκινητής είναι 6/ημέρα ή 18/μήνα.

- Η μεταφορά χρηματικού ποσού από συνδρομητή ΣυμβολαίουCOSMOTE λογίζεται σαν τυπική ανανέωση χρόνου ομιλίας ενώ η μεταφορά χρηματικού ποσού από συνδρομητή καρτοκινητής COSMOTE ή Καρτοσυμβολαιου θεωρείται μεταφορά χρηματικού υπολοίπου και όχι ανανέωση χρόνου ομιλίας και συνεπώς δεν αποδίδονται τα όποια προνόμια συνδέονται με την ανανέωση χρόνου ομιλίας.

- Οι συνδρομητές Καρτοκινητής έχουν αυτόματα προενεργοποιημένη την υπηρεσία COSMOTE Easy Transfer. Αν επιθυμεις να την απενεργοποιήσεις και να μην λαμβάνεις ή να μην στέλνεις χρόνο ομιλίας στείλε γραπτό μήνυμα (SMS) στον αριθμό 1219 με λεκτικό OFF ET

- Ο αρχικός χρόνος ομιλίας καθώς και ο χρόνος ομιλίας που προέρχεται από προσφορές δεν μεταφέρεται.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση αν ξέρει κανεις;;;;

Τα combo πακετα θα είναι μόνιμα ή είναι για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα;;;;

Θέλω να πάω από wind σε Cosmote γι'αυτό..

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση αν ξέρει κανεις;;;;

Τα combo πακετα θα είναι μόνιμα ή είναι για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα;;;;

Θέλω να πάω από wind σε Cosmote γι'αυτό..

Το μόνιμο σχετικό είναι παντού. Μπορεί κάποια στιγμή να αντικατασταθούν με κάτι άλλο ή να αλλάξει η τιμή. Πάντως να μείνει χωρίς πακέτα το whatsup αποκλείεται. Μέχρι νεωτέρας μόνιμα είναι. Τα 20gb για 15 μέρες που δίνει δώρο είναι προσωρινό βέβαια. Αν διαβάσεις τα ψιλά γράμματα λέει πως και τι.
Link to comment
Share on other sites

Το μόνιμο σχετικό είναι παντού. Μπορεί κάποια στιγμή να αντικατασταθούν με κάτι άλλο ή να αλλάξει η τιμή. Πάντως να μείνει χωρίς πακέτα το whatsup αποκλείεται. Μέχρι νεωτέρας μόνιμα είναι. Τα 20gb για 15 μέρες που δίνει δώρο είναι προσωρινό βέβαια. Αν διαβάσεις τα ψιλά γράμματα λέει πως και τι.
Τα 20 GB δεν με καίνε προσωπικα.

Πριν το combo υπήρχε παρόμοιο πακέτο στο what's up;

Ευχαριστώ για την βοήθεια φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

To combo ξεκίνησε κάποτε απο τα 5€ αν θυμάμαι καλά. Μετά πήγε 7.5€ και μετά πρόσθεσαν αυτό των 8.5€ και ως "τυράκι" την προσθήκη των sms. Αρχικά συνέχιζε να αγοράζει όποιος δεν ήθελε τα sms το πακέτο των 7.5€, οπου κάποια στιγμή το κατήργησαν και αναγκαστικά ολοι των 7.5€ πήγαμε στων 8.5€. Το θετικό ειναι ότι τυχόν μαζεμένα λεπτά ομιλίας μεταφέρθηκαν στο νέο πακέτο. Μετά κάποια στιγμή στο χειροκίνητο πακέτο των 8.5€ έκανε μειωση λεπτων προς όλους στα 200 και μόνο με αυτόματη ενεργοποίηση δινει 300 προς όλους

Κάποια στιγμή λογικά και των 8.5€ θα πάρει πόδι (αφου έφυγε και απο τους ανταγωνιστές το 8.5αρι πακέτο) και θα πάμε στων 10..

Ενα θέμα της cosmote ειναι ότι όλα αυτά τα χρόνια αρνείται να δώσει κάτι παραπάνω απο 300' λεπτά προς όλους στα μηνιαία πακέτα του wu έστω και με παραπάνω χρήματα απο 10€ οπως έχουν ηδη κάνει οι ανταγωνιστες.. Βεβαια αν ειναι να δώσει και να καταργήσει των 8.5€ καλύτερα οχι..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Κάνοντας ανανέωση χρόνου, δεν έκανα χρήση του "παρε-μοιρασε".

Αντίθετα, στην επόμενη ανανέωση το χρησιμοποίησα, αλλά μπόρεσα να στείλω μόνο 3*100 mb.

Αυτό σημαίνει πως αν δεν τα έχουμε στείλει πριν την επόμενη ανανέωση, αυτά χάνονται;

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό. Μετά από κάθε ανανέωση μπορεις να στείλεις 300 ΜΒ

Μετά από πολλές ανανεωσεις πάλι 300 μπορείς να στείλεις άρα πρέπει να το κάνουμε κάθε φορά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερο-καλησπέρα!

 

Σε ένα κινητό android έχω εγκαταστήσει την εφαρμογή web2sms, όχι από το play google, μιας και δεν διατίθεται από καιρό.

 

Σήμερα εμφάνισε μια ειδοποίηση το play google το οποίο προτείνει να απεγκαταστήσω την εφαρμογή μιας και την θεωρεί ως μη ασφαλή κι ότι μπορεί να αποκτήσει πρόσβαση σε προσωπικά δεδομένα μου στο τηλεφώνο.

Έχει αντιμετωπίσει κάποιος το ίδιο πρόβλημα? Να συνεχίσω την χρήση της εφαρμογής?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Η προσφορά των combo/combo max για το bonus των 20gb/15 ημέρες, πήρε παράταση μέχρι 30/6 κάτι που ειναι απολύτως θετικό.

Προσωπικά θα έλεγα ότι ειναι ασφαλές να το κρατήσεις. Και σε εμένα έχει βγάλει πχ επιβλαβές το xposed framework αλλά είναι περισσότερο "επιβλαβές" για την google παρά για εμένα που με έχουν βολέψει τα modules του.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι συμφερον για:

Α) όποιον αγοράζει ετσι κ αλλιώς το συγκεκριμένο πακέτο

Β) οποιον δεν αγοραζει το πακέτο, αλλά καταναλώνει 10gb/εβδομαδα, τα οποία θα τα αγοράσει με 5€, συνολο 20γιγα/10€

 

ΥΓ. Για τις εφαρμογές που δεν ανήκουν στο play, σημαίνει ότι δεν είναι ελεγμένες απο τη google, οπότε σου λεει οτι δικη σου ευθυνη για οτιδήποτε .

Edited by Laz5
Link to comment
Share on other sites

Η προσφορά των combo/combo max για το bonus των 20gb/15 ημέρες, πήρε παράταση μέχρι 30/6 κάτι που ειναι απολύτως θετικό.

Προσωπικά θα έλεγα ότι ειναι ασφαλές να το κρατήσεις. Και σε εμένα έχει βγάλει πχ επιβλαβές το xposed framework αλλά είναι περισσότερο "επιβλαβές" για την google παρά για εμένα που με έχουν βολέψει τα modules του.

 

Βασικά το bonus πήγε στα 3GB για 15 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ έχεις δίκιο!! Πριν που το κοίταξα έλεγε 20gb και ανανέωση μέχρι 30/6. Τώρα που το ξαναβλέπω το γύρισαν στα 3gb..
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθούν να "φτιάξουν" την κατάσταση :lol:1b8213810e6a36c77d7a874dca53ed1f.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νταξ, δεν είναι κακό... Λογικά θα δώσουν και κάποια καλοκαιρινή προσφορά. Βέβαια εάν έβαζαν ένα μόνιμο μηνιαίο πακέτο πολλών gb (οχι απαραίτητα απεριόριστων) με π.χ. 15€, θα κέρδιζαν πολύ περισσότερα λεφτά...
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει θέμα με τα παρε μοίρασε?

 

Μόλις μου έστειλαν και έστειλα κι εγώ.

Παρόλο που έλαβα το μήνυμα δεν προστέθηκε τίποτα και φυσικά δεν έγινε η μεταφορά των MB για ένα μήνα.

Το ίδιο και αυτά που έστειλα εγω...

 

EDIT: Μίλησα στο chat και έστειλαν αίτημα στο ανάλογο τμήμα, για να δούμε..

Edited by nemesis1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερο-καλησπέρα!

 

Σε ένα κινητό android έχω εγκαταστήσει την εφαρμογή web2sms, όχι από το play google, μιας και δεν διατίθεται από καιρό.

 

Σήμερα εμφάνισε μια ειδοποίηση το play google το οποίο προτείνει να απεγκαταστήσω την εφαρμογή μιας και την θεωρεί ως μη ασφαλή κι ότι μπορεί να αποκτήσει πρόσβαση σε προσωπικά δεδομένα μου στο τηλεφώνο.

Έχει αντιμετωπίσει κάποιος το ίδιο πρόβλημα? Να συνεχίσω την χρήση της εφαρμογής?

 

Ευχαριστώ!

 

Να το αγνοήσεις αυτο που σου λεει. Μου το είπε και σε εμένα αλλα όπως είπε άλλος χρήστης, απλά το google play δεν την "θέλει" αυτήν την εφαρμογή γιατι δεν είναι απο τις δικές του και την βλέπει ως κάτι το ξένο.

.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...