Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για μένα περισσότερο ενδιαφέρον έχει πως θα ανταποκριθούν τα κανάλια/κυκλώματα διασύνδεσης της Cosmote με το διεθνές backbone μέσω OTEGlobe. Εχουν 1 Tbps λογικά θα φτάσει :lol:

 

Δεν αρκεί να δουλεψει καλά το air interface και οι IP κόμβοι της Cosmote, θα πρέπει ολη η αλυσίδα να μην παρουσιάζει bottlenecks..

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παρεπιπτόντως την ιδια προσφορά δίνουν και για τα συμβόλαια.. (την βλέπω τώρα στο MyCosmote)

 

Μην ξεχνάς ότι δεν περνά από εκεί όλη η κίνηση καθώς υπηρεσίες όπως youtube(Σε αρκετά μεγάλο ποσοστό) και netflix(99% του περιεχομένου) στο μεγαλύτερο βαθμό τους το περιεχόμενο το παίρνει από cache από το datacenter της cosmote άρα δεν χρειάζεται να βγει στο εξωτερικό και άρα δεν μετράνε στα 1Tbps.

Link to comment
Share on other sites

Και στο frog την δώσανε !!!

Όλη η cosmote το πήρε!!!

Ευτυχώς έχει μεγάλο περιθώριο ενεργοποίησης και δεν θα πέσουμε όλοι μαζί.

Εγώ προσωπικά το χρειάζομαι από 27/12.

Link to comment
Share on other sites

τελευταια ανανεωση 1 νοεμβριου και την πηρα την προσφορα

εκανα speedtest και μου αφαιρεσε 50mb απο το κανονικο υπολοιπο των mb και οχι απο τα απεριοριστα της προσφορας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω κι εγώ. Την πήρα την προσφορά κι ας μην έχω κάνει ανανέωση.

Να είστε φρόνιμα παιδιά, μην το ρίξουμε το δίκτυο. Αν αντέξει μπορεί να βγάλουν και κάνα πακέτο με απεριόριστα. Πάντως όπως ανέφερε ένας φίλος ποιο πάνω είναι θέμα ψυχολογίας του χρήστη. Αν έχεις απεριόριστα δεν πλακωνεσαι να κατεβάσεις και να τα φας όσα έχεις. Κατεβάζεις μόνο ότι χρειάζεσαι τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Σε cosmokarta είναι διαθέσιμο το δώρο με τα απεριόριστα data. Και αν ναι πως ενεργοποίησε;
Link to comment
Share on other sites

Σε cosmokarta είναι διαθέσιμο το δώρο με τα απεριόριστα data. Και αν ναι πως ενεργοποίησε;

 

Η ενεργοποίηση του πακέτου πραγματοποιείται μέσα από το My COSMOTE app και το WHAT’S UP app.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως έπεσα μέσα με ακρίβεια όταν έλεγα ότι δεν θα δώσει τελικά η cosmote το απεριόριστο ίντερνετ για τα Χριστούγεννα. :lol: :lol: Μπράβο της φαίνεται έχει τα @@ να κάνει κάτι τέτοιου μετά από 2 συνεχόμενες μέρες προβλημάτων στο δίκτυο τους και χιλιάδες δυσαρεστημένους συνδρομητές να την κράζουν στα social. Τυχεροί όσοι το ενεργοποίησαν από τους πρώτους και δεν τους έπιασε ο όρος της ανανέωσης εντός του μήνα. Μετά το πήρανε φαίνεται χαμπάρι και το διόρθωσαν. Τώρα δεν μπορώ να το ενεργοποιήσω σε καρτοκινητο που έχει να κάνει ανανέωση 3 μήνες.
Link to comment
Share on other sites

Η ενεργοποίηση του πακέτου πραγματοποιείται μέσα από το My COSMOTE app και το WHAT’S UP app.

 

Με cosmokarta μέσα από την εφαρμογή my cosmote δεν μου το βγαζη. Μάλλον πρέπει να έχω ανανέωση μετά της 1-12 λογικά για να το δείχνει;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως έπεσα μέσα με ακρίβεια όταν έλεγα ότι δεν θα δώσει τελικά η cosmote το απεριόριστο ίντερνετ για τα Χριστούγεννα. :lol: :lol: Μπράβο της φαίνεται έχει τα @@ να κάνει κάτι τέτοιου μετά από 2 συνεχόμενες μέρες προβλημάτων στο δίκτυο τους και χιλιάδες δυσαρεστημένους συνδρομητές να την κράζουν στα social. Τυχεροί όσοι το ενεργοποίησαν από τους πρώτους και δεν τους έπιασε ο όρος της ανανέωσης εντός του μήνα. Μετά το πήρανε φαίνεται χαμπάρι και το διόρθωσαν. Τώρα δεν μπορώ να το ενεργοποιήσω σε καρτοκινητο που έχει να κάνει ανανέωση 3 μήνες.

H φάση είναι ότι τώρα που την έδωσε, είμαστε βέβαιοι ότι μέσα στις γιορτές θα πέσει σίγουρα το δίκτυο! Μένει να μας διαψεύσει και αν όντως έκαναν αναβάθμιση όπως είπαν στη 2η ανακοίνωση τους, μπορει να μην υπάρξουν άλλα τόσο σοβαρά θέματα στο διάστημα της προσφοράς

Επίσης απο τη στιγμή που το πήραν χαμπάρι και το διόρθωσαν αυτό με την ημερομηνία ανανέωσης, έμμεσα πάλι τα παίρνουν όπως άλλωστε και ο ανταγωνισμός ζητάει χρήματα για τα ψίχουλα (χαχαχα ναι έτσι ειναι πλέον συγκριτικά με αυτή την προσφορά) που δίνει.. Βέβαια για κάποιον που το έχει ως βασικό νούμερο και βάζει καθε μηνα, ειναι αλλιως

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πολιτική ορθής χρήσης;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Όπου έχει δώσει απεριόριστα είναι πραγματικά απεριόριστα και σε ταχύτητα και σε όγκο, εν αντιθέσει..
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πολιτική ορθής χρήσης;

 

Δεν υπάρχει ως όγκος αλλά ως ταχύτητα. Μπορεί να την αναπροσαρμόσει εως 1,5Mbps.

Link to comment
Share on other sites

Το "χτύπημα" δεν ήρθε τώρα όμως αλλά απο την στιγμή που ο άλλος ανταγωνιστής με τα πολλά ονόματα :lol: προχωρά συνέχεια πρώτος σε αυξήσεις κτλ.. Και έχασε τον bugdet χαρακτήρα του δικτύου έστω και αν δε πέφτει ξαφνικά..

Που είναι η μόνη που διπλασίασε (προς το παρόν) το 1gb στα 2. Τον ένα απο τους αλλους 2, τους κριτικάρω λιγότερο λόγω του game αλλά ο αλλος ειναι απαράδεκτος..

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Και μέσω της εφαρμογής What's Up με την επιλογή της επιβεβαίωσης γράφει "Δίκτυο μη διαθέσιμο"! 4η φορά που συμβαίνει μέσα σε λίγες μέρες! Ωραίοι! :rotfl: :lol:
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ανεπίσημα μπορώ να μοιρασω τα απεριόριστα data και σε άλλες συσκευές ή θα μου φάει τα άλλα Mb που έχω;
Link to comment
Share on other sites

Τι συνέβη;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ανεπίσημα μπορώ να μοιρασω τα απεριόριστα data και σε άλλες συσκευές ή θα μου φάει τα άλλα Mb που έχω;

Δεν γράφει πουθενά στους όρους ότι δεν γίνεται tethering. Παίζει μια χαρά

επίσης για κάποιον που είναι σε μεγάλη πόλη και έχει πρόσβαση στα γνωστά σημεία πλατείες και τα λοιπά και θέλει για λίγες ημέρες παραδείγματος χάρη για το εξοχικό του μπορεί να πάει να πάρει μία καρτούλα με 12 ευρώ και τα οποία διπλασιάζονται στα 22 και είσαι άρχοντας και με απεριόριστα και με αγορά πακέτων μετέπειτα. όταν ουσιαστικά και οι άλλοι δύο θέλουν από 10 έως 12 ευρώ (εφόσον βάζει κάποιος μια κάρτα το μήνα και τωρα χρειάζεται έξτρα για την προσφορά) για τα λίγα MB που δίνουν για 14 μέρες.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Στο My Cosmote App έτσι γράφει.

 

Στο app λέει για το sharing που είναι υπηρεσία της cosmote και όχι για το tethering ή mobile hotspot. Επίσης δεν βλέπω να λέει πουθενά για πολιτική ορθής χρήσης ή για χαμηλότερη ταχύτητα πέρα από κάποιο όγκο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...