Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στις 09/10 λήγει ένα συμβόλαιο Wind που έχω. Μπορώ από τώρα να πάρω τηλέφωνο την Cosmote για να το κάνω What's Up ή πρέπει να περιμένω μέχρι και τις 09/10;
Και εγώ το ίδιο με Vodafone. Ρώτησα εχθές την εταιρία και μου είπαν με την λήξη μπορώ να κάνω την νέα αίτηση..

 

Στάλθηκε από το VTR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μπορείτε και σήμερα να κάνετε αίτηση φορητότητας.

Ειδικά αν έχετε πληρώσει τον τελευταίο λογαριασμό του συμβολαίου σας, με την έκπτωση που λαμβάνατε . Δεν έχετε κανένα πρόβλημα. Απλά σας λένε να μείνετε ως το τέλος, μιας και έχετε ήδη πληρώσει τον τελευταίο μήνα, έτσι ώστε να το εκμεταλλευτείτε ως την τελευταία μέρα του.

Όμως ακόμη και αν δεν έχει λήξει και απομένει ένας μήνας, τότε το ποσό απομείωσης όπως λέγεται, θα είναι μικρό για να απαλλαγείτε από το συμβόλαιο σας.

Σε όλα αυτά προσθέστε και την καθυστέρηση της cosmote που θα υποστηρίξει ότι δεν έχει κάρτες sim για να σας δώσει.....

Οπότε δεν ξεκινάτε σιγά σιγά την αίτηση?

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα αυτά προσθέστε και την καθυστέρηση της cosmote που θα υποστηρίξει ότι δεν έχει κάρτες sim για να σας δώσει.....

Οπότε δεν ξεκινάτε σιγά σιγά την αίτηση?

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ακόμα νωρίς είναι αν λήγει στις 9/10. Καλύτερα από 1/10 να αρχισει.

 

Για τα ΜΒ, αρχίσαμε πάλι αυτό που δεν μεταφέρονται; Τι κάνουν άραγε;

 

Επίσης ήρθε αυτό σε μένα σήμερα, τρελή προσφορά :p

5GB ΓIA 15 HMEPEΣ MONO ME 5€! ΠPOΣΦOPA MONO ΓIA EΣENA ΓIA NA ΣEPΦAPEIΣ AΣTAMATHTA. ΓIA ENEPΓOΠOIHΣH MΠEΣ ΣTO WHAT'S UP APPLICATION https://www.whatsup.gr/c/ KAI ENEPΓOΠOIHΣE THN ΠPOΣΦOPA MEXPI 19/09/2019
Link to comment
Share on other sites

Σε όλα αυτά προσθέστε και την καθυστέρηση της cosmote που θα υποστηρίξει ότι δεν έχει κάρτες sim για να σας δώσει.....

Οπότε δεν ξεκινάτε σιγά σιγά την αίτηση?

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το κάνει ακόμα κι αν προέρχεσαι από άλλο δίκτυο, δηλαδή; Νόμιζα ότι το κάνει μόνο στους κατόχους συμβολαίου ή καρτοσυμβολαίου cosmote.

Link to comment
Share on other sites

Το κάνει ακόμα κι αν προέρχεσαι από άλλο δίκτυο, δηλαδή; Νόμιζα ότι το κάνει μόνο στους κατόχους συμβολαίου ή καρτοσυμβολαίου cosmote.
Μόνο σε άλλο δικτυο το κάνει, οι συνδρομητές έχουν ήδη κάρτα σιμ.
Link to comment
Share on other sites

Και οι τρεις εταιριες συννενοημενες, στην προσπάθεια να αποτρέψουν τις αλλαγες δικτυου, τιμωρουσαν οικονομικά τους "προδοτες", αλλά όπως φάνηκε περισσότερο ζημιές ειχαν, οπότε αλλαξαν κολπο και απλα ολα τα καταστήματα και των τριών εταιριων λενε οτι δεν εχουν καρτα σιμ, με αποκορύφωμα μερικα μαγαζια Γερμανος να λενε οτι έχουν πάνω απο 1 χρονο να παραλαβουν σιμ, ή οτι σταματησε πια η κοσμοτε να δεχεται φορητοτητες σε καρτοκινητα της...
Link to comment
Share on other sites

Απλώς για επιβεβαίωση: έχω πάρει 10 ευρώ από μεταφορά τους τελευταίους τρεις μήνες. Εάν τώρα ανανεώσω με 10 ευρώ θα μπορώ να κάνω μεταφορά? με άλλα λόγια,το όριο των 20 ευρώ που υπάρχει ανα τετράμηνο, αφορά καθαρές ανανεώσεις χωρίς να συμπεριλαμβάνονται μεταφορές?

Ο μόνος τρόπος δηλαδή αυτή τη στιγμή για να μεταφέρω τα 10 ευρώ είναι να βάλω άλλα 20?

Link to comment
Share on other sites

Απλώς για επιβεβαίωση: έχω πάρει 10 ευρώ από μεταφορά τους τελευταίους τρεις μήνες. Εάν τώρα ανανεώσω με 10 ευρώ θα μπορώ να κάνω μεταφορά? με άλλα λόγια,το όριο των 20 ευρώ που υπάρχει ανα τετράμηνο, αφορά καθαρές ανανεώσεις χωρίς να συμπεριλαμβάνονται μεταφορές?

 

Ο μόνος τρόπος δηλαδή αυτή τη στιγμή για να μεταφέρω τα 10 ευρώ είναι να βάλω άλλα 20?

Το όριο των 20 ευρώ αφορά καθαρές ανανεώσεις και όχι μεταφορές. Δες πότε έκανες τελευταία φορά ανανέωση. Αν είσαι μέσα στο τετράμηνο αρκούν 10 ευρώ. Αλλιώς θες 20
Link to comment
Share on other sites

Μόνο σε άλλο δικτυο το κάνει, οι συνδρομητές έχουν ήδη κάρτα σιμ.

Σωστό...

 

Και οι τρεις εταιριες συννενοημενες, στην προσπάθεια να αποτρέψουν τις αλλαγες δικτυου, τιμωρουσαν οικονομικά τους "προδοτες", αλλά όπως φάνηκε περισσότερο ζημιές ειχαν, οπότε αλλαξαν κολπο και απλα ολα τα καταστήματα και των τριών εταιριων λενε οτι δεν εχουν καρτα σιμ, με αποκορύφωμα μερικα μαγαζια Γερμανος να λενε οτι έχουν πάνω απο 1 χρονο να παραλαβουν σιμ, ή οτι σταματησε πια η κοσμοτε να δεχεται φορητοτητες σε καρτοκινητα της...

Υπάρχει κάποια μέθοδος πίεσης ή είμαστε έρμαια των ορέξεών τους;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε και σήμερα να κάνετε αίτηση φορητότητας.

Ειδικά αν έχετε πληρώσει τον τελευταίο λογαριασμό του συμβολαίου σας, με την έκπτωση που λαμβάνατε . Δεν έχετε κανένα πρόβλημα. Απλά σας λένε να μείνετε ως το τέλος, μιας και έχετε ήδη πληρώσει τον τελευταίο μήνα, έτσι ώστε να το εκμεταλλευτείτε ως την τελευταία μέρα του.

Όμως ακόμη και αν δεν έχει λήξει και απομένει ένας μήνας, τότε το ποσό απομείωσης όπως λέγεται, θα είναι μικρό για να απαλλαγείτε από το συμβόλαιο σας.

 

Το ποσό του τελευταίου μήνα δεν είναι αμελητέο, και είναι κρίμα να το πληρώσουν.

Εγώ την τελευταία φορά που είχα κάνει αίτηση φορητότητας, είχα ζητήσει να γίνει συγκεκριμένη ημερομηνία (τη λήξη του συμβολαίου) και πράγματι, έγινε μια μέρα μετά. Επειδή δεν είναι πάντα εφικτό αυτό, θα έκανα τηλεφωνική φορητότητα 2 εβδομάδες πριν τη λήξη: Κρατάνε την αίτηση 14 μέρες για να λήξει η περίοδος υπαναχώρησης και αμέσως μετά ξεκινούν. Σε 3 μέρες θα έχει ολοκληρωθεί.

 

Για μετατροπή σε κάρτα του ίδιου παρόχου, το κάνεις οποτεδήποτε μέσα στον τελευταίο μήνα και ζητάς συγκεκριμένη ημερομηνία μετατροπής σε κάρτα, αμέσως μετά τη λήξη του συμβολαίου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,έχει κανείς υπόψιν του πόσο κοστίζει η προώθηση κλήσεων από ένα what's up σε άλλο καθώς και αν αυτό που δέχεται την κλήση εάν είναι υποχρεωτικό να είναι σε αναμονή η μπορώ να το έχω κλειστό?Έχω ένα προνομιακό και ο βασικός μου αριθμός είναι F2go προνομιακό αλλά επειδή έχει ξεφύγει η wind σκέφτομαι να την κάνω αλλά για να μην χάσω γνωστούς έλεγα να τον κάνω και αυτόν what's up και να τον συντηρω κάνα τρίμηνο μέχρι να μαθευτεί ο νέος(προνόμιακος what's up) κάνοντας προώθηση από τον παλιό αριθμό(πρώην F2go)

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,έχει κανείς υπόψιν του πόσο κοστίζει η προώθηση κλήσεων από ένα what's up σε άλλο καθώς και αν αυτό που δέχεται την κλήση εάν είναι υποχρεωτικό να είναι σε αναμονή η μπορώ να το έχω κλειστό?Έχω ένα προνομιακό και ο βασικός μου αριθμός είναι F2go προνομιακό αλλά επειδή έχει ξεφύγει η wind σκέφτομαι να την κάνω αλλά για να μην χάσω γνωστούς έλεγα να τον κάνω και αυτόν what's up και να τον συντηρω κάνα τρίμηνο μέχρι να μαθευτεί ο νέος(προνόμιακος what's up) κάνοντας προώθηση από τον παλιό αριθμό(πρώην F2go)

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η προώθηση από ένα αριθμό σε άλλο χρεώνεται σαν κλήση από τον ένα αριθμό που γίνεται η προώθηση στον άλλο. Αν π.χ ο άλλος σε πάρει και αρχίσει να σου μιλάει στον τηλεφωνητή θα σου αδειάσει την κάρτα εκτός αν έχεις βάλει πρόγραμμα και τραβάει από εκεί. Προφανώς και μπορεί να είναι κλειστό το νούμερο. Όλες οι κλήσεις του θα προωθούνται στον άλλο χωρίς πρόβλημα. Αν σε ενδιαφέρει να το κρατήσεις για πάνω από τρίμηνο υπάρχει μια υπηρεσία που λέγεται 2 σε 1. Μπορείς να έχεις δύο νούμερα σε μια σιμ. Σε αυτά τα νούμερα μεταξύ τους η προώθηση είναι τζάμπα. Αν σε ενδιαφέρει ψάξε το. Δεν ξέρω λεπτομέρειες. https://www.whatsup.gr/cosmote-2in1 Edited by pn1fon1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλή αυτή η υπηρεσία!! Ουσιαστικά μπορείς σε δικαρτο κινητό να έχεις τρικαρτο. οι κλήσεις προώθησης θα χρεώνονται σαν να καλεις εσύ σε άλλο wu δηλαδή θα σου τρώει από το πακέτο σου προς wu ελάχιστη χρέωση 3' και μετά ανά δευτερόλεπτο..

Υ.γ. θα "ξεφύγουν" στάνταρ και οι άλλοι δύο στα πρότυπα της μπλε. Απλά δε ξέρουμε ακόμη το πότε και σε τι μέγεθος...

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ.Λογικά θα υπάρχει πρόγραμμα από what's up σε what's up με λίγα χρήματα άρα συμφέρει να κάνω την φορητότητα.Θα ψάξω και αυτό με το 2in1

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ.Λογικά θα υπάρχει πρόγραμμα από what's up σε what's up με λίγα χρήματα άρα συμφέρει να κάνω την φορητότητα.Θα ψάξω και αυτό με το 2in1

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Απ όσο ξέρω δεν υπάρχει. Για ομιλια είναι combo call them all με 8.5 ευρώ για ένα μήνα. Εναλλακτικά γιατί δεν το αφήνεις cosmoκαρτα και να χρησιμοποιήσεις την υπηρεσία αγαπημένα πρόσωπα. Θα σε χρεώνει 2 σεντς το λεπτό.
Link to comment
Share on other sites

Απ όσο ξέρω δεν υπάρχει. Για ομιλια είναι combo call them all με 8.5 ευρώ για ένα μήνα. Εναλλακτικά γιατί δεν το αφήνεις cosmoκαρτα και να χρησιμοποιήσεις την υπηρεσία αγαπημένα πρόσωπα. Θα σε χρεώνει 2 σεντς το λεπτό.

 

"Με την ενεργοποίηση της Υπηρεσίας COSMOTE 2in1, διακόπτεται αυτόματα η

χρέωση 0,02€/λεπτό προς τους δύο επιλεγμένους αριθμούς."

 

 

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/pros_2_arithmous_cosmote.html

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό είναι πολύ καλή ιδέα με τα αγαπημένα πρόσωπα από την άποψη ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω τον άλλο αριθμό μόνο για δεδομένα και για να προωθεί στον καινούργιο τις κλήσεις

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετατροπή από frog σε κοσμοκαρτα γίνεται?

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να μεταφέρω χρήματα απο ενα whats up σε άλλο whats up πρέπει να έχω βάλει 20€ σε 4 μήνες στο κινητό από το οποίο θα στέλνω τα χρήματα. Πρέπει και στο κινητό που λαμβάνει τα χρήματα να έχω βάλει 20€ σε 4 μήνες;
.
Link to comment
Share on other sites

Ναι γίνεται από frog σε cosmokarta. Αυτός που λαμβάνει τα χρήματα ως μόνη προϋπόθεση είναι να μην έχει μπει φραγή εισερχομένων

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα με φίλο... όλη η συνομιλία με ήχο ρομπότ στην κυριολεξία. Με το ζόρι καταλάβαινα τι έλεγε. Έλεος βρε Cosmote... έλεος...
Link to comment
Share on other sites

Η προώθηση από ένα αριθμό σε άλλο χρεώνεται σαν κλήση από τον ένα αριθμό που γίνεται η προώθηση στον άλλο. Αν π.χ ο άλλος σε πάρει και αρχίσει να σου μιλάει στον τηλεφωνητή θα σου αδειάσει την κάρτα εκτός αν έχεις βάλει πρόγραμμα και τραβάει από εκεί. Προφανώς και μπορεί να είναι κλειστό το νούμερο. Όλες οι κλήσεις του θα προωθούνται στον άλλο χωρίς πρόβλημα. Αν σε ενδιαφέρει να το κρατήσεις για πάνω από τρίμηνο υπάρχει μια υπηρεσία που λέγεται 2 σε 1. Μπορείς να έχεις δύο νούμερα σε μια σιμ. Σε αυτά τα νούμερα μεταξύ τους η προώθηση είναι τζάμπα. Αν σε ενδιαφέρει ψάξε το. Δεν ξέρω λεπτομέρειες. https://www.whatsup.gr/cosmote-2in1
Όταν σε παίρνουν τηλέφωνο και η κλήση τους πάει στον τηλεφωνητή εσύ δεν χρεωνεσαι, χρεωνεσαι μόνο αν βάλεις προώθηση σε άλλο αριθμό.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα με φίλο... όλη η συνομιλία με ήχο ρομπότ στην κυριολεξία. Με το ζόρι καταλάβαινα τι έλεγε. Έλεος βρε Cosmote... έλεος...

Ορισμένες φορές, ο ήχος είναι αχαρακτηριστος.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί αλλά δύο φορές σε δύο μήνες με αγορά πακέτου combo 8.5€ τα gb της καλοκαιρινής προσφοράς έχουν μεταφερθεί.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση επειδη σε ενα μηνα θα το γυρισω σε whatsup . Μεταφερονται ολα με ανανεωσεις;;; ή μονο mb??
Όλα μεταφέρονται

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...