Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα πρέπει να κάνεις διπλή φορητότητα για να πας στο What's Up?.Πρέπει,δηλαδή, να πας σε άλλο δίκτυο και μετά να γυρίσεις ξανά στην Cosmote.:)

 

Σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

γνωρίζει κανείς αν ισχύει ακόμα, και πως ενεργοποιείται η υπηρεσία "0,01 €/λεπτό προς 2 αριθμούς COSMOTE" της cosmoκάρτας? Πήρα πρόσφατα ένα κινητό με 2sim και σκέφτομαι να δοκιμάσω τη σύνδεση σε συνδιασμό με μια cosmoκάρτα :D

Με την ευκαιρία που ενεργοποίησες την cosmokarta μην ξεχάσεις να καλέσεις 1317 και να πατήσεις 1 για να πέρνεις τα 45 δωρεάν λεπτά με κάθε ανανέωση , Επίσης λάβε υπόψιν σου ότι αυτά τα 45 λεπτά καταναλώνονται και στους αριθμούς με χρέωση 0.01 ...

Link to comment
Share on other sites

πάντως παιδιά δεν ξέρω αν έχει αναφέρει κανένας ξανα αυτό αλλά έχω βρει κολπο όταν το 1314 πατας το 3 για να βάλεις κάρτα και δεν σου λεέι τίποτα και αναγκάζεσε( τουλαχιστον έτσι έκανα εγώ) να πατας όλη τη καρτα και μετά να σου λεέι ότι ο κωδικός δεν είναι έγκυροσ. λοιπον ακουστε όταν δεν απαντάει και δεν σου λέει να βάλεις τον κωδικό πατάς απλά τη δίεση (#) και σου λέει αμέσωσ να ξαναβάλεις το κωδικό μετά βάζεις τη καρτά και έτσι γίνεται η διαδικασία τσακ μπάμ χωρίς να πέρνεις και να ξαναπέρνεις και να κάνεις διαδικασίες. ελπίζω να βοήθησα!!:)
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά πότε το whats up

έκανε δικό του site??? http://www.whatsup.gr/

να υποθέσω θα έχει κάποια προσφορά?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά πότε το whats up

έκανε δικό του site??? http://www.whatsup.gr/

να υποθέσω θα έχει κάποια προσφορά?

 

Kαμια προσφορα, promotion ειναι.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά πότε το whats up

έκανε δικό του site??? http://www.whatsup.gr/

να υποθέσω θα έχει κάποια προσφορά?

Είναι πονεμένη ιστορία

Το είχε κάπιος και Η cosmote του έκανε αγωγή και το πήρε

το http://www.frog.gr δεν κατάφερε πάντως να το πάρει

Link to comment
Share on other sites

Καθολου πονεμενη δεν ειναι...

Ο κυριος καβατζωσε το whatsup.gr αφοτου η Cosmote κατοχυρωσε την εμπορικη ονομασια του προιοντος της. Νομιζε οτι θα παρει ενα παχυλο τσεκ για να της το πουλησει, αλλα εισεπραξε απολυτως λογικα και δικαια μια αγωγη και το εχασε.

Καθε εταιρεια το ιδιο θα εκανε...

Link to comment
Share on other sites

Offtopic: Το whatsup δεν είναι κατοχυρωμένο εμπορικό σήμα. Πλαγίως (όνομα φήμης, μεγάλη Α.Ε. κτλ) το πήρε ανεξαρτήτως των σκοπών της καταχώρησης του προηγούμενο ιδιοκτήτη.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια λίγο παιδιά... Έχω μια cosmokarta και επειδή το νουμεράκι το έχω συνήθως κλειστό, πώς ενεργοποιώ την υπηρεσία ενημέρωσης χαμένων κλήσεων? Δεν ξέρω και πώς την ονομάζει η cosmote για να την αναζητήσω στο site της... Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια...

 

Εχω λάβει 2 sms απο φιλους με το παρακατω κειμενο:

"Η Cosmote χαριζει για τελευταια φορα 2000 λεπτα κ απεριοριστα μηνυματα... Στειλε αυτο το μηνυμα σε 10 φιλους σου για να ενεργοποιηθούν"

 

 

Τι ειναι αυτό???? SPAM???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια...

 

Εχω λάβει 2 sms απο φιλους με το παρακατω κειμενο:

"Η Cosmote χαριζει για τελευταια φορα 2000 λεπτα κ απεριοριστα μηνυματα... Στειλε αυτο το μηνυμα σε 10 φιλους σου για να ενεργοποιηθούν"

 

 

Τι ειναι αυτό???? SPAM???

 

Είναι spam, κάποιος το πρωτοέστειλε και έχει γίνει χαμός. Όλο το καλοκαίρι στο What's up , αλλά και στο CU (πολύ λιγότερο), έρχονταν τέτοια μηνύματα...

Link to comment
Share on other sites

Ξερει να μας πει καποιος, πως ενεργοποιειται η ειδοποιηση χαμενων κλησεων στα καρτοκινητα?
Link to comment
Share on other sites

@offtopic

Offtopic: Το whatsup δεν είναι κατοχυρωμένο εμπορικό σήμα. Πλαγίως (όνομα φήμης, μεγάλη Α.Ε. κτλ) το πήρε ανεξαρτήτως των σκοπών της καταχώρησης του προηγούμενο ιδιοκτήτη.

 

Τα νομικα ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο. Αν το ειχε κανει register εστω και μια μερα πριν την κυκλοφορια του εμπορικου προιοντος της Cosmote θα ημουν 1000% μαζι του. Η χρονικη συγκυρια της κατοχυρωσης ομως δειχνει οτι εγινε εκ του πονηρου...

 

Ξερει να μας πει καποιος, πως ενεργοποιειται η ειδοποιηση χαμενων κλησεων στα καρτοκινητα?

 

http://www.google.gr/#hl=el&source=hp&q=cosmote+%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%83%CE%B7+%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD&meta=&aq=&oq=cosmote+%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%BF&fp=41f26bba293bdd85

Link to comment
Share on other sites

Ξερει να μας πει καποιος, πως ενεργοποιειται η ειδοποιηση χαμενων κλησεων στα καρτοκινητα?

 

 

Βασικά αυτό είναι το ακριβές link, το βρήκα πριν κανά μισάωρο...

Link to comment
Share on other sites

Ειδα και τα 2 πιο πανω λινκ.

Δεν καταλαβα ομως:

 

- δεν θελω καμια προωθηση στον τηλεφωνητη. βασικα δεν ξερω καν αν τον εχω ενεργοποημενο. ας ακουει ο αλλος μηνυμα οτι το εχω απενεργοποιημενο. Υπαρχει επιλογη? γιατι ολα οσα διαβαζω λενε για τηλεφωνητη.

 

- τα λινκ αυτα ισχυουν και σε κοσμοκαρτα, ή ειναι για συμβολαιο? (γιατι βλεπω οτι ειναι στο κεντρικο site, συνηθως οτι αφορα cosmokarta το εχουν στο υπο-site)

 

Αυτο εδω ειναι που θελω? (ρωτω για επιβεβαιωση)

 

------------αντιγραφη απο site cosmote-------

Ενεργοποιημένη, έτσι ώστε αυτός που καλεί να μην ενημερώνεται ότι θα ειδοποιηθείτε για την κλήση του

 

Απενεργοποιημένος (τηλεφωνητης)

 

+30697547 και τον αριθμό του κινητού σας χωρίς το 697

 

__________________________

Link to comment
Share on other sites

Ειδα και τα 2 πιο πανω λινκ.

Δεν καταλαβα ομως:

 

- δεν θελω καμια προωθηση στον τηλεφωνητη. βασικα δεν ξερω καν αν τον εχω ενεργοποημενο. ας ακουει ο αλλος μηνυμα οτι το εχω απενεργοποιημενο. Υπαρχει επιλογη? γιατι ολα οσα διαβαζω λενε για τηλεφωνητη.

 

- τα λινκ αυτα ισχυουν και σε κοσμοκαρτα, ή ειναι για συμβολαιο? (γιατι βλεπω οτι ειναι στο κεντρικο site, συνηθως οτι αφορα cosmokarta το εχουν στο υπο-site)

 

Αυτο εδω ειναι που θελω? (ρωτω για επιβεβαιωση)

 

------------αντιγραφη απο site cosmote-------

Ενεργοποιημένη, έτσι ώστε αυτός που καλεί να μην ενημερώνεται ότι θα ειδοποιηθείτε για την κλήση του

 

Απενεργοποιημένος (τηλεφωνητης)

 

+30697547 και τον αριθμό του κινητού σας χωρίς το 697

 

__________________________

 

Εγώ αυτό ενεργοποίησα στην cosmokarta μου. Και δοκίμασα να πάρω τηλέφωνο(ενώ το είχα κλειστό το κινητό με αυτό το νούμερο) και μου ήρθε το μήνυμα ειδοποίησης, αλλά έκανε κάποιες ώρες. Που σημαίνει ότι η Cosmote την ενεργοποιεί την υπηρεσία με αυτήν την διαδικασία, αλλά θέλει υπομονή μέχρι να σου έρθει το ενημερωτικό sms.

Link to comment
Share on other sites

ναι, αλλα εγω δεν καταλαβαινω το εξης: στην σελιδα του λινκ της κοτε, λεει για μενου προωθησης του κινητου κλπ.

Ετσι γινεται η δουλεια? Μεσα απο το μενου του κινητου?

Και πως το 'κλειστο' ή 'απενεργοποιημενο' κινητο μου θα ρυθμισει το ολο θεμα με την ειδοποιηση? Εγω νομιζα οτι ειναι μια υπηρεσια που προσφερεται εντελως κεντρικα, δηλαδη απο την cosmote, διχως να χρειαζεται να κανεις ρυθμισεις στο κινητο σου.

Δεν καταλαβαινω τη λογικη, πως μπορει να λειτουργει.

Ξερει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην κοσμοκαρτα μου ειχα παρει το cc και μου ειχαν ενεργοποιησει την ειδοποιηση κλησεων. Ομως μου ειχαν εξηγησει και πώς μπορώ να το κανω απο τη συσκευη μου μεσω καποιων "εντολων" του τυπου #11#123κλπ και κληση. Δεν ρυθμισα τιποτα στην προωθηση. Εχω ποσταρει την διαδικασια σε αυτο εδω το νήμα πριν κανα χρονο, πιθανον τον Ιουλιο 08. (τωρα γραφω απο το κινητο κ δεν μπορω να ψαξω).

Για τον τηλεφωνητη που λες εγω τον εχω απενεργοποιησει (μεσω cc) οπότε δεν ξερω να σου πω τι γινεται οταν εχεις ενεργο τηλεφωνητη.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά,η αδερφή μου έχει ενα καρτοκινητό vodafone,και θέλει να το κανει φορητότητα στην cosmote,πάλι καρτοκινητό...

 

τι διαδικασία ακολουθείται;

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Θα πάει σε ένα κατάστημα "Γερμανός"/OTE/OTEShop/Cosmote ή θα καλέσει στο 13897 και θα κάνει αίτηση φορητότητας.Η φορητότητα διαρκεί περίπου 15 -εργάσιμες- ημέρες.Αν κάνει την αίτηση μέσω κάποιου καταστήματος θα παραλάβει την sim από το κατάστημα που έκανε την αίτηση ενώ αν κάνει την αίτηση τηλεφωνικώς θα παραλάβει την sim μέσω Courier.Αν έχεις κι άλλες απορίες καλύτερα να ρωτήσεις εδώ:"Ερωτήσεις για την φορητότητα".:)
Link to comment
Share on other sites

Εχω στειλει το sms600 στο 1313 και μου ειπαν οτι εχω 600λεπτα ομιλιας και βιντεοκλ προς ολο το what's up για 1 μηνα και πως θα με ειδοποιησουν οταν θα εχω και τα απεριοριστα sms.Εχουν περασει 2 μερες ακομα τιποτα και χρεωνομαι κανονικα με 5 λεπτα το sms οταν στελνω σε αλλα what's up.Μας κοροιδευουν;
Link to comment
Share on other sites

Θα πάει σε ένα κατάστημα "Γερμανός"/OTE/OTEShop/Cosmote ή θα καλέσει στο 13897 και θα κάνει αίτηση φορητότητας.Η φορητότητα διαρκεί περίπου 15 -εργάσιμες- ημέρες.Αν κάνει την αίτηση μέσω κάποιου καταστήματος θα παραλάβει την sim από το κατάστημα που έκανε την αίτηση ενώ αν κάνει την αίτηση τηλεφωνικώς θα παραλάβει την sim μέσω Courier.Αν έχεις κι άλλες απορίες καλύτερα να ρωτήσεις εδώ:"Ερωτήσεις για την φορητότητα".:)

 

10 εργάσιμες μέρες ή συνολικά 15 μέρες. Αν παραλάβει την sim με courier δε θα πληρώσει τίποτα, αν της ζητήσουν λεφτά να μην την παραλάβει.

Link to comment
Share on other sites

Αν αγοράσω σήμερα μια κάρτα ανανέωσης, υλική ή άυλη, και την περάσω σε ένα μήνα, θα πληρωσω τον φόρο του 12% τελικά;
Link to comment
Share on other sites

Η κοσμοτέ απάντησε ΓΡΑΠΤΑ σε αυτό το ερώτημα σε μέλος του Foroum

ότι

 

ΟΙ κάρτες που διατέθηκαν στην αγορά από την Κοσμοτέ μέχρι 15 Σεπτεμβρίου 2009 δεν θα φορολογηθούν ποτέ.

όπως καταλαβένεις για λίγες μέρες ακόμα θα βρίσκουμε στην αγορά τέτιες κάρτες.

Όπως όταν αλλάζει η τιμή στα τσιγάρα , κάποια περίπτερα έχουν για βδομάδες με την παλιά τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Αν αγοράσω σήμερα μια κάρτα ανανέωσης, υλική ή άυλη, και την περάσω σε ένα μήνα, θα πληρωσω τον φόρο του 12% τελικά;

 

ποιος ο λογος να την αγορασεις σημερα και να την χρησιμοποιησεις μετα απο 10 μερες?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...