Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα σε κατάστημα του ΟΤΕ υπάλληλος μου είπε ότι ακούγεται πως μέχρι τα Χριστούγεννα σκοπεύουν να κάνουν την ελάχιστη ανανέωση στα καρτοκινητά 15€ ώστε να περάσει ο κόσμος από τα καρτοκινητά στα καρτοσυμβόλαια... Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει, απλά το μεταφέρω..

 

πολυ απλα θα αλλαξουνε τις τιμες των πακετων πανω απο πχ στα 13 ευρω , και θα χρειαζεται να βαλεις 15 ευρω καρτα

για να μπουν καθαρα 13,39 ευρω για να μπορεις να ενεργοποιησεις το πακετο! , οποτε πρακτικα θα χρειαζεται να βαλεις 15 ευρω κάρτα.

μην ξεχναμε το φορο 12% στις καρτες ανανεωσης που διαιρεις το ποσο θελεις να βαλεις με το 1,12 .

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εσύ μπορεί να είσαι τίμιος και να σου ήρθε αυτή η ιδέα...

Μην δείχνεις όμως τόση εμπιστοσύνη σε αγνώστους.

Που ξέρεις ότι άμα μου καταθέσεις χρήματα στο λογαριασμό μου...εγω μετά θα στείλω χρηματικο ποσό στο νούμερο σου??

 

αυτο ειναι ενα θεμα, το σκεφτηκα φυσικα,

αλλα, δεν νομιζω, ειμαι χρονια σε φορουμς και δεν ειχα ποτε κανενα θεμα,

αν και δεν ηταν τοσο πολυ ανταλλαγη χρηματων οπως το παραπανω,

 

μπορουμε να βαλουμε ορο ας πουμε οτι θα γινονται συναλλαγες μονο με μελη που

εχουν καποιο αριθμο μηνυματων ή/και ειναι καποια χρονια στο φορουμ π.χ.,

αν και ουτε αυτο σε εξασφαλιζει, αλλα λεμε

Link to comment
Share on other sites

Η ιδέα είναι καλή, αλλά βρες άτομα από τον κύκλο σου για πιο βολικά!

Εγώ πχ τα στέλνω όλα σε 1 άλλο νούμερο με βάση τα εμπόδια που υπάρχουν και θα αυξηθούν!

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έστω ότι έχω 2 νούμερα και το ένα δεν το χρησιμοποιώ ΚΑΘΟΛΟΥ. Βάζω λοιπόν στο νεκρό και κάνω easy transfer στο άλλο!

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

ιδεα: τι λετε αν ανοιξουμε ενα νημα για μεταφορες;

δηλαδη μεταφερω 10 ή 12 ευρω σε καποιον με εκπτωση σε καλυτερη τιμη απ του εμποριου (π.χ. 20% εκπτωση) και

αυτος βαζει μου βαζει τα χρηματα σε καποιο τραπεζικο λογαριασμο,

σε αυτη την περιπτωση και κραταμε τον αριθμο οσοι δεν χρειαζομαστε τα χρηματα και ο αλλος εχει κερδος (το 20%),

τι λετε;

αυτο εγω δεν το επιασα. μπορει καποιος να το αποσαφηνισει? εστω με πμ?

εχω πχ whatsup και εγω και η αδερφη μου.

αλλα ας πουμε οτι ειναι καποιος αγνωστος.

εστω οτι εχω 12 ευρω αποθεμα στο κινητο. το στελνω στο παλικαρι. και μου βαζει9 ευρω ας πουμε. τι κερδιζω εγω και τι αυτος?

αυτουνου πιανει σαν να εχει βαλει καρτα με την μεταφορα? δεν επιασα ποια η χρησιμοτητα. ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Μεταφορες γίνονται με ποσα 2,5,10€.

Οι μεταφορές 5 και 10€ επεκτείνουν την διάρκεια του υπολοίπου του αποδέκτη για 2 μήνες.(σαν να έχει βάλει κάρτα αυτός)

*Απο 19/3 θα μεταφερονται μαλλον μονο 10€.

Link to comment
Share on other sites

αυτο εγω δεν το επιασα. μπορει καποιος να το αποσαφηνισει? εστω με πμ?

εχω πχ whatsup και εγω και η αδερφη μου.

αλλα ας πουμε οτι ειναι καποιος αγνωστος.

εστω οτι εχω 12 ευρω αποθεμα στο κινητο. το στελνω στο παλικαρι. και μου βαζει9 ευρω ας πουμε. τι κερδιζω εγω και τι αυτος?

αυτουνου πιανει σαν να εχει βαλει καρτα με την μεταφορα? δεν επιασα ποια η χρησιμοτητα. ευχαριστω.

εγώ κερδίζω ότι διατηρώ τον αριθμό κι εσύ την έκπτωση και την ανανέωση

Link to comment
Share on other sites

Σε cosmokarta φαίνεται τίμια συμφωνία και είναι εξαιρετικά πιθανό να βρεθούν ενδιαφερόμενοι

 

Σε what's up θα ανακύψει το ζήτημα του reload.

Ο δότης λαμβάνει πάρε-μοίρασε και reload. Ο δέκτης της μεταφοράς υπολοίπου λαμβάνει μόνο πάρε-μοίρασε.

θα απαιτηθεί γενναία έκπτωση προκειμένου να αντισταθμιστεί η απώλεια των 1,2GB

 

Σε frog δεν κάνει διάφορο αφού δεν υποστηρίζει easy transfer από καρτοκινητό

Link to comment
Share on other sites

αυτο εγω δεν το επιασα. μπορει καποιος να το αποσαφηνισει? εστω με πμ?

εχω πχ whatsup και εγω και η αδερφη μου.

αλλα ας πουμε οτι ειναι καποιος αγνωστος.

εστω οτι εχω 12 ευρω αποθεμα στο κινητο. το στελνω στο παλικαρι. και μου βαζει9 ευρω ας πουμε. τι κερδιζω εγω και τι αυτος?

αυτουνου πιανει σαν να εχει βαλει καρτα με την μεταφορα? δεν επιασα ποια η χρησιμοτητα. ευχαριστω.

 

Αν σου περισσεύει υπόλοιπο, θα στέλνεις στην αδερφή σου και αντίστροφα !

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια. πολυ εξυπνο ολο αυτο. βεβαια ειδα πως πρεπει το τελευταιο τριμηνο να εχεις βαλει 20 ευρω. οποτε αν το εχεις εφεδρικο, δυσκολα τα πραγματα...

επισης κραταει και 20 λεπτα. αν βαλεις 12αρα καρτα, ποσα μενουν καθαρα μετα στην καρτα? ειναι πανω απο 10.20? αλλιως υπαρχει και εκει θεμα

Link to comment
Share on other sites

10.71 αφήνει υπόλοιπο η 12€ κάρτα

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

10.71 αφήνει υπόλοιπο η 12€ κάρτα

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αρα φτανει και για 2 μεταφορές απο 5ε

Link to comment
Share on other sites

Που μας κατάντησαν. Να σκεφτόμαστε και να κάνουμε αλχημείες για να μπορέσουμε να κρατήσουμε ενεργά τα καρτοκινητά μας και να σώσουμε την τσέπη μας. Δεν λέω ότι είναι κακό απλά είναι ντροπή για μια ευρωπαϊκή χώρα να γίνεται αυτό. Κατάπτυστο που εν έτη 2019 αντί να γίνουν πιο συμφέρουσες προσφορές οι εταιρίες (καρτέλ πλέον) κάνουν ότι θέλουν στην αγορά και η "δημόσια" ρυθμιστική αναρωτιέται γιατί βρέχει ενώ τους φτύνουν. Εκμεταλλεύονται την ανάγκη που έχει γεννηθεί στον άνθρωπο (όχι μόνο στον Έλληνα) για άμεση επικοινωνία με το κινητό του τηλέφωνο και ενώ σε άλλες χώρες οι επικοινωνία γίνεται φθηνότερη στην Ελλάδα γίνεται πανάκριβη.
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το βάλεις στις αγγελίες.

 

οκ, την καταχωρησα:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7787757

 

αλλα μηπως θα επρεπε να εχουμε (και) ενα θεμα για να γραφουν

οσοι ενδιαφερονται για να δουμε αν θα μαζευτουν ενδιαφερομενοι;

 

ανοιξα κι ενα θεμα λοιπον:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7787759

 

ας γραψουν οσοι ενδιαφερονται εκει για να δουμε αν θα μαζευτουμε/λειτουργησει

Link to comment
Share on other sites

Οχι σε άλλες χωρες, σε ΟΛΕΣ τις άλλες χώρες είναι φτηνότερα. Εαν συνεχίσουν να ακριβαίνουν την καρτοκινητή, πολύς κόσμος θα την αφήσει. Υπάρχουν πιο σημαντικές ανάγκες από το να δει ο άλλος ποσα λάικς εχει στο φβ κάθε 10 λεπτά, ή να βλέπει youtube στο λεωφορείο. Οταν γυρίσω στο σπίτι, θα δω ολα τα νεα, το φβ, τα e-mail, τις ταινίες μου κλπ. Ολοι ξαφνικά έγιναν businessmen και stockbrokers και εαν δεν ελέγχουν κάθε 3 λεπτά το ινμποξ θα πέσει η αυτοκρατορία. Το 97% των επαφών μας δε χρειάζεται κινητο. Αφου οι εταιριες θελουν να μας γυρισουν στα 90s, θα τους στείλουμε και εμείς!
Link to comment
Share on other sites

Οχι σε άλλες χωρες, σε ΟΛΕΣ τις άλλες χώρες είναι φτηνότερα. Εαν συνεχίσουν να ακριβαίνουν την καρτοκινητή, πολύς κόσμος θα την αφήσει. Υπάρχουν πιο σημαντικές ανάγκες από το να δει ο άλλος ποσα λάικς εχει στο φβ κάθε 10 λεπτά, ή να βλέπει youtube στο λεωφορείο. Οταν γυρίσω στο σπίτι, θα δω ολα τα νεα, το φβ, τα e-mail, τις ταινίες μου κλπ. Ολοι ξαφνικά έγιναν businessmen και stockbrokers και εαν δεν ελέγχουν κάθε 3 λεπτά το ινμποξ θα πέσει η αυτοκρατορία. Το 97% των επαφών μας δε χρειάζεται κινητο. Αφου οι εταιριες θελουν να μας γυρισουν στα 90s, θα τους στείλουμε και εμείς!

 

Κι όμως το 97% του κόσμου χρειάζεται το κινητό και όχι για το ίντερνετ το φβ τα μαιλ κτλ αλλά για την επικοινωνία, τα τηλέφωνα την ομιλία. Δεν γίνεται πλέον να μην έχεις κινητό πάνω σου όπου και να πας. Το χρειάζεσαι για να πάρεις τηλέφωνο σε περίπτωση ανάγκης, να συναντηθείς με κάποιον, να βρεις μια τοποθεσία. Το ίντερνετ στο κινητό δεν χρειάζεται. Υπάρχουν και τα wifi. Τα μηνύματα πλέον πέθαναν. Αλλά η κλήση και η ομιλία όχι

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πώς ζούσαμε πριν έρθουν τα κινητά; Δε βγαίναμε έξω;

 

Άλλες ανάγκες τότε, άλλες τώρα. Άμα είναι έτσι κόψε και το ρεύμα σπίτι σου και άναψε κεριά. Η γρήγορη ζωή απαιτεί και γρήγορη-άμεση επικοινωνία.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ποσο χρονων ειστε,εγω μεχρι τα 20 μου (2001) ζουσα χωρις κινητο,και μεχρι που βγηκαν τα πακετα ομιλιας ή διαφορες προσφορες (μετά το 2006-2007 αν δεν κανω λάθος) η χρηση του κινητου ηταν στα απολυτως απαραιτητα (κληση μικρης διαρκειας,αρκετα sms). Παντοτε η τεχνολογια μαζι με την προοδο δημιουργει αναγκες. Το θεμα ειναι οτι τωρα οι γενιες ας πουμε του 1995 και μετα δεν εχουν ζησει χωρις κινητο και δεν εχουν δει την αλλη πλευρα. Περα απο αυτο παντα θα υπαρχει η αναγκη να μιλησεις για αρκετο χρονο με ατομα που ειναι πιο μακρυα. Πλεον και το σταθερο ειδικα τωρα που ανεβαινουν οι τιμες με 2play-3play και vdsl / fiber γινεται ακριβο σπορ,και πολλοι αρκουνται στο κινητο...Επι προσωπικου λοιπον οι αλλαγες (ας το πουμε "προς τα πισω" ) ειναι σχετικα ευκολες,αλλα δεν περιμενω τετοια αλλαγη σε επιπεδο συνολου ωστε να αλλαξει η τιμολογηση των εταιριων.
Link to comment
Share on other sites

Yπάρχουν και άλλες ανάγκες. Βγαίνετε έξω πχ και θες ανά πάσα στιγμή να μπορεί να σε βρει το παιδί σου!

Σε οικογένειες ειδικά με εφήβους είναι αδιανόητο να μην υπάρχει κινητό.

Scotty, beam us up.
Link to comment
Share on other sites

επι της ουσιας,το ιδιο λεμε,και κατι που ξεχασα να συμπληρωσω,σημερα πλεον οι θαλαμοι με καρτα κλπ ουσιαστικα δεν υπαρχουν,δεν λειτουργουν,δεν συμφερει να χρησιμοποιηθουν (και για λογους υγιεινης) ουτε να συντηρηθουν...αρα λοιπον πλεον το κινητο ειναι αναγκαιο κακο πλεον για τον ενα ή για τον αλλο λογο. Καλο ειναι ατομικα, αν θελει καποιος και μπορει να μειωσει τη χρηση,αλλα αυτο δεν μπορει να γινει σε μεγαλη εκταση...
Link to comment
Share on other sites

Εγω που μεγαλωσα χωρις κινητο, μια χαρά βολευόμασταν με σταθερο και καρτοτηλεφωνα οταν ημασταν εξω. Για τον φιλο που θεωρει το κινητο ιδιο με το ρευμα, συγχαρητηρια θα πουλησεις μια μερα το νεφρο σου στις εταιριες κινητης. Για τον άλλο φίλο που λέει οτι είναι αδιανόητο να μην έχει το παιδι κινητό, επίσης συγχαρητήρια. Εαν πεις στον έφηβο ότι θέλεις να έχει κινητό γιατι δεν τον εμπιστεύεσαι, τον έχασες. Επίσης (επειδή δεν το γνωρίζεις) τα κινητά απαγορεύονται στα σχολεία. Πανικοβάλεστε (ή μάλλον πανικοβάλετε τον κόσμο) χωρίς ουσία. Edited by eksixaraktires
Link to comment
Share on other sites

Καλά, αυτό κατάλαβες; :lol:

Εσύ πρέπει να έχεις κινητό για να σε βρίσκει το παιδί σου σε κάποια ανάγκη!

Πλάκα έχεις όμως ε; :lol::lol::lol:

Scotty, beam us up.
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό δεν είναι μόνο επικοινωνία.

 

Είναι μέσο για 2 step verification.

Δοκιμάστε να ανοίξετε καινούριο λογαριασμό e-mail χωρίς κινητό... δε γίνεται.

Χωρίς κινητό δεν ανοίγει online λογαριασμός στην καλή μας τη ΔΕΗ οπότε μας προκύπτει 1€ /λογαριασμό ταρίφα.

Και το Taxis κινητό ζητάει.

 

Τέτοιες ανάγκες δεν υπήρχαν πριν χρόνια.

Νέοι καιροί... νέα ήθη!

Link to comment
Share on other sites

Καλά, αυτό κατάλαβες; :lol:

Εσύ πρέπει να έχεις κινητό για να σε βρίσκει το παιδί σου σε κάποια ανάγκη!

Πλάκα έχεις όμως ε; :lol::lol::lol:

Επειδη προφανως εισαι νινί και δεν έχεις βγεί και καθόλου στο εξωτερικό, σε δικαιολογώ και σε αφήνω στον μικροκοσμο σου...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...