Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από τον Μάρτιο θα Μπένι φραγή στους 3 μήνες από την τελευταία ανανέωση, ξέρουμε στους πόσους μήνες θα χάνεται ο αριθμός;
Link to comment
Share on other sites

Από τον Μάρτιο θα Μπένι φραγή στους 3 μήνες από την τελευταία ανανέωση, ξέρουμε στους πόσους μήνες θα χάνεται ο αριθμός;

 

Όπως έχει νομίζω. Δεν άλλαξε κάτι. 12+1.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

alany ως εμπειρος ;) τι καταλαβαινεις απο το 3? θα εχουμε easy transfer ή οχι?
Δεν αλλάζει κάτι. Απλά λέει ότι οι συνδρομητές συμβολαίου και καρτοσυμβολαίου δεν θα μπορούν να στέλνουν σε πελάτες καρτοκινητης ελάχιστο πόσο 5€ αλλά 10€ και άνω. Για την υπηρεσία από καρτικινητο σε καρτικινητο δεν λέει ότι αλλάζει κάτι. Ειδωμεν.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα.

Έχει παρατηρήσει κανείς αδικαιολόγητες χρεώσεις στο καρτοκινητό του;

Είναι κάτι που το έχω παρατηρήσει κάμποσες φορές, αλλά τώρα μπήκα στη διαδικασία να το ελέγξω γιατί κλονίστηκε η εμπιστοσύνη μου προς την εταιρεία.

Ξέρετε, όταν μιλάμε για μερικά μόνο λεπτά, δεν είσαι πάντα σίγουρος. Λες "μπορεί να έκανα λάθος", "μπορεί να μη θυμάμαι καλά" κ.ο.κ.

Στις 11 Φλεβάρη λοιπόν είχα υπόλοιπο στην κάρτα μου 7,01€. Ενεργοποίησα το πακέτο με τα 700mb αξίας 7,00€, επομένως έμεινε μόλις 0,01€.

Μπαίνω χθες μέσα στο app της cosmote για να ελέγξω τα mb μου και βλέπω υπόλοιπο -0,29€.:(

Σήμερα επικοινώνησα μαζί τους και τους γνωστοποίησα τα παραπάνω. Μου απάντησαν ότι δε βλέπουν κάποια ασυνήθιστη χρέωση και ότι τέτοιες χρεώσεις προκύπτουν συνήθως από αποστολή sms, κάτι το οποίο έχω να κάνω μήνες τώρα. Άλλωστε χωρίς υπόλοιπο στην κάρτα, πως είναι δυνατόν να έστειλα sms;

Για να μην πλατειάζω και σας κουράζω, μπήκα στη διαδικασία αναλυτικής κατάστασης των κλήσεων και περιμένω.

Απλά ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποιος άλλος που να έχει προσέξει κάτι ανάλογο.

 

Υ.Γ: εννοείται ότι ενεργοποιήσει το "my internet", επομένως δεν τίθεται θέμα χρέωσης λόγω πλοήγησης.

Edited by jimteo
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα.

Έχει παρατηρήσει κανείς αδικαιολόγητες χρεώσεις στο καρτοκινητό του;

Είναι κάτι που το έχω παρατηρήσει κάμποσες φορές, αλλά τώρα μπήκα στη διαδικασία να το ελέγξω γιατί κλονίστηκε η εμπιστοσύνη μου προς την εταιρεία.

Ξέρετε, όταν μιλάμε η για μερικά μόνο λεπτά, δεν είσαι πάντα σίγουρος. Λες "μπορεί να έκανα λάθος", "μπορεί να μη θυμάμαι καλά" κ.ο.κ.

Στις 11 Φλεβάρη λοιπόν είχα υπόλοιπο στην κάρτα μου 7,01€. Ενεργοποίησα το πακέτο με τα 700mb αξίας 7,00€, επομένως έμεινε μόλις 0,01€.

Μπαίνω χθες μέσα στο app της cosmote για να ελέγξω τα mb μου και βλέπω υπόλοιπο -0,29€.:(

Σήμερα επικοινώνησα μαζί τους και τους γνωστοποίησα τα παραπάνω. Μου απάντησαν ότι δε βλέπουν κάποια ασυνήθιστη χρέωση και ότι τέτοιες χρεώσεις προκύπτουν συνήθως από αποστολή sms, κάτι το οποίο έχω να κάνω μήνες τώρα. Άλλωστε χωρίς υπόλοιπο στην κάρτα, πως είναι δυνατόν να έστειλα sms;

Για να μην πλατειάζω και σας κουράζω, μπήκα στη διαδικασία αναλυτικής κατάστασης των κλήσεων και περιμένω.

Απλά ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποιος άλλος που να έχει προσέξει κάτι ανάλογο.

 

Υ.Γ: εννοείται ότι ενεργοποιήσει το "my internet", επομένως δεν τίθεται θέμα χρέωσης λόγω πλοήγησης.

 

Τα 0.30 που σε χρέωσε είναι το κόστος του SMS προς διεθνείς προορισμούς. Βλέπω έχεις Xiaomi, κάποια υπηρεσία όπως το find my phone ή όπως λέγεται στέλνει τέτοια SMS. Την είχα πατήσει αρκετές φορές όταν έκανα αρχικό setup σε Xiaomi να στέλνει sms και να χρεωνομαι

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το λες, κάτι μου θυμίζει αυτο.

Όταν έστηνα το κινητό μετά από επαναφορά, μπαινοντας στα μηνύματα έβγαλε ένα μήνυμα που έλεγε κάτι για αποστολή μηνυμάτων. Πάτησα αποδοχή χωρίς να το πολυδιαβασω.

Δεν αποκλείεται λοιπόν να είναι αυτό που είπες.

Ευχαριστώ πολύ.

 

Στάλθηκε από το Mi Mix 2s

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, μια ενημέρωση σχετική με τα GBs...

έχοντας data, αγόρασα το play now unlimeted για ΑΠΕΙΡΑ GB για Video & Music Streaming για 1 μήνα :), όλα πήγαιναν καλά τις 10 πρώτες ημέρες...

Τις επόμενες 10, αντί να τρώει από το play now unlimeted μου έφαγε αρκετά GBs από τα data :(

H πρώτη απάντηση από το 13888 ήταν ότι πρέπει να είδα ταινίες HD ή FHD και το πακέτο play now unlimeted καλύπτει μόνο ταινίες SD!!! Η βασική χρήση που έκανα ήταν τραγούδια youtube, και 1-2 ταινίες... δεν θυμάμαι ανάλυση.

Σταμάτησα πλέον τη χρήση και ζήτησα να μου δωθούν πίσω τα GBs, κάτι που έγινε μετά από μέρες, αλλά με ημερομηνία λήξης 30ημερών :( δηλαδή δεν ενσωματώθηκαν στα δικά μου data.

Ξαναμίλησα αν μπορεί να γίνει κάτι, δηλαδή να ενσωματωθούν στα GBs που φαγώθηκαν... και με το ερώτημα πως θα μπορέσω να αγοράσω ξανά το πακέτο play now, ρισκάροντας πάλι να χάσω τα υπόλοιπα data?

Η απάντηση από το τεχνικό τμήμα πλέον ήταν ότι:

Το play now unlimeted μπορεί να δουλέψει μόνο από το ίδιο κινητό, :lol::lol::lol: αν γίνει wifi spot και παίζει από tablet κλπ τότε θα τρώει από τα data!!!:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Tις ταινίες από που τις είδες? Αυτό που λέει μόνο για ταινίες sd δεν ισχύει.. Παίζει και hd αν μπορείς να αντέξεις το buffering λόγω του περιορισμού της ταχύτητας στα 1.5-2mpbs..

Aν είδες ταινίες σε κανένα kodi,terrarium κτλ λογικό να σου έφαγε απο τα κανονικά mb αφού το πακέτο καλύπτει συγκεκριμένα sites/υπηρεσίες streaming

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδ εγω που εχω το unlimited για youtube, οταν το κάνω hotspot για να βλέπει youtube και η συζυγος από το κινητό της, μου τρωει απο τα gb γενικής χρήσης;
Link to comment
Share on other sites

Tις ταινίες από που τις είδες? Αυτό που λέει μόνο για ταινίες sd δεν ισχύει.. Παίζει και hd αν μπορείς να αντέξεις το buffering λόγω του περιορισμού της ταχύτητας στα 1.5-2mpbs..

Aν είδες ταινίες σε κανένα kodi,terrarium κτλ λογικό να σου έφαγε απο τα κανονικά mb αφού το πακέτο καλύπτει συγκεκριμένα sites/υπηρεσίες streaming

 

Το 80-90% χρήσης ήταν αυτό https://www.youtube.com/watch?v=5jXyI9gmijU

Οι ταινίες ήταν μέσω netflix... άλλα όλα μέσω wifi και όχι από το κινητό!

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Ισως επισημα πλέον χρεώνουν το tethering. Γιατι παλιότερα (ανεπίσημα, ανεξαρτήτως τι ελεγαν στο chat τους) δεν το χρέωναν

 

Στάλθηκε από το X52X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το 80-90% χρήσης ήταν αυτό https://www.youtube.com/watch?v=5jXyI9gmijU

Οι ταινίες ήταν μέσω netflix... άλλα όλα μέσω wifi και όχι από το κινητό!

 

Από τα καλύτερα βίντεο :-) :-)

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Ισως επισημα πλέον χρεώνουν το tethering. Γιατι παλιότερα (ανεπίσημα, ανεξαρτήτως τι ελεγαν στο chat τους) δεν το χρέωναν

 

Στάλθηκε από το X52X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Α) πως μπορουν να καταλάβουν εαν γινεται tethering;

B) αφου ειναι απεριοριστο, χωρις να γραφουν εξαιρεσεις. Δε θα έπρεπε να το γράφουν στα "σχολια" κάτω από την περιγραφή του πακέτου;

Link to comment
Share on other sites

Αντιγράφω από εδώ: https://www.spametouskanones.gr/play-now-faq/

 

13. Σε τι ποιότητα βλέπω τα Video με το πακέτο PLAY NOW UNLIMITED?

 

Θα βλέπεις όλα τα Video, ακόμη και αυτά που προέρχονται από πλατφόρμες/πάροχοι περιεχομένου που δε συμμετέχουν στο πακέτο PLAY NOW Unlimited , με ποιότητα/ανάλυση standard definition (480p). Έτσι, ακόμα και σε πλατφόρμες/πάροχοι περιεχομένου που δε συμμετέχουν στο πακέτο θα καταναλώνεις πολύ λιγότερα ΜΒ από το πρόγραμμά σου.

 

Τι γίνεται αν έχω το πακέτο PLAY NOW Unlimited και θέλω να δω ένα video σε καλύτερη ποιότητα από Standard Definition?

 

Μπορείς να απενεργοποιήσεις προσωρινά την ποιότητα standard definition (480p) και να δεις video σε υψηλότερη ανάλυση, εφόσον το επιτρέπει το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας και η ποιότητα του Video.

 

Για την προσωρινή απενεργοποίηση του πακέτου στέλνεις SMS «PLAYNOW STOP». στο 1256 (συνδρομητές συμβολαίου) ή στο 1330 (συνδρομητές ΚαρτοΣυμβολαίου και Καρτοκινητής)

 

Για όσο διάστημα έχεις απενεργοποιήσει την ποιότητα standard definition, θα καταναλώνεις MB από το πρόγραμμά σου.

 

Μπορείς να επανέλθεις στην κανονική λειτουργία του πακέτου PLAY NOW Unlimited με αποστολή SMS στον αριθμό 1256 (συνδρομητές συμβολαίου) ή στο 1330 (συνδρομητές ΚαρτοΣυμβολαίου και Καρτοκινητής) το λεκτικό «PLAYNOW START». H προσωρινή απενεργοποίηση της ποιότητας standard definition δε σημαίνει σε καμία περίπτωση την οριστική απενεργοποίηση του πακέτου PLAY NOW Unlimited και το πάγιό σου συνεχίζει να χρεώνεται κανονικά.

 

 

18. Μπορώ να μοιραστώ τα data του πακέτου μέσω tethering?

 

Όχι, τα data του πακέτου δε μπορούν να μοιραστούν μέσω tethering.

Edited by user_one

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Ισως έβαλαν φίλτρο να βλέπει το user agent της συσκευής και ανάλογα να χρεώνει ή οχι. Παλιότερα πχ εμπαινες στο youtube.com από το pc μέσω wifi hotspot και δεν χρέωνε. Στους όρους χρήσης στο site για το playnow λέει οτι δεν επιτρέπεται tethering

https://www.spametouskanones.gr/play-now-faq/

 

Στάλθηκε από το X52X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στους όρους χρήσης πάντως λέει ότι δεν λειτουργεί μέσω WiFi hotspot

Θα ήθελα πολύ το link ... έψαξα να το βρω και βρήκα τα παρακάτω:

 

Στις σημειώσει προβολής του πακέτου διαβάζουμε:

https://www.whatsup.gr/el/services/play-now-unlimited

Διάρκεια πακέτου 30 ημέρες.

Για να κάνεις χρήση του PlayNow Unlimited πρέπει να έχεις διαθέσιμα ΜΒ από άλλο πακέτο Internet/υπηρεσία.

Στo πακέτo εφαρμόζεται 5,3GB όριο στη χρήση δεδομένων εντός ΕΕ/ΕΟΧ. Πέραν του ορίου αυτού και μέχρι την κατανάλωση των διαθέσιμων ΜΒ, θα εφαρμόζεται επιπλέον χρέωση περιαγωγής 0,00558€/ΜΒ για την οποία θα ενημερωθείς και με γραπτό μήνυμα.

 

Στους ΟΡΟΙ ΧΡΗΣΗΣ & FAQs του πακέτου, εκτός των άλλων διαβάζουμε:

https://www.whatsup.gr/el/PLAY_NOW_UNLIMITED_Oroi_FAQs

13. Σε τι ποιότητα βλέπω τα Video με το πακέτο PLAY NOW UNLIMITED?

Θα βλέπεις όλα τα Video, ακόμη και αυτά που προέρχονται από εφαρμογές που δε συμμετέχουν στο πακέτο PLAY NOW Unlimited , με ποιότητα/ανάλυση standard definition (480p). Έτσι, ακόμα και σε εφαρμογές που δε συμμετέχουν στο πακέτο θα καταναλώνεις πολύ λιγότερα ΜΒ από το πρόγραμμά σου. ...

 

15. Τι γίνεται αν χρησιμοποιώ WiFi?

Σε περίπτωση που streamαρετε στις εφαρμογές από WiFi θα έχετε την υψηλότερη δυνατή ποιότητα που επιτρέπει το WiFi δίκτυο.

 

!!!

 

.. κάπου πρέπει να υπάρχει ένα bug ...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα πολύ το link ... έψαξα να το βρω και βρήκα τα παρακάτω:

 

Στις σημειώσει προβολής του πακέτου διαβάζουμε:

https://www.whatsup.gr/el/services/play-now-unlimited

Διάρκεια πακέτου 30 ημέρες.

Για να κάνεις χρήση του PlayNow Unlimited πρέπει να έχεις διαθέσιμα ΜΒ από άλλο πακέτο Internet/υπηρεσία.

Στo πακέτo εφαρμόζεται 5,3GB όριο στη χρήση δεδομένων εντός ΕΕ/ΕΟΧ. Πέραν του ορίου αυτού και μέχρι την κατανάλωση των διαθέσιμων ΜΒ, θα εφαρμόζεται επιπλέον χρέωση περιαγωγής 0,00558€/ΜΒ για την οποία θα ενημερωθείς και με γραπτό μήνυμα.

 

Στους ΟΡΟΙ ΧΡΗΣΗΣ & FAQs του πακέτου, εκτός των άλλων διαβάζουμε:

https://www.whatsup.gr/el/PLAY_NOW_UNLIMITED_Oroi_FAQs

13. Σε τι ποιότητα βλέπω τα Video με το πακέτο PLAY NOW UNLIMITED?

Θα βλέπεις όλα τα Video, ακόμη και αυτά που προέρχονται από εφαρμογές που δε συμμετέχουν στο πακέτο PLAY NOW Unlimited , με ποιότητα/ανάλυση standard definition (480p). Έτσι, ακόμα και σε εφαρμογές που δε συμμετέχουν στο πακέτο θα καταναλώνεις πολύ λιγότερα ΜΒ από το πρόγραμμά σου. ...

 

15. Τι γίνεται αν χρησιμοποιώ WiFi?

Σε περίπτωση που streamαρετε στις εφαρμογές από WiFi θα έχετε την υψηλότερη δυνατή ποιότητα που επιτρέπει το WiFi δίκτυο.

 

!!!

 

.. κάπου πρέπει να υπάρχει ένα bug ...

 

#30285 μερικά μηνύματα πιο πριν ο φίλος έχει αντιγράψει το σημείο που αναφέρεται στο WiFi hotspot

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/play_now_packs_mobile.html

 

Εδώ έχει δύο αρχεία, το ένα είναι όροι και το άλλο συχνές ερωτησεις

 

Στο πρώτο αρχείο λέει "Η χρήση του Πακέτου δεν ισχύει όταν η κίνηση πραγματοποιείται μέσω Εικονικού ιδιωτικού

δικτύου -Virtual Private Network («VPN»). Τα δεδομένα του πακέτου δε μπορούν να μοιραστούν

μέσω tethering."

 

Στο δεύτερο αρχείο λεει "πορώ να μοιραστώ τα data του πακέτου μέσω tethering?

Όχι, τα data του πακέτου δε μπορούν να μοιραστούν μέσω tethering."

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο,

απλά εγώ αναφέρω τι γράφει η σελίδα του whatsup που χρησιμοποιώ, η οποία φθάνει έως το ερώτημα 17.

Άρα το ερώτημα 18, που υπάρχει εδώ, https://www.spametouskanones.gr, πιθανόν μπήκε αργότερα... και δεν ενημερώθηκε η σελίδα αυτή: https://www.whatsup.gr/el/...ITED_Oroi_FAQs .-

 

αν μπορείς και ξέρεις, το Νο 15 τι εννοεί; (υπάρχει και στις 2 σελίδες).

15. Τι γίνεται αν χρησιμοποιώ WiFi?

Σε περίπτωση που streamαρετε στις εφαρμογές από WiFi θα έχετε την υψηλότερη δυνατή ποιότητα που επιτρέπει το WiFi δίκτυο.

Edited by cyclader
Link to comment
Share on other sites

Στο λινκ από το σάιτ του WHATSUP για κάποιο λόγο η πρόταση σταματάει εκεί που λέει για το vpn και δεν έχει την επόμενη που λέει για το tethering. Λέει "Για τη χρήση του Πακέτου απαιτείται ρύθμιση της συσκευής του συνδρομητή ώστε να έχει πρόσβαση στο Ιnternet. Σε περίπτωση που ο συνδρομητής δεν έχει τις απαραίτητες ρυθμίσεις για πρόσβαση στο Internet από το κινητό του, μπορεί να καλέσει την Εξυπηρέτηση Πελατών στο 13888 (χρέωση κλήσης βάσει Τιμοκαταλόγου του προγράμματος χρήσης του συνδρομητή)

 

Η χρήση του Πακέτου δεν ισχύει όταν η κίνηση πραγματοποιείται μέσω Εικονικού ιδιωτικού δικτύου -VirtualPrivateNetwork («VPN»).", ενώ από το σάιτ της cosmote τα λέει και τα δύο,πολύ περίεργο αυτό οντως

 

----- προσθήκη μηνύματος 103 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εννοεί ότι αν μπαίνεις από οποιοδήποτε WiFi στο YouTube πχ δεν θα σου έχει περιορισμό στην ανάλυση του βίντεο όπως έχει με τα δεδομένα αν έχεις ενεργό play now

Edited by cuibono
Link to comment
Share on other sites

Στέλνοντας χρήματα από το 1350 (easy transfer), μπαίνουν αυτόματα η ο αποδέκτης πρέπει να κάνει αποδοχή ?

ΥΓ. Το τηλέφωνο ανήκει σε ηλικιωμένο και είναι λίγο δύσκολο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Στέλνοντας χρήματα από το 1350 (easy transfer), μπαίνουν αυτόματα η ο αποδέκτης πρέπει να κάνει αποδοχή ?

 

ΥΓ. Το τηλέφωνο ανήκει σε ηλικιωμένο και είναι λίγο δύσκολο αυτό.

Μπαίνουν αυτόματα
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...