Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 ώρα πριν, aektzhs 1 said:

Όχι,στο κατάστημα μπορείς να βάλεις 8 ευρώ κάρτα 

Στο κατάστημα μπορείς να βάλεις ότι πόσο θες, μεγαλύτερο ή ίσο του 8€. Ακόμη και με δεκαδικά, δηλαδή 9,06€. Το θέμα είναι ότι οι περισσότεροι δε το ξέρουν και σου σπάνε τα νεύρα μέχρι να τους πείσεις ότι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα να δω το υπόλοιπο σε ένα μαθητικό - φοιτητικό what's up, και αντίκρισα το παρακάτω:190128907_Screenshot_20240306-225503_COSMOTE2.thumb.png.9bea11950569aebd6814c5a39b1c071f.png

Πώς γίνεται το υπόλοιπο να λήγει σε 12 μήνες και η σύνδεση σε 2 χρόνια; Κανονικά δεν είναι 2 και 13 μήνες αντίστοιχα; Κάποιο bug της εφαρμογής μάλλον; Είχα κάνει ανανέωση μέσα Φεβρουαρίου. Καταλαβαίνω κάτι λάθος;

 

Edit: Και στο my cosmote web το ίδιο γράφει, και μόνο γι' αυτή τη σύνδεση. Ένα δεύτερο φοιτητικό λήγει κανονικά σε 2 μήνες το υπόλοιπο!

Edited by marios239
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, kmpatra said:

Ίσως είναι έτσι στα φοιτητικά.

Σωστά, αν και όχι σε όλα. Το ίδιο ισχύει και στους άλλους παρόχους.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει να συντηρεί υπόλοιπο με ψίχουλα, μπορεί στα καρτοκινητά της βονταφον με 0,05€/2μηνο αγοράζοντας 1 τοματοχυμό κατω του 1 ευρω.

Edited by VIPdriver
Link to comment
Share on other sites

Μια και μιλάμε για συντήρηση... έχω σε ένα καρτοκινητό Cosmote ~6€ τα οποία λήγουν και είναι ρυθμισμένο με την παλιά (μη διαθέσιμη πλέον) ανανέωση των 7,20€ Combo Basic.

Δεν θέλω να του βάλω πολλά χρήματα, γιατί έχω διαθέσιμα να του στείλω από άλλο αριθμό, αλλά αυτά δεν ανανεώνουν τη διάρκεια των υπαρχόντων και την δυνατότητα χρήσης του αριθμού.

Σκέφτεστε κανέναν φτηνό και βολικό τρόπο να το χειριστώ, ή τα 13€ είναι η μοναδική μου επιλογή;

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, minast said:

Μια και μιλάμε για συντήρηση... έχω σε ένα καρτοκινητό Cosmote ~6€ τα οποία λήγουν και είναι ρυθμισμένο με την παλιά (μη διαθέσιμη πλέον) ανανέωση των 7,20€ Combo Basic.

Δεν θέλω να του βάλω πολλά χρήματα, γιατί έχω διαθέσιμα να του στείλω από άλλο αριθμό, αλλά αυτά δεν ανανεώνουν τη διάρκεια των υπαρχόντων και την δυνατότητα χρήσης του αριθμού.

Σκέφτεστε κανέναν φτηνό και βολικό τρόπο να το χειριστώ, ή τα 13€ είναι η μοναδική μου επιλογή;

8 ευρω από κατάστημα. 

Link to comment
Share on other sites

On 6/3/2024 at 11:10 ΜΜ, marios239 said:

Πήγα να δω το υπόλοιπο σε ένα μαθητικό - φοιτητικό what's up, και αντίκρισα το παρακάτω:190128907_Screenshot_20240306-225503_COSMOTE2.thumb.png.9bea11950569aebd6814c5a39b1c071f.png

Πώς γίνεται το υπόλοιπο να λήγει σε 12 μήνες και η σύνδεση σε 2 χρόνια; Κανονικά δεν είναι 2 και 13 μήνες αντίστοιχα; Κάποιο bug της εφαρμογής μάλλον; Είχα κάνει ανανέωση μέσα Φεβρουαρίου. Καταλαβαίνω κάτι λάθος;

 

Edit: Και στο my cosmote web το ίδιο γράφει, και μόνο γι' αυτή τη σύνδεση. Ένα δεύτερο φοιτητικό λήγει κανονικά σε 2 μήνες το υπόλοιπο!

Έπειτα από ερώτηση που είχα κάνει στο τσατ παλαιότερα, μου είχαν πει ότι όντως το υπόλοιπο έχει διάρκεια 12 μήνες στα φοιτητικά αλλά αυτό ισχύει μόνο για τον 1ο χρόνο αφού περαστεί ως φοιτητικό.

Εσύ πόσο καιρό το έχεις φοιτητικό το συγκεκριμένο νούμερο;

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, gpapas640 said:

Έπειτα από ερώτηση που είχα κάνει στο τσατ παλαιότερα, μου είχαν πει ότι όντως το υπόλοιπο έχει διάρκεια 12 μήνες στα φοιτητικά αλλά αυτό ισχύει μόνο για τον 1ο χρόνο αφού περαστεί ως φοιτητικό.

Εσύ πόσο καιρό το έχεις φοιτητικό το συγκεκριμένο νούμερο;

Το έκανα φοιτητικό μόνο πριν από 3 εβδομάδες, οπότε έτσι εξηγείται. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

On 7/3/2024 at 12:51 ΜΜ, minast said:

Μια και μιλάμε για συντήρηση... έχω σε ένα καρτοκινητό Cosmote ~6€ τα οποία λήγουν και είναι ρυθμισμένο με την παλιά (μη διαθέσιμη πλέον) ανανέωση των 7,20€ Combo Basic.

Δεν θέλω να του βάλω πολλά χρήματα, γιατί έχω διαθέσιμα να του στείλω από άλλο αριθμό, αλλά αυτά δεν ανανεώνουν τη διάρκεια των υπαρχόντων και την δυνατότητα χρήσης του αριθμού.

Σκέφτεστε κανέναν φτηνό και βολικό τρόπο να το χειριστώ, ή τα 13€ είναι η μοναδική μου επιλογή;

Cosmote mobile basic. Με κόστος λιγότερα από 5 ευρώ τον μήνα, το πιο ξεκούραστο από όλα, μιας και είναι συμβόλαιο και δεν χρειάζεται να ασχολείσαι.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι 

 

 

Υπάρχει περίπτωση σε Wu να καταναλώνονται παραπάνω δεδομένα σε σχέση με το cu?

Φυσικά μιλάω για ιδια χρήση 

 

Σα να μειώνονται αρκετά τα data  στο Wu με φαίνεται.....

Link to comment
Share on other sites

Το έχουν αναφέρει πολλοί αυτό. Και εγώ έβλεπα διαφορά. Πιθανότατα είναι λόγω της ταχύτητας, η οποία σε κανει να μην καταλαβαίνεις πόσο γρήγορα φεύγουν (πχ είσαι στο Facebook και αυτό από κάτω πρόλαβε να φορτώσει περισσότερα σε σχέση με πριν). 

Link to comment
Share on other sites

Και τι μπορούμε να κάνουμε για αυτό???

Έχω ήδη επιλέξει στο τηλέφωνο Χαμηλη κατανάλωση δεδομένων (?) 

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα speed test.

Είναι πιθανό να έχεις απώλεια πακέτων και επειδή τα ξανακατεβάζει καταναλώνει περισσότερα δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, paanos said:

Το έχουν αναφέρει πολλοί αυτό. Και εγώ έβλεπα διαφορά. Πιθανότατα είναι λόγω της ταχύτητας, η οποία σε κανει να μην καταλαβαίνεις πόσο γρήγορα φεύγουν (πχ είσαι στο Facebook και αυτό από κάτω πρόλαβε να φορτώσει περισσότερα σε σχέση με πριν). 

Σε αυτό που συζητάτε, νόμισα ότι ήμουν μόνο εγώ που το παρατήρησα. Εγώ επειδή χρησιμοποιώ συγκεκριμένα πράγματα όταν είμαι με δεδομένα και όχι πολλά, ενώ μέχρι το καλοκαίρι κάθε μήνα αυξάνονταν τα δεδομένα (γιατί κατανάλωνα λιγότερα), παρατήρησα ότι από τότε που ανακοίνωσαν τις αυξήσεις που θα εφαρμόζονταν από τις 13 Νοεμβρίου (ανακοινώθηκε ήδη από τον Οκτώβριο αυτό), από τότε άρχισαν τα δεδομένα μου να μειώνονται. Και μετά που άλλαξαν το dyi που με βόλευες περισσότερο τώρα κάθε μήνα προστίθενται επιπλέον gb, σύμφωνα και με τη χρήση που κάνω.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! μια ερώτηση από εμένα αν κάποιος γνωρίζει. Έφερα πριν 1 μισή χρόνο 2 νούμερα στο what's up από την f2go.

Μου δώσανε τότε μια προσφορά που επειδή άλλαξα και το  σταθεροσε cosmote βάζουν κάθε μήνα στα 2 whatup σε κάθε ανανέωση που κάνω 3gb και 1000 λεπτά προς όλους.θελω να τα μετατρέψω σε frog. Ξέρει κανείς αν αλλάζοντας σε frog θα επηρεαστεί η προσφορά αυτή;

Παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει  (το έχει δοκιμάσει) ας αναφέρει.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, christou said:

Καλημέρα! μια ερώτηση από εμένα αν κάποιος γνωρίζει. Έφερα πριν 1 μισή χρόνο 2 νούμερα στο what's up από την f2go.

Μου δώσανε τότε μια προσφορά που επειδή άλλαξα και το  σταθεροσε cosmote βάζουν κάθε μήνα στα 2 whatup σε κάθε ανανέωση που κάνω 3gb και 1000 λεπτά προς όλους.θελω να τα μετατρέψω σε frog. Ξέρει κανείς αν αλλάζοντας σε frog θα επηρεαστεί η προσφορά αυτή;

Παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει  (το έχει δοκιμάσει) ας αναφέρει.

Μόνο στο 13888 μπορούν να σου απαντήσουν με σιγουριά

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, aektzhs 1 said:

Μόνο στο 13888 μπορούν να σου απαντήσουν με σιγουριά

Αυτό ακριβώς φοβάμαι φίλε μου ότι δηλαδή στο κάθε 13888 θα μου απαντήσουν ότι ναι. Δεν εμπιστεύομαι την εξυπηρέτηση πελατών των εταιρειών.

Link to comment
Share on other sites

Just now, christou said:

Αυτό ακριβώς φοβάμαι φίλε μου ότι δηλαδή στο κάθε 13888 θα μου απαντήσουν ότι ναι. Δεν εμπιστεύομαι την εξυπηρέτηση πελατών των εταιρειών.

Οι κλήσεις ηχογραφούνται. Πώς θα σου πει "ναι" και δεν θα ισχύει;

Στην τελική αν σου πει κάποιος από εδώ μέσα "ναι" και δεν ισχύει τι θα πεις μετά; 🙂

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, christou said:

Καλημέρα! μια ερώτηση από εμένα αν κάποιος γνωρίζει. Έφερα πριν 1 μισή χρόνο 2 νούμερα στο what's up από την f2go.

Μου δώσανε τότε μια προσφορά που επειδή άλλαξα και το  σταθεροσε cosmote βάζουν κάθε μήνα στα 2 whatup σε κάθε ανανέωση που κάνω 3gb και 1000 λεπτά προς όλους.θελω να τα μετατρέψω σε frog. Ξέρει κανείς αν αλλάζοντας σε frog θα επηρεαστεί η προσφορά αυτή;

Παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει  (το έχει δοκιμάσει) ας αναφέρει.

Θα σου πρώτηνα να κάτσεις στα αυγά σου. Μια χαρα είναι το whats up..Παλιά αξιζε το frog αλλά πλέον το whats up έχει αρκετά gb και λεπτά ομιλίας..με το DIY και το πακέτο των 13,5€ βάζεις 400' λεπτά και 7gb σύν τα 3 που παίρνεις απο το token έχεις κάθε μήνα 10gb τα οποία μεταφέροντε κάθε μήνα..σε 2-3 μήνες έχεις μαζέψει πάρα πολλά λεπτά ομιλίας και gbyte..

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Vibraphone said:

Οι κλήσεις ηχογραφούνται. Πώς θα σου πει "ναι" και δεν θα ισχύει;

Στην τελική αν σου πει κάποιος από εδώ μέσα "ναι" και δεν ισχύει τι θα πεις μετά; 🙂

Ίσως να έχεις δίκιο απλά έχω βοηθηθεί από φίλους εδώ μέσα και δεν έχω απογοητευτεί σχεδόν ποτέ. Τέλος πάντων μάλλον θα ακολουθήσω την συμβουλή του φίλου να κάτσω στα αυγά μου. Εκτός και αν απαντήσει κάποιος που έχει κάνει παρόμοια κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, christou said:

Ίσως να έχεις δίκιο απλά έχω βοηθηθεί από φίλους εδώ μέσα και δεν έχω απογοητευτεί σχεδόν ποτέ. Τέλος πάντων μάλλον θα ακολουθήσω την συμβουλή του φίλου να κάτσω στα αυγά μου. Εκτός και αν απαντήσει κάποιος που έχει κάνει παρόμοια κίνηση.

Πάντως εγώ που γνωρίζω περίπτωση προσφοράς ανάλογης με τη δική σου, η Cosmote το καρτοκινητό το βλέπει το ίδιο σε όποιο πακέτο κι αν είσαι. Είτε frog, είτε cosmokarta είτε whats up..

Θα ήταν πολύ χοντρό να σου κόψει την παροχή επειδή άλλαξες πακέτο.

Αλλά είναι κρίμα να μην κάνεις μία ερώτηση στην εξυπηρέτηση και να κάθεσαι στο what's up γι' αυτό το λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...