Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

5 ώρες πριν, katsiletra said:
7 ώρες πριν, cmvr said:
Σήμερα έβαλα στους άλλους παππούδες κάρτα και μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι. 13 ευρώ ελάχιστη ανανέωση και καταργήθηκε το πακέτο των 8 ευρώ με τα 800 λεπτά πια και πρέπει να πας στο 11,5 ευρώ με τα 1000 λεπτά.
Κανονικό ξεζούμισμα των αργοκίνητων. Ε από κάπου πρέπει να βγούνε τα σπασμένα.
Θέλει ψάξιμο για μεταφορά σε άλλο δίκτυο.

Εγώ που το έχω να κάνει αυτόματη ανανέωση στους δικούς μου, συνεχίζει κανονικά προς το παρόν να βάζει τα 8€.

Κι εγώ το έκανα σε μερικούς που ήθελαν να το κρατήσουν, απλά με τα 13€ ελάχιστη ανανέωση θα βάζουν πιο σπάνια χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, jaranor said:

Σε ένα καρτοκινητό whatsup έχουν μαζευτεί λεπτά ομιλίας με rollover από το πακέτο που είχε 7,20€. Τώρα με τις αλλαγές, αν βάλεις πακέτο DIY ΜΟΝΟ με 4GB, δηλ χωρίς να επιλέξεις λεπτά ομιλίας (8,5€), θα γίνουν rollover και τα λεπτά από τα προηγούμενα πακέτα;

Όχι, το δοκίμασα 

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, VIPdriver said:

Θέλει κάποιος να κάνει φορητότητα από άλλο δίκτυο σε φρογκ και να το κάνει ονλαιν (αφού ο Γερμανός της γειτονιάς του προσπαθεί να τον πεισει ότι πρεπει να κάνει συμβόλαιο πρωτα). Ξέρει κάποιος ποσες μερες παίρνει η όλη διαδικασία; Ευχαριστώ. 

Αν θυμάμαι καλά, στο τηλέφωνο (όταν σε καλούν), λένε πως μπορεί να κάνει και 5 εργάσιμες

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σε κατάστημα Cosmote να κάνω μία ανανέωση €8 σε καρτοκινητό για να μη χάσω το υπόλοιπο που έχω. Έχω και λεπτά οπότε ήθελα μόνο την ανανέωση.

Μπαίνω μέσα και ρωτάω μία υπάλληλο ποιο είναι το ελάχιστο ποσό ανανέωσης. Μου λέει €13. Της απαντάω πως ξέρω ότι έγινε €13 μέσω του app αλλά θέλω να κάνω ανανέωση στο κατάστημα. Είναι και εκεί €13 ή έχουν παραμείνει τα €8 και τα €10; Μου λέει €13 για να μπορεί να μπει και το πρόγραμμα. Εξηγώ πως δεν θέλω πρόγραμμα, μόνο ανανέωση και τότε μου είπε ότι μπορώ να βάλω €8 και να περάσω απ' το ταμείο.

Πηγαίνω στο ταμείο και ζητάω ανανέωση υπολοίπου σε καρτοκινητό. Πριν προλάβω να πω το ποσό και τι ακριβώς θέλω μου λέει ο υπάλληλος είναι €13. Του λέω όχι €13, €8 θέλω. Απαντά πως είναι €13 μαζί με το πρόγραμμα. Εξηγώ πάλι πως δεν θέλω κανένα πρόγραμμα, θέλω απλά ανανέωση €8. Μου λέει με €8 δεν θα έχω πρόγραμμα και θα μου φτάσουν μόνο για 2 κλήσεις. Ναι του λέω, αυτό θέλω, €8 ανανέωση. Μου έκανε τελικά την ανανέωση με €8.

Πρέπει να τους παρακαλάμε από δω και πέρα για ανανέωση υπολοίπου; Έχουν οδηγία να συμπεριφέρονται έτσι και αν δεν έχεις διαβάσει τα ψιλά γράμματα θα σε εξαπατούνε για να πουλήσουν αυτό που θέλουν;

Μήπως πρέπει να απευθυνθούμε επιτέλους σε κάποια οργάνωση προστασίας καταναλωτών;

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, ioanniskar said:

Πήγα σε κατάστημα Cosmote να κάνω μία ανανέωση €8 σε καρτοκινητό για να μη χάσω το υπόλοιπο που έχω. Έχω και λεπτά οπότε ήθελα μόνο την ανανέωση.

Μπαίνω μέσα και ρωτάω μία υπάλληλο ποιο είναι το ελάχιστο ποσό ανανέωσης. Μου λέει €13. Της απαντάω πως ξέρω ότι έγινε €13 μέσω του app αλλά θέλω να κάνω ανανέωση στο κατάστημα. Είναι και εκεί €13 ή έχουν παραμείνει τα €8 και τα €10; Μου λέει €13 για να μπορεί να μπει και το πρόγραμμα. Εξηγώ πως δεν θέλω πρόγραμμα, μόνο ανανέωση και τότε μου είπε ότι μπορώ να βάλω €8 και να περάσω απ' το ταμείο.

Πηγαίνω στο ταμείο και ζητάω ανανέωση υπολοίπου σε καρτοκινητό. Πριν προλάβω να πω το ποσό και τι ακριβώς θέλω μου λέει ο υπάλληλος είναι €13. Του λέω όχι €13, €8 θέλω. Απαντά πως είναι €13 μαζί με το πρόγραμμα. Εξηγώ πάλι πως δεν θέλω κανένα πρόγραμμα, θέλω απλά ανανέωση €8. Μου λέει με €8 δεν θα έχω πρόγραμμα και θα μου φτάσουν μόνο για 2 κλήσεις. Ναι του λέω, αυτό θέλω, €8 ανανέωση. Μου έκανε τελικά την ανανέωση με €8.

Πρέπει να τους παρακαλάμε από δω και πέρα για ανανέωση υπολοίπου; Έχουν οδηγία να συμπεριφέρονται έτσι και αν δεν έχεις διαβάσει τα ψιλά γράμματα θα σε εξαπατούνε για να πουλήσουν αυτό που θέλουν;

Μήπως πρέπει να απευθυνθούμε επιτέλους σε κάποια οργάνωση προστασίας καταναλωτών;

Αναμενόμενο οτι θα γινόταν στα καταστήματα αυτό που περιέγραψες...

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Alexandros201285 said:

Αναμενόμενο οτι θα γινόταν στα καταστήματα αυτό που περιέγραψες...

Η Nova, γνωριζοντας ότι στα καταστήματα της θα πέσει ξύλο, αφήνει ονλαιν ανανέωση  8€.....

Link to comment
Share on other sites

Πείτε μου σας παρακαλώ όσο ήμουν στο Vodafone cu αν είχα κλειστο το κινητό ή μιλούσα με κάποιον μου ερχόταν sms ότι με κάλεσε το χ κινητό την τάδε ώρα (είχα απενεργοποιημένη την αναμονή - 2πλη γραμμή). Τώρα που είμαι στο what’s up αυτό δεν γίνεται. Μίλησα με το τσατ μέσα από το app και μου είπαν να πατήσω #43# και κλήση. Έκανα τις δοκιμές μου αλλά sms δεν έρχεται. Μήπως πρέπει να στείλω κάποιο συγκεκριμένο μνμ εγώ;

Link to comment
Share on other sites

Έχει προσέξει κάποιος αν τα "νέα" GB του DIY, μετά τις 13 Νοεμβρίου, στακάρουν με τα "παλιά" ?

Edited by Finwe
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, grlansin said:

Πείτε μου σας παρακαλώ όσο ήμουν στο Vodafone cu αν είχα κλειστο το κινητό ή μιλούσα με κάποιον μου ερχόταν sms ότι με κάλεσε το χ κινητό την τάδε ώρα (είχα απενεργοποιημένη την αναμονή - 2πλη γραμμή). Τώρα που είμαι στο what’s up αυτό δεν γίνεται. Μίλησα με το τσατ μέσα από το app και μου είπαν να πατήσω #43# και κλήση. Έκανα τις δοκιμές μου αλλά sms δεν έρχεται. Μήπως πρέπει να στείλω κάποιο συγκεκριμένο μνμ εγώ;

Αυτό που θέλεις να κάνεις γίνεται με ενεργοποίηση προώθησης.

- Αρχικά δες αν έχεις κάποια προώθηση ενεργή πληκτρολογώντας *#ΚΠ*#, όπου ΚΠ είναι ένας κωδικός προώθησης που είναι:

61 όταν δεν απαντάς, 62 όταν το έχεις κλειστό, 67 όταν είναι κατειλημμένο

- Απενεργοποίησε όλες τις προωθήσεις με ##002# ή μία συγκεκριμένη με ##ΚΠ#.

- Μετά ενεργοποίησε την προώθηση για την περίπτωση που θες: (ΧΧ είναι τα 8 νούμερα του κινητού σου χωρίς τα πρώτα 69)

 

Αν δεν θέλεις να ενημερωθεί αυτός που σε καλεί ότι θα λάβεις SMS:  **ΚΠ*69754 ΧΧ #

Αν θέλεις να ενημερωθεί: **ΚΠ*69753 ΧΧ #

 

Αν θέλεις να τον στείλεις και στον τηλεφωνητή τα παραπάνω αλλάζουν σε

**ΚΠ*69750 ΧΧ # και **ΚΠ*69751 ΧΧ # αντίστοιχα.

 

Αν θέλεις μόνο τηλεφωνητή:

Για κλειστό/κατειλημμένο: **ΚΠ*69752 ΧΧ #, όταν δεν απαντάς: **61*69750 ΧΧ #

 

Αν κάνεις κάποιο λάθος ξαναπάτα ##002# για να τις απενεργοποιήσεις όλες και να δοκιμάσεις ξανά.

Τις οδηγίες τις έχω κρατημένες γιατί δεν τις έβρισκα εύκολα όταν τις χρειάστηκα και δεν ξέρω αν ισχύουν όλα σήμερα ακριβώς όπως τα γράφω.

Edited by ioanniskar
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, grlansin said:

Πείτε μου σας παρακαλώ όσο ήμουν στο Vodafone cu αν είχα κλειστο το κινητό ή μιλούσα με κάποιον μου ερχόταν sms ότι με κάλεσε το χ κινητό την τάδε ώρα (είχα απενεργοποιημένη την αναμονή - 2πλη γραμμή). Τώρα που είμαι στο what’s up αυτό δεν γίνεται. Μίλησα με το τσατ μέσα από το app και μου είπαν να πατήσω #43# και κλήση. Έκανα τις δοκιμές μου αλλά sms δεν έρχεται. Μήπως πρέπει να στείλω κάποιο συγκεκριμένο μνμ εγώ;

Eιδοποίηση Κλήσεων
Η υπηρεσία Ειδοποίησης Κλήσεων σε ενημερώνει για τις χαμένες κλήσεις όταν το κινητό σου τηλέφωνο είναι:

  • • Απενεργοποιημένο
  • • Βρίσκεται εκτός κάλυψης
  • • Είναι κατειλημμένο και είναι ενεργοποιημένη η υπηρεσία του προσωπικού τηλεφωνητή, με απενεργοποιημένη ταυτόχρονα την υπηρεσία αναμονής κλήσεων

Μπορείς να ενημερωθείς για μέχρι και 20 διαφορετικούς αριθμούς κινητών ή σταθερών που σε κάλεσαν, ενώ, όταν το κινητό σου είναι κλειστό ή εκτός δικτύου για περισσότερες από δύο μέρες, ενημερώνεσαι για τις κλήσεις των τελευταίων 48 ωρών.
Για να ενεργοποιήσεις/απενεργοποιήσεις την Υπηρεσία Ειδοποίησης Κλήσεων, επικοινώνησε με την εξυπηρέτηση πελατών στο 13888. 

ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ SITE ΤΗΣ COSMOTE. ΑΛΛΑ ΑΝ ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΕΠΑΝΝΕΚΙΝΗΣΗ ΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΙΕΣ ΟΠΩς ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ;

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Μέχρι πρόσφατα μέσα από την εφαρμογή της Cosmote έκανα ανανέωση 8€ σε 2 WhatsUp αριθμούς που έχω σε gps αυτοκινήτων. Πλέον βλέπω ότι το ελάχιστο είναι 13€. Έχει αλλάξει κάτι; αν ναι τι μου προτείνετε να κάνω; θέλω να με καλεί η κάρτα όταν χτυπάει ο συναγερμός και να μου στέλνει SMS.. Άφηνα δηλαδή μέσα χρήματα να υπάρχουν, δεν έβαζα κάποιο πακέτο. Τι επιλογές έχω;

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, DjTony said:

Καλημέρα σας. Μέχρι πρόσφατα μέσα από την εφαρμογή της Cosmote έκανα ανανέωση 8€ σε 2 WhatsUp αριθμούς που έχω σε gps αυτοκινήτων. Πλέον βλέπω ότι το ελάχιστο είναι 13€. Έχει αλλάξει κάτι; αν ναι τι μου προτείνετε να κάνω; θέλω να με καλεί η κάρτα όταν χτυπάει ο συναγερμός και να μου στέλνει SMS.. Άφηνα δηλαδή μέσα χρήματα να υπάρχουν, δεν έβαζα κάποιο πακέτο. Τι επιλογές έχω;

Sent from my SM-S918B using Tapatalk
 

Μπορεις να κάνεις ανανέωση 8 ευρώ από καταστήματα κοσμοτε ή Γερμανός. 

Άλλη λύση είναι το F2G που επιτρέπει ονλαιν ανανέωση από 1 ευρω. 

Link to comment
Share on other sites




Καλημέρα σας. Μέχρι πρόσφατα μέσα από την εφαρμογή της Cosmote έκανα ανανέωση 8€ σε 2 WhatsUp αριθμούς που έχω σε gps αυτοκινήτων. Πλέον βλέπω ότι το ελάχιστο είναι 13€. Έχει αλλάξει κάτι; αν ναι τι μου προτείνετε να κάνω; θέλω να με καλεί η κάρτα όταν χτυπάει ο συναγερμός και να μου στέλνει SMS.. Άφηνα δηλαδή μέσα χρήματα να υπάρχουν, δεν έβαζα κάποιο πακέτο. Τι επιλογές έχω;

Sent from my SM-S918B using Tapatalk




Αν δε θες τη λύση με τα 8 ευρώ από κατάστημα υπάρχει και πιο φτηνή.
Θα βάζεις τον ένα μήνα 13 ευρώ στο ένα νούμερο και τον άλλο μηνα στο άλλο.
Έτσι θα σου βγαίνει 6,5 ευρώ ο μήνας.
Μετά κάνεις μεταφορά ποσου από το ένα στο αλλο(πχ 5 ευρώ).
Πακέτο με μηνύματα θα αγοραζεις.
Έχει το εξής:300 SMS προς WHAT’S UP για ένα μήνα με 3,02€
Link to comment
Share on other sites

Ξεχνάτε ότι ο πάροχος που έχει άνω του 50% συνδρομητική βάση δε μπορεί να κάνει ότι θέλει. Για κάθε τι που βγάζει πρέπει να πάρει την άδεια της ΕΕΤΤ. Αλλιώς θα είχε κλείσει όλους τους άλλους. 

Σιγά μη χαίρεται η cosmote και η κάθε cosmote να χάνει πελάτες. Απλά εμφανώς δε μπορεί να σου κάνει προσφορά. Την κάνει έμμεσα σε πελάτες. Εμένα πχ για να γυρίσω το σταθερό μου στην cosmote, μου δίνει σε δύο καρτοκινητα από 10 ευρώ στο κάθε ένα και επίσης 1000 λεπτά στο ένα και 3gb στο άλλο. Και το 10ευρω μένει στην κάρτα και ανανεώνει και το υπόλοιπο. 

Που θέλω να καταλήξω. Δε θα μπορούσε να το κάνει αυτό σε όλους; Τσάμπα θα της έβγαινε και αυτής γιατί έτσι κι αλλιώς η επικοινωνία θα ήταν από cosmote σε cosmote. Απλά δε την αφήνουν να κάνει ότι προσφορά θέλει. Επίσης έχουν και τους Γερμανούς οικονομολογους που κάνουν προτάσεις για έξτρα εισόδημα της εταιρίες. Μη ξεχνάτε την δήλωση Τσαμαζ, ότι είναι προκλητικές για τον ισολογισμό οι τιμές που πουλάνε οι ανταγωνιστές. Άρα η γραμμή της εταιρίες είναι να μην πουλάει ζημιογόνα τα προϊόντα της. Και δυστυχώς στην Ελλάδα η cosmote είναι πρώτη σε ταχύτητες και κάλυψη εκτός ελαχίστων περιπτώσεων. 

Άρα αν ήταν λάθος η αύξηση, αν το κάνανε επίτηδες, αν αν αν, θεωρώ ότι μελετήθηκε. Από εποχές θυμάμαι που έβαζες στο whats up μια 5ευρω κάρτα και είχες για όλο το μήνα λεπτά ομιλίας τσάμπα και τα ευρώ εμεναν στη κάρτα, μάζεψε κόσμο, τελείωσε τον ανταγωνισμό και ο κόσμος από τότε έκανε καιρό να δει αλλού. Οι περισσότεροι γνωστοί μου λένε, ναι η cosmote είναι η πιο ακριβή αλλά πιάνει γι αυτό καθόμαστε εδώ! 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, _NikitaS_ said:

Ξεχνάτε ότι ο πάροχος που έχει άνω του 50% συνδρομητική βάση δε μπορεί να κάνει ότι θέλει. Για κάθε τι που βγάζει πρέπει να πάρει την άδεια της ΕΕΤΤ. Αλλιώς θα είχε κλείσει όλους τους άλλους

Στην κινητή και στο FTTH δεν έχει κανέναν περιορισμό πάντως. 

Link to comment
Share on other sites

Οταν θα αρχισει να χανει πελατες προς Νοβα, θα τρεχει και δεν θα φτανει...

Νομιζει οτι υπαρχει αναπτυξη (μαλλον θα ενημερώνεται απο τον σκαι), αλλά στην πραγματικότητα ο κοσμος πτωχαινει ολο και περισσότερο. Έρχεται μεγάλο μπαμ στους ελεύθερους επαγγελματίες και θα επηρεαστεί και η υπόλοιπη αγορα (ολα ειναι αλυσίδα).

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, VIPdriver said:

Οταν θα αρχισει να χανει πελατες προς Νοβα, θα τρεχει και δεν θα φτανει...

Νομιζει οτι υπαρχει αναπτυξη (μαλλον θα ενημερώνεται απο τον σκαι), αλλά στην πραγματικότητα ο κοσμος πτωχαινει ολο και περισσότερο. Έρχεται μεγάλο μπαμ στους ελεύθερους επαγγελματίες και θα επηρεαστεί και η υπόλοιπη αγορα (ολα ειναι αλυσίδα).

Μα ανάπτυξη υπάρχει στο λέω εγώ που δουλεύω στον τομέα των οικονομικών,απλά οι κερδοσκόποι ανεβάζουν τις τιμές 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, aektzhs 1 said:

Μα ανάπτυξη υπάρχει στο λέω εγώ που δουλεύω στον τομέα των οικονομικών,απλά οι κερδοσκόποι ανεβάζουν τις τιμές 

Δεν σε αμφισβητώ, απλά οταν εγώ έχω τα ίδια Χ λεφτά κάθε μήνα και τα έξοδα μου αυξάνονται με αποτέλεσμα να ρίχνω λιγότερα χρήματα στην αγορά, πως υπάρχει ανάπτυξη; 

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, VIPdriver said:

Δεν σε αμφισβητώ, απλά οταν εγώ έχω τα ίδια Χ λεφτά κάθε μήνα και τα έξοδα μου αυξάνονται με αποτέλεσμα να ρίχνω λιγότερα χρήματα στην αγορά, πως υπάρχει ανάπτυξη; 

Φίλε το κόστος έχει πάει παντού στο Θεό. Σκέψου μόνο ότι το λάδι έχει εκτοξευτεί. Λίγο αυτές οι μικρές αυξήσεις θα τονώνουν(ελάχιστα την αγορά). 

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε αμφισβητώ, απλά οταν εγώ έχω τα ίδια Χ λεφτά κάθε μήνα και τα έξοδα μου αυξάνονται με αποτέλεσμα να ρίχνω λιγότερα χρήματα στην αγορά, πως υπάρχει ανάπτυξη; 
Έχουμε μπλέξει τα μπούτια μας απλά με τον όρο "ανάπτυξη". Τον έχουμε κάνει "πατσαβουρι" και τον χρησιμοποιούμε αναλόγως τι θέλουμε να περάσουμε. Ανάπτυξη για μένα, αν δεν παράξει η χώρα σε μεγάλο βαθμό δικά της προϊόντα και υπηρεσίες, δεν θα υπάρξει ποτέ. Άλλοι βλέπουν να έρχονται κάποιοι επενδυτές απέξω και να κάνουν πέντε δουλεύεις της αρπαχτής και να λένε να έχουμε ανάπτυξη και άλλοι όπως πχ η εταιρεία των τρένων να τσιμπάει και ετήσια κρατική επιδότηση, αλλά να φανερώνει στους ισολογισμούς της έσοδα και κέρδη, παρόλο που η γραμμή Αθήνα Θεσσαλονίκη είναι κομμένη στα δύο . Γενικά δεν νομίζω να ασχολείται κανείς πλέον με τον όρο ανάπτυξη, άσε που το θεωρώ αισχρό να ορίζεται η ζωή μου και η χώρα μου από κάποιους επενδυτές και μόνο και συ να μη μπορείς να πάρεις μισό δάνειο χωρίς να βάλεις υποθήκη μέχρι και τα δισέγγονα σου... Πάντως όπως λέει και aektzhs πιο πάνω, η αισχροκερδια καλά κρατεί ακόμα στις μέρες μας και ετοιμαστείτε για ακόμα χειρότερα, αφού δεν τους κόβει κανείς τη φόρα. Πάντως κάποιος δεν αλλάζει από cosmote σε νόβα ή το ανάποδο, για να γλυτώσει 5 ευρώ ξέρω γω ή και 10, εφόσον έχει βολευτεί με αυτό. Μόνο σε περίπτωση λήξης συμβολαίου τα κοιτάμε αυτά, οπότε πάνω κάτω στο τέλος, πάλι στα ίδια καταλήγουμε σε αριθμούς συνδρομητών ανά εταιρεία κλπ (κανείς δεν κοιμάται από τις εταιρείες με λίγα λόγια ώστε να τους κλέψει έτσι εύκολα συνδρομητές)

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, VIPdriver said:

Δεν σε αμφισβητώ, απλά οταν εγώ έχω τα ίδια Χ λεφτά κάθε μήνα και τα έξοδα μου αυξάνονται με αποτέλεσμα να ρίχνω λιγότερα χρήματα στην αγορά, πως υπάρχει ανάπτυξη; 

Τα χρήματα που ρίχνεις στην αγορά είναι ακριβώς τα ίδια με τα έσοδα σου. 

Αφού λοιπόν τά έσοδα σου είναι σταθερά, δεν μπορείς να ρίχνεις λιγώτερα στην αγορά ,αλλά ρίχνεις ακριβώς τα ίδια . (εκτός αν αυξήσεις τις αποταμιεύσεις σου πράγμα απίθανο όταν αυξάνονται οι τιμές.  ) 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, johnny_htc said:

Έχουμε μπλέξει τα μπούτια μας απλά με τον όρο "ανάπτυξη". Τον έχουμε κάνει "πατσαβουρι" και τον χρησιμοποιούμε αναλόγως τι θέλουμε να περάσουμε. Ανάπτυξη για μένα, αν δεν παράξει η χώρα σε μεγάλο βαθμό δικά της προϊόντα και υπηρεσίες, δεν θα υπάρξει ποτέ. Άλλοι βλέπουν να έρχονται κάποιοι επενδυτές απέξω και να κάνουν πέντε δουλεύεις της αρπαχτής και να λένε να έχουμε ανάπτυξη και άλλοι όπως πχ η εταιρεία των τρένων να τσιμπάει και ετήσια κρατική επιδότηση, αλλά να φανερώνει στους ισολογισμούς της έσοδα και κέρδη, παρόλο που η γραμμή Αθήνα Θεσσαλονίκη είναι κομμένη στα δύο emoji1787.png. Γενικά δεν νομίζω να ασχολείται κανείς πλέον με τον όρο ανάπτυξη, άσε που το θεωρώ αισχρό να ορίζεται η ζωή μου και η χώρα μου από κάποιους επενδυτές και μόνο και συ να μη μπορείς να πάρεις μισό δάνειο χωρίς να βάλεις υποθήκη μέχρι και τα δισέγγονα σου... Πάντως όπως λέει και aektzhs πιο πάνω, η αισχροκερδια καλά κρατεί ακόμα στις μέρες μας και ετοιμαστείτε για ακόμα χειρότερα, αφού δεν τους κόβει κανείς τη φόρα. Πάντως κάποιος δεν αλλάζει από cosmote σε νόβα ή το ανάποδο, για να γλυτώσει 5 ευρώ ξέρω γω ή και 10, εφόσον έχει βολευτεί με αυτό. Μόνο σε περίπτωση λήξης συμβολαίου τα κοιτάμε αυτά, οπότε πάνω κάτω στο τέλος, πάλι στα ίδια καταλήγουμε σε αριθμούς συνδρομητών ανά εταιρεία κλπ (κανείς δεν κοιμάται από τις εταιρείες με λίγα λόγια ώστε να τους κλέψει έτσι εύκολα συνδρομητές)

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Έχω 2 επιλογές να κάνω τη δουλειά μου. Με το φρογκ και με το λικουιντ. Εαν δεν έκοβε η κοσμοτε την ονλαιν ανανεωση των 8 ευρω, θα την συνεχιζα, παρολο που με το λικουιντ εχω πιο φτηνη ομιλια. Τωρα ομως η κοσμοτε με αναγκαζει να παω σε καταστημα, το οποίο κατάστημα έχει υψηλές πιθανοτητες να με συγχύσει. Βαλε και τον περιορισμό του χρονου (μόνο ώρες καταστηματων), βαλε και το χάσιμο χρονου της διαδικασιας. 

Εντωμεταξύ συντηρουσα και 1 what's up με μεταφορά υπολοιπου. Το εκοψε και αυτο η κοσμοτέ. Ξερω οτι ειμαι πελατης χαμηλου κερδους για την εταιρία, αλλά καλύτερα κάποιο κερδος (εβαζα χρημα στις προσφορες), παρα μηδεν κερδος. Εαν το πολλαπλασιασουμε και με αλλους συνδρομητες που θα φυγουν για τους ιδιους λογους, η χασούρα θα είναι μεγαλυτερη για την εταιρία. 

Link to comment
Share on other sites

Η εταιρεία προφανώς πιστεύει ότι θα τα πάρει πολαπλάσια από αυτούς που θα μείνουν. 

Εξάλου που να πάνε οι πελάτες ; ¨οπου και να πάνε  το ίδιο θα βρούν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...