Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα ανοίξω ένα Νέο θέμα στα δίκτυα εξωτερικού.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=472527

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Χαρακτηριστικό το που πάει το πράγμα είναι το παλιό μη εμπορικό πακέτο της cosmokarta 450' λεπτά που ήταν 4 ευρώ, λιγότερο από 1 χρόνο πριν το έκαναν 5 ευρώ και έβαλαν 100MB και τώρα το κάνουν 6 ευρώ και βάζουν άλλα 100MB για να πουν ότι και καλά βελτίωσαν το πακέτο. Δηλαδη... 200ΜΒ κοστίζουν 2 ευρώ χεχε. Εντάξει... τι να σχολιάσεις σε αυτό. Το βλέπω πάλι σε μερικούς μήνες να γίνεται 7..8...9 μέχρι όλοι να το καταργήσουν εν τέλλει. Φαντάζομαι αν μπορούσαν θα το καταργούσαν κατευθείαν.

Αλλά η απορία μου είναι, μπορούν να κάνουν τόσο μεγάλες αυξήσεις κατά το δοκούν; 50% πάνω σε λιγότερο από 1 χρόνο; Δηλαδή πχ αν η ΔΕΗ ξαφνικά αποφάσιζε ότι θέλει πολλά παραπάνω λεφτά, μπορεί να αυξήσει τα τιμολόγιά της όσο θέλει, 50% πάνω σε ένα χρόνο χωρίς έλεγχο και να της επιτραπεί;

Vasileios, το λινκ από πάνω δε λειτουργεί σωστά.

Edited by apagogeas
Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορούν να κάνουν ότι θέλουν, είναι καλυμμένοι και τηρούν τον νέο νόμο της ΕΕΤΤ (δεν επηρεάζουν πάγια ενώ είσαι σε δεσμευση, δίνουν 2-3 μήνες χρονικό περιθώριο, μπορείς πλέον να φύγεις από την εταιρία αν είσαι καρτοκινητο και γίνουν αλλαγές και να σου δώσουν τα λεφτά που έχεις υπόλοιπο).

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κυριοι καλημερα

Εχουμε ενα καρτοκινητο το οποιο το δινουμε στα παιδια (πανε σχολειο στην πολη ενω μενουμε χωριο) να υπαρχει στην τσαντα τους για περιπτωση αναγκης και οταν τελειωνε το τετραμηνο , νομιζω το εκαναν διμηνο τωρα βαζαμε 5 ε . Χθες του εβαλε η γυναικα μου 10ε μεσω paypal και αμεσως ηρθε μηνυμα οτι το πακετο 250 προς ολους και 100ΜΒ ενεργοποιηθηκε αυτοματως με χρεωση 7 ε .

α) εμεις δεν ζητησαμε ποτε τετοιο πακετο

β) Δεν μπορεις πια να εχεις απλα καρτα;

γ) τι μπορω να κανω για να το απενεργοποιησω; εχω την εντυπωση οτι υπαρχει καποιος αριθμος αλλα δεν μπορω να τον βρω.

Εχω 1 μερα ξοδεψει απο την ζωη μου και νομιζω οτι ζω επιστημονικη φαντασια . Στο σαιτ τους δεν υπαρχει η επικοινωνια και η υποστηριξη και στο τηλεφωνο μιλαω στα ηχογραφημενα τα οποια ειναι μονο πως να σου τα παρουν , δεν υπαρχουν για περιπτωσεις

που εχεις παραπονα , προσπαθωντας δε να μιλησω σε ζωντανο ανθρωπο και πατωντας παραπλησια , δεν απαντουσαν , δεν νομιζω μη τροφιμος ψυχιατρειου οτι μπορει να μεινει περισσοτερο απο μιση ωρα στο ακουστικο του τηλεφωνου.

Το να παω σε καταστημα του Οτε ειναι 40χλμ μακρια , ειναι τρελο το πως σου αναστατωνουν την ζωη αυθαιρετα , και δεν μπορω

να παρακολουθησω πια το θεμα κινητη στην ελλαδα.

Επειδη λογω διπλης υπηκοοτητας με σκανδιναβικη χωρα δεν μπορω να περιγραψω αλλο.

Αν καποιος αναρωτηθει μα ποσο τσιπης για 2 και 4ε οχι δεν τους τα δινω αυτοι ειναι τσιπηδες .

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Αλλαγή από κοσμοκαρτα σε whatsup τα ευρώ χάνονται;
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Κυριοι καλημερα

Εχουμε ενα καρτοκινητο το οποιο το δινουμε στα παιδια (πανε σχολειο στην πολη ενω μενουμε χωριο) να υπαρχει στην τσαντα τους για περιπτωση αναγκης και οταν τελειωνε το τετραμηνο , νομιζω το εκαναν διμηνο τωρα βαζαμε 5 ε . Χθες του εβαλε η γυναικα μου 10ε μεσω paypal και αμεσως ηρθε μηνυμα οτι το πακετο 250 προς ολους και 100ΜΒ ενεργοποιηθηκε αυτοματως με χρεωση 7 ε .

α) εμεις δεν ζητησαμε ποτε τετοιο πακετο

β) Δεν μπορεις πια να εχεις απλα καρτα;

γ) τι μπορω να κανω για να το απενεργοποιησω; εχω την εντυπωση οτι υπαρχει καποιος αριθμος αλλα δεν μπορω να τον βρω.

Εχω 1 μερα ξοδεψει απο την ζωη μου και νομιζω οτι ζω επιστημονικη φαντασια . Στο σαιτ τους δεν υπαρχει η επικοινωνια και η υποστηριξη και στο τηλεφωνο μιλαω στα ηχογραφημενα τα οποια ειναι μονο πως να σου τα παρουν , δεν υπαρχουν για περιπτωσεις

που εχεις παραπονα , προσπαθωντας δε να μιλησω σε ζωντανο ανθρωπο και πατωντας παραπλησια , δεν απαντουσαν , δεν νομιζω μη τροφιμος ψυχιατρειου οτι μπορει να μεινει περισσοτερο απο μιση ωρα στο ακουστικο του τηλεφωνου.

Το να παω σε καταστημα του Οτε ειναι 40χλμ μακρια , ειναι τρελο το πως σου αναστατωνουν την ζωη αυθαιρετα , και δεν μπορω

να παρακολουθησω πια το θεμα κινητη στην ελλαδα.

Επειδη λογω διπλης υπηκοοτητας με σκανδιναβικη χωρα δεν μπορω να περιγραψω αλλο.

Αν καποιος αναρωτηθει μα ποσο τσιπης για 2 και 4ε οχι δεν τους τα δινω αυτοι ειναι τσιπηδες .

 

Καλημέρα. Για την απενεργοποίηση αυτόματων πακέτων στέλνετε το μήνυμα Β_ΟFF στο 1330

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Για την απενεργοποίηση αυτόματων πακέτων στέλνετε το μήνυμα Β_ΟFF στο 1330

Το εκανα και φαινεται να δουλεψε Ευχαριστω ειμαι ευγνωμων

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Πώς μπορώ να βάλω το 13888 στη λίστα αυτόματης απόρριψης;

 

Εξαρτάται από το κινητό σου. Εάν έχει δικό του θέμα, ρώτα εκεί. Διαφορετικά, υπάρχουν εφαρμογές που το κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Αλλαγή από κοσμοκαρτα σε whatsup τα ευρώ χάνονται;

Ρώτησα στον Γερμανό προχθές και μου απάντησαν ότι χάνονται όλα τα αποθηκευμένα λεπτά ομιλίας, MB και SMS εκτός από τα ευρώ. Αν έχεις ήδη ενεργοποιημένο πακέτο κάνεις την αλλαγή παραμονή της ενεργοποίησης για να μην πάει χαμένο.

OnePlus 6T - Nexus 6P
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα στον Γερμανό προχθές και μου απάντησαν ότι χάνονται όλα τα αποθηκευμένα λεπτά ομιλίας, MB και SMS εκτός από τα ευρώ. Αν έχεις ήδη ενεργοποιημένο πακέτο κάνεις την αλλαγή παραμονή της ενεργοποίησης για να μην πάει χαμένο.

 

Προχθές γύρισα cosmokarta σε whatsup και μετά σε frog και διατηρήθηκαν τα MB και τα ευρώ. Τα υπόλοιπα χάθηκαν.

Edited by apagogeas
Link to comment
Share on other sites

να υποθεσω οτι η τελευταια αλλαγη χρεωθηκε μονο 3€ ? Οσον αφορα το τι διατηρειται,οντως τα mb διατηρουνται οπως και το χρηματικό υπολοιπο. Αλλα φυσικα αν δεν καταναλωθουν χανονται,δεν μεταφερονται με οποιοδηποτε αλλο πακετο ιντερνετ του νεου προγράμματος.
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το κινητό σου. Εάν έχει δικό του θέμα, ρώτα εκεί. Διαφορετικά, υπάρχουν εφαρμογές που το κάνουν.

Η συσκευή μου δεν αναγνώριζε το 5ψηφιο ως αριθμό. Κατεβασα ενα αππ και το δεχτηκε. Λογικα αυριο θα με ξαναπάρουν και θα δω εαν δουλεψε.

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα πηγα στην Κυπρο και παρολο που ειχα 40€ υπολοιπο συν πακετο ειδικα για Κυπρο....ΔΕΝ μπορουσα να κανω ουτε μια κληση. Καλα που ειχα WIND δευτερη καρτα και εκανα τη δουλεια μου. Αηδια καταντησε...τα ιδια μου εκανε και στη Βουλγαρια. Δεν ξερω τι να πω...
Link to comment
Share on other sites

για καποιο λογο δεν ηταν ανοιχτο το roaming οποτε επρεπε να επικοινωνησεις με την εταιρια. Εκτος αν χρειαζοταν καποια ρυθμιση η συσκευη σου π.χ. χειροκινητη αναζητηση αλλου δικτυου. Γενικα σημα απο συνεργαζομενα δικτυα είχες ή οχι?Εισερχόμενες δεχόσουν?
Link to comment
Share on other sites

Και ανοιχτο ηταν το roaming και σημα απο συνεργαζομενες εταιρειες ειχα και δεχομουν κανονικα εισερχομενες κλησεις...
Link to comment
Share on other sites

Προσφατα πηγα στην Κυπρο και παρολο που ειχα 40€ υπολοιπο συν πακετο ειδικα για Κυπρο....ΔΕΝ μπορουσα να κανω ουτε μια κληση. Καλα που ειχα WIND δευτερη καρτα και εκανα τη δουλεια μου. Αηδια καταντησε...τα ιδια μου εκανε και στη Βουλγαρια. Δεν ξερω τι να πω...

 

Ποιό πακέτο "ειδικά για Κυπρο" ειχες;

Link to comment
Share on other sites

να υποθεσω οτι η τελευταια αλλαγη χρεωθηκε μονο 3€ ? Οσον αφορα το τι διατηρειται,οντως τα mb διατηρουνται οπως και το χρηματικό υπολοιπο. Αλλα φυσικα αν δεν καταναλωθουν χανονται,δεν μεταφερονται με οποιοδηποτε αλλο πακετο ιντερνετ του νεου προγράμματος.

Ναι, cosmokarta > whatsup 0 ευρώ, whatsup > frog 3 ευρώ ενώ ζητούσε 10 ευρώ για να πάει cosmokarta > frog. Για το αν συμψηφίζονται, δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία, υπήρχε ένα υπόλοιπο 2+ GB από τη cosmokarta, το γύρισα σε frog με τη παραπάνω διαδικασία και έβαλα κάρτα 10 ευρώ που δίνει bonus 1GB και όλα τα MB μεταφέρθηκαν στη λήξη αν θυμάμαι καλα, θα το κοιτάξω και αν είναι κάτι διαφορετικό θα το αναφέρω. Πάντως της cosmokarta ήταν ΜΒ δώρο από κάρτα, το παλιό πακέτο βάζοντας 10 ευρώ με αυτόματη χρέωση 5 ευρώ (που θα γίνει 6 ευρώ τον άλλο μήνα) και δίνει 450' + MB.

Edited by apagogeas
Link to comment
Share on other sites

Έχω what's up καθαρά μόνο για να με παίρνουνε, δε χρησιμοποιώ κάποιο πρόγραμμα.Αναγκάζομαι κάθε 2 μήνες τώρα να βάζω 5 ευρώ!Αν δε βάλω καθόλου , τι θα γίνει?Εκτός ότι θα χάσω το υπόλοιπο χρημάτων που είναι στη κάρτα μου, θα μπορούνε να με παίρνουνε τηλέφωνο η θα διακοπεί η γραμμή?

Τι μπορώ να κάνω ώστε να γλυτώσω κάποια λεφτά?Θέλω όμως να με παίρνουνε τηλέφωνο καθώς είναι επαγγελματικό!

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Πάρτο αβγό και κούρευτο...

Αρχική ανάρτηση

https://www.cosmote.gr/mobile/content/el/attached_files/Company/091118_kartokinhth.pdf

που λέει για 2 νέα πακέτα χρέωση ανά λεπτό μετά τα 3 λεπτά

 

και σήμερα που το είδα πάλι

https://www.cosmote.gr/mobile/content/el/attached_files/Company/09112018_kartokinhth.pdf

το αλλάξανε σε ανά δευτερόλεπτο.

 

boltsis, 5 ευρώ ανά 3 μήνες είναι το φθηνότερο που μπορείς να κάνεις. Στους 3 μήνες μπαίνει φραγή και στους 2 χάνεις το υπόλοιπο.

Edited by apagogeas
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τα 5 ευρώ το δίμηνο το κάνανε για να μη χάνεται το υπόλοιπο , μπορώ να το τραβάω και στους 3 μήνες οπότε, σωστά?
Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τα 5 ευρώ το δίμηνο το κάνανε για να μη χάνεται το υπόλοιπο , μπορώ να το τραβάω και στους 3 μήνες οπότε, σωστά?

 

Στο 2μηνο χανεις τα χρηματα και στο 3μηνο σταματαει να δεχεται κλησεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν προς το τέλος του 2μηνου (την 60η μέρα π.χ.) βάλεις πακέτο,θα διαρκέσει τις 30 μέρες του 3ου μήνα ακόμα και με μηδενικό υπόλοιπο.
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται να βάλει πακέτο;; Καταρχήν δε θα του φτάνει το ποσό να βάλει το οτιδήποτε. Νομίζω μόνο το υπόλοιπο χάνεται στο 2μηνο. Και με μηδέν υπόλοιπο δέχεται κανονικά κλήσεις μέχρι και το 3μηνο, δεν ισχύει;;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...