Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σύμφωνα με ότι συνέβει σε δικό μου

Εφαρμόζεται μετά από 4 μήνες παρουσίας στο εξωτερικό ( όχι συνεχούς )

Δηλαδή ο δικός μου πήγε στην Κύπρο τον Απρίλιο του 2018 . Γύρισε για 30 ημέρες στην Ελλάδα, Μετά το Αύγουστο του ήρθε μήνυμα ότι θα αρχίσει να χρώνεται.

Σύμφωνα με την διατύπωση : αν τους τελευταίους 4 μήνες το χρησιμοποιείς περισσότερο στο εξωτερικό από ότι στην Ελλάδα.

Αυτά σε συμβόλαια

Εγώ είμαι εδώ 6 μήνες με καρτοκινητό δεν με έχουν χρεώσει ακόμα .

Link to comment
Share on other sites

Τι υπηρεσια ειναι αυτη που χρεωνε 3€? Πως την λεγανε τι εγραφε το μήνυμα?

 

----- προσθήκη μηνύματος 93 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απ'οτι διαβαζα στο θεμα της καλυψης υπαρχει θεμα με το 4g και με τηλεφωνο στο cc πρεπει να το διορθώνουν σε όποιον το ζητήσει...τωρα αναλογα και που επεσες...

το πρωί εβαλα τη σιμ σε αλλο τηλέφωνο και παλι δεν έπιανε 4g. μετα έβαλα στο κινητό μου αλλη σιμ φίλου μου που εχει 4G και παλι το σήμα ήταν Η+.δε μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει ούτε σε αλλο τηλέφωνο πιάνει αλλα ούτε αλλη κάρτα στο δικο μου...

Link to comment
Share on other sites

@durutti

Αν θες και μηνύματα τότε το φτηνότερο είναι 8,50 ευρώ με 300+200SMS προς όλους 400+400 SMS WU, και 200 ΜΒ. Τα ΜΒ παίζουν και στο εξωτερικό Ε.Ε..

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

το πρωί εβαλα τη σιμ σε αλλο τηλέφωνο και παλι δεν έπιανε 4g. μετα έβαλα στο κινητό μου αλλη σιμ φίλου μου που εχει 4G και παλι το σήμα ήταν Η+.δε μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει ούτε σε αλλο τηλέφωνο πιάνει αλλα ούτε αλλη κάρτα στο δικο μου...
Άρα είναι θέμα κινητού
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Για να πάρω την προσφορά μετα 500mb για 3μερες ΔΩΡΕΑΝ που δίνει η cosmote στα φοιτητικά καρτοσυμβολαια που στέλνω μνμ???

Γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει?

http://ΕΠΙΣΚΕΦΘΕΙΤΕ ΤΟ SITE ΜΟΥ!!
Link to comment
Share on other sites

το πρωί εβαλα τη σιμ σε αλλο τηλέφωνο και παλι δεν έπιανε 4g. μετα έβαλα στο κινητό μου αλλη σιμ φίλου μου που εχει 4G και παλι το σήμα ήταν Η+.δε μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει ούτε σε αλλο τηλέφωνο πιάνει αλλα ούτε αλλη κάρτα στο δικο μου...

 

Έχεις ενεργοποιήσει από τις ρυθμίσεις του κινητού το Lte ή 4g ή όπως αλλιώς το γράφει; Είναι θέμα συσκευής όπως τα περιγράφεις...

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

manosn2 και asa3, απευθυνθείτε στην cosmote και ζητήστε τους ΕΠΙΜΟΝΑ να ενεργοποιήσουν το 4G, ανεξάρτητα από το τι σας λενε.

Το ίδια τράβηξα κι εγώ με την cosmokarta της συζύγου. Δεν έπιανε με τίποτα 4G.

Στην αρχή νομίζαμε ότι έφταιγε η συσκευη. Έβαλα όμως τη δική μου καρτα sim και δούλευε κανονικά, οπότε αποκλείσαμε αυτό το ενδεχόμενο.

Μετά από κάμποσα τηλεφωνήματα στην cosmote, συμπεραναμε ότι έφταιγε η κάρτα sim και μας είπαν ότι θα μας στείλουν άλλη εντελώς δωρεάν.

Επειδή όμως κάτι μου έλεγε ότι είναι φάουλ της εταιρείας όλη αυτή η ιστορία, ξαναπήρα στην cosmote κι ευτυχώς έπεσα πάνω σε μια εξυπηρετική υπάλληλο, η οποία πέρασε αίτημα στην τεχνική υπηρεσία παρ' όλο που το 4G φαινόταν να είναι ενεργοποιημένο από αυτούς.

Μέσα σε 24 ώρες 4G και 4G+ δούλευαν κανόνι.

Εννοείται ότι δε χρειάστηκε καν να πάρω την καινούρια κάρτα sim.

 

Εν κατακλείδι, ότι και να σας λένε αυτοι, εσείς να ζητήσετε να κάνουν αίτημα στην τεχνική υπηρεσία.

 

Στάλθηκε από το OnePlus 5 χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by jimteo
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πρωί πρωί έγινε το θαύμα. ανοιξα δεδομένα να δω κάτι και πιάνει 4G

ότι ναι ναι δηλαδή. δεν αλλαξα κάτι ,δε πήρα τηλέφωνο κάπου πέρα απο αυτα που εχω αναφέρει πιο πανω

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα τεχνικό θέμα τις τελευταίες μέρες, υπομονή μόνο μπορείτε να κάνετε και θα λυθεί.

 

Sent from my Redmi Note5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται να σταματήσει να χρεώνεται ο λογαριασμός μου στα 0€ και να μην πηγαίνει -0,55€ για παράδειγμα. Υπαρχει τροπος;;

 

Και δεν ξέρω καν που μπορεί να χρεώθηκε ο λογαριασμός μου!! Άντε να βγάλω άκρη αν πάρω τηλέφωνο να μου πουν.

 

(Προνομιακό What’s Up)

 

 

Sent from my iPhone Χ using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Εμάς αυτό το πρόβλημα μετρούσε 10 μήνες. Από τοτε δηλαδή που της πήρα το τηλέφωνο.

Απλά η γυναίκα μου επειδή δεν πολυασχολειται με αυτά, δεν το είχε καν προσέξει.

Πριν από μερικές μέρες έτυχε να το επεξεργαστώ και διαπίστωσα ότι το 4G ήταν ανύπαρκτο.

Γι αυτό είπα στα παιδιά να επιμείνουν στην τεχνική υπηρεσία.

Αφού όμως ο φιλος είπε ότι το πρόβλημα αποκαταστάθηκε χωρίς να κάνει κάτι, ακόμα καλύτερα.

 

Στάλθηκε από το OnePlus 5 χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται να σταματήσει να χρεώνεται ο λογαριασμός μου στα 0€ και να μην πηγαίνει -0,55€ για παράδειγμα. Υπαρχει τροπος;;

 

Και δεν ξέρω καν που μπορεί να χρεώθηκε ο λογαριασμός μου!! Άντε να βγάλω άκρη αν πάρω τηλέφωνο να μου πουν.

 

(Προνομιακό What’s Up)

 

 

Sent from my iPhone Χ using Tapatalk Pro

Οταν μηδενισει στελνοντας sms δεν σταματαει αμεσως,και μπορεί γι'αυτο το λόγο να δεις αρνητικο υπόλοιπο. Σιγουρευτειτε οτι δεν λαμβανετε μηνυματα απο 5ψηφια υψηλης χρεωσης.

Μπορείς να μιλησεις και στο τσατ στη σελιδα της κοσμοτε τοσο για τις χρεωσεις όσο και για προληπτικη φραγη 5ψηφιων.

Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε πρόβλημα με το 4g τις τελευταίες μέρες. Ούτε εγώ δεν έπιανα που είμαι με καρτοσυμβολαιο student. Σήμερα όλα οκ.

Σήμερα πρωί πρωί έγινε το θαύμα. ανοιξα δεδομένα να δω κάτι και πιάνει 4G

ότι ναι ναι δηλαδή. δεν αλλαξα κάτι ,δε πήρα τηλέφωνο κάπου πέρα απο αυτα που εχω αναφέρει πιο πανω

 

[Στάλθηκε από μόνο του]

Link to comment
Share on other sites

Ήμουνα Τουρκία, κλειστά όλα δεν έκανα κλήσεις τίποτα και μου έφαγε 2€. Τι κάνω τωρα;

 

Sent from my Redmi Note5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ήμουνα Τουρκία, κλειστά όλα δεν έκανα κλήσεις τίποτα και μου έφαγε 2€. Τι κάνω τωρα;

 

Sent from my Redmi Note5 using Tapatalk

 

2€ ;

ΔΥΟ ΕΥΡΩ;

 

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Σου έφαγε 2€ γιατί μπήκε στο δίκτυο turkcell.

Έπρεπε να το βάλεις στην λειτουργία πτήσης με το που μπήκες στο αεροπλάνο στην Ελλάδα και να ανοίξεις μόνο το WiFi στην Τουρκία (αν είχε στα σημεία που βρισκόσουν)

Ήμουνα Τουρκία, κλειστά όλα δεν έκανα κλήσεις τίποτα και μου έφαγε 2€. Τι κάνω τωρα;

 

Sent from my Redmi Note5 using Tapatalk

 

[Στάλθηκε από μόνο του]

Link to comment
Share on other sites

Εμενα σε φοιτητικο whats up δεν εχω 4G.Δηλαδη δεν λειτουργουν τα δεδομενα.

Μαλλον τα παιξε το δικτυο στη Κεφαλλονια,δεν εξηγειται αλλιως.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Σου έφαγε 2€ γιατί μπήκε στο δίκτυο turkcell.

Έπρεπε να το βάλεις στην λειτουργία πτήσης με το που μπήκες στο αεροπλάνο στην Ελλάδα και να ανοίξεις μόνο το WiFi στην Τουρκία (αν είχε στα σημεία που βρισκόσουν)

 

[Στάλθηκε από μόνο του]

Αφού σας λέω δεν έκανα κάποια κίνηση, πόσες φορές έχω πάει και ποτέ δεν χρεώθηκα κάτι.

Ναι 2€ ακριβώς, δεν ξέρω πότε, το κατάλαβα όταν γύρισα Ελλάδα.

 

Sent from my Redmi Note5 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 43 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εμενα σε φοιτητικο whats up δεν εχω 4G.Δηλαδη δεν λειτουργουν τα δεδομενα.

Μαλλον τα παιξε το δικτυο στη Κεφαλλονια,δεν εξηγειται αλλιως.

Το ίδιο έγινε στην Αλεξανδρούπολη πριν κανα δύο μέρες, το 13888 λέει ότι γίνονται εργασίες αναβάθμισης (ως συνήθως). Μόνο του θα φτιάξει λογικά αύριο/μεθαύριο.

 

Sent from my Redmi Note5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μίλα με εξυπηρέτηση πελατών

Αφού σας λέω δεν έκανα κάποια κίνηση, πόσες φορές έχω πάει και ποτέ δεν χρεώθηκα κάτι.

Ναι 2€ ακριβώς, δεν ξέρω πότε, το κατάλαβα όταν γύρισα Ελλάδα.

 

Sent from my Redmi Note5 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 43 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το ίδιο έγινε στην Αλεξανδρούπολη πριν κανα δύο μέρες, το 13888 λέει ότι γίνονται εργασίες αναβάθμισης (ως συνήθως). Μόνο του θα φτιάξει λογικά αύριο/μεθαύριο.

 

Sent from my Redmi Note5 using Tapatalk

 

[Στάλθηκε από μόνο του]

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με όσους αντιμετωπίζουν πρόβλημα με το 4g εδώ και αρκετές μέρες το 4g ενεργοποιήθηκε αυτόματα σε όλους τους συνδρομητές cosmote και δεν απενεργοποιείται. Για όποιον αντιμετωπίζει πρόβλημα καλό θα είναι να κάνει μια κλήση στην εξυπηρέτηση πελατών της cosmote όπως έκανα και εγώ και διορθώνεται. Αναφέρομαι κυρίως σε περιπτώσεις που σε μέρη που είχαν τώρα δεν πιάνει και πιάνει μόνο 3g ή σε περιπτώσεις που ενεργοποιούν πρώτη φορά δεδομένα και δεν πιάνει 4g, δε χρειάζεται να στείλουν μήνυμα γιατί είναι ήδη ενεργο, αν δεν παίζει στην εξυπηρέτηση πελατών μπορούν να το ελέγξουν, σε κατάστημα δεν μπορούν να κάνουν κάτι και απεναντιας μπορεί να τα κάνουν χειρότερα

 

Και επίσης μια απορία, τι συμφέρον έχει η cosmote να μην θέλει να φέρει νέους πελάτες στο δίκτυο της, πόσο μάλλον όταν απ' ότι φαίνεται κάποιοι είναι ικανοί να στήσουν ολόκληρη επιχείρηση για να βρουν μια κάρτα SIM? Όταν μέχρι τα μέσα καλοκαιριού η φορητότητα στοίχιζε 30€ σου έλεγε άστο ξανασκεψου το,που να τρέχεις,αλλά τώρα που το πήγε 5€ γιατί να το έκανε άραγε?

Link to comment
Share on other sites

Παντως παιδια κατι ασχετο με την κουβεντα που κανουμε τωρα αλλα θα το πω. Τι κινησαρα ηταν αυτη το καλοκαιρι με 7e - 7GB. Που βεβαια συνοδευτηκε με την κινηση να μπορεις να τα μεταφερεις στον επομενο μηνα. Και που η ανανεωση τους μπορει να γινει απλα και μονο με μια 10αρα καρτα (μιλαω σαν Cosmocarta, κατοχος και του πακετου των 450 λεπτων αυτοματα με 5e απο 10αρα και πανω) μονο και μονο με το δωρο που σου δινει η ανανεωση αυτη! Δεν χρειαζεται δλδ να βαλω εκ νεου 7e - 700MB. Και ετσι για καποιους μηνες μαζευονται χρηματα τα οποία μπορουν να χρησιμοποιηθουν ειτε σε SMS ειτε σε GB ανα ημερα ή ανα ΣΚ με τα αναλογα πακετα.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους.

Το καρτοσυμβόλαιο του πατέρα μου έληξε και θα ήθελα να μειώσω το μηνιαίο κόστος της επικοινωνίας του από τα 16€ που πληρώνει τώρα.

Σε καρτοκινητό τί επιλογές έχουμε;

Μας ενδιαφέρει ΜΟΝΟ χρόνος προς όλους.

Επίσης κάτι τελευταίο, το ποσό που έχει μαζευτεί τώρα στην κάρτα του από αυτά που του "επέστρεφαν" κάθε μήνα θα μεταφερθούν εάν το μετατρέψει σε καρτοκινητό ή να μεταφέρω σε μένα;

 

Υ.Γ. Φαντάζομαι με τις νέες νομοθετικές παρεμβάσεις η μετατροπή δεν θα έχει κόστος, σωστά;

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους.

Το καρτοσυμβόλαιο του πατέρα μου έληξε και θα ήθελα να μειώσω το μηνιαίο κόστος της επικοινωνίας του από τα 16€ που πληρώνει τώρα.

Σε καρτοκινητό τί επιλογές έχουμε;

Μας ενδιαφέρει ΜΟΝΟ χρόνος προς όλους.

Επίσης κάτι τελευταίο, το ποσό που έχει μαζευτεί τώρα στην κάρτα του από αυτά που του "επέστρεφαν" κάθε μήνα θα μεταφερθούν εάν το μετατρέψει σε καρτοκινητό ή να μεταφέρω σε μένα;

 

Υ.Γ. Φαντάζομαι με τις νέες νομοθετικές παρεμβάσεις η μετατροπή δεν θα έχει κόστος, σωστά;

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Frog με 10€ μεταφορα απο κοσμοκαρτα εχεις 120' προς ολους με χρεωση ανα δευτερολεπτο με 3€ στις εβδομαδες διπλασιασμου.Αλλιως ειναι 60' στην ιδια τιμη.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...