Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση. Μόνο με νέο νούμερο.
& πόσο πάει? Έχουμε επιλογή να διαλέξω εύκολο νούμερο?

 

 

Στάλθηκε από το SM-T700 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

Δεν πουλάω εγώ.... Δες στις αγγελίες
Εδώ στο φόρουμ?

 

 

Στάλθηκε από το SM-T700 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

Στην χρυσή ευκαιρεία ή σε άλλα site που δημοσιευουν αγγελίες.
Link to comment
Share on other sites

Εύκολο νούμερο γιατί ; Έτσι κ αλλιώς θα τον μάθεις κάποια στιγμή απέξω με τα πολλά! Εγώ πάντα διάλεγα δύσκολους αριθμούς όταν πήγαινα να αλλάξω αριθμό και μου λέγανε να διαλέξω. Δεν ξέρω για ποιο λόγο νομίζω ότι είναι πιο ασφαλής (κατα μια έννοια) ένας δύσκολος αριθμός από έναν πολύ εύκολο που μπορεί να τον θυμάται απέξω ο οποιοσδήποτε. Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Το γύρισα τελικά σε frog. Τα MB μεταφέρθηκαν, τα λεπτά ομιλίας όχι. Πήρα τηλέφωνο στο 13888 και μου είπαν πως θα έπρεπε κανονικά να μεταφερθεί και ο χρόνος ομιλίας, το κατέγραψαν για να ελεγχθεί από το αρμόδιο τμήμα και μου είπαν πως σε 24 ώρες θα μου απαντήσουν.

Είδομεν...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ξέρει κανενας αν με το easy transfer μπορώ να μεταφέρω χρήματα από whatsup σε cosmoκάρτα;

 

Μπορεις,το easy transfer ειναι για μεταφορα χρηματων αναμεσα σε whats up και cosmokarta και μπορεις να δεχθεις χρηματα απο συνδρομητη συμβολαιου.Απο και προς Frog και μεταξυ Frog καρτοκινητων δεν γινεται πλεον απο τα μεσα του 2017.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, χρειάζεται να κάνω ένα τηλεφώνημα στην Βουλγαρία.

Έχω ενεργοποιημένο το promo4. Δεν πιστεύω να υπάρχει κάποια χρέωση, έτσι;

Η εμπειρία μου στο συγκεκριμένο χώρο μου λέει το εξής: Χρησιμοποιώντας εφαρμογές του τύπου Greenify, Clean Master ως επίσης και αντί-ιικές στη φορητή συσκευή σου, είναι σα να προσλαμβάνεις έναν παιδόφιλο babysitter να προσέχει τα παιδιά σου...
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, χρειάζεται να κάνω ένα τηλεφώνημα στην Βουλγαρία.

Έχω ενεργοποιημένο το promo4. Δεν πιστεύω να υπάρχει κάποια χρέωση, έτσι;

 

ΑΝ είσαι αυτή τη στιγμή συνδεδεμένος με κεραία Cosmote Ελλάδος και ο αριθμός που θα καλέσεις +3069........: no problem όσο θα έχεις ακόμα από τα 200΄προς όλους. Αλλιώς θες πακέτο προς εξωτερικό. Αλλιώς θα χρεωθείς απ΄το υπόλοιπο € σου.

 

ΑΝ είσαι σε άλλη χώρα, διευκρινησέ μας το.

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε φίλος, εδώ είμαι και θέλω να καλέσω 00359χχχχχ.
Η εμπειρία μου στο συγκεκριμένο χώρο μου λέει το εξής: Χρησιμοποιώντας εφαρμογές του τύπου Greenify, Clean Master ως επίσης και αντί-ιικές στη φορητή συσκευή σου, είναι σα να προσλαμβάνεις έναν παιδόφιλο babysitter να προσέχει τα παιδιά σου...
Link to comment
Share on other sites

θα χρεωθεις απο το υπολοιπο εκτος αν εχεις πακετο με δωρεαν προς Βουλγαρία.
Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση του ενός εκατομμυρίου: Από το υπόλοιπο των λεπτών προς όλους ή από το υπόλοιπο της κάρτας;

Δεν ήσουν σαφής αλλά εάν κρίνω από την απάντηση του φίλου πιο πάνω, μάλλον από το υπόλοιπο των λεπτών καθώς η Βουλγαρία ανήκει στην ευρωζώνη και η περιαγωγή έχει καταργηθεί, σωστά;

 

Τροποποίηση:

Το βρήκα. Θέλει ξεχωριστό πακέτο ευρωζώνης αλλιώς πάει 1,44ε ανά λεπτό κλήσης. Μα πως είχα άλλη εντύπωση δεν ξέρω...

Edited by sakis543
Απαντήθηκε η απορία
Η εμπειρία μου στο συγκεκριμένο χώρο μου λέει το εξής: Χρησιμοποιώντας εφαρμογές του τύπου Greenify, Clean Master ως επίσης και αντί-ιικές στη φορητή συσκευή σου, είναι σα να προσλαμβάνεις έναν παιδόφιλο babysitter να προσέχει τα παιδιά σου...
Link to comment
Share on other sites

απο το υπολοιπο σε €. Αυτο που λες για τα λεπτα προς ΕΕ ισχυει οταν εσυ εισαι σε περιαγωγή(εκτος Ελλάδος),όχι οταν είσαι Ελλάδα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν Υπάρχει πακέτο Ευρωζώνης στα καρτοκινητά της Cosmote .

Και για Βουλγαρία μόνο στο FROG Και Cosmokarta.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς αλλά υπάρχουν προϋποθέσεις για τον δότη,πρέπει να έχει κάνει ανανεώσεις τουλάχιστον 20€ το τελευταίο 4μηνο. Επισης τα χρήματα που μεταφέρει να προερχονται απο ανανεώσεις και οχι απο μεταφορές μπόνους κλπ.

Ναι μεν ανανεώσεις «κανονικά & με τον φόρο», αλλά τα προς μεταφορά προκύπτουν κανονικότατα&εκ μεταφοράς, ακόμη & αρχικών +σωρευμένων μεταφερθέντων το πάλαι "χρόνων ομιλίας", εφόσον προηγηθεί οιαδήποτε ανανέωση παρατείνει τους χρόνους λήξης (≥€5) —προσμετράται δε @προαπαιτούμενο €20:secret:

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που το γύρισα σε κοσμοκαρτα, δηλαδή εδώ και 5-6 μήνες, δεν είχε τύχει να στείλω ποτέ sms.

Σήμερα που έστειλα, στραβωσε το στόμα μου.

0,25€ το sms;;; Πάνε καλά οι άνθρωποι;;;

 

Στάλθηκε από το OnePlus 5 χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Από τότε που το γύρισα σε κοσμοκαρτα, δηλαδή εδώ και 5-6 μήνες, δεν είχε τύχει να στείλω ποτέ sms.

Σήμερα που έστειλα, στραβωσε το στόμα μου.

0,25€ το sms;;; Πάνε καλά οι άνθρωποι;;;

 

Στάλθηκε από το OnePlus 5 χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κι εγώ χθες καταλάθος έστειλα από cosmokarta (dual SIM). Δεν το πίστευα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

Έχω ένα αδιάβροχο τάμπλετ, δίκαρτο 3G, που του έχω φορτώσει μια κάρτα whatsup, για χρήση δεδομένων αποκλειστικά. Το χρειάζομαι στο καγιάκ (για δεδομένα μεσοπέλαγα, χάρτες κτλ.) και για ίντερνετ όπου αλλού χρειαστώ (π.χ. σε ταξίδι). Χρειάζομαι γύρω στο 1GB το μήνα και ό,τι παραπάνω υπάρχει, καλοδεχούμενο, αρκεί να είναι οικονομικό. Καλό είναι να μεταφέρονται τα υπόλοιπα, γιατί μπορεί κάποιους μήνες να μην καταναλώνονται. Αλλιώς, μπορεί να το φορτίζω περιστασιακά.

Με τις τελευταίες ανακοινώσεις του whatsup, για περιορισμο του reload it στις 15 μέρες, έχω αρχίσει να εξετάζω το ενδεχόμενο μεταφοράς σε frog (για το πακέτο των 2GB με 4,44€, για 25 μέρες) ή άλλη καρτοκινητή. Προτιμώ Cosmote, λόγω κάλυψης. Και βέβαια, κάτι σταθερό και απλό (με την έννοια να μην αλλάζουν συχνά τα πακέτα του και να πρέπει να παρακολουθώ συνέχεια, ούτε κάτι σε προνομιακό, που δε μπορώ να βρω). Υπάρχει κόστος μεταφοράς;

Κοντολογίς, θέλω κατά μέσο όρο 1GB το μήνα, με μεγάλες διακυμάνσεις στη χρήση του ετησίως, με τον πιο οικονομικό τρόπο. Ποιά η γνώμη σας;

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

Όταν ήμουν στην περιοχή του αεροδρομίου μπορούσα να καταναλώσω από τα mb ( δεν θυμάμαι από ποια από τα πάρε μοίρασε, reload it και promo καταναλωσε, δε μπορώ να διαπιστωσω τώρα...), τώρα στην zone 1 δεν μπορώ να συνδεθώ.

 

Με το άλλο νουμερακι WU μπορούσα να συνδεθώ και στην zone 1, άρα στο άλλο μάλλον κατανάλωσα το όριο των mb που επιτρέπεται σε περιαγωγη για αυτό και δεν έμπαινα μετά. Αφού ούτε και στο αεροπλάνο έμπαινα όταν γυρνουσα Ελλάδα.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

Έχω ένα αδιάβροχο τάμπλετ, δίκαρτο 3G, που του έχω φορτώσει μια κάρτα whatsup, για χρήση δεδομένων αποκλειστικά. Το χρειάζομαι στο καγιάκ (για δεδομένα μεσοπέλαγα, χάρτες κτλ.) και για ίντερνετ όπου αλλού χρειαστώ (π.χ. σε ταξίδι). Χρειάζομαι γύρω στο 1GB το μήνα και ό,τι παραπάνω υπάρχει, καλοδεχούμενο, αρκεί να είναι οικονομικό. Καλό είναι να μεταφέρονται τα υπόλοιπα, γιατί μπορεί κάποιους μήνες να μην καταναλώνονται. Αλλιώς, μπορεί να το φορτίζω περιστασιακά.

Με τις τελευταίες ανακοινώσεις του whatsup, για περιορισμο του reload it στις 15 μέρες, έχω αρχίσει να εξετάζω το ενδεχόμενο μεταφοράς σε frog (για το πακέτο των 2GB με 4,44€, για 25 μέρες) ή άλλη καρτοκινητή. Προτιμώ Cosmote, λόγω κάλυψης. Και βέβαια, κάτι σταθερό και απλό (με την έννοια να μην αλλάζουν συχνά τα πακέτα του και να πρέπει να παρακολουθώ συνέχεια, ούτε κάτι σε προνομιακό, που δε μπορώ να βρω). Υπάρχει κόστος μεταφοράς;

Κοντολογίς, θέλω κατά μέσο όρο 1GB το μήνα, με μεγάλες διακυμάνσεις στη χρήση του ετησίως, με τον πιο οικονομικό τρόπο. Ποιά η γνώμη σας;

 

Καλημέρα, Χρόνια Πολλά.

 

Το κόστος φορητότητας, σε οποιαδήποτε άλλη εταιρεία (Vodafone, Wind, Cyta) είναι 30€. Για μεταφορά σε Frog πιθανολογώ πως είναι δωρεάν, μιας και ανήκει στην Cosmote. Για άλλη καρτοκινητή, θα πρότεινα να κοιτάξεις προς Vodafone CU. Είναι καλή επιλογή.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, Χρόνια Πολλά.

 

Το κόστος φορητότητας, σε οποιαδήποτε άλλη εταιρεία (Vodafone, Wind, Cyta) είναι 30€. Για μεταφορά σε Frog πιθανολογώ πως είναι δωρεάν, μιας και ανήκει στην Cosmote. Για άλλη καρτοκινητή, θα πρότεινα να κοιτάξεις προς Vodafone CU. Είναι καλή επιλογή.

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Τα 30€ ας πούμε πως τα γλιτώνω, αν απλά πάρω καινούρια sim, με νέο αριθμό. Στο CU που κοίταξα όμως, το πιο κοντινό σε αυτά που θελω είναι το "Surf&Mail", που δίνει 600ΜΒ (+ 500ΜΒ με αυτόματη ανανέωση), με 6€, που υστερεί σε σχέση με αυτό της frog, που προανέφερα.

Συν ότι αυτό το "surf&mail" με προβληματίζει λίγο. Αν ας πούμε μας έρθει να βάλουμε Mekong Delta ( :) ) στο youtube, ενώ ψαρεύουμε με το καγιάκ, μήπως έχει τίποτα περιορισμούς;

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Τα 30€ ας πούμε πως τα γλιτώνω, αν απλά πάρω καινούρια sim, με νέο αριθμό. Στο CU που κοίταξα όμως, το πιο κοντινό σε αυτά που θελω είναι το "Surf&Mail", που δίνει 600ΜΒ (+ 500ΜΒ με αυτόματη ανανέωση), με 6€, που υστερεί σε σχέση με αυτό της frog, που προανέφερα.

Συν ότι αυτό το "surf&mail" με προβληματίζει λίγο. Αν ας πούμε μας έρθει να βάλουμε Mekong Delta ( :) ) στο youtube, ενώ ψαρεύουμε με το καγιάκ, μήπως έχει τίποτα περιορισμούς;

 

Οχι,αλλα μπορεις με 4,5€ να βαλεις video pass με 5GB για Youtube και Netflix.Δευτερον εχει περιορισμο 3GB ανα ημερα,μετα σου κοβει την ταχυτητα σε ταχυτητες 2G εως τις 4 το πρωι της επομενης μερας.Η Cosmote δεν εχει περιορισμο στην χρηση και εκτος αυτου,μπορεις να μαζεψεις μερικα GB αν βαζεις το πακετο 2GB καθε 25 μερες με 4,44€ και το πακετο 5GB με 8,5€ δυο φορες το μηνα.Εχεις 14GB με 25,88€ καθαρα,που προυποθετει 30€ ανανεωση,η οποια σου αφηνει λογω του φορου 12% 26,78€.

Επισης μπορεις να βαλεις 1GB/1€ για 24 ωρες,3GB με 2€ για ΣΚ και παρασκευη απο τις 18:00 μεχρι τις 23:59 καθως και 3GB/4€ για ολη την εβδομαδα.

Απο Whats Up σε Frog ειναι 3€ η μεταφορα και χανεις το easy transfer.

Δηλαδη μεταφορα χρηματων απο ανανεωση σε καρτοκινητο Frog προς Whats Up/Cosmokarta και το αντιστροφο δεν γινεται.Τα Mb μετφερονται και χωριζονται σε αγορασμενα και bonus.Οσα ειναι απο Bonus μεταφερονται με Bonus και τα αγορασμενα με αγορασμενα.

Αυτη την περιοδο αποδιδεται 2GB Bonus για 30 ημερες στο πακετο 2GB για 25 ημερες με 4,44€.Για να καταναλωθει το Bonus πρωτα πρεπει να ενεργοποιησεις ενα πακετο 30 ημερων.Αλλιως καταναλωνει το αγορασμενο γιατι ληγει νωριτερα απο το bonus.Για να μεταφερεις τα GB που εχεις μαζεψει αγορασε 120MB με 3,02€.

Ξεκινα με αλλαγη σε Frog και 5€ ανανεωση για να βαζεις τα 2GB.

Να σημειωσω οτι 5€ ανανεωση μονο σε καταστημα και μεσω MyCosmote App το οποιο δινει δυνατοτητα ανανεωσης χρονου και ελεγχο υπολοιπου.Τα πακετα 2 και 5Gb ενεργοποιουνται με sms.

Για 2GB με 4,44€ στελνεις 17317 στο 1330.

Για 5GB με 8,5€ στελνεις 14200 στο 1330.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Η μεταφορά απο cosmokarta/wu σε frog και αντίστροφα κοστίζει 3€.

Οχι,αλλα μπορεις με 4,5€ να βαλεις video pass με 5GB για Youtube και Netflix.Δευτερον εχει περιορισμο 3GB ανα ημερα,μετα σου κοβει την ταχυτητα σε ταχυτητες 2G εως τις 4 το πρωι της επομενης μερας.Η Cosmote δεν εχει περιορισμο στην χρηση και εκτος αυτου,μπορεις να μαζεψεις μερικα GB αν βαζεις το πακετο 2GB καθε 25 μερες με 4,44€ και το πακετο 5GB με 8,5€ δυο φορες το μηνα.Εχεις 14GB με 25,88€ καθαρα,που προυποθετει 30€ ανανεωση,η οποια σου αφηνει λογω του φορου 12% 26,78€.

Επισης μπορεις να βαλεις 1GB/1€ για 24 ωρες,3GB με 2€ για ΣΚ και παρασκευη απο τις 18:00 μεχρι τις 23:59 καθως και 3GB/4€ για ολη την εβδομαδα.

Απο Whats Up σε Frog ειναι 3€ η μεταφορα και χανεις το easy transfer.

Δηλαδη μεταφορα χρηματων απο ανανεωση σε καρτοκινητο Frog προς Whats Up/Cosmokarta και το αντιστροφο δεν γινεται.Τα Mb μετφερονται και χωριζονται σε αγορασμενα και bonus.Οσα ειναι απο Bonus μεταφερονται με Bonus και τα αγορασμενα με αγορασμενα.

Αυτη την περιοδο αποδιδεται 2GB Bonus για 30 ημερες στο πακετο 2GB για 25 ημερες με 4,44€.Για να καταναλωθει το Bonus πρωτα πρεπει να ενεργοποιησεις ενα πακετο 30 ημερων.Αλλιως καταναλωνει το αγορασμενο γιατι ληγει νωριτερα απο το bonus.Για να μεταφερεις τα GB που εχεις μαζεψει αγορασε 120MB με 3,02€.

Ξεκινα με αλλαγη σε Frog και 5€ ανανεωση για να βαζεις τα 2GB.

Να σημειωσω οτι 5€ ανανεωση μονο σε καταστημα και μεσω MyCosmote App το οποιο δινει δυνατοτητα ανανεωσης χρονου και ελεγχο υπολοιπου.Τα πακετα 2 και 5Gb ενεργοποιουνται με sms.

Για 2GB με 4,44€ στελνεις 17317 στο 1330.

Για 5GB με 8,5€ στελνεις 14200 στο 1330.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παίδες!

Καταλήγω σε frog λοιπόν. Φαίνεται η καλύτερη λύση για αυτά που ζητάω και τα 3€ για μεταφορά είναι αμελητέα, μπροστά στο όφελος που θα προκύψει.

Edit: κατατοπιστικότατες οι παραπάνω οδηγίες.

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...