Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε τρία νούμερα που μετατράπηκαν από συμβόλαιο σε κοσμοκάρτα, δεν δουλεύουν τα δεδομένα με ρυθμίσεiς APN ίδιες με πριν.

Έχει ενεργοποιηθεί το My Internet, αλλά έχουν πάρει 500MB από την προσθήκη χρημάτων. Σύγκρινα με άλλο αριθμό κοσμοκάρτα και οι ρυθμίσεις είναι ίδιες. Δοκίμασα μάλιστα να σβήσω το APN και να το ξαναφτιάξω από την αρχή, χωρίς διαφορά.

 

Ξέρει κανείς τί συμβαίνει? Χρειάζεται να ενεργοποιηθεί τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

καρτα των 5€ απο τον γερμανο , μπορουμε να βαλουμε?

 

Όχι. Μόνο μέσω χρεωστικής κάρτας.

 

 

https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/pricelist/index.jsp?catName=TOPUP3ddd55af-62b0-4dd2-af9a-6c4de5de6e91

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ τα φώτα σας εάν γνωρίζετε.

Τώρα έχω στην συσκευή μου 2 γραμμές, μια Cosmote και μια Wind με δυνατότητα data μόνο από την Wind.

Μιας και δεν με φτάνουν πλέον τα mb που έχω κάθε μήνα το πακέτο της Wind λέω να αγοράσω μια κάρτα Cosmote από αγγελία που δίνει 5GB με 5€ και όταν ξεμένω να την ενεργοποιώ.

Η ερώτηση είναι η εξής: σε dual sim συσκευή (mate 8) το Cosmote 2in1 θα δουλέψει κανονικά, δηλαδή θα έχω 3 γραμμές στην συσκευή με ενεργή κάθε φορά από πλευράς Cosmote αυτή που επιλέγω λόγω data και εκτροπή σε αυτή πάλι την φωνή από την άλλη γραμμή μου Cosmote;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ΔΕΝ θα προστεθούν. Πρέπει το σύστημα να τα αναγνωρίζει ως αυτόματα ανανεώσιμο πακέτο, που σημαίνει πως είναι ξεχωριστό.

 

Εξάλλου το είχε αναφέρει και μέλος εδώ μέσα αυτό το γεγονός, πριν ελάχιστες μέρες.

 

Ναι δεν προστίθενται τα αυτόματα ανανεούμενα. Έχεί αναφερθεί . Αλλά παρόλα αυτά πέρνεις περισσότερα.

 

Eυχαριστω παιδια ,να στε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,

 

 

Προχθες εβαλα 5 ευρω μεσα απο το σαιτ της κοσμοτε απο τον υπολογιστη μου.Αμεσως ηρθε κ το σχετικο μηνυμα στο κινητο.Θυμαμαι οτι πριν μαζι με την ανανεωση εδιναν κ 500μβ για 1 μηνα περιπου.Αυτη την φορα τιποτα απολυτως.Τι συνεβη? Το σταματησαν?:(

Link to comment
Share on other sites

με 5 ευρώ δεν έδιναν ποτέ 500 ΜΒ εκτός αν μιλάς για FROG όπου ισχύει για τους 6 πρώτους μήνες.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,

 

 

Προχθες εβαλα 5 ευρω μεσα απο το σαιτ της κοσμοτε απο τον υπολογιστη μου.Αμεσως ηρθε κ το σχετικο μηνυμα στο κινητο.Θυμαμαι οτι πριν μαζι με την ανανεωση εδιναν κ 500μβ για 1 μηνα περιπου.Αυτη την φορα τιποτα απολυτως.Τι συνεβη? Το σταματησαν?:(

 

Καλησπέρα,

 

Τα 500mb τα έδιναν από ανανεώσεις των 10€ και πάνω. Πλέον δίνουν μέσω Reload It. Είτε 600mb για έναν μήνα, είτε 1GB για μια εβδομάδα ή 120' προς what's up για μια εβδομάδα.

 

Αν η ανανέωση γίνει μέσω χρεωστικής κάρτας, τα δώρα διπλασιάζονται.

 

Περισσότερα εδώ: http://m.whatsup.gr/reloadit/

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Τα 500mb τα έδιναν από ανανεώσεις των 10€ και πάνω. Πλέον δίνουν μέσω Reload It. Είτε 600mb για έναν μήνα, είτε 1GB για μια εβδομάδα ή 120' προς what's up για μια εβδομάδα.

 

Αν η ανανέωση γίνει μέσω χρεωστικής κάρτας, τα δώρα διπλασιάζονται.

 

Περισσότερα εδώ: http://m.whatsup.gr/reloadit/

 

 

Καταλαβα ευχαριστω! Μονο που εχω κοσμοκαρτα κ οχι whatsup:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εάν έχει αναφερθεί το βάζω για κάθε ενδιαφερόμενο

 

https://www.cosmote.gr/mobile/content/el/attached_files/Company/191007-anakoinish-whatsup.pdf

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα ευχαριστω! Μονο που εχω κοσμοκαρτα κ οχι whatsup:)

 

Γυρνα το σε Whats Up τοτε,αξιζει παραπανω σε παροχες.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

παιδια τα φοιτιτηκα πως τα κανουν τα προγραμματα?εννοω το υπαρχον αριθμο σε what yp

 

Πας μαζί με την φοιτητική σου ταυτότητα σε ένα κατάστημα cosmote - Germanos

Link to comment
Share on other sites

Χρεώνουν τον αριθμό σου σε κάποιο πάσο ή κάνουν κάποια άλλη κομπίνα. Στη θέση σου δεν θα έμπαινα σε τέτοια διαδικασία. Και καλό είναι εδώ να μην ενθαρρύνουμε/προωθούμε αμφιβόλου νομιμότητας πρακτικές.
Link to comment
Share on other sites

Aν είναι κάτι που έχει πλάκα σε αυτή την εταιρεία είναι ότι βγάζουν υπηρεσίες και πρωτοπορούν για τα δεδομένα της Ελλάδας χωρίς πρώτα να τις έχουν δοκιμάσει πλήρως σε όλα τα επίπεδα.Ειπα να δοκιμάσω την νέα υπηρεσία playnow unlimited.O βασικός λόγος που την ήθελα είναι γιατί ήθελα να δω αν μπορώ να εκμεταλλευτώ το γρήγορο upload του 4g δικτύου της cosmote καθώς λόγω δουλειάς χρειάζεται να ανεβάζω αρκετά βίντεο την ημέρα στο youtube και θα κέρδιζα πολύτιμο χρόνο αν δούλευε σωστά.Τώρα χρησιμοποιώ αρκετά τα after dark πακέτα για την ίδια δουλειά.

Βέβαια στους όρους γράφει για περιορισμό της ταχύτητας στα 480p αλλά λέω οκ μπορεί στο upload να μην υπάρχει περιορισμός,cosmote είναι αυτή ... :lol:

Αγοράζω λοιπόν το πακέτο και διαπιστώνω ότι υπάρχει περιορισμός και στο upload oπότε και ήθελα να το απενεργοποιήσω.Σύμφωνα λοιπόν με τους όρους χρήσης που έχουν ανεβάσει στη http://www.spametouskanones.gr αναφέρει ότι προσωρινή απενεργοποίηση του πακέτου γίνεται στέλνοντας PLAYNOW STOP στο 1330..Αμ δε που γίνεται!!

Εδώ να πω ότι το πακέτο αυτό στην εφαρμογή wu είναι άφαντο και φαίνεται ότι το έχεις μόνο στην ενημέρωση με sms στο 1330.

Οπότε και αρχίζει ένας γολγοθάς επικοινωνίας με το 13888 προκειμένου να δω τι παίζει.Μετά απο 4 τηλέφωνα (χρέωση 0.80€ συνολικά) και επικοινωνία στο chat και κανείς δεν ήξερε να μου πει γιατί δεν λειτουργεί αυτή η εντολή που οι ίδιοι έχουν αναρτήσει στη σελίδα τους.Επικοινώνησαν και οι ίδιοι μαζί μου να με ενημερώσουν για το αίτημα μου..Θετικό αυτό μπορώ να πω

Τελικά μετά απο 3 ημέρες (και που εν τω μεταξύ είχα βρει τρόπο να το παρακάμπτω και να έχω την κανονική 4g ταχύτητα) μου έστειλαν sms ότι ακύρωσαν το πακέτο και μου επέστρεψαν τα 15€..Και ενώ πλέον στέλνοντας Υ στο 1330 δεν μου στέλνει ότι έχω το πακέτο η ταχύτητα στο youtube συνεχίζει να είναι στα 70kb/s και φυσικά να μην με χρεώνει απο τα κανονικά mb..Λογικά μέχρι τις 3/12 που έληγε κανονικά το πακέτο θα είναι έτσι και μετά θα επανέλθει στα κανονικά.

Cosmote κορυφή σε σήμα και υπηρεσίες σε σχέση με τους άλλους 2 αλλά άσχετοι στην εξυπηρέτηση..:down:

Το θετικό για όποιον ενδιαφέρεται είναι ότι το πακέτο αυτό δουλεύει και μέσω tethering.πχ μπορείς να μπαίνεις και απο το pc και να βλέπεις youtube με αυτά τα δεδοδένα

Link to comment
Share on other sites

η cosmote έχει δωρεάν sms μέσω της ιστοσελίδας;
Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου. Έζρα Πάουντ
Link to comment
Share on other sites

cloud.cosmote.gr

Μπαίνεις με τα στοιχεία του mycosmote κανεις ταυτοποίηση του κινητου και σου δίνει δυνατότητα αναβάθμισης σε πακετο που περιλαμβάνει 100 sms. Μπορείς να τα στέλνεις μεσω του web interface ή με την εφαρμογή web2smsGR (Android). Στην αναγνώριση δείχνει websms και μεσα γραφει και το email χρηστη που έχεις δημιουργήσει.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι δε θα μάθουμε ποτέ.

Δεν υπήρχε λόγος να το αγοράσω όταν έχω καβάτζα 2400΄προς όλους... :lol:

Link to comment
Share on other sites

προφανως 3' ελαχιστη εχουν,δεν υπαρχει χρεωση ανα δευτερολεπτο αλα φρογκ στο wu.
Link to comment
Share on other sites

cloud.cosmote.gr

Μπαίνεις με τα στοιχεία του mycosmote κανεις ταυτοποίηση του κινητου και σου δίνει δυνατότητα αναβάθμισης σε πακετο που περιλαμβάνει 100 sms. Μπορείς να τα στέλνεις μεσω του web interface ή με την εφαρμογή web2smsGR (Android). Στην αναγνώριση δείχνει websms και μεσα γραφει και το email χρηστη που έχεις δημιουργήσει.

ευχαριστώ πολύ αντρακο τώρα θα το δοκιμάσω

Τα 100 ανανεώνονται ανά μήνα;

Edited by loyros
Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου. Έζρα Πάουντ
Link to comment
Share on other sites

Χθες (όπως τα τελευταία δύο χρόνια),μου ήρθε υπενθύμιση για το promo4: MHN ΞEXNAΣ TH MONAΔIKH ΠPOΣΦOPA MONO ΓIA EΣENA: 200' ΠPOΣ OΛA TA ΔIKTYA & 600' ΠPOΣ WHAT'S UP ΓIA 1 MHNA MONO ME 4€. ΓIA ENEPΓOΠOIHΣH ΣTEIΛE promo4 ΣTO 1330. H ΠPOΣΦOPA IΣXYEI ΓIA ENEPΓOΠOIHΣEIΣ EΩΣ 30/11

 

Η προσφορά είναι πραγματικά πολύ καλή. Τόσο για αυτά που προσφέρει, όσο και για την τιμή της.

 

Ωστόσο θα πρέπει να γνωρίζουμε, πως τα λεπτά της ΔΕΝ μεταφέρονται, όπως έχει ξαναειπωθεί. Γεγονός που εμένα προσωπικά δεν με συμφέρει, οπότε και επιλέγω το Combo Call Them All μηνιαίως, που μου μεταφέρει τυχόν υπόλοιπο λεπτών ομιλίας.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

προφανως 3' ελαχιστη εχουν,δεν υπαρχει χρεωση ανα δευτερολεπτο αλα φρογκ στο wu.

Συμφωνώ, απλά ήλπιζα λόγω μικρής ποσότητας λεπτών να το ειχε ανά 1 λεπτό. Για ωρα ανάγκης δεν είναι κακό. 6 κλήσεις κάτω των 3 λεπτών δλδ.

Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι. Είμαι κάτοχος κοσμοκάρτας αλλά βλέπω ότι το whats up έχει περισσότερες παροχές. Αν το μετατρέψω σε whats up, το χρηματικό υπόλοιπο που έχω στην κοσμοκάρτα μεταφέρεται;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...