Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι , ισχύει μόνο για τα ΜΒ και δεν είναι απαραίτητο να πάρεις το ίδιο πακέτο.

Ισχύει με κάθε πακέτο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την ανανέωση για mb ισχύει και για τον χρόνο ομιλίας ή γενικά σε όλα τα πακέτα;

Εννοώ ότι προσθέτονται τα παλαιά λεπτά με τα καινούρια και παίρνουν ένα μήνα ακόμα με την ενεργοποίηση του ίδιου πακέτου

Λίγα μηνύματα πιο πριν το ξαναειπαμε αυτό........ Μόνο με τα mb γίνεται αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Η διαχειρίστρια εταιρεία δεν είναι η "εξυπηρέτηση πελατών" της Cosmote. Μπορεί (και μάλλον) να αφαιρέσεις άλλο -0,25€ για να τους τηλεφωνήσεις άδικα.

 

Θα ήθελα να ξέρω:

α) Πού πήρες τελικά;

β) Το κατάφερες να σου επιστρέψουν το -0,49€ του quiz;

 

Αν θες, ενημέρωσε.

 

Λοιπον, εστειλα μνμ στο facebook της cosmote και μου εδωσαν να συμπληρωσω τα στοιχεια μου σε αυτο το λινκ https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/commonNew/callMeBack/callMeBack.jsp. Ετσι μετα απο μιση ωρα με πηρε τηλ μια κοπελα που της ειπα τι εγινε. Η χαζομαρα ομως ηταν οτι εγω εστειλα απαντηση στο διαφημιστικο μνμ που μου ηρθε τη λεξη στοπ, χωρις να θυμαμαι πιο νουμερο ηταν. Νομιζα οτι μου εστελναν διαφημιστικα απο το 19545 και σε αυτο ειχα απαντησει με την λεξη στοπ, οποτε συμφωνα με τους ορους, κακως ειχα χρεωθει.

Εν τελει, η κοπελα κοιταξε την κινηση του κινητου και μου ειπε οτι απο το 54155 μυ ερχονταν τα μνμ και σε αυτο ειχα απαντησει με τη λεξη στοπ. Σε αυτο το νουμερο, η διαγραφη ηταν με χρεωση.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, εστειλα μνμ στο facebook της cosmote και μου εδωσαν να συμπληρωσω τα στοιχεια μου σε αυτο το λινκ https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/commonNew/callMeBack/callMeBack.jsp. Ετσι μετα απο μιση ωρα με πηρε τηλ μια κοπελα που της ειπα τι εγινε. Η χαζομαρα ομως ηταν οτι εγω εστειλα απαντηση στο διαφημιστικο μνμ που μου ηρθε τη λεξη στοπ, χωρις να θυμαμαι πιο νουμερο ηταν. Νομιζα οτι μου εστελναν διαφημιστικα απο το 19545 και σε αυτο ειχα απαντησει με την λεξη στοπ, οποτε συμφωνα με τους ορους, κακως ειχα χρεωθει.

Εν τελει, η κοπελα κοιταξε την κινηση του κινητου και μου ειπε οτι απο το 54155 μυ ερχονταν τα μνμ και σε αυτο ειχα απαντησει με τη λεξη στοπ. Σε αυτο το νουμερο, η διαγραφη ηταν με χρεωση.

 

Άρα:

1) Δε χρεώθηκες άλλο. Επικοινώνησες για το "θέμα".

2) "Δουλειά" ΔΕΝ έγινε: Σε "πείσαν" ότι ήταν δικό σου σφάλμα.

 

ΟΚ.

Κατάλαβα....

 

Υ.Γ.: Ααα και διαγραφή από αυτό τον αριθμό ΔΕ γίνεται.

 

γ) Ενημέρωσε αν σου ξαναστείλουν sms από το διαφημιστικό quiz.....

Αν θες..

Link to comment
Share on other sites

Έγω ξέρω άτομο που κέρδισε λεφτά από τέτοια φάση. Της κοσμοτέ.

Σε διαφημιστικά δε θα σε σπαμάρουν αλλά με sms 3-4 κάθε μέρα με ερωτήσεις τύπου quiz για να μαζεύεις πόντους.

 

Γνωρίζεις την Αθανασία Νταβαρίνου???:blink:

Θέλω αυτόγραφο τώρα!!!!!!!!!!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Άρα:

1) Δε χρεώθηκες άλλο. Επικοινώνησες για το "θέμα".

2) "Δουλειά" ΔΕΝ έγινε: Σε "πείσαν" ότι ήταν δικό σου σφάλμα.

 

ΟΚ.

Κατάλαβα....

 

Υ.Γ.: Ααα και διαγραφή από αυτό τον αριθμό ΔΕ γίνεται.

 

γ) Ενημέρωσε αν σου ξαναστείλουν sms από το διαφημιστικό quiz.....

Αν θες..

Μην παραφραζεις αυτα που εγραψα.

Δεν με επεισαν οτι ηταν δικο μου σφαλμα. ΗΤΑΝ δικο μου σφαλμα, γιατι συμφωνα με την καταγραφη, εστειλα σε αριθμο που οντως χρεωνει.

 

Υ.Γ.: Για το τυπικο, θα ξαναενημερωσω αν μου σταλει διαφημιστικο μνμ.

Edited by mary19
Link to comment
Share on other sites

Η αυτόματη ανανέωση των 200' με 5€, γινεται να απενεργοποιηθεί χωρίς τηλέφωνο στο 1330;

Εχω την κάρτα σε συναγερμό και δεν είναι εύκολη η πρόσβαση.

Link to comment
Share on other sites

Η αυτόματη ανανέωση των 200' με 5€, γινεται να απενεργοποιηθεί χωρίς τηλέφωνο στο 1330;

Εχω την κάρτα σε συναγερμό και δεν είναι εύκολη η πρόσβαση.

 

Δοκίμασε εδώ:

https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/commonNew/callMeBack/callMeBack.jsp

Κατά προτίμηση δηλώνοντας το τηλέφωνο που αφορά.

Αν δεν μπορείς σε άλλο. Και ενημέρωσέ μας αν γίνεται και από άλλο αριθμό.

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βράδυ συμπλήρωσα την ειδική φόρμα στην ιστοσελίδα της Cosmote, προκειμένου να εγγραφώ στη φοιτητική προσφορά. Ξέρετε σε πόσες μέρες θα ολοκληρωθεί η διαδικασία;
Link to comment
Share on other sites

Η αυτόματη ανανέωση των 200' με 5€, γινεται να απενεργοποιηθεί χωρίς τηλέφωνο στο 1330;

Εχω την κάρτα σε συναγερμό και δεν είναι εύκολη η πρόσβαση.

 

Πήγαινε σε ένα κατάστημα και ζήτα να σου το γυρίσουν σε συμβόλαιο με μηδενικό πάγιο , ότι καλύτερο για περίπτωση συναγερμού . Θα πληρώσεις μόνο εάν κτυπήσει ο συναγερμός και σε καλέσει και απαντήσεις .

Link to comment
Share on other sites

Την δυνατότητα ανανέωσης χρόνου ομιλίας μέσω paypal δίνει πλέον η Cosmote και δίνει μπόνους 20%. Edited by alany
Link to comment
Share on other sites

Την δυνατότητα ανανέωσης χρόνου ομιλίας μέσω paypal δίνει πλέον η Cosmote και δίνει μπόνους 20%.

το είδα και εγώ αλλά δεν έλεγε πουθενά ότι παίρνεις 20% μπόνους. Αυτό που το είδες; Ισχύει για όλες τις ανανεώσεις ή μόνο για ανανεώσεις από 10Ε και πάνω;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σήμερα μου λήγουν τα mb και δεν μπορώ να βάλω κάρτα από Γερμανό επειδή είναι Κυριακή. Και επειδή δε θέλω να χάσω τα mb που έχω ούτε και το 1 gb που δίνει με ανανέωση 10 ευρώ και πάνω, υπάρχει κάποιος τρόπος, κάποιος φίλος να μου δώσει κάποια mb ώστε να πάω κάποιες μέρες παραπίσω και μετά να βάλω κάρτα από βδομάδα.
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σήμερα μου λήγουν τα mb και δεν μπορώ να βάλω κάρτα από Γερμανό επειδή είναι Κυριακή. Και επειδή δε θέλω να χάσω τα mb που έχω ούτε και το 1 gb που δίνει με ανανέωση 10 ευρώ και πάνω, υπάρχει κάποιος τρόπος, κάποιος φίλος να μου δώσει κάποια mb ώστε να πάω κάποιες μέρες παραπίσω και μετά να βάλω κάρτα από βδομάδα.

 

Καλημέρα.Μπορείς να κάνεις επέκταση υπολοιπου στο 1315 να βάλεις 3€ και να ενεργοποιησεις το πακέτο με τα 120Mb και να προστεθούν.Επισης κάποιος γνωστός σου ή εσύ ο ίδιος αν έχεις άλλο καρτοκινητο Κοσμοτε η συμβόλαιο να στείλεις 5€ στον αριθμό που λήγει το ιντερνετ και να βάλεις 500mb.Δεν νομίζω ότι υπάρχει άλλη λύση

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Μπορείς να κάνεις επέκταση υπολοιπου στο 1315 να βάλεις 3€ και να ενεργοποιησεις το πακέτο με τα 120Mb και να προστεθούν.Επισης κάποιος γνωστός σου ή εσύ ο ίδιος αν έχεις άλλο καρτοκινητο Κοσμοτε η συμβόλαιο να στείλεις 5€ στον αριθμό που λήγει το ιντερνετ και να βάλεις 500mb.Δεν νομίζω ότι υπάρχει άλλη λύση

Με το πάρε-μοίρασε; Και αυτές οι λύσεις που μου προτείνεις μου κάνουν. Σε ευχαριστώ πολύ

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Με το πάρε-μοίρασε; Και αυτές οι λύσεις που μου προτείνεις μου κάνουν. Σε ευχαριστώ πολύ

 

Παρακαλώ.Σχετικά με το πάρε μοίρασε τα 100mb έχουν ξεχωριστή ημερομηνία λήξης και είναι για 3 μέρες οπότε δεν σε βοηθάνε κάπου.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε αυτές οι δύο λύσεις υπάρχουν. Αυτό με τα 3 ευρώ (επειδή έχω συμβόλαιο cosmote στο άλλο μου τηλέφωνο), μπορώ να δώσω 3 ευρώ τα οποία θα χρεωθούν στον επόμενο λογαριασμό του τηλεφώνου;

Και ναι, Φώτη, έχω αρκετά (πάνω από 2gb) οπότε αυτό με τα 3 ευρώ μου φαίνεται ιδανική περίπτωση. Εξάλλου το συγκεκριμένο νούμερο το χρησιμοποιώ μόνο για ίντερνετ. Οπότε βάζω τα 3 και μετά σε κάποια στιγμή 10 με το δώρο του 1gb

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Την δυνατότητα ανανέωσης χρόνου ομιλίας μέσω paypal δίνει πλέον η Cosmote και δίνει μπόνους 20%.

 

Ναι.

Έβαλε paypal στο portal cosmote.gr :

 

http://i63.tinypic.com/10ojukh.jpg

 

Πρώτα κάνεις login πατώντας Paypal και μετά γίνεται η πληρωμή.

Είναι safe αυτό;

 

Και το 20% ισχύει και για 5€ ανανέωση;

Δλδ αν "φορτώσεις" 5€, Σου δίνει 6€- φόρο??

Δλδ 5,36€ με Paypal 5€???

 

Δεν το δοκίμασα ακόμα....

Link to comment
Share on other sites

Οπότε αυτές οι δύο λύσεις υπάρχουν. Αυτό με τα 3 ευρώ (επειδή έχω συμβόλαιο cosmote στο άλλο μου τηλέφωνο), μπορώ να δώσω 3 ευρώ τα οποία θα χρεωθούν στον επόμενο λογαριασμό του τηλεφώνου;

Και ναι, Φώτη, έχω αρκετά (πάνω από 2gb) οπότε αυτό με τα 3 ευρώ μου φαίνεται ιδανική περίπτωση. Εξάλλου το συγκεκριμένο νούμερο το χρησιμοποιώ μόνο για ίντερνετ. Οπότε βάζω τα 3 και μετά σε κάποια στιγμή 10 με το δώρο του 1gb

Απο συμβόλαιο μπορείς να στείλεις από 5€ και πάνω... Για ρίξε μια ματιά και εδώ για να δεις ακριβώς τι πρέπει να κάνεις https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/page/T21/xml/Personal__service__service_easytransfer/section/MobileInternet_Prs

Link to comment
Share on other sites

Ας είναι και 5 ευρώ δε με πειράζει. Θα το κάνω σε λίγο. Και πάλι ευχαριστώ πολύ.
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Με το πάρε-μοίρασε; Και αυτές οι λύσεις που μου προτείνεις μου κάνουν. Σε ευχαριστώ πολύ

Εγώ νόμιζα πως με το πάρε-μοίρασε όταν πλησιάζει η ώρα για να λήξουν να mb σου και βάλεις το πάρε-μοίρασε τότε τα mb σου αποκτάνει την μεταγενέστερη ημερομηνία λήξης οπότε λήγουν σε 3 μέρες που λήγει το πάρε-μοίρασε. Δεν ήξερα ότι έχουν ξεχωριστή ημερομηνία! Να ρωτήσω όμως εάν έχω τα 100 mb από το πάρε-μοίρασε για 3 μέρες και μετά βάλω το πακέτο 5Ε 500mb τότε αφού έβαλα μετά το πακέτο των 500mb με 5Ε δεν θα μου μεταφέρει τα 100mb από το πάρε-μοίρασε την ημερομηνία που λήγουν τα 500mb;

 

Απο συμβόλαιο μπορείς να στείλεις από 5€ και πάνω... Για ρίξε μια ματιά και εδώ για να δεις ακριβώς τι πρέπει να κάνεις https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/page/T21/xml/Personal__service__service_easytransfer/section/MobileInternet_Prs

 

Ας είναι και 5 ευρώ δε με πειράζει. Θα το κάνω σε λίγο. Και πάλι ευχαριστώ πολύ.

Η μεταφορά από συμβόλαιο 5Ε και πάνω σε καρτοκινητό θεωρείται ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΑΝΑΝΕΩΣΗ οπότε:

1. Παίρνεις κωδικό reload με αποτέλεσμα να μπορείς να μεταφέρεις τα mb αφού με κωδικό reload μεταφέρονται

2. Εγώ όταν η κοσμοτε έκανε δώρο τα 500mb με 10Ε για 7 ημέρες έκανα ανανέωση σε καρτοκινητό από συμβόλαιο μεταφέροντας 10Ε και μου έδωσε και τα 500 mb!!!!!!!!!!!!!!:):)

Επομένως αφού θεωρείται κανονική ανανέωση και μου είχε δώσει και τότε τα 500 mb που γράφω παραπάνω άρα θα πάρεις και τώρα το 1GB για 15 μέρες.

Για να είσαι καλυμμένος μπορείς να στείλεις 10Ε και εαν δεν σου προστεθεί άμεσα το 1GB τότε βάλε το κωδικό reload ή βάλε 5Ε και πάρε τον κωδικό reload για να μεταφέρεις μόνο τα mb και άλλη μέρα βάζεις κάρτα από το κατάστημα για να πάρεις 1GB. Εσύ επιλέγεις!

Επίσης το 1GB δινεται και με ανανέωση από το internet, οπότε εάν έχεις πιστωτική ή paypal το θέμα λύθηκε!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον αυτό μς τα 10 ευρώ. Γιατί αν βάζεις τα 10 ευρώ από το συμβόλαιο και θεωρείται κανονική ανανέωση, αυτό με βολεύει πάρα πολύ, γιατί ουσιαστικά θα είναι σαν να ανανεώνω με 10 ευρώ από κάποιο κατάστημα.

Η ερώτησή μου πλέον έχει να κάνει με το διαδικαστικό. Να στείλω χρήματα από το συμβόλαιο στην κάρτα ή να ζητήσω από την κάρτα κάποια χρήματα μέσω του συμβολαίου; Διάβασα τη σελίδα που δόθηκε παραπάνω για αυτό και ρωτάω μήπως κάποιος από τους παραπάνω τρόπους δε θεωρείται ανανέωση στην κάρτα. Κάποιος με ανάλογη εμπειρία;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον αυτό μς τα 10 ευρώ. Γιατί αν βάζεις τα 10 ευρώ από το συμβόλαιο και θεωρείται κανονική ανανέωση, αυτό με βολεύει πάρα πολύ, γιατί ουσιαστικά θα είναι σαν να ανανεώνω με 10 ευρώ από κάποιο κατάστημα.

Η ερώτησή μου πλέον έχει να κάνει με το διαδικαστικό. Να στείλω χρήματα από το συμβόλαιο στην κάρτα ή να ζητήσω από την κάρτα κάποια χρήματα μέσω του συμβολαίου; Διάβασα τη σελίδα που δόθηκε παραπάνω για αυτό και ρωτάω μήπως κάποιος από τους παραπάνω τρόπους δε θεωρείται ανανέωση στην κάρτα. Κάποιος με ανάλογη εμπειρία;

το ίδιο είναι !!! Εγώ πάντως συνήθως βάζω από το συμβόλαιο στην κάρτα

Link to comment
Share on other sites

Ok ευχαριστώ πολύ, θα το κάνω τώρα και θα ενημερώσω αν υπάρχει κάποιο ζήτημα.
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Σε επικοινωνια μου με την εξυπηρετηση τελικά το 1GB δεν το δίνει με την μεταφορα υπολοιπου απο συμβολαιο αλλα μόνο με ανανεωση απο καταστημα ή με πιστωτικη ή χρεωστική. Τώρα εμένα γιατί μου έδωσαν παλιά με μεταφορά από συμβόλαιο τα 500mb (ήταν η προσφορά 500 mb για 7 μέρες που τώρα έγινε 1gb για 15 μέρες) δεν ξέρω!!!! Μπορεί και να κάνουν λάθος. Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις και να μας πεις τι έγινε!!!!!!! Πάντως η μεταφορά υπολοίπου απο συμβόλαιο θεωρείται σίγουρα κανονική ανανέωση και θα πάρεις σίγουρα κωδικό reload!!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...