Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ :) Καλύφθηκα πλήρως.

Το μόνο που μένει να δω ( θα πάρω τηλ τη Cosmote) είναι το αν θα πρέπει να πληρώσω κάτι για να κρατήσω τον αριθμό όταν διακόψω τη σύνδεση.Δε θέλω να χάσω τα δωρεάν 10 sms/ημέρα του mycosmos.Εξοικονομώ γύρω στα 10 ευρώ το μήνα από αυτή την υπηρεσία καθώς εκμεταλλεύομαι περίπου τα 100 sms από τα 300 που μου προσφέρει ( + άλλα 150 από το websms της Forthnet το οποίο btw είναι πολύ καλύτερο από το mycosmos καθώς σε αφήνει να αποθηκεύεις username,password κι επαφές)

 

Για την επιδότηση μου κάνει εντύπωση που δεν δίνει καθώς τους πρώτους 6 μήνες ( ή 4,δε θυμάμαι) με υποχρέωνε να πληρώνω 9 ευρώ πάγιο με 45 δωρεάν λεπτά ομιλίας.

 

Θα πρέπει να κρατήσεις τον αριθμό σαν καρτοκινητό για να μπορείς να έχεις πρόσβαση στο mycosmos. Υπάρχει δυνατότητα αποθήκευσης αριθμών, μάλλον θα πρέπει να κοιτάξεις καλύτερα τις επιλογές που δίνονται. Όσο για την επιδότηση στην οποία αναφέρεσαι, αυτό ίσχυε για το μηδενικό πάγιο με επιδότηση, ένα πρόγραμμα που έχει σταματήσει να παρέχεται εδώ και πολύ καιρό και που ούτως ή άλλως μετά τη παρέλευση του 6μήνου δεν παρείχε δυνατότητα επιδότησης συσκευής καθώς περνούσες αυτόματα σε αορίστου χρόνου ( αυτή είναι και η ουσία του μηδενικού παγίου, το ότι δεν έχεις σύμβαση ορισμένου χρόνου. )

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ :) Καλύφθηκα πλήρως.

Το μόνο που μένει να δω ( θα πάρω τηλ τη Cosmote) είναι το αν θα πρέπει να πληρώσω κάτι για να κρατήσω τον αριθμό όταν διακόψω τη σύνδεση.Δε θέλω να χάσω τα δωρεάν 10 sms/ημέρα του mycosmos.Εξοικονομώ γύρω στα 10 ευρώ το μήνα από αυτή την υπηρεσία καθώς εκμεταλλεύομαι περίπου τα 100 sms από τα 300 που μου προσφέρει ( + άλλα 150 από το websms της Forthnet το οποίο btw είναι πολύ καλύτερο από το mycosmos καθώς σε αφήνει να αποθηκεύεις username,password κι επαφές)

 

Για την επιδότηση μου κάνει εντύπωση που δεν δίνει καθώς τους πρώτους 6 μήνες ( ή 4,δε θυμάμαι) με υποχρέωνε να πληρώνω 9 ευρώ πάγιο με 45 δωρεάν λεπτά ομιλίας.

 

Εγώ θα το αναφέρω κι εσύ αν θες ψάξ' το... Υπάρχει το txtme.gr για free sms, μόνο που σου στέλνουν κάτι ενημερωτικά-διαφημιστικά sms κάθε μήνα. Το νούμερο που εμφανίζεται στον παραλήπτη είναι το δικό σου και πίστεψέ με, είναι πολύ βολικό, καθώς μέχρι και αναφορά έχει για να βλέπεις αν ο παραλήπτης έλαβε το μήνυμα... Τα διαφημιστικά-ενημερωτικά sms μπορείς να τα ρυθμίσεις να είναι έως 10 το μήνα και εννοείται ότι δεν χρεώνεσαι όταν τα λαμβάνεις. Όσα περισσότερα ενημερωτικά-διαφημιστικά ρυθμίσεις στο λογαριασμό σου για να λαμβάνεις, τόσο περισσότεροι οι πόντοι σου, που εξαργυρώνονται όποτε θες εσύ σε επιπλέον sms... Τα sms που σου διαθέτει από την εγγραφή σου και μετά, είναι 100 ανά μήνα και μπορείς να στείλεις έως 10 sms την ημέρα... Κάθε sms έχει 120 χαρακτήρες! Αυτά πάνω κάτω!

Link to comment
Share on other sites

Για μισό βρε παιδιά. Όταν λες web2sms, εννοείς μέσω του site του mycosmos, σωστά;

 

Άλλο το web2sms της otenet και αλλο τα sms απο το site της cosmote.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει δυνατότητα αποθήκευσης αριθμών

 

Έχεις δίκιο.:)Ενώ είχα αποθηκεύει τις επαφές στα email δεν πάταγα το κουμπιά "Ανάκτηση επαφών" και "Προσθήκη" ώστε να μου εμφανίσει τον αριθμό.

 

Υπάρχει το txtme.gr για free sms, μόνο που σου στέλνουν κάτι ενημερωτικά-διαφημιστικά sms κάθε μήνα.Το νούμερο που εμφανίζεται στον παραλήπτη είναι το δικό σου και πίστεψέ με, είναι πολύ βολικό, καθώς μέχρι και αναφορά έχει για να βλέπεις αν ο παραλήπτης έλαβε το μήνυμα...

 

Σ'ευχαριστώ xaxa1982 :) αν και μάλλον θα κάνω αυτό που είπε ο UniqueGR ( να μετατρέψω τον αριθμό μου σε καρτοκινητό και να διατηρήσω έτσι τα 10 free sms του mycosmos).Θέλω να αποφύγω τη λήψη διαφημιστικών sms ακόμα κι αν αυτά είναι μόνο 10 το μήνα όπως είπες.Τώρα για το θέμα της αναφοράς παραλαβής και της χρήσης ονόματος αποστολέα αυτά είναι 2 ελλείψεις του mycosmos αλλά προκειμένου να αποφύγω λήψη διαφημιστικών sms από το textme.gr θα μείνω στο mycosmos.

 

Watermelon, την υπηρεσία sms μέσα από το mycosmos έχω.:)( που κατά κύριο λόγο δίνει την υπηρεσία email αλλά εγώ χρησιμοποιώ μόνο την υπηρεσία των sms)

Link to comment
Share on other sites

Την προηγουμενη εβδομαδα υπηρχε στο site της cosmote η προσφορα των 300 ευρω επιδοτησης και ειπα να παρω το νοκια 5800 με 40 ευρω και παγιο 40 ευρω.

Μου στελνουν με κουριερ την παρασκευη το κινητο και το συμβολαιο,το υπογραφω και το δινω στο κουριερ να το δωσει στην κοσμοτε.Η συνδεση θα γινει λογικα η σημερα η αυριο. ΑΛΛΑ! κοιτωντας το συμβολαιο βλεπω να γραφει επιδοτηση 95,20 ευρω! και σκεφτομαι να το ακυρωσω και να τους δωσω 95 ευρω και να κρατησω το κινητο.Λετε να πιασει?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους

Να κανω μια ερωτηση μηπως ξερει καποιος να μου απαντηση,

σημερα συμπληρωνω χρονο στη κοσμοτε μετα απο καμια 10ρια χρονια φυσικα,

παιρνω τηλ κ ρωταω για την επιδοτηση κ μου λεει η κοπελα πως δικαιουμε 80ε,

εντωμεταξυ ο τελευταιος λογαριασμος ειναι 88ε

και οι υπολοιποι απο 30 και πανω

την ειπα παραμυθι πως θα παω στη vodafone πως δηθεν καποια θυγατρικη της μου δινει συσκευη των 300ε

και ειπε πως θα το ξαναδουνε κ θα μου απαντησουνε

Εγω θελω να μεινω στη κοσμοτε γιατι με βολευει το προγραμμα των 500' με 5ε

Απο την αλλη λεω να παω σε καποια αλλη εταιρεια για φορητοτητα οποτε θα παρουν τηλ τη κοσμοτε για αποδεσμευση κ ετσι θα γινω πιο πειστικος.

Τοχει κανει κανενας φιλος μηπως εχει πιασει η αδικος κοπος

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το κάνεις

Αν είσαι καλος πελάτης δεν θα σε αφήσουν να φύγεις

Κάπιους όμως τους αφήνουν , Σε αυτή την περίπτωση αν δεν σε πάρουνε τηλέφωνο μέσα σε 4 εργάσιμες θα πρέπει να ακυρώσεις μόνος σου την φορητότητα.

Link to comment
Share on other sites

οταν πας να κανεις δλδ φορητοτητα βαζεις τις υπογραφες,

και μενει σε εκρεμοτητα μονο η αποδεσμευση απο τη κοσμοτε?

η μετα προχωρας σε υπογραφες

Link to comment
Share on other sites

υπογραφεις τη φορητοτητα μονο αλλα απο κει και περα οποια στιγμη θες την ακυρωνεις...μεχρι να σου δωσουν sim απο τον αλλο παροχο φυσικα...
Link to comment
Share on other sites

Αλλο θελω να πω εγω ισως δε το διατυπωσα σωστα.

Να πω σε αλλη εταιρεια πως θελω κ καλα να παω, οποτε να παρουν τηλ αυτοι για

την αποδεσμευση

Απλα να τους τσιγκλισω μπας και γινει κατι

Link to comment
Share on other sites

αυτο ακριβως σου λεω...πας σε ενα αλλο καταστημα και κανεις αιτηση φορητοτητας. με το που τη καταθεσουν απο εκει σε 3-4 μερες θα σε παρουν απο cosmote για να σε ρωτησουν γιατι φευγεις κτλ...εκει τους λες οτι σου κατεβει και προσευχεσαι για το καλυτερο. αν σε ικανοποιησει η προσφορα απλα παρε στο καταστημα που εκανες τη φορητοτητα και ακυρωσε τη.

εγω στη δικια μου επιδοτηση εκανα κατι παρομοιο μονο που αντι για φορητοτητα πηρα στο τμημα ακυρωσεων και ζητησα κωδικο απενεργοποιησης. βεβαια μη περιμενεις μεγαλες διαφορες στην επιδοτηση...

Link to comment
Share on other sites

Ειδα μια διαφημιση πριν λιγο απο τον Γερμανο που λεει δωρεαν κινητα με συνδεση κοσμοτε, ξερετε τι παιζει?
Link to comment
Share on other sites

Ειδα μια διαφημιση πριν λιγο απο τον Γερμανο που λεει δωρεαν κινητα με συνδεση κοσμοτε, ξερετε τι παιζει?

 

Αυτα προλαβα να δω......(τελευταιο ποστ)

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=243710

Link to comment
Share on other sites

Τώρα έχω το πρόγραμμα Cosmote 60 και επειδή το έχω πάνω από χρόνο, έχει ακόμα μικρότερο πάγιο.

Λογαριασμούς κάνω γύρω στα 20 ευρώ το μήνα, ψιλοπράγματα δηλαδή - πάντα οι κλήσεις μου δεν ξεπερνούν τα 60 δωρεάν λεπτά- άντε και λίγο παραπάνω/παρακάτω, αλλά επειδή είδα οτι υπάρχει και πρόγραμμα με μηδενικό πάγιο, λέτε να συμφέρει καλύτερα από την άποψη οτι θα πληρώνω πχ τα μισά αφού τα υπόλοιπα είναι τα πάγια;

Επίσης αν ξέρετε, χάνω κάποιο προνόμιο (όχι οτι έχω και τίποτα τώρα) αν το γυρίσω σε μηδενικό πάγιο;

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο προνόμιο που θα χάσεις με το να πας στο μηδενικό πάγιο είναι ότι αν κάνεις μικρότερους λογαριασμούς θα έχεις και μικρότερες επιδοτήσεις.Επίσης με το μηδενικό πάγιο δεν θα έχεις ποτέ σταθερό λογαριασμό και αυτό κατά τη γνώμη μου είναι καλό καθώς μπορεί να κάνεις μικρότερους λογαριασμούς εφόσον δεν μιλάς όλα τα λεπτά που σου δίνει το C60.Έχεις σκεφτεί όμως να κάνεις τον αριθμό σου καρτοκινητό;Μήπως σε συμφέρει καλύτερα το καρτοκινητό;:worry:
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο προνόμιο που θα χάσεις με το να πας στο μηδενικό πάγιο είναι ότι αν κάνεις μικρότερους λογαριασμούς θα έχεις και μικρότερες επιδοτήσεις.Επίσης με το μηδενικό πάγιο δεν θα έχεις ποτέ σταθερό λογαριασμό και αυτό κατά τη γνώμη μου είναι καλό καθώς μπορεί να κάνεις μικρότερους λογαριασμούς εφόσον δεν μιλάς όλα τα λεπτά που σου δίνει το C60.Έχεις σκεφτεί όμως να κάνεις τον αριθμό σου καρτοκινητό;Μήπως σε συμφέρει καλύτερα το καρτοκινητό;:worry:

 

Με το μηδενικο παγιο ΔΕΝ δινεται επιδοτηση και χανεις καθε προνομοιο εαν ησουν παλιος συνδρομητης και ειχες τα παλια παγια στα προγραμματα....

Link to comment
Share on other sites

Με το μηδενικο παγιο ΔΕΝ δινεται επιδοτηση και χανεις καθε προνομοιο εαν ησουν παλιος συνδρομητης και ειχες τα παλια παγια στα προγραμματα....

Αρχική επιδότηση δεν έχει το πρόγραμμα με το μηδενικό πάγιο όμως κάθε χρόνο ο κάτοχος μπορεί να πάρει.Έτσι δεν είναι ή έχει αλλάξει;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική επιδότηση δεν έχει το πρόγραμμα με το μηδενικό πάγιο όμως κάθε χρόνο ο κάτοχος μπορεί να πάρει.Έτσι δεν είναι ή έχει αλλάξει;:confused:

 

ΔΕΝ δινετε επιδοτηση ουτε αρχικη ουτε μετα το κλεισημο ενος χρονου......

Το μηδενικο παγιο ΔΕΝ επιχορηγητε με επιδοτηση....εκτος και εαν αλλαξε κατι προσφατα...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Μια επιβεβαίωση παιδιά ..

το ποσό της επιδότησης μπορείς να το χρησιμοποιήσεις κι ως έκπτωση στους λογαριασμούς σου; Πάει αναλογικά το ποσό .. ; πως γίνεται αυτή η έκπτωση; (έχει ο πατέρας μου γύρω στα 120 και δεν θέλει συσκευή).

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ δινετε επιδοτηση ουτε αρχικη ουτε μετα το κλεισημο ενος χρονου......

Το μηδενικο παγιο ΔΕΝ επιχορηγητε με επιδοτηση....εκτος και εαν αλλαξε κατι προσφατα...:lol:

 

Δεν δίνεται ποτέ. Και αν αλλάξει κάποιος σε κανονικό οικονομικό πρόγραμμα, επιδότηση θα έχει ένα χρόνο μετά την αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Μια επιβεβαίωση παιδιά ..

το ποσό της επιδότησης μπορείς να το χρησιμοποιήσεις κι ως έκπτωση στους λογαριασμούς σου; Πάει αναλογικά το ποσό .. ; πως γίνεται αυτή η έκπτωση; (έχει ο πατέρας μου γύρω στα 120 και δεν θέλει συσκευή).

 

Όλο το ποσό που δικαιούται, μπορεί να το πάρει σαν έκπτωση στο πάγιό του. Θα πρέπει να καλέσει στο 1212 για να το ζητήσει.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα έχω το πρόγραμμα Cosmote 60 και επειδή το έχω πάνω από χρόνο, έχει ακόμα μικρότερο πάγιο

 

Γενικά υπήρξαν κάποιες εκπτώσεις στα πάγια, δεν έχει να κάνει πια με τη παραμονή στο δίκτυο...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...