Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ήρθε το πρωί sms από Vodafone να μην ξεχάσω να ανανεώσω το Red Ultra που έχω (δε θα παραλείψω 😄 ) και θυμήθηκα πως καιρός είναι να δω τι έχει η Cosmote από τιμές για να πάω σε Gigamax Unlimited. Έχω ένα φοιτητικό Double play στο πατρικό (ακόμα και που δεν είμαι φοιτητής πλέον, το έχουν ξεχάσει και το ανανεώνουν μόνοι τους) και θέλω να κάνω φορητότητα.

However, το φθινόπωρο θα φύγω για εξωτερικό κατά μεγάλη πιθανότητα και μάλλον θα κρατήσω και το ελληνικό νούμερο για κάποιο διάστημα, ακόμα και αν πρέπει να δίνω 35 ευρώ τον μήνα.

Οι ερωτήσεις μου είναι

Τα 35€ είναι οκ για Gigamax Unlimited; Δεν έχω πάρει ακόμα προσφορά επίσημη, έβαλα να με καλέσουν να μου δώσουν, τόσο λέει στο site. Είμαι 26 άρα ακόμα θα έχω και μειωση με τον φόρο κινητής και θα μου βγαίνει πιο κάτω από Vodafone με καλύτερη υπηρεσία.

Θα μπορώ να το χρησιμοποιώ UK, όμως, έχει κάποιο όριο που μετά θα έχω πρόβλημα;

Nokia 2760 -> LG GD510 -> Xperia X10 Mini -> Moto G 1st gen -> LG G4 -> Nexus 6P -> OnePlus 6 -> Pixel 4a 5G
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε το πρωί sms από Vodafone να μην ξεχάσω να ανανεώσω το Red Ultra που έχω (δε θα παραλείψω  ) και θυμήθηκα πως καιρός είναι να δω τι έχει η Cosmote από τιμές για να πάω σε Gigamax Unlimited. Έχω ένα φοιτητικό Double play στο πατρικό (ακόμα και που δεν είμαι φοιτητής πλέον, το έχουν ξεχάσει και το ανανεώνουν μόνοι τους) και θέλω να κάνω φορητότητα.
However, το φθινόπωρο θα φύγω για εξωτερικό κατά μεγάλη πιθανότητα και μάλλον θα κρατήσω και το ελληνικό νούμερο για κάποιο διάστημα, ακόμα και αν πρέπει να δίνω 35 ευρώ τον μήνα.
Οι ερωτήσεις μου είναι
Τα 35€ είναι οκ για Gigamax Unlimited; Δεν έχω πάρει ακόμα προσφορά επίσημη, έβαλα να με καλέσουν να μου δώσουν, τόσο λέει στο site. Είμαι 26 άρα ακόμα θα έχω και μειωση με τον φόρο κινητής και θα μου βγαίνει πιο κάτω από Vodafone με καλύτερη υπηρεσία.
Θα μπορώ να το χρησιμοποιώ UK, όμως, έχει κάποιο όριο που μετά θα έχω πρόβλημα;
Για το roaming έχεις όριο να είσαι 4 μήνες στο εξωτερικό, μετά τρως φραγή, εκτός αν πηγαινοερχεσαι, τότε μηδενίζει. Επίσης έχει πολιτική ορθής χρήσης τα 73GB αν θυμάμαι καλά στα Data.

Αν είσαι Ελλάδα θέλει +2€ για να λειτουργήσει προς νούμερα Ε.Ε.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Cris4524 said:

Για το roaming έχεις όριο να είσαι 4 μήνες στο εξωτερικό, μετά τρως φραγή, εκτός αν πηγαινοερχεσαι, τότε μηδενίζει. Επίσης έχει πολιτική ορθής χρήσης τα 73GB αν θυμάμαι καλά στα Data.

Αν είσαι Ελλάδα θέλει +2€ για να λειτουργήσει προς νούμερα Ε.Ε.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Καλά είναι fast AF από την valuedeals, πήραν και κανονίσαμε unlimited στα 28.53 χωρίς να αφαιρέσουμε τον φόρο κινητής που δικαιούμαι να μην πληρώνω. Ακόμα και το optimal να μην είναι, μια χαρά τιμή μου φαίνεται δεδομένου του καλυτερου δικτύου.

Τώρα για το roaming, διακοπές Χριστούγεννα Πάσχα θα κατεβαίνω Ελλάδα οπότε θα το κάνω reset, αν και αυτός στο τηλ δεν μου είπε ξεκάθαρα πως είναι 4 μήνες το όριο.

Edit: Ευτυχώς δεν παρέλειψαν να το γράψουν στο site https://www.cosmote.gr/cs/business/gr/free-roaming-bus.html

Edited by Dinos_12345
Nokia 2760 -> LG GD510 -> Xperia X10 Mini -> Moto G 1st gen -> LG G4 -> Nexus 6P -> OnePlus 6 -> Pixel 4a 5G
Link to comment
Share on other sites

Τεχνικό θεμα στην ευρύτερη περιοχή. Εκτιμώμενη επίλυση σε 6 μερες!!! Επικοινώνησα μπας και δώσουν απεριόριστα στους αριθμούς του COSMOTE ONE αλλά το μόνο που δώσαν ηταν 5GB και 500 λεπτά στα ηδη απεριόριστα λεπτα. Επίσης ο ένας μου αριθμός είναι Vodafone και δεν πιάνουν καθολου τα δεδομενα οπότε ζήτησα μια eSIM να μου την στείλουν στο μειλ επιτόπου. Προφανώς και δεν γινόταν αυτό (εχει χαθεί η ουσία της eSIM που είναι η αποφυγή ταλαιπωρίας με κούριερ ή καταστήματα σε τέτοιες περιπτώσεις). Τελοσπαντων μου ειπαν να παω σε κατάστημα να ΠΛΗΡΩΣΩ 12€ που θα πιστωσουν αργότερα (κανεις δεν μου το εγγυειται αυτο). Υπενθυμίζω πως είναι Τετάρτη και έχουν κλεισει τα καταστήματα τους. Επίσης με την Σιμ που θα δίνανε φυσικα δεν θα εχει απεριόριστα αλλά μόνο 10GB . Εγω στη σταθερο πληρώνω για απεριόριστο Ίντερνετ και απαιτώ αυτο να έχω και σε περίπτωση βλάβης (να συμπληρώσω εδώ πως τον τελευταιο μηνα υπάρχουν συνεχεια τέτοιες διακοπες υπηρεσίας απλα κρατούσαν μόνο 1 μερα αντι για 6 όπως τωρα). Ντροπή απλα γιατί μέχρι και η Νοβα που στα τριήμερα είναι η μόνη που δεν δίνει δωρεάν δεδομενα, στις βλάβες δίνει απεριόριστα λεπτά και δεδομενα και με καινουρια σιμ αν δεν υπάρχει κινητο νοβα.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Dinos_12345 said:

Καλά είναι fast AF από την valuedeals, πήραν και κανονίσαμε unlimited στα 28.53 χωρίς να αφαιρέσουμε τον φόρο κινητής που δικαιούμαι να μην πληρώνω. Ακόμα και το optimal να μην είναι, μια χαρά τιμή μου φαίνεται δεδομένου του καλυτερου δικτύου.

Τώρα για το roaming, διακοπές Χριστούγεννα Πάσχα θα κατεβαίνω Ελλάδα οπότε θα το κάνω reset, αν και αυτός στο τηλ δεν μου είπε ξεκάθαρα πως είναι 4 μήνες το όριο.

Edit: Ευτυχώς δεν παρέλειψαν να το γράψουν στο site https://www.cosmote.gr/cs/business/gr/free-roaming-bus.html

Είναι κυλιόμενο το 4μηνο δεν κάνει reset με το να είσαι δύο εβδομάδες στην Ελλάδα. Οπότε όπως και να έχει αν περνάς περισσότερο χρόνο στον εξωτερικό θα σε χρεώνει. Το έχω πάθει εγώ με unlimited. Αν θες να έχεις ελεύθερο roaming στην ΕΕ μένεις Vodafone. 

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε το πρωί sms από Vodafone να μην ξεχάσω να ανανεώσω το Red Ultra που έχω (δε θα παραλείψω  ) και θυμήθηκα πως καιρός είναι να δω τι έχει η Cosmote από τιμές για να πάω σε Gigamax Unlimited. Έχω ένα φοιτητικό Double play στο πατρικό (ακόμα και που δεν είμαι φοιτητής πλέον, το έχουν ξεχάσει και το ανανεώνουν μόνοι τους) και θέλω να κάνω φορητότητα.
However, το φθινόπωρο θα φύγω για εξωτερικό κατά μεγάλη πιθανότητα και μάλλον θα κρατήσω και το ελληνικό νούμερο για κάποιο διάστημα, ακόμα και αν πρέπει να δίνω 35 ευρώ τον μήνα.
Οι ερωτήσεις μου είναι
Τα 35€ είναι οκ για Gigamax Unlimited; Δεν έχω πάρει ακόμα προσφορά επίσημη, έβαλα να με καλέσουν να μου δώσουν, τόσο λέει στο site. Είμαι 26 άρα ακόμα θα έχω και μειωση με τον φόρο κινητής και θα μου βγαίνει πιο κάτω από Vodafone με καλύτερη υπηρεσία.
Θα μπορώ να το χρησιμοποιώ UK, όμως, έχει κάποιο όριο που μετά θα έχω πρόβλημα;

Αν είναι να φύγεις έξω προσπάθησε να πάρεις τιμή ( κάτω των 30) για unlimited στην vf.Με την περιαγωγή δεν θα έχεις κανένα θέμα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, zerokill said:


Αν είναι να φύγεις έξω προσπάθησε να πάρεις τιμή ( κάτω των 30) για unlimited στην vf.Με την περιαγωγή δεν θα έχεις κανένα θέμα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Το σήμα στο εξωτερικό δεν ήταν και το καλύτερο πάντως, ακόμα και με roaming. Μήπως χρησιμοποιούν μπάντες που δεν έχει το Pixel μου; Τέσταρα Μιλάνο, Μόντενα, Ρώμη, Παρίσι, Βερολίνο, Βαρκελώνη, Λονδίνο

Nokia 2760 -> LG GD510 -> Xperia X10 Mini -> Moto G 1st gen -> LG G4 -> Nexus 6P -> OnePlus 6 -> Pixel 4a 5G
Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα περισσότερα δίκτυα στο εξωτερικό έχουν θέματα. Είναι ανάλογα τη χώρα, όμως αν δεις πχ καμία εταιρία δεν λέει 99,9% πληθυσμιακή κάλυψη. 

Οι περισσότερες ποντάρουν στις υψηλές ταχύτητες, με αποτέλεσμα η κάλυψη να μένει πίσω. Όχι κάτι τραγικό, όμως πχ η Ιταλία είναι ένα καλο παράδειγμα όπου τα δίκτυα έχουν τεράστια περιθώρια βελτίωσης. 

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, doganos said:

Κάτι άκουσα πως θα αυξηθούν οι τιμές στα συμβόλαια λόγω πληθωρισμού

https://www.ethnos.gr/Economy/article/265706/ayxhseissethlefoniakaiinternetmetatiseklogesoiparoxoithamporoynnaallazoyntistimesanalogametonplhthorismo

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, EllinikoNisi said:

Καλά τα έλεγε ο φίλος που ασχολείται με τα πολιτικά και τις τιμολογήσεις πριν και μετά των εκλογών.

Η Vodafone πάντως το έκανε και πριν τις εκλογές αυτό με την αναπροσαρμογή λόγω πληθωρισμού..

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, kalitexnis_g said:

Η Vodafone πάντως το έκανε και πριν τις εκλογές αυτό με την αναπροσαρμογή λόγω πληθωρισμού..

Σωστά, απλά τώρα παίρνει γενικό χαρακτήρα. Οπότε θα το εφαρμόσουν και με νόμο πλέον και οι υπόλοιπες εταιρίες.

Link to comment
Share on other sites

Η Vodafone πάντως το έκανε και πριν τις εκλογές αυτό με την αναπροσαρμογή λόγω πληθωρισμού..

Η vf το έκανε από το 2022.Αρχές Απριλίου που έκανα τα 2 συμβόλαια αναγράφει στην σύμβαση για την αύξηση εώς και 1.5 ευρώ.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

On 16/6/2023 at 1:18 ΜΜ, EllinikoNisi said:

Σωστά, απλά τώρα παίρνει γενικό χαρακτήρα. Οπότε θα το εφαρμόσουν και με νόμο πλέον και οι υπόλοιπες εταιρίες.

Δεν νομίζω ότι η vodafone παρανόμησε ενώ οι άλλες περίμεναν τον νόμο.. τεσπα θα δείξει. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, zerokill said:


Η vf το έκανε από το 2022.Αρχές Απριλίου που έκανα τα 2 συμβόλαια αναγράφει στην σύμβαση για την αύξηση εώς και 1.5 ευρώ.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Προνόησαν οι άνθρωποι 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω αναφέρει σε άλλο θέμα αλλά είναι κάπως διαφορετικό αυτό που πάει να περάσει η επιτροπή.

Η λύση της επιτροπής αφορά και τα υφιστάμενα συμβόλαια, σε περίπτωση μείωσης των τιμών θα μειωθεί αντίστοιχα και το πάγιο ενώ η Vodafone προβλέπει μόνο σε αύξηση του παγίου. 

Εννοείται μέσα σε όλα αυτά κάθε επιχείρηση που ορίζει ένα δικό της όρο, δεν έχει σχέση με την επιτροπή άρα μπορούν να χρεώνονται και τα δύο παράλληλα ή να κάνει η κάθε εταιρία ό,τι θέλει εφόσον δεν υπάρχει έλεγχος κ είναι απλώς ένας όρος στο συμβόλαιο 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, kalitexnis_g said:

Δεν νομίζω ότι η vodafone παρανόμησε ενώ οι άλλες περίμεναν τον νόμο.. τεσπα θα δείξει. 

Δεν τίθεται θέμα παρανομίας. Η Vodafone είχε ξεκινήσει να προσθέτει όρο πιθανής αύξησης έως 1.5€ λόγω πληθωρισμού μετά την πάροδο του πρώτου χρόνου.  Μάλιστα πολλές (τις περισσότερες?) φορές δεν ασκεί το δικαίωμα αύξησης, παρότι είναι ήδη συμφωνημένο από τον πελάτη.

Η νέα ρύθμιση της ΕΕΤΤ προβλέπει ότι ο πάροχος θα έχει δικαίωμα να προχωρήσει σε αύξηση ακόμη κι αν δεν αναφέρεται ρητά στη σύμβαση.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, minast said:

Δεν τίθεται θέμα παρανομίας. Η Vodafone είχε ξεκινήσει να προσθέτει όρο πιθανής αύξησης έως 1.5€ λόγω πληθωρισμού μετά την πάροδο του πρώτου χρόνου.  Μάλιστα πολλές (τις περισσότερες?) φορές δεν ασκεί το δικαίωμα αύξησης, παρότι είναι ήδη συμφωνημένο από τον πελάτη.

Η νέα ρύθμιση της ΕΕΤΤ προβλέπει ότι ο πάροχος θα έχει δικαίωμα να προχωρήσει σε αύξηση ακόμη κι αν δεν αναφέρεται ρητά στη σύμβαση.

Θα πρέπει όμως να δίνει το δικαίωμα στον πελάτη να φύγει χωρίς ποινή. Αν θέλουν να είναι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, kalitexnis_g said:

Θα πρέπει όμως να δίνει το δικαίωμα στον πελάτη να φύγει χωρίς ποινή. Αν θέλουν να είναι εντάξει.

Αυτό είναι το ισχύον καθεστώς - οποιαδήποτε μονομερής αλλαγή από τον πάροχο δίνει δικαίωμα αζήμιας αποχώρησης στον πελάτη.

Η ΕΕΤΤ σκέφτεται να δώσει δικαίωμα "τιμαριθμικής προσαρμογής" που να μην θεωρείται αύξηση. Προφανώς δεν είναι ευνοϊκό για τον πελάτη, και θα πρέπει να έχει αρκετές δικλείδες ασφαλείας. Αναμένουμε την διαβούλευση από την ΕΕΤΤ για να εκφράσουμε και την (αντίθετη) γνώμη μας 😉

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, minast said:

Μάλιστα πολλές (τις περισσότερες?) φορές δεν ασκεί το δικαίωμα αύξησης, παρότι είναι ήδη συμφωνημένο από τον πελάτη.

Όσοι έχουν τον όρο και πέρασαν οι 12 μήνες είδαν αλλαγή. 0,5€ στο Red Unlimited 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Μια ερώτηση αν ξέρει κάποιος ή το έχει αντιμετωπίσει. Ενώ οι ταχύτητες μου στο download είναι καταπληκτικές στο upload κυριολεκτικά σέρνεται. Μιλάμε για download στα 4,4 MB/s και upload 0,4 MB/s. Είναι φυσιολογικό αυτό το πράγμα? Υπάρχει κάποια λύση, ρύθμιση μήπως;

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, pn1fon1 said:

Καλημέρα σε όλους. Μια ερώτηση αν ξέρει κάποιος ή το έχει αντιμετωπίσει. Ενώ οι ταχύτητες μου στο download είναι καταπληκτικές στο upload κυριολεκτικά σέρνεται. Μιλάμε για download στα 4,4 MB/s και upload 0,4 MB/s. Είναι φυσιολογικό αυτό το πράγμα? Υπάρχει κάποια λύση, ρύθμιση μήπως;

Μιλάς για 4,4MBps ή για 4,4Mbps;

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, pn1fon1 said:
1 hour ago, kalitexnis_g said:
Μιλάς για 4,4MBps ή για 4,4Mbps;

MB per second. Αν το προτιμάς στα mbps είναι download 36 και upload 2.77

36 ΜΒps =  288 Mbps

2.77 MBps = 22 Mbps

έχουν διαφορά τα Bytes με τα bits.

Για το πρόβλημα που αναφέρεις, όντως έχει αρκετές φορές χαμηλό upload η Cosmote αλλά ναι είναι φυσιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...