Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 hour ago, user2163 said:

Ήρθε η πρώτος λογαριασμός 48 μέρες 74 ευρώ, κάτι έλουσαν, με απαλλαγή τελών.

Θα τους πάρω αύριο να δω. Είναι 24 ευρώ πάνω.

 

Screenshot from 2022-04-04 22-04-53.png

Αυτός είναι ο πρώτος λογαριασμός, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, CaptainNickGR said:

Αυτός είναι ο πρώτος λογαριασμός, σωστά;

Σωστά

Η σύνδεση ενεργοποιήθηκε 17/3

Με έχουν χρεώσει 73.80 για 48 ημέρες 18 που λειτουργεί το κινητό και ένα μήνα προπληρωμή 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, user2163 said:

Σωστά

Κανονικά για πόσο συμφωνήσατε να βγαίνει τον μήνα;

Link to comment
Share on other sites

Just now, CaptainNickGR said:

Κανονικά για πόσο συμφωνήσατε να βγαίνει τον μήνα;

Την προσφορά με τα 37 ευρώ έκανα κανονικά 30,50 πρέπει να βγαίνει με cosmote one και χωρίς τέλη

3882DAEF-F8EC-4523-BD45-8B234844EF4A.thumb.jpeg.ef85880d0f812e9690ec1f59c15cf8a8.jpeg

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, user2163 said:

Την προσφορά με τα 37 ευρώ έκανα κανονικά 30,50 πρέπει να βγαίνει με cosmote one και χωρίς τέλη

3882DAEF-F8EC-4523-BD45-8B234844EF4A.thumb.jpeg.ef85880d0f812e9690ec1f59c15cf8a8.jpeg

Βρε βάλε την φραγή από χρεώσιμα SMS να είσαι καλυμμένος. Επίσης στο συμβόλαιο εκεί που λέει ΤΕΛΙΚΟ ΠΑΓΙΟ σου αναγράφει 33.2;

Επειδή συγκρίνω το pdf σου με το δικό μου, νομίζω πως ξέχασαν να σου περάσουν την έκπτωση "Έκπτωση παγίου προωθητικής ενέργειας". 

 

Screenshot_2.thumb.png.0e6c7a10ac933633747cf825cc7d82eb.png

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, CaptainNickGR said:

Βρε βάλε την φραγή από χρεώσιμα SMS να είσαι καλυμμένος. Επίσης στο συμβόλαιο εκεί που λέει ΤΕΛΙΚΟ ΠΑΓΙΟ σου αναγράφει 33.2;

Επειδή συγκρίνω το pdf σου με το δικό μου, νομίζω πως ξέχασαν να σου περάσουν την έκπτωση "Έκπτωση παγίου προωθητικής ενέργειας". 

 

Screenshot_2.thumb.png.0e6c7a10ac933633747cf825cc7d82eb.png

https://myphone.gr/forum/topic/18647/page/615/

Δεν το έχω ακόμη…

Edited by user2163
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, user2163 said:

https://myphone.gr/forum/topic/18647/page/615/

Δεν το έχω ακόμη…

https://myphone.gr/forum/topic/18647/?do=findComment&comment=7045581

Δες λίγο εδώ αυτά που είχα ανεβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν κάνει μλκια σε εμένα τότε δεν έχω το συμβόλαιο να δω τι γράφει εκεί θα τους πάρω τηλ και θα δω αύριο.

Εγω πάνω από 50 ευρώ για 48 μέρες δεν τους δίνω πάντως…

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, user2163 said:

Έχουν κάνει μλκια σε εμένα τότε δεν έχω το συμβόλαιο να δω τι γράφει εκεί θα τους πάρω τηλ και θα δω αύριο.

Εγω πάνω από 50 ευρώ για 48 μέρες δεν τους δίνω πάντως…

Αυτό που φαίνεται να έχει γίνει είναι ότι δεν έχει αποδοθεί η έκπτωση παγίου αντί επιδότησης συσκευής στην αναλογία παγίου από 17/3 μέχρι την έκδοση του πρώτου λογαριασμού. Δεν το ξέρω αν είναι συστημικό λάθος ή αν έτσι γίνεται πάντα αλλά κανονικά όντως θα έπρεπε να βγει γύρω στα 50 ευρώ για τις 48 μέρες όπως είπες.  Σε όποια νέα σύνδεση έχω κάνει ο πρώτος λογαριασμος έβγαινε 2-3 μέρες μετά την ενεργοποίηση, στη δική σου περίπτωση το κακό ήταν ότι βγήκε μετά από 17 μέρες και προέκυψε μεγάλη αναλογία παγίου

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, cuibono said:

Αυτό που φαίνεται να έχει γίνει είναι ότι δεν έχει αποδοθεί η έκπτωση παγίου αντί επιδότησης συσκευής στην αναλογία παγίου από 17/3 μέχρι την έκδοση του πρώτου λογαριασμού. Δεν το ξέρω αν είναι συστημικό λάθος ή αν έτσι γίνεται πάντα αλλά κανονικά όντως θα έπρεπε να βγει γύρω στα 50 ευρώ για τις 48 μέρες όπως είπες.  Σε όποια νέα σύνδεση έχω κάνει ο πρώτος λογαριασμος έβγαινε 2-3 μέρες μετά την ενεργοποίηση, στη δική σου περίπτωση το κακό ήταν ότι βγήκε μετά από 17 μέρες και προέκυψε μεγάλη αναλογία παγίου

Είχα ήδη άλλο κινητό και μπήκε στον ίδιο λογαριασμό με τον ίδιο τιμολογιακό κύκλο. Αλλιώς και σε εμένα μετά από 2-3 μέρες θα είχε βγει.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε έτσι εξηγείται και έχει γίνει αυτό που είπαμε, η ατυχία ήταν ότι ενεργοποιήθηκε ο αριθμός στα μισά του τιμολογιακου κύκλου. Το δικαιο πάντως θα ήταν να σου καλύψουν τη διαφορά τιμής στον πρώτο λογαριασμό εφόσον δεν αποδόθηκε η έκπτωση πάνω στο αναλογικό πάγιο, δε χάνεις κάτι να καλέσεις στην εξυπηρέτηση αναφέροντας το

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά μόλις έγινε τηλεφώνημα έγινε πίστωση 22 ευρώ ήταν αυτό που λέτε, η cosmote γενικά δεν εφαρμόζει τις εκπτώσεις στα αναλογικά πάγια, αν και δεν ήταν λάθος θεωρητικά τα πίστωσαν αλλά να ξέρετε αν κάνετε καμία μετατροπή (η νέα σύνδεση και τη βάλετε σε λογαριασμό υπάρχουσας όπως εγώ) όσο πιο κοντά στην ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού σας.

 

Το συμβόλαιο όλα καλά έχει περαστεί με σωστή τιμή.

30.26 βγαίνει με cosmote one και χωρίς τέλη κινητής.

Edited by user2163
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά μόλις έγινε τηλεφώνημα έγινε πίστωση 22 ευρώ ήταν αυτό που λέτε, η cosmote γενικά δεν εφαρμόζει τις εκπτώσεις στα αναλογικά πάγια, αν και δεν ήταν λάθος θεωρητικά τα πίστωσαν αλλά να ξέρετε αν κάνετε καμία μετατροπή (η νέα σύνδεση και τη βάλετε σε λογαριασμό υπάρχουσας όπως εγώ) όσο πιο κοντά στην ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού σας.
 
Το συμβόλαιο όλα καλά έχει περαστεί με σωστή τιμή.
30.26 βγαίνει με cosmote one και χωρίς τέλη κινητής.
Έπρεπε να σε είχαν ενημερώσει να μην ενεργοποιησεις την σιμ μέχρι να εκδοθεί ο πρώτος λογαριασμός. Αυτά είναι πονηριές της cosmote. Εμείς είχαμε έναν γνωστό στο Γερμανό που μας έκανε το συμβόλαιο και μας προειδοποίησε να περιμένουμε την έκδοση του πρώτου λογαριασμού για να μην χρεωθούμε. Δεν βάλαμε την σιμ σε κινητό μέχρι να γίνει. Γενικα δεν στο λένε πάντως. Κουτοπονηριές και ότι αρπαξουν.
Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίηση 01/04/2022, επέλεξαν μηνιαία τιμολόγηση 04/04/2022 και κάθε μήνα και με χρέωσαν παραπάνω για τις πρώτες 3 μέρες, δεν δέχονται το λάθος, οπότε θα κάνω καταγγελία στον Συνήγορο τ Καταναλωτή. Όσες φορές έχω καταφύγει, έχουν μεσολαβήσει και βρήκα στο τέλος το δίκιο μου.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, aboxton said:

Ενεργοποίηση 01/04/2022, επέλεξαν μηνιαία τιμολόγηση 04/04/2022 και κάθε μήνα και με χρέωσαν παραπάνω για τις πρώτες 3 μέρες, δεν δέχονται το λάθος, οπότε θα κάνω καταγγελία στον Συνήγορο τ Καταναλωτή. Όσες φορές έχω καταφύγει, έχουν μεσολαβήσει και βρήκα στο τέλος το δίκιο μου.

Προπληρωμή κανείς για το διάστημα 04/04 μέχρι 04/05, και για το διάστημα 01/04-03/04 χρησιμοποίησες το δίκτυο τους, όποτε που είναι το λάθος; Δεν θα το χρεωθείς; Αντιλαμβάνομαι ότι θα έπρεπε να γίνεται εξαρχής από την ενεργοποίηση η προπληρωμή του μήνα αλλά και πάλι δεν σε κλέβουν. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, CaptainNickGR said:

Προπληρωμή κανείς για το διάστημα 04/04 μέχρι 04/05, και για το διάστημα 01/04-03/04 χρησιμοποίησες το δίκτυο τους, όποτε που είναι το λάθος; Δεν θα το χρεωθείς; Αντιλαμβάνομαι ότι θα έπρεπε να γίνεται εξαρχής από την ενεργοποίηση η προπληρωμή του μήνα αλλά και πάλι δεν σε κλέβουν. 

Λογικά εννοεί το ίδιο με εμένα, στις 3 μέρες δεν είχε την έκπτωση παγίου βέβαια εμένα ήταν 18 ημέρες και φάνηκε η διαφορά.

Τις 3 μέρες 1/4-3/4 τις πλήρωσε σαν να είχε πάρει συσκευή και όχι έκπτωση στο πάγιο.

Δεν είναι απαραίτητο ότι θα το δεκτούν πάντως, η cosmote δεν το θεωρεί λάθος, εμένα μου τα επέστρεψαν γιατί όπως είπα ήταν 18 μέρες (άρα σημαντικό το ποσό).

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, user2163 said:

Λογικά εννοεί το ίδιο με εμένα, στις 3 μέρες δεν είχε την έκπτωση παγίου βέβαια εμένα ήταν 18 ημέρες και φάνηκε η διαφορά.

Τις 3 μέρες 1/4-3/4 τις πλήρωσε σαν να είχε πάρει συσκευή και όχι έκπτωση στο πάγιο.

Δεν είναι απαραίτητο ότι θα το δεκτούν πάντως, η cosmote δεν το θεωρεί λάθος, εμένα μου τα επέστρεψαν γιατί όπως είπα ήταν 18 μέρες (άρα σημαντικό το ποσό).

Μια από τα ίδια, ευτυχώς με χρέωσαν 4,3€ για δυο μέρες μόνο. Εσένα ήταν τεράστιο το ποσό και θα ήταν τρελό να μην το δεχτούνε ως λάθος. 

Link to comment
Share on other sites

Για 2-3 μέρες χωρίς έκπτωση, ο χρόνος που θα φας μάλλον κοστίζει περισσότερο από τη διαφορά 🙂
Ορθά το κυνηγάει όποιος έχει διάθεση, αλλά στην πράξη δεν αξίζει πάντα.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, minast said:

Ορθά το κυνηγάει όποιος έχει διάθεση, αλλά στην πράξη δεν αξίζει πάντα.

Αυτό μην το λες η cosmote δεν το θεωρεί λάθος, σου λέει για ένα συμβόλαιο 24 μήνες σου δίνω ένα ποσό το μήνα έκπτωση 24 φορές όχι 24 + 1/10 του μήνα που θέλω να σου βγάλω τον πρώτο λογαριασμό.

Σήμερα το έμαθα και εγώ να ξέρεις.

Δηλαδή αν έχεις έκπτωση 30 ευρώ το μήνα, έχεις επιδότηση παγίου 720 ευρώ στα 2 χρόνια σε ισόποσα 30ρικα σε λογαριασμούς, για τους επόμενους 24 λογαριασμούς, τώρα αν έχεις αναλογική χρέωση δεν μπαίνει εκεί, το σύστημα σου πιστώνει 30 ευρώ σε κάθε λογαριασμό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τα λεφτά, αλλά τα μερίσματα των μετοχών και τα bonus του ΔΣ δεν θα τα πληρώσω εγώ. Η περίοδος του 24μηνου είναι από 1/4/22 και για 2 χρόνια, άρα η έκπτωση θα έπρεπε να είναι καθ' όλη την διάρκεια του. Οτιδήποτε άλλο είναι αθέτηση των όρων. 

Προσπαθούν να με πείσουν για το αντίθετο, οπότε θα προχωρησω σε καταγγελία στο Συνήγορο τ Καταναλωτή. Για 5,5€, ναι για τόσα, η συνςπριφορα είναι που ενοχλεί όχι το ποσό. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, aboxton said:

Δεν είναι τα λεφτά, αλλά τα μερίσματα των μετοχών και τα bonus του ΔΣ δεν θα τα πληρώσω εγώ. Η περίοδος του 24μηνου είναι από 1/4/22 και για 2 χρόνια, άρα η έκπτωση θα έπρεπε να είναι καθ' όλη την διάρκεια του. Οτιδήποτε άλλο είναι αθέτηση των όρων. 

Προσπαθούν να με πείσουν για το αντίθετο, οπότε θα προχωρησω σε καταγγελία στο Συνήγορο τ Καταναλωτή. Για 5,5€, ναι για τόσα, η συνςπριφορα είναι που ενοχλεί όχι το ποσό. 

. 3. Ο Συνήγορος του Καταναλωτή µπορεί µε απόφασή του να θέτει στο αρχείο αναφορά  που  κρίνεται προδήλως αόριστη, αβάσιµη, ασήµαντη ή ασκείται κατά τρόπο καταχρηστικό ή κατά  παράβαση της αρχής της καλής πίστη

Κοντολογίς για 5 ευρώ ίσως να μην ασχοληθεί. 

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

λέτε να αλλαξαν τους τιμοκαταλογους τωρα που μπήκε ο Απρἰλης;μπας κ παρουμε καμια καλύτερη προσφορα ;;

Ακομα μαθαίνω......
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...