Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

6 minutes ago, aektzhs 1 said:

Ναι οκ,αλλά άλλο να πάει 3 ευρώ και άλλο 1,50 ευρώ 

Άλλο όμως ο πληθωρισμός να είναι 3% πχ και στα 30€ η αύξηση να είναι 0,90€, και άλλο να αποφασίσει η εταιρία ότι θα είναι 1,5€. 
Για να είναι 3€ η αύξηση, θα πρέπει (με δεδομένο οτι το πάγιο είναι 30€), ο πληθωρισμός να είναι 10%.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, paanos said:

Άλλο όμως ο πληθωρισμός να είναι 3% πχ και στα 30€ η αύξηση να είναι 0,90€, και άλλο να αποφασίσει η εταιρία ότι θα είναι 1,5€. 
Για να είναι 3€ η αύξηση, θα πρέπει (με δεδομένο οτι το πάγιο είναι 30€), ο πληθωρισμός να είναι 10%.

Για μεταβολή 2% δεν μπορεί να δικαιολογήσει αύξηση 1 ευρώ ... αυτο πρέπει να γινει αναλογικά.Όπως και αν γυρίσει ο κοσμος αναποδα και ο Πληθωρισμός γίνει αργεντινής δεν μπορεί να ξεπερασει το 1,5 ευρώ.
Νομίζω ειναι ξεκάθαρα τα πράγματα με βάση τον ΔΤΚ οποτε ο καθενας μπορει να δει αν χρεωθεί κάτι μετά τον 12 μηνα ειναι νομιμο η οχι.
Στην κόκκινη πάντως εγώ δεν είδα αύξηση σε κανένα συμβόλαιο όταν τα έκανα το 2022.
 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, zerokill said:

Όπως και αν γυρίσει ο κοσμος αναποδα και ο Πληθωρισμός γίνει αργεντινής δεν μπορεί να ξεπερασει το 1,5 ευρώ.
 

Ακριβώς αυτό 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, zerokill said:

Για μεταβολή 2% δεν μπορεί να δικαιολογήσει αύξηση 1 ευρώ ... αυτο πρέπει να γινει αναλογικά.Όπως και αν γυρίσει ο κοσμος αναποδα και ο Πληθωρισμός γίνει αργεντινής δεν μπορεί να ξεπερασει το 1,5 ευρώ.
Νομίζω ειναι ξεκάθαρα τα πράγματα με βάση τον ΔΤΚ οποτε ο καθενας μπορει να δει αν χρεωθεί κάτι μετά τον 12 μηνα ειναι νομιμο η οχι.
Στην κόκκινη πάντως εγώ δεν είδα αύξηση σε κανένα συμβόλαιο όταν τα έκανα το 2022.
 

Καλά τα λες, απλά εξηγώ ξανά ότι η Cosmote βασίζεται στον ΔΤΚ ενώ η Vodafone στους όρους της δεν εξηγεί από πού προέρχεται αυτή η αύξηση. Οπότε ίσως καλύτερα να έχεις μαξ 3€ αλλά να βασίζεται στον ΔΤΚ (ο οποίος μάλλον 3% θα παραμεινει για τον Γενάρη) και άλλο να αποφασίζει η εταιρία τι θα κανει.

Αντιστοιχα η Vodafone, όταν ο πληθωρισμός ήταν 5% αντί να χρησιμοποιήσει αυτό το δεδομένο, δεν έκανε καμία μεταβολή τελικά στα συμβόλαια που έκλεισαν 12 μήνες. Τότε ήταν υπέρ των πελατών, μελλοντικά όμως δεν ξέρεις 😉

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, hercoulis said:

Νομίζω ότι η vf έλεγε για την καλυτέρευση του δικτύου της.

Έλεγε λόγω πληθωρισμού και βελτίωσης ή αναβάθμισης του δικτύου αν δεν κάνω λάθος 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Gv2008 said:

Έλεγε λόγω πληθωρισμού και βελτίωσης ή αναβάθμισης του δικτύου αν δεν κάνω λάθος 

Έτσι ακριβώς, 2 σε 1 με 1,50€ ενώ οι άλλες δύο 3€ μόνο πληθωρισμό. Αχάριστοι συνδρομητές!

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Cris4524 said:

Ξέρετε αν το myinternet.cosmote.gr είναι down?

Ούτε σε εμένα ανοίγει 

Link to comment
Share on other sites

Έχω την αίσθηση πως έχει αποσυρθεί και πλέον βάζεις πακέτα μέσω του app. Κόβει την κίνηση αλλά μπορείς να συνδέεσαι στην εφαρμογή 

Link to comment
Share on other sites

https://techmaniacs.gr/cosmote-deite-tin-allagi-sto-logariasmo-sas-katevazeis-olo-to-internet-pleon/

Cosmote Gigamax Unlimited

"...από τα 100TB που έγραφε ως διαθέσιμα δεδομένα στο Data Sharing πλέον γράφει Απεριόριστα. Εν ολίγοις βγάζει και το όριο των 100TB το μήνα το οποίο μοιράζεται μεταξύ της βασικής σύνδεσης με την ομιλία και των extra SIM. Τα 100TB ήταν πρακτικά απεριόριστα, πολύ δύσκολα θα τα έφθανε κάποιος. Πλέον στην εποχή του 5G βγάζει και αυτό το όριο των 100TB..."

Link to comment
Share on other sites

23/12 πάντως δεν ειχε εφαρμοστεί 
IMG_4493.thumb.png.36d067a32445053640cf3234e55633a0.png

Και σε μένα. Λείπαμε και ούτε μισό τέρα δεν φάγαμε
49ff5189cae92b6817cc32479aba1437.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στους σοφούς του τόπικ. 😀

Έχω τρεις γραμμές στην Cosmote συμβόλαιο που λήγει τέλη του μήνα.

Gigamax 8GB L / COSMOTE MOBILE M / Gigamax 25GB L

Με πήρε από το 2106269171 μία κοπελίτσα με υφάκι του στιλ "ανοίξτε την εφαρμογή να κάνουμε τώρα ανανέωση"

Φυσικά ως συνήθως, τα πακέτα που είχα "δεν υπάρχουν πλέον" και το "σύστημα" βγάζει σούπερ ντούπερ προσφορές που συνολικά ανεβάζουν κατά πολύ το πάγιο για πράγματα που δεν χρειάζομαι (με υπερκαλύπτουν τα 25 στη μία γραμμή και αντίστοιχα τα άλλα νούμερα). Η κοπελίτσα αρνήθηκε να μου προτείνει οποιοδήποτε άλλο πακέτο γιατί "δεν βγάζει το σύστημα κάτι". Στην ερώτηση "μα καλά, αν ο συνδρομητής θέλει να πάει σε ένα πακέτο με λιγότερες παροχές δεν γίνεται;" μου είπε ότι γίνεται μόνο με "νέα σύνδεση".

Ισχύουν όλα αυτά; Υπάρχει κάποιο νούμερο από αυτά που κατά καιρούς ποστάρετε που μπορώ να επικοινωνήσω ή θα πρέπει να εμπλακώ σε φορητότητες και τέτοια; Δεν έχω καμία διάθεση να το κάνω και δεν θέλω να φύγω από COSMOTE, αλλά δεν πρόκειται να δίνω 120€ τον μήνα (κάπου εκεί το έβγαλε) για 3 γραμμές.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Sotnem said:

Καλημέρα στους σοφούς του τόπικ. 😀

Έχω τρεις γραμμές στην Cosmote συμβόλαιο που λήγει τέλη του μήνα.

Gigamax 8GB L / COSMOTE MOBILE M / Gigamax 25GB L

Με πήρε από το 2106269171 μία κοπελίτσα με υφάκι του στιλ "ανοίξτε την εφαρμογή να κάνουμε τώρα ανανέωση"

Φυσικά ως συνήθως, τα πακέτα που είχα "δεν υπάρχουν πλέον" και το "σύστημα" βγάζει σούπερ ντούπερ προσφορές που συνολικά ανεβάζουν κατά πολύ το πάγιο για πράγματα που δεν χρειάζομαι (με υπερκαλύπτουν τα 25 στη μία γραμμή και αντίστοιχα τα άλλα νούμερα). Η κοπελίτσα αρνήθηκε να μου προτείνει οποιοδήποτε άλλο πακέτο γιατί "δεν βγάζει το σύστημα κάτι". Στην ερώτηση "μα καλά, αν ο συνδρομητής θέλει να πάει σε ένα πακέτο με λιγότερες παροχές δεν γίνεται;" μου είπε ότι γίνεται μόνο με "νέα σύνδεση".

Ισχύουν όλα αυτά; Υπάρχει κάποιο νούμερο από αυτά που κατά καιρούς ποστάρετε που μπορώ να επικοινωνήσω ή θα πρέπει να εμπλακώ σε φορητότητες και τέτοια; Δεν έχω καμία διάθεση να το κάνω και δεν θέλω να φύγω από COSMOTE, αλλά δεν πρόκειται να δίνω 120€ τον μήνα (κάπου εκεί το έβγαλε) για 3 γραμμές.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις

Η κοπέλα μπούρδες έλεγε. Επικοινωνησε εσυ με κοσμοτέ (οχι στο νουμερο που σε πηρε τηλ, δες σχόλια https://www.white-pages.gr/arithmos/2106269171 και ζήτα αυτά που θελεις.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Sotnem said:

Καλημέρα στους σοφούς του τόπικ. 😀

Έχω τρεις γραμμές στην Cosmote συμβόλαιο που λήγει τέλη του μήνα.

Gigamax 8GB L / COSMOTE MOBILE M / Gigamax 25GB L

Με πήρε από το 2106269171 μία κοπελίτσα με υφάκι του στιλ "ανοίξτε την εφαρμογή να κάνουμε τώρα ανανέωση"

Φυσικά ως συνήθως, τα πακέτα που είχα "δεν υπάρχουν πλέον" και το "σύστημα" βγάζει σούπερ ντούπερ προσφορές που συνολικά ανεβάζουν κατά πολύ το πάγιο για πράγματα που δεν χρειάζομαι (με υπερκαλύπτουν τα 25 στη μία γραμμή και αντίστοιχα τα άλλα νούμερα). Η κοπελίτσα αρνήθηκε να μου προτείνει οποιοδήποτε άλλο πακέτο γιατί "δεν βγάζει το σύστημα κάτι". Στην ερώτηση "μα καλά, αν ο συνδρομητής θέλει να πάει σε ένα πακέτο με λιγότερες παροχές δεν γίνεται;" μου είπε ότι γίνεται μόνο με "νέα σύνδεση".

Ισχύουν όλα αυτά; Υπάρχει κάποιο νούμερο από αυτά που κατά καιρούς ποστάρετε που μπορώ να επικοινωνήσω ή θα πρέπει να εμπλακώ σε φορητότητες και τέτοια; Δεν έχω καμία διάθεση να το κάνω και δεν θέλω να φύγω από COSMOTE, αλλά δεν πρόκειται να δίνω 120€ τον μήνα (κάπου εκεί το έβγαλε) για 3 γραμμές.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις

Μην ανανεώσεις…απλά. 
έχεις συνδυαστικό με σταθερή;

Εγω θα έκανα μια φορητότητα στη Vodafone όπου με 25€ το μήνα παίρνεις απεριόριστα σε κάθε γραμμή.

Διαφορετικα μετατροπή σε Cosmote Neo όλα χωρίς δέσμευση. 
Για εμένα τα 25GB πρέπει να γίνει  απεριόριστα όλα, διότι το πιο κοντινό είναι των 20GB που θα πρέπει να έχεις σταθερό να τα διπλασιάσεις.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Nikolas14 said:

Μην ανανεώσεις…απλά. 
έχεις συνδυαστικό με σταθερή;

Εγω θα έκανα μια φορητότητα στη Vodafone όπου με 25€ το μήνα παίρνεις απεριόριστα σε κάθε γραμμή.

Διαφορετικα μετατροπή σε Cosmote Neo όλα χωρίς δέσμευση. 
Για εμένα τα 25GB πρέπει να γίνει  απεριόριστα όλα, διότι το πιο κοντινό είναι των 20GB που θα πρέπει να έχεις σταθερό να τα διπλασιάσεις.

Έχω πολλά σταθερά σε OTE (Fiber/ISDN/VDSL/Cosmote TV), αλλά δεν είναι συνδυαστικά με τα κινητά. Έχω Cosmote One επίσης.

Τα GB δεν με απασχολούν ιδιαίτερα από την άποψη ότι σε σπίτι/δουλειά είμαι συνήθως σε Wi/Fi και αν προσθέσεις τα δώρα με την πληρωμή λογαριασμού, τα δώρα σε γιορτές κτλ, ποτέ δεν μου έχουν λείψει. Δεν έχω όμως καμία διάθεση να δίνω ακόμα περισσότερα για λεπτά ομιλίας/GB που δεν θα χρησιμοποιηθούν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και αυτό. Με 15€/μηνα (αυτοματη χρεωση σε χρεωστικη καρτα) εχεις απεριοριστη ομιλια και 11,3gb ή 2098 sms και τα 2 τελευταια δεν χανονται αλλά προστίθενται στην επόμενη ανανέωση. 

1421179284_Screenshot_20240109_122831_MyCU.thumb.jpg.90eaea7e39c95c80f5f77977f8bb92cd.jpg

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Sotnem said:

Έχω πολλά σταθερά σε OTE (Fiber/ISDN/VDSL/Cosmote TV), αλλά δεν είναι συνδυαστικά με τα κινητά. Έχω Cosmote One επίσης.

Τα GB δεν με απασχολούν ιδιαίτερα από την άποψη ότι σε σπίτι/δουλειά είμαι συνήθως σε Wi/Fi και αν προσθέσεις τα δώρα με την πληρωμή λογαριασμού, τα δώρα σε γιορτές κτλ, ποτέ δεν μου έχουν λείψει. Δεν έχω όμως καμία διάθεση να δίνω ακόμα περισσότερα για λεπτά ομιλίας/GB που δεν θα χρησιμοποιηθούν ποτέ.

Να γίνουν συνδυαστικά με κινητα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, VIPdriver said:

Υπάρχει και αυτό. Με 15€/μηνα (αυτοματη χρεωση σε χρεωστικη καρτα) εχεις απεριοριστη ομιλια και 11,3gb ή 2098 sms και τα 2 τελευταια δεν χανονται αλλά προστίθενται στην επόμενη ανανέωση. 

1421179284_Screenshot_20240109_122831_MyCU.thumb.jpg.90eaea7e39c95c80f5f77977f8bb92cd.jpg

Aυτό είναι το αντίστοιχο του Neo ας πούμε της Voda;
Πιστεύω τη μία γραμμή, αυτή με τo Mobile M, με συμφέρει να τη κάνω Neo. Υπάρχει κάποιο μειονέκτημα σε Neo;  Είναι γραμμή που δεν χρειάζεται πολλά δεδομένα, μόνο ομιλία. Δεν θέλω να το κάνω καρτοκινήτο γιατί το χρησιμοποιεί άτομο μεγαλύτερης ηλικίας και θα γίνει μπέρδεμα.

Για τα άλλα υπάρχει κάποιο τμήμα Προσφορών, όπως είχα δει σε παλιότερα posts;

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Sotnem said:

Aυτό είναι το αντίστοιχο του Neo ας πούμε της Voda;
Πιστεύω τη μία γραμμή, αυτή με τo Mobile M, με συμφέρει να τη κάνω Neo. Υπάρχει κάποιο μειονέκτημα σε Neo;  Είναι γραμμή που δεν χρειάζεται πολλά δεδομένα, μόνο ομιλία. Δεν θέλω να το κάνω καρτοκινήτο γιατί το χρησιμοποιεί άτομο μεγαλύτερης ηλικίας και θα γίνει μπέρδεμα.

Για τα άλλα υπάρχει κάποιο τμήμα Προσφορών, όπως είχα δει σε παλιότερα posts;

 

Και το Neo και το Liquid δουλεύουν σαν καρτοκινητά, δηλαδη δεν εχουν συμβολαιο, με την διαφορά οτι δινεις καρτα να χρεώνεται αυτόματα. 

Η μεγάλη διαφορά ειναι οτι στο Neo αγοράζεις πακέτο που στο τελος του μηνα τα χρήματα χανονται. Στο Liquid εαν δεν κάνεις κατανάλωση, το υπολοιπο των χρημάτων παραμένει. Δεν αγοραζεος πακετο δλδ, απλα εχει χρεωσεις χώμα. Και βαζοντας 15ε παιρνεις δωρο απεριοριστα λεπτα για 1 μηνα. Δες στα σαιτ και των 2 τι δινουν και αποφασιζεις αυτο που πιστευεις οτι σε βολευει.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι και αναρωτιέμαι το εξής:

Αν στο neo δίνουν τα πάντα απεριόριστα με τι σκεπτικό ζητάνε σε ανανεώσεις συμβολαίων πάνω απο το ποσό αυτό στο αντίστοιχο πρόγραμμα συμβολαίου; 

Μήπως είναι μια καραμέλα για να μαζέψουν κόσμο, να χαλαρώσει ο κόσμος με το απεριόριστο, να ανεβάσουν την τιμή σε δεύτερο χρόνο και μετά να βάλουν τους πελάτες του neo σε unlimited συμβόλαια αφού θα είναι ήδη "εθισμένοι" στα απεριόριστα;

Τα μυαλά, όπως και τα αλεξίπτωτα, δουλεύουν καλύτερα όταν είναι ανοιχτά!
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, petpapoy said:

Σκέφτομαι και αναρωτιέμαι το εξής:

Αν στο neo δίνουν τα πάντα απεριόριστα με τι σκεπτικό ζητάνε σε ανανεώσεις συμβολαίων πάνω απο το ποσό αυτό στο αντίστοιχο πρόγραμμα συμβολαίου; 

Μήπως είναι μια καραμέλα για να μαζέψουν κόσμο, να χαλαρώσει ο κόσμος με το απεριόριστο, να ανεβάσουν την τιμή σε δεύτερο χρόνο και μετά να βάλουν τους πελάτες του neo σε unlimited συμβόλαια αφού θα είναι ήδη "εθισμένοι" στα απεριόριστα;

Κάπως έτσι έχουν τα πράγματα φίλε.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στα συμβόλαια μετά από την λήξη του και κατά την ανανέωση δίνουν επιδότηση συσκευής, δεν ξέρω όμως αν έχει αλλάξει και αυτό

Link to comment
Share on other sites

Θα δείξει στην πορεία κι ότι μας βολέψει θα κινηθούμε ανάλογα κι εμείς.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...