Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μάλλον έτσι είναι πλέον γιατί από ότι κατάλαβα από διάφορα τηλ. επί 8 ημέρες που καθυστερούσαν την ακύρωση της φορητότητας, με το που κάνεις τηλεφωνικά το αίτημα για φορητότητα, αυτόματα μπαίνει στο σύστημα των εταιριών ότι ο Χ έκανε αίτημα φορητότητας.

Για να αποδεσμεύσει όμως τη γραμμή ο τρέχων πάροχος μάλλον πρέπει να υπογράψεις συμβόλαιο - παραλάβεις sim, να τη ζητήσει οριστικά ο νέος πάροχος και τότε γίνεται η μεταφορά.

Στη δική μου περίπτωση, η cosmote ήταν στο περίμενε γιατί εκκρεμούσε η ακύρωση της φορητότητας (ούτε έδινε τη γραμμή στη vodafone ούτε μπορούσε να προχωρήσει σε ανανέωση) , η δε vodafone ούτε ζητούσε τη γραμμή αφού δεν είχα παραλάβει sim ούτε υπέγραψα συμβόλαιο, αλλά και δεν ακύρωνε τη φορητότητα μέχρι να ξαναεπικοινωνήσει μαζί μου το e-shop τους για αντιπροσφορά.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έτσι είναι πλέον γιατί από ότι κατάλαβα από διάφορα τηλ. επί 8 ημέρες που καθυστερούσαν την ακύρωση της φορητότητας, με το που κάνεις τηλεφωνικά το αίτημα για φορητότητα, αυτόματα μπαίνει στο σύστημα των εταιριών ότι ο Χ έκανε αίτημα φορητότητας.

Για να αποδεσμεύσει όμως τη γραμμή ο τρέχων πάροχος μάλλον πρέπει να υπογράψεις συμβόλαιο - παραλάβεις sim, να τη ζητήσει οριστικά ο νέος πάροχος και τότε γίνεται η μεταφορά.

Στη δική μου περίπτωση, η cosmote ήταν στο περίμενε γιατί εκκρεμούσε η ακύρωση της φορητότητας (ούτε έδινε τη γραμμή στη vodafone ούτε μπορούσε να προχωρήσει σε ανανέωση) , η δε vodafone ούτε ζητούσε τη γραμμή αφού δεν είχα παραλάβει sim ούτε υπέγραψα συμβόλαιο, αλλά και δεν ακύρωνε τη φορητότητα μέχρι να ξαναεπικοινωνήσει μαζί μου το e-shop τους για αντιπροσφορά.

 

Αν συμβαίνει αυτή η κατάσταση από δώ και πέρα είναι κάτι το διαφορετικό από ότι συνέβαινε μέχρι τωρα καθώς αν παραλαμβάνεις sim ενδεχομένως να μην προλαβεις να προβεις σε ακυροτητα ενεργοποίησης του συμβολαίου !

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

κι εγω οπως πολλοι αλλοι εδω μεσα φοβομουν να μπλεξω με φορητοτητες τα τελευταια χρονια.. με αποτελεσμα 12 χρονια με συμβολαιο κοσμοτε και λογαριασμοι απο 50 εως 80 ευρω (τα τελευταια 2 χρονια σε προγραμμα με παγιο 61 ευρω..)

χθες το πρωι στις 10 παω σε καταστημα βονταφον και ζηταω να μου κανουν μια καλη προσφορα για το RED 1.. μετα απο μια ωρα με παιρνουν τηλεφωνο και ξαναπαω, μου προσφερουν το RED 1 με 41 ευρω το μηνα. το αποδεχομαι. υπογραφω, παιρνω και σιμ και μου λενε οτι σε 3 μερες θα εχει ενεργοποιηθει. το μεσημερι στις 3 με παιρνουν απο κοσμοτε και με ρωτανε αν αληθευει οτι εκανα φορητοτητα (γελασα οσο δε παει) και τους εξηγησα οτι την εκανα επειδη η βονταφον μου προσεφερε το RED 1 με 38 ευρω!

η απαντηση του κυριου που με πηρε ηταν οτι αν ακυρωσω τη φορητοτητα μου προσφερουν το αντιστοιχο PLUS 65 1500 λεπτα προς ολους , 1500 sms και 2 gb, με ΤΕΛΙΚΗ ΤΙΜΗ 25 ευρω! εννοειται δεχτηκα! κατευθειαν πηγα στο καταστημa βονταφον εκανα ακυρωση τησ φορητοτητας, επεστρεψα και τη σιμ και σημερα στις 12 πηρα τηλ στην κομοτε και με ενημερωσαν οτι τους ειχε φανει η ακυρωση.. οποτε εφυγα κατευθειαν σε καταστημα κοσμοτε και ανανεωσα τη συνδεση..

Link to comment
Share on other sites

Εγω χθες εκανα αιτημα φορητοτητας για 2 γραμμες στο red1 me 30 ευρω η καθεμια (με πηρε προχθες μια κοπελα απο vodafone τυχαια μου προτεινε στα 33 το red1, της λεω παρε με αυριο θα το σκεφτω και χθες μου λεει στα 30). Να δουμε αν θα με παρουνε απο κοσμοτε γιατι ημουν και σε συναιτερισμο μη γινει κανα μπερδεμα απο εκει.
Link to comment
Share on other sites

Εγω χθες εκανα αιτημα φορητοτητας για 2 γραμμες στο red1 me 30 ευρω η καθεμια (με πηρε προχθες μια κοπελα απο vodafone τυχαια μου προτεινε στα 33 το red1, της λεω παρε με αυριο θα το σκεφτω και χθες μου λεει στα 30). Να δουμε αν θα με παρουνε απο κοσμοτε γιατι ημουν και σε συναιτερισμο μη γινει κανα μπερδεμα απο εκει.

 

 

Όταν λέμε δυο γραμμές εννοούμε οικογενειακό και μαζί με τις εκπτώσεις οικογενειακού τελική τιμή έτσι ; Αν πάρουμε μόνοι μας στη Vodafone μπορούμε να πάρουμε τέτοια προσφορά ώστε να περιμένουμε κάτι καλύτερο από cosmote ?

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε δυο γραμμές εννοούμε οικογενειακό και μαζί με τις εκπτώσεις οικογενειακού τελική τιμή έτσι ; Αν πάρουμε μόνοι μας στη Vodafone μπορούμε να πάρουμε τέτοια προσφορά ώστε να περιμένουμε κάτι καλύτερο από cosmote ?
Ναι, γίνεται, εγώ πήρα το πρωί στο 13830 και του είπα ότι ενδιαφέρομαι για το red 1 με φορητότητα αλλά τα 60+ είναι πολλά, οπότε προωθήσαν το αίτημα μου σε ένα τμήμα, κ με πείραν μετά από 2-3 ώρες, κ μου έκαναν πρόταση για 36 ευρώ... και δέχτητα. αύριο θα έρθει το courier για τα χαρτιά, περιμένω αντίδραση από cosmote...
Link to comment
Share on other sites

Αν συμβαίνει αυτή η κατάσταση από δώ και πέρα είναι κάτι το διαφορετικό από ότι συνέβαινε μέχρι τωρα καθώς αν παραλαμβάνεις sim ενδεχομένως να μην προλαβεις να προβεις σε ακυροτητα ενεργοποίησης του συμβολαίου !

 

Υπάρχουν πάντως και πιο τρελλά...

Έγώ είμουν cosmote και κάνω αίτηση φορητότητας σε wind. Με παίρνουν από cosmote και μου δίνουν το 65plus στα 29 ευρώ. Λέω οκ και στέλνω αίτημα ακύρωσης φορητότητας σε wind. Μια εβδομάδα μετά το τηλέφωνο νεκρώνει χωρίς σήμα. Αποτέλεσμα είχε γίνει φορητότητα σε wind ΧΩΡΙΣ να έχω παραλάβει sim και υπογράψω συμβόλαια!!!

Το απόλυτο μπάχαλο...

Τελικά ξαναμίλησα με cosmote και έκανα νεο αίτημα φορητότητας πρός cote.....

 

Ε. είναι και λίγο μπλέξιμο όλα αυτά (έμεινα μια μέρα χωρίς τηλέφωνο και έτρεχα σε 3 κατάστηματα wind για να πάρω μια κάρτα- τα δύο ήταν βγεί off από το σύστημα όταν πήγα)

sotiris
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι είναι η extra sim 2 gb Internet που δίνει δώρο η cosmote στα προγράμματα plus? Πρέπει να είναι κάτι καινούριο, αλλά δεν βρίσκω πουθενά πληροφορίες..
kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι είναι η extra sim 2 gb Internet που δίνει δώρο η cosmote στα προγράμματα plus? Πρέπει να είναι κάτι καινούριο, αλλά δεν βρίσκω πουθενά πληροφορίες..

 

"Και τώρα για να μοιράζεσαι το δωρεάν Ιnternet και από το tablet σου, ΔΩΡΟ μια δεύτερη κάρτα SIM.

Τα 2GB ισχύουν για 3 μήνες και η δεύτερη SIM είναι δωρεάν για πάντα"

 

Πηγή: Cosmote

Γιώργος

Keep on riding...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι προσφορα που ετρεχε και τον Ιούνιο. Πολυ χρησιμα τα 2 Gb ειδικα το καλοκαιρι τα εσκισα (μαζι και με την καλοκαιρινη προσφορά που ετρεχε με το 1 gb)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κατι αν κάποιος γνωρίζει ,ενα φιλαράκι έκανε ένα συμβόλαιο 18 μηνων (plus 65) πριν 6 μήνες περίπου περνώντας και μια καλή επιδότηση ως προς την αγορά συσκευής ,μάλιστα αγόρασε το note 3 .

To πρόβλημα είναι οτι τώρα τελευταία δεν πάνε καλά οι δουλείες του και έχει να πληρώσει δυο μήνες τον λογαριασμό του ,σε περίπτωση που δεν μπορεί να συνεχίσει να πληρώνει τι γίνεται ,μπορεί να διακόψει το συμβόλαιο ,υπάρχουν κάποιες κυρώσεις ?

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Μισό ρε παιδιά για να καταλάβω, παίρνεις δεύτερη κάρτα η οποία έχει τα 2gb? Εγώ ας πούμε που θέλω τα 2 gb δεν θα μπορώ να τα καταναλωσω από την κανονική μου κάρτα που έχω τώρα? Μόνο από την extra sim?
kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κατι αν κάποιος γνωρίζει ,ενα φιλαράκι έκανε ένα συμβόλαιο 18 μηνων (plus 65) πριν 6 μήνες περίπου περνώντας και μια καλή επιδότηση ως προς την αγορά συσκευής ,μάλιστα αγόρασε το note 3 .

To πρόβλημα είναι οτι τώρα τελευταία δεν πάνε καλά οι δουλείες του και έχει να πληρώσει δυο μήνες τον λογαριασμό του ,σε περίπτωση που δεν μπορεί να συνεχίσει να πληρώνει τι γίνεται ,μπορεί να διακόψει το συμβόλαιο ,υπάρχουν κάποιες κυρώσεις ?

 

Μπορεί να διακόψει το συμβόλαιο και να το αλλάξει σε κάρτα εντός 30 ημερών.

Ή μπορεί εντός 3 ημερών να μεταφερθεί σε κάρτα άλλης εταιρείας ( φορητότητα απαιτεί μή ληξιπρόθεσμους λογαριασμούς).

Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να πληρώσει όλη την επιδότηση που πήρε. Αυτό όμως μπορεί να το κάνει αργότερα.

Το σίγουρο είναι ότι θα τον πάρουν τηλέφωνο και θα προσπαθήσουν να τον κρατήσουν .

Ίσως του κάνουν και καλύτερη τιμή για να μην τον χάσουν από πελάτη . Συμβούλεψε τον να κλαφτεί αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ,δηλαδή δεν υπάρχει περιπτώσει να υπάρξουν νομικές διαδικασίες σε περίπτωση που δεν πληρώσει το ποσό της επιδότησης που πήρε ?

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Μισό ρε παιδιά για να καταλάβω, παίρνεις δεύτερη κάρτα η οποία έχει τα 2gb? Εγώ ας πούμε που θέλω τα 2 gb δεν θα μπορώ να τα καταναλωσω από την κανονική μου κάρτα που έχω τώρα? Μόνο από την extra sim?

 

μπορεις να τα καταναλωσεις και απο τις 2 καρτες.πχ μια καρτα στο κινητο και μια στο tablet.

Link to comment
Share on other sites

Η προσφορα ειναι για νεες συνδεσεις 'η αφορα και παλιους δυνδρομητες ;

Δύο πράγματα σ' αυτή την ζωή δεν έχουν τέλος, το σύμπαν και η ηλιθιότητα των ανθρώπων αν και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα βέβαιος.

Α.Einstein

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ,δηλαδή δεν υπάρχει περιπτώσει να υπάρξουν νομικές διαδικασίες σε περίπτωση που δεν πληρώσει το ποσό της επιδότησης που πήρε ?

 

 

 

Δεν είπα κάτι τέτοιο και απορώ πως έβγαλες αυτό το συμπέρασμα από τα γραφώμενα μου.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα συμπέρασμα δεν έβγαλα, ερώτηση έκανα για να δω τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση.

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Μισό ρε παιδιά για να καταλάβω, παίρνεις δεύτερη κάρτα η οποία έχει τα 2gb? Εγώ ας πούμε που θέλω τα 2 gb δεν θα μπορώ να τα καταναλωσω από την κανονική μου κάρτα που έχω τώρα? Μόνο από την extra sim?

Μπορεις κανονικα και σπο την κυρια συνδεση. Η εξτρα σιμ σου δινει απλα την δυνατοτητα να χρησιμοποιησεις τα δεδομενα και σε αλλη συσκευη

Link to comment
Share on other sites

Τι προτείνεται, φοιτητικό καρτοσυμβόλαιο η wu?

 

Προτεραιότητα το ίντερνετ, το οποίο στο καρτοσυμβόλαιο δυστυχώς δεν συσσωρεύεται. Το 80% των κλήσεων γίνεται σε cosmote, άρα λογικά τα 500 λεπτά με καλύπτουν.. Προσφέρει μηνύματα προς άλλα δίκτυα; Όντας καρτοσυμβόλαιο, αφήνει καθόλου χρήματα στον λογαριασμό; τελικό κόστος είναι 15€ όπως διαφημίζει χωρίς επιδότηση;

 

Ευχαριστώ :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια συνδρομητής Cosmote σε συμβόλαιο (το παλιό "απεριόριστα 70").Σε λίγες μέρες λήγει το συμβόλαιο.Με πήραν από Vodafone και μου πρότειναν red1 με τελική τιμή 30 ευρώ.Πριν δώσω την έγκριση μίλησα με Cosmote να ρωτήσω για τυχόν ποινή (λόγω επιδότησης συσκευής) αν φύγω 20 μέρες πριν τη λήξη του.Αφού με ρώτησαν το λόγο που θέλω να φύγω μου αντιπρότειναν παρόμοιο συμβόλαιο στα 58 ευρώ το οποίο απορρίφθηκε.

Την επόμενη μέρα με πήρανε ξανά από την Cosmote από σταθερό 210..... και μου πρότειναν συμβόλαιο στα 25 ευρώ τελική τιμή (1500 προς όλους και 2gb internet ανά μήνα).

Για να μην σας κουράζω,υπήρξε αντιπροσφορά της Voda στα 22 ευρώ...

Μέχρι τη Δευτέρα θα απαντήσω στη Voda αν δέχομαι την προσφορά ή αν παραμείνω Cosmote.Ας περιμένουν.Αυτοί έχουν το "κόψιμο" μη χάσουν συμβόλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια συνδρομητής Cosmote σε συμβόλαιο (το παλιό "απεριόριστα 70").Σε λίγες μέρες λήγει το συμβόλαιο.Με πήραν από Vodafone και μου πρότειναν red1 με τελική τιμή 30 ευρώ.Πριν δώσω την έγκριση μίλησα με Cosmote να ρωτήσω για τυχόν ποινή (λόγω επιδότησης συσκευής) αν φύγω 20 μέρες πριν τη λήξη του.Αφού με ρώτησαν το λόγο που θέλω να φύγω μου αντιπρότειναν παρόμοιο συμβόλαιο στα 58 ευρώ το οποίο απορρίφθηκε.

Την επόμενη μέρα με πήρανε ξανά από την Cosmote από σταθερό 210..... και μου πρότειναν συμβόλαιο στα 25 ευρώ τελική τιμή (1500 προς όλους και 2gb internet ανά μήνα).

Για να μην σας κουράζω,υπήρξε αντιπροσφορά της Voda στα 22 ευρώ...

Μέχρι τη Δευτέρα θα απαντήσω στη Voda αν δέχομαι την προσφορά ή αν παραμείνω Cosmote.Ας περιμένουν.Αυτοί έχουν το "κόψιμο" μη χάσουν συμβόλαιο.

Kala,απο τα 58,πεσανε στα 25;Ετσι απλα;Αμανν;Δηλαδη,εγω πληρωνω κερατιατικα τοσον καιρο;

Θα ρωτησω σε ποιιο προγραμμα ειμαι και θα γραψω αρμοδιως.Εδω δηλαδη.:)

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ,δηλαδή δεν υπάρχει περιπτώσει να υπάρξουν νομικές διαδικασίες σε περίπτωση που δεν πληρώσει το ποσό της επιδότησης που πήρε ?

 

Κανένα συμπέρασμα δεν έβγαλα, ερώτηση έκανα για να δω τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση.

Με αυτό το δηλαδή που χρησιμοποίησες είναι σαν να είπα εγώ κάτι τέτοιο.... Συγνώμη τουλάχιστον έτσι το κατάλαβα.

Και φυσικά κινδυνεύει με νομικά μέτρα αν δεν πληρώσει , αλλά αν του παζαρέψουν φτηνώτερο συμβόλαιο θα την γλυτώσει.

Link to comment
Share on other sites

κατευθειαν πηγα στο καταστημa βονταφον εκανα ακυρωση τησ φορητοτητας, επεστρεψα και τη σιμ και σημερα στις 12 πηρα τηλ στην κομοτε και με ενημερωσαν οτι τους ειχε φανει η ακυρωση.. οποτε εφυγα κατευθειαν σε καταστημα κοσμοτε και ανανεωσα τη συνδεση..

 

Στη δική μου περίπτωση, η cosmote ήταν στο περίμενε γιατί εκκρεμούσε η ακύρωση της φορητότητας (ούτε έδινε τη γραμμή στη vodafone ούτε μπορούσε να προχωρήσει σε ανανέωση) , η δε vodafone ούτε ζητούσε τη γραμμή αφού δεν είχα παραλάβει sim ούτε υπέγραψα συμβόλαιο, αλλά και δεν ακύρωνε τη φορητότητα μέχρι να ξαναεπικοινωνήσει μαζί μου το e-shop τους για αντιπροσφορά.

 

Βλέπουμε λοιπόν από τις δυο διαφορετικές περιπτώσεις (σχετικά με τη διαδικασία και το διάστημα ακύρωσης της φορητότητας) ότι η φορητότητα που γίνεται σε κατάστημα και ακυρώνεται στο κατάστημα με άμεση επιστροφή των σιμ είναι πολύ πιο σύντομη και απλή διαδικασία από τη φορητότητα που γίνεται τηλεφωνικά. Το ίδιο ισχύει και στην κοσμοτέ. Στα καταστήματα, μπορούν με ένα και μόνο κλικ χωρίς να στείλουν ούτε ένα δικαιολογητικό στα κεντρικά να ακυρώσουν οποιοδήποτε αίτημα φορητότητας έχει γίνει στο κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτό το δηλαδή που χρησιμοποίησες είναι σαν να είπα εγώ κάτι τέτοιο.... Συγνώμη τουλάχιστον έτσι το κατάλαβα.

Και φυσικά κινδυνεύει με νομικά μέτρα αν δεν πληρώσει , αλλά αν του παζαρέψουν φτηνώτερο συμβόλαιο θα την γλυτώσει.

 

Έγινε ευχαριστώ ,μάλλον ήταν λάθος η διατύπωση μου .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...