Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά,

Μιας και μιλάμε συγκεκριμένα για συμβόλαια, επισυνάπτω το δικό μου στο σημείο που αναφέρεται για την πρόωση λήξη.

Όπως το καταλαβαίνω, αν το λήξω 2 μήνες πριν το τέλος του 18μηνου, πληρώνω:

επιδότηση*2*30/365, το οποίο βγαίνει στα 70 ευρώ για μένα.

Από την κοσμοτε μου είπαν ότι είναι 150 περίπου, της το υπολογίζουν λέει αυτόματα.

Αυτό βγαίνει αν το κάνεις αναλογικά αλλά μόνο για το τελευταίο 18μηνο. Έτσι μοιάζει με το συμβόλαιο που έβγαλε ο φίλος πάνω, όπου ακριβώς στο 12μηνο τα έδινε όλα, και μετά άρχιζε η μείωση.

Το δικό μου συμβόλαιο μου φαίνεται ότι έχει πιο φλου διατύπωση και δεν δείχνει αυστηρά ότι και το άλλο, πιο πολύ προς την δική μου ερμηνεία κλίνει πιστεύω...

Εσείς τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Τα δυο τριακοσιοστά εξηκοστά πέμπτα επί των αριθμό των ημερών που απομένουν επί το ποσό που έχεις λάβει.

δηλαδή αν έχουν περάσει 2 μήνες (60 ημέρες), σου ζητάνε: (2/365)*(365-60)=610/365 επί το ποσό που έλαβες, δηλαδή σου ζητάνε να τους δώσεις και λεφτά από την τσέπη σου :D

Προφανώς δεν πρόσεξες ότι τα 2/365 είναι από τον έβδομο μήνα μέχρι τον δωδέκατο , άρα αποκλείεται να έχουν περάσει μόνο 2 μήνες , και έτσι αποκλείεται να σου ζητήσουν λεφτά από την τσέπη σου .

Link to comment
Share on other sites

Δεν αφορά τον φίλο το πάνω μέρος του πίνακα που αφορά το 12 μηνο αλλά το κάτω που αφορά το 18 μηνο.

Επομένως το 2/365 δεν έχει καμμιά σχεση...νομίζω ότι έχει 18μηνο.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν πρόσεξες ότι τα 2/365 είναι από τον έβδομο μήνα μέχρι τον δωδέκατο , άρα αποκλείεται να έχουν περάσει μόνο 2 μήνες , και έτσι αποκλείεται να σου ζητήσουν λεφτά από την τσέπη σου .

 

Έχεις δίκιο. Απάντησα αποσπασματικά (και θεωρητικά) στην ερώτηση για το τι είναι το 2/365 - δεν ανέτρεξα ξανά στον πίνακα που είχε παρατεθεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλήσπέρα.

Έχω στην cosmote 5 νούμερα. 1 συμβόλαιο απεριόριστα 45, 1 απεριόριστα 35, 1 απεριόριστα 20 και 2 καρτοκινητα what's up. Τα λεφτά που φεύγουν κάθε μήνα σε αυτά τα 5 νούμερα ειναι γύρω στα 120 ευρώ. Πριν απο καμιά 10αρια μέρες, λογικά λόγω του οτι σε κανέναν μήνα ή μέρες λήγουν τα συμβόλαια, με πήραν τηλέφωνο απο τη Wind και μου πρόσφεραν και για τα 5 πέντε νούμερα 1500λεπτα προς όλους, 1500sms προς όλους και 1500mb με 29 ευρώ το μήνα. Αν πάρω τηλέφωνο στην Cosmote και τους πώ για φορητότητα και αναφέρω την προσφορά(μπορεί και λίγο φθηνότερη :shifty: ) λογικά θα μου κάνουν και αυτοί κάποια ισάξια ή καλύτερη ή οχι. Να αναφέρω επίσης οτι ειμαι τουλάχιστον 15 χρόνια στην κοσμοτέ με το ίδιο νούμερο.Το σταθερό και το ιντερνετ είναι επίσης ΟΤΕ (αν έχει καμία σημασία). Με τις προσφορές τι παίζει τελικά; Εσείς τι προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Και για τα 5 νούμερα 29Ε;; Για όλα μαζί αυτή η τιμή ή το καθένα; Τόση απελπισία στη wind; Εγώ λέω να το δίνουν με 5Ε καλύτερα. :lol:

 

Άλλαξαν (προς τα πάνω) οι online προσφορές των προγραμμάτων. Πλέον ο ανταγωνισμός site με καταστήματα εξαλείφεται, πράγμα που ήταν και χρόνιο αίτημα των καταστημάτων.

Edited by kostas_v
Link to comment
Share on other sites

Και για τα 5 νούμερα 29Ε;; Για όλα μαζί αυτή η τιμή ή το καθένα; Τόση απελπισία στη wind; Εγώ λέω να το δίνουν με 5Ε καλύτερα. :lol:

 

Άλλαξαν (προς τα πάνω) οι online προσφορές των προγραμμάτων. Πλέον ο ανταγωνισμός site με καταστήματα εξαλείφεται, πράγμα που ήταν και χρόνιο αίτημα των καταστημάτων.

 

Δεν το νομίζω...29€ και τα 5. Μάλλον περι παρεξήγησης πρόκειται.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

εχω 2 συνδέσεις μία απεριοριστα 45 παλαιο και μια προς ολους 30. Μου πρότιναν προανανεωση για την μία (λήγει το προηγουμενο συμβολαιο τον μάρτιο) και ανανέωση για την αλλη στο απεριοριστα 65 στα 25ε για κάθε σύνδεση, για 18 μήνες.

 

Πιστεύεται αξίζει να υπογράψω ή η δέσμευση είναι μεγάλη και θα το μετανιώσω στο χρόνο πάνω?

 

Επίσης το 1.5 gb της μίας σύνδεσης μπορώ να το μοιράζω με το ipad μου, γιατί δεν πρόκειται να το καταναλώσω απο το κινητό? Kαι αν ναι πως να το κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως οι εταιριες σε ανανεωση κανουν 12μηνο...σε νεα γραμμη 18μηνο και 24μηνο...οποτε ξανασκεψου το...

Για τον διαμοιρασμο των Gb που εχεις η Vodafone το εχει και το ονομαζει forshearing οποτε καλο θα ηταν να το ξαναπαζαρεψεις με την εταιρια σου....γνωμη μου παντα

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Για τον κάθε αριθμό ξεχριστά 29ευρώ. Τους πήρα τηλέφωνο σήμερα το πρωί και μου είπαν θα σας καλέσουμε Δευτέρα-Τρίτη. Οψόμεθα!
Link to comment
Share on other sites

Συνηθως οι εταιριες σε ανανεωση κανουν 12μηνο...σε νεα γραμμη 18μηνο και 24μηνο...οποτε ξανασκεψου το...

Για τον διαμοιρασμο των Gb που εχεις η Vodafone το εχει και το ονομαζει forshearing οποτε καλο θα ηταν να το ξαναπαζαρεψεις με την εταιρια σου....γνωμη μου παντα

 

Τι μπορώ να τους προτίνω κατα τη γνώμη σου ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

εχω 2 συνδέσεις μία απεριοριστα 45 παλαιο και μια προς ολους 30. Μου πρότιναν προανανεωση για την μία (λήγει το προηγουμενο συμβολαιο τον μάρτιο) και ανανέωση για την αλλη στο απεριοριστα 65 στα 25ε για κάθε σύνδεση, για 18 μήνες.

 

Πιστεύεται αξίζει να υπογράψω ή η δέσμευση είναι μεγάλη και θα το μετανιώσω στο χρόνο πάνω?

 

Επίσης το 1.5 gb της μίας σύνδεσης μπορώ να το μοιράζω με το ipad μου, γιατί δεν πρόκειται να το καταναλώσω απο το κινητό? Kαι αν ναι πως να το κάνω?

 

Τι μπορώ να τους προτίνω κατα τη γνώμη σου ?

 

Για τον κάθε αριθμό ξεχριστά 29ευρώ. Τους πήρα τηλέφωνο σήμερα το πρωί και μου είπαν θα σας καλέσουμε Δευτέρα-Τρίτη. Οψόμεθα!

 

Μην κανετε τοσο μεγάλα συμβόλαια....είναι παγίδες. Οσο πιο χαμηλά πληρώνετε, τόσο πιο μεγάλες είναι οι επιδοτήσεις που πρέπει να επιστρέψετε στα καινούργια συμβόλαια σαν νέοι πελάτες (ποινές).

Για ανανεώσεις δεν υπάρχει πρόβλημα.

Οι τιμές θα πέσουν πολύ....καντε καρτοκινητά.....ιδιώτες που πληρώνουν πάνω από 10€/μηνα να ξανασκεφτούν τις ανάγκες τους.

Link to comment
Share on other sites

Μην κανετε τοσο μεγάλα συμβόλαια....είναι παγίδες. Οσο πιο χαμηλά πληρώνετε, τόσο πιο μεγάλες είναι οι επιδοτήσεις που πρέπει να επιστρέψετε στα καινούργια συμβόλαια σαν νέοι πελάτες (ποινές).

Για ανανεώσεις δεν υπάρχει πρόβλημα.

Οι τιμές θα πέσουν πολύ....καντε καρτοκινητά.....ιδιώτες που πληρώνουν πάνω από 10€/μηνα να ξανασκεφτούν τις ανάγκες τους.

 

http://static1.fjcdn.com/comments/4381507+_c72a8f4c1d9c1ebb425b6bcac6fb983f.png

Link to comment
Share on other sites

Μην κανετε τοσο μεγάλα συμβόλαια....είναι παγίδες. Οσο πιο χαμηλά πληρώνετε, τόσο πιο μεγάλες είναι οι επιδοτήσεις που πρέπει να επιστρέψετε στα καινούργια συμβόλαια σαν νέοι πελάτες (ποινές).

Για ανανεώσεις δεν υπάρχει πρόβλημα.

Οι τιμές θα πέσουν πολύ....καντε καρτοκινητά.....ιδιώτες που πληρώνουν πάνω από 10€/μηνα να ξανασκεφτούν τις ανάγκες τους.

 

εχεις καποια πληροφοριση γι αυτο ή ειναι προσωπικη σου αποψη?

γιατι 18μηνο με 17,31 την καθε γραμμη ποσο πιο κατω να παει??:!:

δεν σου κανω επιθεση απλα μου φαινεται απιστευτο να παει πιο κατω.

βεβαια μακαρι να πεσουν οι τιμες και ας πληρωνω εγω τοσο.:)

Link to comment
Share on other sites

εχεις καποια πληροφοριση γι αυτο ή ειναι προσωπικη σου αποψη?

γιατι 18μηνο με 17,31 την καθε γραμμη ποσο πιο κατω να παει??:!:

δεν σου κανω επιθεση απλα μου φαινεται απιστευτο να παει πιο κατω.

βεβαια μακαρι να πεσουν οι τιμες και ας πληρωνω εγω τοσο.:)

Φίλε....σκέψου τις ανάγκες σου. Αν πραγματικά καταναλώνεις τους χρόνους που σου δίνουν για επαγγελματικούς λόγους...τότε πάω πάσο. Αν όμως σαν ιδώτης με τόσους τρόπoυς επικοινωνίας (voip, καρτοκινητά, σταθερά, skype, viber κλπ) χρειάζεσαι τόσα λεπτά, προτείνω να το ξανασκεφτείς.

Εγώ σαν ιδιώτης πλήρώνω για 1500' με χρέωση ανά 1' ...0,006€/1' 1500'Χ0,006=9€...και οχι για 1 μήνα μόνο.

Η Q δίνει με 1€ 400' πρός wind. H Cosmocarta 0,01/1' προς 2 αριθμούς κοτε.

Αρα έχουν πολλά περιθώρια κέρδους και αναγκαστικά θα κατέβουν κι άλλο, γιατί απλά οι πελάτες φτωχαίνουν.

Μην κοιτάς τις τιμές Αμερικής...εκεί έχουν άλλο κόλπο. Κόβουν χρήμα...εδώ έχουμε πρόβλημα.

¨οταν κάποιος δεν μπορεί να πληρώσει, τότε πλέον οι αγωγές θα γίνουν επι του ονομαστικού ποσού και όχι επι του ποσού μετά την επιδότηση. Θα κάνουν κατασχέσεις για 300€.

Αν κάποιος έχει λεφτά...δεν το συζητάμε....γιατί δεν έρχεται εδώ. Εδώ ψάχνονται οι φίλοι που δυσκολεύονται.

Σ αυτούς προτείνω να ξανασκεφτούν τα λεφτά τους, που ίσως να μην τα έχουν.

Και ναι σε σχέση με αρχικά ποσά, ισως να φαίνονται λίγα τα 17€....αλλά σ σχέση με τα πραγματικά κόστη είναι πολλά.

Ελάχιστοι εξαντλούν τα λεπτά που έχουν σε πραγματικές ομιλιες. Επομένως πληρώνουν πολλά.

Ενώ με ένα καρτοκινητό το πολύ να μην βάλεις κάρτα....Αφήνεις 1€ για ώρα ανάγκης και κάνεις αναπάντητες.

Πέρασε η εποχή που όλοι είμαστε LARGE στην κατανάλωση. Αν πιέσουμε όλοι σωστά, θα φτηνήνουνε τα τέλη.

Ενισχύστε τα φτηνά πακέτα να μπούν όλοι στον ανταγωνισμό.

Και είπαμε.....αν πραγματικά έχεις ανάγκες, πληρώνεις....αν όμως το αγοράζεις γιατί είναι φτηνό, ξανασκέψου το γιατί δεν είναι πραγματικά.

....Η Φτηνια Τρώει Τον Παρά.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ γενικά με τον pavlitakis απλά πολλοί παίρνουν μεγάλα συμβόλαια γιατί θέλουν μόνο κάτι συγκεκριμένο από αυτά που προσφέρουν το οποίο δύσκολα το βρίσκεις σ να καλή τιμή μόνο του. Πχ εγώ βολεύομαι με 300-400 λεπτά το μήνα ομιλία, αλλά θέλω πολύ data. Η έλλειψη ευελιξίας στα προγράμματα των εταιρειών σε αναγκάζει πολλές φορές να πας σε προγράμματα με αρκετές περιττές για τις ανάγκες σου παροχές.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ γενικά με τον pavlitakis απλά πολλοί παίρνουν μεγάλα συμβόλαια γιατί θέλουν μόνο κάτι συγκεκριμένο από αυτά που προσφέρουν το οποίο δύσκολα το βρίσκεις σ να καλή τιμή μόνο του. Πχ εγώ βολεύομαι με 300-400 λεπτά το μήνα ομιλία, αλλά θέλω πολύ data. Η έλλειψη ευελιξίας στα προγράμματα των εταιρειών σε αναγκάζει πολλές φορές να πας σε προγράμματα με αρκετές περιττές για τις ανάγκες σου παροχές.

 

Εξαρτάται τι εννοείς πολύ data. Τα συμβόλαια ομιλίας δεν δίνουν πάνω από 1,5 GB.

το f2g δίνει 1gb/5€ πχ.

Αν λοιπόν θέλει πολλά gb παει αλλού. Οταν πληρώνει κάποιος, κάτι που δεν το "χρειάζεται" (εννοώ απαραίτητο και όχι για πλάκα) είναι λάθος επιλογή.

Να μην βγαίνουμε οφτοπικ αλλά στο χέρι μας είναι να ψάχνουμε και να πιέζουμε για το οικονομικότερο.

Link to comment
Share on other sites

Προς ευχαριστη εκπληξη επειτα απο μεταβαση στο απεριοριστα 25 απο καρτοσυμβολαιο διαπιστωσα οτι τα 1500 προς cosmote πανε ανα λεπτο αντι για 3λεπτο που ηταν στο καρτοσυμβολαιο!!!
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Προς ευχαριστη εκπληξη επειτα απο μεταβαση στο απεριοριστα 25 απο καρτοσυμβολαιο διαπιστωσα οτι τα 1500 προς cosmote πανε ανα λεπτο αντι για 3λεπτο που ηταν στο καρτοσυμβολαιο!!!

 

Σωστά τα 3λεπτα είναι μόνο για καρτοσυμβόλαιο και καρτοκινητά :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

pavlitakis νομίζω ότι τα έχεις πει και ξαναπεί αυτά. Οι προσφορές στα καρτοκινητά και οι τιμές των συμβολαίων μαζί και όσα δίνουν, δεν είναι κρυφά. Φανερότατα είναι και ανεβασμένα στις σελίδες τους. Όποιος θέλει, είναι ελεύθερος να ψαχτεί και να κάνει όποια επιλογή θέλει.

Εσύ θεωρείς πολλά τα 17Ε για το απεριόριστα προς όλους και βάσει των λεγομένων σου, θεωρείς ότι μόνο κάποιος πλούσιος θα πρέπει να το κάνει γιατί είναι "τζάμπα λεφτά". Σε πληροφορώ ότι ο πλούσιος θα κάνει το πρόγραμμα στην τιμή των 65Ε γιατί δεν το νοιάζει να πάρει προσφορά. Σε πληροφορώ ότι την προσφορά των 17 ή 20 ή ακόμη και 35Ε για το εν λόγω πρόγραμμα την κυνηγούν και την κυνήγησαν τα μεσαία στρώματα κι αυτό γιατί (ναι!) το πρόγραμμα κάλυπτε τις ανάγκες της επικοινωνίας τους. Όχι επειδή (όπως θα έλεγες) δεν ψάχτηκαν για καρτοκινητό.

 

Τι θέλω να πω. Ότι υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν να κάνουν συμβόλαιο οποιασδήποτε τιμής (σε σχέση με όσα χρειάζονται και όσα μπορούν να πληρώσουν) και δεν γουστάρουν να έχουν κάποιον να τους λέει "όχι μην το κάνεις, είναι κλεψιά, κάνε καρτοκινητό". Προσωπικά θα με προσέβαλε να μου απαντήσουν έτσι γιατί αυτό θα σήμαινε ότι με θεωρούν ηλίθιο που δεν πρόσεξα αν είναι ή όχι κλεψιά και πρέπει να μου το υπενθυμίσουν.

 

Τα δε πακέτα καρτοκινητής που συγκρίνεις.... Τι σχέση έχει το πακέτο της q που αναφέρεις με αυτό της κοσμοκάρτα; Το ένα αφορά αποκλειστικά όσους έχουν επαφές wind/q (που δεν θα είχαν και λόγο να γράψουν σε αυτό το θέμα) και το άλλο αφορά αριθμούς κοσμοτέ. Αν κάποιος χρειάζεται όντως 1500' προς κοσμοτέ θα του πρότεινες την q;;

Για το f2go και το 1gb ας μην σχολιάσω. Με το σήμα της εν λόγω εταιρίας όλο άχρηστο πάει.

 

Για τα skype, viber που λες....σκέψου ότι πολλοί (ω, ναι) δεν έχουν smartphone και αρνούνται να πάρουν ή επίσης πολλοί έχουν αλλά δεν θέλουν να ψάχνουν τους άλλους στο skype ή το viber (και επίσης είναι παρα πολλοί).

 

Και ναι, για κάποιους το απεριόριστα 65 στα 21Ε ή ακόμη και στα 35Ε είναι πραγματικά φθηνό. Όσο κι αν δεν το πιστεύεις. Γιατί για να μιλήσουν 1500' σε όλα τα δίκτυα, να στείλουν άλλα τόσα μηνύματα και να μπαίνουν στο ίντερνετ με 1,5gb όγκο, δεν θες να κάτσω να υπολογίσω πόσα χρήματα θα ήθελαν σε καρτοκινητό (για λεπτά ομιλίας είναι και μη εφικτό γιατί τα πακέτα έχουν όριο χρήσης κάθε μήνα).

Edited by kostas_v
Link to comment
Share on other sites

. Όποιος θέλει, είναι ελεύθερος να ψαχτεί και να κάνει όποια επιλογή θέλει.

 

Τι θέλω να πω. Ότι υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν να κάνουν συμβόλαιο οποιασδήποτε τιμής (σε σχέση με όσα χρειάζονται και όσα μπορούν να πληρώσουν) και δεν γουστάρουν να έχουν κάποιον να τους λέει "όχι μην το κάνεις, είναι κλεψιά, κάνε καρτοκινητό". Προσωπικά θα με προσέβαλε να μου απαντήσουν έτσι γιατί αυτό θα σήμαινε ότι με θεωρούν ηλίθιο που δεν πρόσεξα αν είναι ή όχι κλεψιά και πρέπει να μου το υπενθυμίσουν.

 

 

Για το f2go και το 1gb ας μην σχολιάσω. Με το σήμα της εν λόγω εταιρίας όλο άχρηστο πάει.

 

Για τα skype, viber που λες....σκέψου ότι πολλοί (ω, ναι) δεν έχουν smartphone και αρνούνται να πάρουν ή επίσης πολλοί έχουν αλλά δεν θέλουν να ψάχνουν τους άλλους στο skype ή το viber (και επίσης είναι παρα πολλοί).

 

Κατ αρχάς είσαι σ ένα δημοσιο φόρουμ, οπότε οι προτροπές σου στο τί θα γράφει ο καθένας απλά δεν έχουν βάση.

Δεν σε απεκάλεσα με κανένα υποτιμητικό όνομα...εσύ το έκανες για τον εαυτό σου.

Την γνώμη μου εξέφρασα τεκμηριωμένα. Μάθε να ακούς όποιους εκφέρουν γνώμη ακόμα κι αν δεν συμφωνείς/

Μην τα παίρνεις προσωπικά και καταλαβαίνω την συμπάθειά σου και την επιθυμία σου για την κερδοφορία των εταιριών κινητής.

Αν διαβαζες σωστά οι τιμές που ανέφερα ήταν ενδεικτικές του πόσο κοστίζουν οι κλήσεις και πόσο χρεώνονται, ώστε οι εταιρείες εκμεταλλευόμενες την άγνοια και την ανάγκη των ανθρώπων για επικοινωνία, θησαυρίζουν πάνω σε ένα κοινόχρηστο αγαθό (συχνότητες) που τους παραχωρήθηκε.

Δεν θα σταματήσω να το υπενθυμίζω στους συμφορουμίτες, όσο κι αν νοιώθεις άσχημα γι αυτούς που υποστηρίζεις.

Είμαστε εκτός θέματος, αλλά αναγκάστηκα να απαντήσω στην παράλογη προσπάθειας φίμωσης που θέλεις να επιβάλλεις σ όσους δεν συμφωνουν με αυτό που σε συμφέρει.

Επίσης χαίρομαι που διαβάζεις αυτά που γράφω....έστω κι αν συγχίζεσαι:D

Επίσης οι απαντήσεις μου δίνονται σε μέλη που ρωτάνε εδώ για να ακούσουν γνώμες. Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να συγχυστώ; Τι προσωπικό όφελος νομίζεις ότι έχω από την κερδοφορία μιας εταιρίας; Μακάρι να είχα, πίστεψέ με δεν θα ήμουν καν εδώ.

 

Στα υπόλοιπα. Δεν υπήρξε καμία προσπάθεια φίμωσής σου και...ανησυχώ αν αυτό διαπίστωσες!

Για το "υποτιμητικό όνομα", είναι αυτονόητο ότι δεν αφορά εμένα μιας και όπως γράφω στον παραλληλισμό, έτσι θα έπρεπε να αισθάνεται αυτός που του απάντησες.

 

Το θέμα μου ήταν και είναι στο ότι έχεις σχηματίσει μια α' εικόνα για όσους έχουν συμβόλαιο θεωρώντας τους Ωνάσηδες ή ότι δεν τους χρειάζεται τόση επικοινωνία άρα είναι βλάκες που την πληρώνουν και οι μόνοι που "δικαιολογείς" είναι οι επαγγελματίες. Δεν είναι έτσι σε καμία περίπτωση, δεν υπάρχει κανόνας, δεν μπορούμε να γενικεύουμε και να βγάζουμε συμπεράσματα για τόσο κόσμο που έχει ή σκοπεύει να κάνει σύνδεση τοποθετώντας τους σε συγκεκριμένες κατηγορίες (οι οποίες σε πολλές περιπτώσεις δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα).

Link to comment
Share on other sites

@kostas_v: έτσι (οικονομικά) που έχουν γίνει πια τα καρτοκινητά, πάνω από τους μισούς που έχουν συμβόλαιο, δεν το χρειάζονται.... Οι κύριοι λόγοι είναι η ημιμάθεια και η έλλειψη καταναλωτικής συνείδησης του μέσου Ελληνα. Βάλε και τη νοοτροπία πολλών ''είμαι ηλικίας>27, κάρτες θα ξύνω;''... Σου υπενθυμίζω τη διαφήμιση με τον ταξιτζή που κοιτάει περίεργα τον πελάτη που ξύνει κάρτα ανανέωσης... Το κάλο της κρίσης είναι ότι ο κόσμος αρχίζει και ψάχνεται, πράγμα που επιβεβαιώνεται από τις μειώσεις συμβολαίων και αυξήσεις των καρτοκινητών...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...