Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και ακόμα πιο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ από την ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ διεύθυνση που έδωσα.

Δεν κατάλαβα την ειρωνία φίλε.

Απλά πολλές φορές έχει τύχει να χρειάζομαι κάτι από ένα forum και να χρειάζεται να κάθομαι να διαβάσω οοοοοοοολα αυτά τα ερωτήματα (ή posts σαν αυτό)των οποίων οι απαντήσεις είναι τόσο απλές για να διαβάσω κάτι πιο δύσκολο στην λύση του και με ενδιαφέρει.Σκοπός ενός forum είναι να ρωτάς κάτι για το οποίο έψαξες ,έστω κ λίγο και δεν βρήκες λύση.

 

Δεν υπάρχει λόγος να τσακωνόμαστε. Φυσικά και είχα δει το site της cosmote. Ήθελα να διευκρινίσω αν το "όλους τους άλλους" περιλαμβάνει τα σταθερά γιατί καμιά φορά υπάρχουν και ψιλά γράματα τα οποία είναι και πολλά.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή? Σε τι ακριβώς αναφέρεσε?

Μπορεις να τα μοιρασεις στα ισα αν μεταβεις σε προγραμμα i που προσφερει και στανταρ ομιλια και στανταρ μηνυματα και ογκο για internet.

Για παραδειγμα στο i20 # Μηνιαίο πάγιο 20€

# 50 λεπτά δωρεάν χρόνος ομιλίας ή και βιντεοκλήσης προς Εθνικά Δίκτυα κάθε μήνα

# 50 μηνύματα (SMS ή MMS) προς Εθνικά Δίκτυα κάθε μήνα

# 250 ΜΒ για πλοήγηση στο Internet κάθε μήνα

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο λογαριασμό, χρεώνεται σχεδόν ενάμισυ πάγιο ( σχεδόν μισό, αναλογικά για τις ημέρες απο την αρχική ενεργοποίηση μέχρι την έκδοση του πρώτου λογαριασμού και ένα ολόκληρο προκαταβολικά για το μήνα που ξεκινά ). Επειδή αυξάνεται λοιπόν το ποσό του λογαριασμού, αυξάνονται ελαφρώς και τα τέλη συνδρομητών κινητής τηλεφωνίας. Άρα, φτάνει κάπου εκεί που ανέφερες.

 

πως δηλαδή από στιγμή που στην ανάλυσή έχουν 17 λεπτά 7μινηματα 14ΜΒ

για 13 μέρες γιατί ωμός αφού κάθε μηνά εκδίδουν τι είναι δηλαδή κινουρεια κόλπα για περισσότερα κέρδη

 

και δεν θα αλαξω θα κρατήσω 3-4 μήνες και θα κλεισο

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δυνατόν να εκδίδεται λογαριασμός ένα μήνα μετά απο τη κάθε ενεργοποίηση σύνδεσης γιατί τότε θα γινόταν ένα μπάχαλο στο σύστημα τιμολόγησής τους, κάθε μέρα θα έπρεπε να έβγαζαν λογαριασμούς. Οπότε, σε εντάσσουν στον αμέσως διαθέσιμο κύκλο τιμολόγησης με έκδοση του πρώτου λογαριασμού περίπου 13 με 15 ημέρες απο την ενεργοποίηση της σύνδεσης. Δεν είναι για παραπάνω κέρδη, καθώς δεν χρεώνουν κάτι παραπάνω, απλά ο πρώτος λογαριασμός αφορά σε παραπάνω απο ένα μήνα, αφορά σε σχεδόν ενάμισυ μήνα. Και δεν είναι νέο κόλπο, όσο θυμάμαι τις συνδέσεις μου στη Cosmote, έτσι ήταν. Εννοείται ότι αν κάποια στιγμή διακόψεις τη σύνδεση, απο την ημέρα που θα διακοπεί μέχρι την ημέρα που θα εκδοθεί ο επόμενος ( και τελευταίος, εκκαθαριστικός ) λογαριασμός, θα σου επιστραφεί αναλογικά πάλι το πάγιο. Δεν πάει κάποιο ποσό χαμένο λοιπόν. Θα δεις ότι απο τον επόμενο λογαριασμό όλα θα είναι όπως τα γνωρίζεις.
Link to comment
Share on other sites

Στο COSMOTE ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ 45, αν δεν ξεπεράσεις το όριο που σου προσφέρει δωρεάν, πόσο ακριβώς έρχεται ο λογαριασμός μαζί με Φ.Π.Α. και όλα τα τέλη;
Link to comment
Share on other sites

Έχετε παρατηρήσει οτι το Cosmote 15 είναι πιο συμφερον απο το Cosmote 25; Στο 15 περιλαμβάνονται μόνο 1500 λεπτα/sms προς Cosmote. Στο 25αρι δινει επιπλέον 30' προς όλους με 10 ευρω παραπάνω χρέωση. Αλλα αν κάνει κανεις τον υπολογισμό: 30 λεπτά επί 0,0055 cent/sec βγαίνει 9,9 ευρώ. Δηλαδή Cosmo15 + 30'= 24,90 ενώ το Cosmo25 (που περιέχει αυτα τα 30 λεπτα) = 25 ευρώ!

 

Φυσικά δεν είναι η διαφορά των 10 cents, αλλα το γεγονός οτι ενα πιο μεγάλο πάγιο θα έπρεπε να είναι πιο συμφέρον για τον καταναλωτή. Αν κάποιος μιλήσει λιγότερο απο μισή ώρα θα πληρώσει σαφώς λιγότερα στο 15αρι απεριοριστο!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι όπως τα λές , αλλά ίσως να πάρεις μεγαλύτερη επιδότηση αν επιλέξεις το 25 .

 

 

Στο COSMOTE ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ 45, αν δεν ξεπεράσεις το όριο που σου προσφέρει δωρεάν, πόσο ακριβώς έρχεται ο λογαριασμός μαζί με Φ.Π.Α. και όλα τα τέλη;

45+12% = 50,4

Link to comment
Share on other sites

Έχετε παρατηρήσει οτι το Cosmote 15 είναι πιο συμφερον απο το Cosmote 25; Στο 15 περιλαμβάνονται μόνο 1500 λεπτα/sms προς Cosmote. Στο 25αρι δινει επιπλέον 30' προς όλους με 10 ευρω παραπάνω χρέωση. Αλλα αν κάνει κανεις τον υπολογισμό: 30 λεπτά επί 0,0055 cent/sec βγαίνει 9,9 ευρώ. Δηλαδή Cosmo15 + 30'= 24,90 ενώ το Cosmo25 (που περιέχει αυτα τα 30 λεπτα) = 25 ευρώ!

 

Φυσικά δεν είναι η διαφορά των 10 cents, αλλα το γεγονός οτι ενα πιο μεγάλο πάγιο θα έπρεπε να είναι πιο συμφέρον για τον καταναλωτή. Αν κάποιος μιλήσει λιγότερο απο μισή ώρα θα πληρώσει σαφώς λιγότερα στο 15αρι απεριοριστο!

 

αυτο που λες ειναι για τον μεγιστο χρονο που μπορεις να μιλησεις κανοντας μια κ μονο κληση ή κλησεις μεγαλυτερης διαρκειας απο την ελαχιστη χρεωση....γιατι αν κανεις κλησεις 15'' για παραδειγμα ή μικροτερης διαρκειας απο την ελαχιστη χρεωση δεν αντιστοιχει σε οσο χρονο αναφερεις.το μονο καλο ειναι οτι μπορεις να χρησιμοποιησεις τα επιπλεον 10 ευρω κ σε sms προς αλλα δικτυα. :)

Link to comment
Share on other sites

τοτε γιατι με χρεωνουν για ολοκληρω το μηνα

 

Σε χρεώνουν γι'αυτές τις 13 μέρες αναλογικά και προκαταβολικά για τον μήνα που ξεκινά, καθώς το πάγιο προκαταβάλεται. Αν θέλεις, κάνε τον κόπο και κοίταξε καλύτερα το λογαριασμό σου, ιδιαίτερα τη δεύτερη σελίδα του με τον αναλυτικό πίνακα.

Link to comment
Share on other sites

πως δηλαδή από στιγμή που στην ανάλυσή έχουν 17 λεπτά 7μινηματα 14ΜΒ

για 13 μέρες γιατί ωμός αφού κάθε μηνά εκδίδουν τι είναι δηλαδή κινουρεια κόλπα για περισσότερα κέρδη

 

και δεν θα αλαξω θα κρατήσω 3-4 μήνες και θα κλεισο

φίλε μου,πλήρωσες αναλογικά 13 μέρες πάγιο και ένα πάγιο προκαταβολικά,γι'αυτό σου ήρθε φουσκωμένος λογαριασμός

 

Στο COSMOTE ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ 45, αν δεν ξεπεράσεις το όριο που σου προσφέρει δωρεάν, πόσο ακριβώς έρχεται ο λογαριασμός μαζί με Φ.Π.Α. και όλα τα τέλη;
πάνω κάτω 52 ευρώ Edited by moment_v
Χρησιμοποίησε την Τροποποίηση η την Πολλαπλή παράθεση όταν θες να συμπληρώσεις κάτι
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες μια ερωτησουλα , στα απεριοριστα της κοσμοτε (συγκεκριμενα στο απεριοριστα 35 ) κανουν εκπτωση παγιο αντι επιδοτησης συσκευης???
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς κάνουν.

 

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι? Η επιδότηση βγαίνει στους 11 μήνες ή στους 12? Και κάτι ακόμη. Υπάρχει περίπτωση αν ανέβω πρόγραμμα να ανέβει και η επιδότηση? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Η επιδότηση «βγαίνει» στο 12μηνο. Μου φαίνεται πως η Cosmote είναι η μόνη πλέον που δίνει επιδοτήσεις ακριβώς μόλις ένας πελάτης «κλείσει» χρόνο στην εταιρεία. Αν κάνεις αλλαγή πακέτου την ημέρα που πας να εξαργυρώσεις την επιδότησή σου, θα «ανέβει» η επιδότηση. :)
Link to comment
Share on other sites

εχω το c150 και θελω να βαλω το c120+το (600+600),θα με συμφερει σαν τελικη τιμη περισσοτερο λετε?στο c150 πληρωνω περιπου καμμια 40 ευρω....:wacko:(υποψιν οτι χρησιμοποιω πολλα μηνυματα το μηνα καμμια 150-200)...επιδοτηση ομως θα εχω?μηπως το απεριοριστα 25 θα μου ειναι καλυτερο? Edited by xristos270
Link to comment
Share on other sites

εχω το c150 και θελω να βαλω το c120+το (600+600),θα με συμφερει σαν τελικη τιμη περισσοτερο λετε?στο c150 πληρωνω περιπου καμμια 40 ευρω....:wacko:(υποψιν οτι χρησιμοποιω πολλα μηνυματα το μηνα καμμια 150-200)...επιδοτηση ομως θα εχω?μηπως το απεριοριστα 25 θα μου ειναι καλυτερο?

 

Αυτή τη στιγμή ο λογαριασμός σου είναι κάπως έτσι:

Μηνιαίο Πάγιο: 26 ευρώ

Λοιπές Χρεώσεις (Sms): 24 ευρώ (για 200) και 18 ευρώ (για 150)

Σύνολο: 56 ευρώ (αν θα στέλνεις 200 Sms) και 49,28 (αν θα στέλνεις 150 Sms)

 

Με το «Cosmote 120» ο λογαριασμός σου θα είναι κάπως έτσι:

Μηναίο Πάγιο: 22 ευρώ

Λοιπές Χρεώσεις (Πακέτο «600 + 600»): 7,5 ευρώ

Σύνολο: 33,04

 

Προτείνω (εκτός από το «Cosmote 20») να δεις και το «Cosmote My Way 20». Μ'αυτό θα'χεις:

 

Μηναίο Πάγιο: 22 ευρώ

85 λεπτά ομιλίας ή βίντεο κλήσεων ή 204 Sms ή/και MMS και 163Mb Internet

Σύνολο: 24,64

 

Το θέμα όμως είναι που στέλνεις τα μηνύματα. Αν τα στέλνεις προς Cosmote σε συμφέρει το «Cosmote 120», ενώ αν τα στέλνεις και σε «τρίτους» σε συμφέρει το «Cosmote My Way 20». Μπορείς να κοιτάξεις και γι'άλλα «My Way» προγράμματα. Όμως, αν μιλάς (επειδή δεν το ξεκαθαρίζεις) μόνο με Cosmote και στέλνεις Sms μόνο προς Cosmote, το «Unlimited 15» ή το «Unlimited 25» είναι μονόδρομος.

 

Στις τιμές έχει προστεθεί ο φόρος 12%

Link to comment
Share on other sites

προς cosmote ειναι τα μηνυματα...οποτε μαλλον το c120+600 ειναι καλυτερο...επιδοτηση θα εχω καλη?

 

Είναι γύρω στα 80 ευρώ αλλά μπορεί να παίξει κύριο ρόλο και η συσκευή που θα διαλέξεις.

Link to comment
Share on other sites

οκ σ'ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σ..:Dτο απεριοριστα 25 ομως δεν θα μου ειναι ακομα καλυτερο και απο το (c120 και το 600+600),ετσι δεν ειναι?το πολυ να μου βγαινει 30 ευρω....νομιζω... Edited by xristos270
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια απορία...

Είμαι συνδρομητής Voda εδώ και αρκετά χρόνια, σκέφτομαι να περάσω σε πρόγραμμα iphone και το πακέτο i60 + συσκευή της cosmote με ενδιαφέρει οικονομικά!

Το πρόβλημα είναι οτι με ενδιαφέρει και η φορητότητα του αριθμού μου, γνωρίζει κανείς αν συνδυάζεται? γιατί μέχρι στιγμής έχω καλέσει στο 13897 που υποτίθεται είναι ο αριθμός για την φορητότητα, αλλά γνώριζαν (!!!!!!) να μου πουν αν μπορώ να κάνω αίτηση για το συγκεκριμένο πρόγραμμα και την συσκευή (δηλαδή...τι διάολο φορητότητα κάνουμε...ότι συμβόλαιο γουστάρει η εταιρεία?)

Γνωρίζει κανείς αν τελικά γίνετε? και αν γίνετε πια είναι η διαδικασία? (κάνω πρώτα αίτηση φορητότητας και στην συνέχεια επιλέγω πρόγραμμα και συσκευή?)

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς κάνουν.

 

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι? Η επιδότηση βγαίνει στους 11 μήνες ή στους 12? Και κάτι ακόμη. Υπάρχει περίπτωση αν ανέβω πρόγραμμα να ανέβει και η επιδότηση? Ευχαριστώ.

H επιδότηση σε ΟΛΕΣ τις εταιρείες είναι έτοιμη στους 11 μήνες και κάτι μέρες!Αν κάνεις αλλαγή πακέτου προς τα πάνω θα ανέβει η επιδότηση σου αλλα δεσμεύεσαι για ένα χρόνο σε ΑΥΤΟ το πακέτο,δεν μπορείς να το αλλαξεις στο τετραμηνο,παρά μόνο προς τα πάνω.Και το υπογράφεις αυτό!

 

Η επιδότηση «βγαίνει» στο 12μηνο. Μου φαίνεται πως η Cosmote είναι η μόνη πλέον που δίνει επιδοτήσεις ακριβώς μόλις ένας πελάτης «κλείσει» χρόνο στην εταιρεία. Αν κάνεις αλλαγή πακέτου την ημέρα που πας να εξαργυρώσεις την επιδότησή σου, θα «ανέβει» η επιδότηση. :)
ΔΕΝ είναι η μόνη.Ολες το κανουν ,με την Wind ππλέον να το κάνει ΑΚΡΙΒΩΣ στο 11μηνο για να δεσει τους πελάτες της.

 

Παιδιά μια απορία...

Είμαι συνδρομητής Voda εδώ και αρκετά χρόνια, σκέφτομαι να περάσω σε πρόγραμμα iphone και το πακέτο i60 + συσκευή της cosmote με ενδιαφέρει οικονομικά!

Το πρόβλημα είναι οτι με ενδιαφέρει και η φορητότητα του αριθμού μου, γνωρίζει κανείς αν συνδυάζεται? γιατί μέχρι στιγμής έχω καλέσει στο 13897 που υποτίθεται είναι ο αριθμός για την φορητότητα, αλλά γνώριζαν (!!!!!!) να μου πουν αν μπορώ να κάνω αίτηση για το συγκεκριμένο πρόγραμμα και την συσκευή (δηλαδή...τι διάολο φορητότητα κάνουμε...ότι συμβόλαιο γουστάρει η εταιρεία?)

Γνωρίζει κανείς αν τελικά γίνετε? και αν γίνετε πια είναι η διαδικασία? (κάνω πρώτα αίτηση φορητότητας και στην συνέχεια επιλέγω πρόγραμμα και συσκευή?)

Η όλη διαδικασί αφορητότητας πάιρνει το λιγότερο 15 μέρες ,βαση των συμφωνιών.Κατά την αλλαγή δηλώνεις και το πρόγραμμα που επιλέγεις και το υπογράφεις.Ουσιαστικά είναι φορητότητα και νέο συμβόλαιο με τον παλιό αριθμό.

Απο κει και πέρα όπως η Βόνταφον έτσι και η Κοσμοτέ σου δίνει το iphone σε συγκεκριμένα προγράμματα με συγκεκριμένη διάρκεια.Ομως πας σε όποιο πρόγραμμα θες αφού ουσιαστικά είναι σαν νέο συμβόλαιο.

<Πειτε ΟΧΙ στα greeklish>- http://www.periland.gr Επισκεφθείτε το online μου κατάστημα...http://www.apiastos.gr

ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ,ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΔΕΝ ΘΑΘΕΛΕΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΕ ΣΕΝΑ.....

 

Tον χάρο καλοπιάνουμε να μην μας έχει άχτι,ποτέ δεν θα πεθάνουμε κουφάλα νεκροθάφτη :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εχω 3 γραμμες στην Vodafone και εχω ηδη ξεκινησει διαδικασια μεταφορας στην Cosmote. Θα ηθελα να ξερω αν τα 2 μπουν στα καινουρια τα Απεριοριστα της Cosmote και το 1 γινει My way, θα μπορω να εποφεληθω την εκπτωση 20% στο συνολο των παγιων μας;

Ευχαριστω.

_ILiDAN_
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, λύστε μου μια απορία, αν κάνω cosmote απεριόριστα 35, πόσο θα πληρώνω στάνταρ πάγιο μαζί με τα τέλη κινητής τηλεφωνίας( σίγουρα πάνω από 35, αλλά πόσο) ?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...