Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι δικαιο εχεις!!!αλλα δεν θα εχω καλυτερη επιδοτηση και δευτερον σιγουρα θα μου βγαινει 25?δεν θα εχει τελη και φπα απο τα τηλεφωνα που θα περνω στ'αλλα δικτυα??

 

ετσι δεν ειναι?τι ισχυει τελικα?

Edited by Petros the Great
Συνένωση μηνυμάτων.
Link to comment
Share on other sites

ετσι δεν ειναι?τι ισχυει τελικα?
με το 25 θα εχεις επιδοτηση με το 15 οχι τωρα το αλλο με τους φορους προς τα αλλα δικτυα δεν το καταλαβα αν θες γινε λιγο πιο συγκεκριμενος
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

τιποτα..,απλα για τα τελη συνδρομητων κινητης τηλεφωνιας που εχουν ολα τα συμβολαια κοντα στα 4 ευρω ειναι, οπως πληρωνα στο c150 δεν θα εχει?γι'αυτο ρωταω ποσο θα ειναι το τελικο ποσο που θα πληρωνω το μηνα στο απεριοριστα15 και στο 25?
Link to comment
Share on other sites

Τα τέλη για λογαριασμούς κάτω των 50 ευρώ είναι 12%

15----- 16,8

25----- 28

Link to comment
Share on other sites

τιποτα..,απλα για τα τελη συνδρομητων κινητης τηλεφωνιας που εχουν ολα τα συμβολαια κοντα στα 4 ευρω ειναι, οπως πληρωνα στο c150 δεν θα εχει?γι'αυτο ρωταω ποσο θα ειναι το τελικο ποσο που θα πληρωνω το μηνα στο απεριοριστα15 και στο 25?
στο 15 ειναι 16,80 ευρω και στο 25 ειναι 28 ευρω:)
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΤΕ..... Πως κάνεις αυτό το "αίτημα επανεξέτασης" φίλε μου; Ρωτάω γιατί σε ένα μήνα κλείνω κι εγώ 12 μήνες και ενώ είμαι συνδρομητής στην Cosmo 7-8 χρόνια συνεχόμενα, με έχουν στην πείνα με κάτι 70άρια και κάτι 80άρια! Είχα από την πρώτη στιγμή το Cosmote 240 και έχει περίπου ενάμιση μήνα που πήγα στο Απεριόριστα 35.. Σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, αν κάνω κι εγώ αυτή την αίτηση, θα μου δώσουν κάνα 120άρι... Μένω στη Θεσσαλονίκη όπου έχουμε 3 αποκλειστικά καταστήματα οπότε δε με απασχολεί. Έλα, άνοιξέ μου τα μάτια!! :D

 

Μια κλήση στην εξυπηρέτηση πελατών στο 1212. Απλό έτσι;;)

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο 4χρόνια πελάτης της cosmote με υψηλούς μηνιαίους τζίρους, πηγα σήμερα να κανω συνδεση στο internet on the go 5GB και μου ζητησαν εγγυηση 150 € για την ενεργοποιηση, διοτι πριν απο 5 ημέρες είχα κάνει και άλλη συνδεση συμβολαιου και μου είπαν οτι αυτη ειναι η εμπορικη πολιτικη της εταιρίας. Σημειωτέον οτι ουδέποτε έχω καθυστερησει εστω και 1ημερα να εξοφλησω λογ/σμο αλλά μου είπαν οτι δεν παίζει ρόλο αυτό, ούτε το οτι η εξοφληση όλων των συνδέσεων γινεται μεσω πιστωτικής κάρτας. Συνολικά με αυτη την συνδεση έχω 3συνολικά στην cosmote αλλά επειδη μου έσπασαν τα νεύρα με την εγγύηση (την οποία και έδωσα επειδη σημερα έληγε η προσφορα στο 5GB πακέτο και δεν ήθελα να την χάσω) επιπλέον είναι και προσβλητικό. Σκεφτομαι να σηκωθώ να φύγω με φορητοτητα για αλλού...ετσι και αλλιώς σε καμμιά απο τις 3 συνδέσεις δεν έχω επιδότηση/δέσμευση. Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Που μπορω να βρω πληροφοριες για το Cosmote BIS? Εχω βρει για τις αλλες 2, αλλα δεν βρισκω για την κοσμοτε.

 

Συγκεκριμενα για τις χρεωσεις και ενεργοποιηση ψαχνω.

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Αν και ειμαι συνδρομητης κοσμοτε, τα απλα επιχειρηματα ειναι οτι εχει μεινει πισω στα οικονομικα της προγραματα. Σημερα η Voda ανακοινωσε unlimited προγραμμα κ σε καρτοκινητη. Οπως ειπε κι ο φιλος πιο πανω η κοσμοτε επειδη εχει συνδρομητες, μας αφηνει στα παντα πισω. Και στις συσκευες. Εφερε ενα iphone και νομιζει οτι τελειωσε το θεμα εκει. Εγω προσωπικα αν δεν "ισοφαρισει" τα unlimited προγραματα των αλλων 2, θα το σκεφτω πολυ σοβαρα να παω προς vodafone μερια
Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

Τα τέλη για λογαριασμούς κάτω των 50 ευρώ είναι 12%

15----- 16,8

25----- 28

 

Τις κλιμακες αυτες αναλυτικα που μπορουμε να τις βρουμε?

 

Επισης τι αλλες φορολογιες πληρωνουμε? Βαλανε τον πατερα μου στο i-110 (110 ευρω παγιο) και τελη εδω τελη εκει πληρωνει 150 το μηνα

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Τις κλιμακες αυτες αναλυτικα που μπορουμε να τις βρουμε?

 

Επισης τι αλλες φορολογιες πληρωνουμε? Βαλανε τον πατερα μου στο i-110 (110 ευρω παγιο) και τελη εδω τελη εκει πληρωνει 150 το μηνα

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1042190:)
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

 

H είδηση αυτή δεν είναι διαθέσιμη πλέον ή είναι προσωρινά υπό διόρθωση...

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Που μπορω να βρω πληροφοριες για το Cosmote BIS? Εχω βρει για τις αλλες 2, αλλα δεν βρισκω για την κοσμοτε.

 

Συγκεκριμενα για τις χρεωσεις και ενεργοποιηση ψαχνω.

Υπηρεσία BlackBerry Internet Solution (BIS)

για προσβαση στο εταιρικό ή προσωπικό e-mail

 

cosmote pay as you go : 0 ευρώ πάγιο με 0mb δωρεάν χρήση (20mb για τους δύο πρώτους μήνες) και 0,006 ευρώ / KByte.

cosmote professional: 7 ευρώ πάγιο με 100mb δωρεάν χρήση και 0,004 ευρώ / KByte μετά τη δωρεάν χρήση.

cosmote professional plus: 14,99 ευρώ πάγιο με απεριόριστη δωρεάν χρήση (πολιτική ορθής χρήσης 250 mb).

 

Υπηρεσία BlackBerry Enterprise Solution (BES)

για πρόσβαση στο εταιρικό e-mail (εάν διαθέτει e-mail server η επιχειριση) αλλά και στα προσωπικά e-mail.

 

cosmote enterprise: 12 ευρώ πάγιο με 100mb δωρεάν χρήση και 0,003 ευρώ / KByte μετά τη δωρεάν χρήση.

cosmote enterprise plus: 14,99 ευρώ πάγιο με απεριόριστη δωρεάν χρήση (πολιτική ορθής χρήσης 250 mb).

Link to comment
Share on other sites

H είδηση αυτή δεν είναι διαθέσιμη πλέον ή είναι προσωρινά υπό διόρθωση...

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=317474 αυτο δουλευει:)
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Υπηρεσία BlackBerry Internet Solution (BIS)

για προσβαση στο εταιρικό ή προσωπικό e-mail

 

cosmote pay as you go : 0 ευρώ πάγιο με 0mb δωρεάν χρήση (20mb για τους δύο πρώτους μήνες) και 0,006 ευρώ / KByte.

cosmote professional: 7 ευρώ πάγιο με 100mb δωρεάν χρήση και 0,004 ευρώ / KByte μετά τη δωρεάν χρήση.

cosmote professional plus: 14,99 ευρώ πάγιο με απεριόριστη δωρεάν χρήση (πολιτική ορθής χρήσης 250 mb).

 

Υπηρεσία BlackBerry Enterprise Solution (BES)

για πρόσβαση στο εταιρικό e-mail (εάν διαθέτει e-mail server η επιχειριση) αλλά και στα προσωπικά e-mail.

 

cosmote enterprise: 12 ευρώ πάγιο με 100mb δωρεάν χρήση και 0,003 ευρώ / KByte μετά τη δωρεάν χρήση.

cosmote enterprise plus: 14,99 ευρώ πάγιο με απεριόριστη δωρεάν χρήση (πολιτική ορθής χρήσης 250 mb).

 

 

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες. :)

 

Δηλαδη για παραδειγμα, εστω οτι παω για το cosmote professional plus και συμφωνα και με το παρακατω

 

Το τέλος κινητής τηλεφωνίας υπολογίζεται προ του φόρου προστιθέμενης αξίας για κάθε λογαριασμό κάθε σύνδεσης, σύμφωνα με την παραπάνω προκαθορισμένη κλίμακα. Δηλαδή ο ΦΠΑ επιβάλλεται επί του τέλους αυτού. Οι νέες χρεώσεις εφαρμόζονται από την 1η Αυγούστου 2009.

 

14.99

+14.99*0.12

+το συνολο*0.18?

 

Γιατι τοσο νταβατζιλικια ρε παιδια?Φορο πανω στο φορο να πληρωνουμε? Αμαρτια δηλαδη. Τον βαλανε τον πατερα μου στο i110 Και καταντα να δινει 40 ευρω φορο απο κει που υποτιθεμενα θα δινε 110. Αλλα βεβαια, σιγα μην του λεγαν και την χρεωση του φορου. Ποσο θα παιρνουν αυτη του ειπαν για να μην τον χασουν απο πελατη. Αλητεια!

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες. :)

 

Δηλαδη για παραδειγμα, εστω οτι παω για το cosmote professional plus και συμφωνα και με το παρακατω

 

 

 

14.99

+14.99*0.12

+το συνολο*0.18?

 

Γιατι τοσο νταβατζιλικια ρε παιδια?Φορο πανω στο φορο να πληρωνουμε? Αμαρτια δηλαδη. Τον βαλανε τον πατερα μου στο i110 Και καταντα να δινει 40 ευρω φορο απο κει που υποτιθεμενα θα δινε 110. Αλλα βεβαια, σιγα μην του λεγαν και την χρεωση του φορου. Ποσο θα παιρνουν αυτη του ειπαν για να μην τον χασουν απο πελατη. Αλητεια!

 

Κάνεις λάθος

Το 110 περιλαμβάνει και τον Φ.Π.Α.

Ο φόρος στα 110 ευρώ είναι 16,50ευρώ (15%) απλά πράγματα.

το 15 % ισχύει για χρεώσεις μέχρι 119 ευρώ (100 χωρίς Φ.Π.Α.)

Προφανώς έχει χρεωθεί και άλλα πράγματα ο πατέρας σου .

π.χ ένα μήνα και κάμποσες μέρες. μην προσπαθείς να παρουσιάσεις ως φορολογία τις παραπάνω χρεώσεις που έκανε.

Στο παράδειγμα σου το 14.99 περιλαμβάνει ήδη Φ.Π.Α. Επιπλέον φόρος Φ.Π.Α. 18% δεν υφίστατε πλέον

19% είναι

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα, δλδ στα 14.99 δεν θα πληρωνω ΦΠΑ, μονο τελη συνδρομητων θα πληρωνω?

 

Αυτο στο ADSLGR λενε πως και επιπλεον ΦΠΑ πληρωνεις αλλα και ΦΠΑ στα τελη συνδρομητων!

 

Δηλαδη απο 0 εως 50 δεν ειναι 12%, αλλα 12% * 1.19!

 

Παντως ο λογαριασμος του πατερα μου, μονο κατι sms Που ειχε στειλει εξωτερικο ειχε χρεωθει, τα λεπτα ομιλιας δεν τα ειχε ξεπερασει και εγραφε τελη συνδρομητων γυρω στα 20 και ΦΠΑ περιπου αλλα 20.

 

Δεν τον εχω και μπροστα μου τωρα, να γραψω επακριβως ρε γμτ.. :(

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Ας αναλύσουμε λίγο την σύγχηση

Σύμφωνα με νόμο που ισχύει από χρόνια , Οι εταιρείες αναφέρουν τα πάγια τους συμπεριλαμβάνοντας τον Φ.Π.Α.

όταν δηλαδή μιά εταιρεία μιλάει για πάγιο 110 Εννοεί πάγιο 92,44 και το υπόλοιπο που είναι φόρος 19% = 110

όταν όμως μιλάμε για την φορολόγηση , ο Νομοθέτης έγραψε 12 % για λογαριασμούς μέχρι 50 Ευρω Χωρίς Φ.Π.Α ΄

Αυτό μεταφράζεται σε λογαριασμού μέχρι 59,50 συμπεριλαβανομένου του Φ.Π.Α

Αν ο νομοθέτης το έγραφε 59,50 θα ήταν όλα απλά

Έτσι αν έχεις ένα λογαριασμό 60 ευρώ σου λένε , Βγάλε το 19% = 50,42 Άρα Πλήρωνε 15 % γιατί πέρασες τα 50 .

Αν έχει όμως κανείς κατά νού ότι το κρίσιμο σημείο είναι 59,5 (50 ευρώ +19% Φ.Π.Α ) δεν μπερδεύετε.

Link to comment
Share on other sites

Οκ κατανοητο.

 

Δηλαδη στην τιμη 14.99 που περιλαμβανεται το ΦΠΑ πληρωνω απλως ενα φορο 14.99*0.12, και αυτο ειναι μονο?

 

Δηλαδη μαζι με τα τελη κινητης και δεδομενου πως δεν θα κανω κλησεις/σμσ το πακετο BIS θα μου ρχεται τελικη στα 16.7888?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Απλά στον πρώτο λογαριασμό ίσως να υπάρχουν πιό πολές μέρες από ένα μήνα. Μετά πάει τόσο ακριβώς.
Link to comment
Share on other sites

ποιο ειναι το πιο καλο και οικονομικο προγραμμα για να στελνω πολλα μηνυματα σε συμβολαιο?(μ'ενδιαφερει κυριως προς cosmote προορισμους,-κυριως προς εναν αριθμο-...αλλα δεν με χαλαει να ειναι και προς ολους!!;)
Link to comment
Share on other sites

Κοσμοτέ Απεριόριστα 15... 15 ευρώ το μήνα, και έχεις 1500λεπτά και 1500μηνύματα προς κοσμοτέ
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αλλα δεν μιλαω για συμβολαιο απεριοριστα,δεν με ενδιαφερει...θελω να το βαλω για παραδειγμα σε cosmote 60,120,150....;)για πακετο μηνυματων εννοω...!για παραδειγμα τα sms 500 με 5 ευρω ισχυουν ακομα?και συνδιαζονται μ'αυτα τα προγραμματα που θελω? Edited by xristos270
Link to comment
Share on other sites

ποιο ειναι το πιο καλο και οικονομικο προγραμμα για να στελνω πολλα μηνυματα σε συμβολαιο?(μ'ενδιαφερει κυριως προς cosmote προορισμους,-κυριως προς εναν αριθμο-...αλλα δεν με χαλαει να ειναι και προς ολους!!;)

το απεριόριστα 15.Με 15 ευρώ έχεις 1500 λεπτά ομιλίας και 1500 μηνύματα προς cοsmοte τον μήνα

 

συγνωμη αλλα δεν μιλαω για συμβολαιο απεριοριστα,δεν με ενδιαφερει...θελω να το βαλω για παραδειγμα σε cosmote 60,120,150....;)για πακετο μηνυματων εννοω...!για παραδειγμα τα sms 500 με 5 ευρω ισχυουν ακομα?και συνδιαζονται μ'αυτα τα προγραμματα που θελω?

υπάρχουν πολλές επιλογές 70 με 5 ευρώ 150 με 10 250 με 15 450 με 25 1000 με 40 ευρώ και τέλος,500 μηνύματα αποκλειστικά όμως σε cοsmοte μόνο με

5 ευρώ

Edited by Petros the Great
***** Συνένωση μηνυμάτων. ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΤΗΝ ΠΟΛΛΑΠΛΗ ΠΑΡΑΘΕΣΗ. ******
Link to comment
Share on other sites

τι αλλα πακετα μηνυματων μπορω να κολλησω στο c120?ενα πολυ καλο ειναι και το (600+600)με 7,5ευρω!!!;)κανενα αλλο?ευχαριστω:rolleyes: Edited by xristos270
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...