Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου. Και στη δική σου περίπτωση η αντιμετώπιση ηταν απαράδεκτη. Καλά έκανες. Θα ακολουθήσουμε την ίδια τακτική και στο κάτω κάτω υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές. Καλημέρα.

 

Σκέψου όμως ότι για να ζητάνε εγγύηση πως το άτομο αυτό δεν ήταν καθόλου συνεπές στις πληρωμές του. Είναι λογικό. Ποιος τους διασφαλίζει πως από δω και στο εξής θα υπάρχει συνέπεια στις πληρωμές;

 

Επίσης, εγγύηση ζητάνε και στην περίπτωση πολλών συνδέσεων κάτω από το ίδιο ΑΦΜ για τους ίδιους λόγους. Εν πάσει περιπτώσει, ας μην κατηγορούμε μόνο τις εταιρίες. Οφείλουμε κι εμείς ως καταναλωτές να πληρώνουμε στην ώρα μας, ώστε να μη μας βάζουν black list και να ζητάνε εγγυήσεις. Και φυσικά, δε μετράει το πόσα χρόνια συνδρομητές είμαστε ή το πόσες συνδέσεις έχουμε ή τι λογαριασμούς κάνουμε.

 

Τέλος, αυτό το κάνουν όλες οι εταιρίες, όχι μόνο η Cosmote.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έλαβα τον πρώτο λογαριασμό της Cosmote (ΚαρτοΣυμβόλαιο 20) και με έκπληξη είδα ότι ο λογαριασμός είναι 22,90 ευρώ (20 το πάγιο και 2,90 τέλη κινητής). Περίμενα περισσότερα γιατί και σ'ένα κατάστημα "Γερμανός", αλλά και στο cc της Cosmote μου είχαν πει ότι ο πρώτος λογαριασμός θα έχει ενάμιση πάγιο. Τι έγινε; Κάνανε λάθος ή θα μου έρθει το μισό πάγιο στον επόμενο λογαριασμό; :confused:
Link to comment
Share on other sites

Πότε ακριβώς έγινε η ενεργοποίηση της σύνδεσης και πότε εκδόθηκε ο λογαριασμός; Το 1,5 πάγιο που σου είπαν δεν είναι ακριβώς 1.5. Εσύ δηλαδή πλήρωσες το πάγιο του 2ου μήνα τώρα + χ / 30 του παγίου ( όπου χ οι ημέρες που μεσολαβούν απ'την ενεργοποίηση έως την έκδοση του λογαριασμού). Εφόσον όμως δε χρεώθηκες παραπάνω πάει να πει πως την ημέρα ενεργοποίησης ήταν και η ημερομηνία έκδοσης.
Link to comment
Share on other sites

Η γραμμή μου ενεργοποιήθηκε στην Cosmote στις 14/12 και το απόγευμα της ίδιας ημέρας έλαβα μήνυμα από την Cosmote ότι οι λογαριασμοί μου θα εκδίδονται την πρώτη κάθε μήνα. Έτσι κ'έγινε. Δηλαδή, οι λογαριασμοί θα εκδίδονται την πρώτη κάθε μήνα και τα 20 ευρώ θα "μπαίνουν" στις 14 κάθε μήνα. :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Άρα έπρεπε να χρεωθείς 20 ευρώ συν 16 / 30 των 20 ευρώ, μιας και μεσολαβούν 16 μέρες απ'την ενεργοποίηση έως την έκδοση του λογαριασμού. Σύνολο 34.35 με το φόρο δημοσίου.

 

Η χρήση του προγράμματός σου ανανεώνεται την ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού, δηλαδή την 1η του μήνα.

Edited by kotsianis7
Link to comment
Share on other sites

Άρα έπρεπε να χρεωθείς 20 ευρώ συν 16 / 30 των 20 ευρώ, μιας και μεσολαβούν 16 μέρες απ'την ενεργοποίηση έως την έκδοση του λογαριασμού. Σύνολο 34.35 με το φόρο δημοσίου.

 

Η χρήση του προγράμματός σου ανανεώνεται την ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού, δηλαδή την 1η του μήνα.

  1. Αν έπρεπε, γιατί δεν χρεώθηκα και το άλλο μισό πάγιο; Όχι ότι δεν μου αρέσει έτσι όπως είναι, αλλά δεν θέλω να υπάρξουν προβλήματα στο μέλλον. ;)
  2. Όχι. Το ίδιο νόμιζα κ'εγώ, αλλά δεν ισχύει. Κάλεσα στο cc και μου είπαν ότι την πρώτη κάθε μηνός θα εκδίδεται ο λογαριασμός και στις 14 κάθε μηνός θα μου πιστώνουν το λογαριασμό μου με 20 ευρώ. Φαίνεται πως ισχύει γιατί πριν από λίγο έστειλα μήνυμα και λέει:"Έχετε 2,77 ευρώ".

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να μεταβώ με φορητότητα από cosmote συμβόλαιο σε άλλο πάροχο με συμβόλαιο, γιατί η επιδότηση είναι της πλάκας που προσφέρουνε. Η λήξη του συμβολαίου μου είναι σε 3-4 μέρες. Έχω χρησιμοποιήσει επιδότηση για ανανέωση συμβολαίου. Αν κάνω αίτηση φορητότητας σε άλλη εταιρία σήμερα , υπάρχει περίπτωση να θεωρηθεί διακοπή συμβολαίου πριν την ολοκλήρωση 12μήνου ? Mε μία επιδότηση μπορώ να πάρω 2 κινητά ? Ή η επιδότηση είναι αναγκαστικά για 1 ? Και κάτι τελευταίο ... μέχρι πότε μπορώ να ακυρώσω την αίτηση φορητότητας αν προκύψει καλύτερη προσφορά από άλλον πάροχο ?

 

ευχαριστώ και σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις αλλά καλύτερο cc από δω δεν υπάρχει :)

Edited by se25
Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα ένα excelάκι που βοηθάει στον υπολογισμό της χρήσης που έχει διαθέσιμη κάθε συνδρομητής για τα προγράμματα MyWay 35 και 40

(κάνει και για τα υπόλοιπα προγράμματα MyWay, μόνο που οι χρεώσεις ομιλίας διαφέρουν κατά +-0,0002/δευτερόλεπτο, δηλαδή πολύ μικρή απόκλιση)

 

Απλά βάζετε στο πρώτο κελί (εκεί που λέει Υπόλοιπο) το ποσό που σας λέει στο μήνυμα ότι έχετε ως υπόλοιπο, πατάτε Enter και βλέπετε τα λεπτά του χρόνου ομιλίας, τον αριθμό των SMS/MMS και MB που σας απομένουν.

 

:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

  1. Αν έπρεπε, γιατί δεν χρεώθηκα και το άλλο μισό πάγιο; Όχι ότι δεν μου αρέσει έτσι όπως είναι, αλλά δεν θέλω να υπάρξουν προβλήματα στο μέλλον. ;)
  2. Όχι. Το ίδιο νόμιζα κ'εγώ, αλλά δεν ισχύει. Κάλεσα στο cc και μου είπαν ότι την πρώτη κάθε μηνός θα εκδίδεται ο λογαριασμός και στις 14 κάθε μηνός θα μου πιστώνουν το λογαριασμό μου με 20 ευρώ. Φαίνεται πως ισχύει γιατί πριν από λίγο έστειλα μήνυμα και λέει:"Έχετε 2,77 ευρώ".

 

1η φορά το ακούω αυτό με την ανανέωση του ποσού :confused: Όπως και νά'χει, πάλι δεν υπάρχει πρόβλημα στο λογαριασμό, δεν αλλάζει κάτι! Απλά, θα ξέρεις ότι η δωρεάν χρήση σου θα ξεκινάει απ'τις 14 του τρέχοντος μήνα και θα λήγει στις 13 του επόμενου. Δε χρειάζεται να σε απασχολεί πότε εκδίδεται ο λογαριασμός.

 

Ίσως να μεταβώ με φορητότητα από cosmote συμβόλαιο σε άλλο πάροχο με συμβόλαιο, γιατί η επιδότηση είναι της πλάκας που προσφέρουνε. Η λήξη του συμβολαίου μου είναι σε 3-4 μέρες. Έχω χρησιμοποιήσει επιδότηση για ανανέωση συμβολαίου. Αν κάνω αίτηση φορητότητας σε άλλη εταιρία σήμερα , υπάρχει περίπτωση να θεωρηθεί διακοπή συμβολαίου πριν την ολοκλήρωση 12μήνου ? Mε μία επιδότηση μπορώ να πάρω 2 κινητά ? Ή η επιδότηση είναι αναγκαστικά για 1 ? Και κάτι τελευταίο ... μέχρι πότε μπορώ να ακυρώσω την αίτηση φορητότητας αν προκύψει καλύτερη προσφορά από άλλον πάροχο ?

 

ευχαριστώ και σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις αλλά καλύτερο cc από δω δεν υπάρχει :)

 

Ουσιαστικά, τη μέρα ολοκλήρωσης της φορητότητας θεωρείται πως κάνεις διακοπή, Υπολόγισε πως η φορητότητα απαιτεί 14 ημέρες να ολοκληρωθεί, άρα όχι, δεν πληρώνεις αναπόσβεστο ποσό επιδότησης.

 

Με 1 επιδότηση μπορείς να πάρεις όσα κινητά θες.Το τυχόν επιπλέον ποσό το πληρώνεις απ'την τσέπη σου.

 

Ο πάροχος- δότης υποχρεούται να απαντήσει το πολύ εντός 5 εργάσιμων ημερών στον πάροχο- δέκτη για το αν επιτρέπει να γίνει η φορητότητα. Μπορεί όμως η έγκριση αυτή να δοθεί και νωρίτερα, π.χ. στις 3 ή 4 μέρες, άρα δεν υπάρχει στάνταρ χρονικό διάστημα. Αν το μετανιώσεις και είναι αργά, απλά μην παραλαμβάνεις τα συμβόλαια και τη νέα κάρτα SIM απ'τον courier, αν κάνεις τηλεφωνικά την αίτηση. Στην περίπτωση αυτή, ακυρώνεται αυτόματα η αίτηση κάποιες ημέρες πιο μετά.

Link to comment
Share on other sites

  1. Αν έπρεπε, γιατί δεν χρεώθηκα και το άλλο μισό πάγιο; Όχι ότι δεν μου αρέσει έτσι όπως είναι, αλλά δεν θέλω να υπάρξουν προβλήματα στο μέλλον. ;)
  2. Όχι. Το ίδιο νόμιζα κ'εγώ, αλλά δεν ισχύει. Κάλεσα στο cc και μου είπαν ότι την πρώτη κάθε μηνός θα εκδίδεται ο λογαριασμός και στις 14 κάθε μηνός θα μου πιστώνουν το λογαριασμό μου με 20 ευρώ. Φαίνεται πως ισχύει γιατί πριν από λίγο έστειλα μήνυμα και λέει:"Έχετε 2,77 ευρώ".

 

 

 

Αυτο που σε ενημερωσαν σχετικα με το καρτοσυμβολαιο ισχυυει. Αλλη μερα μπαινουν τα χρηματα μεσα και αλλη εκδηδεται ο λογαριασμος σου και σημβαινει αυτο διοτι πιανεται σαν να βαζεις μοναδες σε καρτοκινητο τηλεφωνο.Ενδεχομενος ο μηνας τιμολογισης που ετρεχε την ημερα ενεργοποιησης σου ηταν καθε 1 του μηνα για αυτο και οι λογαριασμοι σου θα εκδιδονται τοτε

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω λογαριασμους πανω απο 45 ευρω καθε μηνα, 4 ωρες δωρεαν χρονο ομιλίας + 60 sms , μου ηρθε για επιδότηση 90 ευρώ πηρα τηλ και πήγανε 140ευρώ.Αυτα πρεπει αναγκαστικα να παω απο ενα μαγαζι κοτε να παρω συσκευή ετσι?δεν μπορω να τα αφαιρέσω απο τα πάγια?

Υπαρχει κατι καλύτερο στους εναλακτικούς?

Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα ένα excelάκι που βοηθάει στον υπολογισμό της χρήσης που έχει διαθέσιμη κάθε συνδρομητής για τα προγράμματα MyWay 35 και 40

(κάνει και για τα υπόλοιπα προγράμματα MyWay, μόνο που οι χρεώσεις ομιλίας διαφέρουν κατά +-0,0002/δευτερόλεπτο, δηλαδή πολύ μικρή απόκλιση)

 

Απλά βάζετε στο πρώτο κελί (εκεί που λέει Υπόλοιπο) το ποσό που σας λέει στο μήνυμα ότι έχετε ως υπόλοιπο, πατάτε Enter και βλέπετε τα λεπτά του χρόνου ομιλίας, τον αριθμό των SMS/MMS και MB που σας απομένουν.

 

:)

 

Χρήσιμο !:)

Γιώργος

Keep on riding...

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να μεταβώ με φορητότητα από cosmote συμβόλαιο σε άλλο πάροχο με συμβόλαιο, γιατί η επιδότηση είναι της πλάκας που προσφέρουνε.

 

Κοίτα...γενικά σε όλες τις εταιρίες είναι λίγο χάλια οι επιδοτήσεις. Για μένα δεν αξίζει να αλλάξεις εταιρία μόνο και μόνο για την επιδότηση...

Ακόμα και αν μια χρονιά σου δώσουν πολλά για κράχτη, την άλλη μπορεί να είναι η βασικη επιδότηση μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο απο καταστηματα cosmote και μονο για αγορα συσκευης αν θες μειωση παγιου τοτε θα πρεπει να παρεις τα 90Ε

 

Κοίτα...γενικά σε όλες τις εταιρίες είναι λίγο χάλια οι επιδοτήσεις. Για μένα δεν αξίζει να αλλάξεις εταιρία μόνο και μόνο για την επιδότηση...

Ακόμα και αν μια χρονιά σου δώσουν πολλά για κράχτη, την άλλη μπορεί να είναι η βασικη επιδότηση μόνο.

 

 

Κάθε εταιρεια για να προσεγγίσει νεους πελατες κανει πολυ μεγαλες προσφορες για αγορα συσκευων ή και μειωση παγιων. Δεν σημαινει ομως οτι την επομενη χρονια θα ειναι ιδια η επιδοτηση. Υπαρχουν περιπτωσεις εταιρειων και εκτος cosmote που εχουν κανει πολυ μικρες προσφορες. Αν η εταιρεια που εισαι σε καλυπτει τοτε δεν υπαρχει λογως να κανεις αλλαγη

Edited by Petros the Great
Link to comment
Share on other sites

Μόνο απο καταστηματα cosmote και μονο για αγορα συσκευης αν θες μειωση παγιου τοτε θα πρεπει να παρεις τα 90Ε

 

να ρωτησω μπορω την επιδοτηση των 140 να την πάρω απο το e-cosmote.gr?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα...γενικά σε όλες τις εταιρίες είναι λίγο χάλια οι επιδοτήσεις. Για μένα δεν αξίζει να αλλάξεις εταιρία μόνο και μόνο για την επιδότηση...

Ακόμα και αν μια χρονιά σου δώσουν πολλά για κράχτη, την άλλη μπορεί να είναι η βασικη επιδότηση μόνο.

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Στη τελικη, δεν το παίρνει κανείς δωρεάν το κινητό που του δίνεται. Και αν κάποιος θέλει να κυνηγά τη τεχνολογία, σε τελική ανάλυση ας το κάνει με τη μαγκιά και τη τσέπη του. Τους λογαριασμους τους πληρώνει για να έχει σύνδεση κινητής τηλεφωνίας και όχι για αγορά κινητού με δόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Στη τελικη, δεν το παίρνει κανείς δωρεάν το κινητό που του δίνεται. Και αν κάποιος θέλει να κυνηγά τη τεχνολογία, σε τελική ανάλυση ας το κάνει με τη μαγκιά και τη τσέπη του. Τους λογαριασμους τους πληρώνει για να έχει σύνδεση κινητής τηλεφωνίας και όχι για αγορά κινητού με δόσεις.

 

Καλά τα λες...αλλά αν δεις ότι στην Αγγλία με το πάγιο των 15 λιρών παίρνεις ΔΩΡΟ το ΝOKIA 5800, θα το δεις διαφορετικά το παιχνίδι που παίζεται ελλάδα... που τέτοια κινητά τα δίνουν δωρεάν σε κάτι προγράμματα 120 ευρώ..

Μην μιλήσω για κάτι προγράμματα της cosmote στα 200 κοντά ευρώ που στην Αγγλία κάνουν 50 λίρες :X:lol:

ΟΚ είπαμε έχουμε διαφορές αλλά από ένα σημείο και μετά, ας έδιναν τουλάχιστον και καλύτερες επιδοτήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λες...αλλά αν δεις ότι στην Αγγλία με το πάγιο των 15 λιρών παίρνεις ΔΩΡΟ το ΝOKIA 5800, θα το δεις διαφορετικά το παιχνίδι που παίζεται ελλάδα... που τέτοια κινητά τα δίνουν δωρεάν σε κάτι προγράμματα 120 ευρώ..

Μην μιλήσω για κάτι προγράμματα της cosmote στα 200 κοντά ευρώ που στην Αγγλία κάνουν 50 λίρες :X:lol:

ΟΚ είπαμε έχουμε διαφορές αλλά από ένα σημείο και μετά, ας έδιναν τουλάχιστον και καλύτερες επιδοτήσεις...

 

Συμφωνώ ως προς τον λόγο τιμής προς παρεχόμενες υπηρεσίες. Προσωπικά, προτιμώ χίλιες φορές να έχω καλύτερες υπηρεσίες σε χαμηλότερες τιμές, παρά την super wow συσκευή που μετά απο ένα χρόνο ούτως ή άλλως θα είναι ξεπερασμένη. Αν μη τι άλλο, έχουμε αρκετά καλές συσκευές και για να κάνουμε χρήση των δυνατοτήτων τους, μας πάει ο κούκος αηδόνι. Τι να τη κάνω την HD που έχω, όταν το wireless internet είναι φωτιά, ας πούμε;

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανένας πως μπορώ να απενεργοποιήσω τον τηλεφωνητή και να αφήσω όλες τις ειδοποιήσεις για τις κλήσεις ενεργοποιημένες?
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ως προς τον λόγο τιμής προς παρεχόμενες υπηρεσίες. Προσωπικά, προτιμώ χίλιες φορές να έχω καλύτερες υπηρεσίες σε χαμηλότερες τιμές, παρά την super wow συσκευή που μετά απο ένα χρόνο ούτως ή άλλως θα είναι ξεπερασμένη. Αν μη τι άλλο, έχουμε αρκετά καλές συσκευές και για να κάνουμε χρήση των δυνατοτήτων τους, μας πάει ο κούκος αηδόνι. Τι να τη κάνω την HD που έχω, όταν το wireless internet είναι φωτιά, ας πούμε;

 

Στην Ελλάδα δυστυχώς έχουμε το προνόμιο να έχουμε και κακές επιδοτήσεις και πανάκριβες υπηρεσίες!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανένας πως μπορώ να απενεργοποιήσω τον τηλεφωνητή και να αφήσω όλες τις ειδοποιήσεις για τις κλήσεις ενεργοποιημένες?

Μόνο μέσω κλήσης στο 1212. Όσο κι αν προσπάθησα από το myaccount... τζίφος.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση, και μετά τα νέα προγράμματα της wind, να υπάρξει βελτίωση στα αντίστοιχα προγράμματα της cosmote-απεριόριστα (τουλάχιστον όσον αφορά τα sms);
Link to comment
Share on other sites

Μόνο μέσω κλήσης στο 1212. Όσο κι αν προσπάθησα από το myaccount... τζίφος.

 

Ευχαριστώ. Γιατί και εγώ μέσω my account προσπαθούσα και όσο και αν πραγματοποιούταν το αίτημα μου ο τηλεφωνητής εκεί έμενε.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...