Jump to content

[Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα


spookype20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Με Shizuku πάντα, αλλιώς μόνο VoLTE με Cosmote και τίποτα άλλο.

Sent from my Pixel 6 Pro using Tapatalk

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παίδες για όποιον στο μέλλον δει αυτό, κατάφερα και το ενεργοποίησα σε Pixel 6a με δίκτυο Vodafone χωρίς root μόνο με shizuku και adb ακολουθώντας αυτόν τον οδηγό:

https://github.com/kyujin-cho/pixel-volte-patch/blob/main/README.en.md

Edited by theodoreippon
Link to comment
Share on other sites

Από XDA για 5G.

New countries added: https://pixel.withgoogle.com/5G/

Μα πόσο τελευταίους μας έχουν, μέχρι και η Εστονία με 1.400.000 πληθυσμό έχει 5G.  

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Η εισοδος της Εσθονιας εν τω μεταξυ στη λιστα των χωρων, δειχνει ποσο random στα δικα μας ματια ειναι η επιλογη της Google και ποσο πολυ δεν μπορουμε να προβλεψουμε το αν και ποτε θα δουμε και στην Ελλαδα 5G...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, dbal said:

Η εισοδος της Εσθονιας εν τω μεταξυ στη λιστα των χωρων, δειχνει ποσο random στα δικα μας ματια ειναι η επιλογη της Google και ποσο πολυ δεν μπορουμε να προβλεψουμε το αν και ποτε θα δουμε και στην Ελλαδα 5G...

Ναι έτσι είναι. Σαν να έχουν ανοίξει το χάρτη και να παίζουν κορόνα γράμματα.

Γιατί η Τσεχία τι παραπάνω έχει? Και μάλιστα ενεργοποιήθηκε και στους 3 παρόχους που έχει.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Κι επισης, καμια συσχετιση με την υπαρξη Google web store στην καθε χωρα ή οχι οπως νομιζαμε καποτε - οτι ναναι δυστυχως....

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

ριξτε ενα σπαμαρισμα στη google μεσω του  "ρυθμισεις  >  σχετικα με το τηλεφωνο >  αποστολη σχολιων για τη συσκευη" μπας και θυμηθούν οτι υπαρχουμε και εμεις σαν χωρα. 

Οχι οτι θα ιδρωσει το αυτι τους αλλα λεμε τωρα

Edited by CptBill
Link to comment
Share on other sites

Παίδες η google την ζήτηση την βλέπει απ' το ενδιαφέρον των παρόχων, αν οι πάροχοι δεν ζητήσουν της ρυθμίσεις δικτύου δεν θα δούμε 5g ποτέ.

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, zVag said:

Κάποιος με pixel 7A; Το πήρα σήμερα αλλα βλέπω ζεσταίνεται λίγο, θα φτιάξει αυτο αργότερα;

Υπάρχει τόπικ για τη συσκευή. Εδώ είναι λίγο άσχετο το ερώτημά σου

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εκανα τη μέθοδο με shizuku για vowifi, το ενεργοποίησα στις ρυθμίσεις αλλά δεν ενεργοποιείται στην συσκευή, έβαλα τη Sim σε κινητό που υποστηρίζει η cosmote αλλά και πάλι τίποτα. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, evangelosan said:

Καλημέρα, εκανα τη μέθοδο με shizuku για vowifi, το ενεργοποίησα στις ρυθμίσεις αλλά δεν ενεργοποιείται στην συσκευή, έβαλα τη Sim σε κινητό που υποστηρίζει η cosmote αλλά και πάλι τίποτα. 

ψάξε για apn σε αυτο το post , κάνε την διαδικασία και θα στρώσει

Keep it real, keep it true, keep it #Code_Blue

 

https://linktr.ee/frapesstoypogeio

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, elias99 said:

ψάξε για apn σε αυτο το post , κάνε την διαδικασία και θα στρώσει

Μόλις το έκανα με το pixel ims 1.2.6 και με το APN δούλεψε, ευχαριστώ πολύ! 

Το μονο θέμα που έχω είναι οτι δεν δείχνει εικονίδιο όταν είναι ενεργοποιημένο το wifi calling αρα δεν θα μπορώ να καταλάβω αν δεν λειτουργεί κάποιες φορές.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, evangelosan said:

Μόλις το έκανα με το pixel ims 1.2.6 και με το APN δούλεψε, ευχαριστώ πολύ! 

Το μονο θέμα που έχω είναι οτι δεν δείχνει εικονίδιο όταν είναι ενεργοποιημένο το wifi calling αρα δεν θα μπορώ να καταλάβω αν δεν λειτουργεί κάποιες φορές.

Μπορεί να μην κατάλαβα το ερώτημά σου. Αν χρησιμοποιείται VoWIFI εμφανίζεται δίπλα στην κλήση το σημαδάκι του WiFi.
Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο. Επίσης τσέκαρε τις επιλογές στο Pixel IMS, έχει διάφορες επιλογές για να προσθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Sotnem said:

Μπορεί να μην κατάλαβα το ερώτημά σου. Αν χρησιμοποιείται VoWIFI εμφανίζεται δίπλα στην κλήση το σημαδάκι του WiFi.
Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο. Επίσης τσέκαρε τις επιλογές στο Pixel IMS, έχει διάφορες επιλογές για να προσθέσεις.

Όταν κάνω κλήση εμφανίζεται, αλλα δεν εμφανίζεται στο status bar. Όταν είμαι σπίτι και είμαι με VoWiFi έχω το κινητό σε λειτουργία πτήσης για εξοικονόμηση μπαταρίας και να για λιγότερη ακτινοβολία. Αλλά αν δεν μπορώ να δω πότε αυτό είναι ανοιχτό η όχι με προβληματίζει λίγο. Στο άλλο μου κινητό ( huawei p40 pro ) γράφει όταν είναι ενεργό.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, evangelosan said:

Όταν κάνω κλήση εμφανίζεται, αλλα δεν εμφανίζεται στο status bar. Όταν είμαι σπίτι και είμαι με VoWiFi έχω το κινητό σε λειτουργία πτήσης για εξοικονόμηση μπαταρίας και να για λιγότερη ακτινοβολία. Αλλά αν δεν μπορώ να δω πότε αυτό είναι ανοιχτό η όχι με προβληματίζει λίγο. Στο άλλο μου κινητό ( huawei p40 pro ) γράφει όταν είναι ενεργό.

Στα Pixel δεν εμφανίζεται στη status bar παρα μονο κατά την κλήση ή στο ιστορικό κλήσεων.

Δεν είναι Samsung αν κάτι τέτοιο ψάχνεις.

Edited by djivo
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, djivo said:

Στα Pixel δεν εμφανίζεται στη status bar παρα μονο κατά την κλήση ή στο ιστορικό κλήσεων.

Δεν είναι Samsung αν κάτι τέτοιο ψάχνεις.

Δεν το ήξερα αυτό, ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, evangelosan said:

Δεν το ήξερα αυτό, ευχαριστώ! 

Τσέκαρε ξανά το Pixel ΙΜS. Νομίζω ότι είχα δει ότι έχει μια τέτοια επιλογή κάπου. Εκτός αν ήταν "cosmetic" μόνο.

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Sotnem said:

Τσέκαρε ξανά το Pixel ΙΜS. Νομίζω ότι είχα δει ότι έχει μια τέτοια επιλογή κάπου. Εκτός αν ήταν "cosmetic" μόνο.

 

Έχεις δίκιο, υπάρχει επιλογή για icon αλλα δεν δουλεύει δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες μετά την αναβάθμιση Ιουνίου, σε Cosmote, με ενεργοποιημένο wificalling και VoLTE μέσω shizuku/Pixel IMS, δέχομαι κανονικά και κλήσεις από Νόβα - Παλιά Forthnet.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, ratedgr said:

Τις τελευταίες μέρες μετά την αναβάθμιση Ιουνίου, σε Cosmote, με ενεργοποιημένο wificalling και VoLTE μέσω shizuku/Pixel IMS, δέχομαι κανονικά και κλήσεις από Νόβα - Παλιά Forthnet.

Ωραία! Θα το δοκιμάσω και εγώ το απόγευμα. Μακάρι! 

 

Edit:

Εμένα τελικά που το δοκίμασα στην cosmote μου με μαμά τα πάντα, δεν άλλαξε τελικά τίποτα ακόμα με την παλιά forthnet. Φαίνομαι αν έχω ανοιχτό το volte σα κατηλημμενος. 

Edited by _NikitaS_
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, _NikitaS_ said:

Edit:

Εμένα τελικά που το δοκίμασα στην cosmote μου με μαμά τα πάντα, δεν άλλαξε τελικά τίποτα ακόμα με την παλιά forthnet. Φαίνομαι αν έχω ανοιχτό το volte σα κατηλημμενος. 

Γιατί δε δοκιμάζεις και με Shizuku/Pixel IMS μήπως έτσι παίξει;

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, lykourgos said:

Γιατί δε δοκιμάζεις και με Shizuku/Pixel IMS μήπως έτσι παίξει;

Όσο η έκδοση ρυθμίσεων κινητής τηλεφωνίας παραμένει 2023-01-06 δε θα αλλάξει κάτι. Το είχα δοκιμάσει παλαιότερα. Πιο πιθανό ο συνδρομητής της forthnet μα έκανε καμία ανανέωση και να τον πέταξαν σε πρόγραμμα παλιάς wind ή να άλλαξε δίκτυο πάρα να έστρωσε η cosmote με τις ίδιες ρυθμίσεις στο pixel. Βέβαια θα το δοκιμάσω να δω, αλλά κρατάω μικρό καλάθι. 

 

Edit:

Το δοκίμασα. Έβαλα πάλι shizuku κτλ κτλ και πάλι σταθερό forthnet δεν μπορεί να με καλέσει. 

Άρα πιο πιθανό το σταθερό του φίλου να άλλαξε πάροχο πάρα να άλλαξε κάτι στο κινητό μας. 

Edited by _NikitaS_
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...