Jump to content

[Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα


spookype20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

53 minutes ago, vagster97 said:

Συμφωνούμε ότι δεν είναι ακριβώς το ίδιο με το "καθαρό 4G", αλλά παραμένει εξίσου πολύ κοντινό σε επιδόσεις με το 4G.

Εάν έχεις οποιοδήποτε ενδοιασμό ότι διαφέρουν στα αποτελέσματα των επιδόσεων που κάνουν peek δοκίμασε την ίδια κάρτα sim στο ίδιο σημείο που βρίσκεσαι στο pixel σου και σε ένα άλλο 4G κινητό. Εφόσον πραγματικά δεν υπάρχει μεγάλο χάσμα στο ίδιο το modem των συσκευών, τότε τα αποτελέσματα που θα λάβεις δεν θα έχουν μεγάλες αποκλείσεις.

Το ερώτημα είναι άλλο. Γιατί με την όλλανδικη sim, έχω 4g αλλά με την nova lte; 

Εχει να κανει με την nova η το pixel; 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, djkostas20 said:

Επιβεβαιώνω και εγώ με beta/Cosmote σε 6 pro. Δυστυχώς όμως η beta έχει θέματα με εφαρμογές.

Ήδη ας πούμε βρήκα θέμα με alpha bank push notifications και fingerprint. Δεν μπορώ να κάνω πληρωμές μέσω push notification.
 

Αυτό δεν είναι πρόβλημα της beta. Έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα σε stable. Μια μέρα την προηγούμενη εβδομάδα η εφαρμογή είχε εξαφανιστεί από το Play store, μετά ξανανέβηκε και τουλάχιστον από τότε δε παίρνω push.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, marios_geo2 said:

Το ερώτημα είναι άλλο. Γιατί με την όλλανδικη sim, έχω 4g αλλά με την nova lte; 

Εχει να κανει με την nova η το pixel; 

Έχει να κάνει και με τον Ελληνικό πάροχο αλλά και με το Pixel.

Ούτε η nova υποστηρίζει το μοντέλο του κινητού σου επίσημα στο δίκτυο τους, αλλά ούτε και το Pixel υποστηρίζει Ελληνικό πάροχο επίσημα αντίστοιχα. Οπότε τα αισθήματα είναι αμοιβαία και για τους δύο.

Προς έξτρα ενημέρωση, δεν είναι μόνο της nova, όλοι οι Ελληνικοί πάροχοι κινητής σε Pixel συσκευές έως τώρα παίζουν κυρίως με LTE.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι πρόβλημα της beta. Έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα σε stable. Μια μέρα την προηγούμενη εβδομάδα η εφαρμογή είχε εξαφανιστεί από το Play store, μετά ξανανέβηκε και τουλάχιστον από τότε δε παίρνω push.
Αν και πάμε εκτός θέματος, δεν ξέρω. Εγώ και downgrade έκανα στην εφαρμογή δεν παίζει. Και επιπλέον δεν αναγνωρίζει ότι το κινητό έχει σε fingerprint sensor. Επειδή πριν από την beta έκανα αγορά, και μπήκα στο e-banking μου, ήρθαν όλα κανονικά και login έγινε με δακτυλικό. Μετά από 1 ώρα που μπήκε η μπετα τέλος. Χωρίς update σε εφαρμογή.

Sent from my Pixel 6 Pro using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Πέτυχα στο reddit αυτόν τον οδηγό για VoLTE σε P6/7 χωρίς root:

https://github.com/kyujin-cho/pixel-volte-patch/blob/main/README.en.md

Δεν ξέρω αν λειτουργεί ή αν είναι ασφαλές, δεν το έχω δοκιμάσει.

Στο reddit κάποιοι λένε ότι έπαιξε

https://www.reddit.com/r/GooglePixel/comments/10vuva2/pixel_users_in_unsupported_countries_this_guide/

 

Link to comment
Share on other sites

άντε ρε μάγκες επιτέλους.ένα 5g έμεινε 

Keep it real, keep it true, keep it #Code_Blue

 

https://linktr.ee/frapesstoypogeio

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, redcon said:

Σε p7p Nova δούλεψε και volte και vowifi.
Εννοώ η μέθοδος χωρίς το. Root κλπ.

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk
 

Με ποιον τρόπο δούλεψε με Nova χωρίς ρουτ;;;

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, jimlost said:

Με ποιον τρόπο δούλεψε με Nova χωρίς ρουτ;;;

3 posts πιο πάνω προφανώς!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

3 posts πιο πάνω προφανώς!
Βάζεις δύσκολα τώρα.

Λέει μόνο για tensor στα παλιά λογικά δεν θα λειτουργεί.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, chios said:

Βάζεις δύσκολα τώρα.

Λέει μόνο για tensor στα παλιά λογικά δεν θα λειτουργεί.

6 Pro,4 ΧL,και XL έχω...Θα κοιτάξω αν δουλεύει...

Link to comment
Share on other sites

Με ποιον τρόπο δούλεψε με Nova χωρίς ρουτ;;;
Με αυτόν του Κορεάτη.
Πανευκολο.

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δούλεψε σε COSMOTE Pixel 6 Pro και ενεργοποίησε VoLTE και VoWIFI 😮

Επίσης έσβησα και τις 2 εφαρμογές και όλα κομπλέ 

Εννοείται πως πρέπει να έχετε ενεργή την υπηρεσία Wificall στη γραμμή έτσι μέσω SMS από άλλη συσκευή που υποστηρίζει επίσημα η COSMOTE 

ΥΓ bonus ενεργοποίηση των βίντεο κλήσεων μέσω δικτύου κινητής βέβαια δεν νομίζω να το υποστηρίζει αυτό η cosmote πλέων το θυμάμαι παλιότερα με τα πρώτα κινητά 3G πάντως (τύπου στο παρά πέντε, Σπύρος με γιαγιάδες αλλαγή πρωτοχρονιάς βίντεο κλήση 😂
 

Screenshot_20230208-003547.png

Screenshot_20230208-005203.png

Edited by uranus
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, djivo said:

Σε περίπτωση αναβάθμισης μένει ή πρέπει να ξαναγίνει η διαδικασία;

Δεν ξέρω (την έχω κάνει την ενημέρωση του μήνα οπότε δεν μπορώ να δοκιμάσω τώρα, θα σου πω τον επόμενο μήνα) αλλά δεν νομίζω να υπάρχει θέμα γιατί από ότι καταλαβαίνω δεν πειράζει κάποιο αρχείο απλώς ενεργοποιεί μια κρυφή ρύθμιση στη συσκευή όπως κάθε άλλη ρύθμιση 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, uranus said:

Δεν ξέρω (την έχω κάνει την ενημέρωση του μήνα οπότε δεν μπορώ να δοκιμάσω τώρα, θα σου πω τον επόμενο μήνα) αλλά δεν νομίζω να υπάρχει θέμα γιατί από ότι καταλαβαίνω δεν πειράζει κάποιο αρχείο απλώς ενεργοποιεί μια κρυφή ρύθμιση στη συσκευή όπως κάθε άλλη ρύθμιση 

Τον bootloader τον έχεις κλειδωμένο; Δε θυμάμαι αν μπορείς με κλειδωμένο να δώσεις εντολές adb.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, djivo said:

Τον bootloader τον έχεις κλειδωμένο; Δε θυμάμαι αν μπορείς με κλειδωμένο να δώσεις εντολές adb.

Ολα κλειδωμένα, μαμά είναι το κινητό 😂 

Απλώς ενεργοποιείς τις επιλογές για προγραμματιστές και το αποσφαλματωση adb και τρέχεις την εντολή για το Shizuku ώστε αυτό να πάρει δικαιώματα έπειτα τρέχεις την δεύτερη εφαρμογή που λένε οι οδηγίες και από εκεί κάνεις την ενεργοποίηση 

Είναι πολύ εύκολο 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, djivo said:

Σε περίπτωση αναβάθμισης μένει ή πρέπει να ξαναγίνει η διαδικασία;

Ο Κορεάτης λέει ότι δεν το γνωρίζει με σιγουριά. Πιθανολογώ ότι μάλλον είναι ανάλογα με το update.

Δυστυχώς δεν έχω βρει χρόνο να το δοκιμάσω, αλλά βλέπω από τα σχόλια ότι πάει καλά. Και στο reddit δούλεψε στη συντριπτική πλειοψηφία, σε ένα σωρό χώρες.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Sotnem said:

Ο Κορεάτης λέει ότι δεν το γνωρίζει με σιγουριά. Πιθανολογώ ότι μάλλον είναι ανάλογα με το update.

Δυστυχώς δεν έχω βρει χρόνο να το δοκιμάσω, αλλά βλέπω από τα σχόλια ότι πάει καλά. Και στο reddit δούλεψε στη συντριπτική πλειοψηφία, σε ένα σωρό χώρες.

Ναι ναι οι κλήσεις λειτουργούν κανονικά και με VOLTE και με VOWIFI, θα δοκιμάσω και τις βίντεο κλήσεις αύριο και θα επανέλθω 😂 

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω κι εγώ.
Είπα να το δοκιμάσω στο 6a και παιζει κανονικότατα με cosmote.
Ταχύτατες κλήσεις, σήμα καμπάνα.
Τώρα βαριέμαι να το κάνω και στο 7Ρ, αλλά αφού παίζει στο ένα θα παίζει και στο άλλο.

f79dc71c040d1cec013ac83be9f42009.jpg

Sent from my Pixel 6a



Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, uranus said:

Ναι ναι οι κλήσεις λειτουργούν κανονικά και με VOLTE και με VOWIFI, θα δοκιμάσω και τις βίντεο κλήσεις αύριο και θα επανέλθω 😂 

Το έκανα λίγο στα πεταχτά.

Τα μενού Volte Volwifi εμφανίστηκαν μεν, αλλά δεν δουλεύει. Στο PixelIMS ενώ γίνεται toggle το VoLTE Enabled by Config, μετά το restart γυρίζουν και τα δύο πίσω.

Κάνω κάποιο λάθος; Παίζει να είναι τίποτα με τη SIM μου που είναι αρχαία ή να πρέπει να έχω κάνει με Cosmote κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα λίγο στα πεταχτά.
Τα μενού Volte Volwifi εμφανίστηκαν μεν, αλλά δεν δουλεύει. Στο PixelIMS ενώ γίνεται toggle το VoLTE Enabled by Config, μετά το restart γυρίζουν και τα δύο πίσω.
Κάνω κάποιο λάθος; Παίζει να είναι τίποτα με τη SIM μου που είναι αρχαία ή να πρέπει να έχω κάνει με Cosmote κάτι;

Ενεργοποίηση της υπηρεσίας σίγουρα σε άλλο κινητό


Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

αν το δοκιμάσει κανείς και σε pixel 4 , ας μας πει...

αν παίξει, το αποσύρω από τις αγγελίες και το κρατάω για καβάτζα..:)

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Nikos_s3 said:

αν το δοκιμάσει κανείς και σε pixel 4 , ας μας πει...

αν παίξει, το αποσύρω από τις αγγελίες και το κρατάω για καβάτζα..:)

  • Pixel device with Google Tensor Chipset
    • Google Pixel 6
    • Google Pixel 6a
    • Google Pixel 6 Pro
    • Google Pixel 7
    • Google Pixel 7 Pro

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα
  • The topic was pinned
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...