Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ποιος σας ειπε οτι εχει συστημα πουκρυωνει μονο του την τουρμπινα?

δεν μπορω να διαβαζω αβασιμα πραγματα

 

εχεις δικιο για το κρυωμα. ρωτησα και μου ειπαν 2 μηχανικοι οτι μονο το s3 το παλιο ειχε ενα κυκλοφορητη που εψυχε, και οτι στα τφσι το καταργησανε. σορρυ.

 

Ισχυει, μπορειτε να διαβασετε εδω http://tbr.gr/122hp/SSP_405_1.4l_90kW_TSI_Engine_with_Turbocharger.pdf

 

Σελιδα 16

Turbocharger

While the engine is running, the turbocharger is

mainly cooled by the engine oil. The coolant is only

transported to the turbocharger as required. When

the warm engine is switched off, the coolant

circulation pump is switched on for up to 480 seconds.

This prevents vapour locks forming in the

turbocharger coolant circuit.

 

Ειναι για τον 122αρη αλλα ειναι βεβαιο πως ισχυει και για τους αλλους tsi.

 

Εσεις δηλαδη τι πιστευατε οτι ενας κινητηρας που εχει μπει σε σχεδον ολα τα μοντελα της vw και τον χρησιμοποιουν απο νοικοκυρες για τα ψωνια μεχρι γκαζιαριδες για κοντρες δεν θα ειχε προβλεψη για ψυξη του τουρμπο και θα περιμενε απο τον μαστρο-μητσο να περασει το turbo-timer; Αν θελετε βαλτε, εγω προτιμω να τα φαω στα μπουζουκια. Περισσοτερο τοπο θα πιασουν :p Και αν στο γυρισμο απο τα μπουζουκια το σπασω λιγακι θα προτιμησω τα τελευταια λεπτα να παω χαλαρα ωστε να κρυωσει το τουρμπο παρα να καθομαι στο ρελαντι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ποιος σας ειπε οτι εχει συστημα πουκρυωνει μονο του την τουρμπινα?

δεν μπορω να διαβαζω αβασιμα πραγματα

 

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=15821&view=findpost&p=179828

 

http://img11.imageshack.us/img11/8575/clipimage002enz.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει, μπορειτε να διαβασετε εδω http://tbr.gr/122hp/SSP_405_1.4l_90kW_TSI_Engine_with_Turbocharger.pdf

 

Σελιδα 16

Turbocharger

While the engine is running, the turbocharger is

mainly cooled by the engine oil. The coolant is only

transported to the turbocharger as required. When

the warm engine is switched off, the coolant

circulation pump is switched on for up to 480 seconds.

This prevents vapour locks forming in the

turbocharger coolant circuit.

 

Ειναι για τον 122αρη αλλα ειναι βεβαιο πως ισχυει και για τους αλλους tsi.

 

Εσεις δηλαδη τι πιστευατε οτι ενας κινητηρας που εχει μπει σε σχεδον ολα τα μοντελα της vw και τον χρησιμοποιουν απο νοικοκυρες για τα ψωνια μεχρι γκαζιαριδες για κοντρες δεν θα ειχε προβλεψη για ψυξη του τουρμπο και θα περιμενε απο τον μαστρο-μητσο να περασει το turbo-timer; Αν θελετε βαλτε, εγω προτιμω να τα φαω στα μπουζουκια. Περισσοτερο τοπο θα πιασουν :p Και αν στο γυρισμο απο τα μπουζουκια το σπασω λιγακι θα προτιμησω τα τελευταια λεπτα να παω χαλαρα ωστε να κρυωσει το τουρμπο παρα να καθομαι στο ρελαντι.

 

+1000000

 

Μπράβο φίλε @Nrg γιατί με αυτά τα ανεύθυνα που διαβάζω κόντευα να τρελαθώ, ολόκληρη VW έβγαλε στην αγορά κινητήρα τούρμπο χωρίς ψύξη:cry:. Ημαρτον

 

Και το pdf πολύ καλό!!!!!

 

Οσο για τα μπουζούκια μαζί σου και εγώ :lol::lol:

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει, μπορειτε να διαβασετε εδω http://tbr.gr/122hp/SSP_405_1.4l_90kW_TSI_Engine_with_Turbocharger.pdf

.....

Ειναι για τον 122αρη αλλα ειναι βεβαιο πως ισχυει και για τους αλλους tsi.

....

 

Όντως ισχύει και για τον twincharged, υπάρχει και σ' αυτούς η αντλία V50 και μπορεί να μείνει ανοιχτή μέχρι 15 λεπτά, δείτε εδώ σελ.55 http://rapidshare.com/files/136709022/1.4tsi-Construction_and_Function.pdf

Link to comment
Share on other sites

τι να πω, εμενα μου ειπαν οτι δεν ειναι ξεχωριστο συστημα αλλα οτι γινεται και σε αλλα τουρμπο, κυκλοφορει το υγρο και ψυχει την τουρμπινα.

και εγω ετσι ειχα διαβασει αρχικα οτι δεν ειναι αναγκαιο το tubotimer λογω οτι ψυχεται μετα η τουρμπινα αφου κλεισεις το μοτερ.

Link to comment
Share on other sites

ποιος σας ειπε οτι εχει συστημα πουκρυωνει μονο του την τουρμπινα?

δεν μπορω να διαβαζω αβασιμα πραγματα

Οσον αφρα τον φιλο που λεει ΒΜC ας παραθεσει το λίνκ με τα τεστσ να το διαβασουμε κ εμεις

Το ΚΝ θελει κ Λαδι για καθαρισμο αφου 1 πλυθει με νερο Το pipecross ειναι ξρου τυπου δεν θελει λαδι

Πισω εαν βαλεις λεντ θα το διαβασει σαν καμμενη λαμπα κ μετα απο 3 sec θα σβησει

Αυτο ισχυει για τα λεντ που υπαρχουν ως τωρα αλλα σιγουρα θα βγουν με ενσωματομενη αντισταση

 

αν βαλεις πιο ελευθερο φιλτρο απο το μαμα η καταναλωση θα αυξηθει?

Link to comment
Share on other sites

αν βαλεις πιο ελευθερο φιλτρο απο το μαμα η καταναλωση θα αυξηθει?

oxi δεν αλλαζει η καταναλωση.

Link to comment
Share on other sites

εγω σας μεταφερω αυτο που ειπε ο αρχιμηχανικος σε αντιπροσωπεια

τωρα για το pdf το αφηνω ασχολιαστο καθως δεν ξερω κατα ποσο ειναι αρκετο

κ αλλο η νοικοκυρα αλλο μπαμπης ο γκαζοφονιας κ αλλο ο μεσος χρηστης - οδηγος μην παρουμε τα ακρα

κ να μην μιλησω για την λατρεμενη VW γιατι παει αλλου η κουβεντα.

νικο μην τρελενεσαι τοσο ευκολα

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

Καλά, πρώτη φορά είναι που ο αρχιμηχανικός κάποιας αντιπροσωπείας λέει π@π@ρες?

 

Εμένα μου συμβαίνει συνέχεια... :)

 

Όντως ισχύει και για τον twincharged, υπάρχει και σ' αυτούς η αντλία V50 και μπορεί να μείνει ανοιχτή μέχρι 15 λεπτά, δείτε εδώ σελ.55 http://rapidshare.com/files/136709022/1.4tsi-Construction_and_Function.pdf

 

Μήπως υπάρχει και στα Αγγλικά?

Δε μπορώ να το βρω...

Δοκίμασα να το μεταφράσω με google translate αλλά είναι χάλια και μόνο μέχρι τη σελίδα 25. Είναι φοβερό πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ο TSi εχει πολλες δυνατοτητες απλα διαβαστε αυτο!

 

http://www.racinglinetuning.com/content_downloads/Spec%20Sheet%20Golf%20TSI.pdf

 

ΤΡΟΜΕΡΟ!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εγω σας μεταφερω αυτο που ειπε ο αρχιμηχανικος σε αντιπροσωπεια

τωρα για το pdf το αφηνω ασχολιαστο καθως δεν ξερω κατα ποσο ειναι αρκετο

κ αλλο η νοικοκυρα αλλο μπαμπης ο γκαζοφονιας κ αλλο ο μεσος χρηστης - οδηγος μην παρουμε τα ακρα

κ να μην μιλησω για την λατρεμενη VW γιατι παει αλλου η κουβεντα.

νικο μην τρελενεσαι τοσο ευκολα

 

 

Καλα μεγαλε κι εμενα ο αρχιμηχανικος οταν ημουν 12 κι ειχα παπακι μου ελεγε οτι με τη ζεμπρινγκ θα εχω +10χλμ:lol:

Δηλαδη γα να καταλαβω , αμφισβητεις επισημα δημοσιευμενα εγγραφα και πιστευεις τον καθε "αρχιμηχανικο" ?

 

Αλλα στην τελευταια σου προταση προδοθηκες , προφανως τραβας ζορι με την λατρεμενη vw οπως την αναφερεις

 

Ε λοιπον guess what , τα μονα αβασιμα σχολια τα εκανες εσυ σε αυτη τη γυρα διοτι οι tsi EXOYN συστημα ψυξης ΚΑΤΟΠΙΝ της παυσης λειτουργια του κινητηρα.

 

Ειδες η λατρεμενη VW προοδο ε ?

 

Και τωρα ειναι που βαζεις την ουρα στα σκελια και φωναζοντας "και και" βγαινεις τρεχοντας απο το τοπικ :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλα μεγαλε κι εμενα ο αρχιμηχανικος οταν ημουν 12 κι ειχα παπακι μου ελεγε οτι με τη ζεμπρινγκ θα εχω +10χλμ:lol:

Δηλαδη γα να καταλαβω , αμφισβητεις επισημα δημοσιευμενα εγγραφα και πιστευεις τον καθε "αρχιμηχανικο" ?

 

Αλλα στην τελευταια σου προταση προδοθηκες , προφανως τραβας ζορι με την λατρεμενη vw οπως την αναφερεις

 

Ε λοιπον guess what , τα μονα αβασιμα σχολια τα εκανες εσυ σε αυτη τη γυρα διοτι οι tsi EXOYN συστημα ψυξης ΚΑΤΟΠΙΝ της παυσης λειτουργια του κινητηρα.

 

Ειδες η λατρεμενη VW προοδο ε ?

 

Και τωρα ειναι που βαζεις την ουρα στα σκελια και φωναζοντας "και και" βγαινεις τρεχοντας απο το τοπικ :rolleyes:

 

 

1.Εγω ειπα μοναχα τι ειπε ο αρχιμηχανικος (Αληθεια εσυ οταν το πας για service το αμαξι σου στην αντιπροσωπεια τι κανεις με τα μαστορια κ τους αχιμηχανικους της?)

2.Δεν τραβαω κανενα ζορι μαλλον εσυ ζοριζεσαι να αποδειξεις κατι κ να κερδισεις κοινο κ την αποδοχη σου εδω μεσα.Δεν σε ειδα στο vw να γραφεισ τοσο γραφικα τι εγινε εκει δε σε περνει?

3.την προοδο της Vw την γνωριζω υστερα απο το golf IV,audi a3,golf V.Αληθεια εσυ ποσα VAG ειχες?

ΥΓ με παπακια δεν ασχολουμαι αλλα να σε ρωτησω κατι αν σου πει καποιος οτι με μιλτεκ θα παρεις 10 αλογα εσυ τι θα του απαντησεις?

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

1.Εγω ειπα μοναχα τι ειπε ο αρχιμηχανικος (Αληθεια εσυ οταν το πας για service το αμαξι σου στην αντιπροσωπεια τι κανεις με τα μαστορια κ τους αχιμηχανικους της?)

2.Δεν τραβαω κανενα ζορι μαλλον εσυ ζοριζεσαι να αποδειξεις κατι κ να κερδισεις κοινο κ την αποδοχη σου εδω μεσα.Δεν σε ειδα στο vw να γραφεισ τοσο γραφικα τι εγινε εκει δε σε περνει?

3.την προοδο της Vw την γνωριζω υστερα απο το golf IV,audi a3,golf V.Αληθεια εσυ ποσα VAG ειχες?

ΥΓ με παπακια δεν ασχολουμαι αλλα να σε ρωτησω κατι αν σου πει καποιος οτι με μιλτεκ θα παρεις 10 αλογα εσυ τι θα του απαντησεις?

 

1. Σιγουρα δεν περιμενω να ενημερωθω παντως, την ενημερωση μου τη βασιζω σε επισημα στοιχεια κι οχι σε small talk στο συνεργειο. Εχω ακουσει τα απιστευτα φιδια σε συνεργεια τοσα χρονια σε διαφορες αντιπροσωπειες, καποια στιγμη το αυτι αναισθητοποιειται και απλα μπαινουν απο το ενα και βγαινουν απο το αλλο.

 

2. Δεν εχω καμμια αναγκη για κοινο , απλα τσιμπησα γιατι εσυ ο ιδιος μιλησες για αβασιμα πραγματα, απο τη στιγμη που δεν μπηκες καν στο κοπο να διπλοτσεκαρεις αν το φιδι που σου ειπε ο αρχιμηχανικος ισχυει. Κοινως , στο σπιτι του κρεμασμενου δεν μιλανε για σκοινι λενε

Το σχολιο σου περι vwclub δεν το καταλαβα αλλα οκ , καλη καρδια

 

3. Πρωτο μου vag το golf v

Link to comment
Share on other sites

1. Σιγουρα δεν περιμενω να ενημερωθω παντως, την ενημερωση μου τη βασιζω σε επισημα στοιχεια κι οχι σε small talk στο συνεργειο. Εχω ακουσει τα απιστευτα φιδια σε συνεργεια τοσα χρονια σε διαφορες αντιπροσωπειες, καποια στιγμη το αυτι αναισθητοποιειται και απλα μπαινουν απο το ενα και βγαινουν απο το αλλο.

 

2. Δεν εχω καμμια αναγκη για κοινο , απλα τσιμπησα γιατι εσυ ο ιδιος μιλησες για αβασιμα πραγματα, απο τη στιγμη που δεν μπηκες καν στο κοπο να διπλοτσεκαρεις αν το φιδι που σου ειπε ο αρχιμηχανικος ισχυει. Κοινως , στο σπιτι του κρεμασμενου δεν μιλανε για σκοινι λενε

Το σχολιο σου περι vwclub δεν το καταλαβα αλλα οκ , καλη καρδια

 

3. Πρωτο μου vag το golf v

 

φιλε μου τι να σου πω εγω δεν πηγα να παραπληροφορησω εσκεμενα καθως κ για τον εαυτο μου πηγα κ ρωτησα τι πεζει με το θεμα στην αντιπροσωπεια.

δεν αμφισβητω επισημα στοιχεια οπως λες απλα δεν ξερω αν ειναι αρκετο μετα απο καποια παρατεταμενα πατηματα (ισως ειναι αρκετο μετα απο μια χαλαρη βολτα οχι ομως μετα απο μερικα ανοιγματα)

οσο για το τελευταιο σχολιο σιγουρα καλη καρδια δεν εχω κατι απεναντι σε κανεναν ποσο μαλλον μαζι σου που δε σε ξερω κιολας.

ελπιζω να σου αρεσει το 5αρι σου κ να ξαναπαρεις εγω θα το σκεφτω ομως αν θα εμπιστευτω ξανα την VW μετα απο τοσα χρονια

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ως εκει πιστευω οτι ειναι η αποτελεσματικοτητα του εν λογω συστηματος , δηλαδη να βοηθαει λιγο στην ψυξη χωρις να ειναι πανακεια και μη αναιρωντας το γεγονος οτι πριν σταματησει κανεις ενα αυτοκινητο με τουρμπο το οποιο πριν εχει πιεσει , καλο ειναι 3-4 λεπτα πριν φτασει στον προορισμο του να ριξει λιγο τους ρυθμους

Οπως και να εχει ειναι θετικο το γεγονος οτι υπαρχει , οσο επικουρικο και να ειναι βοηθαει στην μακροζωια της τουρμπινας

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά παιδιά,

ερώτηση: σήμερα παρατήρησα ότι κάηκε η λάμπα της όπισθεν (μου χτύπησε ένα warning στην οθόνη). Ξέρετε αν τυχόν δοκιμάσω να την αλλάξω μόνος μου αν θα φύγει το warning? ή πρέπει να πειράξω πχ. μέσω προγράμματος κάτι στον εγκέφαλο?

Φαντάζομαι αν πάω στην αντιπροσωπεία θα γίνει δωρεάν η δουλειά αφού είμαι στην εγγύηση, ε?

Να είστε καλά

ilias

ilias
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά παιδιά,

ερώτηση: σήμερα παρατήρησα ότι κάηκε η λάμπα της όπισθεν (μου χτύπησε ένα warning στην οθόνη). Ξέρετε αν τυχόν δοκιμάσω να την αλλάξω μόνος μου αν θα φύγει το warning? ή πρέπει να πειράξω πχ. μέσω προγράμματος κάτι στον εγκέφαλο?

Φαντάζομαι αν πάω στην αντιπροσωπεία θα γίνει δωρεάν η δουλειά αφού είμαι στην εγγύηση, ε?

Να είστε καλά

ilias

 

Οταν την αλλάξεις θα φύγει το λάθος μονο του απο την οθονη σου

Link to comment
Share on other sites

Οταν την αλλάξεις θα φύγει το λάθος μονο του απο την οθονη σου

 

Καταρχάς ευχαριστώ. Τελικά έφτιαξε μόνο του... :blink:

Ίσως κάτι να μην έκανε σωστά επαφή και να ταρακουνήθηκε ή καμιά ασφάλεια.. δεν έχω ιδέα, πάντως όλα οκ. Θα το έχω υπόψη μου αν χρειαστεί στο μέλλον πάντως.

Cheers

ilias
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι αν πάω στην αντιπροσωπεία θα γίνει δωρεάν η δουλειά αφού είμαι στην εγγύηση, ε?

Να είστε καλά

ilias

 

Οχι, η λαμπα ειναι αναλωσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά παιδιά,

ερώτηση: σήμερα παρατήρησα ότι κάηκε η λάμπα της όπισθεν (μου χτύπησε ένα warning στην οθόνη). Ξέρετε αν τυχόν δοκιμάσω να την αλλάξω μόνος μου αν θα φύγει το warning? ή πρέπει να πειράξω πχ. μέσω προγράμματος κάτι στον εγκέφαλο?

Φαντάζομαι αν πάω στην αντιπροσωπεία θα γίνει δωρεάν η δουλειά αφού είμαι στην εγγύηση, ε?

Να είστε καλά

ilias

 

Το σφάλμα από την οθόνη φεύγει μόλις το διορθώσεις..

Πάντως αν χρειαστεί να το αλλάξεις μη φοβάσαι είναι πολύ απλό..

Άνοιξε το βιβλιαράκι με τις οδηγίες και θα τα βρεις όλα..

Έχω αλλάξει το λαμπάκι του πίσω αριστερά φρένου 2 φορές..:p

Link to comment
Share on other sites

Το σφάλμα από την οθόνη φεύγει μόλις το διορθώσεις..

Πάντως αν χρειαστεί να το αλλάξεις μη φοβάσαι είναι πολύ απλό..

Άνοιξε το βιβλιαράκι με τις οδηγίες και θα τα βρεις όλα..

Έχω αλλάξει το λαμπάκι του πίσω αριστερά φρένου 2 φορές..:p

 

Ευχαριστώ ολους για τις απαντήσεις (και αυτούς που δεν είναι στο quote). Όπως είπα δε χρειάστηκε να κάνω τίποτα. Φαίνεται στη γειτονιά μου έχει πολλές λακούβες και κάτι ταρακουνιέται... Την 1η μέρα που το παρατήρησα έφτιαξε και ξαναχάλασε την ίδια μέρα (και πράγματι δεν άναβε η όπισθεν). Από κει και πέρα όλα κομπλέ - δεν το έχει ξανακάνει.

Cheers

ilias
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά,

ξέρετε κανέναν καλό φαναρτζή κοντά στην Αγ. Παρασκευή?

Παρατήρησα 2 βαθουλώματα στην πόρτα. Είναι μικρά και δε νομίζω να επανέρχονται με βεντούζα...

Καλό βράδυ

ilias
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά,

ξέρετε κανέναν καλό φαναρτζή κοντά στην Αγ. Παρασκευή?

Παρατήρησα 2 βαθουλώματα στην πόρτα. Είναι μικρά και δε νομίζω να επανέρχονται με βεντούζα...

Καλό βράδυ

στον Καμπυλη πηγαινε στο σταυρο Αγ. Παρασκευης. τηλ 2106049076

Link to comment
Share on other sites

στον Καμπυλη πηγαινε στο σταυρο Αγ. Παρασκευης. τηλ 2106049076

 

Φοβάμαι ότι μπορεί να χρειαστεί να ανήξει την πόρτα από μέσα για να το κοπανήσει να ισιώσει το βαθούλωμα. Τεσπα.. αν βρω χρόνο μπορεί να περάσω να το δει και αυτή τη βδομάδα.

Thanx a lot!!

ilias
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...