Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φίλε Kirra,

 

Μήπως μπορείς να μου δώσεις καμμιά διεύθυνση για 3Μ ή ίσως αυτή απ' όπου τις βάζεις εσύ ? Αθήνα δεν είσαι αν δεν κάνω λάθος ? Έτσι για να κάνω μια έρευνα αγοράς.

 

 

 

Μάλλον τώρα πρέπει να έχουν πέσει οι τιμές (ίσως λόγω εποχής) διότι εμένα στο κατάστημα Γλυφάδας μου ζητάνε Euro 220 για 5θυρο και αν πάμε μαζί μ'ένα φίλο που έχει Fiat Stylo 3θυρο (Euro 180 για εκείνον) μας κάνουν έκπτωση 10% ήτοι 200 για μένα και 160 για εκείνον τελική τιμή.

 

Τηλ. 210 5900687, το παιδι που το εχει λεγεται Γιωργος, πες του απο Παντελη με το ασημι Γκολφ.Ειναι απο τους πρωτους, αν οχι ο πρωτος, που ειχαν 3Μ.

Τα παιδια που δουλευουν εκει ειναι χρονια και η δουλεια τους αψογη.

Ειναι για να σου δωσω να καταλαβεις πισω απο opel/hyundai στον Κηφισο μετα

απο την Αθηνων (Καβαλας) οπως κατεβαινεις προς Πειραια.

Σε πενταπορτο ειναι 200 ευρω μπροστα/πισω (οχι βεβαια μπροστινο παρμπριζ), τουλαχιστον τοσα εδωσα για το τελευταιο μου.

Για τριπορτο δεν ξερω αλλα σιγουρα λιγωτερο.

Link to comment
Share on other sites

Τηλ. 210 5900687, το παιδι που το εχει λεγεται Γιωργος, πες του απο Παντελη με το ασημι Γκολφ.Ειναι απο τους πρωτους, αν οχι ο πρωτος, που ειχαν 3Μ.

Τα παιδια που δουλευουν εκει ειναι χρονια και η δουλεια τους αψογη.

Ειναι για να σου δωσω να καταλαβεις πισω απο opel/hyundai στον Κηφισο μετα

απο την Αθηνων (Καβαλας) οπως κατεβαινεις προς Πειραια.

Σε πενταπορτο ειναι 200 ευρω μπροστα/πισω (οχι βεβαια μπροστινο παρμπριζ), τουλαχιστον τοσα εδωσα για το τελευταιο μου.

Για τριπορτο δεν ξερω αλλα σιγουρα λιγωτερο.

 

Φίλε Παντελή,

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Θα επικοινωνήσω σίγουρα μαζί τους για να δω τι γίνεται κι από κει.

 

Έφη ;)

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα είχα ρυθμίσει το αυτοκίνητο για σταθερά διαστήματα service οπότε έβλεπα πόσο διάστημα απέμενε με το γνωστό τρόπο (βάζουμε το κλειδί, το γυρίζουμε στην πρώτη θέση και πατάμε το μπουτόν στο καντράν για 3 δευτερόλεπτα, οπότε και εμφανίζονται οι μέρες και τα χιλιόμετρα για το επόμενο service).

Όταν όμως άλλξα σε longlife (μέσω VAGCOM) πρόσεξα ότι με την ίδια διαδικασία δεν εμφανίζεται τίποτα εκτός απο παυλίτσες. Είναι φυσιολογικό και απλά όταν έρθουν οι συνθήκες (συνδυασμός, καταπόνησης, χρόνου, χιλιομέτρων) θα με ανημερώσει (service now) ή σε εσάς δείχνει κάτι?

 

Μάλλον εννοείς γυρίζουμε το κλειδί ενώ έχουμε πατημένο το κουμπί... γιατί όπως το γράφεις απλά κάνει reset τα χλμ.

 

Εμένα μου λέει μόνιμα "Service Now!". Δε μπόρεσαν να το μηδενίσουν όταν έκανα το σέρβις. (Του είπα να μην το ρυθμίσει για σταθερά διαστήματα σέρβις)

 

Καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

1. για reset του διαστήματος service κρατάς πατημένο το κουμπί που μηδενίζει τα km και γυρνάς την μίζα.

 

2. για check των km που απομένουν γυρνάς το κλειδί στη μίζα στην πρώτη σκάλα και πατας το κουμπί που μηδενίζει τα km για 2-3 sec και σου εμφανίζει στην οθόνη τα km που απομένουν.

 

Προφανώς εσύ ζητάς το 2.

 

Ένα από τα μηνύματα που έχω κρατήσει ως πιο χρήσιμα :)

Link to comment
Share on other sites

το παραθυρο απο το μερος του οδηγου οταν ανεβαιβενει αρχισε να κανει ενα μικρο θορυβο "ζορισματος" ανησυχητικο αυτο?

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

το παραθυρο απο το μερος του οδηγου οταν ανεβαιβενει αρχισε να κανει ενα μικρο θορυβο "ζορισματος" ανησυχητικο αυτο?

 

μαλλον ο γρυλλος του παραθυρου ειναι

Link to comment
Share on other sites

γιαυτο ειμαι σιγουρος αλλα ειναι ανησυχητικο το οτι κανει θορυβο οταν ανεβαζει το παραθυρο>?

φοβαμαι μην κολλησει η πεσει

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

γιαυτο ειμαι σιγουρος αλλα ειναι ανησυχητικο το οτι κανει θορυβο οταν ανεβαζει το παραθυρο>?

φοβαμαι μην κολλησει η πεσει

καλυτερα να το πας να τον αλλαξουν, για το λογο που ανεφερες.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα είχα ρυθμίσει το αυτοκίνητο για σταθερά διαστήματα service οπότε έβλεπα πόσο διάστημα απέμενε με το γνωστό τρόπο (βάζουμε το κλειδί, το γυρίζουμε στην πρώτη θέση και πατάμε το μπουτόν στο καντράν για 3 δευτερόλεπτα, οπότε και εμφανίζονται οι μέρες και τα χιλιόμετρα για το επόμενο service).

Όταν όμως άλλξα σε longlife (μέσω VAGCOM) πρόσεξα ότι με την ίδια διαδικασία δεν εμφανίζεται τίποτα εκτός απο παυλίτσες. Είναι φυσιολογικό και απλά όταν έρθουν οι συνθήκες (συνδυασμός, καταπόνησης, χρόνου, χιλιομέτρων) θα με ανημερώσει (service now) ή σε εσάς δείχνει κάτι?

 

Βαζουμε το κλειδι, το γυριζουμε στην πρωτη θeση και παταμε το μπουτον στο καντραν για 3 δευτερολεπτα, οποτε και εμφανιζονται οι μερες και τα χιλιομετρα για το επομενο service, θα σου δειξει ωμος μετα απο 500 χλμ. μεχρι τα 500 δειχνει μονο παυλτσες.

 

Κρατωντας το κουμπι πατημενο και γηρνωντας το κλειδι στη πρωτη θεση κανει reset.

 

Και για τα δυο το λεει στο manual.

Link to comment
Share on other sites

Βαζουμε το κλειδι, το γυριζουμε στην πρωτη θeση και παταμε το μπουτον στο καντραν για 3 δευτερολεπτα, οποτε και εμφανιζονται οι μερες και τα χιλιομετρα για το επομενο service, θα σου δειξει ωμος μετα απο 500 χλμ. μεχρι τα 500 δειχνει μονο παυλτσες.

 

Κρατωντας το κουμπι πατημενο και γηρνωντας το κλειδι στη πρωτη θεση κανει reset.

 

Και για τα δυο το λεει στο manual.

 

Ευχαριστώ πολύ, κατατοπιστικότατος....ζητώ συγνώμη που δεν είμαι καλός μαθητής.

Αλήθεια έχω και μια πρόταση : Το manual να μας δίνεται όταν παραγγέλνουμε το αυτοκίνητο και μέχρι να έρθει (γιατί τότε λυσσάμε να μάθουμε τι να περιμένουμε) γιατί με το που έρχεται το αυτοκίνητο κανείς δεν το ανοίγει (ειδικά με πολλές οικογενειακές υποχρεώσεις).

Link to comment
Share on other sites

Βαζουμε το κλειδι, το γυριζουμε στην πρωτη θeση και παταμε το μπουτον στο καντραν για 3 δευτερολεπτα, οποτε και εμφανιζονται οι μερες και τα χιλιομετρα για το επομενο service, θα σου δειξει ωμος μετα απο 500 χλμ. μεχρι τα 500 δειχνει μονο παυλτσες.

 

Κρατωντας το κουμπι πατημενο και γηρνωντας το κλειδι στη πρωτη θεση κανει reset.

 

Και για τα δυο το λεει στο manual.

 

Μαλλον πρεπει να του φερομαι πολυ καλα του golfακιου! Εχουν περασει 7500χλμ απο τη τελευταια αλλαγη λαδιων και μου γραφει service in 22500χλμ :up: Εννοειται οτι η επομενη αλλαγη θα ειναι σε 2500χλμ και οχι σε 22500!! :blink:

 

γιαυτο ειμαι σιγουρος αλλα ειναι ανησυχητικο το οτι κανει θορυβο οταν ανεβαζει το παραθυρο>?

φοβαμαι μην κολλησει η πεσει

 

Μηπως εχει πιασει πολυ βρομια το λαστιχο του παραθυρου;

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον πρεπει να του φερομαι πολυ καλα του golfακιου! Εχουν περασει 7500χλμ απο τη τελευταια αλλαγη λαδιων και μου γραφει service in 22500χλμ :up: Εννοειται οτι η επομενη αλλαγη θα ειναι σε 2500χλμ και οχι σε 22500!! :blink:

 

Αναλογως, αν εχεις μεσα λαδι οπως ARAL Longlife III 5W-30 με προδιαγραφες 504,00 και 507,00 για 30,000χλμ μπορεις να τα αλαξεις και σε 22500, εκτος αν του πινεις το αιμαι και το θες παντα 'φρεσκο' :X

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, κατατοπιστικότατος....ζητώ συγνώμη που δεν είμαι καλός μαθητής.

Αλήθεια έχω και μια πρόταση : Το manual να μας δίνεται όταν παραγγέλνουμε το αυτοκίνητο και μέχρι να έρθει (γιατί τότε λυσσάμε να μάθουμε τι να περιμένουμε) γιατί με το που έρχεται το αυτοκίνητο κανείς δεν το ανοίγει (ειδικά με πολλές οικογενειακές υποχρεώσεις).

:lol:

καλη ιδεα αν και 1 ωριτσα θα σου παρει να το διαβασεις ολο :O

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ,όλα καλά με τα εναπομείνοντα χλμ μέχρι το service,αλλά μετά και για 4-5 δευτ. εμφανίζει ένα κείμενο που λέει:

oder 404 tagen.

Τι σημαίνει αυτό,ξέρει κανείς?

GT SPORT 140 TSI INTERCOOLER!

[sigpic][/sigpic]

My Garage : http://www.myphone.gr/gallery/showgallery.php/cat/500/ppuser/89922

Link to comment
Share on other sites

Βαζουμε το κλειδι, το γυριζουμε στην πρωτη θeση και παταμε το μπουτον στο καντραν για 3 δευτερολεπτα, οποτε και εμφανιζονται οι μερες και τα χιλιομετρα για το επομενο service, θα σου δειξει ωμος μετα απο 500 χλμ. μεχρι τα 500 δειχνει μονο παυλτσες.

 

Κρατωντας το κουμπι πατημενο και γηρνωντας το κλειδι στη πρωτη θεση κανει reset.

 

Και για τα δυο το λεει στο manual.

 

Το πρώτο ναι, το δοκίμασα χθες και μου το κάνει.

 

Το δεύτερο παλιότερα όταν το έκανα μου έδειχνε μία άλλη οθόνη, που έγραφε μόνο στα πόσα χλμ υπολογίζει ότι θα γίνει το επόμενο σέρβις. Τώρα λέει μόνιμα Service Now!

 

Δε μ'αρέσει... Κάτι δεν έχει γίνει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος για να μηδενιστει πρεπει μολις βγαλει το service now να κρατησεις πατημενο για λιγα δευτερολεπτα το κουμπι των λεπτων (min).
Link to comment
Share on other sites

σημαίνει: ή 404 μέρες. (γερμανικά)

 

Danke sehr!

 

http://german.about.com/od/vocabulary/a/danke10ways.htm

GT SPORT 140 TSI INTERCOOLER!

[sigpic][/sigpic]

My Garage : http://www.myphone.gr/gallery/showgallery.php/cat/500/ppuser/89922

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω μαζί σου στο θέμα των χρημάτων αλλά δυστυχώς όταν το πήρα δεν τα είχα και ούτε τώρα τα έχω. Γι' αυτό είπα άλλωστε ότι αν το κάνω θα είναι προς το καλοκαίρι μπας και έχω μαζέψει μέχρι τότε τίποτα.

Γιατί πιστεύεις ότι το πρόγραμμα δεν αξίζει ? Τι διαφορά (εκτός από τιμή) προσφέρει το mtm και το revo ? Οι ερωτήσεις μου φυσικά είναι καλοπροαίρετες, δεν αμφισβητώ την άποψή σου :)

 

νομιζω εισαι η ιδανικη γυναικα ακομα και με τα 122 αλογα. οποτε γιατι θελεις να πας στα 140?

αν θελεις δωσε το δικο σου και παρε ενα GTI οποτε και θα εχεις ενα τελειως διαφορετικο αυτοκινητο και μετα σε παντρευομαι επιτοπου:D

Link to comment
Share on other sites

νομιζω εισαι η ιδανικη γυναικα ακομα και με τα 122 αλογα. οποτε γιατι θελεις να πας στα 140?

αν θελεις δωσε το δικο σου και παρε ενα GTI οποτε και θα εχεις ενα τελειως διαφορετικο αυτοκινητο και μετα σε παντρευομαι επιτοπου:D

 

:O Πολύ φοβάμαι ότι πάλι θα μας βγάλουν off topic. Anyway, μακάρι να μπορούσα να πάρω το GTI τώρα αλλά που τέτοια τύχη. Προς το παρόν παραμένει ως ο επόμενος στόχος. Οπότε αν επιμένεις σ'αυτό μάλλον θα πρέπει να περιμένεις λίγο για τον γάμο ! ! ! :lol:

Link to comment
Share on other sites

:O Πολύ φοβάμαι ότι πάλι θα μας βγάλουν off topic. Anyway, μακάρι να μπορούσα να πάρω το GTI τώρα αλλά που τέτοια τύχη. Προς το παρόν παραμένει ως ο επόμενος στόχος. Οπότε αν επιμένεις σ'αυτό μάλλον θα πρέπει να περιμένεις λίγο για τον γάμο ! ! ! :lol:

 

ε τοτε αν ειναι να βιαστουμε για τον γαμο θα βαλω εγω το δικο μου GTI και παντρευομαστε αυριο. τι δουλεια κανεις?:cool::rolleyes:;)

Link to comment
Share on other sites

φιλος πουλαει μαμα GTI ζαντες 17αρες μαζι με καινουργια λαστιχα. ενδιαφερεται κανεις? την αγγελια την βαζω εδω γιατι εδω εχουν ρωτησει πολλοι για μαμα ζαντες. τιμη 650 ευρω μονο.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος για να μηδενιστει πρεπει μολις βγαλει το service now να κρατησεις πατημενο για λιγα δευτερολεπτα το κουμπι των λεπτων (min).

 

Δε δουλεύει δυστυχώς... Μολις το πατησω φευγει απο την οθονη service και ανοιγει κανονικα το trip computer...

Τα δοκίμασα όλα, ακόμα και συνδυασμούς κουμπιών.

 

Αντίθετα, αν πατησω το "H" δε με γυρνάει στην οθόνη trip computer, αλλά μένει στο service και δεν κάνει τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

Τη Παρασκευή πέρασα μια βόλτα από service Παζαρόπουλου για αλλαγή ενός από τους αισθητήρες παρκαρίσματος και με την ευκαιρία ανέφερα το θέμα τριξίματος που ακούω από πίσω όταν κάνω επιτόπου μανούβρες. Ο τεχνικός μετά από δοκιμές δεν κατάφερε να τον ακούσει αλλά μου είπε να το πάω από βδομάδα να μου αλλάξει προληπτικά τα πίσω ακρόμπαρα.

Με ρώτησε αν όταν κάνω τις συγκεκριμένες μανούβρες έχω πατημένο το φρένο, διότι σε αυτή τη περίπτωση δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και ο ήχος είναι φυσιολογικός. Το θέμα είναι ότι επειδή κάποιες κινήσεις γίνονται μηχανικά δεν θυμάμαι αν τον ήχο μου τον κάνει μόνο με πατημένο φρένο.

Η απορία μου (που ζητά και τη βοήθειά σας) είναι η εξής :

Να τα αλλάξω τα πίσω ακρόμπαρα έστω και αν δεν υπάρχει πραγματικά πρόβλημα ή να μη βάλω ακόμα χεράκι στο ''καλό μου'' :love: που είναι μόλις 2 μηνών ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...